Willeke I. wil je een stuk Wat vinden ZIJ van ons land Voor elf mille uit Hilton-hotel gestolen Prijzenbeschikking bejaardenoorden Polio op „Oranje" DINSDAG 9 JUNI 1964 D* LETDSE CWRANT PAGINA 't Een beeld van de generale repetitie voor de jaarlijkse „Trooping the Colours", welke a.s. zaterdag zal gorden gehouden. De plaats van de Koningin is hier ingenomen door Mevrouw Doreen Archer-Houblon. Zoals bekend wordt met deze kleurige plechtigheid de officiële verjaardag van de Britse vorstin gevierd. Nederland heeft een goede naam in het buitenland Het resultaat van de ANW-en- quette 1963 over de bevindingen van buitenlanders in ons land toont aan, dat 53 procent in Amsterdam logeer de, 20 procent in Den Haag-Scheve- ningen en 17 percent in Rotterdam. Van de Ajnerikaanse bezoekers verbleef 88 procent in de hoofdstad. De Duitsers logeerden relatief veel ln de niet-grootstedelijke gebieden van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, het noorden en het oosten van ons land. Gerekend naar indeling volgens recreatiegebied bleef Amsterdam met 53 pet aan de top van de belangstel ling. Daarna volgden de kust (29 pet) en de „groene ruimte" (28 pet), wel ke laatste voornamelijk door jonge ren werd bezocht. De waterkant trok slechts 5 pet van de belangstelling. Gebleken is, dat het bezoek in het voorseizoen (april, mei. juni) nage noeg even groot is als in juli en au gustus, resp. 41 en 40 pet. van het jaar totaal. Bijna de helft van de Britse bezoekers komt in het voor seizoen, maar Fransen, Duitsers en Zwitsers prefereren het Nederland se hoogseizoen. Van degenen, die enquêteformulie ren invulden, verbleef 54 pet een week of korter in ons land. Ruim 30 procent logeerde 8-14 dagen en 12 pet. langer dan 14 dagen. Van de Britten blijft 40 pet. 8-14 dagen hier. De Duitsers blijven voor 35 pet twee weken of langer. De meeste Amerikanen logeren in hotels. Fransen en Duitsers logeren veel in pensions. Vooral Duitsers ma ken gebruik van particuliere adres- Huwelijk prinses Irene rechtsgeldig De regering heeft, naar de minis ter-president de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer heeft mede. gedeeld,, op 5 juni een gewaarmerkt afschrift ontvangen van de amb tenaar van de burgelijke stand van de gemeente Rome betreffende het op 29 aprU 1964 tussen prinses Irene en Charles Hugues de Bourbon Parma gesloten kerkelijk huwelijk. Uit deze akte blijkt aldus de minis ter-president, dat de kerkelijke akte van het huwelijk is overgeschreven in 't register van de burgelijke stand van de gemeente Rome. Ten gevolge van deze overschrijving is het huwe lijk rechtsgeldig, te rekenen van de dag, waarop het huwelyk kerkelijk werd voltrokken. De gevolgen, die artikel 17 van de grondwet verbindt aan een huwelijk buiten bij de wet verleende toestem ming, zijn mitsdien ten aanzien van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene en haar nakomelingen ingetre den, zo besluit de mededeling van de minister-president. VRAGEN IN KAMER OVER SCHIETEN OP VLUCHTELING Het gebruik van vuurwapens wordt beperkt tot die gevallen, waarin dit strikt onvermijdelijk is bij verden king van een zeer ernstig misdrijf. Dit oppert het Tweede Kamerlid mr. H. B. Engelsman (PvdA) in vragen aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken. De heer Engelsman informeert of de politie van Soest bij het gebruik maken van vuurwapens, waarbij een 17-jarige jongen dodelijk werd getrof fen, gehandeld heeft overeenkomstig de instructies. Is dit het geval ge weest, dan vraagt het kamerlid deze instructies te herzien, in de zin zo als hij suggereert. sen, zomerhuisjes en kampeerterrei nen. Naar schatting kwamen de buiten landse toeristen voor 36 pet per auto, voor 29 pet per trein, voor 28 pet per boot en voor 23 pet per vliegtuig naar Nederland. Dit is samen meer dan 100 pet. omdat vele bezoekers voor de heen- en terugreis van verschil lende vervoer-middelen gebruik ma ken. Motieven voor een bezoek vloeiden voor 30 procent voort uit „mondrecla- me" van particulieren, voor 23 pet uit herinnering aan een vorig be zoek, voor 20 pet uit propaganda en voor de rest uit algemene belang stelling of als voortvloeisel van door reis. Een derde van de Amerikaanse bezoekers werd door propaganda naar ons land getrokken. Tot de hoogtepunten in ons land rekenende 69 procent van de toeris ten het landschap, 31 pet de bevol king, toeristische attracties 27 pet, de kunst 11 pet en de architektuur 17 pet. of combinaties daarvan. De mening omtrent de hotels en restaurants is over het algemeen goed tot zeer goed. Zeven percent der on dervraagden gaf de kwalificatie „mid delmatig" en een percent „slecht". In zeer beperkte mate bleek men onaangename ervaringen te hebben opgedaan met prijzen, hotels, publie ke diensten, verkeer en verkeersac- commodaties. Van Britse zijde werd de vraag of men vrienden zal aanbevelen in Ne derland vakantie te houden voor 94 pet. positief beantwoord. Een insluiper heeft - zo meldt het politierapport - kans gezien uit een kamer in het Hilton-hotel te Amster dam een gouden armband, een gou den dameshorloge met band en een platinaring met diamant ter waarde van 11.000 gulden te stelen. De gedu peerde is een Belgische gast. Sociaal-economische voorlichting voor aankomende studenten Voor aankomende studenten orga niseert de Nederlandse Studenten vakbeweging (SVB) een eerste-jaars- kamp, met 't doel een introductie te verschaffen over universiteit en stu dentenleven, speciaal met betrekking tot de sociaal - economische kanten hiervan. Het kamp wordt gehouden van 1 tot en met 4 september in het confe rentieoord De Paasheuvel in Vierhou ten op de Veluwe. De kampleiding is in handen van de SVB. Medewerking zal worden verleend door prof. dr. A. D. Belifante, hoog leraar aan de Universiteit van Am sterdam, prof. dr. H. Freudenbhal, rector magnificus van de Rijksuni versiteit in Utrecht en drs. D. Roe mers, voorzitter van het NVV, die enige inleidingen zullen houden over het thema „Studenten en de Maat schappij". Voorts zal een vertegen woordiger van de „Union National des Etudiants Francais" (UNEF), de Franse zusterorganisatie van de SVB spreken over „Syndicalisme Etudi- ant". dat het actief deelnemen van de student aan de samenleving stelt; dit in tegenstelling tot het isolement van de traditionele opvatting. van die romig-jonge, geurig-belegen, pittïg-oude ln enkele gevallen brengen de besturen of directies van bejaarden tehuizen in afwijking van het be paalde in de prijzenbeschikking be jaardenoorden 1964 verhoogde prij zen in rekening, in afwachting van inwilliging van de door hen inge diende verzoeken tot ontheffing van deze beschikking. De regering meent, dat voor het nemen van maatregelen daartegen geen vol doende aanleiding is, aangezien te verwachten valt dat in het meren deel van deze gevallen de inge diende verzoeken tot ontheffing voor gehele of gedeeltelijke inwil liging met terugwerkende kracht in aanmerking zullen komen. Dit antwoorden de ministers van Maatschappelijk Werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, en de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Suurhoff (PvdA). Volgens deze bewindslieden zijn de betrokken besturen en directies bereid tot restitutie van het even tueel teveel gevraagde over te gaan, zodra op de ontheffingsverzoeken zal zijn beslist. Deze beslissingen kunnen binnen afzienbare tijd worden tegemoet gezien, voorzover zij niet reeds zijn genomen. PROVINCIALE DACHVAERT VOOR NEDERLANDSE GIDSENBEWEGING De Nederlandse Gidsenbeweging in de provincie Zuid-Holland houdt op 13 en 14 juni a.s. de tweejaarlijkse diocesane Dachvaert op het buiten centrum Staelduin te 's-Gravenhage. Het is een bijeenkomst voor de leid sters van gidsen en kabouters. Deze Dachvaert heeft als titel meegekregen „Pluk uit de ruif op de Dachvaert- fuif". De jeugdleidsters zullen tijdens de Dachvaert kennis kunnen maken met allerlei nieuwe technieken en vaar digheden, die in het spel met de meis jes gebruikt kunnen worden. Op de avond van de eerste dag wordt het spel „En de leidster, zij zwoegde voort" opgevoerd. Op zondagmorgen houdt mr. Hans Velu een inleiding over het onder werp „De lieden van het Europese erf". s Voor 275 een week in bunker Een groep van 144 vrijwilligers zijn in de Westduitse stad Dortmund een betonnen bunker binnen gegaan om daar een week in afzondering te blijven. Met dit experiment wil men het vermogen van jongelui en oude re mensen om een periode van af zondering te doorstaan in geval van een eventuele aanval met kernwa pens op de proef stellen. Eerst had men moeders met kleine kinderen aan de proef willen laten deelnemen, maar dat werd verboden door de minister van gezondheid, omdat dat voor de kinderen nadelige mentale gevolgen zou kunnen hebben. In plaats daarvan zullen nu 48 meisjes van 16 tot 21 jaar samen met 96 mannen en vrouwen van tussen de 50 en 60 jaar zes dagen en nachten achter de bijna een meter dikke mu ren van de bunker doorbrengen. De 144 vrijwilligers zullen leven op een rantsoen van tweeduizend caloriën per dag uit blikken en tu bes. Zij krijgen boeken, schaakbe nodigdheden, speelkaarten en gezel schapsspelen ter beschikking. Artsen en psychologen houden hen voortdurend onder controle. Elk „proefkonijn" krijgt na afloop een bedrag van 300 mark (ongeveer I 275 gulden). Maandag heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Tiel de officiële opening ver richt van de N.V. Machinale Glasfabriek „De Maas". Foto: De Prins slaat het werk in de fabriek gade. Verscheidene honderden van het Neerlandse schip „Oranje' hebben vandaag tabletten tegen polio moeten innemen nadat een dag te voren een Brits officier was over leden. Het staat nog niet vas»t, dat deze aan de ziekte is gestorven, maar polio is een van de mogelijkheden, Het verstrekken van het vaccin was bedoeld als voorzorgmaatregel. Er zijn geen andere ziektegevallen ge weest an boord van het schip, dat vanochtend in de haven van Welling ton aankwam. BOUWVAKKER VIEL VAN TRAP In de nacht van vrijdag op zater dag is aan boord van een zandbak bij de Schellingwouderdijk te Am sterdam. de 25-jarige bouwvakker J. Vrolijk uit IJmuiden van een trapje gevallen en net met zijn hoofd op het ruim anderhalve meter lager gele gen scheepsvlak terechtgekomen. Hij was op slag dood. Tyfusepidemie nog niet over hoogtepunt heen; militairen worden Gezien de omvang die de tyfus epidemie in Schotland heeft aange nomen, heeft de Britse minister van defensie de medische diensten van de drie onderdelen van de strijdkrach ten bevolen alle officieren, onderoffi cieren en manschappen in te enten. In Aberdeen liggen 402 mensen met tyfus in het ziekenhuis. Voorts zijn er buiten Aberdeen in Schotland nog 38 gevallen van tyfus geconstateerd. Macqueen, de directeur van de ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst van Aberdeen, heeft zondagavond met nadruk ontkend, dat de hygiënische omstandigheden in de Engelse winkels veel te wen sen zouden overgelaten. Dit laatste was namelijk in Argentinië beweerd door Paul Pezzolante, biochemicus van de vereniging van Argentijnse vleesproducenten, die kortgeleden in Engeland is geweest. Zeilen Onze landgenoot Joop Schooneveld is met zijn jacht Duysz Ter Ghast vii op de vijfde plaats ge ëindigd in de eerste race om 't Euro pees kampioenschap Flying Dutch- manklasse. Winnaar werd de Oosten rijker Geiger. De uitslag luidt: 1 K. Geiger (Oost., Piz Buin 1247 p.), 2 H. Fogh (Den., Miss Denmark '64, 946), 3 M. Musto (GB, Lady C 770). 4 J. Wooderson (GB, Samantha ii 645), 5 J. Schooneveld Ned., Duysz Ter Ghast 548), 6 B. Dominek (Hong., Alpa469) Na een statiebezoek aan Finland arriveerden President Losip Broz Tito van Joegoslavië en zijn echtgenote maandag in Leningrad. Op het vlieg veld van Leningrad werden ze afgehaald door Premier Chroestsjow. De foto toont v.l.n.r. Mevr. Tito, de Joegoslavische president en Premier Chroestsjow. Belgische Pluimvee houders zeiden het met eieren Urenlang is de brandweer van de Belgische plaats Tielt zondag in de weer geweest om het marktplein schoon te spui ten na een betoging van pluim veehouders tegen de lage eier- prijzen. Zij waren naar het centrum gekomen om gratis eieren uit te delen. Maar blijkbaar ging ook deze afzet niet snel genoeg naar de zin van een aantal onder hen. Kisten vol eieren werden uit vrachtwagens op straat gegooid. Een groot deel bleek ook nog bedorven te zijn of half uitgebroed. Voorbijgan gers werden met eieren beko geld. De demonstranten reden daarna nog met hun wagens door de brij. Tot laat in de avond hing er op het markt plein een doordringende stank. (Advertentie) In het Aartsbisschoppelijk Mu seum, Agnietenstraat 1 te Utrecht zal van 19 juni t/m 30 augustus a.s een tentoonstelling worden gehouden van werken van de Bergense kun stenaar Jaap Min die op 16 septem ber a.s. vijftig jaar zal worden. Deze expositie bevat ongeveer 60 stukken. Weer een open tramstel in Den Haag Een eerbiedwaardig oud tramstel zal deze zomer, als het weer het toe laat, het Haagse stadsbeeld stofferen. Met ingang van 25 juni zal op de rou te van lijn 9 een motorwagen type 265 uit 1921, met daaraahter 'n open aan hangwagen van het type 505, anno 1905, worden ingezet. Het is de enige open aanhangwagen van dit type dat Den Haag nog rijk is. Op 25 juni is het honderd jaar ge leden, dat de dienst, Den Haag-Sche- veningen met een paardentram werd geopend, daarmee het begin van het Haagse stadsvervoer markerend. H. W. A. vTd. Wall Bake direkteur twee banken De benoeming is te verwachten van de heer H. W. A. van den Wall Bake, president vaq de Nederlandse Han del Maatschappij tot president der di rectie van de nieuwe bank die zal ontstaan na de fusie van de Twentse Bank en de NHM.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7