HOERA GRATIS Bolletje „GEBOORTEGOLF" ZAL BINNENKORT DE MILITAIRE DIENST BEREIKEN 2 ROL BOLLETJE Agentschap De Leidse Courant IN EEN LANG GEVOELD GEMIS IS NU EINDELIJK VOORZIEN EIERBESCHUIT bij J. VAN SCHAIK DINSDAG 9 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA I In de nabije toekomst bereikt de na-oorlogse ge boortegolf de Nederlandse krijgsmacht. Dit jaar na melijk zijn en worden nog voor de dienstplicht inge schreven de 147.000 jon gens die in 1946 werden geboren. Het jaar 1946 was een record wat het aantal geboren jongens betreft; 't jaar ervoor kwamen er 108 duizend ter wereld en in de jaren '47, '48, '49 en '50 resp. 128.000, 121.000, 118 duizend en 117.000. De eer sten die met dat record aantal dienstplichtigen te doen krijgen zijn de acht over het land verspreide keurings- en indelingsra den. De verwachting is dat ongeveer 20 pet. van dat aantal zal worden afge keurd, want dat is over 'n groot aantal jaren het ge middelde. Bij de afdeling dienst plichtzaken van het Minis terie van Defensie, waar men ons deze cijfers ver schafte, beschikt men ook over een verdeling van de oorzaken die tot afkeuring leiden. Daaruit blijkt o.m. dat 40 pet. van de afge- keurden om redenen van psychische aard ongeschikt worden bevonden. Verder blijkt dat 14 pet. wordt afgekeurd wegens oogaf wijkingen, 11 pet. wegens- hart- en vaatziekten, 12 pet. wegens afwijkingen aan rug, spier- en been- derstelsel, 8 pet. wegens longafwijkingen, 7 pet. we gens ooraandoeningen, 3 pet. wegens afwijkingen aan de buikorganen en 2 pet. wegens lichamelijke afwijkingen (invaliditeit). Een klein percentage wordt om diverse redenen afgekeurd. STRENGERE KEURING? Nu zich binnenkort dat grote „aanbod" van dienst plichtigen voordoet, vraagt men zich af of er wel licht wat strenger gekeurd zal worden. Bij de afd. dienstplichtzaken meent men dat dit onjuist zou zijn omdat iemand 'n af keuring voor de militaire dienst „z'n gehele leven meedraagt." Vooral bij het verwerven van een be trekking kan dat - zo is gebleken - een grote han dicap zijn. Wel bestaat de mogelijkheid dat een aan tal dienstplichtigen buiten oproeping wordt gelaten. Van de 80% dienstplich tigen die worden goedge keurd valt nóg een groot aantal af. Dat zijn bijvoor beeld de mensen die uit stel krijgen, die vrijgesteld worden, die gewetensbe zwaren hebben enz Zo doet slechts 60% van een jaar lichting z'n intrede bij een van de krijgsmachtdelen. Bij land- en luchtmacht komt een jaarlichting op in zes over het jaar ver deelde lichtingsploegen. Daarbij doet zich een vreemd verschijnsel voor, waarvoor men op het mi nisterie nog nooit een ver klaring heeft kunnen vin den. Dat is dat men om een lichtingsploeg van 7000 man daadwerkelijk de ka zernepoort binnen te krij gen, men de ene keer 13.000 man moet oproepen, terwijl een andere keer 11.000 of zelfs 10.000 vol doende is. ONDERWIJS-CIJFERS Bij de jaarlijkse keuringen komen ook nog andere cij fers aan het licht, bijvoor beeld op het gebied van onderwijs. Van iedere jaar lichting (van ruim 100.000 man dus) blijken 9.000 jon gens middelbaar onderwijs te volgen of gevolgd te hebben. 1900 er van zijn reeds in het bezit van het HBS-b-diploma; 700 heb ben er een HBS-a diploma, 350 zijn gediplomeerde gymnasiasten en zo'n 200 hebben er het diploma gymnasium-alfa. 500 ervan blijken nog pas de derde klas bereikt te hebben en de rest zit in de vierde, vijfde of zesde klas van een middelbare school. Bij de keuring treft meh ver der zo'n 500 jongens aan die staan ingeschreven aan een Technische Hogeschool en 1500 die een Hogere Technische school bezoe ken. VREEMDE DINGEN Ingeschreven voor de dienstplicht worden alle mannelijke Nederlanders in het jaar dat ze achttien worden. Ze worden - door de bank genomen - ge keurd in het jaar dat ze de 19-jarige leeftijd berei ken. Opgeroepen worden ze gewoonlijk in het jaar dat ze twintig worden, al heeft men de laatste jaren wat „vooruit moeten grij pen" omdat het aantal dienstplichtigen per jaar lichting te gering was. Bij dat oproepen gebeurt een enkele maal wel wat erg vreemds. Eens kreeg een meisje van twee jaar een oproep. Die bleek bestemd voor haar - heel wat - oudere broer. Het is dan ook wel voor gekomen dat iemand be richt kreeg buitengewoon dienstplichtig te zijn, ter wijl die mededeling niet voor hem bestemd was maar voor een naamgenoot. De minister heeft toen maar in de administratieve fout berust en de betrok kene de herroeping van die mededeling bespaard. Het was een van de wei nige fouten die gemaakt werd in een van de (nooit) precies uitgerekende, maar door dienstplichtzaken zelf op een zeer aanzienlijk aantal geschatte „admini stratieve manuren" die no dig zijn om een dienstplich tige in dienst te krijgen. Sportraad Sassenheim In het KSA-gebouw te Sassenheim is de oprichtingsvergadering gehouden van de Sassenhelmse Sportraad. De ver- gaderlng stond onder leiding van de heer P. G. Biegstraten, bestuurslid van de Leldse Sportstichting. Deze gaf in 't kort een overzicht van de voorgeschie denis. Als initiatiefnemer noemde hfl de heer J. van de Nouland, bestuurslid van de sportvereniging Teylingen. De eerste bijeenkomst vond plaats in januari jL, waarna nog een aantal be sprekingen plaats vonden. Een werk comité werd in het leven geroepen be staande uit mej. Juffermans en de he ren Oostmeijer en Wijntjes. Dank zij grondige aanpak van een en ander kon een concept statuten en huishoudelijk reglement worden opgesteld, welke voorgelegd werden aan een jurist. Op de vergadering van gisteravond werden de artikelen voorgelezen en stuk voor stuk met enige discussie goedgekeurd, wel een bewijs voor een degelijke werk wijze van de commissie. Met volledige instemming van de vergadering, die bestond uit afgevaar digden van de plaatselijke verenigingen overd overgegaan tot de oprichting van de „Sportraad Sassenheim". MEDISCHE KEURING De heer Biegstraten feliciteerde de vergadering met dit voor Sassenheim belangrijke besluit. Hij zei dat de sport niet meer individueel te verzorgen is door één vereniging. De sport beeft de laatste jaren zo'n omvang aangenomen, dat ze als maatschappelijk verschijnsel niet is weg te denken. Sport moet er zijn en daarom verenigingen en sport leiders. De verenigingen moeten be schikken over een orgaan, dat de ge- zamelijke belangen gaat behartigen. Zou men als vereniging meer willen doen of bereiken, dan gaat dit het beste door bundeling van krachten. Ook kan men, door kennis te nemen van eikaars problemen, van elkarder veel leren. Uit de sportraad kunnen plannen of adviezen komen, initiatieven gestimuleerd worden en grote wedstrij den georganiseerd worden. Spr. advi seerde voorts om in Sassenheim een medisch sportbureau in het leven te roepen. Nu de KNVB voornemens is voor alle voetballers éénmaal in de drie jaar 'n keuring verplicht te stellen, zal er voor de andere takken van sport een achterstand ontstaan. Deze zou plaatse lijk opgevangen kunnen worden. Hier na werden door de deelnemende ver enigingen vertegenwoordigers ln de sportraad benoemd. NOG NIET COMPLEET Voor de korfbalvereniging TOP was dit de heer L. Westeneng, voor Teij- lingen (volleybal) mej. A. Juffermans, voor Ter Leede de heer C. J. Vos, voor DOS de heer W. Oostmeijer, voor de ijsclub de heer G. Buurman, voor de w.v. ..Sassenheim en Omstreken" de heer Th. de Zwart en voor de Sassen- heimse tennisvereniging de heer Kluyn. Op voorstel van Ter Leede werd de heer A. Arentshorst met algemene stem men tot voorzitter gekozen. Deze werd door de heer Biegstraten succes toege wenst bij zijn arbeid om de sportwereld ter plaatse tot meer bloei te helpen brengen. Daar de sportraad nog niet geheel compleet was, kon niet worden over gegaan tot verkiezing van een secre taris en penningmeester. Nog gediscussieerd werd over de deelname van verenigingen, uitgaande van bepaalde bedrijven. Hiertegen is geen bezwaar mits zij zijn aangesloten bij erkende landelijke sportbonden. Als jaariykse vaste biidrage werd besloten een bedrag van ƒ25.— te heffen en bij bepaalde objecten de benodigde bij dragen vast te stellen naar behoefte. LISSE Geboren: Franciscus Hendricus Maria z.v. H. M. P. v. Steijn en A. R. Balkenende en M. L. Jongste; Cor- J. Warmerdam; Arie Christiaan z.v. nelia Maria d.v. P. W. N. Baars en W A. C. Lieverse; Inge Johanna d.v. C. C. P. Sweekhorst en T. H. v. Gra ven; Johannes Albertus Adrianus z.v A. B. v. Es en W. M. J. Hoogervorst; Ida Cornelia d.v. C. Scheepmaker en I. Duivenvoorden. Ondertrouwd: C. P. Adriaanse, te Haarlemmermeer, en E. Camphorst; H. C. v. Ginhoven en K. Th. v. Stijn; J. H. A. de Haas en C. C. Jonkman. Overleden: Catharina M. Trumpi 77 j.; Theodorus Snaar 84 j. HOOGMADE Muzikale rondgang. A.s. Don derdagavond zal de plaatselijke mu ziekvereniging haar jaarlijkse rond gang door het dorp houden. Vanwege de grote uitgaven, welke nodig geweest zijn voor de aanschaf van het nieuwe instrumentarium, zal, tijdens de rondgang door enkele da mes gecollecteerd woyden ten bate van de kas. Het vertrek is gesteld op 7.30 uur vanaf het repetitielokaal. De regering van Nigerië, dat al een week lang door een algemene staking wordt getroffen, heeft de vak bondsleiders een ultimatum van 48 uur gesteld, waarbinnen de stakers weer aan het werk moeten gaan. In dien men de waarschuwing in de wind slaat zal ontslag en verlies van rechten het gevolg zijn- De vakbondsleiders verklaarden na afloop van een bijeenkomst met re geringsvertegenwoordigers: „Onmo gelijk als wij de staking afgelasten verliezen wij de kracht van onze onderhandelingspositie" Nigeriaanse militairen zijn gisteren begonnen aan het bezetten van de voornaamste installaties in het sta kende Lagos, de hoofdstad van de federatie, en Kadoena, de hoofdstad van Noord-Nigerië. Olie-installaties en andere bedrijven in Lagos wor den door militairen bewaakt. ALKEMADE TENNISVERENIGING „ALKEMADE" In restaurant „De Woelige Baren" te Roelofarendsveen werd de eerste vergadering van de tennisvereniging uit Alkamade gehouden. Het voorlo pig bestuur vergaderde in aanwe zigheid van plm. 30 personen, die zich als lid van de vereniging wen sten op te geven. Het bestuur werd hierna als volgt geformeerd n.l. de heer J. Kortman, voorzitter; mevr. Van Berkel, penningmeesteresse, de heer J. J. H. Renee, secretaris, de heer G. Stroek en mevr. v. Hazelen, leden. Hierna gaf de heer v. Straaten, voorzitter van de Leiderdorpse ten nisvereniging, de vergadering voor lichting op allerlei gebied, betreffen de de tennisvereniging. Besloten werd een commissie te benoemen onder voorzitterschap van de heer de Haan, welke commissie een begroting zal maken voor twee tennisbanen met de mogelijkheid voor het aanleggen van een 3de baan. Deze banen zijn reeds in het Sportparkplan van de gemeen te Alkemade opgenomen, Binnenkort zal de tennisvereniging genoemde be groting aan B. en W. van Alkemade ter goedkeuring voorleggen. Het bestuur achtte het noodzakelijk dat (om het plan meer kans van sla gen te geven) zoveel mogelijk lief hebbers van de lawn-tennissport zich zullen opgeven als lid bij genoemde bestuursleden. Bij een spoorwegongeluk tus sen Turijn en Savona zijn maandag nacht drie mensen gedood en 25 min of meer ernstig gewond. De 55-jarige Amerikaanse film speler Stewart Granger is maandag in Genève in het huwelijk getreden met de 22-jarige Belgische ex- schoonheidskoningin Vivianne Le- cerf. Zuid-Afrika zal zijn politiek niet veranderen Dr. Hilgard Muller, de Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse *a- ken, heeft in de volksraad geiegd. dat Zuid-Afrika zijn politiek niet sal wijzigen, ook al zou de buitenlandse druk groter worden. „Geen autonoom land kan toestaan, dat andere landen het voorschrijven hoe het land bestuurd dient te wor den", aldus minister Muller. De minister is van oordeel, dat sommige landen in Afrika bang zijn, dat Zuid-Afrika erin zal slagen zijn vraagstukken op te lossen en omdat te verhinderen werd de campagne tegen Zuid-Afrika verscherpt. Niet temin waren er ook tekenen, dat de buitenwereld begon te beseffen, dat het beleid van de Zuidafrikaanse re gering „een proces van het bevrijden van naties" was, een proces waarbij elke bevolkingsgroep het zijne zou krijgen. De minister wilde hiermee niet zeggen, dat de wereld buiten Zuid-Afrika de Afrikaanse apart heidspolitiek steunt, maar er was toch een geleidelijk aan veranderende en redelijker houding tegenover de vraagstukken van Zuid-Afrika te bespeuren. Christine Keeler op vrije voeten Christine Keeler, hoofdfiguur in het scha nd aal-Prof umo en het drama- Ward, is ontslagen uit de Holloway- gevangenis. Zij heeft een straf van negen maanden uitgezeten wegens meineed. Zij is naar een geheim adres gegaan, maar wordt van de week terugverwacht in Londen. Daar wacht haar direct een feestje, georganiseerd door een jeugdige onbekende vrien din, die maandag boodschappentas sen vol fruit, groenten, eieren ge rookte zalm en andere delicatessen en twee flessen champagne kwam afleveren in de Londense woning van miss Keeler. REGERING STEMT TOE OP EISEN VAN KOREAANSE STUDENTEN Ter gemoetkoming aan de eisen van de Zuid-koreaanse studenten, hebben de autoriteiten een aantal maatrege len bekend gmaakt. Er zullen o.m. maatregelen worden getroffen tegen 576 ambtenaren, onder wie enige vice-ministers, die van cor ruptie worden verdadht. Alle ambte naren boven de rang van afdelings hoofd zullen voor eind juli inlich tingen over hun bezittingen moeten verstrekken. Aan een aantal zakenlieden, die door de studenten waren beschuldigd van 't maken van onwettige winsten, is verzocht het equivalent van een bedrag van 400.000 Amerikaanse dol lar (bijna anderhalf miljoen gulden) ten behoeve van sociale instellingen te restitueren. Nagekomen familiebericht Tot onze diepe droef heid overleed heden, na een geduldig gedra gen lijden, nog geheel onverwacht, gesterkt door de H.H. Sacramen ten der Zieken, mijn innig geliefde vrouw onze zeer zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster behuwdzuster en tante, mevrouw MAARTJE JANSJE HILGERSOM echtgenote van Jacobus Bavelaar in de leeftijd van 74 jr. J. BAVELAAR kinderen en kleinkinderen Leiden, 9 juni 1964 Anjelierstraat 2 juni a.s., in de par. kerk v. d. H. Petrus (Lam- menschansweg) om 10 uur, waarna de begra fenis vanuit de kerk op het r.k. kerkhof „Zijlpoort" om 11.15 u De overledene is opge baard in de rouwkapel van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Bezoekuren 10-11, 3-4, 6-7 uur. Rozenkransbidden dinsdag, woensdag om 7.30 u. in de rouwkapel en donderdagavond om 7 uur in de kerk. senstraat 17, Sassenheim. rekening gehouden. 5 d. w.w. Botermarkt 28, Leiden, tel. 23582. Voor nette meisjes, die aan een prettige sfeer hechten, zijn nog enkele f>laatsen vrn op ons ate- ier, voor het schilderen van decoratief suikerwerk Aanmelden: Backer Co. n.v., Utrechtse Jaagpad 2, Leiden. Buur toch een was automaat, vloeroppervl 40x60 cm., zonder vooruit betaling maar met recht van koop voor 28.- oei maand. Morgen reeds in huis? Bel dan vóór 6 uur 010-120705 en 's avond? 070-863977. eg* Centrifuges. Nog en kele duurdere centrifuges met schoonheidsfoutjes, volle garantie vanaf f 115.-. 185.- Firma Dusoswa, Turfmarkt 1-2-3. Leiden, tel. 24409. 5p Voor antoplaatwerk Blonks Autobedr., Nieuw- 3T Te koop aangeboden: apart gotisch dressoir, 2 fauteuils, uittrektafel, 4 stoelen, ronde tafel, 2 Smyrna tafelkleden; te vens 3-d. veren bedsttel. T.e.a.b. Suringarstraat 6, Prof.wijk. 5T Duitse herder, 2 mud. kamp:' Teler. 3? Gevraagd in klein gezin meisje voor huishoudelijk werk, zelfst. kunn. wer ken, v. hele dagen. Maand, morgen en zaterd.middag vrij. Goede voorwaarden. Kramers, Pelikaanstr. 25, Leiden, tel. 26602. 3? Woensdagmvrkt. Pr. badlakens, frisse kleuren 2.98, nu 2 stuks vijf gulden leuke kinderbadpakjes; 1- pers. lakens nu 4.98; leuke dusterschorten 3.98. Nieu we Rijn over KI. Burcht. Japie. Woensdagmarkt. Ter kennismaking: Noors he ren net sportgoed, alle ma ten 2.98, nu 2 stuks 5 gld. Lange witte interlock pan talons merk KTW, nu 3.98. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie. •g1 Woensdagmarkt. Ter kennismaking onze over bekende superwit rib he ren sportgoed, het goed dat zo mooi blijft in de was, nu alle maten 1.98. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie. Fraai modern bankstel van 575.- nu 355.-; 2 club fauteuils met vier stoelen van 375.- nu 155.-; kloos tertafel 25.-; boekenkast 25.-; linnenkast 17.50; 2 clubfauteuils 35.-; enz. Nieuwenburg, Hooigr. 55 (geen winkel). QP Duitse kruissnarige piano 175.-; dames-, heren- ïongens- en meisjesrijwie len v.a. 25.-; 2-pers. ka- pokbedstellen 35.-; 1-pers. 19.-; ledikanten; stapel bedden; kantelbedden; kinderledikanten; poppen wagen; tafels; stoelen, enz. Nieuwenbuirg, Hooigr. 55 (geen winkel). S1 Huur Philips-televisie voor 25.95 per maand, zon der vooruitbetaling maar met recht van koop. Mor gen al bij U thuis? Bel dan vóór 6 uur 010-120705 en 's avonds 070-863977. groot nieuws voor de jeugd fcolletj® 1 e'miseschuh van het Bolletje-joch bij aankoop van Des* aanbieding geldt deze keer alléén voor de stad LEIDEN Spaar Bolfet/'e-bonnen voor GRATIS CHOCOLADE of voordelige kop-en-schofels!f Wat kost het bed denreparaties? 1-pers. v.a. 18.50; 2-pers. v.a. 24.90 met damast. Desgewenst in een dag gereed. De 3 Een en, Haarlemmerstr. 111 telef. 23867. Een nieuwe woning? Voor al uw lampen naar De Lichtbal. Gratis plaat sen van lampen boven de 25.- in Leiden en omge ving. De Lichtbal, Haar lemmerstraat 293 t.o. De Overdekte. 3T Moderne mensen wil len een moderne stalen slaapkamer. De grootste sortering ledikanten, di vanbedden, enz., vindt U bij De Kleine Winst, Haar lemmerstraat 51, Leiden. SP Vermager zonder moeite met Gracial, 50 dra- Sees 2.35. Bij apoth. en roglst. SP Te koop: houten woon huis, geheel uitneembaar, kan overal geplaatst wor den. Te zien: Zoeterwoud- seweg 23, Leiden, telef. 0171(^—21830. ST Met vakantie? Aangeb v. part. Goggomobil ^57, ger. motor, nieuwe gespo ten, pr. banden, mooie bekl., benz. 1 24, een leuk wagentje 950.-. Genegen brommer in te ruilen. Lijsterbeslaan 24, Leimui- den. ST B.z.a„ c.a. 15 juli a.s. meisje, 27 jaar, in bezit v. Mulo, typen, middenst.- diploma. Geen kantoor werk. Br. onder no. 8338 bur. v. d. blad. $P Bijverdienste voor iedereen! Met onze vlot verkoopbare artikelen valt het niet moeilijk ƒ80.- per week schoon, blijvend bij te verdienen. Benodigd beginkapitaal 15.-. Aan melden woensdag 10 juni tussen 6 en 9 uur in café Bellevue, Steenstr. Leiden. SP Zeil jol te koop, supra hechthout, in prima staat. W. de Jong, woonboot ,.Nn- jadi", Noordkade, Roelof arendsveen. SP Prima eiken dubbel bureau, eiken orgel, bad, zware ovale eiken ult- schuiftafel, secretaire, Biedermeierbank, zware lederen fauteuils, mahonie ovale tafel. Inkoop antiek enz. W. F. Kooreman. Nw. Rijn 9, t/o V&D. tel. 23261 SP Fraaie mahonie staan de klok met speelwerk; Mechelse leeuwenkop dressoir, tafel en kastje: mahonie gebogen stoelen; antieke fraaie dekenkist: mahonie kuifkast. Inkoop antiek enz., W. F. Koore man, Nieuwe Rijn 9. bij Hoogstraat, tel. 23261. SP Voor zeer weinig geld een goede 250 c.c. D.K.W. Tevens Citr. 2DC bestel, 1962, 17.000 km. gelopen, spotprijs 1800.-. Oranje- laan 14. Zoeterwoude H.R. SP Woensdagmarkt. Leu ke Italiaanse damestruit jes, hoe bestaat het. nu 4.98. Zien is kopen; leuke cocktailschorten, nu 1.98; Noorse herensokken, oer sterk 1.49. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie. NOORDW1JKERHOIJT voor: ABONNEMENTEN ADVERTENTIES DRUKWERKEN DORPSSTRAAT 79

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5