Leidse Wilhelminabrug alleen nog maar voor wandelaars en fietsers HOOFDPIJNPOEDERS Weerbericht Het weer in Europa Openbare school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden Vrijspraak in proces Longpré i 1 PINSDAG^JUNI18«4 DB LEIDSE COURANT PAGINA 3 Straks onderdoorgang voor wielrijders Gedurende minstens drie maanden sal de Wilhelminabrug voor het ge motoriseerd verkeer afgesloten zijn. Wandelaars en fietsers kunnen van de helft van de brug gebruik blijven maken. Voor de NZH heeft deze maatregel tot gevolg, dat de bus ko mend van Leiderdorp centrum voor de brug op de Hoge Rijndijk moet stoppen om passagiers uit te laten. Aan de andere zijde van de brug •taat een bus, die de reizigers verder brengt. Het gemotoriseerd verkeer kan kiezen tussen de omleiding Lei- derdorpse brug, Van der Valk Bou- manweg en Lage Rijndijk en de Rijksweg van de Meerburgkerk tot aan de Vrouwenweg in Zoeterwoude. De verbreding van de Wilhelmina brug heeft tot gelukkig gevolg, dat er ook onderdoorgang zal worden geprojecteerd voor de fietsers. Le vensgevaarlijke toestanden bij het oversteken van links naar rechts zul len strakt niet meer voor hoeven ko men. OOK VOOR NIEUWE WIJK Voor het rij wiel verkeer ovea- de Hoge Rijndijk ten oosten van de Wil- helminiabrug is .slechts één rijwiel pad beschikbaar. De naar de stad gaande wielrijders moeten daardoor kort voor de brug de drukke rijbaan oversteken, hetgeen uit verkeersoog- punt gevaarlijk is. De aanleg van een tweede rijwielpad, aan de noordzijde van de weg, zal echter pas mogelijk zijn bij een algehele reconstructie, waarmede nog geruime tijd gemoeid kan zijn, omdat daartoe eerst deze BEURS0VERZ1CHT Stemming viel betrekkelijk mee In aanmerking nemende de weinig opwekkende factoren die op de markt inwerkten, viel de stemming ter beurze van Amsterdam hedenmiddag betrekkelijk mee. Vanuit Wall Street kon het Damrak hoegenaamd geen stimulans putten. Immers het ver loop van de mrak't aldaar is gisteren wel bijzonder teleurstellend geweest en het dow jones-cijfer voor indus triefondsen, dat de laatste dagen vrijwel onafgebroken in dalende richting ging, is beland tot vlakbij 800. De buitenlandse beurzen in Eu ropa hebben eveneens een ongeani meerd verloop. Krachtige impulsen uit 't bedrijfsleven deden zich even min voor en was het niet te verwon deren dat de beurs kalm verliep waarbij echter de ondertoon zijn vriendelijke karakter behield. De affaire bleef echfer, evenals gisteren van geringe omvang. Het trok de aandacht dat aandelen KLM twee gulden hoger noteerden, zulks in verband met de grotere kan sen dat de Air Union met haar be sprekingen voor Europese samen werking van de luchtvaart maat- schapppijen waaraan de KLM deel neemt, resultaat zal kunen boeken. Een tweede punt dat de aandacht vroeg was de heden gehouden jaar lijkse vergadering van aandeelhou ders van Amsterdam Rubber, waar is meegedeeld, dat de resultaten over de eerste vier a vijf maanden van 1964 bepaald niet onbevredigend zijn geweest. De gunstige ontwikkeling van de handelszaken heeft zich zelfs voortgezet. Deze mededeling bracht voor Amsterdam Rubber een hogere Openingskoers van twee punten te weeg, welke hogere opening zich ech ter niet geheel kon handhaven. De internationale concerns hadden een rustig verloop echter zonder dat zich enig storend aanbod voordeed. Het koersverloop viel bijzonder mee en zulks niet alleen voor Kon. Olie die ingevolge gelimiteerde vraag zich goed handhaafde, ook voor Unilever en Philips, die ajlen iets boven het vorige niveau uitkwamen. Kon Olie trok zelfs aan tot boven 157. Unile ver deed f 143, Philips 150. Alleen AKU en Hoogovens wisten zich niet geheel te handhaven. Zou de boven geschetste situatie in de toekomst een werkelijke verbete ring zijn? rijksweg aan de gemeente moet zijn overgedragen en een deel van de voortuinen der woningen aan de noordzijde in eigendom moet worden verworven. Voor het toenemende aantal bewoners in de Meerburger- poldar zou éen dergelijk rijwielpad overigens nog geen afdoende oplos sing betekenen, omdat ook dan, gaande in de richting van de stad, de rijbaan moet worden gekruist. Een aanzienlijke verbetering van de situatie zal tot stand komen, door dat de mogelijkheid bestaat om ge lijktijdig met de vernieuwing van de Wilhelminabrug, welke vanwege de provincie Zuid-Holland met finan ciële medewerking van de gemeente thans in uitvoering is, een onder doorgang voor wielrijders en voet gangers direct naast de oostzijde van de brug te maken. In overleg met de Proviciale Waterstaat hebben b. en w. een plan don ontwerpen. LANGS DE TOREN ,De onderdoorgang zal een rijwielpad en een voetpad, ter breedte van 3.25 m. resp. 1.25 m., alsmede een tussen- strook van 0.50 m. omvatten. De to tale breedte zal derhalve 5 m. zijn. De doorrij hoogte zal 2.35 m. bedra gen. De korte en rechte zuidelijke afrit verkrijgt een helling van 1 25; de langere noordelijke oprit heeft een helling van 1 40 en 1 30, door dat deze rondom de watertoren van de n.v. Leidsche Duinwater Maat schappij wordt geleid. Met deze n.v. is in principe overeenstemming be reikt over de verkoop aan de ge meente van de voor deze oprit nodige grond. Een en ander is op de bij de stukken gevoegde tekening aangege ven. Het werk zal vanwege de provin cie kunnen worden uitgevoerd en wel door de aannemer, die ook de vernieuwirfg van de Wilhelminabrug tot stand brengt. De kosten van de bouw zullen 115.000.bedragen, waarbij voor de bedoelde aankoop van 800 m2 grond, het omleggen van kabels en leidingen, extra be- stratingswerken en het aanbrengen van een openbare verlichting nog een bedrag van 38.000.komt. De tota le kosten vergen dershalve een uit gave van 153.000.welk bedrag in 40 jaren kan worden afgeschreven. Leidsche Kunstkring gaat veertigjarig jubileum vieren Tijdens de maandagavond in res taurant Van der Heijden gehouden ledenvergadering van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" zijn de vo rig afgetreden bestuursleden mr. A. J. Sormani en de heer J. de Jong op voorstel van de voorzitter, dr. J. de Nobel, benoemd tot erelid van de vereniging. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. Th. v. Beest, werd goedgekeurd. Uit de rekening van de penningmeester, de heer L. Geverdinok, bleek dat de vereniging haar ledental tot ruim 780 zag oplo pen. Er was een nadelig saldo van 650 gulden, welk bedrag gelijk is aan de som propagandakosten. Het vol gend seizoen - op 9 mei '65 herdenkt de Kunstkring haar 40-jarig bestaan - is een nadelig saldo voorzien van 2200 gulden. De honoraria voor de te engageren artiesten zullen vrij aan zienlij-k omhoog gaan tot 4700 gul den plus 2700 gulden aan bijkomende kosten. Als opening van het nieuwe (jubi leum (seizoen concerteert op 13 okto ber het strijkorkest Benedetto Mar cello; 11 december volgt een even eens bijzondere uitvoering, dan zingt de Chinese bas-bariton Yi-Kwei Sze. De aftredende bestuursleden mej. L. Sibbes en dr. D. L. Kedde werden bij acclamatie herkozen. De heer C. Lau, die ruim 40 jaar in het bestuur heeft gezeten, moest om gezondheids redenen van een herbenoeming af zien. De voorzitter sprak aan zijn adres woorden van dank voor de ver richte arbeid, waarbij de vergadering zich graag aansloot. De opengevallen plaats zal niet worden ingenomen door een ander bestuurslid; de voor zitter achtte een bestuur van 9 leden voor de vereniging te uitgebreid. De heren W. G. van Katwyk, J. W. Dee en Th. ten Hove werden benoemd in de kascommissie. De contributie blijft gehandhaafd op 7,50 per jaar. „Voor Allen", aldus de voorzitter, blijft de goedkoopste kunstkring in het land, ondanks het komende tekort van 2200 gulden. Bij de rondvraag werd aandacht gevraagd voor het optreden van Nederlandse uitvoerende kun stenaars. (Advertentie) LEIDEN Scholier stal fiets van kennis Een 23-jarige jongeman uit Leiden, die vorige week met een oppervlakkige kennis per auto door Alphen aan den Rijn reed, was stomverbaasd, toen die kennis, een 19-jarige scho-, lier uit Leiden, in de Juliana- straat met veel bravour zei; „Hier heb ik vorig jaar een flets gepikt! Ik heb hem nog steeds". Toevallig was vorig jaar de fiets van dezelfde 23-jarige Leidenaar in Alphen a. d. Rijn gestolen, en hij concludeerde, dat het z ij n fiets wel eens zou kunnen zijn. Hij stelde een onderzoek in en kwam aan de weet, dat het inderdaad zijn fiets was. Het werd een politie zaak, met hetgevolg, dat het rijwiel nu in het politiebureau staat en tegen de scholier pro ces-verbaal is opgemaakt. (Medegedeeld door het KNMI, gel dig van dinsdagavond tot woensdag avond, opgemaakt te 11.15 uur) ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar op de meeste plaat sen diroog. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Pedologisch instituut raakt overbelast B. en w. van Leiden stellen de raad voor een openbare school te stichten voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. In de raadszitting van 4 juli 1960 besloot men over te gaan tot stichting van een pedologisch instituut, aan dat instituut een school te verbinden en het instituut met de school te vestigen in he gebouw aan de Langebrug 62. Op 1 februari 1962 is de school met haar lessen begonnen. De opzet van de behandeling van een kind op het pedologisch instituut en de daaraan verbonden school is, deze be handeling zo kort mogelijk te laten duren om het kind daarna weer op de gewone school terug te plaatsen. In de praktijk blijkt, dat een aantal leerlingen van de school niet gebaat is bij een voortgezette behandeling op het instituut van de school, terwijl die kin deren ook niet naar hun vroegere glo- school kunnen worden teruggezonden. Deze kinderen belemmeren thans de doorstroming op de school en belasten het instituut onnodig. Daardoor zou dit instituut zijn karakter van research in stituut kunnen verliezen. Het meren deel van de hier bedoelde kinderen komt in aanmerking voor plaatsing op een school voor buitengewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (lom-school) Aan de andere zijde zijn er op de openbare glo-scholen een aantal kinde ren, die tot de groep van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden kun nen worden gerekend, maar waarvoor de aan het pedologisch instituut ver bonden school geen oplossing biedt. Met de Hoofdinspecteur van het bui tengewoon lager onderwijs zijn b. en w. van mening, dat een openbare lom school in Leiden levensvatbaarheid heeft Zij verwachten dat een dergelijke school zal uitgroeien tot een school met pl.m. 100 leerlingen en stellen voor tot stichting van een openbare school voor buitengewoon lager onderwijs aan kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden over te gaan. De school kan voorlopig worden ge huisvest in vijf lokalen van het school gebouw aan de Rijnsburgersingel. Deze lokalen worden binnenkort door het Rembrand-lyceum ontruimd wegens in gebruikneming van de hulpschool bij dat lyceum. Te zijner tijd zal voor de school een nieuw gebouw moeten wor den gesticht. Laatste Berichten „Niet schuldig". Met deze Jury uitspraak is dinsdag een einde geko men aan het proces tegen de 34-ja- rige mevrouw Marie-José Longpre, die er van is beschuldigd op 12 april 1963 haar 17-maanden oude zoontje Pierre met voorbedachte rade om t leven te hebben gebracht. Voordat de twaalf gezworenen zich dinsdagmorgen voor de uitspraak terugtrokken antwoordde de be klaagde snikkend op de vraag van de voorzitter van het hof van assisen in Namen, of zij nog iets aan haar verdediging had toe te voegen: „Ik ben onschuldig. Ik smeek u, meneer de voorzitter, my naar mtfn kinde ren terug te sturen. Ik leef alleen voor hen." Passagiers van de bus gaan over de brug. BURGERLIJKE STAND Geboren; Petr Luc zn van T. W. Leis en C. K. Balsink. Arthur Ber- naxdus zn van H. M. Wubs en W. C. van Diggele. Désiré Cornelia Louise dr van J. W. Neuteboom en C. L. Dys. Hilda Clara dr van M. A. van den Hout en C. den Hoed. Theodora Wilhelmina Gerarda Maria dr van P. H. Hilgarsom en G. C. van Schie. Miranda dr van H. J. Ponsen en C... M. Tactor. Anthony zn van D. de Roode en J. J. Vos. Daniëlle Jacoba Johanna dr van P. Heijmans en J. J. Verhoeven. Mathilde, dr van J. Par- levliet en A. Mos. Hans Abe zn van H. P. te Loo en H. Wiersma. Jacobus Cornelis zn van J. J. C. Uljee en W. C. Benning. Elizabeth dr van C. Gelderblom en A. Baars. Maria Ja coba Theodora dr van C. J. P. Duin dam en J. M. van der Meyden. Hen- drikus Paulus zn van F. L. Buijs en P. P. T. G. Himmermans. Carla Jo hanna ar van J. M. Oudendorp en J. G. de Vries. Helena Petronella Johanna Maria dr van H. G. H. M. Clerken en T. G. E. Muselaers. Jo hannes Cornelis zn van C. G. Schol- tes en M. M. W. Pieterse. Cornelis Antonius Maria zn van G. A. M. van Haasteren en C. A. van Vliet. Astrid dr van A. de Mooij en A. Kralt. Gehuwd: C. Volkers en C. Aben. J. van der Waals en J. de Roode. Overleden: C. Jansen 79 jr, man. M. J. J. M. Malmberg 57 jr, man. P. Hop, 83 jr, man. J. M. R. Bekhuis 6 mnd., dochter. J. van Leeuwen 80 jr, man. W. A. Raaphorst 39 jaar, echtg. v. J. Deijn. J. B. van Berkel 82 jr, man. ZOETERWOUDE H.R. ERNSTIG ONGELUK Hedenmorgen heeft een slagers knecht in een slagerij aan de Hoge Ryndyk in Zoeterwoude zich bij het uitbenen in zyn lies gestoken. Hy liep daarbij een slagaderlijke bloe ding op. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Vissen met de Leidse Boys Viswedstrijd gehouden door de voet balvereniging Leidse Boys op zondag 8 juni in het Oegstgeesterkanaal. De op komst was goed, maar door het slechte weer was de vangst matig. Toch werden er nog prijzen behaald en wel als volgt: 1. B. Hogervorst 540 gr., 2. A. Perdan 450 gr., 3. H. Herreur 325 gr., 4. J. Veld huizen 175 gr., 5. J. van Ernst 145 gr., 6 H. Lens 140 gr., 7. S. Weda 130 gr., 8. K. Veldhuizen 128 gr., 9. H. Weda 109 gr.. 10. P. NJzerman 80 gr. Leidse taxichauffeur in hoger beroep vrijgesproken In hoger beroep van een vonnis van de kantonrechter te Leiden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden gehad een taxichauffeur uit Leiden, door wiens schuld op het Sta tionsplein een aanrijding met een an dere auto zou hebben plaats gevonden. Het gebeurde toen verdachte van zijn standplaats wegreed en uit de richting van de tunnel een andere auto naderde. De Officier van justitie achtte in deze zaak onvoldoende bewijs voor de schuld van verdachte en eiste nu vrijspraak. De rechtbank heeft vonnis gewezen en het vonnis van de kantonrechter vernietigd en verdachte vrijgesproken. ALGEMENE BIJSTANDSWET In verband met de instelling van de Algemene Bijstandwet op 1 ja nuari a.s., zijn enige toelichtingen van de zijde van het college van b. en w. verschenen. Onder meer stel len b. en w. naar aanleiding van een brief van de drie plaatselijke vak centrales: CNV. NVV en NKV, niet over te gaan zoals werd gevraagd, tot het instellen van een commissie van advies. Maandag a.s. zal over dit onderwerp in de Leidse raad worden gesproken. HELSINKI mist 13 3 STOCKHOLM zw. bew 14 10 OSLO h. bew. 15 12 KOPENHAGEN zw. bew. 19 13 ABERDEEN regen 17 8 LONDEN 1. bew. 19 11 AMSTERDAM 1. bew. 17 11 BRUSSEL onbew. 20 9 LUXEMBURG 1. bew. 17 8 PARIJS onbew. 20 9 BORDEAUX onbew. 21 10 GRENOBLE onbew. 21 9 NICE onbew. 24 16 BERLIJN onbew. 20 11 FRANKFORT h. bew. 20 6 MUNCHEN h. bew. 19 10 ZURICH onbew. 19 7 GENEVE onbew. 20 9 LOCARNO onbew. 29 12 WENEN geh. bew 21 18 INNSBRUCK zw. bew. 16 10 BELGRADO geh. bew. 30 14 ROME zw. bew. 30 15 AJACCIO onbew. 24 13 MADRID onbew. 32 15 MALLORCA - onbew. 28 15 LISSABON onbew. 32 20 MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 juni Vee Tota le aanvoer 3541, Weekaanvoer 5019, Vette koeien en ossen 200, Gebruiks- vee .423, Vette kalveren 650, Graskal veren 75, Nuchtere kalveren 1171, Lopers 41, Biggen 44, Paarden 52, Schapen of lammeren 82, Weide-zuig- lammeren 762, Bokken en geiten 41, le kw., 2e kwal., 3e kwal.: Vette koeien 435—465, 400—435, 370—390; Vette kalveren 300320, 290300, 270290; Graskalveren 685. 585, 485, Nuchtere kalveren 190, 180, 160, Lo pers 125, 110, 100, Biggen 80, 70, 60, Slachtpaarden 360, 330, 300, Schapen 155, 135 ,110, Lammeren 125, 110, 95, Kalf- en melkkoeien 1560, 1390, 1190, Vare koeien 1200 .1000, 900, Vaarzen 1175, 1000, 850, Pinken 875. 750. 650. Vette koeien, matig, lui, vooral niet hoger, worstkoeien 350370 p. kg, Vette kalveren, korter, tamelyk, ge drukt, prima's boven notering, Gras kalveren, als vorige week, redelijk, staande, Nuchtere kalveren, iets min der, stroef, even lager, Lopers en Big gen, als vorige week, redelijk, prijs houdend, Slachtpaarden, iets meer, goed, stijver, Schapen en lammeren, matig, kalm, onveranderd, Kalf- en melkkoeien, gewoon, kalm, goed prijshoudend, Vare koeien, even rui mer, slepend, constant, Vaarzen en Pinken, iets meer, flauw, onveran derd, Weidelammeren: kleiner, lui, niet hoger. BODEGRAVEN, 9-6-1964. Kaas. Aanvoer 100 partijen Goudse kaas. Pry zen (in f per kg): le kwal. 2.82- 2.90; 2e kwal. 2.68-2.81. Extra kwal. tot 3.20. Handel kalm. LEIDEN, 9-6-1964. Vette varkens. Aanvoer 19 vette varkens. Prijzen: lichte varkens en slagersvarkens: géén notering; slachtzeugen 1.45-1.55. Handel rustig. PAUZE LEVENSSPEL In de Russische letteren, die nu wat minder strak aan de leiband worden gehouden, openbaart zich schuchter het besef van schuld en bpete als een diep, algemeen mense lijk probleem In het vrije westen mag ov^r deze onderwerpen niet ge rept worden, omdat alleen duister- lingen er een zonde-besef op na zou den houden. Wij leven daar opper vlakkig heel gemakkelijk bij. Al te gemakkelijk. Want' wie van ons zou op de examenvraag: „Wie van U die zonder zonde is enz." anders rea geren dan de mensen in Christus' tijd? De Russische schrijver Oleg Sjetinsky komt tot de ontdekking zijn leven meer gespeeld dan geleefd te hebben. En dat is ook onze fout. Mea culpa! Zie „Streven", mei-nummer. PUZZEL 2 3 5 6 7 8 9 ,0 i' 12 V. 15 16 18 19 23 24 25 28 30 31 32 No. 532 Hor.: 1 twaalf gros, van knopen, 4 gem. in Limb., 9 lelieachtig gewas, 11 vette vloeistof, 12 de maan godin, 13 voorzetsel, 14 keukengerei, 15 de dato (afk.), 17 eerwaarde heer (afk Lat.), 18 rund, 21 bekende afkor ting, 23 metaalhoudende delfstof, 25 meisjesnaam, 27 rond tuinhuisje, 28 zwakke, 30 Rom. keizer, 31 stevig, 32 Europeaan. Vert.: 1 deel van een schip, 2 al vorens, 3 deugdelijk, 5 hoofddeksel, 6 aardrijkskundige aanduiding (afk.), 7 kikkerkuit, 8 water in Limb., 10 biersoort, 16 drempel, 19 kubieke me ter, 20 klap, 22 putemmertje, 23 tel woord, 24 kasteel, 26 keurig, 29 mu zieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 531 Hor.: 1 eng, 3 mep, 5 alm, 7 de, 9 do, 10 visse, 11 ha, 12 na, 14 eek, 16 pon, 17 mat. Vert.: 1 end, 2 ga, 3 mm, 4 pro, 6 Lisse, 8 Eva, 9 den, 11 hap, 13 aat, 14 en, 15 Km. PUNT

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3