U lijmt snel en zonder klemmen met SNELFIX 'W0- Door etalage-ruit gedrukt DESSO W. J. ZIRKZEE Staatssekretaris liet het onaanvaardbaar horen DODE en ZWAAR GEWONDE Dode en drie gewonden bij verkeersongeluk in Marssum GRAANPRIJS VERHOOGD VRIJDAG 5 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Op Kaap Kennedy is donderdag een bouwsel van 52 verdiepingen hoog, waarin de maanraket Saturnus 5 wordt samengesteld, ingestort. Vijf mannen werden gewond. Gistermiddag omstreeks half twee is in de Leidsestraat nabij de Kei zersgracht in Amsterdam de 77-jarige mevrouw J. J. Jansen uit Zandvoort door een auto, die het trottoir op reed, door de etalageruit van een winkel gedrukt, tengevolge waarvan zij vrijwel op slag werd gedood. Haar echtgenoot, de 83-jarige heer P. Jan sen, werd door neervallend glas aan zijn hoofd gewond, waarvoor hij ter verpleging in het Wilhelminagasthuis werd opgenomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door dat een automobilist in de Leidse straat voor overstekende voetgangers stopte. Een achteropkomende auto bestuurder, de 21-jarige M. O., reed tegen de eerste auto op. Door de bot sing stuurloos geworden zwenkte de laatste auto het trottoir op met het noodlottige gevolg. Het verkeer in de Leidsestraat ondervond drie kwar tier vertraging. Naar de schuldvraag stelt de politie nog een onderzoek in. Foto: de auto voor de winkel waar in grote ravage werd aangericht. MOQUETTE TAPIJT effen en ingeweven dessins in 5 kleuren 100 breed 37.50 p.m. 380 breed 145.p.m. VERZET BOUCLé (zeer sterk) 125 breed 28.90 p.m. 380 breed 96.50 p.m. TRAPLOPERS sterke kwaliteit 57 breed 26.50 p.m. 70 breed 32.50 p.m TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING VAN 'T HOFFSTRAAT 7-7a TELEF. 24610 LEIDEN MIDZA Belastingdebatten in Tiveede Kamer Buspassagier wilde overstappen De 76-jarige Eindhovenaar C. A. N. van S. is op de Rijksweg Noord nabij Geleen bij eeh verkeersongeluk om het leven gekomen. Dit geschied de toen mijnwerkersbussen stopten om één der inzittenden, een Italiaan se mijnwerker uit Sittard, te laten overstappen. Bij het oversteken van de weg werd de Italiaan door een personenauto gegrepen. De man, R. P. uit Sittard, kwam op de motor kap terecht en werd levensgevaar lijk gewond. Door het krachtige remmen vloog de 76-jarige man uit Eindhoven, die naast de bestuurder in de personen auto zat, door de voorruit. Hy werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Gistermiddag is de 16-jarige Jog- chem Waiboer, zoon van de direc teur van de zuivelfabriek te Mars sum (Fr.) toen hij met zijn fiets de rijksweg vlak bij zijn woonplaats overstak, aangereden door een per sonenauto. De jongen was op slag dood. Bij zjjn poging om de aanrijding te voorkomen kwam de chauffeur van de personenauto de heer J. Eerligh in botsing met een personenauto. Hij werd gewond en moest in het Diako- nessenhuis te Leeuwarden worden opgenomen, evenals de beide dames, die in de uit tegenovergestelde rich ting komende auto zaten. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Dodelijk ongeval in Tilburg se fabriek De 32-jarige wever M. C. G. Be- zouw raakte donderdagmiddag bij de Koninklijke AABE Wollen Stoffen- Wollen Deken Fabrieken N.V. te Tilburg met het hoofd beklemd tus sen lade en frame van een draaiend weefgetouw. De man werd zo ern stig aan het hoofd gewond, dat hij kort na aankomst in het Sint Eliza- bethsziekenhuis overleed. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. Omtrent de oorzaak van het onge val tast men in het duister. Vermoed wordt dat de man zich even over de weefmachine heeft gebogen om een draad te knopen en met zijn been de machine in werking heeft gesteld. De'directie spreekt van een samen loop van omstandigheden, die op geen enkele wijze was te voorzien. Brood niet duurder Minister Biesheuvel (van Landbouw) heeft gistermiddag bekendgemaakt dat de nieuwe graanprijzen voor de akkerbouw voor het komende oogst jaar belangrijk hoger worden. De richtprijs van tarwe wordt met 2,35 per 100 kg verhoogd van 35,60 tot 37,95. De interventieprijs komt op 35,75 (was 33,20). De drempelprijs voor gerst en haver wordt in de loop van het oogstjaar gemiddeld met 2,50 per 100 kg verhoogd. De drem pelprijs voor rogge, ma is en sorg hums ondergaat een geleidelijke ver hoging met drie gulden per 10 kg. De hogere tarweprijs zal, aldus deelde minister Biesheuvel mee, geen in vloed hebben op de broodprijs, om dat de broodsubsidie van de regering verhoogd wordt van 6,25 tot 8,10 per 100 kg tarwe. Wel zullen andere meelprodukten, als koekjes, gebak, beschuit, haver mout, maizena e.d. duurder worden. Op langere termijn zullen de prijzen van eieren, varkensvlees en slacht- pluimvee met ongeveer vijf procent stijgen. De telersprijzen zullen onge veer met acht procent: omhoog gaan. Na de mislukking van de onder handelingen in Brussel over de graanprijzen op langere termijn, heeft het kabinet zich gehaast de nationale graanprijzen vast te stellen. De rege ring overwoog bij haar beslissingen dat de akkerbouw in een stijgend kostenklimaat leeft; rekening gehou den moet worden met de inkomsten van de akkerbouwers en met het feit, dat graan de grondstof is voor de veehouderij, verder mogen de belan gen van de consument zo min moge lijk geschaad worden en heeft het EEG-beleid een stem in het kapittel. Kamerleden haalden bakzeil Staatssecretaris Van den Berge (Fi nanciën) heeft gisteren tot tweemaal toe gedreigd met aftreden, als een amandement Van Urk (PvdA) zou worden aangenomen. De heer v. Urk wilde uitkeringen krachtens de alge mene bijstandswet aan de heffing van de inkomstenbelasting onttrekken. De WD'ers, die tót het „onaan vaardbaar" van de staatssecretaris 't amendement steunden, kozen, toen de bewindsman het zwaarste geschut in stelling had gebracht, met spijt eieren voor hun geld. De voorgestelde wijziging werd toen door het parlement met 70 tegen 39 stemmen verworpen. Voor bleven de PvdA, de CPN, de PSP en de Boe renpartij. Bij dit amandement speelden de Rijksmiddelen nu eens geen rol. Wat het nu juist zou gaan kosten aan de fiscus was niet direct te schatten. Het zou niet veel geweest zijn. Maar de staatssecretaris was van mening, dat men het „gelijke monniken gelijke kappen" moet huldigen. Het ging om het principiële punt, dat de fiscus er zich niet mee inlaat uit welke bron nen zijn inkomsten komen. Dit amen dement zou tot discriminatie leiden meenden ook de tegenstemmers. Als de staatssecretaris de garantie wilde geven, dat de uitkeringen straks toch niet meer onder de inkomstenbelas ting zouden vallen, wilde de hr. Van Urk zijn amendement wel intrekken. BELASTINGVRIJ De Staatssecretaris wilde echter nu nog niet bekend maken hoe hoog de belastingvrije voet van de inkomsten belasting zal worden. Dat de staats secretaris ook een amendement van de heer Portheine (VVD) zou ver werpen lag voor de hand. STUDIEBEURZEN De heer Portheine vroeg om stu diebeurzen belastingvrij te maken, maar dit vond de staatssecretaris (- gelijke monniken - zo mogelijk nog verwerpelijker dan het voorstel Van Urk. Het merkwaardige van het samengaan der VVD en PvdA ligt in het feit, dat de twee amendementen eigenlijk een zelfde basis hadden. Bij het onaanvaardbaar van de on derminister zei de heer Portheine ge prikkeld: „Na deze machtsvertoning van de regering zal ik myn voorstel maar intrekken." DURE AMANDEMENTEN De Kamer ging akkoord met het voorstel van de vorige vergadering om alle „dure" amendementen vol- Beladen met machinegeweren en andere wapens trekken troepen van de neutralistische premier van Laos, prins Soevannah Phoema, door de bergen tussen de vlakte der kruiken en Ban Na, het versterkte neutralistische bolwerk, dat tot heden toe stand heeft gehouden tegen de communistische Pathet Lao. De troepen van generaal Kong Le hebben het langs de ongeregelde frontlijn zwaar te verduren in hun strijd om iedere meter grond tegen de communisten. gende week pas in stemmnig te laten komen, als de behandeling van de nieuwe belastingvoorstellen ten einde loopt. Voorlopig is de bereidwillig heid van de Kamer zelfs zo groot, dat men er mee akkoord ging, dat de vaste commissie voor Financiën zich nog eens met de staatssecretaris over een drietal amandementen van de heren Lucas (KVP), Van Urk (PvdA) en Kieft (AR) zal buigen om te zien of het tot een aanvaardbaar compro mis kan komen. Zij hebben alle drie betrekking op de aftrek van kosten bij loon- en inkomstenbelasting. De heer Kieft wil daarbij ook de ver voerskosten van woning tot werk plaats voegen. Pacificatiecommissie Dit is de 24-jarige Jimmy Nicoll, die tijdens het optreden van de Beatles in Kopenhagen en Blokker de woensdag ziek geworden Ringo Starr zal ver vangen. Woensdagavond hebben de Beatles gerepeteerd en volgens de deskundigen is er niet veel aan de befaamde „Mersey-sound" veranderd' nog niet klaar met beslissing over reclame op het tweede TV-net De pacificatiecommissie heeft in haar vergadering van gisteren geen beslissing genomen over reclame op het tweede televisienet. Een nota van de voorzitter, prof. mr. G. E. Lange- me.ijer, ligt nog ter discussie. In deze nota zijn de verschillende standpun ten over het onderwerp neergelegd. Op 16 september, na de vakanties, vergadert de commissie opnieuw. De invoering van reclame in de televisie is nu ,in de commissie wel nagenoeg aanvaard. Over het tijd stip van invoering en de organisatie van de exploitatie moet verder wor den overlegd. Vertegenwoordigers van de om roepverenigingen in de commissie zullen voor de volgende vergadering verschillende alternatieven op hun praktische mogelijkheidonderzoe ken. Dit onderzoek zal wel wijzigingen in de nota van prof. Langemeijer noodzakelijk maken. Daarop zal op basis van deze nota het door minis ter Bot gevraagde interim-advies worden uitgebracht. Dit zal op zijn vroegst in septem ber gebeuren. Het parlement moet daarna over de invoering van recla me in de ether debatteren. Ook moet nog een administratieve en techni sche organisatie worden opgezet. Het wordt daarom hoogst onwaarschijn lijk geacht, dat op 1 januari 1965 al reclame via Bussum op het scherm komt. Zorgeloos weekend in V D te Groningen Voor het gerechtshof in Leeuwar den moest zich gistermorgen de 53- jarige H. C. M., zonder vaste woon- of verblijfplaats, verantwoorden, die in hoger beroep was gekomen van een vonnis van de rechtbank in Gro ningen. waarbij hij veroordeeld was tot zeven maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de re gering in verband met het feit, dat hij zich tijdens het weekend van 28 tot 30 september in het Groninger filiaal van V en D had laten opslui ten. Hij bad gegeten uit de ijskast, had zich van koffie en thee voorzien en had geslapen op een stapel kle ding. Toen hij maandagmorgen het gebouw uitwandelde, nam hij 'n trui en een overhemd mee. Deze verdachte, die aan de drank verslaafd bleek, heeft reeds 23 ver oordelingen achter de rug. Twee me dici kwamen de over hem uitge brachte rapporten toelichten. De procureur-generaal noemde M. een bijna hopeloos geval. Hij vormt een ernstig gevaar voor de maat schappij en uiteraard voor zichzelf. Alleen in een terbeschikkingstelling, waartegen de bezwaren van verdach te zich juist richtten, zag de procu reur-generaal nog een kleine kans op beterschap. Bovendien wordt z.i. de maatschappij hierdoor het beste be schermd. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank in Gro ningen. Aantal supermarkten in 1963 verdubbeld Het aantal supermarkten in ons land is in 1963 toegenomen met 170 tot 352, aldus een mededeling van de Vereniging van Zelfbedieningsbe- drijven. Zij verwacht dat er in 1964 nog 200 zullen bij komen. Het aan tal supermarkten neemt zeventien procent van de totale omzet in de kruidenierswarenbranche voor zijn rekening, maar dit aantal vormt maar anderhalf procent van het aan tal vestigingen in deze branche. Het aantal zelfbedieningsbedrijven nam in 1963 toe met 730 tot 4267. Van dit totaal worden 3204 beheerd door zelfstandigen, 859 door groot winkelbedrijven en warenhuizen en 204 door coöperaties. Europese commissie bezorgd over uitstel beslissing graanprijzen De commissie van de EEG heeft gisteren de zes landen van de ge meenschap op de hoogte gesteld van haar „zeer grote bezorgdheid" over het woensdag in Brussel genomen be sluit de beslissing over de onderlinge aanpassing van de graanprijzen uit te stellen tot 15 december van dit jaar. Dit uitstel is volgens de com missie in strijd met de verplichtin gen die de raad herhaalde malen heeft aangegaan. Zij constateert, dat thans geen enkele verzekering is ge geven of zelfs maar een toezegging is gedaan, dat de termijn van 15 de cember meer in acht zal worden ge nomen dan vorige malen. De Europese commisise brengt nog meer geschut in stelling door te voor spellen, dat de Kennedy-onderhan- lingèn door dit uitstel in gevaar wor den gebracht en te waarschuwen, dat het gehele gemeenschappelijke landbouwbeleid erdoor wordt be dreigd. Na te hebben verklaard, dat zij uitermate om de situatie bekommerd is besluit de commissie haar brief met de regeringen nadrukkelijk te verzoeken nog voor de zomervacan- tie een nieuwe beraadslaging van de raad van ministers mogelijk te ma ken. Z.K.H. Prins Bernhard heeft dezer dagen de heer H. W. Berg, collectant van bet Nederlandse Rode het paleis te Soestdijk ontvangen om lijn bijdrage te ge ven aan de jaarlijkee Rode Kruis-kollekte. Kruis op

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9