Leiden in het Festival dank zij veel enthousiasme PIERROT BINNENPLEIN VAN ACADEMIE ALS HET ENGELSE GLOBE THEATRE Beatle-toernee gaat toch door EXAMEN-TIJD gONDERDAGi4JUNjl964 DE LEIDSE COURANT ANNEMARIE PRINS EN DE GETEMDE FEEKS Annemarie Prins, de bekende actrice en regisseuse, oefent met haar spelers en speelsters zeven dagen van de week lang, elke dag soms zeven uur, aan het toneelspel van William Shakespeare „De Ge temde Feeks", dat opgenomen is in het programma „Leiden in het Holland Festival". Zij begeestert en stimuleert tussen de kale plan ken van de zolder van het VVSL-gebouw- Soms vindt zij tijd om aan een ongeverfde tafel op een ongeverfde stoel een standaard hapje uit de keuken naar binnen te werken, samen met haar ge trouwen. Het tocht op de zolder en het is er ongezellig. Maar hier juist in het droge hout van niemandsland, slaat de vonk het eerst aan en wordt aangeblazen door het enthousiasme van Annemarie. Zo is het altijd gegaan. voor toneel gekozen hebben, zijn bla kend enthousiast. „De Leidse civitas heeft een toneel leven met bezetting van een beroeps toneel". Allerwegen zijn er toneelac tiviteiten. Zo heeft de Sleutelstad zijn proef toneel, waar verschillende stij len worden geprobeerd. Waar ook geesteskinderen van studenten de kans krijgen om zich te latën gelden. Zij geeft lessen in elementair to neel in het kader van het Leids Uni versitair Toneelakkoord, lessen zoals die gegeven worden in de eerste klas van de toneelschool. „Want eerst moet je ze leren die verdraaide her sens te vergeten en alleen maar te zijn op het toneel. Hoe loop ik, hoe sta ik, hoe ben ik met mijn gehele lichaam verdrietig, of blij". Daarom mag men met enig vertrou wen zeggen, dat Annemarie Prins met al haar enthousiasme een groep van amateurs rond zich heeft verzameld, die weten hoe zij zich op het toneel moeten bewegen. Bij het instuderen van stukken (^instuderen" lijkt me eigenlijk goed woord in de methode Annemarie Prins) laat de regisseur de woorden door de spelers op hun eigen manier zeggen. „Ik moet ze niet iets opleggen, zij moeten zich zélf zijn. In hun gedrag op het toneel projecteer ik dan de tekst. Ik breng speler en tekst naar elkaar toe". Dat zij met haar methode slaagt mag bewezen zijn door de vele suc cesvolle opvoeringen die onder haar leiding hebben plaats gevonden, zo als van L, Chandelier, Peer Gynt, Winnie de Poch, 'de musical van de diesvierende VVSL en vele andere gebeurtenissen. Annemarie is voor Leiden uit de hemel komen vallen. Je zou het niet geloven maar daarbij heeft zy haar werk in het beroeps toneel. Zij regiseert het nieuwe thea ter met Ramses Shaffy, waarbij de spelers spelen wat zij mooi vinden. Dat kan je alleen maar doen, als je geen subsidie ontvangt. Jammer dat de Olofs-kapel, waar gespeeld werd op instorten staat en niet meer ge bruikt kan worden. Bij de vele hindernissen die Anne- ma met de festivalstuk moet nemen is de examentijd wel de hoogste. Hoofdrolspelers - er zijn er een stuk of tien - moeten verstek laten gaan op belangrijke repetities, omdat zij voor een tentamen staan. Zefs moest een van de hoofdrolspe lers van verdere deelname afzien na een reeks van repetities om examen redenen. Dat zijn van die tegensla gen, die Annemarie Prins er niet on der kunnen krijgen. Maandag 15 juni klinkt de vedel tussen de muren van het academie plein, de zangers zingen hun inleiden de strofen en de eerste speler be treedt de planken. Gekleed in door enthousiastelingen zelf genaai de costumes, die door Cor van den Brink, onlangs geslaagd voor het eindexamen van de toneelschool zijn ontworpen en door Nicolette Seyf- fert en Piet de Groot en anderen met onnavolgbaar geduld worden genaaid Dat alles tot meerdere glorie van het Leidse festival en van Shake speare, wiens 400ste verjaardag ge vierd wordt. Gaat het zien, gaat het Foto hiernaast: Cor van den Brink heeft de prachtige costumes, waar voor fijne stoffen zijn gebruikt, ont worpen. Hier staat hij aan de werk tafel samen met een van zijn vrij willige helpsters. LEYTSCHE SPEELLUYDEN Het comité, dat in Leiden is opgericht om Shake speare's vierhonderdste verjaardag luister bij te zet ten heeft „De Getemde Feeks" (Taming of the Shrew) gekozen, omdat dit stuk ook waarschijnlijk het eerste was van Shakespeare, dat in ons land, in Amsterdam, werd opgevoerd. En wel in 1654 in Am sterdam, waar het werd gebracht door Abraham Sy- brandt, die het stuk eerder al gespeeld had in een Engels gezelschap. De Hortuspoort zal dienst doen als „inner stage" en een plankier met een afdak dient als een authentieke „fore-stage". Een tribune rijst daar tegenover hoog op, geflankeerd door smalle balkons aan beide kanten. Evenals de Elisabethaanse schouwburgen (17e eeuw) heeft men hier een soort reusachtige open ton, met de goedkoopste plaatsen de parterre onder de blote hemel. Om de sfeer van de Zuidelijke Theemsoever, waar het theater van Shakespeare stond nog dichter te benaderen, zal tij dens de pauze, waarin men zich op het Rapenburg kan vertreden een schuit met Leytsche Speelluyden over het water glijden. De voorstellingen zullen tot en met 27 juni gegeven worden. Annemarie schudt haar blonde krullen en kijkt je met haar grijs-blauwe ogen „Zondag aanstaande speel ik voor strak aan. Dan leer je al gauw hoe je het eerst het stuk helemaal uit", zegt met je armen en benen kan spreken, zij. „Ik maak aantekeningen van alle mislukkingen en daarna is er groot feest om eens even de zorg om wat komt, te vergeten en het contact tussen alle deelnemers te stimuleren. Dan houd ik de laatste week over om bij te schaven. Véél tijd is er niet meer. 16 Juni aanstaande zal de première zijn van dit Leidse evenement in de openlucht. Het idee om het binnenplein van de academie, vóór de ingang van de Hor tus, te gebruiken is van prof. Bach- rach, hoogleraar in de Engelse Let terkunde, die al tien jaar met het idee loopt om de opvoering van een Sha- kespeare-spel op het binnenplein te doen plaatsvinden, omdat de maten van het binnenplein nagenoeg over een komen met het bekende Shake speare Globe-Theatre, dat opgebouwd is in de Elisabethaanse traditie. Men heeft „de Getemde Feeks" ge kozen; Annemarie Prins zit met het embryo van het plan en moet het tot volle wasdom brengen. Daarbij kan zij slechts beschikken over het ma teriaal, dat de universitaire gemeen schap haar biedt. Zéér veel belangstellenden voor 't toneel zijn er uiteraard niet, maar wel soms heeft de universitaire gemeenschap een bloeiend toneelleven en zij die Jimmy Nichols neemt plaats van Ringo in Zoals wij gisteren reeds in een ge deelte van onze oplage hebben be richt, is een van de „Beatles", de drummer Ringo Starr, ziek geworden, waardoor de toernee naar Nederland en Denemarken in gevaar kwam. La ter kwam echter uit Londen de me dedeling, dat de toernee in elk geval doorgaat, en dat Ringo Starr, die in verband met een keelaandoening in een Londens ziekenhuis is opgeno men, zal worden vervangen door Jimmy Nicholls, drummer van de „Blue Flames". Hij schijnt de repeti ties van de „Beatles" herhaaldelijk bij te wonen. Het heeft er even zeer somber uit gezien voor de Nederlandse Beatle- fans, maar zo mogelijk nog meer voor de organisatoren van het Blok ker Festival; de heer Ben Essing, sprak zelfs van „een ongelooflijke ramp", als de vier Britten niet naar Nederland zouden komen. De gages van 90.000 gulden was al betaald, en in het contract was niet gerept over de mogelijkheid van ziekte van een van de Beatles. De naam van het ziekenhuis, waar Op een kermis in Londen werden dezer dagen opnamen gemaakt voor de Ray Charles film „Ballade in Blue Ringo Starr wordt verpleegd, is angst- We zien de Amerikaanse zanger hier met zijn tegen speiert <je achtjarige Piers Bishop tijdens een scène in vallig geheim gehouden, om te voor een botsautootje. Piers speelt in deze fijm de rol van een bijn(} jongetje. komen dat anders een stormloop wordt ondernomen door bewonde raarsters. Zomen naaien op uren lang. KUNST- EN ANTIEKBEURS In aanwezigheid van zeer vele ge nodigden, onder wie leden van het corps diplomatique en museumdi recties, heeft de minister van OK en W., mr. Th. H. Bot, gisteravond in het Prinsenhof te Delft de oude kunst- en antiekbeurs geopend. Het is nu de zestiende maal dat zij wordt gehouden. De beurs is te beschou wen als een wapenschouw van de oude kunst- en antiekhandel in ons land. Ofschoon elk jaar na afloop van de beurs wordt beweerd dat het wel niet mogelijk zal zijn op een volgen de beurs even goed voor de dag te komen, is deze beurs toch weer mooier en belangrijker dan die van vorig jaar en alle vorige beurzen. De deelnemers die op het gebied van de schilderkunst zijn gespecia liseerd exposeren onder andere een fraai landschap, voorstellende het kasteel te Montfoort van J. van Goyen, een winterlandschap van Joost den Momper en land- en ri viergezichten van Salomon en Jacob Ruysdael. Verder is er een uitgelezen collectie Delfts aardewerk, Chinees porcelein, beeldhouwwerken, zilver werk en juwelen. De beurs duurt tot en met 24 juni en is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.30 uur. Bo vendien zal zij van 19.00 tot 22.00 uur geopend zijn op dinsdag- en donder dagavond. Gebrandschilderde ramen voor Delftse Oude Kerk Zaterdagmiddag 13 juni zullen op nieuw negen gebrandschilderde ra men in de Oude Kerk te Delft wor den overgedragen aan de centrale kerkvoogdij der Nederlands Her vormde gemeente. De schenkers van deze ramen zijn de heer en mevrouw C. Jeliffe-Gold- schmidt uit New York, zeventien Delftse industrieën, wijlen ir. W. H. van Leeuwen, destijds oud-president directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft, de heer en mevrouw Van der Velden-Fontijne, j hr. en mevrouw Loudon-van Tuyl van Serooskerken te Londen, jhr. en meyrouw Sand- berg-de Vlieger te Wassenaar en het wetenschappelijk corps en de studen ten van de T.H. te Delft. De ramen zijn, evenals de andere ramen die in de gerestaureerde kerk reeds werden aangebracht, vervaar digd door de glazenier Joep Nicolas. V. Angst - Zweet Tranen Maar daarnaast ook blijdschap en voldoening, dat zijn de gevoelens in de Kalmeer Uw kinderen en be loof hen bij een goede prestatie een mooi en goed HORLOGE. Het zijn niet altijd de besten, die in het leven slagen, maar wel de doorzetters - de blokkers. Daarom beloning naar prestatie. Onze HORLOGE-collectie is groot en omvat alleen goede merken o.a. PONTIAC - PRISMA - RODANIA TEMPUS etc. JUWELIER - HORLOGER MAARSMANS STEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 J (Advertentie) Tiener-Nederland kan gerust zijn: de ramp is afgewend: de Beatles komen toch naar Blokker, zij het dan, dat (zieke) drummer Ringo Starr vervangen is door de even fraai behaarde Jimmy Nicholl een waardig remplacant. Hier het kwartet, zoals het in Blokker te zien en te horen zal zijn: v.l.n.r. Paul Macartny, John Lennan, Jimmy Nicholl en George Harrison.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9