Zonder veel moeite liep Marseille naar overwinning Drie en twee jaar geëist in de Plasticonam-zaak Fraaie zege van Nederland in Leningrad over Zenith Ruim zeven ton voor Derby-winnaar Frankrijk en Spanje gaan samen kunstmanen volgen STAAT VAN BELEG VOOR SEOEL altijd zulk weer! DONDERDAG 4 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Koersen op Duindigt stasia Hanover; 3 Belle Amie B. Win. 2.50, pl. 1.80, 1.90, kop. 5.20. cov. 6.20 Haring-prijs 2100 m. Ie afd., 1 en 2 Anton (J. Ham) en Boy Scotch (W. B. van Overeem (dead heat) 3.005, 1.25.1; 3 Axworthy B. Win. 1.30, 1.60, pl. 1.20, 1.30, 1.60, kop. 3,-3.90, cov. 2-2.30, trio 33.70. Voorn-prijs 2100 m.; 1 Alkestis van E (J. S. van Leeuwen) 2.57.3, 1.24.4; 2 X Hanover; 3 Xanthia S. Win. 3.50, pl. 1.20, 1.20, 1.20, kop. 12.30, cov. 3.60. Snoek-prijs 1600 m. met autostart: Dora Williams (J S. v Leeuwen) x Marseille (J v Dooyeweerd) 2.08.6, 1, 1.30.1, 2 Delphine W.; 3 Diana 1 204; 2 Mitchouka; 3 Kerrwilliams II. "•1U' Win. 3.30, pl. 1.90, 1.70, kop. 7.60, cov. 3.80. Haring-prijs 2100 m., 2e afd.,: 1 Aureola (W. C. Strooper 3.04.4, 1.27.-; 2 Zenith Williams; 3 Asilverno. Win. 1.30, pl. 1.50, 2.40, kop. 4.70, cov. 4.40 Golden Hope-prijs 2000 m., Ie afd., 1 Lurango (H. J. v. d. Kraats) 2.11.1; 2 Marina: 3 Mystic Boy. Win. 2.90, pl. 1,30, 1.40, kop. 3.90, cov. 2.90. Golden Hope-prijs 2000 m., 2e afd., 1 Mitzvah (H. J. v. d. Kraats) 2.14; 2 De Franse voshengst Marseille heeft gisteren op Duindigt de koers over de mijl zonder al te veel moeite gewon- R. Tot. win. 29.70, pl. 4.1 nen. Aanvankelijk lag hij nogal in- kop. 62.30, cov. 6.30. gesloten en gaf Kerrwilliams II aan Baars-prijs 2140 m. 1 Brian Hanover de kop de toon aan. By het uitkomen (W. C. Strooper) 3.08.2, 1.27.1; 2 van de laatste bocht sprintte Mar- Claudy Williams; 3 Chima Chima S. seille echter geweldig en in gezel- Win. 2.40, pl. 1.50, 2.50, kop. 9.90, schap van Mitchonka ging het naar cov. 5.70. de kop. Het duel tussen Mitchonka Forel-prijs 2120 m. 1 Alma Axkit en Marseille eindigde in het voordeel (J. Wagenaar jr) 2.59.8, 1.24.8; 2 van de laatste die in een kilometer- Zingly Sister; 3 Zany. Win. 14.70, pl. tijd van 1.20.4 als eerst over de streep 2, 1.80, 1.30, kop. 25.30, cov. 5.90, rtio draafde. Favoriete Yarke Maid was 731.80. in deze koers afwezig. Schol-prijs 2000 m. met autostart T 0 c. - Alkestis van E behaalde in de Voorn- voor leerling-pikeurs en rijders met ,y Kfn i o on' prijs een fraaie overwinning. Het een b-vergunning: 1 Cyrano Silk (R. 1,9°* P1, 1,9°' 21°' kop- 5"90, cov' 2,2°- kleine hengstje had een voortreffe- B. v. d. Veen) 2.53.3, 1.26.7; 2 Ana- Totalisatoromzet 114.600. lijke start, maar Xanthia S deed wei- nig voor hem onder. Op hoge toeren snelde de merrie van W. Strooper op de leider af, die haar echter goed op ving. In de eindstrijd liet Xanthia het volledig zitten. Alkestis van E trok nu in één ruk door naar de zege en Xanthia moest haar tweede plaats nog afstaan aan X Hanover. Un Ga min werd vierde Bijzonder fel ging het er aan toe in de eerste afdeling van de Haringprijs. Klaas Nuninga en Pierre Kerk- GEVAARLIJK WAPEN - -- - hoffs waren het middelpunt van de Traag was de start, zowel van de Vier paarden stormden op éen lijn op uitbundige Nederlandse ploeg in het Nederlanders als van de Russen. Het de eindstreep af en Aalscholver S met 25.000 toeschouwers gevulde wederzijdse verkennen verliep in 't rukte zich vlak voor de finish los van Markova stadion te Leningrad, een voordeel van onze landgenoten, die zijn concurrenten. Die inspanning groots bouwwerk met 88.000 zitplaat- een veldmeerderheid verwierven en bleek echter teveel en jammerlijk sen gelegen aan de Finse Golf. door de goede opbouw der aanvallen In voortreffelijke samenwerking soms diep in de Russische verdedi- sprong de hengst door het stek. Boy Scotch en Anton die pal er- hadden zij de Russische verdedigings- gingsgordel doordrongen. De lange achter lagen gaven elkaar helemaal un|e opgerold en met een schot in de pass bleek een gevaarlijk wapen, niets toe. Zelfs op de foto kon de uiterste hoek had Pierre Kerkhoffs waarop Zenith geen direct antwoord rechter van aankomst geen verschil de droomcombinatie afgerond Het had. ontdekken en het werd een gedeelde Nederlands selectieteam, ditmaal Trouwens aan schutters mankeerde eerste plaats voor Anton en Boy integenstelling tot in Kiev waar uit- het ten enenmale aan Zenith dat Scotch. Axworthy B eindigde als 3e. slui'lend jonge spelers in het veld over aanzienlijk meer stootkracht had stonden met een oudere kern. moeten beschikken om het hechte De uitslagen van de draverijen luiden: leidde na 36 minuten met 3-0. Dit Nederlandse defensie blok te kunnen Brasem-prijs. 1400 m. met autostart: doelpunt was de bekroning van voor- overmeesteren. Ondanks alle bedrij- PAARDESPORT treffelijk modern voetbal. Het zou vigheid voor zijn doel heeft Pim Does- ook de eindstand worden. Wel wisten burg daarom maar zeer weinig scho- onze landgenoten zich in de tweede ten gehad. Nederland won alleszins helft nog kansen te scheppen, maar verdiend en zelfs niet geflatteerd. In door een sterk defensief ingestelde de eerste helft hebben onze spelers speelwijze was het resultaat nihil. een proeve van bekwaamheid afge legd, die hoog werd gewaardeerd. De En de tegenstander, de eredivisie- Russen mochten na de rust toonaan- club Zenith uit Leningrad? Ondanks gevend zijn geweest, zij slaagden er een duidelijke veldmeerdeheid na de nimmer in onze landgenoten te over- rust slaagden zij er niet in de sterke stemmen. De Nederlandse verdedi- Favoriet Santa Claus, gereden door Nederlandse verdediging te verras- ging hield daarvoor de leiding te de 50-jarige veteraan-jockey Scobie sen, vooral door hun korte, te ver strak in handen. De meest opvallende Breasly, heeft woensdagmiddag de doorgevoerde combinatiespel dat juist Nederlanders in dit concert waren: klassieke Epsom Derby gewonnen, een kolfje naar de hand van spelers Schrijvers, Israels, Muller, Kruiver en Het in Ierland gefokte paard verdien- als Haak, Schrijvers en Israels is. in de eerste helft ook Kerkhoffs. Zeer de in deze hooggewaardeerde ren Bovendien hadden zij het vizier slecht goed bij hen aan sloten zich Doesburg, over 2400 meter een bedrag van gericht. Pim Doesburg heeft de ge- Haak, Kemper en Nuniga. De Russen 72.067 belangstingvrije ponden ster- hele wedstrijd door dan ook zeer wei- hadden verscheidene prima solisten, ling zo'n 720.000 gulden voor nig moeilijke schoten te verwerken maar misten de dirigent die deze Drie jaar luidde de eis tegen de vader. Twee jaar met aftrek tegen de zoon. Dit duo heeft zich gisteren in tweede instantie moeten verant woorden wegens door hen gepleegde oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering. Mr. Nubé, officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank, was de eiser in deze sensatio nele Plasticonam-zaak. De rechtbank heeft de gehele och tend van de tweede zittingsdag van de Plasticonam-zaak besteed aan de behandeling van de aan de 69-jarige accountant H. J. A. M. C. ten laste gelegde valsheid in geschrifte: knoeierijen in de boekhouding van de N.V. Glasindustrie J. Murkoster (in april 1963 overleden) en van de ver eniging „Algemene commissie voor Kinderverpleging en Kinderbescher ming' beide in Den Bosch gevestigd. De president mr. J. Knottenbelt, be gon met de opmerking: „Er is alle machtig veel geld uit Den Bosch ge komen Verdachte interrum peerde hier: „Van Murkoster" waarop de president vervolgde „tezamen met hem heeft u aan de algemene com missie een bedrag onttrokken om van te griezelen. Dit is niet ten laste ge legd maar het is niet ondenkbaar dat u daarvoor nog in Den Bosch ver volgd zult worden. Uw strafblad is schoon, dat is heel mooi, maar bent u het niet met mij eens dat dit een toeval is?" zo vroeg mr. Knottenbelt aan C. „U bent nooit vervolgd, maar dat soheelde niet veel". Oude zaak De president releveerde daarop 'n affaire met 17 mille, die twintig jaar gespeeld heeft en nu verjaard is. Verdachte had toen veel geestelij ken en kloosters onder zijn cliënten. Mr. Knottenbelt zei deze affaire te releveren omdat ze volgens hem „zo afschuwelijk veel gelijkenis vertoont met de affaire van nu' Verder merkte de president nog op „de glasindustrie en de algemene commissie, dat was Murkoster: hij was erin alleenheerser". Op de vraag of hij de vervalsingen in de boekhou. dingen bekende, antwoordde verdach te dat hij deze in opdracht van Mur koster had gedaan, doch dat opiet tot vervalsing nooit bij hem heeft voor gezeten. „Murkoster kon me laten doen wat hij wou" so voegde hij er aan toe. „Belast met knoeierijen", merkte mr. Knottenbelt op. C. verdiende bij de algemene commissie, waarvan Murkoster voorzitter wa^, 30 mille per jaar en bij de" glasindustrie 3 mille. Uitleningen, die voor de- algemene commissie bestemd waren, is volgens een rapport van rijksaccountants 1,2 miljoen gebruikt voor aflossingen van andere leningen: voor de glasindu strie, Murkoster en verdachte. Deze zou als lening van de algemene com missie een bedrag van 177.500 gulden hebben gekregen. Het door de alge mene commissie te Boxtel geëxploi teerde instituut Huize „De la Salie" heeft niets gekregen van deze gel den: integendeel, zelfs nog 165.000 gulden moeten bijpassen. Murkoster heeft door medewerking van C. ja renlang de gelegenheid gehad grote bedragen aan de vereniging de alge mene commissie te onttrekken, zo wordt nog in het accountantsrapport opgemerkt. Bungalow aan de Kaag De 35-jarige zoon van verdachte is ook bij de zaak betrokken. Hij leidde de reeds lang voor het faillissement een kwijnend bestaan leidende Plas- ticonam-industrie te Volendam. Ook hij heeft medegewerkt aan de knoeie rijen, doch hij heeft de hieruit voort vloeiende baten niet in eigen voor deel aangewend. „Hij is een verkrampte statuszoe- ker'. zei de officier. Hij schafte zich dingen aan, die hij noodzakelijk on derdeel van zijn status achtte. Hier mee heeft hij de ondergang van de Plasticonam-industrie, die toch al niet bijzonder hoge winsten maakte, nog versneld. Hij heeft o.m. een grote bungalow aan De Kaag laten zetten, zonder dat hij er ooit een dag in heeft gewoond. KORTE GOLF De gemeentelijke woningdienst Amsterdam zal maandag een begin maken met de aanleg van centrale tv-antenne-systemen. De eerste Am sterdammers die daarvan worden voorzien zijn de bewoners van en kele complexen gemeentewoningen in de Spaarndammerbuurt. De twee-en-een-half jaar oude Renee Dorenbosch, pleegdochtertje van de familie Van der Schee te Dongen, is gistermiddag in het Wil- helminakanaal in Dongen verdron ken. Het kind was met haar hondje gaan wandelen. Toen de hond zonder kind en nat thuis kwam is de rijks politie gaan dreggen en heeft het lijkje gevonden. De heer J. H. de Waal Malefijt, directeur van het Academisch Zie kenhuis te Utrecht heeft gisteren namens het bestuur van de „Stich ting Sazuroosje" een sazuroosje uit gereikt aan mejuffrouw M. J. Ja- cobze, verpleegster in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Het sazuroosje is een gouden ereteken, bestaande uit een brochette met een gemodelleerd roosje in het midden. Het wordt toegekend aan personen, die zich in het bijzonder hebben on derscheiden bij de theoretische en praktische opleiding in de verple ging onder auspiciën van de Stich ting Academisch Ziekenhuis Utrecht. In het centrum van Markelo is woensdagmorgen de Centrale Auto matische Wittebroodfabriek geheel door brand verwoest. De schade be draagt 400.000. Van de kostbare apparatuur kon niets worden gered. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Vijf negers hebben zich giste ren in Bemoni bij Johannesburg meester gemaakt van een postauto met 1,3 miljoen gulden. Het is geld van drie plaatselijke banken dat naar het hoofdkantoor in Johannes burg werd gebracht. Heidelberg in Transvaal, een stad van 8.000 inwoners, beleeft een invasie van bavianen, die door de droogte met voedselgebrek te kam pen hebben. Een kind is door een van de dieren verwond. De politie heeft besloten de apen af te maken. De dierenbescherming doet nog moeite om voedsel bijeen te krijgen. —Een amokmaker heeft aan boord van een schip op de rede van Me- nado (Noord-Celebes) vi'er passagiers met een mes gedood en 50 verwond, van wie 29 ernstig, zo meldt An- tara. zijn eigenaar, John Ismay. gekregen. krachten kon bundelen. NU OOK TYFUS BUITEN ABERDEEN Brandt werd verdoofd naar Oost-Berlijn gebracht De 54-jarige redacteur van het Terwijl er nog steeds tegenstrijdige Westduitse vakbondstijdschrift „Me- berichten worden gegeven over de tall", Heinz Brandt, die op 23 mei uit oorzaak van de tyfus-epidemie in de een tuchthuis in Oost-Duitsland Is Schotse stad Aberdeen, blijft het ontslagen, heeft op een persconferen- aantal patiënten stijgen. In het zie- tie in Frankfort verteld, dat op 16 kenhuis in Aberdeen liggen nu 262 joni 1961 in West-Berlijn ontvoerd te patiënten die met tyfus zijn besmet, zijn, nadat hij een glas whiskey had In een aparte afdeling worden 39 gedronken waarin zich een verdovend anderen verdacht van tyfus, in obser- middel bevond. Hij kwam in Oost- vatie gehouden. In Schotse plaatsen Berlijn weer bij. Begin 1962 werd hij bulten Aberdeen zijn in totaal 13 door het Oostduitse hooggerechtshof mensen in ziekenhuizen opgenomen. tot 13 jaar tuchthuisstraf veroordeeld Zes van hen bleken inderdaad tyfus se zaken, Couve de Murville, heeft wegens spionage. te hebben. De meesten van hen zijn woensdag meegedeeld, dat Frankrijk Reeds direct na zijn ontvoering had in Aberdeen geweest, men hem voorgesteld in Oost-Duits- De regering heeft besloten de staat van beleg af te kondigen als de stu denten voortgaan met hun actie. De Franse minister van buitenland- Belgische socialisten land te blijven en zijn gezin te laten overkomen. Brandt zei van mening te zijn, dat hij zijn vrijlating zeer waarschijnlyk tegen overleg EEG-Spanje te danken heeft aan de zijn ontvoering en veroordeling in de hele wereld hadden gehad. Brandt heeft na zijn terugkeer in het bijzon- De socialistische leden van de Bei en Spanje binnenkort een akkoord zullen sluiten inzake de bouw van installaties op de Canarische eilanden voor het volgen van kunstmanen- Voorts zal een overeenkomst worden aangegaan voor de oprichting van een t.v.-steunzender op de Balearen met het oog op een tv-verbindlng tussen Frankrijk en Noord-Afrika. gische senaat hebben gisteren stelling Volgens welingelichte kringen over- der de Britse wijsgeer lord Bertrand genomen tegen het besluit van de wegen de twee landen een Frans plan Russel dank gezegd, die een Oost- ministerraad van de EEG om bespre- om in Catalonië bij de Franse grens duitse onderscheiding in verband met kingen te voeren met de Spaanse re- een centrale voor het opwekken van de veroordeling van Brandt heeft te- gering over oplossingen voor econo- elektriciteit met behulp van kern- ruggegeven. mische vraagstukken, die door de energie te bouwen. De Fransen zou- Brandt is communist geweest en ontwikkeling van de EEG voor Span- den de technische kennis bijdragen heeft onder het nazi-bewind jaren- i® zijn ontstaan. en de Spanjaarden het uranium, lang in een concentratiekamp door- *n een in Brussel verstrekt com- Voorts zou er over gedacht worden gebracht. In 1958 verliet hij Oost- muniqué zeggen zij zich „radicaal te een pijpleiding aan te leggen voor het Duitsland, ging naar West-Duitsland verzetten" tegen enige vorm van sa- vervoer van aardgas uit de Sahara en brak met het communisme.). menwerking tussen de Europese Ge- naar Europa, hetzij over de Straat meenschap en de Spaanse regering, van Gibraltar hetzij van de Algerijn se plaats Mostaganam naar Cartha- gena in Spanje. Pierre Salinger versloeg tegenkandidaat Kindermishandeling zwaar gestraft Een rechtbank in Versailles heeft Allan Cranston, controleur van fi- Voor de Zuidkoreaanse hoofdstad, nanciën, heeft woensdagmiddag of- Seoel, is gisteravond door president ficieel de overwinning van Pierre Sa- Park jsjoeng de staat van beleg af- linger, oud-perschef van president gekondigd, nadat eerder op de dag de pleegouders van een driejarig Kennedy, zijn tegenkandidaat bij de een io.OOO studenten hadden betoogd meisje, dat twee jaar geleden door democratische voorverkiezingen voor voor jjet aftreden van de president, hun sleohte behandeling stierf, ver een senaatszetel voor Californië, toe- zoais zjj de laatste tijd al meer hadden oordeeld tot levenslange dwangar- gegeven. gedaan. Bij gevechten met de politie beid. Blijkens de officiële verkiezings- werden 400 politiemannen gewond, De openbare aanklager had de uitslag zijn op Salinger 1.193.383 en van wie 72 zwaar. Zes politiebureaus doodstraf geëist. Het meisje, Odile op Cranston 1.050.571 stemmen uit gebracht. werden geplunderd. Kadda, werd door haar pleegouders Definitief akkoord met Belgische artsen De studenten eisen het aftreden tegen een vergoeding van ongeveer van president Park Tsjoengomdat honderdtwintig gulden per maand deze de politiek van de voorzitter „verzorgd". Het kind was verscheide- van de regeringspartij, Kim Tsjong ne malen met de armpjes op de rug gebonden in de kelder opgesloten, waar zij op aardappelzakken moest slapen. De pleegouders dwongen het Pil, steunt. Deze laatste wenst hervat ting van de diplomatieke betrekkin gen tussen Japan en Zuid-Korea, waartegen de studenten fel gekant meisje rechtop te lopen door haar De Belgische minister van sociale zijn. Rond 500 studenten zijn nog handen aan haar haar vast te binden, zaken, E. Leburton heeft gisteren steeds in hongerstaking uit protest De vrouw sloeg het kind met een verklaard te hopen, dat de volgende tegen de regeringspolitiek. schoenspanner terwijl de man het week een definitief akkoord zal wor- Politieke waarnemers in Seoel ver- vasthield. Zij verklaarde, dat het kind den bereikt tussen de regering en de klaarden, dat de tonelen van woens- ongehoorzaam was. De man gaf toe, artsen in België. Hij zei dit na af- dag overeenkomen met die van vier dat hij als een slappeling had gehan- loop van een nieuwe bijeenkomst tus- jaar geleden toen de studenten in deld door de vrouw haar gang te la- sen delegaties van de regering, de opstand kwamen en het regime van ten gaan. Het kind overleed in 1961 werkgevers, de werknemers en de president Syngman Rhee omver wier- aan longontsteking U1 ziekenfondsen, die gisteravond werd pen. gehouden. In zoals werd verklaard „goe- UITBREIDING BETOGINGEN de sfeer" besprak men op deze ver gadering het geschil tussen de rege ring en de artsen over de nieuwe van president Park Tspoeng hebben veerde parels op peil te houden, zo ziekte- en ongevallenverzekering, die zich uitgebreid tot Poesan aan de meldt een Japans blad. De waarde op 1 januari van dit jaar in België zuidkust. Bij een treffen met de po- van de parels wordt op 300.000 gul van kracht is geworden. litie zijn 20 mensen gewond geraakt, den geschat. gmg. bloedvergifti- Een zonnetje aan de hemel, een vogel die zingt in de boom, een kop koffie in de tuin... was het maar altijd zulk weer... De zon en de vogels kunt u niet bestellen. Maar'Iekkere koffie wèl. Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages, speciaal voor u gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar Fijne Dessert <2 R00d Merk De koffie voor fijnproevers; De kwalrtertskoffre werkelijk Iets bijzonders. bij uitstek. Pak Pak van 250 g 1.98 va„ 250 g 1.82 Zes miljoen Japanse parels van De studentenbetogingen tegen wat minder kwaliteit zullen in zee wor- genoemd wordt het corrupte bewind den gestort om de prijs van geculti-

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15