BELASTINGDEBAT IN 2 e KAMER RAAKTE IN EEN CRISIS-SFEER „Gezonken" baggermolen in veilige haven Verdere uitgaven Rijk onaanvaardbaar Examen doen? Eredoctoraat voor Koningin Juliana MAN RIJDT OP VROUW IN Gesprek tussen ministers en de drie vakbonden Jongen op Cyprus doodgeschoten Over Katwijk werd niet gesproken PAGINA 10 MINISTER WIL NIET VEEL MEER DAN 50 MILJOEN GEVEN Wachten op de grote verlaging De minister noemde f 90 miljoen. Opnieuw schorsing, aangevraagd door de heer Geertsema (WD), bracht de Kamer in een alleron gelukkigste situatie. Wat te doen met hooguit 35 miljoen, die door de 1 miljard van straks (1 ja nuari 1965) geblokkeerd wor den? Het graaide er op uit dat voorzitter Van Thiel na deze tweede schorsing vertelde dat er behoefte was aan enig verder overleg tussen de bewinds lieden en de vaste commissie voor financiën. Dit overleg bleek zo ver helderend gewerkt te hebben, dat de meerderheid van de commissie nu toch maar voorstelde, de beslissing Anders zou hij halfweg het "debat over de dure amendementen tot het moeten zeggen: het geld is op. Ka- eind te bewaren. De Kamer zal hier- mervoorzitter Van Thiel bleek be- over vanmiddag beslissen en er, reid van deze suggestie een voorstel naar men mag aannemen, mee ak- Het debat in de Tweede Kamer over de belastinghervorming heeft gistermiddag een crisis-dieptepunt bereikt. Minister Witteveen zei uiteindelijk, dat er niet méér dan 50 miljoen gulden beschikbaar was voor het wetsontwerp. Daarvan moest nog een deel 15 mil joen) gereserveerd blijven om de successiebelasting straks te her zien. Bij de behandeling van de vermogensbelasting was hiervan bovendien al het een en ander gesoupeerd. Het restant bleek tegen de achtergrond van de vele amendementen, die nog op afdoening wachten en die bij elkaar ver over de 100 miljoen zouden kun nen vergen zo weinig, dat er in de Kamer een lichte graad van verbijstering ontstond. zien kon wat er op het spel stond. Woenödagimiddag is de tienjarige C. Kruithof uit Rotterdam in het Mal- Ifegat in Rotterdam-Zuid verdronken. Ret jongetje speelde met zijn autoped cjp een ponton en is achteruit het wa ter ingereden. De politie haalde hem bewusteloos uit het water en paste mond-op-mond beademing toe. De GGD diende hem even later een zuurstofbehandeling toe en vervoerde hein naar het Zui derziekenhuis. De medisdhe hulp mocht echter niet meer baten. Mf^thardTs^er^^ (Advertentie) In Groningen Ter gelegenheid van het 350-jarig te maken, maar verscheidene leden koord gaan. Intussen kon men gister- bestaan van de Groningse Universi- 's Avonds nadat er het nodige onder wie met name Van den avond gewoon doorgaan met de ar- overleg met de vaste commissie was Tempel (PvdA) en Lucas (KVP) geweest vertelde de minister op- leek het beter dan de Kamerleden eens, dat er enig misverstand was meteen per amendement hun oordeel gerezen. Punt 1: Hij had over „rond" zouden vellen en dat zij daarbij de vijftig miljoen gulden gesproken, beperktheid van de middelen in ge- daar bij komt het niet op een miljoen dachten zouden houden. De bewinds- aan. Verder nog een lichtpunt: en- lieden moesten dan aan het slot van kele noodzakelijke correcties in de het debat maar zeggen of ze met het kostenberekening zouden nog eens eindresultaat akkoord konden gaan, een bedrag van enkele tientallen ja of nee. miljoenen guldens aan ruimte ople- POT veren. Alles bijeen kennelijk een hele geruststelling voor het parle- Staatssecretaris Van den tikelsgewijze behandeling. teit zal in een openbare senaatszit ting op 24 juni Koningin Juliana een eredoctoraat in de sociale weten schappen ontvangen. De plechtige senaatszitting zal plaats hebben in de Martinuskerk, behalve de koningin zullen nog twaalf anderen, onder wie Simon Vestdijk, een eredoctoraat aanvaar den. In Breda heeft de politie de veer tigjarige J. C. aangehouden, die er van wordt beschuldigd met een auto Berge op zijn gewezen vrouw te hebben in- ment, greep oppositieleider Vonde- stelde toen, dat de kamer ongeveer gereden. De aanslag zou plaats ge ling de gelegenheid aan, om te zeg- moet weten hoe groot de pot is die had hebben, toen zij samen met een gen, dat zijn fractie het maar een het kabinet wil verdelen. Een kwar- vriend liep te wandelen. Door snel kunstmatige constructie vond, een üer schorsing werd een uur. op zij te springen werden geen van waterdicht schot op te trekken tus- Toen minister Witteveen even beiden geraakt sen de ruimte voor de belastingher- tater alleen maar bevestigde wat de vorming en de ruimte (een miljard) staatssecretaris enige uren tevoren voor verlaging van de belastingta- a^ had gezegd (namelijk dat ver- rieven. werping van het voorstel Van Thiel zou betekenen dat hij noodzakelijk HET WORDT TE DUUR *en hedrag moest noemen om zo de nog beschikbare ruimte aan te ge- Het was allemaal begonnen toen ven) was de boot aan. Achter elkaar de staatssecretaris vroeg in de mid- bleken toen ook de heren Smallen- dag bij de behandeling van een f 2 broek (ARP), Beernink (CHU) en miljoen vergende wetswijziging Schmelzer (KVP) geneigd alsnog - - waarschuwde, dat zijn budget voor tegen het voorstel-Van Thiel te zullen de ministers van Economische de belastinghervorming beperkt was. stemmen. Dit voorstel kreeg toen Zaken, van Financien en van Sociale Zou het niet beter zijn met de stem- geen enkele steun meer: zelfs de Zaken en Volksgezondheid een be- onepn an de sieeD- ming over de dure amendementen te voorzitter zelf liet het in de steek, spreking hebben met vertegenwoor- Noordzee" hebben wachten totdat men door de hele En zo kreeg de heer Bakker (CPN) van het NVV, de NKV en het era'vond de baeeermo- stof heen was, suggereerde de heer die de hele middag een handig spel CNV. De bespreking zal worden ge- Garstonia" veilie Van den Berge. De situatie nu had gespeeld toch nog waar hij houden op het ministerie van Eco- vemB ondoorzichtig zal overzichtelijker voortdurend om had gevraagd: de nomische Zaken, zijn als men aan het eind alle kost- minister ging concrete bedragen noe- De vakbonden hebben om een der- bare amendementen bijeen had en men. gelijke bespreking gevraagd. Op woensdag 10 juni te 14.00 uur Een Griekse Cyprioot heeft woens dag een 15-jarige jongen van Turkse afkomst doodgeschoten, die in de buurt van Mansoera op het land werkte, zo is van de zijde van de V.N. in Nicosia bekendgemaakt. In Kronberg is woensdag het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen prins Maurits von Hessen en prinses Tatjana von Sayn-Witgenstein. Tot de vele gasten behoorden o.a. de Nederlandse prinsessen Beatrix en Margriet hier gefotografeerd bij het betreden van de kerk. de Beneluxhaven, onder deel van de Europoort, aan de grond gezet en daarmee maar op zijn kop rond dreef in de mist, niet meer dan een goede meter bo ven water stekend en veer tien meter er onder. De sleepboot „Noordzee" van Smit en Co's interna- een moeilijk karwei tot 'n tionale sleepdienst vertrok uit Hoek van Holland om de baggermolen te bergen, dat eergisteren de Belgi- daarbij geassisteerd door sche sleepboot „Martine de „Dolfijn", een bergings- vaartuig uit Vlissingen van Van de Tak's Bergings die voor de maatschappij. Aanvankelijk Hendrik-Ido- lukte het niet de „Garsto- nia" te vinden, maar een marinevlieger wist de juis te plaats aan te wijzen en Letzer" meldde dat zijn sleep, de baggermolen „Garstonia", I sloop naar Ambacht moest worden gebracht, gekanteld en ge zonken was nabij 't licht schip „Goeree". Groot was heel voorzichtig nam de Noordzee" de molen, die ieder ogenblik zou kunnen vaarder berichtte dat de zinken, op sleep, molen niet gezonken was, Gistermorgen kwam men bij Hoek van Holland aan en begonnen de besprekin gen tussen deskundigen van de sleepdienst en de mensen van de Rijkswa terstaat en de gemeente lijke havendienst, of men het aan zou durven deze labiele sleep binnen de monding van de waterweg te brengen met alle risico's van dien. Men heeft gister avond het risico genomen. Rond half acht voer de sleep tussen de pieren met voorop de sleepboot Steen- bank, die voortdurend dieptepeilingen deed en met ingehouden adem volgden velen van de wal af het transport. Het ging goed. Rond negen uur zat de „Garstonia" in de Euro poort aan de grond. De bok „Meeuw" kwam langszij en zal de baggermolen in positie houden. Het ber gingsvaartuig „Scholle vaar" zal worden ingescha keld voor het noodzakelijk duikwerk. Men zal nl. him- platen moeten aanbren gen om te voorkomen dat de stroppen, waarmee de bok de baggermolen moet oprichten, schade zullen aanbrengen. Het is niet uitgesloten dat dit werk enkele weken zal vorde ren en dan gaat de bagger molen naar de sloper in Hendrik-Ido-Ambacht. Het geheel staat onder leiding van een deskundige van Taks Bergingsmaatschap pij, de heer Moerkerk. Foto boven: Een originele op name van een Amerikaanse oor logsfotograaf toont de geallieer de troepen in het eerste brug- hoofd aan het Normandische strand. Op 5 en 6 juni zullen in Nor- mandië plechtigheden worden gehouden ter herdenking van de geallieerde landing, welke zich hier twintig jaar geleden afspeelde. Foto: zo zette gene raal De Gaulle twintig jaar ge leden, kort na de landing voet op Franse bodem, waar hij werd verwelkomd door veldmaar schalk Montgomery- Hagenaar dient klacht in tegen de politie De 43-jarige Haagse pompbedien de J. V. heeft een klacht ingediend wegens mishandeling door de politie. De Haagse politie werd enige tijd ge leden op een avond door de 20-jari- ge gehuwde en bij zijn vader inwo nende zoon van J. V. te hulp geroe pen, daar hem door zijn vader de toegang tot het huis was ontzegd. Hij verkreeg de gevraagde assistentie, die echter ook niet voldoende bleek om de vader te bewegen tot een ge matigder houding. Hij viel de agenten aan, en werd na een complete vechtpartij over meesterd en ingesloten in het bureau aan de Jan Hendrikstraat. Nadat de man gekalmeerd was, werd hij, eni ge uren later, weggezonden. De politie heeft verklaard, dat de zoon slechts enkele babykleertjes wilde halen. Gisteren heeft J. V. bij de politie een klacht ingediend, dat hij op het bureau aan de Jan Hen drikstraat te hardhandig zou zijn aangepakt. Arbeiders werden ten onrechte ontslagen „Ik geef die arbeiders groot gelijk. Ik griezelde van de constructie van het steigerwerk. Ik vind het een on redelijke eis om op zo'n stellage te gaan werken". Dit zei gistermorgen de officier van Justitie, mr. J. E. Vis ser, tegen een onderaannemer, die Historisch ogenblik Het bestuur van het Landbouw schap heeft voor 1964/1965 het aan tal vrije zaterdagen voor de tuin- bouwarbeiders in het rayon Katwijk vastgesteld op 26. Omdat partijen in dit gebied het niet met elkaar eens waren geworden moest het bestuur dit besluit nemen; het had anders aan de hoofdafdeling Sociale Zaken kannen worden overgelaten. Gediscussieerd werd er niet. Dat betekende een beetje een historisch ogenblik. Over Katwijk is ieder jaar nog gesproken, zo zei een der be stuursleden. In verschillende andere tuinbouw gebieden is het aantal vrije zaterda gen aanzienlijk hoger: Noord-Holland heeft er 52, het gebied Den Haag- Delft-Rotterdam minstens 37, het ge bied Gouda 26 vrije zaterdagen en 26 vrije middagen. Dit is mej. Truus van de Stadt uit Haamstede, die als enige cursiste een opleiding in het timmervak volgt aan het centrum voor vakopleiding in Bergen op Zoom. Gefotografeerd bij haar werk aan een betonbekisting. Zij hoopt na voltooiing van haar opleiding werk te vinden als „timmer- vrouw", hetgeen misschien aan het begin vreemd zal aandoen, doch reeds nu is gebleken, dat zij door haar mannelijke medeleerlingen volkomen goaooepteerd wordt, zodat zij de vooruitzichten voor later niet pessimis tisch tegemoet ziet. twee arbeiders op staande voet had ontslagen, en tegen wie hij 'n boete van tweemaal honderd gulden vor derde. De aannemer moest terecht staan voor de economische politie rechter in Dordrecht, die het met de officier eens was en de aannemer conform de eis veroordeelde. De twee arbeiders hadden gewei gerd op een hoogte van zestig me ter ruiten in te zetten. Zij hadden dit werk nog nooit gedaan, maar wil den het wel opknappen. De stellage een steigerwerk, vonden zij evenwel levensgevaarlijk. De onderaannemer eiste, dat zij het zouden doen. Daar voor bedankten de arbeiders, omdat zij het niet aandurfden. Kind met bakkerswagen verongelukt in Den Haag Een zesjarig jongetje is gisteren om het leven gekomen bij het spe len op een elektrisch aangedreven bakkerswagentje. Het wagentje stond geparkeerd op het Zuidwoldepad bij de Meppelweg in Den Haag. De bak ker, die zijn klanten bediende, had het contactsleuteltje erin gelaten, zo dat een jongetje en een meisje die op het karretje geklommen waren, het rijdende konden krijgen. Toen het karretje eenmaal reed is het jongetje, de 6-jarige H. J. S. van Deinse, er in paniek afgesprongen en met het hoofd tussen de wagen en een muur beklemd geraakt. Op weg naar de Ursulakliniek is het kind overleden. In het belang van het onderzoek wil de Haagse verkeerspolitie graag weten wie het meisje was dat met het jongetje op de kar speelde. Nederlandse schipper verdacht van moord De 32-jarige schipper Arie V. uit Rotterdam is woensdag in Duisburg gearresteerd op verdenking van moord op de 34-jarige loonboekhou- der Wolfgang Neuschulz. Neuschulz was volgens de politie zaterdag naar het haventerrein van Duisburg gegaan om met zijn verre kijker naar het scheepsverkeer op de Rijn te kijken. Hij maakte daar ken nis met drie Nederlandse schippers en ging met hen naar een café om een biertje te drinken. In het café kregen ze ruzie om de verrekijker. Arie V. zou de boekhouder toen ge wurgd hebben. Het lijk werd van de wallekant naar beneden gegooid. 48 uur later ontdekte een voorbijganger het. De politie vond de verrekijker van Neuschulz in de kajuit van V.'» schip.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10