NORTH (STATES 't is weer tijd voor PROEFVERKIEZING IN DEN HAAG MET AMERIKAANSE STEMMACHINE REM-EILAND IS ONDERWEG Ook werkgevers geschrokken van stijging kosten levensonderhoud Nieuwe TEE-trein Twee meisjes door auto overreden DINSDAG 2 JUNI 1984 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tellen nu overbodig Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken bereidt de Kies raad een wijziging van de kieswet voor, waarin o.m. bepalingen betref fende het gebruik van stemmachines worden opgenomen. Teneinde inzicht te verkrijgen in de bruikbaarheid van een inmiddels voor Nederland ontwikkelde stem- machine, zal daarmee onder auspi ciën van de Kiesraad een proefver kiezing worden gehouden op woens dag 17 juni van 8.30-16.00 uur in het gebouw, bestemd voor de vergade ring van de gemeenteraad van Den Haag. De afdeling verkiezingen van deze gemeente zal in dit gebouw 'n stembureau inrichten, waar omstreeks 800 gemeenteambtenaren hun stem zullen uitbrengen, als ware het een gewone verkiezing. De stemmachine is ontworpen door een Amerikaanse firma, de automa tic voting machine uit Jamestown, New York. Deze firma vervaardigt al ruim 65 jaar stemmachines voor de verkiezingen in de Ver. Staten. FOUTEN VERMEDEN Na afloop van de stemming behoeft het stembureau slechts de machine aan de achterzijde te openen om de volledige uitslag van de stemming te kunnen noteren. Het voordeel van deze machine is, dat de uitslag onmiddellijk na de stemming ter beschikking staat. Na WATERELLENDE IN ROTTERDAM NU SPOEDIG VOORBIJ? De toevoeging van chloor-amine aan het Rotterdamse drinkwater heeft, aldus de gemeentelijke drink waterleiding, naar het zich laat aan zien, goede resultaten. Sinds woens dag jl., toen men met de bijmenging begon, neemt het aantal wormpjes sterk af. Zaterdag werd op twintig monsters van 1 kubieke meter elk geen enkel levend exemplaar aan getroffen; zondag slechts één. Het nemen van monsters gaat nog steeds door en hoewel nog geen definitieve uitspraak kan worden gedaan, mag de hoop gekoesterd worden, dat door het gebruik van chloor-amine de na righeid spoedig achter de rug zal zijn. Dode wormpjes worden haast niet aangetroffen, maar dat behoeft niet te verwonderen, want de diertjes be staan voor 98 procent uit water. De drinicwateüèidifig wrijft er op dat, door1 het warme weer vah de- laatste dagen, hèt gebruik van water dat in kannen of flessen wordt be waard, infectiegevaar met zich brengt. Men dient dit water op zijn minst goed door te koken. Het lei dingwater, zoals dat op het ogenblik uit de kranen komt, kan vrijelijk worden gebruikt. De liqhte chloor- smaak verdwijnt als men het water enkele minuten kookt. Voor speciale doeleinden, b.v. voor aquaria, dient men enige voorzichtigheid te betrach ten. afloop van de stemming behoeft der halve niet meer het langdurige en vermoeiende tellen van de stembil jetten te volgen, waarbij ondanks de grootste zorgvuldigheid nu nog vaak fouten voorkomen. Bovendien wor den bij het stemmen met deze ma chine ook de fouten vermeden, die bij het gebruik van stembiljetten wor den gemaakt, zoals het verkeerd aan geven van de stem, het stellen van aantekeningen op het stembiljet en het roodmaken van meer dan één stemvakje. In de beslotenheid van de machine heeft iedere kiezer de gele genheid zijn keus zo dikwijls te ver anderen als hij wil voor hij zijn stem heeft geregistreerd. Ook kan hij blan co stemmen als hij dat wenst. Het F^M-eiland is maandag vanaf de wc f van Verolme te Cork, in Ierland, op de „Global Adventurer" van deze scheepsbouwer geladen. Dit schip is maandagavond, met Rotter- dam als bestemming, uit Cork ver trokken. Het REM-eiland komt, als bekend, buiten de territoriale wate ren ter hoogte van de Nederlandse kust te staan. Het is de bedoeling dat hiervandaan commerciële televi sie-uitzendingen worden gegeven. Het eiland bestaat uit twee lager gelegen delen, en daarboven 'n dek. Het komt op zes poten te staan. De kraan van de „Global Adventurer" is vorige maand bij het laden van de onderbouw van dit eiland afgebro ken. De onderbouw kwam daarbij op het schip terecht en wordt thans in Rotterdam gerepareerd. Baggermolen zinkende op de Noordzee De Belgische sleepboot „Martine Letzer" (255 brt.) van Remorquage Letzer te Antwerpen heeft gemeld dat zijn sleep, een baggermolen, zin kende is op de Noordzee, ongeveer ter hoogte van het lichtschip Goeree. zó zacht zó geurig Luister naar „'t Is weer tijd voor North State", r»et de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. tl.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. (Advertentie) van schijnwerpers het water inten sief afgezocht naar de derde drenke ling, wiens identiteit nog niet be kend is. Door nog onbekende oorzaak werd de Schouwenbank, die aan de boeg van de tanker zou vastmaken, ge ramd. De sleepboot maakte daardoor een slagzij van ruim 80 graden, maar kwam weer recht. Man overboord van de Schippersvrouw vermist sleepboot Schouwenbank op Westerschelde Een bemanningslid van L. Smit en Co.'s sleepboot Schouwenbank is gis teravond tegen negen uur bij 't vast maken aan een tanker in de monding van de Nieuwe Waterweg overboord geslagen en vermoedelijk overvaren. Waarschijnlijk heeft de man zijn '<?nw(cht verloren, toen de Britse Süelltahker „palia" (32000 brt.) in botsing kwam met de Schouwenbank. Tweë andere opvarenden van de Schouwenbank, die eveneens over boord zijn geslagen, zijn door de sleepboot „Middelbank" ogepikt. Eni ge uren lang heeft men met behulp Op de Westerschelde is vanmorgen het Belgische sleepschip „Poseidon 3" door het Engelse schip „Bencruachan" overvaren. Daarbij zijn de schipper, zijn vrouw, en een knecht overboord geslagen. De schipper en zijn knecht werden gered, de vrouw wordt ver mist. Het ongeluk gebeurde vanmorgen om half vijf, even voorbij de haven van Hansweert. De Brit overvoer het Belgische schip, dat geladen met kolen uit Duisburg en door de sleep boot „Leba 3" getrokken op weg was naar België. Grote brand in Blaauwhoedenveem Concurrentiepositie slechter gexvorden Het standbeeldje van de kleine zeemeermin staat weer op zijn plaats in de haven van Kopenhagen. Maandag is het met enig officieel vertoon weer onthuld. Burge meester Wassard Joergensen van de Deense hoofdstad hield een gloedvolle toespraak, welke hij beëindigde met het leggen van een groot boeket bloemen in de armen van de kleine zeemeermin. te Amsterdam Te circa half zeven gisteravond is de Amsterdamse brandweer met veel materieel uitgerukt naar de hoogte Kadijk waar een grote brand woedde bij Blaauwhoedenveem. Omwonenden hadden omstreeks dat tijdstip een klap gehoord. Kort daarop sloegen de vlammen uit de zolderverdieping. De brand baande zich een weg naar de lager gelegen etages. Tal van slangen werden uit gelegd o.a. door het belendende zee manshuis. Ook de nieuwe drijvende spuit havendienst I bestreed de brand met drie waterkanonnen. Om acht uur kon brandweercom mandant P. A. Riedel het sein „brand meester" geven. Toen waren echter de bovenste twee verdiepin gen van het gebouw vrijwel geheel uitgebrand, en was het gehele dak naar beneden gestort. Het Blaauw hoedenveem was ongeveer vijftig meter lang en veertig meter breed en telde vier verdiepingen. Van de eerste publikatie over de stij ging van de kosten van levensonderhoud (p de periode van half maart tot half april zijn wij ook geschrokken. Wfl menen dat bij die publikatie de fout is gemaakt dat men er niet direct een achtergrond bij heeft geleverd. Wan neer dat wel het geval was geweest dan was bij ons, en misschien ook bij de vakbeweging, de reactie op die stijging rustiger geweest. Dit heeft de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Ko ster, vanmiddag ver klaard in een toelichting op het jaar verslag over 1963 van zijn verbond. Ook de heer De Koster is van mening dat een zeer belangrijk deel van de stij ging veroorzaakt is door groenten, fruit e.d. seizoenprodukten. Het door het Cen traal Planbureau genoemde cijfer van zeven als gemiddelde van de stijging over het gehele jaar 1964 kan nog zeer wel uitkomen. Er is tussen de vakbeweging en ons geen verschil van inzicht over mogelijke gevolgen van de loonexplosie. Zij zijn- het er ook samen over eens dat met alle middelen moet worden voorkomen dat de situatie zou leiden tot een recessie en tot werkloosheid. De werkgevers staan op het standpunt dat het thans niet opportuun is met de vakbeweging een gesprek over deze zaak bij het ka binet te vragen. Enquête Van de kant van het verbond heeft men onder 35 representatief te achten bedrijven een enquête gehouden. Negen entwintig daarvan zijn van mening dat een verkleining van de winstmarges moet worden geconstateerd, een kwart heeft de investeringsplannen voor de komende jaren beperkt. Overal ver wacht men dat de verkleining van de winstmarges alleen is goed te maken door een vergroting van de omzetten. In het algemeen is uit dit kleine on derzoek op te maken, dat de concur rentiepositie op de buitenlandse markt niet onaanzienlijk is verslechterd. Rangeerder te Heerlen door wagons doodgedrukt Bij het samenstellen van 'n goede rentrein in Heerlen is gisteravond 'n rangeerder tassen de buffers van twee wagens gekomen. De rangeer der, de 29-jarige heer Van Raai te uit Heerlen, raakte hierbij ernstig ge wond. Hij is later in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen overleden. De heer Van Raalte was gehuwd en va der van een kind. Het slachtoffer miste tijdens ran geerwerkzaamheden het aanhaken van twee wagons, waardoor die na tegen elkaar te zijn gestoten weder om naar elkaar toekwamen. Op dat moment kwam de rangeerder over eind. Hij raakte met een arm en schouder bekneld. Op het Centraal Station in Amster dam is gistermiddag voor het eerst het nieuwe type TEE-trein uit Parijs gear riveerd. Met ingang van de nieuwe jaar dienstregeling zal deze Trans Europa Express worden onderhouden door nieu we Franse rijtuigen, getrokken door een Belgische elektrische locomotief, die is ingericht voor de netspanningen in Frankrijk, België en Nederland. Omdat de voertuigen gegolfde wanden van een alluminium-alliage hebben, betekent dit een „verfrissing" van de treingezichten in ons land. Tot nu toe werd deze dienst onder houden door dieseltreinen met een beige-rode kleur. Dit Zwitsers-Neder lands materiaal zal voortaan worden gebruikt voor de TEE-verbinding Am- sterdam-Zürich-Parijs. Zusters gaan helpen in het bedrijfsapostolaat Het bedrijfsapostolaat in de IJmond zal met ingang van 1 september hulp krijgen van vrouwelijke religieuze krachten. Het is de eerste keer, dat zulks in ons land gebeurt. De congre gatie van de Dochters van Maria en Jozef te Den Bosch heeft hiertoe een drietal zusters beschikbaar gesteld. De taak van deze zusters is primair hot bijstaan van de aalmoezeniers, die het alleen inderdaad bijna niet meer aan kunnen. Het is niet de be doeling, dat zij de leken-medewer- kers van het bedrijfsapostolaat gaan deweg gaan vervangen. dat met het schip in de haven Stein gearriveerd was en de gelegenheid aangreep een bezoek aan de familie in Geleen te brengen. De bestuurder van de auto heeft door krachtig remmen en uitwijken nog geprobeerd een aanrijding te voorkomen. In de Augustinestraat te Geleen zijn gisteravond omstreeks zes uur twee meisjes bij een verkeersongeluk omgekomen. Zij staken onverwacht de weg over en werden aangereden door een personenauto. De slachtoffertjes zijn: de 7-jarige Petronella Gerritsen uit Geleen en haar 4-jarig nichtje S. W. Boor, dat met haar ouders bij de familie Ger ritsen op bezoek was. Dit meisje Boor kwam uit een schippersgezin, De minister van economische za ken heeft b. en w. van Amsterdam medegedeeld dat er geen bezwaren bestaan om per 1 juni 1964 de taxi tarieven te verhogen overeenkom stig het besluit dat b. en w. terzake hadden genomen op 24 januari, doch dat werd opgeschort op verzoek van de minister. Als gevolg hiervan wordt de kilo- meterprijs verhoogd van 0.35 op 0.40 en de eerste aanslag van 1.10 op 1.20. De neutralistische premier van Laos, prins Soevannah Phoema (rechts) heeft in Vientiane verklaard, dat iedere internationale conferentie over Laos nutteloos zou zijn zonder deelname van communistisch China en Noord-Vietnam. In verband hiermee deze belangwekkende foto. Tijdens een bezoek dat de Laotiaanse leider in april bracht aan Hanoi in Noord- Vietnam, werd hij daar hartelijk met de traditionele wang-aan-wang-be- groeting ontvangen door de politieke leider van Noord-Vietnam, Ho Chi Minh.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7