Sjastri opvolger van Nehroe Roemenië bereikt goede resultaten in Washington TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN DEDEN EVEN MEINEED VERMOEDEN In september opnieuw overleg DINSDAG 2 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ulnmt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar n kunt ook de onvergelijkbare Golden fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl (Advertentie) LEIDEN De allernieuwste nieuwe spelling GEEN VERANDERING VAN POLITIEK De parlementaire fractie van de Indische (regerings) congrespar tij heeft de minister zonder por tefeuille Lal Bahadoer Sjastri als haar leider aangewezen. Sjastri volgt als zodanig wijlen Nehroe op. Zijn verkiezing houdt in dat hij automatisch minister-presi dent van India wordt. Sjastri, die met algemene stemmen is gekozen, stond Nehroe het naast in diens laatste dagen. Hij zal over en kele dagen beëdigd worden als op volger van de premier ad interim, Goelzaril Nanda, die vandaag Sjastri heeft voorgedragen als leider der congrespartij en als opvolger van Nehroe. Na een ovatie van zijn parlemen taire partijgenoten in ontvangst ge nomen te hebben, zei de 59-jarige Sjastri, die secretaris-generaal van de congrespartij is geweest, in een toespraak, dat het socialisme het doel is van zijn partij. De grootste vijand van India was de armoede en de werkloosheid. VAN ARME AFKOMST Sjastri is in 1904 in Benares, de bedevaartplaats der Hindoes, gebo ren uit een arm gezin van de bur gerlijke middenstand. Zijn vader, een leraar, stierf toen Lal Bahadoer Sjastri een jaar was. Als 17-jarige student verliet Sjas tri in 1921 de universiteit en sloot zich aan bij de onafhankelijkheidsbewe ging van Mahatma Gandhi. In 1937 werd hij in de wetgevende vergade ring van de tien verenigde provincies van India (Uttar Pradesj) gekozen. Tien jaar later werd hij minister van binnenlandse zaken en minister van vervoer in Uttar Pradesj. In 1951 trad hij af om zich aan de politiek Kardinaal Cushing kandidaat-hoofd Episcopale Kerk te wijden waarbij geheel India be trokken was. In hetzelfde jaar werd hij secretaris-generaal van de con grespartij. In de Indische regering heeft hij tot 1961 achtereenvolgens de portefeuilles van spoorwegen en vervoer en van handel en industrie beheerd. Sjastri die goed Engels spreekt heeft behalve Nepal geen ander vTeemd land bezocht. Hij is nooit westers gekleed gegaan en onthoudt zich van vlees, alcohol en tabak. Verwacht wordt, dat Sjastri de po litiek van zijn voorganger Nehroe zal voortzetten. De Ver. Staten en Roemenië zijn overeengekomen hun wederzijdse le gaties te verheffen tot ambassades en de handel uit te breiden. Dit is gisteren in een gezamenlijke verkla ring bekend gemaakt nadat tussen de delegaties van beide landen ge durende twéé weken intensief overleg was gevoerd. De Ver. Staten hebben erin toe gestemd het vergunningenbeleid voor de export van Amerikaanse ver- bruiksartikelen naar Roemenië te verzachten. Zo zullen voor de meeste van deze goederen niet langer afzon derlijke vergunningen noodzakelijk zijn. De Amerikanen waren voorts bereid vergunningen te verstrekken voor een aantal industriële facilitei ten waarvoor Roemenië bijzondere belangstelling toonde. Voorts werd overeenstemming be reikt over de levering van Roemeense technische kennis aan de Verenigde Staten en omgekeerd. De Amerikaan se produkten of technische gegevens mogen niet naar derde landen worden doorverkocht zonder toestemming van de Ver. Staten. Tenslotte was besloten, dat de twee delegaties in september van dit jaar opnieuw in Washington zullen vergaderen om te onderhandelen over een nieuwe consulaire conventie. Kernreactor. Volgens Amerikaanse functionaris sen za.l een Roemeens verzoek om een grote kernreactor te mogen aan schaffen in bijzondere overweging worden genomen. Men had de Roe menen er op gewezeïT, dat de ver koop van kernreactoren slechts kan plaatsvinden op voorwaarde, dat vol daan wordt aan de inspectieregels van het internationale bureau voor atoomenergie. De Roemenen zouden bereid zijn internationale inspectie te aanvaarden. i DECORRALSiE RESTORRArs-i»:c- 4Ê& De 27-jarige echtgenote van sena tor Edward Kennedy heeft maandag een miskraam gehad. Dit overkwam haar ook in het vorige jaar. Het echt paar heeft twee kinderen, de vierja rige Kara en de driejarige Edward jr. In Athene staken duizend taxi chauffeurs uit protest tegen het uit geven van 500 vergunningen aan „il legale" collega's. Drie chauffers, die weigerden aan de actie mee te doen, zagen hun auto omgegooid. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Kardinaal-aartsbisschop Cushing van Boston is voorgesteld als kandi daat voor het leiderschap van de pro testantse Episcopale Kerk in de Ver. Staten. Het voorstel is afkomstig van dominee Wendell B. Tamburro, predikant in Highland Falls. In het Episcopaalse weekblad Li ving Church zegt de dominee van kardinaal Cushing: „Dat is nu een man zoals de eerste apostelen: ruig en met twee benen op de grond, op recht en onstuimig, maar een heilige in de Nieuw-Testamentische zin van het woord". Dominee Tamburro vindt dat „wanneer de kardinaal geleid door de H. Geest de uitnodiging zou aanvaarden, dit de grootste door braak zou zijn in de kerkelijke su perpliemuur sedert generaties". De episcopale Kerk in de Ver. Sta ten, een protestantse Kerk welke zo als Anglikanen en verscheidene Lu therse Kerken 't bisschopsambt heeft bewaard, moet dit najaar een nieuwe president kiezen, daar de huidige president-bisschop Arthur Lichten berger om gezondheidsredenen wil aftreden. Kardinaal Cushing verklaarde naar aanleiding van het voorstel van domi nee Tamburro: „Het is onmogelijk. Trouwens, er zijn betere mensen dan ik om de Episcopale Kerk te Leiden". Op het Tobameer in Noord-Suma- tra is tijdens een storm een motor schip omgeslagen. Men vreest dat honderd mensen verdronken zijn, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Er zijn twaalf lijken opge vist. Tijdens de zitting van de Leidse Kan tonrechter, mr. W. de Koning, kreeg de zaak tegen een 20-jarige kapper uit Lei den een onverwachte wending, die even langs gevaarlijke klippen zeilde toen woorden als meineed door de zaal gin gen. De zaak zelf was niet zo heel erg belangrijk en ging over een overtreding, zoals er dagelijks tientallen worden ge pleegd: de kapper verleende in de avond van de 13e maart jl. met ziin scooter op het kruispunt 5 Meilaan-Hoge Rijn-1 dijk onder Zoeterwoude geen voorrang aan een van links komende auto. die op de Hoge Rijndiik rijdende voorrang had. Zijn duopassagier trad als getuige a dé charge op en verklaarde onder ede: „Mijn vriend stopte nog voor de rijbaan van de Hoge Rpndiik omdat die auto naderde. Tot onze schrik maakte de be stuurder plotseling een kleine zwen king naar rechts en reed recht op ons in, zodat een botsing onvermijdelijk was". De spanning steeg toen de kanton rechter uit het proces-verbaal resumeer de, dat niet minder dan 4 getuigen had den verklaard, dat verdachte niet vóór, doch bijna midden op de rijbaan was gestopt en daardoor de vrije doorgang voor de automobilist vrijwel had ge blokkeerd. „U staat onder ede en uw verklaring druist kennelijk tegen de waarheid in", waarschuwde hij de ge tuige. Deze hield echter vol. dat niet de 4 getuigen, doch hij de situatie juist weergaf. De spanning brak toen bleek, dat de kantonrechter niet voornemens was om inzake een eventuele meineed „het onderste uit de kan te halen". „Ik zal maar aannemen, dat u zich vergist heeft, want anders is een vervolging wegens meineed hier zeker ten volle ge rechtvaardigd", aldus brak hij de span ning. Tijdens zijn kort overleg met de offi cier, mr. N. J. Out, dat kennelijk het afzien van een vervolging wegens mein eed tot onderwerp had, knikte deze toe stemmend. Verdachte zelf verklaarde nog, dat zijn getuige a déchage de enige juiste verklaring had afgelegd. Gezien de verklaringen van de 4 getuigen acht te officier het bewijs van verdachtes schuld overduidelijk bewezen. Rekening houdende met het feit, dat verdachte zelf nogal wat letsel bij die botsing had opgelopen eiste hij slechts ƒ40.boete subs. 8 dagen. „Niet ik maar die auto mobilist maakte een foutfi, bleef ver dachte ook tijdens zijn laatste woord van mening. „De vier getuigen zijn een andere mening toegedaan en aan de verklaring van uw getuige décharge hecht ik overigens ook in z'n eigen belang totaal geen waarde", repli ceerde de kantonrechter nog en veroor deelde de kapper tot ƒ50.boete subs. 10 dagen. Stuur rechts Mijn moeder is slecht ter been en daar ik haar nogal eens met de auto ergens heen breng zal zjj bU een ont zegging van mijn rijbevoegdheid zeer gehandicapt zijn", zo probeerde een 24- jarige student alt Delft zjjn rijbewijs te behouden. De zojuist geëiste boete van 100.subs. 20 dagen deerde hem blijk baar niet. Wel de bijkomende straf tw. de onvoorwaardelijke intrekking van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Deze eis tot intrekking zat ove rigens bij voorbaat „in de lucht" gezien de aard van de overtreding en het feit, dat de student de leuze „geen alcohol bij snelverkeer" niet tot de zijne had gemaakt. Nadat hij in de avond van de 24ste maart jl. met een door hem be stuurde auto uit een bocht in de Veurse- weg onder Voorschoten tegen een ver keersbord was opgevlogen, ontdekte de politie namelijk, dat hij nogal diep in het glas had gekeken. „Het was de auto van mijn broer en daar die een rechts stuur heeft heb ik my in de afstand vergist", gaf verdachte als reden van het afwijken van de rechte weg op. „Volgens de politie was u dron ken en sprak wartaal, terwijl een bloed proef bovendien nog uitwees, dat u flink wat had gedronken", las de kan tonrechter in 't procesverbaal en waar uit hij de ware reden van verdachtes onjuiste afstandsschatting distilleerde, had er geen last van want bij het drinken heb ik steeds wat gegeten", ne geerde verdachte zijn bewezen onbe kwaamheid destijds. Daar de officier het vooraf gebruik van alcohol als een zeer bezwarende omstandigheid liet gelden kwam hij tot bovenvermelde eis. Ver dachtes pleidooi voor het behoud van zijn rijbewijs, bleek vergeefse moeite te zijn. „Het algemeen belang gaat hier ver boven uw particulier belang en als uw moeder wordt benadeeld ligt de schuld hiervan geheel bij u", was de kontonrechter van mening en zijn von nis luidde dan ook geheel conform de Twee glazen bier Een hierna volgende verkeerszondaar, een 24-jarige chauffeur uit Nieuw Ven nep had in tegenstelling tot de vorige verdachte meer belang bü een lagere geldboete dan b\j het bezit van zijn rijbewijs. Hij stond terecht, omdat hij met een vrachtauto geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto op het kruispunt Hoogmadeseweg- Hoofdstraat te Leiderdorp. Ook hier speelden de glazen bier, die verdachte te voren had genuttigd een strafbe- zwarende rol. „Ik had maar twee glazen bier op en was dus niet dronken, maar ik zag die auto even te laat", verklaarde verdachte zijn overtreding. „Een bloedproef wees uit, dat er nogal wat alcohol in uw bloed zat en de politie vond *i derma'te onbekwaam, dat zij uw rijbewijs tijde lijk afnam", ontdekte de kantonrechter in het proces-verbaal. „Weer zo'n geval waarbij de invloed van alcohol niet weg te denken valt", vond de officier en eiste naast een geldboete van ƒ100.— subs. 20 dagen de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden. „Om dat u chauffeur van beroep is zal ik er geen jaar van maken", voegde hij er nog aan toe. „Ik zit nogal krap bij kas en ben geen chauffeur meer", gaf ver dachte zijn voorkeur voor een lagere geldboete te kennen. De kantonrechter kwam hem inder daad iets tegemoet en maakte er 75.— subs. 15 dagen van, doch legde wel de gevraagde ontzegging in zijn vonnis vast. Ren door de LDM -duinen „U bent met uw vriend nogal fors tegen verbalisant opgetreden en heeft U bijzonder onhebbelijk gedra gen", aldus richtte de kantonrech ter zich tot een 18-jarige fabrieks arbeider uit Katwijk. Om de jonge man en zjjn vriend een proces-ver baal te kunnen geven omdat zij op 22 maart jl. in het waterwinnings- gebeid van de LDM eieren van be schermde vogels aan het zoeken wa ren, had verbalisant een complete achtervolging moeten instellen. „Toen ik hen aanriep", aldus zijn le zing in het proces-verbaal, „renden zij weg, doch later kreeg ik hen toch op de weg nabij het vliegveld Val kenburg te pakken". Bij hun aan houding weigerden de jongelieden echter hun namen op te geven en toen verbalisant hen als gevolg hiervan mee naar het bureau wilde nemen kreeg hij te horen: „Als je ons aanraakt gooien we je de sloot in". Met behulp van de kamppolitie van „Valkenburg" kon verbalisant de beide „jongeheren" uiteindelijk toch inrekenen. Verdachtes vriend en mededader, een _17-jarige fabrieksarbeider uit Katwijk liet verstek gaan. „Hij kwam toch gelijk met U de zaal in", infor meerde de kantonrechter verbaasd bij de wel voor de balie staande ver dachte. „Ja, maar hij is er blijkbaar weer vandoor gegaan" luidde diens kort en bondig bescheid. Even kort en bondig ontkende hij eieren te heb ben gezocht en onheus tegen verba lisant te zijn opgetreden. „Toen wij daar liepen, broedden er nog geen vogels- en wij hebben later gewoon onze naam opgegeven". „Wat deed U dan in dat verboden terrein", informeerde de officier „Wij maakten daar gewoon een wan deling langs de kortste weg naar huis", zo verzekerde de Katwijker zonder aarzeling. „U liep volgens verbalisant zig zag door dat terrein en dat kunt U toch moeilijk de kort ste weg noemen", weerlegde de of ficier verdachtes verklaring, en hij kon er nog aan toevoegen, dat ver dachte als stroper bekend staat. Daar hij niet alleen het lopen op verbo den grond doch ook het zoeken naar eieren voldoende bewezen achtte eistte hjj tegen verdachte en zijn verdwenen vriend twee boetes van 15.- subs 3 dagen. Tot verdachtes zichtbare verwon dering hoorde hij de kantonrechter even later zeggen: „Van de ten laste legging inzake dat eieren zoeken zal ik U en uw vriend vrij spreken om dat ik zig zag lopen een te zwak be wijs vindt". Kennelijk rekende de jongeman op een „winstje" van 15. boete. Enige seconden later kon hij nogmaals verwonderd zijn, want de rechter legde hem en zijn vriend toch 30.- boete <yp, zijnde maximum straf voor een overtreding van art. 461 W.v.S. (lopen op verboden grond). Weg f 15.- winst. De teleur stelling was hem aan te zien. We kunnen nog wel eens raar te gen de nieuwe spelling aankijken; woorden als „klub" en „konsekwent" doen ons aan als onechte kinderen iu de taalfamilie. Maar wat 'n Leidse decorateur en restaurateur van zijn uithangbord maakteWe geloven, dat zelfs met de meest vrijmoedige opvatting van de nieuwe spelling zo'n schrijfwijze niet geaccepteerd wordt. Het bord troffen we ergens in de binnenstad tweehoog aan. Het is keu rig geschilderd, maar aan de spelling ontbreekt nog wel het een en ander.... TENTOONSTELLINGSAGENDA De Lakenhal: Dagelijks 104 uur Zondags 14 uur. „Shakespeare hoe en waar". 'Tot 29 juni. Rijksmuseum voor Volkenkunde, (Steenstraat). Dag. 1017, zond. 13—17 uur. Rijksmus. Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr.): dag. 104 uur, zond. 14 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma. t.m. vrijdag 105 uur, zond. 1—4 uur. Rijksmus. Geologie en Mineralogie (v. d. Werfpark) Geologie van Ne- derland Dag. 10—12 en 2—4 uur, zon- en feestd. 24 uur. „De Ruif" (Jan Vossensteeg 59). Expositie Boezem. Tot eind mei. ZECH-NENNTWICH OP ADVIES VAN CAIRO NAAR ETHIOPIë De uit een Duitse gevangenis ont vluchte ex-nazi Zech-Nenntwich is uit Cairo naar Ethiopië vertrokken, zo is uit diplomatieke bron vernomen. De Egyptische autoriteiten hadden hem dat „aangeraden". Men heeft Zech-Nenntwich niet verplicht om Egypte te verlaten. Wel werd hem te verstaan gegeven dat vertrek in zijn eigen belang zou zijn. De Duitser vertrok naar Addis Abela, doch het is in Ca'ïro niet bekend of hij daar nog is. Zech-Nenntwich was eind april in Egypte aangekomen. De Westduitse regering heeft zijn uitlevering verzocht. Cairo wil graag goede vrinden blijven met Bonn en de Egyptische autoriteiten kwamen tot de conclusie dat wrijving tussen de twee hoofdsteden het best kon worden vermeden door Zech-Nennt- lich op een soepele manier over de grens te werken. Prinses Beatrix erelid Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Donderdag elf juni zal een delega tie uit het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde H. K. H. prinses Beatrix op huize Dra- kestein het bewijs van het onlangs toegekende ere-lidmaatschap aanbie den. Het ere-lidmaatschap is de prinses aangeboden „in verband met haar persoonlijke bemoeiingen en opvat tingen met betrekking tot de restau ratie van het bij huize Drakestein behorende landgoed, welke restaura tie onder leiding van de heer C. P. Broerse, directeur der plantsoenen en begraafplaatsen van de gemeente Amstelveen en eveneens ere-lid van onze „Koninklijke Maatschappij" heeft plaats gehad, aldus het hoofd bestuur. De delegatie naar huize Drakestein staat onder leiding van de voorzitter, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Reeds eerder werd het ere-lidmaatschap van de „Koninklijke Maatschappij" aanvaard door Z. M. de koning van Zweden Gustaaf Adolf VI. Sedert ja ren is H. M. koningin Juliana be schermvrouwe van de „Koninklijke Maatschappij". In de Westduitse bierstad Mün- dhen werd gisteren en vandaag op straat kosteloos melk verstrekt in verband met de internationale „melk- dag" op 2 juni onder het motto „rijd veilig, drink melk". De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal bij gelegenheid van zijn verjaardag zon dag a.s. 7 juni van half vier tot 5 uur recipiëren. De ontvangst vindt plaats op de Nieuwe Gracht 80 te Haarlem. Het afgelopen weekeinde zijn twaalf jonge Oostduitsers, onder wie een politieman, naar West-Duitsland uitgeweken. Twee Hongaarse broers, die in een licht vliegtuig naar Oostenrijk vlucht ten, zijn maandag zwaar gewond doordat jiun toestel bij een noodlan ding nabij Scheibs, in Ned er-Oosten rijk, verongelukte. Scheibs ligt onge veer honderd km van de Hongaarse grens. Manuel Benitez, bijgenaamd „El Cordobes", die de Spanjaarden be- sohouwen als de beste stierenvechter van deze tijd, is maandag ontslagen uit het ziekenhuis, waar hij op 10 mei in ernstige toestand was opgenomen, nadat een stier hem op de horens had genomen. WARMOND Viswedstrijd ouden van dagen Ten behoeve van de uitgaansdag van de ouden van dagen organiseert de hengelaarsvereniging „De Leede" op zaterdag 6 juni een grote viswed strijd, waarvan de baten geheel be langloos worden afgestaan voor dit mooie doel. Door vele winkeliers zijn mooie en waardevolle prijzen be schikbaar gesteld. De wedstrijd neemt om 10 uur een aanvang en er wordt 1s uur gevist. De prijsuitrei king heeft plaats in ,,'t Trefpunt". Bij gelegenheid van het derde lus trum van de vereniging zijn, béhalve de mooie wisselbeker, nog extra prij zen beschikbaar gesteld voor de drie best geplaatste korpsen. Inschrijving ook voor controleurs, kan plaats vin den bij de heer H. Veltenaar, Nonre- meerstraat 40. Volksfeesten Bij wijze van proef zullen dit jaar de kinder- en volks spelen plaats vinden op 21 en 22 juli en niet zoals jaarlijks gebruikelijk in de maand september. De 100e dra verij voor paarden op de korte baan zal worden gehouden op 26 septem ber. Op de ingezette»- zal een beroep worden gedaan om beide feestelijk heden daadwerkelijk te steunen. Spreekuur burgemeester Het wekelijks spreekuur van de burge meester zal in plaats van donderdag 4 op vrijdag 5 juni a.s. worden ge houden en wel van 10 tot 12 uur v.m. HAZERSWOUDE TWEE BROMFIETSERS ERNSTIG GEWOND Voor zover bekend is de plaatse lijke afdeling van de EHBO en de Rijkspolitie het afgelopen weekeinde twee keer in actie geweest voor ver keersongevallen. Beide malen waren bromfietsers bij de ongevallen be trokken en tot twee keer toe ook moesten bij de ongevallen betroke- nen wegens ernstige aandoeningen aan het hoofd naar een der Leidse ziekenhuizen worden vervoerd. Zaterdagavond om ongeveer elf uur kwamen de jeugdige Hazerswou- ders Larosse en Kouwenhoven, die op een bromfiets reden, op de Dorps straat in aanraking met de trottoir band, waardoor de macht over het stuur werd verloren door de berijder en ze in botsing kwamen met een lantaarnpaal. Berijder L. liep een hersenschudding op en werd naar een der Leidse ziekenhuizen ver voerd. De andere jonge Hazerswou- der kwam er beter van af en kon na onderzoek in 't ziekenhuis naar huis terugkeren. Een 51-jarige Oegstgeestenaar, rij dend op een bromfiets, kwam op de Rijndijk ter hoogte van de Zonne veldstraat in botsing met een andere bromfietser, die in' Hazerswoude woonachtig is. De eerstgenoemde werd ernstig gewond: met een sche- delbasisfractuur en andere verwon dingen is hij naar het ziekenhuis te Leiden gebracht. Ben Fase moet beslissingswedstrijd spelen Ben Fase, lid van de plaat selijke damvereniging Samen Sterk, zal in beslissingswedstrijden met de Katwijkers Kromhout er Van Ees, moeten gaan uitmaken, wie zich dit jaar jeugdkampioen van de Leidse Districts Dam Bond mag noemen. De jonge Hazerswouder had het heft al in handen de titel eerder voor zich op te eisen, maar in de ontmoeting tegen zijn concurrent Kromhout ver speelde hij door een fout in zijn spel deze kans. Drie genoemde spelers zullen dus strijden om het jeugdkam pioenschap en daarbij tevens om twee plaatsen, die gereserveerd zijn voor deelname aan de jeugdkampioen schappen damen van de provincie Zuid-Holland.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4