meer comfort visie mam Ir te ie visie ASPIRINdaarstaatBAYERachter!® KATH. BOND EHBO HIELD JAAR VERGADERING EN WEDSTRIJDEN De Nerveuze Nerviërs SU® CORDULA'S ERFENIS MAANDAG 1 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaart Met Esso bent u beter uit! Naderend zomerseizoen Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts,verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. (Advertentie) De vakanties zijn in zicht, hetgeen in de tv-programma's van de laatste tijd duidelijk waarneembaar is. Daarmee bedoelen niet de kunstgrepen van Pierre Janssen, die altijd de moeite waard zijn, alleen reeds om de manier van presen tatie. Eveneens bij de Avro heeft zondag de Amerikaanse negerzangeres en pia niste Ann Morré vijf songs gebracht. Verder draaide de Duitse film „De zielsverhuizing", een naar een parabel van Karl Wittlinger gemaakte televisie- film. Het grondgegeven was vrij onge woon, maar toch wel iets voor de zon- het tweede net geeft de NTS 'n zwerf- 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 dagavond. Op de zaterdag bleek ook het tocht do0r Vlaanderen en iets over Lichte grammofoonmuziek, 9.00 Och- portret van een sportsman boeiend te ivoor jagers. Het toneelstuk van donder- tendgymnastiek, 9.10 De groenteman, kunnen zijn. Deze keer was Kees Pelle- daS §aat over Raspoetin. Liefhebbers 9.15 Klassieke grammofoonmuziek, naers aan de beurt, compleet met een krijgen te horen Bela Bartoks sonate 9.35 Waterstanden, 9.40 Morgenwij- vaderlijk waarderend woord van Jan voor twee piano's en slagwerk. ding, 10.00 Lichte grammofoonmu- Cottaar. Gilbert Bécaud bleek opnieuw ziek, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 een Frans chansonnier van klasse te zijn. Tien jaar Eurovisie Nieuws, 11.02 Voor de zieken, 12.00 Denken we vooral aan zijn bewogen Licht ensemble, 12.20 Regeringsuit- slotnummer. Bescheiden maar charmant Zes juni a-s- bestaat de Eurovisie tien zending: Uitzending voor de land- verzorgde Merel Laseur de presentatie. ïaar- Voor zover we kunnen nagaan, bouw, 12.30 Mededelingeij t.b.v. land- Simon van Collem was in Engeland op wordt op die dag ter herdenking alleen en tuinbouw, 12.33 Licht orkest, 13.00 bezoek bij de filmactrice Margaret Ru- maa^ gedurende een uur een „soiree de Nieuws, 13.15 Mededelingen, eventu- therford. Deze bejaarde dame dacht des- variété" uitgevoerd door de Franse te- eel of grammofoonmuziek, 13.25 gevraagd gunstig over de Beatels, die levisie, een feestelijke uitzending met Beursberichten, 13.30 Promenade or- het amusement zouden verhogen. We medewerking onder meer van Hildegard kest, 14.00 Voor de vrouw, 14.40 hebben nu ook de derde bekroonde Knef, Yves Montand en ook sterdansers Schoolradio, 15.00 Klassieke piano show uit Montreux gezien. Het was een van de Parijse opera. Naar onze smaak muziek (gr.), 15.19 Het kan niet al- echt spectakelstuk, vooral knap ge- is tien jaar Nederlandse televisie des- tijd kaviaar zijn, hoorspel (dl. 3) bracht door Jackie Gleason, heel iets tijds luisterrijker gevierd. We herinne- (herhaling van 3 maart 1963), 16.00 anders dan het showwerk van Rudi Car- ons intussen de zesde juni 1954, toen de Nieuws, 16.02 Tenor en piano: mo- relL Wij persoonlijk zouden Rudi kiezen, eerste Eurovisie-uitzending de lucht in- derne liederen, 16.30 Voor de jeugd, zelfs boven het technische prestatie van ging, voorafgegaan door de bekende 17.30 New York calling, 17.35 Lichte de eerder vertoonde Zwitserse show. tune, samengesteld uit het (en ook nu grammofoonmuziek voor de jeugd, Hengelsportliefhebbers hebben iets kun- nog geldend) begin van een feestelijk 18.00 Nieuws, 18.15 Eventueel actu- nen bijleren van hetgeen, deskundige gecomponeerd Te Deum, naar we me- eel, 18.20 Pianorecital, 18.30 Licht en- Rein Meidema in 't programma „Beet" nen van Carpentier. Het was toen Pink- semble met zangsolisten, 18.55 Paris heeft te berde gebracht. „De patiënt" sterzondag en men nam aan, dat toen vous parle, gesproken brief uit Pa in de Kildare-filmserie was een onbe- reeds 1800 miljoen kijkers voor de beeld- rijs, 19.00 Licht orkest en zangsolis- nulligheid die we maar zullen vergeten, buis waren samengebracht. Men heeft ten, 20.00 Nieuws, 20.05 Engelse lie- Deze aflevering moge hopelijk niet de de Pinkstertoespraak van wijlen paus deren, 20.40 Voordracht, 20.50 Zigeu- voorbode zijn van veel ingeblikt zomer Pius XII kunnen volgen, evenals een nerorkest, 21.10 Hoe nauw luistert tv. bloemencorso uit Montreux. het in muziekmuzikale discus- Sindsdien zijn holderden gebeurtenis- sie, 22.10 Stereofonische uitzending: Komende uitzendingen sen via de eurovisie tot ons gekomen en Pianorecital (opn.): moderne muziek, de laatste tijd is er bovendien de Telstar 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten, Na „Brandpunt" van de KRO draait bijgekomen. En nóg schijnen we niet aan 23.00 Moderne grammofoonmuziek, Op de zaterdag te Den Bosch ge- was ontnomen, de zaal. Mede hier- houden jaarvergadering van de Kath. door werd daarna het voorstel tot Nat. Bond voor EHBO sprak de voor- contributie-verhoging bij stemming zitter, de heer A. H. Omtzigt er zijn aangenomen. Van de 272 uitgebrach- verheugenis over uit dat ruim ze- te stemmen waren 130 voor en 125 venhonderd afgevaardigden aanwe- tegen het voorstel, 17 stemmen wa zig waren. Zijn openingswoord op ren ongeldig. Zoeterwoude met 174 punten de tweede prijs behaalde en Wassenaar vanavond een film van bijna twee uur: het einde fe zijn van de technische „Viva Zapata" uit de bloedige tijden van gelijkheden. Mexico. De KRO is er ook dinsdag, maar dan op het tweede net, met de 7 7 7 7 opera „Falstaff" van Verdi. Op het eer- Aether klUllKeTl ste net leidt Jaap Buis een nieuwe ouderavond, deze keer over het zakgeld. Vooraf gaat een film uit de Perry Ma- son-serie en zingt de in Italië geboren Belgische zanger Adamo. Een maand later komt hij opnieuw op het scherm, o- 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 KRO DINSDAG 2 JUNI 1964 HILVERSUM I 402 m. de'NCRV met een traditioneel program met 150 punten beslag legde op de ma> iets over wereldgodsdiensten en de vierde plaats. 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Ouverture. radio voor vroe ge mensen, 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Strip voor de jeugd, 8.20 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.0024.00 Voor de huisvrouw, 9.40 Schoolradio, maar dan by de Avro. Woensdag is er AVRO. 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Lichtba- ken, lezing, 10.25 Klassieke grammo- 7.00_ Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas- foonmuziek, 11.00 Voor de vrouw, grammofoonmuziek, vooruit, praatje, Argentijnse gitarist Eduardo Falu. Op tiek, 7.20 Lichte grammofoonmuziek, 11,30 Lichte 11.50 Volaan deze derde lustrum-vergadering ge waagde van vreugde over het aan tal gediplomeerden in Nederland genomen, aangesloten bij de Kath. Bond. Ruim 19000 EHBO'ers telt de bond en in vergelijking met andere landen staat de opleiding in Nederland op hoog peil. Tijdens de vergadering werd ook het nieuwe wedstrijdreglement aan- Wedstrijden. Een vervolgverhaal vaD Suske en Wiske Wegens het 10-jarig bestaan van de afdeling Den Bosch van de Kath. Nat. Bond voor EHBO werden daags grotere Tn TA grotere actie ter opvoering van het d waarvoor maar liefst 63 vereni- aantai F.TTRnWc aar, riaar- fi a?n> waarvoor maar ueist t>d vereni- aantal EHBO'ers aan, daar slechts 6 op de 1000 inwoners (4 in steden en gingen uit het hele land hadden in geschreven. In acht afdelingen van ma bezitten en dus volledig bij de au! k». tijd zijn op het hoge plaatsen. Alle ploegjes, be- opn öoK- rs)J®TJ jSErff kted. staande uit drie personen kregen een een gebied, dat door het steeds gro- natjpnt met een schedelbasisfractuur (Pr u/firHpnH aantal nnff^rallen nolr Pa«ent mel. een SCneaeioaslSITaCtUUr ter wordend aantal ongevallen, ook een met een shock, een diepe liteit sotuieend dat er steeds weer een 011111 Beschaafde hand te behan- delen. Acht juries beoordeelde de (o.a. pas in Utrecht) onder de ogen van toeschouwers, medemensen ster ven of verdrinken zonder dat ge poogd is hulp te verlenen. uitvoering van deze opgaven. Uit rayon Leiden waren als juryleden aanwezig de artsen W. Kortman uit Zoeterwoude en S. P. Perquin uit A Leidschendam en het kaderlid mevr. Van de agendapunten lokten het w c van Dam-Borst uit Leider- financieel jaarverslag, de begroting dorp. voor 1964 en later de contributiever- Van de uit de omgeving meedoen- hoging van 1.50 tot 2.50 de meeste de ploegjes konden de volgende re- weerstanden op. Vooral aangaande suitaten worden genoteerd. In afde- deze punten kwamen de tongen los ]jng 3 plaatste Voorhout zich op de en de afgevaardigden van Noord- derde plaats met 154 punten en Brabant en Noord-Holland waren Meerburg 5e met 113 punten. In af- resp. fel voor- en fel tegenstander, deling C legde Leiden beslag op de terwijl Zuid-Holland ook in meer derheid tegen was. tweede prijs met 167 punten. De commandante van Leiden kreeg in afdeling C tevens de commandants- De afgevaardigden van Noord-Hol- prijs met 60 punten. Afd. E. leverde _j A voor Stompwijk een vijfde plaats land verlieten tijdens deze discussie. toen hun woordvoerder het woord 0p met 112 punten, terwijl in afd. G, Qmem koopt 7'in mom m- mincnm. maritiem itm or mm. 12.00 Angelus, 12.04 Lichte muziek met ritmische begeleiding, 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor de boeren, 12.45 Platen- nieuws, 12.55 Katholiek nieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte orkestmuziek en solisten, 14.00 Voor de plattelands vrouwen, 14.10 Lichte orkestmuziek en zang (gr.), 14.40 Lichte grammo foonmuziek, 15.30 Als de dag van gis teren, klankbeeld, 16.00 Voor de zie ken; 16.30 U hebt voorrang, Gods dienstig programma, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending: Pu bliciteit in het Caraïbisch gebied, door Auke Cloo, 18.00 Verzoekpla- tenprogramma voor de tieners, 18.20 Uitzending van de Boeren Partij: Tot U spreekt de heer E. J. Harmsen, se- kretaris van de Boeren Partij, 18.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten, 18.50 Van klanten en wanten weten: aktualiteitenprogram- ma, 19.00 Nieuws, 19.10 Reportages en commentaren uit binnen- en buiten land, 19.25 Kaleidoskoop: zomercock- tail van instrumentale ensembles, 20.10 Ariadne auf Naxos, opera (ste reofonische uitzending), 22.20 Aktua- liteiten of grammofoonmuziek, 22.25 Boekbespreking, 22.30 Nieuws, 22.40 Liedjes uit verschillende landen, 23.10 Lichte grammofoonmuziek, 23.55— 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.20 Internationaal agrarisch nieuws; 20.00 Journaal; VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Les chan sons d'Adamo, TV-film, 21.15 Perry Mason - De praatzieke gokker, speel film; 22.05 Ouderavond, documentai re; NTS: 22.40—22.45 Journaal. Experimentele uitzending op het Tweede net (kanaal 27) KRO: 20.20—22.20 Falstaff, opera. doorLeni Behrendt 13 Hilda noch Gerdia hadden geld meegenomen om inkopen te doen en slenterden dus maar wat langs de etalages. Het uur was zodoende snel om. De terugreis verliep zonder veel bijzonderheden. Gerdia zat weer in haar hoekje en hield zich muisstil om de trotse man aan het stuur niet te storen, die haar wel een boven natuurlijk wezen toeleek. Als gefascineerd bleef haar blik op zijn slanke handen rusten, die rustig op het stuur lagen. Aan zijn linker hand fonkelde een zware gouden ze gelring met het wapen van Trollen- stein er in. Trollenstein'n oud adellijk geslacht. Geen van de zonen van deze trotse familie had ooit de traditie gebroken! Allen hadden als vrouw een meisje gekozen, dat ook van adel was, een gravin, een baro nes Plotseling draaide hij zijn hoofd om, zodat Gerdia schrok. Maar zijn blik trof haar slechts een onderdeel van een seconde. Toen wendde hy zich weer tot barones Adèle: Zal ik je naar huis brengen, tan te Adèle? Nee, Odiel. Ben je vergeten, dat mijn auto nog op Trollenstein staat? Weldra hadden zij het slot bereikt. Het speet allen, dat het uitstapje al weer voorbij was en Adèle dacht bij zichzelf, dat ze zoiets wel eens her halen konden, Toen Gerdia de volgende morgen na haar dagelijkse ochtendwandeling weer op haar kamer kwam, bleef ze als aan de grond genageld staan. Met wijdopengesperde ogen van verba zing staarde ze naar een mandje, waarin een hondje zat, dat haar met z'n scheve kopje aankeek. Aan een blauw zijden lintje ben gelde een kaartje, waarop geschre ven stond: „Ik hoop op een liefde volle opneming. Ik heet Elegant en zal eens een flinke hazewind wor den!" Gerdia nam het beestje uit zijn mandje en drukte het als een goud klomp tegen haar hart. Mooi ben je niet, Elegant, eer der grappig! Daarop wendde ze zich tot Hilda, die net in haar ochtendjapon in de deuropening verscheen: Goeie tante Hilda, wat heb je me nu wat leuks gegeven! Maar Hilda keek verbaasd. Een een hondje, stamelde ze, naar het diertje starend. Hoe. komt die nu in je kamer? Dat weet ik ook niet. Ik vond hem hier in dit mandje en dacht bij mezelf, dat je me met dit diertje wil de verrassen. Gerdia! Waar heb je je gedach ten! Wanneer zou ik het diertje op gehaald moeten hebben? Vannacht? 's Nachts gaat men toch geen hon den kopen? Je hebt gelijk, tante Hilda. Maar. wie heeft me dit diertje dan geschon ken? De barones misschien? Dat is mogelijk. Wat heb je in je hand? Was er een kaartje bij? Dat hing om zijn hals. Laat eens even zien! Toen ze de regelmatig gevormde letters zag, trok Hilda de wenkbrou- wen op, las en merkte zo onver schillig mogelijk op: De barones schijnt het niet te zijn, eerder mijn neef! Maar, tante Hilda, waarom zou de graaf me hiermee willen verras sen? Ik ben voor hem toch slechts een arm meisje, waarop hij niet eens acht slaat? Zou je dan willen, dat hij wel aandacht voor je had? O nee. Voor geen goud van de wereld! Hij is zo. zo Nou verder. Hoe is hij? Autoritair en koel, maar ik wil er verder niets van zeggen. Ik heb daar toe immers niet het recht. Ik moet dankbaar zijn, dat de graaf me hier duldt. Och kind, ik ben hier toch ook van geen enkel nut en toch heeft de graaf me aangeboden om op zijn slot te komen wonen. Hij was er ook di rect mee akkoord, dat jij bij mij zou komen. Niettemin heeft hij me al heel wat voor de voeten geworpen Kind toch, hoe kun je toch zo haatdragend zijn. De graaf had toch onmiddellijk spijt van zijn opmer kingen en liet zich onmiddellijk ver ontschuldigen door Emilie. Aange zien je zijn verzoeningspoging niet hebt aanvaard, probeert hij het nu voor de tweede keer. Een tweede keer wat be doel je daarmee, tante? Nou, dat hondje natuurlijk! De schenker ervan is immers mijn neef. Ik herken zijn handschrift. Tante Hilda heeft de graaf dit. werkelijk geschreven? Ja kindje. Hij is dus in 't geheel niet zo koel als je je wel voorstelt en je schrik voor hem is al even on gegrond. Maar jij hebt toch ook schrik voor hem, tante! Hilda was schaakmat gezet, wat de man op het terras een glimlachje ont lokte. Hij scheen het als iets vanzelfsprekend* te beschouwen, dat hij hun gesprek voor de geopende ramen afluisterde. Hij wilde immers met zijn eigen oren vernemen hoe zij zijn geschenkje zou aanvaarden of weigeren. Nu was hij benieuwd te horen hoe tante Hilda zich eruit zou redden. Zij deed dat door heel eenvoudig te gebaren, dat ze Gerdia's opmer king niet gehoord had en zei onver stoorbaar: Nou, Gerdia, veel plézier met je hondje. Ik ga me aankleden. Let er op, dat je goed aan de ontbijttafel verschijnt! Nu werd het boven stil en de man verwijderde zich van het terras. Ter wijl hij naar zijn werkkamer terug keerde dacht hij erover na, dat hij met dit verlegen meisje nog heel veel geduld zou moeten hebben en dit was hem nog nooit gebeurd in zijn leven. De vrouwen waren altijd op hem af gekomen als bijen op de honing. Deze gravin echter bleef angstval lig op een afstand maar ze was ook de mooiste en het bekoorlijkste meis je, dat hij ooit had leren kennen. Toen hy in de ontbijtkamer kwam, trad ze hem met een verlegen lachje tegemoet. Tante Hilda meent, dat 't hondje, dat ik vanmorgen kreeg, een ge schenk van u is, heer graaf, begon ze. Heeft ze dat goed geraden? Inderdaad m'n beste Gerdia lachte hij. En bevalt Elegant u? Erg! Deze verrassing heeft me ontzettend veel plezier gedaan! Dan is mijn schuld gedelgd! Hopelijk berokkent het beestje ons geen last, zei Hilda, toen ze aan tafel plaats namen. Emilie zal 't dier tje misschien niet dulden. Het niet dulden?vroeg de graaf en in zijn stem lag een stille dreiging. Als ik juffrouw Wachters een hondje schenk, dan heeft 't dier tje recht om hier te blijven wonen. Indien Emilie haar bevoegdheid te buiten gaat, dan behoef je 't slechts te zeggen. Ik zal haar dan direct op haar vingers tikken. Maar Odiel! Zo bedoelde ik het niet, stamelde Hilda.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2