Een brokje Frankrijk nabij de Zuidpool KERGUELEN, B Gastvrij onthaal na ijskoude maanden wetenschappelijk van bijzondere betekenis DE LETDSE COURANT (Bijzonder mededwerking). Weet u, dat een gebied van ruim een miljoen vierkante kilometer nabij de Zuidpool behoort tot het Franse Rijk? Is het u bekend, dat Kerguelen met zijn „bemanning" van vijftig koppen een, ook strategisch, belangrijke Franse voor post is halverwege tussen de Kaap en Australië? ZO IS KERGUELEN Mijn eerste indruk van Kerguelen was: Heel anders dan de Australische antarctische bases Mawson, op Macquarie-Eiland en op Heard-Ei- land. Het hoofdeiland van de Kerguelen Archi pel is groter dan Heard en Macquarie, te weten ongeveer 140 km lang en zowat 70 km breed. De smeulende vijandschap jegens de mens, die de echte antarctische gebieden kenmerkt, is op Kerguelen ver te zoeken. Integendeel, het land schap is vriendelijk. Het lijkt iets op een Schots heidelandschap: golvend, donkergroen en turf- bruin, hier en daar water. Ten dele is het tame lijk vlak en met gras begroeid. Ook zijn er enige door tijd en weer aangetaste hellingen van oude kraters. Verder weg van Port au Fran cais is het landschap grootser. Diepe fjorden breken daar de kustlijn. Wit-gemutste bergen tekenen zich af tegen de horizon. De top van de 9000 voet hoge Ross Berg is nooit door alpi nisten benaderd, laat staan bereikt. In de Wiïltferrfiaartdéri kan het op. Kerguelen beestachtig koud zijn en maken vliegende sneeuwstormen het leven buitenshuis tot een hel. In de zomermaanden echter is de weersge steldheid er prettig, zodat de Fransen er veel meer dan op enig Australisch antarctisch sta tion dieren kunnen houden. Sedert de stich ting in 1952 hebben de Fransen heel wat tot stand gebracht op het eiland. De „bemanning" telt circa vijftig koppen, deels burgers, deels militairen. Deze vijftig vrijwillige bannelingen genieten van een comfort, dat eigenlijk niet in overeenstemming is met de geïsoleerde ligging van de basis en strijdig met de gangbare opvat tingen op een antarctische basis (wat Kerguelen is). De woon- en kantoorvertrekken zijn ruim en gezellig. Dit geldt ook voor de eetzaal. De keuken is modern ingericht. Er is zelfs een bor denwasmachine Er is een ziekenzaaltje met tien bedden en een operatiekamer. Iedereen heeft zijn eigen slaapvertrek. E lektrisch licht, stro mend. warm en koud water, alsmede centrale verwarming staan ter beschikking van de gehe le bezetting. De Fransen hebben hun eigen centrale en beschikken over een goede water voorziening. Wij kennen op de Australische antarctische stations geen andere zoogdieren dan honden en robben en geen andere vogels dan stormvogels en pinguins. Daarom was het een openbaring voor ons, toen wij zagen, dat de Fransen op hun station schapen, melkkoeien, Shetland po- nies en een hele troep varkens hielden. Het rook er even pittig als op een boerenerf. Een den, ganzen, kippen en duiven verstrekten de indruk van Frans boerenleven. Niet geheel in harmonie hiermede waren de drie rendieren, uit Lapland geïmporteerd, die wantrouwend naar ons stonden te kijken. De Fransen hopen, dat deze dieren zich zullen aanpassen en ver- menigvuldigfn, daar dit de voorziening met vers vlees zou vergemakkelijken. Vers vlees leveren ook de konijnen, die robbenjagers in vroeger tijd naar Kerguelen brachten. De Fran sen beschikken op Kerguelen ook over broed machines een vers eitje en een stukje ge braden kip smaken uitstekend! en nemen proeven met het kweken van diverse graan soorten. Kortom, ik had daar op Kerguelen het gevoel, dat ik beland was op een brokje Frank rijk. dat gedropt was in de wateren nabij de Zuidpool. TOT BESLUIT Wetenschappelijk is de taak der Fransen op Kerguelen veelzijdig. Zij verrichten er seis mologische, dierkundige, plantkundige, meteo rologische, glaciologische en geologische waar nemingen. Zij verzamelen feiten en ervaringen, die later voor de exploitatie van Terre Adélie van het grootste belang kunnen zijn. Hun on derzoekingen vullen die der Australiërs in An tarctica aan en omgekeerd. Zij overwegen de aanleg van enige vliegvelden, waarvoor Ker guelen zeer geschikte terreinen heeft. Over dit alles en over nog veel meer hoorde ik veel tij dens mijn verblijf in Port au Frangais Alles vertellen mag ik niet, want er zijn ook gehei me onderzoekingen aan de gang en dingen van strategisch belang. Doch hoe dit zij, de stemming was uitste kend. Tegen het eind van ons samenzijn zon gen de Fransen en wij zó gezellig, dat de wilde vogels en robben en zee-olifanten misschien een beetje de koppen hebben geschud. Na een har telijk afscheid gingen wij tegen zonsondergang weer aan boord. Franse gastvrijheid, Franse esprit en Franse hoffelijkheid had ik opnieuw leren kennen. En ik wist na dit bezoek, dat Frankrijk als Zuidpool-mogendheid van beteke nis is en dat „ergens" in de Indische Oceaan een heel belangrijk brokje. Frankrijk bestaat, leeft en werkt. Foto boven: Drie le den van het garnizoen van Kerguelen. Zij zijn (van links naar rechts) Roger Laurencot. Ro bert Bouvier de Gou- laincourt en Marcel Sa- vy. Foto onder: Shetland ponies zijn op Kergue len in hun element. Het landschap met de brui ne en groene heuvels, de op lochs lijkende waterpartijen doet in menig opzicht aan Schotland denken. Foto midden: Het Kerstdiner houdt het gehele jaar door de mannen op Kerguelen bezig. De ganzen wor den door Jean-Francois Martinat en Marcel Sa- vy zorgvuldig gehoed. In de zomermaanden zoeken de ganzen hun kostje buiten, doch de rest van het jaar bren gen zij in een warm hok door. mSÊÊSSSSaÊmS -Kr -

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8