REMBRANDT-LYCEUM, DE JONGENS-H.B.S." GAAT IN OKTOBER EEUWFEEST VIEREN Zelfstandige intellektuelen genieten de hoogste inkomens In mei komt de bruid Leidse Agenda ZATERDAG 30 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN WAS ER SNEL BIJ Het gemeentelijke Rembrandt-lyceum bestaat dit jaar 100 jaar. Het „Rem brandt" in de volksmond nog steeds de „Jongens-HBS" genoemd, hoe wel pas in 1923 de raad van Leiden besloot, dat voortaan meisjes zonder speciale toestemming konden worden toegelaten) is een van de weinige scholen in Nederland, die dit jaar het eeuwfeest kan vieren. Immers, de onderwijsvorm van de HBS werd pas in 1864 krachtens de Onderwijswet van Thorbecke ingesteld. Leiden was er in die dagen als een der eerste steden in Nederland bij om de „jongelieden uit de middenstand een dege lijke voorbereiding voor een positie in de handel" te geven, zoals in het kort de taakomschrijving van de HBS luidde. Onder directoraat van dr. D. de Loos UITBREIDING PROGRAMMA ging de Leidse HBS onder de naam van Rembrandt van start in 1864. Tot 1923 duurde het voor de Leid- Omdat Leiden er als de kippen bij se meisjes naar de mening van de was om een HBS te stichten was het overheid voldoende geëmancipeerd uiteraard onmogelijk, dat men de waren om zonder speciale toestem- HBS reeds vanaf het begin een eigen ming van b. en w'. toegelaten te wor- gebouw kon geven. Tot 1915 heeft den tot de HBS. Een jaar later werd de school huisvesting gehad in het het leerprogramma van de school gebouw van Mathesis Scientiarum uitgebreid met een HBS-A afdeling Genitrix aan de Pieterskerkgracht, en in 1957 kwam er tenslotte de Wel spoedig na de oprichting wer- gymnasiale afdeling bij, hetgeen er den plannen gemaakt voor een eigen oorzaak van werd, dat de naam ver school en het was de beroemde ar- anderd werd in Rembrandt-lyceum. chitect Dudok, die vereerd werd met Het leerlingen-aantal nam door de de opdracht een schoolgebouw te jaren een grote vlucht. Thans ont- tekenen en te doen plaatsen aan de vangen 550 leerlingen onderwijs, on- Burggravenlaan. der wie 125 meisjes. Het grote aan tal meisjes is te verklaren uit het Het was een der eerste grote wer- feit, dat het Rembrandt-lyceum het ken van Dudok. In de dagen van de enige gemeentelijke lyceum van Lei opening, welke geschiedde in de tijd, den is. toen dr. J. L. Massink, de opvolger van dr. J. L. Andreae, directeur was, Voor de viering van het jubileum liet het gebouw niet na indruk te is een comité gevormd onder ere- maken op de Leidenaars, maar door voorzitterschap van de vorige rector, de jaren heeft het gebouw duidelijk dr. J. D. A. Boks. Dit comité weet aan artistieke betekenis verloren, zich gesteund door een comité van Het verhaal gaat. dat Dudok, toen aanbeveling, waarin een aantal offi- hij jaren later via de Hoge Rijndijk ciële persoonlijkheden en een aantal de stad binnenreed, zijn hoofd om- vooraanstaande oud-leerlingen zit- draaide. Van een confrontatie met ting hebben genomen. Ook het ge- zijn geesteskind wilde hij blijkbaar meente-bestuur verleent het comité afzien belangrijke steun. FEESTPROGRAMMA De viering van het jubileum kan in hoofdzaak gesplitst worden in twee delen: feest voor de oud-leer lingen en feest voor de leerlingen. Het feest voor de oud-leerlingen is geconcentreerd op één dag, 31 okto ber. Het begint 's morgens met een officiële herdenking in de Stadsge hoorzaal, waarna een koffietafel zal worden aangericht. In het begin van de middag een optocht met muziek door Leiden, gevolgd door een be zoek aan de school met lessen van oud-docenten en gelegenheid tot be zoek aan enige tentoonstellingen. Hierna volgt een receptie in het ge bouw van de school. Vervolgens is er een diner in de Stadsgehoorzaal, 's Avonds wordt in de Schouwburg een opvoering gegeven van de musi cal „De Zwarte Tulp" onder regie van de oud-leerling B. H. Hageman Jr., sinds enige jaren voorzitter van „Litteris Sacrum", de bekende Leid se amateur-toneelvereniging. Tenslotte gaat men weer terug naar de Stadsgehoorzaal waar het feest zal worden besloten met een groot bal. Het comité heeft tevens besloten tot de uitgave van een gedenkboek, waaraan een bevredigend aantal oud-leerlingen zal medewerken. FEESTWEEK Het feest voor de leerlingen begint op zaterdag 24 oktober, te beginnen met een bal in het Antonius Club huis. In de daarop volgende week zijn er geen lessen, maar wel een fietsen-rally, georganiseerd door de heer Stark. Ook komt er een sport dag, zo mogelijk buiten, georgani seerd door de heer Lagerwey. Wan neer het weer tegenvalt zullen er binnensportwedstrijden gehouden worden. Tevens zullen de leerlingen en him ouders op woensdag- en don derdagavond de gelegenheid krijgen de musical bij te wonen. De tegenwoordige rector van het Rembrandt-lyceum, dr. J. W. Blom. Dr. Blom volgde dr. J. D. Boks op, die van 1938 tot 1960 regeerde over „Het Rembrandt". Prof. Van Arkel nam afscheid Gistermiddag heeft prof. dr. A. E. van Arkel, hoogleeraar in de anor ganische scheikunde in het Fysiolo- gisoh Laboratorium, Wassenaarse- weg 62, een afscheidscollege gege ven. Prof. v. Arkel heeft de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Na af loop heeft prof. dr. A. J. Staverman als afscheidscadeau een portret aan geboden, dat geschilderd is door Peer van de Molengraft. 40 jaar vaste stof chemie. Het afscheidscollege sluit aan op de inaugurele rede te Leiden, nu bijna 30 jaar geleden, waarin zekere richt lijnen voor het onderzoek in de Anorganische Chemie werden gege ven. Het onderzoek in de afgelopen 30 jaren in Leiden verricht, heeft tot doel gehad aan te tonen, dat tegen de algemene opvatting in, voor de anorganische chemie het ionenmodel nog wel degelijk als een zeer bruik bare benadering van het probleem der chemische binding beschouwd mag worden, en dat dit model inder daad op vaak verbluffend eenvoudige wijze de waargenomen verschijnse len kan verklaren. In de loop van het onderzoek bleek verder, hoe het oor spronkelijk model verfijnd kon wor den door bepaalde trekken aan het covalente model ontleend, als cor rectie aan het ionenmodel toe te voegen, zonder dat dit laatste daar door zijn praktische handelbaarheid verloor. Juist in de allerlaatste tijd heeft daardoor het verguisde ionen model weer in' brede kring ingang gevonden, vooral sinds de grenzen van de gebieden, waarin het als een redelijke benadering beschouwd mag worden, scherper getrokken konden wordien. Het resultaat van het on derzoek in het Leidse laboratorium kaji kort worden samengevat als een eerherstel van het ionenmodel. „SANCTA VERONICA" A.s. dinsdag 2 juni wordt weder de maandelijkse bijeenkomst gehouden van het werk-comité van de Ver. Sancta Veronica. Door de schoonmaak waren de twee laatste bijeenkomsten niet zo druk bezocht als gewoonlijk. Ditmaal rekent het bestuur op een grote opkomst zowel van dames, die werk komen halen, als van dames, die het gereed produkt komen bren gen. Het adres: in het zaaltje bij de zusters Carmlitessen, Oude Vest, in gang Hazewindsteeg, 2e deur rechts. A.s. dinsdag, 's middags tussen 2.30 4 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Shirley Louise dr van M. E. Beemer en I. E. Herst; Jacqueline dr van J. Koopmans en J. J. Blok. Yvonne dr van A. A. de Jong en C. M. Schraa. Wilhelmina Elisabeth Ma ria dr van A. E. L. Ruhe en E. J. P. Brom. Hubertus Leonardius Hendri- cus zn van W. P. Smit en M. Meijer. Maria Cornelia dr van H. E. de Vries en H. J. de Greef. Maria Frederica dr van P. van Delft en A. Stravers. Tom zn van W. F. P. Oskam en E. Broekhuizen. Alida Wilma dr van W. Haasnoot en I. Knoester. Augusta Johanna dr van J. Zoete en M. A. C. Mounier. Johannes zn van J. Brou wer en P. Bodijn. Astrid dir van J. v. Tongeren en M. A. P. M. Verwey. Anton Theodoor zn van A. T. van Waver en en M. Jansen. Gehuwd: P. C. Rosier en M. K. Goudswaardt. Overleden: C. J. van der Kaay, 74 jaar, man. M. C. Duijnisveld, 62 jaar, echtg. v. A. M. Ammerlaan. A. H. v. d. Vooren, 72 jaar, man. GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuis der Notarissen werd t.o.v. not. W. S. Jongsma te Leiden geveild het herenhuis met tuin en achtergelegen terrein aan de Haagweg 186 te Leiden; gemijnd op 94.001.- door dhr v. d. Pouw Kraan q.q. ZIEKENTRIDUUM IN LEIDEN Het ziekentriduum in de Heren singelkerk zal gehouden worden op woensdag, donderdag, vrijdag 24, 25 en 26 juni Hieraan zullen deelnemen degenen, die ofwel wegens ziekte ofwel wegens ouderdom niet meer in staat zijn regelmatig de zondagsmis bij te wonen. Dit triduum is dus niet bestemd voor degenen, die regelma tig de bejaarden-sociëteit bezoeken. Zij, die aan dit ziekentriduum wil len deelnemen, ontvangen daarvoor een formulier, dat ingevuld moet worden en dat bijtijds gezonden wordt naar de secretaris van het co mité, namelijk de heer J. van Zijp, Haarlemmerstraat 291. ZONDAG 31 MEI Rijksmuseum voor Volkenkunde - Vertoning van film „Indianen van de Prairie", toegelicht door de heer H. R. v. Heekeren. Aanvang 3 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 28 mei t/m 3 juni zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: 2e week: De Kardinaal, 14 j, Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Meisjes, mambo's en whiskey, 14 jaar. oo Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Mr. Stanislas, geheim agent, 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Fijn, 't is gepeperd, volw. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: 6e week: Irma la Douce, strikt volw. Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: De proef van Ursus, 14 j. Maandag t/m woensdag: Satan lokt met liefde, volw. Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGSAGENDA De Lakenhal: Dagelijks 104 uur Zondags 14 uur. „Shakespeare hoe en waar". Tot 29 juni. Rijksmuseum voor Volkenkunde, (Steenstraat). Dag. 1017, zond. 13—17 uur. Rijksmus. Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr.): dag. 104 uur, zond. 14 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma. t.m. vrijdag 105 uur, zond. 14 uur. Rijksmus. Geologie en Mineralogie (v. d. Werfpark). Geologie van Ne derland. Dag. 1012 en 2—4 uur, zon- en feestd. 24 uur. „De Ruif" (Jan Vossensteeg 59). Expositie Boezem. Tot eind mei. APOTHEKERSDIENSTEN Geopentd voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek, Doezastraat 31 tel. 21313 en Haven Apotheek, Ha ven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smalleniburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek is ge opend. LEIDSCHENDAM Mariahulde De KAV heeft gis teravond haar winterprogramma be sloten met een door zang en toneel gebrachte Mariahulde. In deze hulde deelden ook de jonge moeders uit de kring der leden. In plaats van de gebruikelijke kraamvisite werden deze jonge moeders nu door de pre sidente, mevr. De Wit-Lans, in bij zijn van de vele aanwezigen, gefeli citeerd, waarna haar een geschenk werd aangeboden. Het eigen zang koor Sancta Lucia onder leiding van de heer F. v. Raad onderstreepte de ze hulde met een speciaal lied over moeders. Hierop aansluitend voerde 't koor enige goed verzorgde Marialiederen uit o.a. het Avé Maria van Lod. de Vogt en het Regina Caeli van Lotti. De eigen toneelclub Maria Goretti bracht het toneelstuk „Zolang moe der nog leeft" van Piet Mossenhoff. Verdeling portefeuilles Nu het college van wethouders van twee tot vier is uitgebreid zijn de wethou ders-portefeuilles verdeeld als volgt: wethouder H. P. Greuter, Grondbe- drijf-Gas-Electriciteit. Tevens neemt hij zitting in het bestuur van 't vuil- verwerkings- en compostbedrijf „De Vlietgemeenten" alsook in de aange legenheden voor sport en jeugdwerk. Wethouder A. M. v. d. Laan houdt Openbare Werken, Volkshuisvesting en uitbreidingsplannen. Wethouder J. «ten Heuvelhof houdt onderwijs, personeels- en sociale aangelegenheden. Wethouder K. D. Dorsman krijgt financiën en huisvesting (woonruim- tewet). De wethouders Van der Laan en Greuter treden ails eikaars vervan ger op, evenals de wethouders Dors man en ten Heuvelhof. We leven in de meimaand en van ouds is dat de maand van de bruidjes. Veel jonge meisjes dromen er van in mei te kunnen trouwen en wanneer ze er even kans voor zien zullen ze dat ook trachten te realise ren. Voor deze mei-bruidjes brengen we hier een droom van een bruidsjapon, een ruisende cre atie van de bero: ide Ameri kaanse ontwerpster Edith Head uit Hollywood, die gewend is de prachtigste en meest fantas tische kleding te ontwerpen voor de sterren van het witte doek. Ook deze wijde Weelde is eigenlijk een ontwerp voor een filmster en wordt gedragen door Joanne Woodward in de Paramountfilm „A New Kind of Love", waarin i" de hoofdrol speelt naast Paul Newman. Edith Head he-^ft voor haar een ware droomjapon ontworpen. Het betreft hier een kleedje in de zogenaamde „princess style", vervaardigd uit heel licht en zacht oranje zijden organdi. Bijzonder leuk en opvallend is het cape-effect, dat de ontwerp ster heeft weten te bereiken. Let u eens op de prachtige redh_ te schouderlijn en de aan Spa kenburg herinnerende mouw- kappen. Door deze snufjes en door de prachtige wijde rok, lijkt de taille extra smal en het figuurtje dat dit kledingstuk draagt, extra fragiel. Bijzonder lief is ook de fraaie hoofdtooi, waarbij de sluier op Spaanse wijze met een kam op het ach terhoofd wordt vastgehouden. Al met al een kled:ngstuk dat in bert oog springt door zijn ori ginaliteit. Is het ook iets voorr w? (Niadmk verboden). EMy Martins KATWIJK KRV Op zondag 7 juni wordt voor onze a-adspirantenelftal weer het jaarlijks Rector Vester toernooi gespeeld. Dit toernooi wordt gehou den in Sassenheim. Het vertrek naar Sassenheim wordt nog nader bekend gemaakt. Voor zondag: senioren KRV 2Weteringse Boys 2, aanvang 2.30 uur. Junioren KRV aLeidse Boys a, aanvang 12 uur. Leider: J. van Bezouw. Bronzen legpenning De staats- 1 secretaris van Economische Zaken, drs. A. J. Bakker, heeft bij de te Utrecht gehouden Tweede Nationale Beroep enmanifestatie de bronzen legpenning voor het onderdeel ge reedschapmaken uitgereikt aan de heer A. Duivenbode (Katwijk). Boekbespreking Davy Crokett-reeks door Tom Hill Vertaling door ir. P. Telder Omslagontwerp en tekeningen Peter van Straaten H. ten Brink's Uitg. Mij, N.V. Amsterdam-Meppel. Maar liefst vier vervolg-boeken over Davy Crokett. Hij heeft werke lijk geleefd en is een historische fi guur. Hij was ook een prachtjongen, die woonde in de wildernis juist op de grens van het Indianen en blan- kengebied. Hij was zeer goed voor de Indianen en was net zo thuis in spoorzoeken, sluipen, enz., als zij. Hij is nu nog de lievelingsheld van tal van Amerikaanse en Engelse kinderen, die, zelf nu nog, Davy Cro- ket-hoedjes en jasjes dragen. KORTE GOLF De 69-jarige vrouw G. Dekker, die weifelde bij het oversteken van de Alkmaarseweg, is gisteravond door een bromfiets aangereden. Zij viel en kwam daarbij zo ongelukkig met het hoofd tegen de trottoirrand te recht, dat zij ter plaatse is overle den. Te Vorden is de 40-jarige H. Vrieze bij een verkeersongeluk op slag gedood.. De heer Vrieze wilde per fiets in zijn woonplaats de rijks straatweg oversteken. Hij werd door een auto gegrepen. Een rechtbank in Mannheim heeft beslist, dat Franz von Papen (tijdens Hitier vice-kanselier) als oud-offi cier recht heeft op een pensioen. Hem moet van terugwerkende kracht 55.000 mark worden uitbetaald en in het vervolg een maandelijks pensioen van 680 mark. De scheepswerf Kerstholt N-V. is failliet verklaard. Crediteuren hebben gezamenlijk een vordering op de scheepswerf van tenminste 1.300.000. De werf Kerstholt kwam vorig jaar in de belangstelling te staan door de bouw van het jacht „Albecaro 2" voor pr. Rainier van Monaco), waar een bedrag van S miljoen mee ge moeid was. Op een onbewaakte spoorwegover gang tussen Kethel en Delft is gister morgen in een dichte mist een goe derentrein ingereden op een groep van 22 koeien, die door de 55-jarige veehouder W. N. Bos uit Kethel over de spoorlijn werden gedreven. Vijf koeien werden vermorzeld, een zes de moest wegens zware verwondin gen ter plaatse worden afgemaakt. De goederentrein kreeg een vertra ging van ongeveer drie kwartier. Een 24-jarige communistisch- chinese diplomaat, Toeng Sjih-Ting, heeft dinsdag politiek asiel verzocht bij de Amerikaanse ambassade in Oesoemboera (Boeroendi), zo is vrij dagavond in Washington vernomen. Toeng was de dag tevoren in Oesoem boera aangekomen. De Amerikaanse zaakgelastigde doet het nodige ter inwilliging van het verzoek van de Chinees. Leidenaar bouwde zijn eigen kruiser Enquete van de F.O.I.B. wijst uit Voor gelijke leeftijden en functies lectuele beroepen (FOIB) heeft ge- liggen de inkomens uit het hoofdbe- houden, roep van intellectuelen, die zelfstan dig werken, hoger dan die van gesa- AFKOMST ONBELANGRIJK larieerden, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn. De kerninkomens van Uit de enquête is ook naar voren dezen zijn weer hoger dan die van gekomen, dat er geen relatie is tus- intellectuelen in dienst van de over- sen het inkomen van de geënque- heid. Deze verschillen vertonen een teerden en hun afkomst. Relatief is positief verband met de leeftijd. Hoe het aantal academici afkomstig uit hoger de leeftijd, des te groter zijn handarbeiderskring wel gering in deze verschillen. vergelijking met het totale aantal Dit wordt geconcludeerd in het academici. Ongeveer de helft koimt rapport „Statistisch onderzoek in- uit het milieu van de nieuwe mid- tellectuelen 1961", dait de uitkomsten denstand. De zelfstandige beroeps- De heer J. Kool, trasseur in dienst bevat van een enquête die de „Stich- beoefenaren onder hen komen fre- van de Hollandse Constructiewerk tuig ter bevordering der samenwer- quenter uit heit milieu van de oude plaatsen, heeft in zijn vrije tijd een king op federatieve grondslag van or- middenstand en de vrije beroepen junior-kruiser gebouwd, die gister- gamsaties van beoefenaars van intel-dan gesalarieerden. morgen in het Rijn- en Schiekanaal nabij de Wilhelminabrug te water is gelaten. Het schip is ruim zeven meter lang. De foto toont het mo ment waarop de „Zonneflirt" te wa ter gaat.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3