Gemeenteraad van Alphen a.d. Rijn verkocht veel grond voor uitbreiding industrieën Voorhouts gemeenteraad stemde verhoging wethouderssalarissen en presentie-gelden af Gemeenteraad van Rijnsaterwoude gerustgesteld over uitbreidingsplan Leidsevaart Christelijke Plattelands jongeren houden Bondsdag in Nieuwkoop ZATERDAG 30 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 De Alphense gemeenteraad was vrijdagavond met zo'n veertig agenda punten voor de boeg, in opperbeste xomerse vakantiestemming. De tem peratuur was ernaar en de te be slissen zaken bezorgden de vroede va deren in weinig opzichten moeilijk heden. Een van de belangrijkste voorstel len in dit kader was ongetwijfeld dat betreffende de grondverkoop aan 't wereldconcern R. S. Stokvis te Rot terdam. Enkele jaren geleden kocht deze onderneming te Alphen aan den Rijn bouwgrond in het industriege bied West, ter grootte van circa 55.000 m2. Vrijdagavond besloot de raad aan dezelfde vennootschap een aangrenzend bouwterrein ter grootte van bijna 15.000 m2. Het laat zich wel aanzien, dat het 'n nieuwe, ultramo dern bedrijf zal worden van Ameri kaanse allure, dat, zodra het volledig gerealiseerd zal z\jn - men verwacht dat tijdstip binnen 3 a 4 jaar - ver reweg het grootste zal zijn, dat Al phen aan den Rijn zal huisvesten, althans voor zover men het tot dusver kan beoordelen. Het ligt in de bedoe ling van de directie het project in etappes te realiseren en de onderschei den afdelingen van dit concern dan succesievelijk naar Alphen aan den Rijn over te plaatsen. De vaste kern van het Rotterdams personeel en van dat dat elders voor Stokvis werk zaam is, wordt naar hier overge plaatst, tijdig ook om de start der werkzaamheden hier voor te berei den. Deze kern bestaat uit enkele honderden vakmensen, zowel tech nisch als administratief geschoold. Voorts verleende de gemeenteraad zijn instemming met de verkoop van circa 2500 m2 industrieterrein, gele gen aan de Industrieweg in plan „West" aan de Verenigde Bedrijven Brederode N.V., thans gevestigd te Utrecht, welke onderneming zich eveneens in Alphen a. d. Rijn wil vestigen. De n.v. „Factotum", een bouwplatenindustrie te Leiden, gaat zich eveeneens in Alphen a .d. Rijn vestigen: de raad verkocht aan haar bouwgrond ter grootte van ongeveer ALPHEN AAN DEN RIJN INBRAAK IN AVIFAUNA In de nacht van donderdag op vrij. dag is ingebroken in het beneden- restaurant van het vogelpark „Avi fauna" te Alphen aan den Rijn, waar. na de ongenode gasten de zes in de hal staande speelautomaten hebben opengebroken. Van vier dezer automaten heb ben zij de geldbakken geforceerd en geledigd. Naar schatting wordt een bedrag van 400.vermist, volgens mededelingen van de politie. De twee andere geldbakken waren veiligge steld en zo konden de nachtelijkebezoe kers zich de gelden niet wederrechte lijk toeëigenen. Onmiddellijk nadat de bedrijfschef van zijn onprettige ontdekking aan de justitie kennis had gegeven, stel de zij een nauwkeurig onderzoek in. De politiespeurhond Fiere werd in geschakeld; het dier kon evenwel geen lucht krijgen van de gezochten, wegens gebrek aan doeltreffend ma teriaal, dat of eigendom van de die ven kon zijn, dan wel in voldoende mate met ze in contact moet zijn ge komen, om voldoende lucht te ver schaffen aan de overigens succesvolle speurhond. Speuren naar vingerafdrukken bleek de politie weldra een onbegon nen werk, immers honderden men sen hebben in de afgelopen weken hun vingerafdruk op de automaten achtergelaten. Trots de geringe mogelijkheid er gens houvast te vinden, zet dp po litie haar spueurwerk voort. Val van bromfiets. De 18-jarige J. R. Pijpers, inwoner van Koude kerk aan den Rijn, is donderdagavond omstreeks elf uur, toen hy per brom fiets huiswaarts keerde, op de 's Mo- lenaarsbrug komen te vallen. Voor bijgangers troffen hem op de rij baan in bewusteloze toestand aan. Dr. Steehouwer verleende de eer ste medische hulp; het slachtoffer is per ambulance overgebracht naar het Academisch ziekenhui s te Leiden. Medici constateerden dat de jonge man een hoofdwond en een scheurtje in zijn schedel heeft opgelopen. P. had die avond te Alphen aan den Rijn een voetbalvereniging bezocht en is onderweg naar huis vermoede lijk onwel geworden en gevallen. BURGEMEESTER BRUINS SLOT IN ZIEKENHUIS Burgemeester Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn is in het zieken huis opgenomen. Er behoeft niet ope ratief te worden ingegrepen. De burgemeester is volstrekte rust voor geschreven. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Meerburg De volgende elftallen komen morgen in het veld: Meerburg B- ZLC B, aanvang 12 uur; Meerburg A- Oranje Groen A, aanvang 2 uur; ASC 7- Meerburg 5, terrein Pomona. Vertrek 11 uur vanaf de Rijnegommerstraat; Fore- holte 5-Meerburg 3, aanvang 12 uur. vertrek 11 uur vanaf de Rijnegommer straat De A-junioren nemen morgen deel aan het rector Vestertoernooi te Lisse. Aanvang 12 uur. vertrek 10.30 uur per bromfiets vanaf 't Meerburgterrein. Voor de a-adspiranten is er een rector- Vestertoernooi te Voorschoten. Vertrek 10.45 uur per fiets vanaf het Meerburg terrein. 8450 m2, gelegen tussen de Kalkoven- weg en de Woubrugseweg, in het in dustriegebied aan de Heimans wete ring. De n.v. zal hier een houtwol- cementplatenindustrie dan wel een soortgelijk bedrijf stichten. BOUWGROND Behalve deze verkopen voor indus triële vestigingen, verkocht de ge meenteraad bouwgrond, ter groote van 2128 m2 aan de Thorbeckestraat, naast het Nutsgebouw, in plan „Dam- benoy", aan de n.v. Maatschappij voor onroerende zaken „Huis en Haard" te Hilversum. Dit project maakt deel uit van een geheel van circa 500 wo ningen in dit deel van Alphen a. d. Rijn, waarvan „Huis en Haard" in middels ruim 300 aldaar heeft ver wezenlijkt. De Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten n.v. te 's-Gravenhage zal een ge lijk aantal flatwoningen bouwen en wel als eerste woningbouwproject in het nieuwe Alphen-noord. Deze hui zen zullen van wat moderne uitvoe ring zijn en royaler van opzet, inclu sief badkamers en lift in de flat. De uitvoering van deze woningen gaf de heer Gesman aanleiding op te merken, dat hij van mening was, dat genoemd fonds zich hoofdzakelijk be zighield met verschaffen van woon ruimte voor minder financieel-draag- krachtigen. Wethouder J. v. d. Berg, zei in antwoord hierop, dat het college niettemin dankbaar is voor dit pro ject, omdat ook aan dergelijke wonin gen behoefte is. ERFPACHT Omdat bij het onderhavige voorstel nog de vraag speelt, of de gemeente in het algemeen bouwterreinen dient te verkopen, dan wel in erfpacht dient uit te geven, wilde de heer Trouw borst zich de mogelijkheid reserve ren, een definitief antwoord hierop een rol te laten spelen. Hij wilde de woningbouw hierom niet doen stagne ren; hij realiseerde zich dat er in elk geval ergens moet worden begon nen; hü verzette zich derhalve niet tegen de voorgenomen woningbouw, temeer niet omdat deze woningen zo goed als zekere de eerste zullen zijn in het nieuwe Alphen a. d. Rijn, een start waarop zo verlangend wordt uit gezien. De loco-burgemeester zegde de raad de mogelijkheid toe om later te be slissen over de vraag als voormeld, die ook in het college, zij het als een kleine minderheid, een punt van over weging heeft uitgemaakt. De kwestie erfpacht zal in de volgende vergade ring in bespreking worden gebracht; dit uitstel geldt vooral de afwezige raadsleden, die ondertussen kenbaar hadden gemaakt, in bedoelde beslis sing een woordje te willen meespre ken. Bij het voorstel tot verkoop van bouwgrond voor de stichting van een Gereformeerde kerk aan de Ten Harmsenstraat-Van Eyckstraat, infor meerde de heer Trouwborst naar de wezenlijke inhoud van dit bouw complex. Het meest interesseerde spr. of bij de kerk ook een pastorie zal worden gebouwd. Dit zal niet gebeuren, zoals de za ken er nu voorstaan, aldus antwoord de de loco-burgemeester, maar er komt in dit complex wel een kosters- woning en enkele verenigingslokalen. ALS DE AMBONEZEN KOMEN De chr. school voor g.l.o. aan de Prinses Irenelaan in plan West vraagt medewerking voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leer- en hulp middelen i.v.m. het feit dat bij het begin van het nieuwe schooljaar een negende onderwijzer zal worden aan gesteld; voorts moet de inventaris van de schóól worden aangevuld i.v.m. de toeneming van het aantal leerlin gen. De heer De Ruiter informeerde ernaar hoe het staat met het ver- bouWingsplan van deze schaal. Als straks de Ambonese gezinnen komen, zal de school nog kleiner worden dan ze nu al is. Wethouder A. J. Dekker van onder wijs vertelde dat de aanvrage voor de uitbreiding van de school met een permanent gebouw reeds in zee is; voorlopig zal men zich moeten behel pen met 'n noodgebouw, waaraan ook al wordt gewerkt; het is voorts een gelukkige omstandigheid, aldus de wethouder, dat een noodgebouw, dat daar vrij gemaakt kon worden, nog ter plaatse is blijven staan en nu voor bedoelde g.l.o.-school dienstbaar ge maakt kan worden; de problemen rond de schoolzaken houdt het college scherp in het oog. Verwacht wordt, dat in het najaar circa 120 Ambonese kinderen een school in Alphen a. d. Rijn zullen gaan bezoeken. Bedoelde school staat weliswaar het dichtst bij de gedachte Ambonezen-woonwijk in het industriegebied „West", maar de gedachte gaat ernaar uit, de kin deren desnoods te verdelen over meer dere scholen naar verhouding van de mogelijkheden en naar orde van de kortste afstanden ten opzichte van de woonwijk der Ambonezen. De hr. De Ruiter wees erop, dat het depar tement van Maatschappelijk werk al les met het wel en wee van de Am bonezen te maken heeft en gaf het college een hint deze instantie te bewegen aandrang uit te oefenen op de spoedige verbouwing van de school aan de Prinses Irenelaan. Wethouder Dekker heeft de wens van de heer De Ruiter blijkbaar voorkomen, want hij vertelde, dat ook de schoolzaken zijn besproken met genoemd depar tement, toen de vestiging van de ongeveer 500 Ambonezen in Alphen a. d. Rijn en vele andere belangen van deze mensen ter sprake kwamen bij de regeling van deze aangelegen heid. En toen kreeg de wethouder 'n goedkeurend en veelbelovend knikje van gezaghebbende functionarissen. GYMNASTIEK Naast een gewone subsidie ad f 192 krijgt de Gymnastiekvereniging Hou- Vast ingevolge de Verordening sub sidie jeugdwerk 1960, over 1963 nog een bijzondere subsidie ad 800. De heer Slootjes intrigeerde de gronden waarop dit laatste is geba seerd. Wethouder Dekker, die ambts halve voorzitter van de onderhavige commissie is, vertelde, dat Hou-Vast dit jaar een jubileum viert en het bestuur ter gelegenheid daarvan een trampoline wilde aanschaffen, een werktuig dat men op dergelijke ver enigingen niet meer kan ontberen Voor bijzondere subsidies is telken- jare behoefte aan een bepaald be drage dat nu eens aan deze, dan weer aan een andere vereniging verstrekt, mede om bijzondere prestaties te waarderen dan wel te bevorderen. Het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs krijgt de medewerking van de gemeente voor het stichten van een nieuwe kleuterschool voor de dekenale St. Bonifaciusparochie. De raad verleende zijn sanctie aan het nagekomen voorstel van b. en w. tot aankoop van de heer E. Visser, 's-Molenaarsweg 35, alhier, van de woningen Mauritsscraat 3 t.m. 13 (on even), met de daarbij behorende grond, ter grootte van 367 m2, voor een koopsom van 5700 in totaal. Het bezit van deze percelen, welke in slechte staat verkeren, is van belang m.h.o. op de toekomstige sanering van dat gebiedsdeel van de gemeente. De raad verleende, eveneens n.a.v. een ter vergadering aangeboden voor stel van het college, een aanvullend krediet ad 16.700 voor de bouw van een gymnastieklokaal op het terrein van de Da Costaschool aan de Da Costastraat in „Nabij". Eerder was voor dit doel een bedrag van 188.900 verleend, maar deze som blijkt thans ontoereikend te zijn om de laagste inschrijver, die bereid is het lokaal voor 205,600 te bouwen, te voldoen. Loco-burgemeest J. v. d. Berg wenste bij de aanvang van de vergadering de burgemeester, die zoals gemeld ziek is, met het verloop waarvan ze ker enkele weken gemoeid zullen zijn, een spoedig herstel van gezond heid toe. welvarende boerenstand een waarborg is voor de handhaving van een goed ver- zorgd cultuurlandschap. De Landbouw vraagt niet om ver dere ontginning van woeste gronden en rekent evenmin op een uitbreiding van het aantal bedrijven. Wel eist de land bouw, en terecht, dat de bestaande be drijven kunnen worden verbeterd en aangepast aan huidige technische eisen. Dit betekent ingrijpen in het historisch gegroeide landschap, een ingrijpen dat veelal geschiedt in het kader van een ruilverkaveling. De gang van zaken bij een moderne ruilverkaveling is zo, dat weliswaar een ingreep in het landschap plaats heeft, maar dat ruime voorzie ningen worden getroffen ter compe- satie van wat voor een verbetering van de bedrijfsstructuur behoeft dan ook niet aan recreatieve waarde te hebben ingeboet. Geen museum Sprekende over tegenstellingen, die zich bij boerderijbouw kunnen voordoen tussen moderne bedrijfsvoering en de wens van schoonheidscommissies, het streekeigene te bewaren, zei de heer Staf, dat men van het platteland geen museum kan maken. Het is ongewenst en onbillijk, zonder schadevergoeding beperkingen op te leggen, die de boer in zijn bedrijfsvoering ernstig blijven belemmeren, Voor het westen des lands wordt ge dacht aan het totstandbrengen van soortgelijke recreatiegebieden als het Amsterdamse Bos, waarvoor dertig jaar geleden als hoogwaardige land- en tuin- bouwgronden aan hun bestemming wer den onttrokken. Dat is niet te verwon deren, vond de heer Staf. maar het is wel de vraag of het vele geld, dat hier voor nodig is, op korte termijn beschik baar zal komen. Na het uitspreken van zijn rede ging mr. J. Klaasesz. commissaris van de Koningin in Zuid-Hoiland, hierop in 'n kort uiteraard wat humoristisch getint woord nader in. H(j bracht ook nog naar voren, dat een aantal nieuwe en zeer grote recreatiegebieden in deze provincie in aanleg zyn, die geen meter landbouwgrond vergen, zoals die aan de Brielse Maas, de Oude Maas en aan de Grevelingen waar straks een half mil joen mensen per dag recreatite kunnen genieten. FEESTPROGRAMMA Na deze toespraken gingen de aanwe zigen naar buiten om te genieten van een kleur- en klankrijk optreden van het tamboerkorps van de Kon. Mare- chausse. Actief was vervolgens ook het optreden van de „Kempense klau- waerts", nationaal kampioen vendel- zwaaien van de BJB uit België. Ook de nieuwe bondsvlag werd door een der vendelzwaaiers ingezwaaid! Het verdere programma bracht veel vrolijkheid door het optreden van het Cocktail-trio, dat er met hun bekende doldwaze liedjes er best de stemming wist in te houden. Nadat de Kon. Mare chaussee nogmaals was opgetreden werd het middagprogramma beëindigd. In de avonduren werd een non-stop festival ten beste gegeven met medewer king van Tini en Tom van Maren, het Operettegezelschap Kunst en Vriend schap en waarbij Johan Bodegraven 'n gezellige quiz leidde. Dank zij het prachtige weer werd het fraaie vuurwerk aan het eind van deze dag een daverend sluitstuk van de 1964. Een uitvoerige bespreking van het uitbreidingsplan Leidse Vaart, waar bij enige gerezen misverstanden uit ten omdat gedeputeerde staten de goedkeuring van de aankoop voor lopig met twee maanden verdaagd hebben, omdat men de kapitaalpo aanwezig was. Om hieraan tegemoet keurde de raad het voorstel van b. in" iedereen te overtuigen van de goede bedoelingen van b. en w. Voor de onrust van de bewoners van het Molenpad, die in de veronderstelling zijn, dat de gemeente hun eigendom men of grond zou willen onteigenen, bestaat geen enkele aanleiding ver zekerde de voorzitter enkele onge ruste raadsleden. Wethouder Visser Woonforensenbelastinar. yond al die onrust wat voorbarig. Er 18 Seen sprake van, dat men nu maar „m <.m6C gucwu ui»vcisimmen uit n ,^00rstel' dat naar de voorzit- achter elkaar zijn huizen zal moeten de weg werden geruimd en de defi- zeide- den. r"aar opbrengt en verlaten en dat de gemeente de hele nitieve vaststelling van de wethou- ?,s betro*de woonforensen- zaak gaat annexeren. Wel zal men in derswedden vormden gisteravond de de^as^mg- De raad vond dit ook. zo- de toekomst het Molenpad iets ver hoofdschotel van de gehouden raads- degenen, die een bungalow of leggen, maar er is geen sprake van vergadering. Op de van de familie wo<?1}b?°. *?ben» zonder bun hoofd- dat men bestaande huizen hiervoor Roest aangekochte bouwgrond zal verblijf in Rynsaterwoude te hebben, «1 afbreken. men echter nog even moeten wach- voortaan belasting zullen moeten be- Nadat iedereen overtuigd was. lalen- werd het uitbreidingsplan dan toch definitief vastgesteld. Uitbreidingsplan Leidse Vaart. De openbare lagere school kreeg fDe vaststelling van het uitbreicfings- f 2230 toegewezen voor nieuwe leer- sitie van de gemeente van dien aard Plan ..Leidse Vaart" bracht de ton- middelen. In de rondvraag bleek, dat vond, dat niet voldoende dekking Sen in beweging, naar aanleiding van er voor 1964 geen huizen voor de ge- een aantal bezwaren welke waren meente waren toegewezen. Dit was ingediend door bewoners van het ook niet aangevraagd omdat naar de te komen Molenpad. Hoewel deze bezwaar- voorzitter mededeelde n\en in de schriften te laat waren ingediend eerste plaats nog geen grond be en w. goed een lening aan te gaan en dus niet ontvankelijk waren, schikbaar had en men in de tweede voor 100.000 met de bank voor bracht burgemeester Kammenga ze plaats geen aannemer kon vinden, Ned. Gemeenten, welke voor de fi- toch ter sprake, omdat naar hij die de huizen voor de curveprijs nanciering van deze grond en tevens meende bij de bewoners van het Mo- wilde bouwen. De rondvraag leverde voor de grond aangekocht voor de lenpad de nodige misverstanden wa- weinig bijzonders op. Wel moet ver- nieuwe school zal dienen. Naar de ren gerezen omtrent de bedoeling meld worden, dat de raadszaal nu mening van burgemeester Kammen- van het uitbreidingsplan. Uit de dis- eindelijk de veel gevraagde lamp ga zal men nu spoedig goedkeuring cussie bleek, dat ook de raadsleden rijk is, zodat de onvermoeide pogin- van GS kunnen verwachten. de materie maar bar moeilijk von- gen van de heer Van Spijkeren toch Hoewel men met de toekenning den' maar de ™>rzitter slaagde er succes hebben gehad. van subsidies over het algemeen nog al karig is. kon de gehele raad nu in stemmen met de door b. en w. voor gestelde bijdrage aan het comité voor de bejaarden, groot 150, waarmede men o.m. wil proberen een bejaar- densoos te beginnen. Ere-baan. De door burgemeester Kammenga voorgestelde verhoging van de wet- houderswedden, aan de hand van de richtlijnen van G.S. kon ook vorige malen al weinig enthousiasme bij de raad opwekken. Opnieuw bracht de voorzitter, nadat het voorstel vorige maal was aangehouden, de zaak ter sprake. Hij legde er de nadruk op, dat Rijnsaterwoude met een vergoe ding van 510 per jaar van alle ver gelijkbare plaatsen in de provincie de laagste was. G.S. geven in hun richtlijnen bedragen op voor 1963 van 1122 en voor 1964 van 1221. Waarschijnlijk rekening houdend met de tegenzin van de raad om tot verhoging over te gaan stelde hij voor de vergoeding vast te stellen op 760 per jaar. Dit bleek echter nog veel te hoog gemikt te zijn, want de heer van Spijkeren, die over deze kwestie het woord voerde, had ook een bedrag in zijn hoofd naar hij zei. Hij vond dat f 575 meer dan genoeg was. Ik vind het een erebaantje zei de heer van Spijkeren, bovendien hoeven de wethouders er nog geen halve dag voor te zitten. De voorzit ter was het daar uiteraard geenszins mee eens, maar zag van verdere dis cussie af omdat hij het voorstel al meer dan uitvoerig had toegelicht. Bij stemming bleek de raad achter de heer van Spijkeren te staan want zijn voorstel werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen, zodat de ver hoging slechts 65 zal bedragen. IR. STAFBETREURENSWAARDIGE AANVALLEN OP DE LANDBOUW Enkele duizenden uit het gehele land Onder de meest ideale weersomstan digheden die men zich had kunnen wensen hebben enkele duizenden leden van de Nederlandse Christelijke Platte- landsjongerenbond op het fraai gelegen kampeerterrein hun Jaarlijkse Nationale Bondsdag gehouden en dit is een evene ment geworden, wat mede dank zij een voortreffelijke organisatie zeer geslaagd is. Uit alle delen van het land kwamen in de vroege morgen al bussen en per sonenauto's met jongeren naar Nieuw koop getogen. Toen alle deelnemers en genodigden in de grote tent verzameld waren werd de Bondsdag officieel geopend door de bondsvoorzitter, de heer T. Tolman, waarna de presidente van de sectie meisjes van de Bond, mej. A. Lodders een welkomstwoord sprak en hierbij de talrijke genodigden verwelkomde. In bijzonder werd daarbij dank gebracht aan het gemeentebestuur van Nieuw koop, dat op zo bijzondere wijze had meegewerkt tot het organiseren van deze dag.' Hierna sprak burgemeester M. P. van der Weijden van Nieuwkoop een harte lijk welkomstwoord, waarbij hij er de nadruk op legde, dat voor hen wie een dag als deze te kort vonden de kennis making met Nieuwkoop hernieuwd kon worden, omdat het kampeerterrein in elk geval blijft en men in Nieuwkoop graag gezien wordt als vakantiegasten, die dit recreatieve gebied bij uitstek willen leren kennen en ervan genieten. Hij wenste de deelnemers een geslaag de dag in Nieuwkoop toe. GROEIEND BEGRIP Het is verheugend, dat er bij de land bouw In het algemeen een groeiend begrip voor de behoeften van de re creatie valt te constateren. Er ls sprake van een positieve benadering van het vraagstuk, het is echter te betreuren, dat van andere zijde aanvallen op de landbouw worden gericht en de reden van bestaan van deze bedrijfstak in twijfel wordt getrokken, aldus Ir. C. Staf, president-directeur van de Kon. Ned. Heidemaatschappij in zijn rede over „Landbouw en Recreatie" voor de Plattelandsjongeren. De recreatie is naar zijn mening geen al te grote belager van de agrarische ruimte. Stedebouw, verkeer, industrie vestiging, zullen veel meer landbouw grond van bestemming doen veranderen. Waarborg. Te weinig wordt volgens ir. Staf in stedelijke kringen beseft, dat slechts een In een zeer lange agenda van de raadszitting van Voorhouts raad trokken een tweetal punten meer belangstelling dan de overige. Een voorstel van burgemeester en wet houders om de wethoudersjaarwed- den te verhogen van f 1880 naar 2679 (ook nog voor het jaar 1963) en waarover reeds een vorige verga dering de stemmen staakten 55, is nu in een voltallige zitting verwor pen met 6 tegen 5 stemmen. Hieromtrent kwam nog een uit gebreide discussie, welke later door de voozitter burgemeester Smolders werd afgebroken. De heer Warmenhoven wenste zijn standpunt nogmaals te moeten uiteenzetten, hoofdzakelijk voor de heer F. v. d. Geer, de vorige keer niet aanwe zig was wegens ziekte. Hij benadruk te dat, én dat de vergaderingen van de wethouders steeds in de avond gescheiden, én dat het voor Voorhout eigenlijk een soort ere-ambt moet zijn, én, dat bij de algemene be schouwingen buitengewoon is ge hamerd op bezuinigingen, én, dat zelfs één wethouder had verklaard, er „wel mee uit" te kunnen komen. Enige leden waren het met de eerste spreker eens en ook waren er tegen argumenten. Zo vond de heer W. v. d. Ploeg, vooral ook omdat deze voorstellen van B. en W. van hoger hand zijn voorgelegd, dat, als dit voorstel eventueel zou worden ver worpen, men bü Gedeputeerde Sta ten wel eens kon gaan zeggen, „aan die raad van Voorhout mankeert zeker iets" en „men is daar tegen zichzelf". Ook de heer Huigsloot meende het volkomen eens te moeten zijn met het voorstel van verhoging. Er kwamen bij deze discussies nog enkele pittige uitlatingen naar vo ren welke eveneens werden terug betaald, waarop de voorzitter de dis cussies afbrak. De stemming wees uit dat de meerderheid 6, tegen het voorstel was. Tegen stemden de leden Prins, v. d. Geer, Van Vliet en Warmenhoven allen KVP en G. v. d. Tang en A. Jansze (pr. chr.). Vóór stemden de beide wethouders en le den W. v. d. Ploeg, Huigsloot en Van Schooten, allen KVP. Ook geen verhoging presentie gelden Het volgende punt was een voor stel om de presentiegelden van de raadsleden te verhogen van f 12 naar f 18 en voor de leden van diverse commissies ook de presentiegelden met 50% te verhogen van zes naar negen gulden en f 12.50 voor de le den van woonruimte-advies en idem vordering van woonruimte. Nu was het ook de heer Warpierhoven, die als eerste zeide tégen dit voorstel te moeten zijn. Wél zou hij er voor ge voelen, om dit leden welke soms des middags vergaderden, de verhoging toe te kennen. Alle verdere presen tiegelden bij het oude laten. Dit voorstel werd rijkelijk ondersteund en ook aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (zelfde verhouding als het vorige), waardoor het voorstel van B. en W. werd verworpen. De voorzitter brak nu een lans voor de leden van de woonruimte commissie, door op te merken dat deze commisie, welke toch zoveel doet en heeft gedaan voor de wo ningzoekenden (tweemaal vergaderen in de maand) en z.i. al lang veel te kort is gehonoreerd. Hij wilde deze alleen dan verhogen naar f 15. Hier mede betuigde meerdere leden spon taan adhesie. Over dit voorstel werd niet gestemd. Het werd z.h.st. aan genomen. Op verzoek van de raad is een rapport toegezonden van de Algeme ne Verladers en Eigenvervoerders Organisatie, omtrent de zeven jaar oude Commer Truck vrachtauto van de gemeente, waarover het college van B. en W. een nieuwe willen aanschaffen, hetgeen de raad ook een vorige maal niet geheel kon goed keuren. De heer Van Vliet meende, dat hij van dit rapport niets wijzer was geworden en meende dat de wa gen, wel weer gerepareerd kon wor den. Dit kostte de gemeente elk jaar al zo een vierduizend gulden en daar gevoelen B. en W. toch niet veel meer voor. Beter een nieuwe aan te schaffen. Voorgesteld werd het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Enige punten omtrent subsidie scholen en de bouw van een r.k. kleuterschool (houten gebouw is al gekocht) z.h.st. onder de hamer door. Aan de sportvereniging „Voor hout" zal recht van opstal worden verleend op een perceel grond van de gemeentelijke sportvelden, voor de aanleg van een drietal tennisba nen. PARKEERSTROKEN In de Irenestraat en Margriet straat zullen parkeerverboden ?dn één zijde komen, en ook zullen B. en W. bezien dit op de Boekhorst laan toe te passen, hetwelk door en kele leden werd verzocht. Met meer aandacht zal geprobeerd worden om hier en daar parkeerstroken te krij gen op andere plaatsen in de ge meente. In de uitbreiding van plan Boekhorst II is met bouw van gara ges en parkeerstroken rekening ge houden. GEROOIDE BOMEN Er waren een drietal mooie bo men gerooid in een gemeentelijk plantsoen. Dit bleek door een vraag van de heer Van Vliet. B. en W. blij ken dit niet te hebben opgedragen en hebben reeds gezorgd, dat de plant soenendienst geen boom meer zal rooien zonder hun toestemming. De heer Warmerhoven was hier zeer mee ingenomen. Bij de verhuur van een perceeltje grond in het Overbos aan de heer Bakker, kwam ter sprake dat, wan neer de Nagelbrug verbreed zou wor den, deze verhuur ook niet meer zou gebeuren. Daar ziet het nog niet naar uit want een begrotingsplan wees een som aan van f 550.000 en verhuur vindt plaats voor één jaar en voor die tijd zal er nog geen nieuwe brug zijn. Bij de rondvraag werd nog even over de Jacoba van Beieren weg ge sproken en werd de aandacht ge vraagd voor het eigenmachtig optre den van sommige aangelanden wat de bermen betreft. rFHVsrHENTMM Wit-Gele Kruis Nadat de voorzitter, de heer Van Delft, de jaarvergadering had geopend, moest hij tot zijn spijt con stateren dat slechts een klein aantal leden aanwezig was wat hij betreurde omdat het Wit-Gele Kruis nog vele ac tiviteiten op het programma heeft. Spr. deed een beroep op de jongere leden voor het bezoeken van zieken en hulp behoevenden. De secretaresse, mej Hendriks, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. waaruit duidelijk bleek, dat de vereniging in het afgelop enjaar zeer actief is geweest voor de ziekenzorg. Ook de beide wijk verpleegsters hebben zich in het bij zonder voor de zieken ingespannen. De penningmeester moest tot zijn spijt constateren, dat zijn jaarrekening sloot met een tekort van ongeveer ƒ2600. Inmiddels is de contributie met onge veer 50 pet verhoogd. Er zijn nog steeds inwoners die de hulp van de vereni ging inroepen hoewel zij geen lid zijn. Besloten werd voor dergelijke gevallen een entreegeld vast te stellen van 25. ongeacht de verplichte contributie. De aftredende bestuursleden, de heer van Delft en mej. Knijnenburg werden herkozen. In de plaats van mevr. M. H. Cocx-van Tol werd tot bestuurslid ge kozen de heer H. van Meurs die zich zal gaan belasten met het penningmees terschap omdat de heer Hulst voor deze functie de nodige tijd niet meer beschik baar kan stellen. XLPHEN AAN DEN RIJN 48 Flats Door de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, Nas- sauplein 13 te Den Haag, werd aan aannemersbedrijf Gebr. v. Dijk N.V. te Nieuwveen, de bouw van 48 flat woningen met centrale verwarming in het plan „Noord" I te Alphen a. d. Rijn opgedragen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12