NV SLAVENBURG'S BANK Gouden vereniging „De Narcis" ontstemd over houding Produktschap Ruim 31.000 gulden gevonden in hoop vuilnis Pathet Lao verliest terrein aan neutralisten Joodse moeders trapten pasgeboren kinderen dood ZATERDAG 30 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT r c:::a u KORT RAPENBURG 20, TEL. 26405 BOUWKREDIETEN EN HYPOTHEEKBEMIDDELING (Advertentie) BOSKOOP KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR W. J. VAN DER MEER Groot was de verrassing van de heer W. J. van der Meer, toen hij gis teravond, temidden van een grote familieschaar zijn 73e verjaardag vierend, plotseling burgemeester Verkerk in zijn woning zag komen, die hem mededeelde dat hij wel eens meer was geweest, doch nu voor iets speciaals kwam. Op zijn verjaardag, tevens de dag van zijn gouden hu welijk en in verband met zijn veer tigjarig dienstverband was aan de heer v. d. Meer de eremedaille in brons in de Orde van Oranje Nassau toegekend. Vasthouden aan buitenlandse minimumprijs De ver. De Narcis is ontstemd. Zij is vooral ontstemd, omdat het Pro duktschap voor Siergewassen min of meer doet alsof de vereniging alleen maar voor het bekende spek en de even vermaarde bonen mee doet. Op de laatste vergadering is besloten het PVS te adviseren over te gaan tot opheffing van de binnenlandse mini mumprijzen en ook te stoppen met het surplusfonds. Tijdens de gisteren in het Bruine Paard te Sassenheim gehouden jubi leumvergadering van De Narcis de vereniging bestaat vijftig jaar deelde voorzitter M. Zandbergen mede. dat van het PVS een brief was ontvangen. Daarin werd voorgesteld de binnenlandse minimumprijzen te handhaven, evenals de opkoop van het surplus (lijnrecht tegen het ad vies van „De Narcis" dus), terwijl men tevens voorstelde de buiten landse minimumprijs voor grove nar cissen met 10% te verlagen. Op voorstel van het bestuur be sloot de vergadering gisteren het PVS te laten weten dat wat de eer ste twee punten betreft de Narcis vasthoudt aan het eerder gegeven advies en wat de verlaging van de buitenlandse minimumprijs aangaat: de vereniging is daar tegen. Laten we de prijzen die nu gelden, ook handhaven voor het seizoen 1964 1965, zo luidde het advies van het bestuur en de. leden waren het daar mee wel eens. In zijn openingswoord stipte de heer Zandbergen ook nog even de stand der gewassen aan. De narcis sen staan er op het moment behoor lijk voor en als er geen .ongelukken' gebeuren, kan men rekenen op een normaal gewas. De belangstelling voor het artikel van de zijde der ex porteurs is goed en de prijzen die men wenst te besteden zeer bevredi gend. Over het geheel genomen mo gen we de toekomst rustig tegemoet zien, aldus spr. Hierna herdacht de voorzitter, die zijn ontroering nauwelijks meester was, de heer D. Lubbe, de bekende narcissenkweker uit Oegstgeest, die deze week tijdens een zakenreis in Engeland plotseling overleed. De fa. Lubbe heeft het vak verrijkt met vele goede aanwinsten vooral trompetten. In de narcissenstatistiek staan twaalf door Lubbe gewonnen narcissen die een oppervlakte be slaan van 165.000 rijnlandse roeden. De directeur van de Bloembollen keuringsdiensten, ir. H. van Os. maakte hierna bekend, dat er wat de kookplicht voor aaltjeszieke par- In het Drentse Wijster hebben ver werkers van huisvuil personeel van de Vuilafvoer Maatschappij (VAM) een bedrag gevonden van ruim 31.000 gulden. Het geld zat sa mengepropt in een hoop vuilnis dait in het Drentse bedrijf tot compost wordt verwerkt. Niemand weet van wie het geld afkomstig kan zijn. Tot dusver is nog nooit bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van dit bedrag. De politie vermoedt dat de eige naar van het geld in Den Haag woont omdat het huisvuil uit Den Haag af komstig is. De VAM heeft met Den Haag een contract om de vuilnis uit deze stand tot compost te verwer ken. De postale recherche heeft de zaak thans in onderzoek. Ook de re cherche in Groningen is bij het werk ingeschakeld. Volgens het personeel van het vuilverwerkingsbedrijf moet het be drag in december of januari op de vuilnisbelt in het Drentse dorpje zijn terechtgekomen. Men kan dat na gaan aan de samenstelling en hoeda nigheid van de hoop vuil waarin het geld gezeten heeft. Men zag het geld op een van de sorteerbanden van het bedrijf. tijen betreft, een wijziging in de voorschriften komt. Was het voorheen verplicht dat men het plantgoed ook in het twee de jaar weer moest koken, deze be paling zal thans voorlopig vervallen. Verder komt er een maatregel van de Plantenziektenkundige Dienst voor narcissen die uit Engeland wor den geïmporteerd. Er zit nog al wat kaf onder het koren en alle zendin gen uit Engeland moeten daarom een warmwaterbehandeling ondergaan (vier uur bij 45 graden Celsius). Uit gezonderd zijn de partijen die be stemd zijn voor doorzending naar derde landen en hier niet uitgepakt worden (transito-zendingen). Uit het jaarverslag van secretaris H. v. d. Laan (veertig jaar aan De Narcis verbonden) bleek dat het aan tal leden terugloopt van 1120 naar 935. Bij de rondvraag wees de heer Fl. Swart op een onjuiste mening die heerst over het mogen snijden van narcissenbloemen. Dat blijft voor bollenkwekers verboden. Het snij- coptïact is nog altijd van kracht, al meende voorzitter Zandbergen dat er wel iets scheef gaat nu men in het buitenland wel bloemen mag snijden en tevens bollen exporteren. PRIJS VOOR ALBERT VAN DALSUM De Joost van den Vondel-prijs voor 1963 van de Hamburgse stichting FVS voor culturele prestaties in het Duits-Nederlandse gebied is vrijdag in de universiteit van Münster uit gereikt aan de Nederlandse acteur Albert van Dalsum. De prijs is 10.000 mark groot. Uit een parterre-fat aan de Ca- rel Reinierstraat in Den Haag is 6000 ontvreemd. Het geld zat in twee geldkistjes die waren opgebor gen in een kast. De inbreker heeft zich vermoedelijk met een valse sleu tel toegang verschaft. GOEDKOPE FEESTBLOEMEN Gisternacht zijn in Den Haag vier mannen en een vrouw aangehouden, die een bakfiets vol bloemen hadden gestolen uit de Haagse plantsoenen en uit de tuin van de minister-presi dent. Ze hadden de bloemen nodig voor een feestje. Latijn ook voor monniken barrière De mening dat in de kloosters de historische en levendige traditie van de Romeinse liturgie in haar huidige vorm bewaard moet blijven, wordt door pater Murray OSB, bekend En gels liturgist bestreden in een arti kel in het Engelse katholieke week blad „The Tablet". Pater Murray heeft in de praktijk de mening ge toetst, als zouden monniken even gemakkelijk in het latijn bidden en mediteren als in de volkstaal. In de meeste gevallen is het Latijn een hinderpaal, om niet te zeggen een onoverbrugbare barrière, waardoor de monniken vaak niet begrijpen wat zij eigenlijk zingen, zeggen of horen bij de liturgische plechtighe den, aldus pater Murray. VERBETERING PROVINCIALE WEG UITHOORN -VINKE VEEN Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben voor 1.857.000 aan de N.V. Koudasfalt te Utrecht opgedragen de uitvoering van diverse verbeterin gen aan de provinciale weg Uithoorn Vinkeveen onder Mijdrecht en Vinkeveen. BEJAARDENDéFILé VOOR DE KONINGIN Het jaarlijks bejaardendéfilé voor H.M. de Koningin zal op 23 juni bij paleis Soestdijk plaats vinden. In 15 groepen zullen met 25 bussen en 104 auto's ongeveer 1.300 bejaarden uit verscheidene delen van het land naar Soestdijk komen. Het initiatief voor het bejaardendéfilé werd in 1952 ge nomen door het nationale comité voor oudelied enzorg, waaruit de Ne derlandse Federatie voor de Bejaar denzorg is voortgekomen. „TREKDUWTREIN" RIJDT VOOR 'T EERST IN NEDERLAND Zondag, bij het ingaan van de nieu we dienstregeling, gaat er tussen Enschede en de Duitse grens 'n bij zondere trein rijden, namelijk de zo genaamde „trekduwtrein". Het bij zondere van dit exemplaar is dat de trein, die maar door één locomotief wordt getrokken, in twee richtingen kan rijden, zonder eerst te worden omgerangeerd. Bij dit systeem neemt de machinist in de achtercabine plaats en bestuurt hij van daaruit de trein. Tussen Enschede en Münster rijden voorlopig elke dag (behalve zondag) twee van dergelijke treinen. „GLOBAL ADVENTURER" VERTROKKEN Vrijdagmiddag rond half vier is de „Global Adventurer", het werkschip dat het REM-eiland voor de kust van Noordwijk zou plaatsen, van de werf van Verolme op Rozenburg ver trokken in de richting Ierland. Zoals gemeld is een deel van de opbouw van het eiland voor nadere repara tie op Rozenburg achtergebleven. Het feit dat het schip gistermiddag ver trokken is, doet vermoeden dat de kraan is hersteld en dat de vereiste proeven met goed gevolg zijn afge legd. Als dit alles zo inderdaad blijkt te zijn, zouden de gevolgen van het ongeluk, dat het schip trof op 16 mei jl., bijzonder snel hersteld zijn en zou de kans dus nog bestaan dat de plaatsing van het eiland op korte termijn mogelijk zal zijn. ROELOF ARENDSVEEN Grote deelname aan Aardbeientoernooi Voor de twaalfde maal in successie staat de tafeltennisvereniging JDe Tref fers" weer aan de vooravond van het jaarlijkse sportevenement in tafelten- niskringen bij uitstek nl het in den lande zeer bekend geworden aardbeientoer nooi. Ongetwijfeld is de grote belang stelling mede te danken aan de voor treffelijke organisatie, waarvan de top- regie ook dit jaar weer in handen is van Herman Klein. Ruim 600 deelnemers hebben dit jaar voor de wedstrijden ingeschreven. Ech ter dit aantal was veel te groot om de wedstrijd volgens planning te kunnen laten verlopen. Niet minder dan 148 inschrijvingen moesten dan ook worden afgewezen, hetwelk niet wegneemt, dat morgen in de veilinghallen te Roelof- arendsveen toch nog ruim 1200 wed strijden gespeeld moeten worden. Een kort overzicht van het tijdschema: 11 uur mixed-dubbel junioren (dit jaar voor de eerste keer); 11 uur mixed- dubbel ereklasse; 12.30 hoofdklassers; 14.20 junioren-enkelspelen; 15.20 dames en meisjes le klasse; 17.20 ere-klasse en dameshoofdklase. Van 19.30 tot 21.30 uur kwart-finale, halve finales en fina les. vangen voor het vervoer van enkele duizenden Joden naar het vernieti gingskamp Sobibor. De vijf beklaagden zeggen, dat zij slechts aan executies hebben deelge nomen uit vrees, anders zelf te wor den geliquideerd. Als rijksvergoeding wordt verleend, zal de gemeente Sprang-Capelle een plastic openlucht zwembad krijgen. De burgemeester, de heer M. van Prooyen, deelde in de gemeenteraads vergadering mee, dat het ministerie het zwembadplan van Sprang-Capel le met voorrang zou behandelen, zo dat hij goede hoop had dat spoedig met de bouw begonnen zou kunnen worden. De raad stelde voor de bouwkosten een krediet beschikbaar van 185.000. De oppervlakte van 't bad zal 800 m2 bedragen. KONINGIN JULIANA ONTVANGT LEIDER LEGER DES HEELS Gisterochtend heeft Koningin Ju liana de onlangs nieuw gekozen in ternationale leider van het Leger des Heils, generaal Frederick Coutts, in particuliere audiëntie op paleis Soestdijk ontvangen. Generaal Coutts vertoeft op het ogenblik in ons land in verband met de heden te houden velddag van het Leger des Heils op het koninklijk domein Soestdijk te Baarn. Postcdt. Rijkspolitie J. van der Have (Leimuiden) vierde zilveren feest De postcommandant der Rijkspolitie te Leimuiden, de heer J. v. d. Have, werd vrijdagmiddag in de raadszaal ge huldigd wegens het feit dat hij gedu rende 25 jaar ons land heeft gediend als politieman. Sinds le december is hij postcommandant te Leimuiden. In de raadszaal waren vele aanwezi gen om de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen. Burgemeester B. Kam- menga sprak woorden van dank tot de jubilaris en verheugde zich dat Lei muiden zo'n goed politieman heeft. Hij zei: „U behoort wel tot het corps der Rijkspolitie, maar wij zien in u „onze wachtmeester" en daarom biedt het ge meentebestuur u deze middag aan. Ik hoop, zo vervolgde hij, dat u deze dag met blijdschap mag gedenken. Spr. bood mevr. v. d. Have een bloemstukje aan, terwijl de jubilaris werd verblijd met een reis wekkertje. De district-adjudant, de heer D. W. van Amerongen, noemde de jubilaris een evenwichtig en doortastend politieman, die zijn steentje bijdraagt in het belang van de gemeenschap. Van overheids wege ontving de jubilaris een chèque. De adjudant, de heer P. van Dijk, van het district Alkemade zag de jubi laris als een goed burger, naar wie nooit behoeft omgekeken te worden. Mevrouw v. d. Have werd in de bloemetjes gezet en de heer v. d. Have werd vereerd met een langspeelband. De heer D. H. Hilgeman sprak namens de Chr. Bond van Politie-ambtenaren van de afd. Leiden. De jubilaris ontving uit zijn handen een cheque, bloemen en een boekenbon. De heer D. Broere bracht gelukwen sen over namens de Vereniging Veilig Verkeer. Hij dankte de jubilaris voor het vele werk dat hij verricht had in het belang van een veilig verkeer, waar onder ook vier verkeerscursussen be horen. Een grote fruitmand was de be loning. De heer J. W. de Ren, gemeentesecre taris, dankte de jubilaris voor de pret tige samenwerking. Ook sprak hij na mens de Oranjevereniging. Het ge schenk was reeds bij de jubilaris in zijn woonhuis gebracht. De jubilaris zei tenslotte, dat de ver dachte altijd het laatste woord heeft volgens het recht. Hij dankte alle spre kers en gaf een uitvoerige uiteenzetting van zijn 25-jarige loopbaan als politie man. Brand gesmoord Door nog onbe kende oorzaak geraakte vrijdagmiddag een in een schuur staande tractor bij de famüie Mooren aan de Westerdijk in brand. De aanwezigen hadden de tegen woordigheid van geest om de deuren en andere openingen met zakken af te sluiten, waardoor de vlammen door ge brek aan zuurstof niet te hoog konden oplaaien. De ijlings gewaarschuwde brandweer was daarna tijdig aanwezig om het reeds schroeiende dak en de brandende trekker te doven. Neutralistische militairen in Laos winnen steeds meer terrein terug op de communistische troepen. Vrijdag veroverden zij de Phoe Koet heuvel, benoorden de in strategische opzicht belangrijke Vlakte der Kruiken. Ook nu stuitten de neutralisten op weinig tegenstand van de communisten. Het communistische offensief in de vlak te is vrijwel stopgezet, verklaarden militaire zegslieden. Prins Soevanna Phoema, de neutra- listische premier van Laos heeft in middels zijn vraag om Amerikaanse verkenningsvliegtuigen verdedigd. In een brief aan de leider van de Pathet Lao, zei hij: „Het zou beter zijn, in dien u zou protesteren tegen de aan wezigheid in Laos van eenheden van de communisten". CAMBODJA EVENTUEEL AKKOORD MET VN-WAAR- NEMERS Prins Norodam Sihanoek, het staats hoofd van Cambodja, heeft vrijdag verklaard, dat Cambodja „bereid is, akkoord te gaan met de detachering van VN-waarnemers op ons grond gebied, als de Veiligheidsraad daar- Nieuwe CAO voor kappersbedienden Tijdens de gisteren in Rotterdam ge houden afdelingsvergadering van de katholieke kappersbond is medege deeld, dat in de vakraad voor het kappersbedrijf overeenstemming is bereikt over nieuwe loontabellen in de cao voor kappersbedienden. Deze wijziging komt neer op een loonsver hoging van 9,2 percent alsmede een percent looncompensatie in verband met de premieverhoging voor aow en aww. toe zou besluiten". De Verenigde Sta ten hebben, naar gemeld, hulp van de Verenigde Naties voorgesteld ter voorkoming van meer botsingen aan de grens van Cambodja en Zuid- Vietnam. De prins sprak zich uit te gen gemengde Cambodjaans-Zuid- vietnamese patrouilles. Wat de kwestie van een Geneefse conferentie over Cambodja betreft zei prins Sihanoek, dat als hierover nog geen beslissing is genomen wan neer hij van zijn bezoek aan Frank rijk van 24 tot 26 juni terug keert, hij zioh naar Peking en Ha- noii zal begeven om contact op te nemen met het Zuidvietnamese "be- vrijdingsfront en de Neo Lao Hak- sat (de politieke leiding van de Pa thet Lao in Laos). Ten prooi aan wanhoop trapten een honderdtal Joodse moeders in 'n vernietigingskamp hun pasgeboren kinderen dood, zo zei gisteren een van de vijf oud-SS'ers, die in Hannover terechtstaan op beschuldiging van me deplichtigheid aan moord op zeven duizend Joden en Russische krijgs gevangenen te Wlodawa, aan de Rus- sisch-Poolse grens. De beklaagde, Jo sef Schmidt, die nu 65 jaar is, beken de, te Sosnowiec twee Joden te heb ben gearresteerd maar aan de terecht stelling van hen had hij naar zijn zeggen niet deelgenomen. De beklaagde Fuhrmann verklaar de op een dag van de hoofdbeklaagde in het proces Richard Nitschke, toen lid van de Duitse veiligheidsdienst, „de nodige instructies" te hebben ont- JONGEN DOOR DOLK GEWOND De zestienjarige G. M. uit Venlo heeft gisteren zijn eveneens 16-jarige buurjongen H. A. zo ernstig met een dolkmes in de buik gestoten, dat de ze met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een spoedoperatie heeft de jongen buiten levensgevaar gebracht. De da der schijnt uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Hij is na zijn daad de bossen ingevlucht, waar de po litie hem korte tijd later heeft ge vonden. Overleg tussen Belgische regering en artsen De besprekingen over de geschil punten tussen de Belgische artsen en de regering over de nieuwe ziek te- en invaliditeitswet zijn gister avond in Brussel hervat. Voor het eerst sinds de Belgische artsen op 1 april van dit jaar tot een staking tegen de nieuwe wet overgingen woonden ook vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en werkne mers- en werkgeversorganisaties het overleg bij. De plenaire vergadering beperkte zich tot enkele praktische en juri dische aspecten van de nieuwe wet, waarover zonder veel moeilijkheden overeenstemming kon worden be reikt. „Wij hebben eenvijfde van de weg afgelegd", verklaarde een vertegen woordiger van de Belgische artsen federatie na afloop van de bijeen komst, die ruim drie uur duurde. Maandagavond zullen de besprekin gen worden voortgezet. In de Engelse plaats Maidstone zijn donderdagochtend ongeveer twaalf arbeiders bedolven, toen een vijf meter diepe sleuf, waarin zij buizen aan het leggen waren, instortte. Op twee na konden de arbeiders spoedig wor den bevrijd. De twee overigen, beiden Ieren, werden pas later boven de aarde gebracht. Een van hen is over leden. Foto. De Ier, die er het leven afbracht wordt uit de sleuf geholpen. De instorting deed zich voor toen een zware graafmachine in de buurt van de sleuf kwam.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11