PROF. MUNTENDAM GAAT HEEN ALS DIREKTEUR VOLKSGEZONDHEID Geen spoor in kwestie lintworm-pil Purol hf>uddl Keuze uit minstens veertig woningen van 14.000 gulden VROUW PAKT INSLUIPER Bezwarende verklaringen brengen Belgische vrouw niet van haar stuk ZATERDAG 23 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 GEBORDUURDE NYLON-VAL 85 cm. vanaf 4.25 Vakbekwame naaisters en de meest moderne machines staan ter uwer dienste voor het ma ken van al uw gordijnen in onze zelfkeuzezaak voor gordijnen bij H.K.H. prinses Beatrix heeft vrijdagavond aangezeten bij de feestmaaltijd van „de 144", de club van sportpro- minenten en -vrienden, in het Amsterdamse Apollohot el. Op de foto biedt Sjoukje Dijkstra de prinses bloe men aan. Benoeming te Leiden te verwachten Binnen enige tijd is de benoeming te verwachten van prof. dr. P. Mun tendam tot gewoon, hoogleraar in de Sociale Geneeskunde in Leiden. Naar verluidt zijn er in de top van het ministerie van Sociale Zaken meningsverschillen, die tot deze be noeming zullen leiden. Er bestaat een controverse tussen prof. Mun tendam en de onderminister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. Naar aanleiding van berichten als zou een inwoonster van Soest door een pharmaceutische industrie bij wijze van „vermaringsmiddel" een rode pil zijn geleverd, die bij la boratoriumonderzoek de kop van een lintworm bleek te bevatten, ver klaart men van de zijde van het mi nisterie van Volksgezondheid bezig te zijn met een onderzoek. Resultaat wordt niet eerder verwacht dan be gin volgende week. Opvallend is dat nergens de naam of zelfs maar de nationaliteit van de industrie wordt genoemd noch van het laboratorium, dat de pil zou-heb ben onderzooht. Volgens het mini sterie zou men er gisteren niet in geslaagd zijn de betrokken inwoon ster te vinden. Rekening schijnt te worden gehouden met de mogelijk heid, dat de publikaties het gevolg zijn van fantasie, misverstand of een grap. A. J. H. Bartels. Deze meningsver schillen betreffen de gezondheids zorg. Prof. Muntendam is thans direc teur-generaal van de Volksgezond heid, welke functie hij sedert zijn af treden als staatssecretaris voor de Volksgezondheid in 1953 combineert met het ambt van buitengewoon hoogleraar in de Sociale Geneeskun de in Leiden. De Leidse universiteit is de enige universiteit in Nederland, die nog niet beschikt over een ge wone leerstoel in de sociale genees kunde. Met de te verwachten benoeming van prof. Muntendam zal aan deze uitzonderingssituatie een eind worden gemaakt. Met ingang van de dag van zijn benoeming zal prof. Muntendam op zijn verzoek heengaan als directeur- generaal van de voksgezondheid. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid dr. G. M. Veldkamp en de staatssecreris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bar tels hebben prof. Muntendam ver zocht na zijn benoeming in Leiden als adviseur van de departements leiding op het terrein van de volks gezondheid aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verbonden te blijven. Als opvolger wordt genoemd dr. R. J. H. Kruisinga, thans directeur van de directie Volksgezondheid. De Bredase rechtbank heeft vrij dagmiddag de 25-jarige Tilburger A. van B., die een week geleden terecht moest staan wegens diefstal en ern stig geestesziek bleek te zijn gewor den tijdens het voorarrest in het huis van bewaring, ontslagen van alle rechtsvervolging. Opneming van de man in een inrichting werd door de rechtbank gelast. BABY BEGRAVEN Een ongehuwde moeder heeft in Voorthuizen haar baby direct na de geboorte in een krant gewikkeld en begraven. De vrouw, de 36-jarige Barneveldse fabrieksarbeidster M. B., was daarna zo overstuur, dat zij ter nauwernood door de politie kon wor den gehoord. MAPJE TE KOOP ('hoek Hoogl. Kerkkoorsteeg) HAARLEMMERSTRAAT 179 MIDZA SPOEDOVERLEG VAKCENTRALEN PRIJSVERHOGING ■_J5L!Lsmetteloos zu de.huid zuiver (Advertentie). Tweede Kamerlid spreekt voor Leidse KVP Zoals gemeld is de heer W. Hakkaart onderscheiden met de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau. De heer Hakkaart was veertig jaar in dienst van Blonks Graanhandel N.V. Van het moment, waarop wethouder Menken de jubilaris de medaille opspeldt, hierbij nog een foto. Naar wij vernemen is het overleg orgaan van de drie vakcentralen gis- COMPROMIS GEVONDEN E*r circuleren de laatste dagen in *-* politieke kringen enigszins op vallende geruchtën over een in het kabinet dank zij zorgvuldige en langdurige besprekingen bereikte overeenstemming met betrekking tot zowel de door velen zozeer verhoop te verhoging van de AOW-uitkerin- gen als wel ten aanzien van een eveneens verlangde verlaging van de belastingdruk. We hebben wat dat laatste aangaat niet het oog op de meer technische versoepelingen, wel ke de staatssecretaris van financiën een dezer dagen in het vooruitzicht heeft gesteld en waarover de Tweede Kamer weldra een debat begint, maar op een heuse fiscale verlichting op het terrein van de loon- en in komstenbelastingtarieven. Een en ander lijkt in combinatie bijna te mooi om waar te zijn zeker voor wie nog tot voor korte tijd van de ernstige bezwaren tegen een spoe dige belastingverlaging van de kant der regering kennis nam maar de berichten nemen een zo sterke vorm aan, dat enig geloof eraan toch wel gerechtvaardigd lijkt. Dat de minis ter van Sociale Zaken, dr. Veldkamp zo enigszins mogelijk zou trachten zijn gedane belofte van AOW-ver betering per 1 januari a.s. gestand te doen, was van meet af zonne klaar; of hij van zijn ambtgenoot van financiën gemakkelijk medewerking zou krijgen voor het deels noodzake lijk financieren uit de schatkist, bleef lange tijd een open vraag. Thans schijnt meer te zijn bereikt, dat menigeen in zijn stoutste dromen durfde hopen: AOW-verhoging èn belastingverlichting tegelijkertijd, waarbij men tot een gunstige wis selwerking zou zijn gekomen om zo wel het een al? het ander zonder ge varen voor verstoring van monetair en budgetair evenwicht of wat dan ook op te roepen. Het complex van plannen zou steunen zo willen nog steeds de berichten op een knap uitgedacht financieringsplan, waarbij spreiding van de lasten over een langere tijd de grondslag zou zijn. We kunnen uiteraard op dit mo ment nog geen waardering bepa len van dat complex; hopelijk duurt het niet te lang, vooraleer de rege ring haar voornemens aan de Twee de Kamer bekend maakt. Wèl zouden we alvast willen opmerken, dat bij een welslagen van die plannen ver scheidene groepen en meerdere be langen ten zeerste zijn gediend! In de eerste plaats zou dat com promis natuurlijk van grote beteke nis worden voor de bejaarden, die terecht reikhalzend naar een verbe tering van hun financiële'positie uit zien. Daarop hebben we op deze plaats al verscheidene malen gewe zen. Voorts is het ook voor de poli tieke partners in dit geding van grote betekenis, dat men tot een overeen stemming is kunnen komen. De libe ralen hadden zich met name door vrij stringente eisen tot belastingver laging en daarbij eventuele afwijzing van AOW-optrekking in een moeilijk politiek parket gemanoeuvreerd, de druk van de oppositie was in dit op zicht zéér sterk en de KVP zit met haar verkiezingsprogram, dat beide wensen vermeldt. Daarbij is welis waar sprake van een geleidelijke ver hoging vap de AOW, maar met enige goede wil kan men die geleidelijk heid ook en wellicht zelfs beter betrekking laten hebben op de finan ciering waarvan nu sprake schijnt te zijn. Tezamen met de goede uitkomst voor de politieke groeperingen is er dan ook de mogelijkheid voor een voortzetting van de samenwerking binnen het kabinet-Marijnen, die door een uitblijven van de AOW- verbetering zeker in groot gevaar zou zijn gebracht. Wie via de Kamer debatten van de laatste tijd kennis nam van al hetgene aan werk op stapel staat, zal het verheugend voorkomen, dat daaraan geen ontij dig einde behoeft te worden gemaakt door een eventuele crisis. Verder is ook het prestige van het akkoord van Wassenaar ermee gediend, waar van de oppositie -overigens ten on rechte zo graag beweert, dat het maar een wassen neus is gebleken.... Alles bijeen is er dus wel reden tot vreugde in het geval, dat de hardnekkige berichten juist zouden blijken te zijn. Laten we veronder stellen, dat er grond is daaraan niet te twijfelen. Het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft een mapje samengesteld, waarin veertig ontwerpen van 14.000-woningen zijn opgenomen. Het mapje be/rA plattegronden, doorsneden en gevel tekeningen, gegevens over type en grootte, de namen van de ontwerpers en een uiteenzetting van de 14.000- regeling. Voor deze veertig plannen van 14.000-woningen werd rijksgoed keuring verleend. De verzameling is niet volledig. Beoogd is slechts een aantal uitgewerkte plannen te tonen, die te zamen een indruk geven van de resultaten, waartoe de initiatieven op verschillende plaatsen hebben ge leid. Aan de hand van het mapje kun nen belangstellenden nagaan welk van de verscheidene woningtypen in bepaalde individuele omstandigheden het meest geschikt is. De ontwerpen zijn afkomstig uit 33 gemeenten, waarvan 23 gelegen in Noord-Bra bant, drie in Friesland, drie in Zuid- Holland, een in Utrecht, een in Noord- Holland en twee in Zeeland. Kordaat optreden van de 34-jari- ge mej. J. Landhuis, die juist uit Canada was teruggekeerd, is 'n in sluiper, die de laatste tijd Kampen onveilig maakte, fataal geworden. Voor de familie Landhuis was het trouwens toch een dag van uiteen lopende verrassingen meldt het Alg. Dagbl. In de eerste plaats arriveer den onverwacht een zoon en een dochter uit Canada om het huwelijk van de oudste zoon bij te wonen. Toen heel het gezin op weg was naar de toekomstige woning van het aan staande echtpaar, zag de 26-jarige Kampenaar A. F. K. zijn kans schoon. Een vriend van de bruidegom, die op bezoek wilde komen, ontdekte de insluiper in de verlaten woning en waarschuwde de familieleden, die daarop het huis omsingelden. K. slaagde er nietemin in door de ach terdeur te ontsnappen. Meteen zette de familie de achtervolging in, re sulterend in K.'s aanhouding door mej. Landhuis. De politie kon de man overnemen. K. heeft inmiddels bekend verschei dene diefstallen te hebben gepleegd. AUTOBUS DRUKTE JONGEN DOOR GEVEL De 14-jarige P. J. C. van 't Hooff, een scholier uit Aalst (bij Eindhoven) is vrijdagmiddag te Eindhoven bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De knaap is op zijn fiets door een autobus door de voorgevel van een café gedrukt. Hij kwam met zijn fiets in het puin terecht en moet onmiddellijk zijn overleden. De chauffeur van de bus, die zon der passagiers naar een garage reed, heeft volgens de politie de draai te ruim genomen, de jongeman geschept en is daarna met kracht tegen de voorgevel van het café gebotst. De pui stortte in en het dak van 't pand kwam op de bus terecht. Er werd verder niemand ernstig gewond. De brandweer heeft met behulp van snij-apparatuur de fiets onder de bus losgesneden waarna het voer tuig uit het oafé is getrokken. Tanganjika heeft zich bereid ver- Ook niet-leden zijn van harte wel kom in de bijeenkomst welke de KVP-afdeling Leiden houdt maan- - TTi - dagavond 25 mei om 8 uur nam. in termiddag in Utrecht byeengekomen ,.afé r<,staura„t De Burcht. Mr. K. - - ter bespreking van de recente forse Th M van Rijckevorsel, lid van de Waard 10 000 Watoetsi-vluchtelingen prijsstijgingen. In deze vergadering ','weede Kamer, zal spreken over ac- ult Roeanda op te nemen. Dit is mee- die aan het eind van de middag is tuele politieke 'kwesties. Na de pau- gedeeld door het bureau van de hoge begonnen, zullen de drie vakcentra- ze js er gelegenheid tot het stellen commissaris van de V.N. voorvluch- len het gemeenschappelijke stand- van vragen. telingenzaken. Voordat zij met hun punt bepalen, dat zij volgende week vee naar hun nieuwe gebied kunnen vrijdag tijdens de bijzondere bijeen- „eIe avond behoeft geen aanbeve- trekken, moet er 150 km weg wor- komst van de Stichting van de Ar- H „e spreker staat midden in de den aangelegd. Men hoopt voor eind beid zullen innemenDe vakcentra- branding van het politieke leven. Hij september alle vluchtelingen op de cni*h™ om defe ïe££aaermg Vu? ral zaken die in onze tijd leven aan P'aats van bestemming te hebben, de Stichting van de Arbeid verzocht. de orde steUen, Hy za, ook recbtllit De kosten van het project 400.000 antwoord geven op de vele vragen, dollar worden gedragen door het die bij leden en niet-leden van de hoge commissariaat van de V.N. voor KVP leven. vluchtelingen en de Lutherse we reldfederatie. Mr. K. van Rijckevorsel, woonach- tig te Zeist, is lid van de Tweede Ka- Een Oostduitser is vrijdag in 'n mer sinds 1952. Hij was enige jaren Westberlijnse sluis van zijn schip ge- Nauwelijks drie uur na zijn ont- plaatsvervangend landsadvocaat en sprongen en naar de westelijke oever snapping uit de Scheveningse straf- lid van de Raad van Toezicht van de gezwommen. Hij bereikte ongedeerd gevangenis is gisteren om twee uur Orde van Advocaten. de kant. de 23-jarige H. B. uit Rotterdam aan- gehouden. In deze tijd had hij door Scheveningen gezworven, waarbij hij ook over het strand liep. Om kwart over elf goo'ide B. tij dens het luchten aan de zijde van de Doorniksestraat zijn jas en schoe nen uit. Hij klauterde langs 'n re genpijp naar een afdak en sprong vandaar op de gevangenismuur. GEVANGENE 3 UUR OP VRIJE VOETEN „Zij is een goede moeder, echtge- aan de hand van een nauwkeurig Dcen huisvrouw, die niet in staat tijdschema, dat mevr. Longpré de Onder missende schoten van ge- 1S ^aar kinderen kwaad te berokke- ochtend van 12 april 1963 evenmin vangenisbewakers sprong hij van de *?en ®eze lovende woorden van de naar de kerk in het nabijgelegen Ta- muur en hij verdween door de bos- d,enst voor sociale zaken zijn giste- mines heeft kunnen gaan, zoals zij sages in de buurt in de richting van fen op_"?e.rd® dag van proces heeft verklaard, de kust. Onmiddellijk zette de ge- *eSen de 34-jarige mevr. Marie-José alarmeerde Haagse politie een klop- Lon&Pre het enige lichtpunt geweest Verdachte lachte mee jacht in, waarbij ook een politiehond ^oor de verdachte, die er van wordt werd ingezet. Om twee uur zagen ?eschuldigd op 12 april van het vorig Al deze bezwarende verklaringen agenten hem lopen op de hoek van Jaar me^ voorbedachte rade haar 17 brachten mevr. Longpré nauwelijks de Badhuisweg en de Nieuwe Park- maanden oude zoontje Pierre te heb- van haar stuk. Zij lachte zelfs met laan en daar kon hij worden aange- ^en vermoord. het talrijke publiek in de rechtszaal houden. B. had zijn gevangenisstraf Tr mee toen haar verdediger aan de er bijna opzitten. Hij zou op 6 juli Voordat de voorzitter van het Na- rechter van instructie de vraag stel- vrijkomen. mense hof van Assisen deze zinnen de, of zijn cliënte niet had gevraagd uit een rapport over het gezin-Long- om het waarheidsserum op haar toe a»- pré citeerde, had de rechter van in- te passen. Tot hoofdredacteur van de Volks- structie in een urenlang betoog ge- „Jammer genoeg laat de wet dit krant is benoemd drs. J. M. M. van tracht te bewijzen, dat zij op drie be- niet toe", had deze volgens de ver der Fluym. Sinds 1 maart, de dag langrijke punten onwaarheden heeft dediger haar destijds geantwoord waarop de vorige hoofdredacteur gezegd over hetgeen op die fatale De rechter van instructie bevestig- van de Volkskrant, de heer J. M. Lüc- Goede Vrijdag was gebeurd. de dit, doch voegde hier aan toe niet ker de krant verliet, trad de heer Hij bleek minutieus te hebben be- te hebben gezegd: „jammer genoeg", Van der Pluym reeds op als waarne-rekend, dat mevr. Longpré die dag hetgeen de vrolijkheid in de zaai mend-hoofdredacteur. Voordien was onmogelijk twee wandelingen met 't veroorzaakte, hij, sedert 1953, als sociaal-econo- wandelwagentje had kunnen maken naisch redacteur aan deze krant ver- in de tijd, die zij daarvoor zelf heeft Maandag wordt het proces met 't aangegeven. Hij belichtte vervolgens horen van deskundigen voortgezet. Het gebeurde dezer dagen in Stockholm, waar de „Week van de fiets" werd gehouden, met allerlei evenementen op wielergebied. Op de marinebasis „Skeppsholmen" arriveerde commander Cassel (52) op een oude fiets ge kleed in het staatsie-uniform uit 1878 om de feestelijk heden ter gelegenheid van de ,Fiets-week" luister bij te te zetten. Plotseling sprong de band van het grote voorwiel en de officier kwam te vallen. De smak van de be jaarde „velo" kwam zo ongelukkig aan, dat commander Cassel met een gebroken kaak en een gewonde elle boog naar een ziekenhuis moest worden vervoerd...

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9