LONGLIFE meer comfort met Esso Gas want ook Ford koos LONGLIFE en vestigde dit record* meteen gewone serie-wagen en met een motor-olie die iedereen kan kopen! MILJOEN ALTO'S IN NEDERLAND Aanzienlijke liturgische hervormingen in Ver. Staten ZATERDAG 23 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 (Niet voor niets kozen de Ford-mensen Loagllfe. Een olie, waarvan de véél langere levensduur al onomstotelijk vaststond... een olie waarop zo konden vertrouwen! "ArWereld-afstandsrecord te Miramas(Fr,)metTaunus 12 M over 300.000 km. Slechts 16x werd olie ververst: dat is om de 19.000 km. 108 Inter nationale records werden gebroken. ADVIES: 100 procent moeder taal in toekomst De Amerikaanse bisschoppen heb ben van de post-conciliaire commis sie voor de Liturgie het fiat gekre gen voor een uitgebreideinvoering van de moedertaal in de liturgie. Voortaan is het in de Verenigde Staten toegestaan .om in de H. Mis voor de gelovigen de moedertaal te gebruiken voor: 1. de lezingen, epistel en evan gelie. 2. het Kyria, Gloria, Credo, Sanc- tus en Agnus Dei. 3. het Onze Vader met het inlei dend gebed. 4. voor Ecce Agnus Dei en Domine non sum dignus voorafgaand aan de communie der gelovigen. 5. voor Introitus, Graduale (of hymnen, die daarvoor in de plaats komen naar gelang de tijd van het kerkelijk jaar). Offer torium en Communio. Bovendien is het na het Offertorium en de Communio toegestaan passende gezangen in de moedertaal in te lassen. 6. in de begroetingen als Dominus Deze maand komt in Nederland de miljoenste personenauto op de weg. Daarmee wordt de autodichtheid in ons land één op twaalf inwoners. In de omringende landen is de dicht heid nog aanzienlijk groter, zo schrijft het Rai-orgaan. Duitsland, Zwitser land en België hebben een dichtheid van één op acht, Engeland van één op 7,5 en Frankrijk één op 6,5. In de Verenigde Staten is de verhouding één op 2,5. Het is vier jaar en een maand ge leden dat de half miljoenste auto in Nederland werd geteld. Tien jaar ge leden werd de tweehonderdduizend gepasseerd. REH AF Het wil wel eens gebeuren, dat automobilisten die op het punt staan ingehaald te worden het gaspedaal iets indrukken. Deze wat primitieve demonstratie van sneller te kunnen rijden brengt de inhalende automo bilist vaak in grote moeilijkheden. Vooral wanneer een tegenligger in aantocht is kan de ruimte voor de inhaler zo krap worden, dat hij wel gedwongen is om te snijden. Ook wanneer u een constante snel heid rijdt, geldt deze regel: houd snelheid in wanneer u een inhalende automobilist uit de moeilijkheden kunt halen. U bent en dat wordt wel eens vergeten dit trouwens verplicht, want het is verboden de veiligheid van het verkeer in gevaar te brengen. Wanneer u afremt voor iemand die onverantwoord inhaalt, kunt u hem juist door een duidelijk voorbeeld te geven van een goed gedrag, het be sef bijbrengen dat u bezig bent hem te behoeden voor een ongeval. Bo vendien stelt de ANWB: het is voor uw eigen bestwil, want ook u bent niet gebaat bij een ongeval waarbij u betrokken bent. 6EEF VOORRANG VOOR 0 WEGRIJDT Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft U kimt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaar! Met Esso bent u beter uit! (Advertentie) MALTA WORDT OP 31 MEI ONAFHANKELIJK KATECHESE BISDOM ROTTERDAM Op 6 mei 1.1. werd officieel voor de vierde maal de Katechetische Cur sus voor onderwijskrachten in 't bis dom Rotterdam gesloten. De 50 deel nemers gaven bij het feestelijk slot blijk van het enthousiasme, waar mee zij de cursus gevolgd hadden. Vooral kwam tot uitdrukking de wijziging in het denken, die zij on dergaan hadden en van waaruit zjj reeds begonnen waren met de ver nieuwde aanpak van het godsdienst langrijke strategische positie Malta inneemt. Gibraltar, Cyprus en hal verwege de Middellandse Zee: Mal ta. De eilandengroep omvat Malta (245 km2), Gozo (67 km2) en Comi- no (2,6 km2). De hoofdstad, Valetta, telt ongeveer 18.000 inwoners. vobiscum en in de dialogen zo als de prefatie-inleiding. 7. in het gebed der gelovigen. Het is in de Ver. Staten voortaan ook toegestaan de sacramenten en sacramentaliën geheel in de moeder taal toe te dienen, ook de z.g. kern woorden. De toestemming geldt niet alleen voor het engels, maar ook voor de andere talen, die in de Ver. Sta ten bij verschillende bevolkingsgroe pen gebruikt worden. Met deze besluiten zijn de Ameri kaanse bisschoppen, die bovendien de moedertaal voor het breviergebed in tal van gevallen hebben toegestaan, geheel tegemoet gekomen aan de wen sen, die leven bij de diocesane litur gische commissie. De liturgische com missies, die begin dezer maand voor gezamenlijk overleg bijeen waren, achten de invoering van de moeder taal voor de gehele H. Misdus ook voor de eigenlijke Canon op dit ogenblik in de Ver. Staten nog niet mogelijk, omdat zowel priesters als gelovigen eerst beter inzicht moeten verwerven in het wezen van de litur gie. Voor de toekomst hopen zij ech ter, dat de gehele liturgieviering in de moedertaal zal kunnen geschieden. Nu in vrijwel alle grotere gemeen ten de straten veelal vol staan met rijen geparkeerde auto's wordt daar de rijbaan smaller en de verkeerssi tuatie minder overzichtelijk. Het is juist nu zaak, meent de ANWB, dat met extra omzichtigheid men de auto wegrijdt uit de parkeerstand. Men dient dan al het verkeer dus ook bakfietsen, brommers enz. te laten voorgaan voordat men wegrijdt. Hoewel het uitzicht naar achteren wellicht wat wordt ontnomen door andere geparkeerde auto's, reken er nimmer op dat het rij verkeer U wel zal zien wegrijden. Zo'n voor anderen onverhoedse manoeuvre kan b.v. fiet sers in smalle straten in levensge vaar brengen. AUTO'S REDEN DOOR ZWAVELZUUR Van een vrachtwagen, geladen mat 50 fles^n zwavelzuur, is in de voor avond op rijksweg 16 onder Dubbel dam een fles afgevallen, waardoor de inhoud op de weg is terechtgekomen. De brandweer heeft het wegdek schoongespoten, maar voordien zijn vele automobilisten door het zwavel zuur gereden. De politie in Dubbel dam adviseerde hen, die tussen 18.45 en 20.00 uur in de richting Moerdijk over rijksdeg 16 zijn gereden, de ban den van hun auto's grondig te reini gen, omdat het zuur op het rubber inwerkt. Bij het referendum dat een paar weken geleden op Malta werd ge houden, heeft de meerderheid van de bevolking zich uitgesproken voor de ontwerp-grondwet welke de onafhan kelijkheid inhoudt. Trouwens, die on afhankelijkheid is voorzien voor 31 mei aanstaande. Hoewel het eiland Malta zeer dicht bij Italië ligt, heeft het nooit deel uitgemaakt van deze staat. In tegen stelling tot de verhouding Cyprus- Griekenland, voelt de bevolking van Malta in het geheel niet Italiaans. De 320.000 zielen tellende bevolking, welke van Phoenicische oorsprong is, spreekt Maltees, een Semitische taal welke is verwant aan het Ara bisch. Sedert 1800 is Malta een Britse bezitting en een enkele blik op de kaart toont duidelijk aan welke be- V erblijf svergoeding ambtenaren hoger Ambtenaren die op reis gaan, krij gen een verhoging van hun verblijfs vergoeding met acht pet. Dit is een voorlopige maatregel van minister Toxopeus (binnenlandse zaken) met het oog op de prijsontwikkeling in de horecasector. Een diepgaand on derzoek is gaande naar de exacte stij ging van kosten, die de ambtenaren op reis maken. Ambtenaren die hun eigen auto voor de dienst gebruiken, mogen ver der hun kilometervergoeding met een cent verhogen. Met ingang van 1 april jl. mogen zij vjjftien cent per kilometer reke nen. onderricht in de scholen. De nieuwe visie op de H. Schrift, de Katechese, de Liturgie, het Geweten, enz. had ook op hun persoonlijk leven 'n ster ke invloed gehad. Het was dan ook verheugend op deze sluitingsdag het verzoek van de cursisten te verne men om op enigerlei wijze een ver volg op deze cursus te creëren. De bisschop van Rotterdam, mgr. M A. Jansen, drukte in een per soonlijk schrijven zijn spijt uit, dat hij wegens een vormreis verhinderd was aanwezig te zijn, maar hij be dankte allen voor de bereidwillig heid zich te heroriënteren op dit be langrijke en zich snel veranderende terrein; hij herinnerde o.m. aan de woorden van Christus: „Gaat en on derwijst een zending, die hij thans met een gerust hart namens Christus ook aan deze leerkrachten in zijn bisdom kon geven. Tot slot hebben de leiders van de ze cursus dankbaar kennis genomen van de gevraagde op- of aanmerkin gen, om deze in het komende jaar te kunnen benutten. Want ook tijdens het schooljaar 1964/1965 zal deze eenjarige cursus voor onderwijskrachten in het bis dom Rotterdam opnieuw wordeli ge organiseerd. Er zullen wederom 25 tevoren vastgestelde lesmiddagen zijn. Rond 1 september zullen de laatste concrete gegevens hierover verschijnen, maar vanaf heden kan men zich opgeven. Er is plaats voor 50 cursisten. Indien U nu reeds uw programma voor het volgend jaar enigszins kunt vaststellen, stel uw inschrijving dan niet te lang uit. (Op gave: Burgemeester Hovylaan 8, Loosduinen). Onverstoorbaar zoals een goed Brit betaamt bleef W. Bradley achter het stuur van zijn „Lola Cosworth", toen tijdens een botsing bij het verrijden van de „London Trophy Race" zijn wagen plotseling de gehele ca- rosserie verloor. Bradley ramde M. B. Hart met Lotus, doch de gebeurtenis bleef beperkt tot plaatschade.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6