1 de versnapering van de eerste *7 /i ni li ziektenkosten- JONGEN LEVEND VERBRAND Kleuter verdronken visie mm tc te vis ie De Nerveuze Nerviërs CORDULA'S ERFENIS VRIJDAG 22 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GöjsaaBMttswöSHMWöSB^^ (Advertentie), Bondsraadsvergadering van „St. DeusdeditPremieverhoging V oorz. L.J.v, a. r loeg over aktuele problemen verzekering Het eerste onderwerp, dat voorzitter C. J. van der Ploeg van de Nederl. Kath. Bond van Werknemers in de Agrarische Bedrijfstak ken „St. Deusdedit" op de hedenmorgen begonnen bondsraadsver- gadering te Haarlem aansneed, was hoe zou het anders kunnen de loonvorming, die spr. een van de voornaamste onderwerpen van zijn jaarrede noemde. Na de gebeurtenissen op het loonfront in 1963 te hebben gememoreerd, ging de heer v. d. Ploeg in op de rea lisering van de loonsverhoging in de eigen bedrijfstakken, waarin de vijf procent, die per 1 januari van dit jaar mogelijk was ge maakt, zonder noemenswaardige moeilijkheden zijn verwezenlijkt. In die bedrijfstakken, waarvan de ca.o.'s op 1 mei expireren, is men het bovendien eens geworden over een vervroeging van die datum tot 1 april. Toen na de tweede ronde bleek, dat het gemid delde van de loonsverhoging rond 12 percent ging bedragen heeft een nieuw beraad van de SER met de regering weliswaar niet ge leid tot een nieuw loonakkoord, maar de regering stemde in met het toen geldende niveau, waarop de c.a.o.'s waren goedgekeurd of ter goedkeuring waren ingediend. In het algemeen is het patroon van IP/* a 12% loonsverhoging in de agrarische sector gehaald. te geschieden, de premie betaalbaar blijft en in het bijzonder ook voor de laagstbetaalden." Prijsstijgingen ook zonder loonsverhoging Sprekende over de sociale wetgeving, zei de heer v. d. Ploeg, dat de op trekking van de AOW-uitkering tot een sociaal minimum financiële con sequenties heeft en hij wilde die niet onderschatten. Maar de vertegen woordigers van de vakcentrales staan op het standpunt, dat de verhoging van de AOW tot een sociaal minimum mogelijk gemaakt dient te worden door een aanzienlijke bijdrage uit de algemene middelen. De SER is op dat punt verdeeld en dat geeft de regering op het punt van de finan ciering niet veel houvast. „Wij ver trouwen niettemin", aldus spr., „dat de regering bij haar keuze rekening zal houden met dé noodzakelijkheid, dat met de verwezenlijking van een sociaal minimum voor de bejaarden, hetgeen wij noodzakelijk achten en dat in deze tijd van welvaart dient ROTAN FAUTEUIL ROTAN TAFEL 12.25 13.95 SOLIDE PARASOL 31.50 VOUW STOELTJE 13.50 OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 - M I D Z A - P3.0. Sprekende over de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie in de agrarische sector, stelde de heer v. d. Ploeg vast, dat deze niet door elk Nederlander positief wordt gewaardeerd. Er zijn er zelfs tegenwoordig nogal wat, die het liefst alle moeilijkheden, die zich in de landbouw voordoen; toeschrij ven aan het Landbouwschap. Zij grij pen elke gelegenheid aan om tegen het Landbouwschap te ageren en de meest dwaze voorstelling van zaken te geven over de werkzaamheden van het Landbouwschap. Spr. achtte het niet nodig „deze barre onzin" te weerleggen. „Wij staan niet op het standpunt", zo vervolgde de heer v. d. Ploeg, „dat het Landbouwschap bij gewijzigde omstandigheden zijn werk onveranderd zou moeten voortzetten, maar de hoofdzaken een breed werkterrein en het publiekrechtelijk karakter dienen in stand te blij ven, want die geven aan de samen werking haar grote waarde en kracht." De heer v. d. Ploeg koesterde ver wachtingen van. de landbouwpolitiek der regering. De eerste aanzet in het prioriteitsschema heeft ook al zijn niet alle voorstellen van het Land bouwschap aanvaard de vooruit zichten op een meer rendabele be drijfsvoering verzekerd. Een factor die in toenemende mate een rol mee gaat spelen in de landbouwpolitiek, wordt gevormd door de EEG. Gelei- Gistermiddag is op het erf van de heer G. Welling te Doetinchem de negenjarige Henk Jansen levend ver brand. De jongen speelde met een vriendje in een schuur, die door een paar kinderen in elkaar was geknut seld. Daar kregen ze het idee aard appels te poffen. In een kuil in de grond werd een vuurtje gestookt. Welke brandstof de jongens hebben gebruikt is nog niet bekend. Er ontstond een enorme steekvlam. Het vriendje raakte in paniek, rende weg en smeet de deur dicht. Henk Jansen kon de deur niet meer open- krijgen. Op zijn vreselijk gegil kwa men enkele buren toegesneld, maar toen zij met een bijl de wand hadden stukgehakt, was het reeds te laat. Het lichaam van de jongen werd deerlijk verminkt uit de puinhoop gehaald. De politie stelt nog een na- delijk aan worden de beslissingen van Den Haag verlegd naar Brussel. Met het vormgeven van het gemeen schappelijk landbouwbeleid zijn zeer grote Nederlandse belangen gemoeid. ,.Ik vraag mij af', aldus spr., „of door de andere partners altijd wel voldoende rekening wordt gehouden met onze belangen. Wij zijn voor 'n gemeenschappelijke landbouwpoli tiek in de EEG, maar dan moet die politiek ook gericht zijn op de wer kelijke belangen van alle partner- landen." Tegen het eind van zijn betoog vroeg de heer v. d. Ploeg aller mede werking voor het slagen van de nieu we structuur van de NKV en bracht voorts tot uitdrukking het nog steeds in het belang te achten van de werk nemers in de zuivelindustrie, dat zij in één bond worden georganiseerd. Een eerste oriënterende bespreking heeft reeds plaats gehad. Beslissin gen zijn daar niet genomen, maar deze zullen niet lang meer uit kun nen blijven, aldus de voorzitter van „St. Deusdedit". De vergadering duurt voort. Tweede „Henry Dunant-huis" Op 30 april aanvaardde het Neder- landsche Roode Kruis in schenking een 27 ha. groot landgoed, de „Val kenberg" in De Steeg, gemeente Rheden. Dit geschenk kwam van de 84-jarige mevrouw C. C. Sminia van Hoboken uit Velp. Het is nu de vraag wat met dit landgoed gaat gebeuren. Gedacht wordt onder andere om er een „tweede Henry-Dunant-huis" als vakantie-oord voor zieken en inva liden te stichten, maar daarvoor zijn op het ogenblik noch de financiële noch de vrijwilligers beschik baar. In kringen van het Nederland- sche Roode Kruis wordt uitvoerig gestudeerd op een mogelijkheid om dit landgoed een zo goed mogelijke' bestemming voor het Roode Kruis werk te geven. De verzekeringsmaatschappijen, die deelnemen in de algemene Neder landse pool voor ziektekosten-verze keraars en nog een vijftal maatschap pijen hebben besloten tot verhoging van de premies voor ziektekostenver zekeringen op kostprijsbasis. De ver hoging bedraagt voor een gemiddeld gezin van man, vrouw en twee kin deren ongeveer 15 procent en zal voor lopende verzekeringen ingaan na 31 juli. Dit deelt de Unie van Schadeverzekeraars mee. De premieverhoging wordt gepaard aan een uitbreiding van de verzeke ringsdekking voor lopende verzeke ringen. De kosten van verpleging wegens het lijden aan een psychische aandoening, zullen na 1 augustus worden vergoed tot een maximum duur van 365 dagen per ziektegeval. Thans bedraagt deze uitkeringsduur maximaal 180 dagen. De premieaan passing is een gevolg van externe kostenfactoren. Tot de externe kostenstijgingen behoren verhoging van de zieken huistarieven en een stijging van de honoraria. Ook de bouw van nieuwe ziekenhuizen heeft invloed op de premie voor ziektekostenverzekering. De ziektekostenverzekeraars consta teren voorts een algemene stijging van de kosten door toename van het aantal ziekenhuisopnemingen per duizend verzekerden, van het aantal specialistische consulten, van het aantal laboratorium-onderzoekingen, röntgenfoto's, e.d. Het ministerie van Economische Zaken is door de Unie van Schade verzekeraars ingelicht over de pre mieverhoging. De 4-jarige Wilhelmus J. M. tou rna is gistermiddag tijdens het spe len in de Schinkel te Amsterdam gevallen en verdronken. Een 36-ja- rige magazijnchef heeft nog drie keer tevergeefs naar het kind gedoken Een agent heeft daarna met een dreg het jongetje uit het water opgehaald en nog kunstmatige ademhaling toe gepast. op Het drama „Woyzeck" Donderdag bracht de Avro in de bewerking van Hugo Claus het so ciaal-drama „Woyzeck", een spel van bittere poëzie, door de Duitse dichter en toneelschrijver Georg Büchner na gelaten. Het was een luguber, na vrant sprookje, in samenwerking met de toneelgroep Theater tot stand ge komen, een vrij omvangrijke pro ductie, onder regie van Ton Lensink. Met zijn schetsen van Woyzeck had Büchner feitelijk een perfect en mo dern t.v.-scenario nagelaten, dat als thema had: de kleine man vermor zeld in liefdeloze samenleving. Ber nard Droog heeft met veel talent de titelrol gespeeld, de arme soldaat als een teder mens, die, tot het uiterste getergd, tenslotte geen genade ken de. Hij werd gesecondeerd door Shi- reen Strooker als zyn vrouw Marie. Alles werd in korte scènes, indrin gend uitgevoerd door een keur van titelrol omgevende spelers. Er kwa men niet minder dan vijfentwintig tonelisten en tientallen figuranten aan te pas, een „sprekend" paard, een gedresseerde aap en een panter. Er viel veel te beleven. De kijkei; heeft verder kunnen genieten van een reportage in een Maastrichtse aardewerkfabriek over de vervaardi ging van ons huiselijk kop-en-scho- teltje. Er was ook nog een documen taire over honderd jaar georgani seerde dierenbescherming in ons land. Komende uitzendingen Vanavond bij de NCRV draait al les weer eens om moeder, vraagt de cabaretier Gerard Cox even de aan dacht en wordt een politiefilm ver toond. De Vara begint zaterdagavond met „Top of flop" vanuit het Voor- huys in Emmeloord. Aandacht vra gen we verder voor „Happy end", de met de gouden roos bekroonde Zwitserse inzending naar het tv-fes- tival in Montreux. Dan is er een Dick Powell-film en „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Het tweede net heeft vanavond een detective komedie, die rechtstreeks van het tweede Duitse net wordt overgeno men. En zaterdagavond wordt recht streeks van de t.v. in Hamburg over genomen een Schlagermagazin. Zon dag is opnieuw de KRO in de lucht, onder meer met de finale van SUS 11. Omar Grawet ontmoet deze keer de bekende duivenkenner Piet de Weerd en zoals gebruikelijk treedt het Kunstmaandorkest op. Voor het laatst komt Kiekeboe met Teddy Scholten op het scherm. Een vervolgverhaal van Snske en Wiske (Advertentie) der onderzoek in. Aetherklanken ZATERDAG 23 MEI HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.30 V. d. voorpag.). 7.55 Operatie onbe reikbaar, klankbeeld. 8.00 Nws., post- duivenber. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 8.40 Lichte gram. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Lichte gram. 9.35 Waterst. 9.40 Met het oog op de bijbel, lezing. 9.55 Dé school van morgen, praatje. 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Z.0.135, gevar. progr. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. Aansluitend: Postdui- venberichten.. 12.33 Act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Uitlaat, progr. voor de twintigers. 14.25 Metropole- ork. 15.05 Gesproken portret. 15.20 Radiofilh. ork. en sol.: klass. en mo derne muziek. I. d. pauze: 16.05-16.25 Boekbespr. 17.30 Licht ensemble. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Ramblers-revue. 18.45 Orgelspel. 19.00 Tyd voor teenagers. 20.00 Nws. 20.05 Disco-Festival. 21.00 Operatie onbe reikbaar, klankbeeld. 21.05 Soc. com mentaar. 21.20 Radio-dansork. en sol. 22.10 Gram. 22.15 Muzikale commen taartjes. 22.30 Nws. 2.40 Act. 22.55 Lichte ork.muz. 23.25 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. 7.45 Geestelijke liede ren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip v. d. jeugd. 8.20 Djinn, gevar. progr., afgewisseld door reportages van de Radio Ralley 1964. 12.00 An gelus. 12.04 Kath. nws. 12.10 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Radio Ralley 1964. 12.38 Lichte gram. 12.50 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Vandaag met tips voor de bejaarden in het verkeer. 13.00 Nws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Radio Ralley 1964. 13.23 Dameskoor met pianobegeleiding. 13.40 Franse les. 14.00 Radio Ralley 1964. 14.06 V. d. jeugd. 15.00 Licht instrumentaal kwartet. 15.15 V. d. jeugd. 15.30 Ver- zoekprogr. voor ralley-rijders. 16.30 Jazzmuz. met commentaar. 16.50 Jon ge artiesten. 17.10 Lichte gram. 17.25 Reportage van Olympia's Tour door Nederland. 17.30 Boekbespr. 17.40 Licht instrumentaal octet. 18.00 Kunstkron. 18.30 Licht ork. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Nog meer SUS Il-prijzen! 20.10 Licht en semble (gr.). 20.30 Rieleksen ge varieerd progr. 21.30 Buurmans krant: informatie uit het buitenland. 21.50 Bric a brac, cabaretprogr. 22.20 Li teraire lezing. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 Kruispunt: godsd. discus sie. 23.10 Kamerork.: klass. muziek. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15.00 't Zit in de lucht, speelfilm. 16.20 Jaloezie, Bulgaars tekenfilmpje. 16.30 Sport. 17.00-17.45 V. d. kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Ach ter het nieuws. NTS: 20.45 Happy End, Zwitserse inzending naar het televisiefestival in Montreux, be kroond met de Gouden Roos. VARA: 21.25 Dick Powell: De grote Anatole. TV-film. 22.15 Zo is het toevallig ook nog eens een keer. NTS: 22.55-23.00 Journaal. Exerimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) NTS: 20.15 Werner Müllers Schlager magazin: Uitgave voorjaar 1964. 21.45-22.20 't Is maar 'n woord, quiz- progr. doorLeni Behrendt 5) De kroonluchters wierpen een fel licht op de feestelijk uitgedoste gas ten. De dames, waaronder velen van adelijke afkomst, wedijverden als het ware om het duurste en mooiste toi let terwijl de mannen in rok ge kleed waren. Geen van de genodig den had er een vermoeden van, dat boven de feestzaal een meisje zat, dat van al deze festiviteiten verstoken zou blijven. Gerdia voelde zich trou wens ook verre van fit want haar hoofd en keel deden veel pijn. Het liefst zou zij onmiddellijk naar bed gegaan zijn maar ze moest wachten op het eten, dat gebracht zou worden. Maar wie weet of men dat bij al die drukte niet zou vergeten? Nauwelijks waren deze gedachten door haar hoofd gegaan of Emilie, de huishoudster, verscheen. Zij wierp een onderzoekende blik op het meisje, dat ineengedoken in een grote «toel zat. Voelt u zich niet goed, juffrouw Wachters? vroeg Emilie. Ik geloof Ik voel me alleen maar erg moe, haastte Gerdia zidh te verklaren. Heerlijk, wat breng je mij veel lek kers. Hartelijk dank hoor, Emilie! Emilie liet het meisje daarop weer alleen en Gerdia slaakte een diepe zucht van verlichting. Zij proefde wat van de heerlijkheden maar het smaakte haar nauwelijks Ze kon nauwelijks meer op haar benen staan. Ze sleepte zich dan ook spoedig naar haar slaapkamer, slikte een asperientje, kroop onder de de kens en rolde zich als een egeltje op. Haar hoofd gloeide maar haar han den en voeten leken wel klompjes ijs. Telkens ging er een huivering door haar leden tot zij eindelijk in een onrustige slaap viel. Gerdia, wat scheelt er aan? Een schrille stem wekte haar plotseling uit haar slaap. Moeizaam sloeg de zieke de oogleden op en staarde toen in het angstige gezicht van tante Hilda. Ik geloof, dat ik ziek ben, zei ze. Natuurlijk ben je dat! Je rilt van de koorts. Heb je ergens pijn? Ja in mijn hoofd en jn'n keel ik heb wat kou gevat. Arm kind! Ik zal direct de dok ter bellen. Hilde sloop met een bonzend hart naar de werkkamer van de graaf, zocht in het telefoonboek het num mer van de dokter en kreeg, toen zij belde, de dokter zelf aan de lijn. Ach, dokter mijn pleegdochter heeft hevige koorts. Zou u dadelijk even willen komen kijken? Ja? Maarehop 't ogenblik is er op het slot een exclusief gezelschap aanwezig. Niemand mag gestoord worden. Zou u daarom wel aan de zij-ingang willen komen? Met een zucht legde ze de hoorn van de telefoon neer en liep snel naar boven om zich een warme mantel om de schouders te slaan. Daarop ging zij bij de zij-ingang van het kasteel staan. Twintig minuten later stopte er een auto voor het kasteel maar tante Hilda had het gevoel alsof er intussen uren voorbijgegaan waren. OI Dokter! riep ze opgewonden uit. Neem me niet kwalijk, dat ik U op dit late uur gestoord heb maar Gerdia schijnt mij erg ziek toe. Mijn neef weet er echter nog niets van want hij mag vandaag niet gestoord worden. Maak u maar niet ongerust, zei de dokter. Hij kende immers Torllen- stein even goed als zijn eigen wo ning. Niemand zal van mij iets mer ken. Gerdia werd wakker toen de dokter haar pols voelde. Geschrok ken riep ze: Wat wilt u van mij meneer? Ik ben de dokter, meisje, rea geerde hij. Wie heeft u gewaarschuwd? Wie anders dan je lieve tante Hilda? Open je mond maar eens want ik wil eens even in je keel kijken. Hem hm begin van keelont steking maar niet ernstig. Toch maakte de dokter een spuitje klaar om Gerdia een rustige nacht te geven. Tante Hilda bracht de arts naar be neden. Als twee duiven slopen ze door de gang en gelukkig werden ze door niemand opgemerkt. Hilda sloot zachtjes de deur achter de rug van de dokter en keerde naar de fees tende gasten. Hilda boog zich bezorgd over haar pleegkind maar het spuitje deed haar goed want Gedia's regelmatige adem haling wees er op, dat ze rustig sliep. Daarop sloop ze op haar tenen naar haar eigen kamer en ging op de sofa liggen. Ze zou toch niet kunnen sla pen. Daarvoor voelde ze zich te op gewonden. Plotseling schoot het haar door het hoofd, dat zij nog steeds haar avond japon aan had. Hilda stond op, ont kleedde zich en trok haar nachtja pon aan. Een ogenblik luisterde ze gespan nen. De muziek van het orkest drong nauwelijks tot hier door want de stevige muren van het kasteel demp ten vrijwel elk geluid. Toch hoorde ze later de gasten afscheid nemen. Auto na auto vertrok tot eindelijk een diepe, by na drukkende stilte in trad. Zeg eens Hilda, waar ben jij gisteravond eigenlijk gebleven? vroeg de barones de volgende morgen. Was je niet goed? Je ziet er namelijk wat bleek uit! Ach, Adele, 'weet jebegon Hilda aarzelend, ik ben dat gefeest niet gewoon. Daarom liet je ons dus in de steek? Nou, wat wil je daarmee zeg gen? Moest ik misschien iedereen goede nacht toewensen? Niemand zal me gemist hebben! Hilda, dat klinkt erg bitter. Ach, dait verbeeld je je maar. Overigens heb jij je goed geamu seerd op het feest? Ik heb mij nogal rustig gehou den maar Odiel scheen het zeer goed naar zijn zin te hebben. Vele jonge meisjes zwermden om hem heen. Net op dat moment' kwam de jon ge graaf de ontbijtkamer binnen en tante Hilda schrok ervan. Ze was kennelijk bevreesd, dat Odiel haar zou ondervragen over Gerdia en haar vermoeden bleek juist te zijn. Waarom zit juffrouw Wachters niet aan tafel? vroeg hij op een toon, die Hilda door merg en been sneed. Och, weet je, ze ze was be zig met een dringend werkje en dat wilde ze niet onderbreken! Je liegt, tante. Maar, Odiel, hoe durf je dat ver onderstellen! berispte ze hem. Je liegt! herhaalde hy op scherpe toon. Je moet niet proberen mij iets wijs te maken! De dokter is hier vannacht geweest! Juffrouw Wachters is ziek, erg ziek! Waarom houd je dat voor my varborgen? Ach, Odiel! smeekte ze, wees toch niet boos. Jij was toch het on derwerp van het feest. Ik kon je toch niet storen voor zo'n onbenul ligheid? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2