BELGISCHE MOEDER -beschuldigd van moordI BLIJFT ONTKENNEN Ruimtegevechten tussen kunstmanen Hervorming Romeinse Curie thans op til Moordpartij van krankzinnige „Ik had alleen maar belangstelling voor prestaties aankomende inbrekers" ^R^£A^K1MEIJj964i DE LEIDSE COURANT Met lege kinderwagen naar winkel gereden ,,Ik spreek de waarheid". Snikkend sprak de 34-jarige mevrouw Marie- José Longpré beschuldigd van moord met voorbedachte rade op haar ze ventien maanden oude zoontje Pier re, gisteren op de tweede dag van haar proces voor het Hof van Assi sen in Namen deze woorden. De zitting werd voor een groot deel in beslag genomen door een lange uiteenzetting van de rechter van instructie, die de dag van de 12e april 1963 in herinnering bracht waarop Pierre Longpré, wiens lijkje enkele dagen later in de rivier de Sambre werd gevonden, verdween. De moeder houdt staande, dat de baby werd ontvoerd uit een kinder wagen, die zij voor een winkel in de Belgische plaats Auvelais had laten staan terwijl zij boodschappen deed. De rechter van instructie echter trachtte de uit twaalf leden bestaan de jury er van te overtuigen, dat zij met een lege kinderwagen naar de winkel reed na de baby om het le ven te hebben gebracht. Bezwarend feit. Een bezwarend feit is, dat zij op de ochtend van de 12e april met een tas nabij de Sambre is gesignaleerd. De voorzitter van het hof, rechter Caprasse, uitte bij het eerste verhoor van de verdachte zijn verwondering over haar verklaring, dat zij oude flessen en afgedankt speelgoed naar een stortplaats voor vuil aldaar had gebracht. Hij merkte daarbij op, dat diezelf de dag m de straat waar zij woonde het huisvuil zou worden opgehaald. ,,Be kinderen pakten het oude speel goed steeds terug, als ik het in de vuilnisemmer stopte", antwoordde zij vrijwel onmiddenijk. Ook op de tal rijke andere vragen, die haar wer den gesteld, had zij steeds een ant woord klaar. STAKING BIJ SABENA GEëINDIGD De staking bij de Belgische natio nale luchtvaartmaatschappij „Sabe na", die de vorige week dinsdag on der een deel van het vliegend perso neel is uitgebroken, is gisteravond beëindigd. Te middernacht werd het werk hervat. Donderdagochtend slaagde een ver zoeningscommissie er in de goedkeu ring van de directie van de maat schappij en de liberale vakbond, die de staking had uitgeroepen, te ver krijgen voor een compromis. Het ge schil betrof voornamelijk het aantal rusturen voor het vliegend personeel tussen de vluchten. Volgens een schatting van de di rectie heeft de staking de maatschap pij vijf miljoen Belgische frank per dag gekost, 360.000 gulden. Laatste bewapeningssnufje De Verenigde Staten bereiden zich voor op een „oorlog met kunstma nen", aldus het Amerikaanse tijd schrift „Missiles and rockets". Zij zijn van plan binnen enkele jaren een satelliet te lanceren die uitgerust zal zijn met een draaibaar „kanon", dat iedere met kernwapens uitgeruste kunstmaan zal kunnen vernietigen, die de Sow jet-Unie, in strijd met 't kernstopverdrag van Moskou in de ruimte zou brengen. De kunstmaan zou dicht in de buurt van de „vijand" kunnen komen en hem vernietigen door een krachtige hitte-afscheiding. Volgens het blad worden op 't eiland Johnston in de Stille Oceaan instal laties gebouwd, om dit nieuwe wa pen te testen. Op het Amerikaanse ministerie van defensie weigert men intussen commentaar op dit bericht. SASSENHEIM Het nieuwe gebouw van de Stichting „Werkplaats", dat onder leiding van gemeentewerken van Sassenheim is ge bouwd, is thans zover gereed dat het reeds in gebruik is genomen. De offi ciële opening zal echter op een nog nader te bepalen datum plaats vinden. De foto geeft een indruk van het fraaie en modern ingericht gebouw dat achter de drukkerij van fa. J. W. de Gruüter N.V. aan de Hoofdstraat te Sassenheim is verrezen. „Ik weet het niet" zei zij, toen de rechter haar vroeg, waarom zo veel getuigen pertinent verklaren, dat de kinderwagen leeg was toen zij naar de winkel toeging. „Het is mijn kind niet" De tranen werden haar echter weer te machtig, toen rechter Ca prasse haar herinnerde aan de reac tie. toen het lijkje was gevonden. „Het is mijn kind niet", had zij ge zegd. „U kimt niet weten wat het bete kent zo zijn kind te zien. U weet niet, wat dat voor een moeder moet zijn". De rechter van instructie verklaar de hierna, dat mevrouw Longpré niet van haar zoontje hield, omdat het niet normaal was gegroeid. Na de verdwijning werd in haar woning geen enkel kledingstuk meer van hem gevonden. Het was nooit gefoto grafeerd. AUPING LEDIKANTEN MATRASSEN W. J. Z1RKZEE NIEUWE VLAG VOOR CANADA Premier Lester Pearson heeft gis teren meegedeeld, dat het Canadese kabinet met algemene stemmen be sloten heeft de huidige nationale vlag rood met in linker-bovenhoek de Britse Union Jack en rechts daarvan het Canadese wapen te vervan gen door een nieuwe, waarop drie rode ahornbladeren voorkomen. Het ahornblad is het zinnebeeld van Ca nada. Het voorstel zal binnenkort aan het parlement worden voorgelegd. Paus Paulus zal spoedig de instel ling van een speciale commissie ter hervorming van de Romeinse Curie bekend maken, zo is in gezaghebben de Vatikaanse kringen vernomen. Zij zeiden gisteravond, dat de 74-jarige kardinaal Francesco Roberti, voor aanstaand deskundige in het kerke lijk recht, zal worden benoemd tot hoofd van deze commissie. De paus zou het decreet ter instelling van deze lang verbeide „hervormings commissie" reeds hebben onderte kend. De commissie zal vorm geven aan het verzoek van paus Paulus van vo rig jaar september, de Romeinse cu rie, het centrale bestuur van de Ka tholieke Kerk, ingrijpend te hervor men. In zijn toespraak tot de kardi nalen en prelaten van de Curie voor zag hij verdere internationalisatie van hun afdelingen, het verlies van enige voorrechten, decentralisatie van het bestuur van de Kerk en grotere deelneming van de diocesane bis schoppen aan het bestuur van de Kerk. Paul Paulus zei, dat de Romeinse Curie leed aan een „eerbiedwaardige ouderdom" en moet worden her vormd om tegemoet te komen aan de „noden van de nieuwe tijd". Kardinaal Roberti, een Italiaan, is prefect van de Apostolische Signa tuur, het hoogste gerechtshof van de Kerk. Hij is minder algemeen be kend dan bepaalde kardinalen, maar in Vatikaanse kringen wordt hij als een „gematigde" prelaat van de „open" richting beschouwd. MikojanCastro is een grappige man De Russische vice-premier Mikojan vindt wijlen president Kennedy „een indrukwekken de man". Oud-premier Eden van Groot-Brittannië acht hij een „geboren politicus" en pre mier Fidel Castro van Cuba „een grappige man". Hij zei niet wat er nu precies voor grappigs aan Castro was, toen hij zijn opmerkingen plaatste aan een diner van zakenlieden en regeringsfunctionarissen in Hirosjima. Kennedy „Hij was een in drukwekkende man. Ik kan hem niet vergeten. Vele Rus sen waren verbaasd, toen ik uitgekozen werd om de Sow- jet-regering bij zijn begrafenis te vertegenwoordigen". Eden (Lord Avon) „Hij was een geboren politicus en ik kwam onder de indruk van hem, toen ik 30 jaar geleden voor het eerst van hem hoorde. Maar door de Suezkanaalkwes- tie ging zijn gehele politieke toekomst teloor. Het is moei lijk om in de politiek op het eerste plan te blijven". Castro „Uiterlijk is hij niet erg indrukwekkend, maar hij is een grappige man". Argentijnse arbeiders bezetten bedrijven Het Argentijnse algemene vakver bond is gisteren begonnen met de uitvoering van zijn „actieplan", dat het bezetten van ondernemingen ter ondersteuning van loon- en andere eisen inhoudt. In totaal maakten 100.000 werknemers zich van min stens 60 bedrijven meester, waar al het werk werd gestaakt. Dit geschied de onder meer met chemische, me taal- en elektriciteitsbedrijven. Ook een luxueus hotel werd bezet. Po gingen om het hoofdgebouw van de genationaliseerde oliemaatschappij over te nemen, mislukten echter. Het algemeen vakverbond is Pero- nistisch gezind. Een 30-jarige neger met huwelijks moeilijkheden heeft in Nassau, op de Bahama-eilanden, zeven mensen ge dood en zes gewond. Met een pistool gewapend reed hij door de stad, links en rechts slachtoffers makend. De eerste die werd doodgeschoten was zijn vrouw, die drie kogels in de rug kreeg. Vervolgens werd een man, die voor een café stond, dode lijk getroffen, waarna de neger een ijsverkoper en zijn 40-jarige zwager doodschoot. Iemand die van de slach ting getuige was kreeg een hartver lamming. Twee voorbijgangers stier ven aan kogelwonden. Onder de zes gewonden bevond zich de schoonzus ter van de krankzinnige, die tenslot te de hand aan zichzelf heeft gesla gen. TIEN JAAR OPGESLOTEN IN STAL In Guarducciu, een dorpje in de omgeving van Cagliari op Sardinië, heeft de politie een ca. 50-jarige vrouw uit een stal bevrijd, waarin zij langer dan tien jaar opgesloten was geweest. De ongelukkige ver keerde in een verregaande staat van vervuiling. Haar familie had tot op sluiting besloten omdat zij geestelijk onevenwichtig zou zijn. In de aan de stal grenzende wo ning woonde een van haar ouders die haar door een trog in de muur te eten gaf. De vrouw, moeder van zeven kin deren, verklaarde in het ziekenhuis dat zij 's nachts enkele minuten op de binnenplaats van de boerderij werd gelucht. Een bedrijf in Israël heeft de politie in Tel Aviv verwittigd van de verdwijning van een zending ru we diamanten ter waarde van onge veer 850.000 gulden. De diamanten werd op 13 mei uit Tel Aviv naar een bank in België gezonden. Bij ope ning aldaar bleek een van de twee pakjes, waaruit de zending bestond, diamantpoeder inplaats van diaman ten te bevatten. Student hielp Oostduitse verloofde in auto vluchten Een Westberlijnse student, de 21- jarige Wolfram Bickerich, is er don derdag in geslaagd zijn Oostduitse verloofde, Haana Vogel uit Dresden, via Tsjecho-Slowakije naar de bonds republiek te brengen. Met het 21- jarige meisje in de kofferruimte van zijn auto wist hij bij Waidhaus met grote snelheid de Tsjechische grens post te passeren. Bickerich had zich drie weken ge leden in Oost-Berlijn met Hahna Vo gel verloofd, die daar studeerde. Zij hadden afgesproken elkaar in Praag' te ontmoeten. Hanna was daar don derdagochtend per vliegtuig aange komen, terwijl Wolfram daar al was, met een bijzonder laag gebouwde auto. Bij Waid reed Bickerich met grote snelheid door de eerste con trolepost heen waarvan de tolboom was geopend. Om de tweede ver sperring kon hij heen rijden en ten slotte vloog hij onder de derde tol boom door. De Tsjechoslowaakse grensbewaking was zo verbouwe reerd, dat zij niet tot schieten kwam. C Franse Pieter Bas sloeg er op In de wandelgangen van het Palais Bourbon, het gebouw van de Franse nationale ver gadering, hebben suppoosten gisteren door hun optreden voorkomen, dat het tot 'n vuist gevecht kwam tussen Francois Mitterrand, een der leiders van de linkse oppositie, en de gaul listische afgevaardigde Pierre Bas. De twee mannen lagen reeds woensdag tijdens een debat met elkaar overhoop. De heer Bas was Mitterrand fel in de rede gevallen en zei, dat de heer Mitterrand zich te schan de gemaakt had. De afgevaar digde van de oppositie wierp zijn tegenstander toen voor de voeten, dat hij tijdens zijn ambtsperiode als minister voor de Franse overzeese gebieden strafmaatregelen heeft moeten nemen tegen de toenmalige functionaris van zijn departe ment, de heer Bas. De zaak liep zo hoog op, dat het vormen van een ereraad ter sprake kwam. Vooruitlopende op de uit spraak van deze ereraad heeft de heer Bas gisteren, volgens oud-minister Mitterrand, zich op zijn voormalige superieur gestort en hem van achteren aangevallen en flink geslagen. Oud-minister Mitterrand, die staande een krant las, kreeg geen kans geweld met geweld te beantwoorden doordat sup poosten tussenbeide kwamen. ALPHEN STUDIE-OBJECT VOOR DELFTS TOEKOMSTIGE STEDEBOUWKUNDIGEN In samenwerking met de Alpense po litie hebben gisteren een aantal Delftse studenten vanaf 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds een verkeerscontrole ge houden op tal van plaatsen in Alphen. Op vrijwel alle belangrijke wegkrui- singen en verkeerspleinen kon men de gehele dag een of meer heren aan een tafel zien zitten en elke auto of ander voertuig Werd genoteerd. Deze studentengroep heeft Alphen uit- gekozen als studie-object voor hun ste- debouwkundige ontwikkeling. Het doel hiervan is dus zuiver academisch. Voor dien hebben de heren enkele weken ge leden onder de bevolking van Alphen over het verkeer door de gemeente een enquête gehouden. De resultaten van deze telling en de bestudering van de verkeerssituatie in Alphen zullen t.z.t. aan de belangheb benden worden aangeboden. Op het verkeersplein in de Prins Bernhardtlaan had de heer Lindeman zich als de foto aangeeft boven de ver- keersboren geïnstalleerd. Beruchte inbreker ontkent heling op grote schaal Hoofdredakteur in Panama neergeschoten In Panama-stad is gisteren de hoofd redacteur van een der grootste Pa namese dagbladen „La Hora" op straat neergeschoten. De man, Esco- lastico Calvo, werd met niet ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Dr. Gilberto Arias, wiens broer Harmodio La Hora uitgeeft, beschul digde Aquilino Boyd, de Panamese ambassadeur bij de Ver. Naties, van de aanslag. Clavo had zich namelijk tegen een herverkiezing van Boyd als parlementslid uitgesproken. De Panamese journalistenvereni ging, waarin Calvo een belangrijke rol heeft gespeeld, heeft een 24-uur- staking uitgeroepen als protest tegen de aanslag. Nederlandse oplichter in Innsbruck veroordeeld Een Nederlander, de 51-jarige Jo hannes L. uit Amsterdam, is in Inns bruck tot vijftien maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij in fe bruari en maart van het vorige jaar in enige plaatsen in Tyrol zich ten onrechte als arts had voorgedaan en zieken, die in goed vertrouwen ge neesmiddelen bij hem hadden besteld voor omstreeks 43.000 shilling (onge veer 6.000 gulden) had opgelicht. Hij werd voorts veroordeeld tot het beta len van een schadeloosstelling van 26.000 shilling (ongeveer 3.650 gul den). L. was in West-Duitsland reeds achtmaal wegens oplichting veroor deeld. hoorn klonk bleef hij niet rustig in zijn mand. Hij had belangstelling voor prestaties van jongeren, maar gekocht had hij niet. De procureur-generaal memoreer de, dat de jonge inbrekers zes a ze ven keer, volgens hun verklaring, ver dachte met een bezoek hadden ver eerd en dat hij er niet de man naar was hen ongetroost terug te sturen. De raadsman mr. K. J. B. M. Haase uit Amsterdam zag in de verklarin gen van de jonge delinquenten geen voldoende rechtsgronden. Er was te veel ruimte voor twijfel. Pleiter con- oludeerde tot vrijspraak en vroeg on middellijke invrijheidstelling, een verzoek waarop het Hof niet inging. Verdachte maakte een ruim gebruik van zijn recht op het laatste woord en vroeg het Hof zijn verleden niet mee te laten tellen, doch voorname lijk de feiten. Uitspraak over veertien dagen. Bodegraafse firma gaat provinciale weg Schoonhoven -Lopik verbeteren Gedeputeerde Staten van de pro vincie Utrecht hebben heden aan de firma Versluys en Zoon te Bodegra ven voor f 353.859,- de verbetering opgedragen van het circa 3 kilometer lange gedeelte van de provinciale weg Schoonhoven - Lopik tussen Schoonhoven en de Nicolaas van Catsweg onder Lopik. Ten einde deze voorzieningen zo snel en efficiënt mogelijk te kunnen uitvoeren zal het weggedeelte voor de duur van de werkzaamheden voor alle voertuigen (wielrijders uitgezon derd), rij- en trekdieren en vee wor den afgesloten. Het verkeer zal wor den omgeleid via de Lekdijk weg en de Lopikerweg-West. De werkzaamheden, waarmee om streeks 25 mei wordt begonnen, zul len ongeveer zeven weken duren. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem, mr. J. van IJsendoorn, heeft gisteren wegens heling vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 50-jarige te gelzetter J. P. te Arnhem bijge naamd Haarlemse Jopie. De Arnhemse rechtbank had de tegelzetter veroordeeld tot eveneens vier jaar wegens heling meermalen gepleegd en bovendien schuldheling. „Haarlemse Jopie" heeft van zijn le ven 21 jaar in de gevangenis doorge bracht, maar dit was steeds wegens activiteiten die op het gebied lagen van diefstal met braak. Deze verdachte heeft zich een re putatie opgebouwd als inbreker. Aan heling heeft hij zich nimmer schul dig gemaakt, althans men had het nooit kunnen bewijzen, en ook thans ontkende hij als „snees", opkoper van illegaal verkregen goederen, te zijn opgetreden. Er waren echter jon ge, inmiddels veroordeelde delin quenten, die verklaarden dat zij ge stolen sieraden aan hem hadden ver kocht. Verdachte zei alleen maar te hebben willen taxeren, want ten slotte was hij als een uit de circula tie genomen jachthond. Als de jacht- MARTIN BORMANN WEER GEZIEN? De voormalige hoge nazi-leider Friedrich Christian prinz zu Schaum- burg-Lippe heeft vandaag verklaard in 1949 of 1950 in het plaatsje Buch- loe bij Menningen (Beieren) de voor malige Duitse leider Martin Bormann te hebben gezien. Hij zei tot nu toe daarover te hebben gezwegen omdat hij Bormann niet wilde aangeven. Het vraaggesprek, gepubliceerd in de „Schwabisohe Donau-Zeitung" te Ulm heeft de procureur-generaal van Hes sen, Frits Bauer, naar hij zelf zei uiterst dankbaar gestemd. Hij zal er rekening mee houden, zei hij. Tot dusver was nog geen enkele van de talrijke geruchten over het al of niet in leven zijn van Bormann bevestigd. 2.745.000 personen hebben tot nu toe een bezoek gebracht aan het graf van president Kennedy op de Arling- ton-begraafplaats in Washington. Leiderdorpse arts D. Maingy gepromoveerd Aan de universiteit van Amster dam is gistermiddag tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd de arts D. Maingay te Leiderdorp. Hem werd de bul overhandigd na de verdedi ging van zijn proefschrift, getiteld „De radio-immunologische bepaling van het plasma-insulinegehalte en van insuline-antistoffen bij de mens". Zijn promotor was prof. dr. J. J. van Loghem. De heer Maingay, geboren te Semarang, studeerde aan de Rijks universiteit te Leiden, waar hij in 1959 het artsdiploma behaalde. Daar na vervulde hij zijn dienstplicht bij de Militaire Bloedtransfusiedienst en was vervolgens werkzaam in het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, waar het proefschrift werd bewerkt. Wassenaarse rector opende examenopgaven te vroeg De rector van het Adelbert-luceum te Wassenaar heeft bij vergissing de verzegelde enveloppe met de eind- examenopgaven handelswetenschap pen voor HBS-A te vroeg geopend. In de veronderstelling, dat hij een en veloppe met opgaven voor een ander vak in de hand had, kreeg hij ze dus ongewild de handelswetenschappen- opgaven te vroeg onder ogen. Thans is dit vak reeds op alle HBS-en A en lycea met een HBS-A afdeling overgemaakt, hetgeen uiter aard een massa werk met zich mee heeft gebracht. Door het liberale Eerste Kamerlid P. G. van de Vliet is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gevraagd, wat hij tegen derge lijke gevallen heeft ondernomen of nog gaat ondernemen. Drie vakcentrales protesteren tegen belastingvoorstellen Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NVV, NKV en CNV) heeft met ernstige bezorgdheid kennis ge nomen van de wijzigingsvoorstellen met betrekking tot de vijf procent aftrek-regeling van de verwervings kosten voor de loon- en inkomsten belasting. Dit staat in een telegram, dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales gisteren aan de staatsse cretaris heeft gezonden naar aanlei ding van de belastingvoorstellen, die hij eergisteren bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. Door de aantoonbare kosten van thans honderd gulden op 180 gulden te brengen, betekent deze wijziging voor grote groepen werknemers een verzwaring van de belastingdruk. Aangezien de kosten van lidmaat schap van een vakorganisatie deel uitmaken van verwervingskosten treft de door de staatssecretaris ge nomen maatregel met name de geor ganiseerde werknemers, zo wordt in het telegram gesteld. ,Het overlegorgaan, dat in tegen stelling tot deze achteruitgang bij U juist heeft aangedrongen op het auto matische toepassen van de vijf pro centregeling voor georganiseerde werknemers als consequentie van het huidige systeem, protesteert met klem tegen deze wijzigingsvoorstellen", al dus het telegram.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11