HOOFDSCHOTEL? VLEES ZIGEUNERKONING PETALO BOOS OVER AANSPRAKEN WESTHINERS tG/e visie Vier mensen gewond bij ontploffing ASPIRINdaar.a.BAYER CORDULA'S ERFENIS DINSDAG 19 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Advertentie) „Ik ben de koning der midden kan dus nooit een zigeuners en mijn bevelen koning worden gekozen, worden gehoorzaamd door Bovendien zijn het eigen de miljoen zigeuners lijk geen echte zigeuners: in Europa en Noord-Afri- misschien hebben zij voor ka." Dit vertelde de 21-ja- 10 pet. zigeunerbloed in de rige Koos Petaio, die zich aderen, maar dat betekent als de koning- der Europe- nog niet, dat ze meetellen, se zigeuners beschouwt en Het is een onontwikkelde als zodanig ook schijnt te groep en ik wil ze wel ont worden erkend door zigeu- wikkelen, maar ze hebben ners in binnen- en buiten- zich aan mij te onderwer- land. Koning Petaio was, pen", vergezeld van twee van zijn „ministers", speciaal De zigeünerkoning voelt naar het ANP in Den Haag zich beledigd door bepaal- gekomen Om de pers ervan Ie "uitlatingen van de West- te verwittigen, dat hij zich hiners. Tegenover een ver- bedreigt voelt door de pre- slaggever van een ochtend- tenties der Westhiners, 'n blad zouden de Westhiners geslacht, dat meent het hebben gezegd, dat Koos recht te hebben uit zijn een bordenwasser is. De tnidden de koning te mo- ..ministers" van Petaio gen aanwijzen. knikken instemmend, als „Deze Westhiners", al- de zigeunerkoning zegt, dat dus Petaio, „zijn geen adel- er op deze manier ernstige rijk geslacht en uit hun conflicten kunnen ont- AUTOMATISCHE OVERWEG BOMEN SNELLER OMHOOG. De Nederlandse Spoorwegen expe rimenteren sinds enige tijd met een nieuw type automatische halve over wegboom, die sneller omhoog gaat. De tijd bedraagt nu slechts zes secon den tegen 12 seconden bij het gang bare type. Het ligt in de bedoeling binnenkort IBB Nonnen van het dekenaat in Leiden bijeen staan. „Ik zou er 'n recht- zien, maar waarop hij aan zaak van kunnen maken de achterkant het „CD"- en mijn eerste minister teken heeft laten schilde- adviseert mij dit te doen, ren. „Ziet u, ik heb altijd 0, maar ik wil dat niet. Ik een lijfwacht bij me", zegt 1J station Sloterdijk in Amster- wil de zaak in overleg re- Petaio. Wijzend op een zi- dam met de nieuwe steller uit te gelen". De eerste minister, geuner, die zich eerbiedig rusten. Het ongeduld van de wegge- de 48-jarige Philippe Kou- verwijdert,wanneet'de ko- bruikers wordt iets korter op de dakof uit Casablanca, die ning en zijn ministers de zegt de anderhalf miljoen auto naderen. De andere Proei sesteia. zigeuners in Frankrijk, minister, die met de koning Marokko, Algerië en Tu- is meegekomen, is 'n Bel- nesië te vertegenwoordi- gische zigeuner, de 51-jari- gen, laat in rad Frans we- ge Adolphe Petato, die ten dat hij 't optreden van eveneens zegt het 'n schan de Westhiners als een be- de te vinden, dat de West dreiging voelt, wat de ko- hinders aanspraken op 't ning beaamt. Desnoods, zo koningschap maken. Ook zegt Petaio, vraag ik er- hij spreekt de hoop uit, dat Nederlandse Spoorwegen is vorig kenning aan de Nederland- het conflict zonder geweld jaar ongeveer 25 procent teruggelo- se autoriteiten. „Ik heb zal kunnen worden gere- pen. In verband daarmee hebben de trouwens al toestemming geld. Deze Petaio was spe- Nedelandse Spoorwegen het aantal voor 'n CD-nummerplaat", ciaal eveneens naar ons rijwieltreinen en het aantal r^jwielwa- en h(j laat ons vol trots land gekomen om namens gens in de nieuwe goederen dienstre- zijn nieuwe auto zien, die de Belgische zigeuners zijn geling, die op 31 mei ingaat, belang- van een gewoon Neder- koning bij te staan in de- rijk beperkt. Het belangrijkste nieuws lands nummerbord is voor- ze moeilijke tijd. uit deze nieuwe dienstregeling is het inleggen van een goederentrein van Rotterdam-Zuid via DeventerBent- middelen voor Nederlandse missionaris- drie stralen, maar kon niet verhin- heim naar Hamburg met aansluiting sen in de missiegebieden. Uitkering van deren dat het gebouwtje totaal ver- aldaar op de TEE-trein naar Dene deze gelden zal op korte termijn ge- loren ging. marken, schieden. Gezien het succes van de Miva-lote- op a N.S. vervoerden minder fietsen Het seizoénrij wiel ver voer vbn de Pinksterviering Voor het eerst in de tv-geschiedenis werd op Pinksterzondag vanuit Enge land een kerkdienst uitgezonden, zoals er tien jaar geleden voor het eerst een vanuit het Vatikaan per eurovisie werd uitgezonden. De kijker werd geconfron teerd met een fraaie Londense kathe draal in byzantijnse stijl met een so lemneel opgedragen pontificale hoogmis en met opvallend goede koorzang. On der de assisterende fathers van Mill Hill was een landgenoot uit Volendam. On der de titel „Morgen is het Pinksteren" had Kees van Langeraad langs de weg een rondvraag gehouden; helaas wist niemand van de ondervraagden Iets van dit hoge feest af: is het niet een herfst- herdenking? vroeg een domme juf frouw. Het summum van viering bleek het vooruitzicht van vrije dagen: „fijn lekker niks deen". En dat was dan het geloofsleven van de moderne mens. met op zijn beurt een spel van Feydeau „Wijlen mevrouw uw moeder" en met het vijfde deel over de problemen rond om de bevolkingsgroei in Nederland. Het tweede net brengt een dozijn schla gers van zestig jaar geleden en het ver haal „Iedere donderdag". Het toneelstuk van donderdag is een spel van bittere poëzie .Woyzeck", met Bernard Droog in de titelrol. A etherklanken rijen die groeiden van ZOO.OOO loten in 1960 tot 550.000 in 1964, heeft het bestuur van de Miva het plan opgevat ook vol- 120 Zusters van circa tien verschil- Sen<I iaar het aantal loten te verhogen, lende kloosters waren gisteravond De loterij zal wederom in het voorjaar bijeen in de Sta Lodewijkskerk te worden gehouden. Leiden waar de gebruikelijke bijeen- komst voor vrouwelijke religieuzen uit het Dekenaat Leiden gehouden. Deze bijeenkomsten vinden door gaans plaats op de tweede dag van een Kerkelijk Hoogfeest. De weleer waarde heer A. M. E. Th. Vreeburg, leraar aan het Klein-seminarie Leeu wenhorst, sprak over de Pinksterge dachte en de kloosterroeping. Vier mensen onder wie drie zusters - van verschillende pluima- brandweermannen zijn zaterdag- ge - werden vervolgens in de tuin middag gewond toen bij een brand van de pastorie ontvangen, waar zij in een bouwkeet in Rotterdam een van koffie genoten. Zij bleven een fles met prppaangas ontplofte. Zij half uurtje gezellig bijeen. Jan van zijn ter behandeling in een ziekenhuis der Meer, de organist er koordirigent opgenomen. De brand ontstond om- van de parochie strooide feestelijke streeks vijf uur in een bouwkeet op ca ril Ion klanken over dit samenzijn het Jacob van Campenplein in' de uit. nieuwe stadswijk Alexanderpolder. De brandweer bestreed het vuur met Noodlanding van reclamevlieger bij Leidschendam Een defect in de benzinetoevoer dwong de 32-jarige piloot van een reclamevliegtuig, Antoon Kooymans, maandagmiddag op een weiland bij Leidschendam een noodlanding te maken. Onder het oog van duizenden belangstellenden wist de heer Kooy mans zijn toestel op volmaakte wijze bij Stompwijk aan de grond te zetten. MI VA-5 GROOT SUCCES De zojuist afgesloten nationale Miva- 5-loterij is wederom een groot succes geworden. De loterij is geheel en al uit verkocht; zij omvatte 550.000 loten. De binnengekomen gelden worden geheel besteed voor de aanschaf van vefvoers- Nooit heeft eert pijnstillend middel zo de wereld veroverd als Aspirin. Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts, verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. De haven van Katwijk In de jongste aflevering van Memo heeft burgemeester Duiker van Katwijk met bezorgdheid gesproken over de moeilijkheden rond de plaatselijke vis sersvloot en de actie voor een eigen haven. Er zijn facetten naar voren ge bracht, die onze lezers al kennen, maar die nu op het tv-scherm werden ge- illustreerd. Het komt niet in elke uit zending voor, dat regionale toestanden zo diepgaand worden behandeld, zeker niet bij de NTS. Maar hier was de NCRV aan bod. Amusement rondhet feest Met Pinksteren hebben we drie dagen amusement op de beeldbuis achter de rug. te beginnen met een musical van Willy van Hemert. Het was eei^ aan vankelijk flauwe geschiedenis, zonder moeite gebracht door onder andere Coen Flink als ruimtevaarder, Mieke (Selve- ra) Bos, Ellen van Hemert en Bert van der Linden, die allen bovendien wat te zingen kregen. Maar als het op zingen i aankwam, blonk de opera-zangeres Cor- ry van Beckum uit. Tegen het slot fleur de deze musical aanmerkelijk op en er was meer te beleven. Maar langdradig was de ruimtevaartgeschiedenis toch wel. Verder hebben een volwassen ge worden Rob de Nijs een veelbelovende nieuwe show-richting zien inslaan. Daarin waren ook zijn Lords betrokken, allen onder muzikale supervisie van Frans de Kok. Het belooft wel iets. Verder kreeg de 24-jarige Liesbeth List, dochter van de vuurtorenwachter op Vlieland, de kans om haar talent te tonen. Zij zong onder meer een franse chanson, dat wel zal zijn ingeslagen en zij speelde met kleur de rol van film ster-vamp. Ria Valk trad opnieuw in het haar vertrouwde cowboy-genre op en oo! zij bracht een frans liedje. Om het damestrio vol te maken: er was ook Marijcke Merckens, die bewees na de leerschool van Wim Sonneveld iets te betekenen als kleinkunstenares. In de uitzending „Toeten en blazen" van de deskundige George Noordhoff zijn twee bekende trompetisten proefkonijn ge weest in een met Philips-apparaten om geven demonstratie, die wel wat geleerd verliep, maar toch bleef boeien en waar bij de conclusie was: trompetblpzen is zwaarder dan het vak van bootwerker. Na een welkome herhaling van Rudi Carrells met zilver bekroonde show van Montreux en na allerlei sport, bracht de maandag een combo voor de jongelui en daarna een nieuwe klucht van Georges Feydeau „Hotel het para dijs". Hoezeer het spel van Ina van Faassen, Lies de Wind, Pieter Lutz, Cor van Rijn en Fritz Butzelaar door vlot heid opviel, deze klucht vol mis lukte escapades in een achteraf-hotel- letje nam het niet zo nauw met liefde en huwelijkse trouw. Komende uitzendingen Vanavond draait weer eens een film van Vittorio de Sica, nu over Marietto en de danseres. Daarna volgt een Tahiti. Pacific-cocktail. Woensdag is er de KRO WOENSDAG 20 MEI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.50 Gymn. voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klass. gram. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Lichte gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital: mod. en klass. muziek. 12.00 Tango-rumba ork. en zangsol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-ork. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 13.25 Licht instrum. kwartet. 13.45 Geheimen onder de golven, le» zing (1). 14.00 Grepen uit de mua,- geschiedenis, muzikale lez. 14.50 Meisjesstudenten, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Tentoonstellingsagenda. 17.25 Licht ork. met vocale ens. en zang sol. 17.50 Reg.uitz.: Geven en ne men - Tips voor en van weggebrui kers. 18.00 Nws. 18.15 Lichte gram. 18.20 Uitz. van de Anti Revolutio naire Partij. Tot u spreekt mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Radio Volks-universiteit: Levende Letteren: Formentor, door Jackues den Haan. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artis tieke staalkaart. 19.40 Chassidische liederen. 20.00 Nws. 20.05 Dansork. en sol. 20.40 Café, het Paradijs, hoor spel. 21.50 Viool en piano: klass. en mod. muz. (stereof uitz.). 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Balans: act. kroniek. 22.55 Lichte gram. 23.10 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.30 Elek tronen Parade gr. 8.45 Intern, volks liederen en -dansen gr. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gospel songsgr. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Oude ka- mermuz. gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. pianomuz. gr. 11.15 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Triptiek: wekelijks vakantieprogr. 12.50 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens. 13.45 Zi geunermelodieën gr. 14.00 Residentie- ork. en zangsol.: klass. en mod. muz. 15.20 Samenzang geestelijke liederen (herh. van zondag 17 mei j.l.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzperspektief. 17.45 Accordeonork.: lichte muz. 18.05 Koorzang. 18.30 Het spektrum: nws uit de Prot. Chr. organisaties. 18.45 Lichte gram. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier gr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pianospel: lichte muz. 20.10 Omroepork. en sol.: klass. muz. 20.55 Gesprek over de noodzaak van het Lager Economisch- en Administratief Onderwijs. 21.15 Mezzo-sopraan en piano: klass. en mod. liederen. 21.45 Kanttekeningen. 21.55 Licht ens. 22.15 Licht strijkork: gr. 22.30 Nws en herh. SOS-berjc'n- ten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nat. jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Sport. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Piste, gevar. progr. 21.25 Wijlen Mevr. Uw moe der, eenakter. 21.55 Het land van onze kinderen, docum. progr. (dl 5). 22.25 Epiloog. NTS: 22.35-22.40 Jour naal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.15 12 x 5, een'dozijn schla gers uit 60 jaar. 21.15-22.15 Iedere donderdag speelfilm. doorLeni Behrendt 2) Voor de ingang van het kasteel hield de slede halt. De man liep haastig de hoge stenen trappen op en rukte heftig aan de bel, zodat de huisknecht niet op zich liet wach ten. Luister eens, Werner. Ik ont moette op het station een meisje, dat beweert, dat zij door juffrouw Van Kalken wordt verwacht. Is dat zo? Dat klopt, rentmeester. Maar waarom werd zij niet af gehaald? Dat vraag ik mij ook af, rent meester. De rentmheester bromde wat in zichzelf en liep daarop terug naar de slee, hielp het meisje bij het uitstap pen en gaf haar koffers aan de huis knecht. Hij vertrok daarop zo snel mogelijk, terwijl de vreemdelinge de royale hall van het kasteel betrad. "Wie mag ik aanmelden? vroeg de huisknecht hoffelijk. Gerdia Wachtei-s. Voor de huisknécht zich échter van zijn taak kon kwijten,'kwam juffrouw Hilda de trap af. Daar ben je dan eindelijk, mijn kind. Kom maar mee. Je jas kunnen we boven wel kwijt! Ze nam het rfieisje bij de arm en toen ze in haar kamer waren geko men, haalde juffrouw Hilda zicht baar verruimd adem. Zo, mijn kindje, hier zal nie mand ons storen. Ik ben blij. dat je gekomen bent. Dank u, juffrouw reageerde Gerdia schuchter maar Hilda liet haar niet uitspreken. Je hoeft geen juffrouw tegen me te zeggen, Gerdia. Noem me maar gewoon tante Hilda. Gerdia legde haar muts en jas af en stond daar nu in al de charme, die haar met kwistige hand was geschon ken. Haar zaehtgolvende haren glans den en haar groen-blauwe ogen de den aan een meer denken. Zij had een praohitg figuur, dat zag tante Hilda onmiddellijk. Liefste! riep ze verwonderd uit. Je ziet er totaal anders uit dan ik verwacht had. Kijk mij maar niet zo angstig aan, want je bevalt mü goed, zeer goed zelfs. Maar ik vrees.... Wat., tante Hilda echter vreesde, sprak zij niet uit. Hilda riep de huisknecht en liet wat koffie en broodjes opdienen. Zo, liefje, vertel me eens, was de reis naar hier lang? Ik heb ongeveer vijf uur moeten reizen, tante. Maar waarom ben je zo vroeg vertrokken? Oom Albert dacht Wie is dat? Dat is mijn voogd, notaris Al- bert Mattens. O ja. En jij noemt hem oom. Maar, vertel me, wat dacht oom Al- bert? Dat de eerste trein de beste aan sluitingen gaf. Met een latere trein zou ik hier vanavond nogal laat ge arriveerd zijn en aangezien we niet met zekerheid wisten of ik zou wor den afgehaald Ja, m'n kind, onderbrak Hilda haar. mijn neef, die hier de baas is, was niet thuis en ik durfde geen op dracht te geven je te gaan halen, eenvoudig omdat ik hier niets te zeg gen heb. Maar begrijp me nu niet verkeerd, Gerdia, mijnheer laat mij daarvan niets merken. Daarvoor is hij een te edel mens. Maar niettemin blijf ik zo bescheiden mogelijk. Maar jou mag ik bij me nemen. Dat heeft hij mij toegestaan en op zijn woord kan men staat maken. Maar ik ben niet komen lopen, tante. Een heer nam mij mee met zijn slee. De huisknecht sprak hem aan met rentmeester. O. Hendrik. Vriendelijk van hem! Hilda roerde nadenkend in haar kopje. Wat had dit meisje een prach tige stem. Trouwens alles was even fris, mooi en aantrekkelijk aan deze Gerdia Wachters. Odiel mocht haar beslist niet zien, dacht Hilda angstig neen. Hij zou Tante Hilda? Ja. mijn kind. Ik hoop, dat ik meneer niet tot last zal zijn. Maar nee m'n kind, zei Hilda snel. Hoe zou je voor hem een last kunnen zijn? Jij kunt hier met mij. steeds eten of voel je daar niet voor? Natuurlijk tante. Dat doet me genoegen. Ik moet echter beneden eten wanneer meneer thuis is. Maar dat gebeurt gelukkig niet zo vaak! Meneer is veel weg. zo'n echter globetrotteren je kunt. je dus wel voorstellen hoe ge lukkig ik ben eindelijk iemand bij me te - hebben, Gerdia. Tanite Cor- dula ben ik dan ook dankbaar, dat zij in haar testament bepaald heeft, dat jij bij mij zou komen wonen. Hoe heb je het bij haar gehal? Was ze tegen jou ook zo kribbig? Nee, tante. Ik heb haar oprecht liefgehad en ik ben haar altijd zeer dankbaar geweest, dat zij mij bij zich in huis genomen heeft. Na de dood van mijn ouders ging ik bij mijn oom en tante wonen maar ik werd er geslagen en geschopt. Hoe oud was je toen? Zestien jaar. Notaris Mattens, die het pachtgeld kwam innen, ont dekte al spoedig, dat ik daar geen le ven had. Hij werd tenslotte mijn voogd en mevr. Cordula as zo goed om me bij haar te nemen. Toen kwam je ongetwijfeld van de regen in de drup? Toch niet. Wel was ze heel streng en zij eisfe ook volstrekte ge hoorzaamheid. Maar zij verlangde niet het onmogelijke van me. Haar dood heeft me diep getroffen, tante. Over Gerdia's wangen rolden dikke tranen en de weekhartige Hilda huilde spoedig mee. Kom, kom. m'n kindje. Bij mij zal je het ook goed hebben! Je bent nu mijn dochtertje. Op een middag in het begin van fe bruari keerde de graaf, na vier we ken van afwezigheid, terug. De huis knecht haastte zioh om zijn heer en meester te ontvangen en kreeg een vriendelijk klopje op zijn schouder. Wel. beste Werner, alles in orde hier? Zeker, meneer. Dat doet me genoegen. Een bad wat eten en dan eens horen hoe het onze huishoudster vergaan is. De huishoudster was als verzorg ster van de kleine erfheer op het slot gekomen en was ondertussen huishoudster geworden. Zij was groot, stevig gebouwd en zij legde altijd een grote verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag. Geen wonder dus, dat het kasteel in goede handen was als de graaf op reis was. Wel, Mile, hoe staan de zaken? vroeg Odiel haar goedgehumeurd want dat was hij als hij haar met dit verkleinwoordje aansprak. Staat alles nog goed op het kasteel? Alles in beste orde, menèer! Net als jij dus, Mile, schertste hij, maar direct daarop hief hij ver wonderd he>t hoofd op, toen buiten een klaterende lach weerklonk. Wie heeft daar zo'n pret? Juffrouw Wachters, meneer. Wachters?Wie is dat? (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2