DRUM Rector van lyceum beschuldigd van fraude bij eindexamens M.M.S. Chefarine ,4 Amerikaans professor: nazi's waren fatsoenlijke mensen HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! DINSDAG 19 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT T'.GINA Een beeld, dat op vele Nederlandse wegen tijdens het Pinksterweekeinde gemaakt zou kunnen zijn. De wagens stonden Tweede Pinksterdag op de weg tus sen Amsterdam en Haarlem bumper aan bumper. ZIJN DOCHTER BEVOORDEELD een wisse dood gered. Het slachtoffer leed hevige pijnen. Zijn zoon, die ook een kleine teug van het vocht nam, kreeg een ver brande tong, evenals mevrouw Riet kerk, bij wie het tweetal op bezoek was. Een arts in het Wilhelmina Gasthuis dronk eveneens een beetje appelsap, waarvan ook hij een ver brande tong overhield. 4beroemde middelen doen wonderen! Vier geneesmiddelen in één tablet verenigd ondersteu nen el kaars wer king en doen wonderen. Chefarine „4" werkt daardoor niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. JbjIHBEZEB2IZE!II^HL (Advertentie) Elf doden bij brand op Noors vrachtschip Bij een brand aan boord van de Noorse vrachtboot „Sandanger" zijn elf personen om het leven gekomen- Gisteravond heeft men een tweede lichaam uit zee opgepikt. Het zoe ken naar de negen vermisten is ge staakt. Van de zijde van de Ameri kaanse kustwacht is meegedeeld, dat thans alle reddingboten van het schip leeg of omgeslagen zijn ge vonden. De brand op het schip duurt voort. De brand ontstond zondagavond, toen het Noorse schip op ongeveer twintig mijl uit de westkust van Mexico bevond. De Sandanger was op weg van Long Beach, in Califor- nië, naar Le Havre met een lading citrusfruit en houtpulp. Uitwijzing Hoggan door SPD geëist De woordvoerder van het bestuur van de Westduitse sociaal-democratische partij, Franz Barsig, heeft zaterdag de uitwijzing van de Amerikaanse ge schiedkundige Hoggan uit West-Duits- land geëist. Hoggan heeft, naar bekend, een boek geschreven, waarin hij zegt, dat Duitsland niet voor de tweede we reldoorlog verantwoordelijk was. Intussen verklaarde dr. Herbert Boehme, bestuurslid van de vereniging „Das deutsche Kulturwerk" vrijdag avond op een bijeenkomst ter ere van professor Hoggan in München, dat „de openbare mening in de Duitse bonds republiek nog altijd door de kwekelin gen van de bezettende mogendheden wordt bepaald". Men heeft „een scherm laten zakken voor iedere ontdekking van de waarheid", opdat wij uiteindelijk datgene wat ons voorgehouden wordt als enige waarheid zouden slikken". ,,Wij danken professor Hoggan, dat hij dit scherm in brand heeft gestoken". Deze woorden van Boehme ontlokten de hon derden toehoorders grote bijval. „Hij (Hoggan) hielp ons, het verleden weer zonder gekleurde bril te zien. Het gaat waarlijk te ver, een volk met alle schuld van de wereld te beladen", aldus Boehme. In een toespraak die Hoggan daarna hield verklaarde deze. dat weinig goeds over de Britse buitenlandse politiek van de twintigste eeuw te zeggen valt. Met daverend applaus reageerden de toehoorders op zijn opmerking, dat Duitsland in 1939 de oorlog niet gewild had. „De gescheidkunde van de toekomst zal dat bevestigen", zo zeide hij. De nationaal-socialisten waren over het ge heel genomen idealistische en fatsoen lijke staatsburgers, die het beste met hun land voor hadden. „Een menings dictatuur in het Westen zullen wij nim mer dulden", zo riep de Amerikaanse professor uit. Sekretariaat voor riiet-christelijke godsdiensten opgericht Paus Paulus VI heeft Pinkstermorgen de oprichting bekend gemaakt van een Secretariaat voor niet-christeljjke gods diensten. Curie-kardinaal Marella, die 15 jaar apostolisch delegaat in Japan is geweest, wordt president van het Secretariaat. Paus Paulus kondigde de oprichting van het secretariaat aan in zijn Pink- sterboodschap in de Sint Pieter, vier jaar nadat Paus Johannes op Pinksteren 1960 meedeelde, dat onder leiding van kardinaal Bea een Secretariaat voor de Eenheid der Christenen zou worden op gericht. Paus Paulus wees in zijn toe spraak op het belang van het nieuwe Secretariaat en zei: „Geen pelgrim, van hoe ver hij ook, godsdienstig en geo grafisch gezien komt, zal voortaan meer geheel vreemd zijn hier in Rome". Twee leraren hebben er de rector van het gemeentelijk lyceum te Den Helder van beschuldigd, dat hij zijn dochter bij het eindexamen Middel bare Meisjes School in de gelegenheid heeft gesteld fraude te plegen. Het betreft hier de retcor mr. dr. E. J. Jonkers. Hij is tijdelijk met ziekte verlof gegaan. Mr. Jonkers aldus zeggen zijn collega's: de conrector W. J. Koldam en de heer J. F. Boer heeft zijn dochter tijdens het maken van het schriftelijk Engels eindexamen op zijn kamer ontvangen. Het meisje ging een half uur voor het beëindi gen van de tijd naar de w.c. en di rect door naar de kamer van haar vader. In twintig minuten tijd, aldus menen de surveillanten, die het meis je goed in het oog hielden, heeft zij een door haar vader leraar klassieke talen gedicteerde uitwerking van de Engelse opgave opgeschreven. Dit werk heeft zij ingeleverd. De beide beschuldigende leraren menen het zo goed te weten, omdat zij de vellen papier, waarop het werk gemaakt moest worden hebben ge merkt met een letter E, waarvan de onderste streep extra dik was aange zet. In het werk van Els Jonkers heb ben zij dit kenmerk gemist. Daarop hebben zij een klacht bij de inspectie voor het middelbaar on derwijs ingediend. De heer Jonkers wijst echter elke beschuldiging van de hand. „Mijn dochter is niet lan ger dan van kwart over elf tot half twaalf in mijn kamer geweest. Daar na ben ik met haar weggegaan. Ik ben het schriftelijk werk gaan opha len. Ik wacht met een gerust hart de uitslag van het onderzoek door B. en W. af, zegt de heer Jonkers. Mijn dochter en ik hebben niets ver keerds gedaan". Het is wel bekend in de Helderse kringen, dat de sfeer bij het leraren korps niet bijzonder goed is de laatste jaren. Dit kwam door de benoe ming van rector Jonkers. „De heer Koldam heeft het nooit kunnen verkroppen, dat ik tot rector ben benoemd en niet hij. De meeste leraren hebben echter mijn zijde ge kozen." (Advertentie) NEDERLANDSE MOLEN NAAR „Appelsap" bezorgde Amsterdammer ernstige inwendige brandwonden AMERIKA Een fout gemaakt door de fabri- in holland (Michigan V.S.) zal vol- kant van een Duitse merk appelsap, gend jaar een Nederlandse molen is er de oorzaak van geweest, dat staan. Deze molen „De Zwaan" treft thans drie mensen een verbrande men nu nog aan in de Brabantse tong hebben. Een ander, de 55-jarige buurtschap Vinkei, doch is gedoemd heer H. G. Martin, uit Amsterdam, te verdwijnen. Een inwoner van Hol- is er erger aan toe. Hij hield aan een land/Michigan, de heer Willard C. teug appelsap een verbrande slok- Wichers, die twee jaar geleden reeds darm en een gedeeltelijk verbrande naar Nederland kwam om een molen maag over. te kopen, komt zondagmorgen 7 juni weer in ons land voor de aankoop van In het flesje is bij de machinale „De Zwaan", reiniging in de fabriek naar alle Molenmaker Medendorp zal de mo- waarschijnlijkheid een geringe hoe- len afbreken, terwijl architect De Ko. veelheid loog achtergebleven, waar- „ing van de Vereniging „De Holland- na de vulmachines de fles normaal sohe molen" en de heer Medendorp hebben gevuld met appelsap. De heer VOOr de restauratie zullen zorgen De Martin, die van deze appelsap een heer wichers zal, vermoedelijk op 15 teug nam, kreeg ernstige inwendige juni> een begin maken met he, verbrandingen De arteen van het Wü- ken van de molen. De molen zal her- rijzen op „Windmill Island" in Michi- weekeinde deelgenomen aan de vie ring van de 24ste verjaardag van prinses Margrete. De Deense troon opvolgster, die op 16 april jarig was, besloot haar verjaardag tijdens de pinksterdagen te vieren op kasteel Fredensborg, de zomerresidentie van de Deense koninklijke familie, wan neer het park in volle bloei zou zijn. Bal Ongeveer honderdvijftig vrienden en vriendinnen van de Deense prin sessen verzamelden zich zaterdag avond in de balzaal van het witte barokke kasteel op de muziek van Jens Fabricius Bjerre en zijn orkest. Koning Frederik had voor de gasten van zijn dochters twee bars laten in richten. Het bal duurde tot het ochtendglo ren. Alle ramen van het kasteel wa ren de gehele nacht door verlicht. Zondag onderhield prinses Mar grete zich met onze prinsessen, die zij in de omgeving van Fredensborg rondleidde. Op IJselmeer Regelrecht van Schiphol, waar zij terugkeerden van het hofbal in De nemarken, zjjn de prinsessen Beatrix en Margriet naar Muiden gereden om met de hele koninklijke familie de tweede pinksterdag op het IJsel meer door te brengen. De „Piet Hem", met Koningin en Prins aan boord, had reeds zee geko zen, toen de beide prinsessen door de rijkspolitie te water achterna ge bracht werden. Tot ongeveer 8 uur is het koninklijk gezin op het water gebleven, vergezeld van vrienden, o.w. de secretaris van de Koningin, mr. J. v. d. Hoeven en zijn echtge note. helmina Gasthuis hebben hem door razendsnel operatief ingrijpen van gan burgemeester van Hilversum, - 3e jjeer die in Amerika ver toeft, heeft deze week in Holland/ Michigan een begin gemaakt met de aanleg van een dijk rond „Windmill Island". Prinses Beatrix nodigde haar Deense gastvrouw uit Prinses Beatrix heeft haar Deense „collega", kroonprinses Margrete van Denemarken uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland, voordat zij met haar jongere zuster, prinses Mar griet, uit Kopenhagen huiswaarts keerde. Gistermiddag om 1 uur arri veerde zij met een lijntoestel van de S.A.S. op Schiphol. De beide prinsessen hebben dit Paus Paulus VI heeft Eerste Pinksterdag een bezoek aan het Celie militaire hospitaal gebracht. Brigadier Piet en de semi-prof 81: En nu gingen er belangrijke din gen gebeuren. Pepi, de brigadier, de opperwachtmeester, de kapitein en dan ook nog alle vrijwilligers be klommen het karretje en eentje van de vrijwilligers begon samen met Pepi aan de krukken te rukken. Langzaam zette het vehikeitje zich in beweging, doch dank zij de ge spierde armen van de twee krukruk- kers had het al gauw zoveel snelheid Prins Charles en prinses Irene bewonderen in La Palma, Canarische te pakken, dat het met een behoor- eilanden, de foto's die zg tijdens diverse tripjes hebben gemaakt. lyke vaart over de rails stoof. Nauw lettend speurde de zwaargewapende bemanning van het wagentje naar de vluchtelingen uit, doch hoe ze ook keken, nergens was iets te zien. Ook de afgekoppelde koelwagen konden ze maar nergens ontwaren. Slechts de spoorlijn van Parijs naar Otten- burg lag leeg en verlaten in het berg- massief van de Dodopathen. „Het lij - kent wel hekserij!" gromde opper wachtmeester Zwiebelmann. „Stop!" riep brigadier Piet toen plotseling uit, en nog vóór het karretje stilstond was hij er al afgesprongen. „Asje blief!" riep hij uit, en met een mach tige zwaai van zijn politiearm wees hij op het afbuigende spoorlijntje, dat ginds in een tunnel verdween. „Daar zijn ze heengegaan!" voegde hij er aan toe. „Het is een oude lijn, die niet meer wordt gebruikt", grom de Pepd. Maar Pepi, de ervaren spoor- man, zag al gauw, dat er met de wis sel was geknoeid. „Wel pofferrrrdik- keme!" snoof hij. „Ze hebben de wis sel omgetimmerd met een stuk steen of zo iets!" „Net wat ik dacht", grijnslachte de brigadier. „Zie je wel hoe sterk de bodem hier helt Als die goederenwagens eenmaal een beetje gang heeft, dan rijdt-ie vanzelf de helling af en de tunnel in. En let dan nou óók eens op die bloemen en plan ten, die tussen de rails groeien. Een aantal ervan zijn helemaal geplet en platgereden. Dat bewijst, dat er nog maar kort geleden een trein over heen is gegaan. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14