pmksteRen Tijdens voorarrest ernstig geestesziek geworden Amsterdams meisje (13) al veertien dagen spoorloos Alle geneesmiddelen moeten in Leiden onderzocht worden Utrecht gaat singels dempen Politieman in auto verdronken ZATERDAG 16 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tragische gebeurtenis in rechtszaal Tot pijnlijke verrassing van de of ficier van justitie, mr. G. Temmink, en de strafkamer van de Bredase rechtbank, onder presidium van mr. H. Seelen, bleek donderdagmiddag de 26-jarige Tilburger A. van B., die wegens diefstal van een geldkistje met 2000 nit zijn ouderlijk huis te recht moest staan, in het huis van bewaring in Breda zeer ernstig gees tesziek te zijn geworden. Op 16 februari 1964 werd de dief stal gepleegd en de verdachte was met het geld naar Amsterdam ge gaan. Er was enkele maanden gele den een psychiatrisch rapport uitge bracht over de verdachte, met als conclusie dat nog wel volstaan zou kunnen worden met een voorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering en plaatsing in een be schermd milieu met psychiatrische behandeling. Tijdens zijn detentie in het huis van bewaring is de verdachte echter snel achteruitgegaan en toen hij gis teren de rechtzaal binnenkwam ont stond een situatie, waarin van een normale rechtpleging nauwelijks nog sprake kon zijn. Verdachte begon met de vraag of hij een sigaretje mocht roken. Dit werd hem yiteraard niet toegestaan. Op de vragen van de president gaf de verdachte verwarde en vaak niet ter zake doende antwoorden. Verdachte, door de president en de Rijkspolitie in de zaal met veel tact behandeld, had inmiddels zijn plaats op de verdachtenbank verlaten en was aan een tafeltje van de pers gaan zitten. Daar riep hij uit: „Ik wil het publiek zien. Dat is mijn recht. Ik schrijf alles op, vooruit nou, de volgende zaak". Met deze en andere opmerkingen bleef hij aantonen, dat zijn toestand zeer tragisch was ge worden. Inmiddels zat de rechtbank met een probleem waarmee de gehele Nederlandse rechtpleging worstelt, het ontbreken van ruimte voor dit soort patiënten in psychiatrische in richtingen, waaraan ons land een te kort heeft. Bij onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering zou de verdachte maandenlang in het huis van bewaring moeten wachten. Daardoor zou hij steeds zieker wor den. Bij het laten instellen van een nader psychiatrisch onderzoek, eigen lijk noodzakelijk geworden omdat de conclusie van het eerste rapport niet meer klopt, moet de verdachte zeker vijf maanden wachten, voor hij aan de beurt komt. De raadsman, mr. H. Gerritse uit Tilburg, vroeg, nadat de officier van justitie ontslag van rechtsvervolging had geëist, een onderzoek door de aan de rechtbank verbonden psychia ter binnen enkele dagen, en daarna opneming in een inrichting op zo kort mogelijke termijn. De rechtbank besloot hiertoe. ELAM FORD-publikatie nr. 1 De Fédération Internationale de 1'Automobile heeft thans de wereld records, die een standaard Ford Tau- nis 12M op de baan te Miramas in Frankrijk heeft gevestigd, erkend. De afstand van 300.000 km. werd met een gemiddelde snelheid van 106 km. per uur gereden. De wagen reed in totaal 358.270 km. met een gemiddelde van 105,13 km per uur. Ondanks het hoge gemid delde dat moest worden aangehou den om de records te breken was het benzineverbruik per 100 km. 8,2 li ter. De beslissing om de auto te laten stoppen werd genomen om de berij ders, die de Taunus 12M vijf maan den over de baan van Miramas had den gejaagd, Kerstmis thuis te laten vieren. De record Taunus 12M zal een plaatsje krijgen in het automu seum van Le Mans. (Advertentie) Schilderij uit 1473 in de Weidenkerk te Soest (Duitsland) Na geknoei met schoolrapporten Niets vermoedend zetten de ouders van de 13-jarige Rietje (Maria) Afink uit de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam hun dochter op 30 april op de boottrein' naar Hoek van Holland, die om 20.53 uur van het 100 man politie op de been voor de Beatles 100 Politiemannen zullen er op 6 juni op toezien dat het optreden van de Beatles in Blokker niet uit de hand loopt. De organisatie van het tiener festijn brengt voor dit zelfde doel 250 medewerkers op de been. Deze voorzorgsmaatregelen worden beslist niet overdreven geacht, daar er per voorstelling, er zijn er twee 7.000 bezoekers in de veilinghal wor den verwacht. Wegens het grote aantal aanvragen wordt er niet alleen een avond maar ook een middagvoorstelling gegeven. Door een extratribune te bouwen komen 2.000 plaatsen meer beschikbaar. De matinee is reeds voor 6.500 plaatsen opgekocht door Radio Veronica. De show van de Beatles zal ten minste 45 minuten duren. In het voorprogramma treden verschillende zangers en zangeressen op. De dag vor hun optreden in Blok ker zullen de Beatles ergens in Ne derland de juiste plaats wordt nog geheim gehouden in een film op treden. Centraal Station in Amsterdam ver trok. Het meisje zou in het kader van de uitwisseling van scholieren met de boot uit Hoek van Holland voor tien dagen naar Engeland gaan. Gebleken is echter dat het kind het hele verhaal over het schoolreisje heeft gefantaseerd. Sindsdien ont breekt ieder spoor van het meisje. Waarschijnlijk heeft zij het ouderlijk huis willen ontvluchten uit vrees voor ontdekking van het geknoei met haar schoolrapporten. Een onderzoek heeft nl. uitgewezen dat zij in juni 1963 zelf haar rapport heeft inge vuld en ondertekend, waardoor het er naar uitzag, dat zij was overge gaan naar de tweede klas van een ULO in Amsterdam-Oost. Blijven zitten In werkelijkheid was zij blijven zit ten. De hieropvolgende kerst- en paas hield het meisje achter. De politie neemt aan, dat het meisje vreesde, dat haar bedrog aan het einde van het jaar zou uitkomen. Pas afgelopen woensdag begonnen de vader en de stiefmoeder zich on gerust te maken, toen Rietje niet op de afgesproken dag thuis kwam. Toen men de ULO-school belde, bleek dat men niets van een reis naar Enge land afwist. Sinds 30 april was het verzuim van het meisje op school nog niet gesignaleerd aan de ouders. In het gezin Afink zijn nog drie kin deren. Dit is een foto van de 13-jarige Rietje (Maria) Afink uit de Jacob van Len nepstraat in Amsterdam, die 30 april met de boottrein naar Hoek van Hol land uit de hoofdstad is vertrokken. Signalement: lang 1.60 meter, donkerblond kort haar, grijs-groene ogen, smal gezicht. Gekleed in blauw rokje, grijs truitje, blauwe regenjas en in bezit van een licht beige koffer. De kinderpolitie te Amsterdam (020-62456) verzoekt de twee dames, die bij het vertrek aan wezig waren zich te melden. Een van de dames zou naar Engeland gaan en had de moeder beloofd op Rietje te passen en het meisje bij haar klas genoten in Hoek van Holland te brengen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat het mejsie probeert een be trekking voor dag en nacht te krij gen, Bij de opsporing is Interpol reeds ingeschakeld. W.K.A.-studieweekend in „Poelgeest" Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel Zuid-Holland (W.K.A.) houdt zaterdag 6 en zondag 7 juni een studieweekeind in het kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest. Za terdagmiddag half drie zal de jury daar de uitslag bekend maken van de provinciale voorronden W.K.A. Landjuweel 1964. Inleidingen zullen gehouden wor den door mevr. Froukje de Waard en de heer Gelein Molier over ele mentaire studie en door de heer Frits Vogels over bewegingsleer. Toneelfragmenten zullen worden gespeeld door de Warmondse toneel groep onder leiding van de heer El- burg. Na afloop daarvan (zaterdag avond) zullen deze fragmenten on der leiding van de heer Gelein Mo lier aan een critische beschouwing worden onderworpen. Nederlands schip in Noorwegen aan de grond Het Nederlandse schip „Beurs plein" (498 ton) seinde vrijdagavond tegen middernacht, ,dat ,het aan de grond was gelopen en water maakte. De zee was zeer ruw en het schip was onbestuurbaar. De opgegeven positie was ter hoogte van de Noodse plaats Kristiansund. Enige tijd later werd het noodver- keer weer beëindigd en was de be manning van de „Beursplein" de toe stand weer meester. Deze charmante foto van prinses Paolo in Marokko samen met enkele in klederdracht gestoken vrouwen werd gisteren gemaakt tijdens het bezoek van de prinses en haar echtgenoot prins Albert aan Ben-El-Ouidane. Nieuw instituut gevolg van nieuwe wet In het farmaceutisch laboratorium van de Leidse universiteit wordt dinsdag het Rijksinstituut voor ge neesmiddelenonderzoek, het RIGO, officieel geopend door de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. A. J. H. Bartels. Het RIGO heeft als taak de che- misch-farmaceutische eigenschappen van verpakte geneesmiddelen te controleren. Met ingang van 1 okto- Bij een verkeersongeluk in Rot terdam is vrijdag de 74-jarige W. Krastman uit Rotterdam om het le ven gekomen. Hij liep in de Keile- straat, toen hij werd aangereden door een vrachtauto, die uit een uitrit kwam. De man moest met een been- en bekkenfractuur naar het Haven ziekenhuis worden overgebracht, waar hij korte tijd later overleed. De beroemde schrijfster Agatha Christie heeft het laatste boek van de „Hercule Poirott"-serie voltooid. Het zal pas na haar dood worden uitgegeven. De Zweedse superspion kolonel Stig Wennerstroem, is veroordeeld tot levenslang. Vrijdag hoorde hij het vonnis aan, waarop hij naar de staats gevangenis Laengenholmen werd vervoerd. Op de bijgaande foto zien we hem bij het verlaten van het gerechtsgebouw. Drinkwaterprobleem in Delft met Pinksterdagen nog niet hersteld Wormpjes toch schadelijk Delft is voorlopig nog niet bevrijd van drinkwater-problemen. Aanvan kelijk dacht men dat de breuk in de waterleiding hedenavond zou zijn hersteld. Maar in de loop van giste ren bleek, dat drie nieuwe buizen nodig zijn en dat ter versteviging pa len in de slappe veenbodem zullen moeten worden geslagen. Tijdens de Pinksterdagen zal men doorwerken. Na herstel zal echter langdurig doorspuiten nodig zijn en het zal daardoor zeker nog anderhalve week duren vordat de leiding in ge bruik kan worden genomen. Over de aanwezigheid van „wormen" in het drinkwater staat de gemeente voor een raadsel en over de vraag of 't water schadelijk is voor de gezond heid lopen de meningen uiteen. De inspectie voor de volksgezondheid zegt: niet gevaarlijk. Verscheidene artsen in Delft ontraden het gebruik van dit water in de voeding van ba by's ten sterkste. RAAD AKKOORD De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteravond met 30 tegen 9 stemmen het voorstel van B. en W. tot aanleg van een ringweg om het hart van de stad goedgekeurd. Deze beslissing be tekent, dat niet alleen het noorde lijke deel van de Utrechtse singels (de Waardsingels) zullen worden ge dempt, maar ook de fraaie Catharij- nesingel van de Willemsbrug (nabij het hoofdkantoor van de Spoorwe gen) tot het bastion Sterrenburg zal moeten worden opgeofferd. Ook aandelen van 100. Wernink's Beton- en Aanneming Maatschappij N.V. stelt een wijzi ging der statuten voor, waarbij het kapitaal der vennootschap wordt ver hoogd tot 5 min, verdeeld in aan delen van 1000 en 100. Hiervan is geplaatst en volgestort ƒ2.2 min. Op het ogenblik bedraagt het kapi taal ƒ3.001.000, verdeeld in aandelen van 1000.Hiervan is geplaatst en volgestort 1.600.000. ber j.I. moesten op grond van de nieuwe wet alle verpakte genees middelen geregistreerd worden. Dat wil zeggen dat hun samenstelling, be reidingswijze en chemisch-farmaceu- tische eigenschappen moeten vol doen aan de gegevens die door de farmaceutische industrie zelf be schikbaar zijn gesteld. De bijna vijfduizend in de handel zijnde verpakte geneesmiddelen moe ten thans in ijltempo worden onder zocht. Daarvoor heeft men drie jaar de tijd, maar inmiddels hebben nieu we verpakte geneesmiddelen een paar honderd per jaar voorrang bij het onderzoek, omdat die eerst op de markt mogen komen na re gistratie, en dus onder meer na on derzoek in het Leidse instituut. Het RIGO werkt thans met een personeelssterkte van 21 man, van wie acht wetenschappelijke mede werkers, inclusief de directeur dr. C. A. Teij geler. Om de toevloed van aanvragen ter registratie te verwerken moet in de komende jaren het aantal ondezoe- kingen boven de 800 komen te liggen. De modnerste apparatuur die nauwkeurigheid van onder zoek paart aan snelheid en effi ciëntie, staat hiervoor naar de me ning van de leiding van het insti tuut borg. Reddingspogingen mochten niet baten Gistermiddag is de 53-jarige op perwachtmeester bij de Rijkspolitie A. K. Goud uit Dordrecht met zijn auto van de Handelskade te Dor drecht af de Oude Maas ingereden. Er werden onmiddellijk pogingen ondernomen hem te redden, maar die mochten niet baten. Men trachtte eerst de niet zo diep in het,water liggende wagen met pik- haken omhoog te trekken. Twee agenten van politie sprongen daarna in het water om te trachten een por tier te openen. Toen dit mislukte sloeg een der agenten met een steen een ruit in en probeerde hij de heer Goud door de aldus ontstane opening te treken. De auto werd tenslotte door een bergingsvaartuig in de ta kels genomen en op de wal gezet. De heer Goud was toen reeds over leden. UITSLAG SUS-ACTIE De 11e SUS-aktie, groot 1.875.000,- werd geheel uitverkocht. De eerste radiobekendmaking van hoofdprijzen zal plaatsvinden hedenavond in het KRO-programma van 19.30 - 20.10, de 2e radiobekendmaking dinsdag 19 mei, 3e bekenmaking vrijdag 22 mei, 4e op zaterdag 23 mei, elke avond in 't KRO-programma van 19.30 - 20.10 uur. De vijfde (slot)bekendmaking zal plaatsvinden voor radio en TV op zondag 24 mei van 20.30 - 21.00 uur. 21 organisaties en instellingen, werk zaam op het gebied van de geestelijke en stoffelijke noden ten behoeve van de Katholieke Volksgemeenschap zullen de netto opbrengst ontvangen. Na de laatste radio-TV bekendma king zullen op bekende wijze trek kingslij sten worden verspreid.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9