15.! Cortonastichting Haasrwes k^ieT^Mv^f^SaanSehi?ger Mr. Stikker gaat in Turkije en Griekenland goede diensten aanbieden KREYMBORG-TIP M. HEYMANS ITALIAANSE MINISTER VERDEDIGT PAUS PIUS XII Meisie verdronk in sloot naast Weinig zeggende Navo-conferentie beëindigd Navo-bemoeienis met Cyprus toegejuicht WEEKENDERS 90 vierde 40-jarig jubileum bij Akerboom te Oegstgeest Fabriek afgebrand in Zwijndrecht Onthoofde Britse lijken gevonden TtyJDAg n MEI KXM DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tl/I 1 1 I Kapitein Svenson in .1 staat van beschuldiging O O Europa heeft meegedeeld, dat ka pitein Alfred Svenson, die vier mei Een tragische verdrinkingsdood toegePast, maar de levensgeesten wa- J^63 in ,efn Amerikaanse jeep naar f veraimKingsaooa geweken In het Academisch Oost-Duisland is uitgeweken O". ze- heeft gistermiddag om half vijf be- i,. 1 gaweiten. in net Acaaemiscn Hoor de Russische auto roerine gebracht in Leiden Tn de Ziekenhuis, waarheen het slachtoffer ven dezer, na floor ae Kussiscne auto- roering geDracnt in L,eiaen. in ae gevoerd kon men slechts de dood "teiten uit de Oo9tzone te zijn gezet, Sloot naast de Margaretha van Cor- was gevoera. Kon men siecnts ae aooa hondsrennhliek terug te tona-stiahting nabil de molen De vaststellen. Uit de woorden van het ™eer in ae oonasrepuDiiek tenig te H^es^rboomfis de zesjarige Yvo'rme broertje bleek, dat de kinderen aan £renva^ tesohuld^mg Burgerjong, gewoond hebbend aan de ^«"«nd aan het spelen waren. ^irwet?ns diefrtal b%™st Haagweg, om het leven gekomen. Het meisje moet daarbij haar even- erop, dat hij met een jeep van het Haar broertje, die haar in het water wicht hebben verloren. Amerikaanse leger was uitgeweken, van de sloot had zien vallen, waar- De N.A.V.O. conferentie in Den Haag behoort weer tot het verleden. Donderdagmiddag heeft mr. D. U. Stikker «Is secretaris-generaal van de organisatie de vergadering gesloten. Op de foto zien we hem, op het punt zijn sluitingstoespraak te beginnen. Weinig optimisme over verbetering De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie, mr. D- U. Stikker, zal zich op verzoek van de lid-staten van het Atlantisch pact speciaal bezighouden met de verhouding tussen Griekenland en Turkije die door hun geschil over Cyprus op ge spannen voet met elkaar staan. Dit is een resultaat van de voor- ij aarsconferentie van de NAVO die dinsdag, woensdag en donder dag in de Julianakazerne in Den Haag is gehouden. Mr. Stikker heeft op de persconferentie na aflpop van de laatste vergadering van de ministers gezegd, dat een werkelijk conflict tussen twee landen van de Navo ondenkbaar is. Het stemde in conferentiekrin gen tot voldoening, dat over deze moeilijke kwestie een alinea is opgenomen in het slotcommuniqué. In deze alinea geven de minis ters uiting aan hun bezorgdheid over de toestand, die het gevolg is van de onrust op Cyprus. Zij steunen volledig het optreden van de Ver. Naties op Cyprus en de bemiddelingspogingen van de Fin Tuomioja. van geen van de vijftien landen een voorstel is gekomen voor een belang rijke wijziging in het politieke ge- _r deelte. Op militair terrein is er geen verhouding Oost-West enkele verandering gekomen in de twee verschillende standpunten, in- De Griekse minister van buiten- tegratie of geen integratie. In de landse zaken, Kostopoulos, heeft ge- huidige omstandigheden kan de Na- zegd, dat de secretaris-generaal niet v0 nlfVgaan dan coördinatie als bemiddelaar gaat optreden, maar °P nuhtair terrein, uitsluitend zijn goede diensten aan- De secretaris-generaal heeft zich biedt bij het bijleggen van het ge- niet erg optimistisch uitgelaten over schil. Zijn Turkse collega, Erkin, de vooruitzichten van een verbete- juichte de belangstelling van de Navo ring van de betrekkingen tussen Oost in het geschil over Cyprus zeer toe. en West. Hij wees erop, dat het Ber- Dit is naar zijn oordeel een heel ge- lijnse vraagstuk nog geen stap dich- zonde ontwikkeling. Turkije heeft op ter bij een oplossing is gekomen, de conferentie bereikt wat het wil- Deze situatie noopt tot twee conclu de, zo voegde hij eraan toe. sies: het Westen moet zijn defensieve Kostopoulos was ook tevreden, kracht handhaven en de consultatie want hij zei tot verslaggevers het binnen de organisatie moet worden verheugend te vinden, dat de Navo verbeterd, heeft erkend, dat de gehele kwestie- Cyprus een zaak van de Verenigde DUITSE VRAAGSTUKKEN Naties is. Grote kwesties van verreikend ka- In het slotcommuniqué wordt ge- rakter zijn op deze conferentie aan zeëd, dat 'de grondoorzaken van de de orde geweest, zo zei men in con- spanning in de wereld nog steeds ferentiekringen. Verder zei men dat bestaan. In het bijzonder is er geen de tegenstellingen met grote open- oplossing gevonden voor het^ Duitse Duitse volk naar hereniging van zijn land dichterbij een oplossing te bren gen. De Duitse bondsregering is de enige regering in Duitsland die vrij en legaal tot stand is gekomen. Die regering is daarom gerechtigd te spreken als vertegenv/oordigster van het Duitse volk. De persconferentie van mr. Stik ker was de laatste die hij hield als secretaris-generaal aan het einde van een ministersconferentie van de Na vo. Hij maakt op 1 augustus plaats voor de Italiaan Brosio, thans am bassadeur te Parijs. schuwde echter niet bijtijds omwo nenden. Hij barste in huilen uit. Te laat om nog redding te kunnen bieden, kwam de 18-jarige Leonardus v. d. Werf, wonend aan de Haagweg 51, toesnellen om de helpende hand te reiken. Ook een van de zusters van de Cor- tona-stichting kwam op het alarm af. Genoemde v. d. Werf bracht het kind dat drijvend in het midden van de sloot werd aangetroffen, op het droge. Hij waarschuwde de aan de Haag weg wonende arts Van Leeuwen, ter wijl de zuster de Eerste Hulpdienst waarschuwde. Dokter van Leeuwen heeft nog kunstmatige ademhaling Uno bezocht UNO als tienmiljoenste De Verenigde Naties ontvin gen donderdag de tien-miljoen ste bezoeker sinds in novem ber 1952 de rondleidingen voor het publiek begonnen. De ge lukkige was Uno Laitinen, een instrumentmaker uit Detroit, die het VN-gebouw met zijn vrouw bezocht. VN-functiona- rissen spraken er hun verheu genis over uit, dat Laitinens voornaam nog steeds in vele delen der wereld wordt ge bruikt als afkorting van de wereldorganisatie: United Na tions Organisation. Secretaris generaal Oe Thant schonk de tien-miljoenste bezoeker een aantal boeken over de VN, voorzien van zijn handteke ning. Bovendien werd 't echt paar een lunch aangeboden. uitgebreid assortiment in self-ironing kwaliteit Stille Rijn, t.o. Hartebrugskerk. heid besproken zijn en over het al gemeen positief werden benaderd. Eén van die punten was de toe komst van de alliantie en de vraag of er wijzigingen in de structuur moeten komen. Mr. Stikker zei, dat voor Vineent van Gogh door koningin en het Berlijnse vraagstuk. De raad stelde nogmaals vast, dat een recht vaardige en vreedzame oplossing al- leen kan worden bereikt op basis Het was gisteren feest op de scheepswerf van de N.V. van het zelfbeschikkingsrecht. Elke Gebr. Akerboom aan de Hoge Morsweg in Oegstgeest. passende gelegenheid moet worden De voorman van de ijzerwerkers, de heer M. Heijmans, aangegrepen om de wens van het uj^ Hazerswoude vierde zijn 40-jarig ambtsjubileum. Klokslag 3 uur werd de jubilaris ontvangen in de fees- I telijk versierde kantine van de werf, waar naast de ge- Onthulling van monument hele directie, het voltallige personeel aanwezig was. De eerste spreker was de directeur, de heer C. Aker boom. Deze prees de jubilaris om zijn all-round vakman schap en zijn tact om met z'n collega's om te gaan. Hij zei onder meer: „14 mei 1924, 40 jaar geleden (ik had nog twee jaar „rode kool" voor de boeg) is naar alles Koningin Juliana zal op 28 mei wat u mij vertelde een zeer gedenkwaardige dag ge- o v„ naar Zundert komen om het monu- weest. U hebt bijna ieder van ons zien komen, velen drecht is vannacht door brand ver- ment van Vincent van Gogh, ver- uiteraard niet meer aanwezig zien gaan. Alles wat en woest. Een grote voorraad olie, vet vaardigd door Ossip Zadkine, te ont- ie(jereen die u hebt meegemaakt, kunt u zeer uitvoerig, en jute zakken is verloren gegaan. hu"e£- ®ellalv® kornngm zal ee.n snedig, spits karakteriserend, smaakvol en smeuig om- ^f'^rer'^oiX'-vlatS «ÖtS schrijven Wij hopen er in te slagen dit feest tot een Sf brandweren Tan Dordrecht en «"J bijwonen. zodanig succes te maken dat uw toekomstige memoires Zwijndrecht, die nog met de nablus- Zadkme zal aanwezig zijn evenals wederom lachtranen zullen verwekken. De felicitaties sing bezig 'zijn, konden voorkomen De Lantschots, een bankiersfamilie en de dank van de directie gingen gepaard met de aan- dat het vuur ook de oliefabriek die het monument aanbiedt aan de bieding van een geschenk onder couvert. Schiedam bereikte. gemeente Zundert. Om half elf zal Namens het personeel sprak de heer M. Frankhuizen, het monument^ dat komt te staan eVeneens hoog opgaf van de kwaliteiten van de ju- de**koningin^ worden 'onthuld^De to- bU«is en zijn felicitaties namens het gehele personeel gemeester van het Franse dorpje Sint onderstreepte met een geschenk onder couvert. Remy de Provence, dat de sokkel heeft geschonken, zal tevens aan- ZONNIG HUMEUR wezig zijn met een groep folkloris tische dansers, die na de onthulling Namens de oude garde werd de jubilaris nog toegespro- De fabriek van de Jute-Industrie voorheen Schaardenburg te Zwijn- Politiechef van Culemborg wil na ontslag wachtgeld optreden. Plaatselijke autoriteiten en politie ke figuren in Culemborg zijn in ver legenheid geraakt, nu de ontslagen korpschef van politie P. E. van R. heeft aangekondigd, dat hij via een beroep op het ambtenarengerecht wil trachten gedurende vijf jaar (na melijk tot het bereiken van de pen- Politieman wordt burgemeester ken door de heer J. v. d. Ploeg, die zich aansluitend bij de felicitaties de jubilaris dankte voor de warme vriend schap die het gehele personeel van hem door alle jaren ondervond. In de Zuidarabische federatie zijn twee lijken zonder hoofd gevonden, waarvan met zekerheid is vastge steld, dat het hier twee Britse mili tairen betreft, die op 30 april bij de gevechten zijn gedood. Op 3 mei had generaal John Cubbon, commandant van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten, op een perscon ferentie in Aden gezegd „betrouw bare inlichtingen" ontvangen te heb ben over het onthoofden van de bei de Britten. De hoofden zouden in het openbaar tentoongesteld zijn in Taiz, Jemen. De Jemenitische regering sprak dit de dag daarop tegen en de Ameri kaanse ambassade in Taiz zei, dat het „absoluut niet waar was" dat de hoofden daar waren getoond. Gift van Soekarno voor standbeeld van bisschop President Soekarno van Indonesië heeft 1 miljoen roepia's (ongeveer 80.000 gulden) geschonken voor een standbeeld, dat ter nagedachtenis aan Mgr. Soegiapranata van Sema- rang, zal worden opgericht. Mgr. Soegiapranata overleed vorig Tl jaar tijdens zijn verblijf in Neder- land. Hij was een vriend van de In donesische president. (Advertentie) Opfluiten in Utrecht „Er is nog voor je gefloten", kunnen 800 kersverse telefoon- bezitters in Utrecht-Zuid van 20 mei af te horen krijgen als ze thuis komen, want op die dag worden de eerste fluittele- foons van de PTT geinstalleerd en in werking gesteld. Het is een primeur voor Nederland. De telefoons bellen niet, maar kondigen fluitend een gesprek aan. De bezitters van de flui tende telefoons wonen groten deels in Hoograven en het zui delijke deel van het Kanaal eiland. J. Het zonnig humeur en het nooit af latend optimisme van de jubilaris zag spreker als het geheim waardoor rDe heer A. D. Viezee, tot op heden om een 40-jarig dienstverband op zo sioengerechtigde leeftijd) in aanmer- adjudant van de rijkspolitie te De voortreffelijke wijze te volbrengen, king te komen voor een wachtgeld- Bilt en fractievoorzitter voor.de ARP Op de hem zo bekende humoris- uitkering. in de gemeenteraad van De Bilt, is tische wijze dankte de jubilaris voor In politieke kringen schijnt men met ingang van 1 juni benoemd tot de hulde hem gebracht. Hij vond het ten koste van veel te willen vermij- burgemeester van Bleskensgraaf en allemaal sterk overdreven en was be den dat de zaak-Van R. voor het Streefkerk in de Alblasserwaard slist niet overtuigd, dat hij zo voor- ambtenarengerecht komt, omdat er (Z.H.). De commissaris van de ko- treffelijk was. een artikel, gepubliceerd in het tijd schrift „Concretezza". De minister, die hierin reageert op de beschuldigingen aan het adres van Pius XII geuit in het toneelstuk „De plaatsbekleder", laat aan de hand van proefbladen van de encycliek van Paus Pius XI die gericht was tegen het nazisme, zien welk aandeel Pius XII toen nog staatssecretaris, heeft gehad bij de opstelling van de tekst van deze encycliek. Andreotti publi ceerde zelfs met de hand geschreven aantekeningen van Pius XII. De minister zegt dan, dat de be trekkingen tussen de Kerk en het Nazi-bewind altijd gespannen zijn geweest, Hitier en zijn aanhang za- „Ik zal niet wijken. Ik ben niet Dit heeft wijlen Paus Pius Xn ge- gen in de bisschoppen en de Kath. bang geweest in 1918 te München zegd, toen hij in januari 1944 tijdens organisaties vijanden die verpletterd dan wel eens dingen in de openbaar- ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- Het feest werd besloten met een toen de rode gardisten mij aanvielen de bezetting van Rome door de Duit- moesten worden, heid zouden kunnen komen, die on- sesz, heeft hem woensdagavond tele- gezellig samenzijn met veel heil- en de nuntiatuur omsingelden. Zij, die sers, de huidige Italiaanse minister Toen de oorlog uitbrak aldus An- aangenaam zijn voor de plaatselijke fonisch van zijn benoeming op de dronken op het welzijn van de jubi- nooit een revolutie gezien hebben, van defensie, Giulio Andreotti, ont- dreotti, wijdde Pius XII 'zich geheel functionarissen. hoogte gesteld. laris. kunnen niet weten wat dat is". ving, Andreotti heeft dit onthuld in aan de liefdadige hulp.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9