De kunstenaar in de Leidse samenleving in de loop der eeuwen Leidse Agenda LUXAFLEX W J.Z1RKZEE Raad van Bodegraven zendt telegram aan minister over omleidingsweg VERPLEEGSTER VAN ENDEGEEST DOOR RECHTER VRIJGESPROKEN Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 15 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ter gelegenheid van de 36ste dies van de Sociologische faculteit van Leidse studenten heeft drs. J. N. van Wessem, directeur van de Lakenhal, een lezing met lichtbeelden gehouden over „De kunstenaar in de Leidse samenleving in de loop der eeuwen". De heer Van Wessem werd ingeleid door de praeses van de faculteit, de heer G. van 't Hart. Het betoog van de heer Van Wes sem kwam in grote lijnen daarop neer, dat het werk van de Leidse schilders van de 15e eeuw tot he den behoudens dat van de genieën Lucas van Leyden en Rembrandt, 'n practisch onberoerd gebleven lijn vertoont en invloeden van buiten zo goed als geen rol hebben gespeeld. Zelfs in onze dagen niet. Ieder kunstwerk is het resultaat van een persoonlijk kunstenaarschap. Dat „de middeleeuwen" de gothische kathedralen hebben gebouwd, is on zin, aldus de heer Van Wessem, maar sinds de renaissance werd de kun stenaar zich meer van zijn indivi- duële waarde bewust. We moeten de kunstenaar zien tegen de achtergron den van zijn tijd. Leiden was en is een provinciestad en de Leidse kunst vertoont een provinciaal karakter, hetgeen overigens geen kwaliteits oordeel betekent. De heer Van Wessem besprak de opkomst van Leiden en de contacten met het zuiden. Eerst met Engel- brechts kan men spreken van Leidse kunst, met als typisch kenmerk de AAA/ /RPF? werkt ook met 2 naalden electrisch MEERPOEL (Advertentie) BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis zv M. van Dijk en M. Hazenoot; Carolina Anna Ilo- na Alida dv G. G. J. Riethoven en A. J. M. Beljaars. Gehuwd: K. Venema en M. C. J. Maaskant; P. J. Stikkelman en A. Verberg; G. M. Zandbergen en N. M. Burgmeijer; H. P. Stuifzand en A. D. M. Tetteroo; H. A. N. Komngs en C. M. C. Pot; A. C. Gottenbos en A. van Delft; C. Jeltema en M. van ^laveren; J. A. Maaskant en M. Klei- hrink; J. H. Hes en Y. Fiorani; A. T. J. Sistermans en M. C. C. van Vel- zen; H. van der Reijden en M. Mie- remet; H. van Houten en J. A. H. Dreef; L. de la Rie en C. Kromhout; T. Kanters en S. J. van der Most; G. N. van Rossen en J. Crama; J. J. Rooij en G. Crama; A. Regeer en H. Groenhuijzen; J. Schouten en F Warmerdam; J. B. J. Planjer en H. N. Guy. Overleden: J. T. van Rijn, 60 jaar, man; G. F. Lammerdin, 44 jaar, man; H. M. de Beer, 60 jaar, ech.g van J. C. Tendeloo. Ondertrouwd: J. Kapaan en G. C. M. van Schagen; D. J. van der Werf en C. M. de Kroon; P. C. Rosier en M. K. Goudswaardt; J. Baartwijk en G. J. Sommeling; B. Lonis en G. P. M. Burgmeijer; K. J. Hoogeboom en W. C. van der Vos; C. W. Elderhorst en E. C. van Dijk; H. J. Bekooy en S. van Kampen; T. de Bruin en S. Zwart; N. C. M. Kleij en J. T. M Rietkerk; H. B. J. M. van den Heu vel en S. J. Veldhorst; R. Krabben dam en M. van Leeuwen; E. van Slooten en M. Wennink; J. Devilee en J. C. Laterveer; G. W. Fieker en H. V. Kessler; C. Looij en M. W. J. Weeda; D. van Schoonderwoerd den Bezemer en A. Staphorst; I. Boot en C. van Hemert; R. E. Nikkels en Jkvr. J. C. G. de Bosch Kemper; C. H. P. Verbruggen en K. M. de Boer; J. A. de Rapper en A. P. Fasel; L. A. Eradus en R. C. Korenhof; N. van Ginkel en D. R. S. Duijverman; W. Hulshoff Pol en A. M. J. Dobschütz; J. P. Hoogervorst en N. F. van West- rienen; S. G. Bruggeling en W. de Jong; P. van Luijn en F. M. T. Bon net. De Werknemende Middenstand, afdeling Leiden viert dit jaar haar tweede lustrum. Het feest wordt 26 mei a.s. gevierd om 8 uur 's avonds in Restaurant Van der Heyden na 'n korte jaarvergadering met een gezel lig samenzijn. Aan de Gabriël Metzustraat te Leiden gaat gebouwd worden een nieuwe werkplaats voor de stichting Nazorgwerkplaats te Leiden. De eer3te paal wordt geslagen a.s. woensdag 20 mei om 11 uur v.m. Om acht uur gisteravond is tij dens trainen op de sportvelden aan het Leidse Hout de 13-jarige Annie v. d. Wijngaard uit de Zaanstraat te Leiden gevallen. Zij brak haar rech ter onderbeen. Vannacht is ingebroken in de Chr. Kweekschool. Alleen een doosje sigaartjes is verdwenen. overdaad van mooie details. Lucas van Leydens geniale werk toont ech ter het nuchtere, Hollandse, obser verende en ontledende karakter. Het werk van De Cock betekent echter na dat van Lucas reeds een terugval tot het manierisme. Rembrandt is de man van grote spanning en dramatiek in zijn kunst, maar daarom, aldus spr., kon Rem brandt niet in Leiden blijven. Als stad gaat Leiden dan 'n grote bloeitijd tegemoet, maar de Leidse kunst gaat achteruit. Levensverfij ning toont zich in glaswerk en bouw kunst; de tijd van de fijnschilders, die tot in onze eeuw zou voortduren, brak aan: Gerard Dou, Brekelen- kam, Gabriël Metsy. Een eigen plaats neemt v. d. Tempel in als portrettist. Jan van Goyen is als zwerver een uitzondering. Jan Steen werkte veel elders, al behoort hij tot de Leidse school. Zij gaven een ander aspect aan de Leidse schilderkunst. De kunst van de 18e eeuw is fijn, maar niet bepaald wild. In de ne gentiende eeuw wordt de lijn van de fijnschilderkunst voortgezet door de venijnige Bakker Kor ff en tot in de huidige eeuw door Floris Ver ster. De kunst in Leiden is dan ech ter niet meer aan Leiden gebonden, het wordt naschilderen van de Haag se school. De extreme kunst ging Leiden voorbij. Drs. Van Wessem besloot met te wijzen op het werk van levende kunstenaars. Aan de hand van dia's wijdde hij een korte beschouwing aan kunstenaars als H.H. Kamerlingh Onnes, Jan Wolkers in zijn begin periode, Tweehuysen, Dool en Buur man, o.a. De lezing werd gevolgd door een discussie. W. Goddijn 60 jaar kerkzanger De heer Wout Goddijn herdenkt tweede pinksterdag zijn 60-jarig zan gerjubileum. Er is gelegenheid hem met dit feit geluk te wensen maan dagmorgen van half 12 tot 12 uur in het parochiehuis naast de St. Petrus- kerk. CANON-SHOW FA. v. d. HORST Belangstellenden hebben gisteravond in restaurant Van der Heyden 'n reis door Europa en Azië kunnen maken. De talentvolle fotograaf W. Fokkema uit Den Haag heeft een grote serie dia's gemaakt met materiaal van de Japanse Cano-fabrieken en daarbij schoonheid aan nuttigheid gepaard. Want tevens toonden zijn prachtige kleurenopnamen welke mogelijkheden de apparatuur van Canon-fabrieken en daarbij schoonheid groothoek-fotografie. Ook het juiste ge bruik van volautomatische camera's werd gedemonstreerd. Op deze Canon show. welke werd georganiseerd door de firma Van der Horst, Doezastraat, kon men ook met het Canon-assorti ment zelf kennis maken, 's Middags van vier tot acht uur Om 8 uur begon de heer Fokkema met zijn met muziek ge- illustreerde vertoning. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND Studieboeken, portemonnaie, vul pen, 3-delig bedstel, cape, beenpij- pen, herenschoen, kinderschoen, sleu tels, dameshandtas, damesbril, he renpolshorloge, slagersmandje, para plu, jongensjas met. capuchon, hoofd doek, rekenliniaal, rijwieltas, stof zuigerbuis, map inh. papieren, wan ten, herenhandschoenen, dameshand schoenen, etui inh. schrijfbenodigd heden, bankbiljet van f 25.-, toilet tasje inh. geldsbedrag, bollenzakken, nylonkousen, heren winterjas, jon- gensportemonnaie, herenbril, dames polshorloge, uurwerk van een heren- polshorloge, damesportefeuille met inh., damesschoudertas, autostep, duimstok, broche, kinderwagen, oor bel (goud), herenpantalon, zonne bril, böodschappentas, pakje inh. overhemd en sokken, draadkniptang, scooterwiel met band, regenbroek, ketting met bedeltjes, houten step, met 3 wielen, damesring, straatma- kersuitrusting, tas inh. textielstalen, auto wieldop BMW, slagersmes, sjaal, speelgoedolifant, aktetas, plaid, he renhoed, catalogus, schakelarmband, trouwring, microkapsel, zeilboot, overgordijn, oorbel (zilver), kinder armband. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort op woens dagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. BESLUIT ONTBINDING NEDERLANDSE OPERA Het bestuur van de stichting de Nederlandse Opera gevestigd te Am sterdam heeft in zijn vergadering van vandaag besloten het onder staande besluit aan de overheid ter goedkeuring voor te leggen: Het bestuur van de stichting de Nederlandse Opera gevestigd te Am sterdam, van oordeel, dat de ont wikkeling der verhoudingen bij de Nederlandse Opera een artistiek ver antwoorde verwezenlijking van haar doelstelling niet meer mogelijk maakt, besluit de stichting conform artikel 12 der statuten te ontbinden met ingang van de datum, waarop de laatste van beide statutair ver eiste goedkeuringen van overheids wege zal zijn ontvangen. De vereffening zal overeenkomstig de statuten door het bestuur geschie den; het bestuur zal na de datum van ontbinding de bestaande ver plichtingen afwikkelen. Voorts deelt het bestuur mede de directie op dracht te hebben gegeven te onder zoeken of en in hoeverre het artis tiek, financieel en organisatorisch mogelijk en verantwoord zal zijn tij dens de liquidatie periode voorstel lingen te geven. (Advertentie) In aansluiting op het artikel op pag. 2 over een publicatie van pater dr. Geurts zij nog mededeeld, dat leden van de vereniging Oud-Leiden het boekje: „Het eerste grote conflict over de eigen rechtspraak van de Leidse universiteit" tegen gereduceerde prijs kunnen bekomen. Zij betalen 2 75. Be stellingen kunnen worden geplaatst bij de secretaris van Oud-Leiden, de heer P. H. Gillissen, Burggravenlaan 48 te Leiden. VRIJDAG 15 MEI Pinksterbijeenkomst voor alle christenen. 8 uur n.m., Pieterskerk St. Eloy (Metaalbewerkers) Jaarvergadering, Zomerzorg, 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGSAGENDA De Lakenhal: Dagelijks 104 uur Zondags 14 uur. „Shakespeare hoe en waar". Tot 29 juni. Rijksmuseum voor Volkenkunde, (Steenstraat). Dag. 1017, zond 1317 uur. Rijksmns. Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr.): dag. 10—4 uur zond. 14 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma t.m. vrijdag 105 uur, zond. 14 uur. Rijksmus. Geologie en Mineralogie (v. d. Werfpark). Geologie van Ne> derland. Dag. 10—12 en 2—4 uur zon- en feestd. 24 uur. „De Ruif" (Jan Vossensteeg 59) Expositie Boezem. Tot eind mei. Boerhaavezalen. „Creatieve cursus sen K. O." 14, 15 en 16 mei. BIOSCOPEN De films in de week van 14—25 mei zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „De verdoemden van Alto- na" (18 jr.) Geprolongeerd Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Beide Pinksterdagen 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Vacantievoorstelling: „Moe der wat een klap". (A.L.) Dag. 10.30 en 2.30 uur. Pinksterdagen alleen 2.30 u. Lido: „De charge van de blauwe brigade (14 jaar). Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Beide Pinksterdagen 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny waar kom je van daan"? (A.L.) Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Beide Pinksterdagen 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: ,,'s Is feest vandaag" (A.L.) Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Beide Pinksterdagen 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Irma la Douce" (str. volw.) Geprolongeerd Dag. 2 en 8 uur. Beide Pinksterdagen 2, 5 8 uur. Rex: Do. t.e.m za.: Codewoord Poes (18 jaar). Zo. t.m. wo.: „De redder des konings (14 jaar). Dag. 2.30, 7.15 en 9.15- uur. Beide Pinksterdagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. LEIDERDORP Opening zwembad Morgen, zater dag 16 mei, des morgens om tien uur wordt het zwembad aan de Ericalaan geopend. Geboren: Martin Jöhan Louis, zn van H. van de Pol en J. W L. Bergman; Maria Wilhelmina, dr van A. J. Ouwer- kerk en M. A. van Mil. OEGSTGEEST Geboren: Wilhelmus Everardus Maria zn v. C. J. Strijk en M. A. Wol- ters; Eric Jan zn v. J. P. J. Fleur en C. W. M. van Wouw; Tomas Milan zn v. Z. L. Dokoupil en J. E. van Voorst van Beest; Maartje Petronella dr v. K. de Best en M. C. van der Meij; Ti ne Hendrika dr v. J. de Best en A L. Verloop; Willem Cornelis zn v. C. Vletter en A. van Zuijlen; Karin Lin da dr v. F. Zuidema en C. Haak van Overloop; Ronny Frits zn v. F. Cohen en B. M. Hollebeek; Ronald Theodoor zn v. T. Spelt en W. M. J. J. Kramer; DECORATIEF MODERN VOORDELIG Gratis plaatsen Vraag prijsopgaaf TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING Van 't Hoffstraat 7-7a Telef. 24610 - Leiden MIDZA (Advertentie) Corneliè Susanna dr v. L. Amersfoort en W. C. Vülbrief. Ondertrouwd: A. J. M. Terken en M. W Gribnau; H. F. G. Moussault en A. M. M. Verschoor; J. Sjardin en J. van den Hoonaard; L. G. van Veen en S. O. Lampe. Getrouwd: J. Brussee en W. H. An- dela; R. A. Weemhoff en C. H. N. van der Straaten; A. H. Labee en J. J. Kleiweg; W. Kraaij en N. Krijger. Zij diende Leidse patiënt te grote dosis slaapmiddel toe De Haagse rechtbank heeft van morgen de 24-jarige verpleegster M. C. Zaalberg uit Oegstgeest, vrijge sproken van haar ten laste gelegde dood door schuld, als gevolg van het toedienen van een te grote hoeveel heid slaapmiddel „somnifeen". Ver dachte had een patiënt van de psy chiatrische inrichting „Endegeest", de heer Buysen uit Leiden, in okto ber 1963 een hoeveelheid van 30 c.c. toegediend, terwijl slechts 30 drop pels was toegestaan. Tengevolge hiervan overleed de patiënt twee da gen later. Verdachte had als excuus onder meer aangevoerd, dat zij de afkor ting dr. op het flesje had uitgelegd als „drank" in plaats van druppels. Zij diende patiënten met een ander slaapmiddel wel vaker 30 c.c. toe, verklaarde zij. De rechtbank overwoog, dat ver dachte weliswaar een ernstig tekort aan nauwkeurigheid in het toedie nen van het slaapmiddel heeft ge toond, doch dat zij de sterkte van „somnifeen" niet kende. Voorts had zij, doordat zü te laat was voor haar dienst, geen mondelinge instructies van haar collega kunnen overnemen. Het feit dat verdachte later is be handeld voor een ziekte, welke mo gelijk reeds eerder haar werk on gunstig heeft beïnvloed, zag de recht bank eveneens als verzachtende om standigheid. De rechtbank achtte dood door schuld niet bewezen. De officier van justitie had veer tien dagen geleden een geldboete van 75 geëist. De agenda voor de raadsvergadering van Bodegraven bevatte slechts een do zijn punten. Hieronder waren geen op zienbarende Er werd gestemd over de benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Op voorstel van b en w werd benoemd de heer D. Meyer Hü verkreeg 11 stemmen De heren J van r.oo en W. van Loenen. eveneens werk zaam ter secretarie werden plaatsver vangers Wijziging kwam in de bezoldi ging cfezer ambtenaren en In de veror deningen. De presentiegelden van de woning adviescommissie werden van ƒ6.— op 7.50 gebracht De subsidie regeling van de plaatse lijke Kruisverenigingen kwam ook op de helling. De gemeentelijke bijdrage in de personeelskosten werd verhoogd van 45% op 50%. De bijdrage in de mate- rieelkosten, die 1— per lid bedroeg zal niet gewijzigd worden. Door de grenswijziging van 1 febr. jl. is aan een vijftal ingezetenen te Nieuwerbrug overdracht in eigendom toegezegd van het door hen bewoonde pand De raad heeft min of meer noodgedwongen deze situatie moeten aanvaarden en be vestigen. De heer B. Jansen te Amersfoort had van de voormalige gemeente Barwouts- waarder een perceel grond gekocht om een bungalow te bouwen Hij wil thans meer grond hebben. Dit besloot de raad hem te geven, mits betrokkene het renteverlies vergoedt, dat door uitstel van het notarieel transport door de ge meente wordt geleden. Er waren twee verzoeken ingekomen tot aankoop van bouwgrond in Dronen- wijk. De fa De Wit en Vink, aannemers, die een bedrijfspand voor eigen gebruik willen vestigen. De raad had geen be zwaar De Kerkvoogdij der Ned. Herv gemeente wil grond voor een kerkge bouw. Ook dit was een hamerstuk. In verband met de verbeteringen aan de Oud-Bodegraafse weg inzake de gas- en elektriciteitsleidingen, waren door b en w. begrotingswijzigingen voorgesteld Hiertegen was geen bezwaar. De agenda besloot met enkele wijzi gingen der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964. De heer C. Hoogendoorn interpelleer de over het dempen van de sloot tussen Prinsenstraat en Prins Bernhardstraat. Wethouder Karssen wees op vroegere pogingen deze sloot gedempt te krijgen, maar particuliere eigenaars werkten niet mee. Wellicht is thans de situatie anders. Door het afkalven van het ta lud is reeds een gedeelte gedempt. Dit kwalijkriekende water is voor de volks- gezondheid geen aanwinst. De vergadering eindigde met 'n motie, ondertekend door alle partijen, namens welke de heer Van Briemen als woord voerder optrad. Deze betrof de onhoud bare situatie in de gemeente door het niet voltooien van de omleid ingsweg/ Een telegram werd opgesteld, bestemd voor de minister van Waterstaat. De in houd van het telegram luidt: De raad der gemeente Bodegraven kennis genomen hebbende van de vra gen aan Uwe Eexceilentie gesteld door het iid van de Tweede Kamer, de afgevaardigde de heer Kolfschoten, betreffende de omleidingsweg rond Bodegraven. gelet op de onhoudbare verkeers overlast in de kom der gemeente, a. wendt zich tot Uwe ExceUentie met hét dringende verzoek een on verwijlde afwerking van deze weg te bevorderen: b. nodigt Uwe Excelllentle uit per soonlijk de situatite ter plaatse ln ogenschouw te nemen. Luciano Liggio, een Mafia-lei- der uit Corleone bij Palermo, is aan gehouden na zestien jaar lang door de politie te zijn gezocht. Hij lag ziek te bed en bood geen tegenstand. Lig gio zou verscheidene mensen heb ben vermoord. BEU RSO VERZICHT Vaste markt AMSTERDAM, 15-5. De interna tionale waarden hebben vanmiddag de beursweek afgesloten in een vas te stemming, vooral vOor de Philips- aandelen, Kon. Olie en AKU. Ook Unilever en Hoogovens noteerden boven het voorgaande slotniveau. De omzetten vielen, rekening houdend met het feit dat de beurs tot dins dag gesloten blijft, niet tegen. De Nederlandse hoofdfondsen sloten don derdag in Wallstreet hoger, waarvan vooral de Philipswaarden. Dit gaf 't Damrak vandaag de nodige steun in de rug. Het publiek ging tot aanko pen over. Het buitenland liet groten deels met verkooporders verstek gaan. Mede hierdoor was de tenden tie opgewekt tot vast voor de inter nationale waarden. Philips werd op f 154.20 verhandeld, tegen gisteren als slotprijs f 152.60. Kon. Olie steeg ruim een gulden tot f 160.20. AKÜ zeven punten hoger tot 511. Hoog ovens plus twee punten op 651%, terwijl Unilever zestig cent verbeter de tot f 147. Vergeleken met de slot- koers van de vorige beursweek steeg AKU, rekening houdend met 't feit, dat dit fonds deze week ex 13 pro cent slotdividend en ex 5 procent stock werd verhandeld, deze beurs week enkele punten. Hoogovens ging circa negen punten omhoog. Philips ruim één, Unilever bijna drie gulden hoger. Daarentegen daalde Kon. Olie circa zes gulden. Van dit bedrag moet echter f3,65 slotdividend wor den afgetrokken. Alles bij elkaar voor de meeste hoofdfondsen geen ongunstige beursweek. De handel in de scheepvaartwaar den was zeer rustig, de stemming ge makkelijker. Van de leidende cultures lagen Amsterdam Rubber en HVA iets beter in de markt, echter met weinig zaken. De staatsfondsenmarkt was iets luier. De leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten lagen gedrukt in de markt. Dit op de aankondiging dat genoemde bank op 27 mei met een vijf procent nieuwe lening komt tegen 99% procent, groot 100 min. Genoemde aankondiging was voor de beurs geen verrassing. Er werd reeds enige tijd re kening gehouden met een dergelijke lening. De beurs is vanmening dat genoemde lening scherp is gesteld. In de lokale afdelingen noteerden In- dola en Fokker resp. 18 en 15 procent dividend. Beide fondsen werden iets hoger geadviseerd. Kwatta lag beter in de markt op het gepubliceerde jaar verslag. Aandelen VMF, die de laatste dagen steeds aangeboden in de markt hebben gelegen, gaven een licht koers- herstel te zien. De beurs blijft tot dins dag gesloten. Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van viijdag- avond tot zaterdagavond, opge maakt te 11 15 uur. ZONNIG. Heldere nacht met hier en daar nachtvorst Morgen overdag zon nig weer en warmer dan van daag. Zwakke tot matige wind draaiende naar zuidelijke rich tingten. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX BERLIJN FRANKFORT ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO MADRID MALLORCA LISSABON h. bew. h. bew. onbew. h. bew. 1. bew. 1. bew onbew. onbew onbew. onbew. geh. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew h. bew gen bew. regen 1. bew. onbew. onbew. 17 8 19 9 23 12 23 12 19 10 22 17 33 14 25 13 30 18 PL ZIEL Nr. 514 Hor.: 1 staatsbedrijf (afk.), 3 honigbij, 7 jongensnaam. 8 soort, 11 flauw. 12 zijtak Fulda, 14 einde, 16 boom, 18 landschap op de O kust van Sumatra, 20 ongegist vruchtesap. 22 bijwoord, 23 klein vaartuig in de Zwarte Zee, 25 inwen dig lichaamsdeel. 27 eikenschors, 29 zoon van Jacob, 30 gem. in Drente, 32 gebogen, 33 nevenschikkend voeg woord. Vert.: 2 sociëteit (afk.), 3 dat is (afk. Lat.), 4 onverschrokkenheid, 5 eer, 6 vervoeging v e. hulpwerkw 8 ongeschonden, 10 oorlogsgod, 11 knie holte (gewestelijk), 13 dunne overjas, 15 godin der overwinning (Gr. Myth), 17 stuk hout, 19 meisjesnaam. 21 verf stof, 23 rivier in Italië. 26 opening eiiei fuik, 28 ik (Lat.), 29 muziek noot, 31 voorzetsel. Oplossing nr. 513 Hor.: 1 Nahe, 4 ebbe, 7 onder. 9 pertinent. 10 leg, 11 aks, 15 vosseklem, 18 Isère, 19 raad, 20 Onan. Vert: 1 nipa, 2 hortensia. 3 ent, 4 een, 5 Breukelen, 6 erts, 8 dis, 12 ever, 13 wee, 14 amen, 16 s.s.d., 17 Kro. PLMT Handje helpen? MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 mei, Kaas Aange voerd 7 partijen Goudse kaas. Note ringen: Goudse kaas le kwal. tot 2.65 Handel goed. Vee Stieren: 12, 700-1800 p. st.; melkkoeien: 90 925-1235-1400 p. st., willig; vette koeien: 180, 3.50-4.10- 4.70, p. kg. gesl. gew., flauw; vare koeien: 73, 850-1300 p. st., kalm; pin ken: 10, 375-625 p. st., kalm; graskal veren: 109, 3.00-3,75 p. st., redelijk; nuchtere kalveren: 49, 1.30-1 65, p. kg lev gew., 100-150 p. st.. flauw; vette schapen: 40, 100-130 p. st., stug; fok schapen: 156; met 1 lam 185-250 p. st., met 2 lammeren 255-315 p. st; vette lammeren: 473, 115-160-170 p. st., stug; varkens (zeugen): 28; drachtige zeugen: 400-500 p. st., kalm schrammen: 257, 105-125 p. st., kalm; biggen: 726, 65-75-85 p. st., kalm; geiten: 14; zuiglammeren 40, 120-140 p. st., stug; weidelammeren: 885, 90- 120, p. st., stug. RIJNSBURG, 14 mei, Bloemen Am. anjers Flamingo 2700, Sim G. J. 2700-27900; Sim wit 2500-2800; Sim rose 2500-3000; Sim rood 2800-3300; Anemonen 160-300; Lely Regale 1700 Geibera eerste soort 4100; Trollium 240-300; Margrieten wit 550-640 al les per 100. Tulpen: Avelance 95; Algeba 80-95; Edith Eddy 45-55; Vlammenspel 75-85; Lincolnshire 120 Kansas 90-100; Clara Butt 80-90; Mr. Moon (gesneden) 60; Golden Harvest ide 52; Kleurenpracht 75-85; Lathy- rus 85-125 per bos.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4