De blijmoedige humor van Jacques Tati „CREATIEF BEZIG ZIJN BIJ K. 0." Nieuw Dorado voor sportvissers en rustzoekenden in Hazerswoude VRIJPAG 15 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT groots aangepakt. Het wide-screen kan alle kruitdamp maar nauwelijks verwerken. Een grootse film is het echter niet. Het soldatenleven en de gang van zaken in het fort Delivery is dermate overtrokken en blufferig voorgesteld, dat men af en toe niet meer weet of men met een parodie op het leger of met een avonturen film te doen heeft. Met de hoofd figuren is het al niet anders: ze ma ken allemaal een ontstellend onwer kelijke indruk. De film is te zien door 14-jarigen en ouderen. CODEWOORD „POES" Rex „Codewoord Poes" is een film, die anders is dan hij op 't eer ste gezicht lijkt. De titel doet iets vermoeden van een Engelse comedie, maar de werkelijkheid is toch wel anders. Het blijkt een vrij ingewik keld verhaal te zijn rondom 'n spion van de Amerikaanse Inlichtingen dienst. Er wordt druk gespioneerd, gevaren dreigen van alle kanten, maar alles komt op zijn pootjes te recht. Maar daar is het dan ook een „poes" voor. Overigens een niet onaardige, van het begin tot het einde boeiende film, die door spanning-minnende mensen vanaf veertien jaar gezien mag worden. Voor vierde week: IRMA LA DOUCE Trianon Het theater in de Bree- straat heeft het kleurrijke en frivole verhaal van „Irma la Douce" voor de vierde week op het programma genomen. Jack Lemmon en Shirley MacLaine zijn de hoofdrolspelers in deze show, geregisseerd door Billy Wilder. De bekende com ponist-pianist André Previn tekent voor de muziek. KFC keurde 18 jaar. Let wel op de gewijzigde aanvangs tijden: dagelijks 2 en 8 uur, op zon en feestdagen 2, 5 en 8 uur. Camera De Sica's werk: De ver doemden van Altona, met 'n prach tige rol van Maximilian Schell en Sophia Loren is nog een week ge bleven. Een indringend verhaal is het naar een gegeven van Jean Paul Sartre over schuld en straf in het Duitsland van na de oorlog. KFC: 18 jaar. Vakantievoorstellingen zijn er in dit theater iedere dag om 10.30 en 2.30 uur en op de Pinksterdagen al leen om 2.30 uur van een vrolijke film: „Moeder, wat een klap". Gisteravond heeft de waarnemend wethouder van onderwijs, de heer Harmsen, in de Boerhaavezalen een tentoonstelling geopend van werk stukken der cursisten, die deelnemen aan de „Creatieve cursussen K O". De wethouder deed dat met een korte toespraak, waarin hij het nut van actief-bezigzijn benadrukte. Aan deze toespraak was een korte inleiding door drs. J. N. van Wessem voorafgegaan. Gezellige tentoonstelling in Boerhaavezaal Het is een gezellige tentoonstelling een bric a brac van allerlei aardige dingen, die met meer of minder kun de, maar altijd met veel liefde door de cursisten onder leiding van de do centen zijn vervaardigd. Het is niet alles hoge kunst, hetgeen niet wil zeggen, dat er geen mooie werkstuk ken te bewonderen zijn, al moeten we er meteen op laten volgen, dat de Alleenverkoop voor Leiden HOLLANT S VISMARKT 2 TELEF. 21065 (Advertentie) zwaarste, dat is de moeilijkste kunst vorm, het olieverfschilderij, ook het minst geslaagde onderdeel is. Na tuurlijk ligt dat min of meer voor de hand en het doet aan de waarde van het creatief-zelfwerkzaam willen zijn in genen dele af. Bovendien is het verblijdend, dat er nog zovelen zijn, die van hun hobby meer willen maken dan huis-en-tuin knutsel werk. Het is niet doenlijk alle inzendin gen op de voet te volgen. Alles hangt bovendien anoniem. Maar we zagen bij het fotowerk, om daarmee dan te beginnen, zeer mooie prenten. En we wijzen dan op een prachtige serie kinderportretten, op de figuur van wijlen Dirk van Egmond, de karak teristieke studentenkoetsier op mooie opnamen van vogels en de geestige prent van varkens-op-de-veemarkt. Op een mooie foto ook van het aca demiegebouw in de schijnwerper, om zo maar een greep te doen. Er hangen tekeningen te kust en te keur, in allerlei stijl en velerlei uitvoering, van schetsmatige figuur- tekeningen tot minutieus uitgevoerde bladen. Er vallen mooie voorbeelden van bloemschikkunst te bewonderen, waarvoor de vakman-binder heus de neus niet behoeft op te halen wat betreft harmonie van kleur en com positie. Schilderwerk hangt er in vele vor men. Stillevens waaronder enkele Beeld uit de film „'t is feest vandaag". Tot overmaat van ramp is de voor band van de fiets van postbode Francois geklapt, maar daarom niet ge treurd, dan maar de fiets onder de arm. Studio Stelt u zich voor, een klein Frans dorpje. Iedereen is uit zijn gewone doen, want de jaarlijkse kermis is er weer. De complicaties, die alleen al ontstaan bij het oprich ten van de vlaggemast zijn ontelbaar. Een lange, sjofele Franyois, de plaatselijke postbode, wordt er bijna de dupe van, maar als hij de leiding neemt, wappert spoedig de drièkleur boven het feestgewoel. Nu kan ook Frangois rustig kermis vieren. Sa men met de dorpelingen riet hij op een kermisfilm hoe de Amerikaanse posterijen onder grote snelheid wer ken. De goedmoedige spot van de dorpelingen over zijn werkwijze wordt hem ondraaglijk en het stout moedige plan is geboren. Formida bele prestaties worden geleverd, tot dat zijn te grote ijver in het water van de rivier wordt afgekoeld en hij inziet dat het ritme van Amerika niet past op het Franse platteland en hy de post de post laat De maker van deze film, Jacques Tati, aanvaardt het leven, zoals het is en probeert overal er de zonnige kant van te zien, zulks in tegenstel ling met Chaplin, met wie Tati wel eens wordt vergeleken. Zijn optimis tische humor is dan ook typisch Frans. Tati, die zelf zijn scenario schreef, regisseerde en de hoofdrol speelde, heeft zijn eersteling uit 1948 geheel herzien. Het is ongetwijfeld een van de plezierigste films, die u ooit gezien hebt. Kostelijk amuse ment voor alle leeftijden. JOHNNY HALLIDAY IN DE CAMARGUE Luxor Johnny Halliday, de gro te Franse twistkoning, is de trek pleister van de film „Johnny, waar kom je vandaan?". De maker Ray Ventura is er in geslaagd samen met zyn regisseur, Noel Howard, toch nog van deze kennelijk op de tieners ge richte productie iets meer te maken dan alleen maar een mager verhaal en veel twist. Johnny Halliday, die meer speeltalenten heeft dan men van een twistkoning zou vermoeden, speelt de rol van een beter soort no zem, die in Parijs in moeilijkheden is geraakt. Hij maakt met zijn vrien den en vriendin dikwijls muziek in de kelder van een louche figuur voor wie hij als tegenprestatie voor het lawaai, dat de twist-band produceert, zo af en toe een koffertje moet af halen. Op een fatale dag merkt hij dat hij gevolgd wordt. Hij ontdekt tevens, dat de inhoud van de kof fertjes, die hij zo trouw afhaalde, cocaine was. Als hij de inhoud in de Seine heeft gegooid en dus blijkbaar achter het geheim van een bende is gekomen, moet hij vluchten. Hij komt weer in het land van zijn kin derjaren terecht in de Camargue, waar men op de uitgestrekte vlak ten nog aan paarden- en stierenfok- ken doet. Met zuidelijk enthousiasme wordt Johnny weer ontvangen. De typering van de licht-ontvlambare maar goedhartige boeren in de Ca margue steekt boven de middelmaat uit. In de beschrijving van streek en bewoners van de Camargue, de vlak ke streek in Frankrijk boven Mar seille, die veel op Nederland lijkt, hebben regisseur en cameraman goed werk geleverd. Natuurlijk wordt Johnny door de bandieten achter haald, maar de primitieve bewoners van de Camargue weten daar wel raadop. Drie bandieten sneuvelen uiteindelijk onder de hoeven van 'n kudde stieren. Ook spectaculair ge stoei met de siteren maakt deel uit van deze gekleurde Franse film. KFC-keuring alle leeftijden. VEEL KRUITDAMP IN LIDO-THEATER De colts staan behoorlijk op scherp in de „Charge van de blauwe briga de", een Indianenfilm in moderne versie, die deze week vertoond wordt in Lido. Onder leiding van een am bitieuze luitenant onderwerpt de Amerikaanse cavalerie, de blauwe brigade, het laatste oproerige Indi aanse stamhoofd, een zekere heer War Eagle, die een enorme Indiaan se troepenmacht op de been heeft gebracht. Het is alles bij elkaar een spannende aangelegenheid en de gro te slag tussen blank en rood is In de gemeente Hazerswoude von den tot nu toe velen een rustig ver pozen in het Rietveld, wanneer ze, het jachtige leven in de Randstad Holland beu, voor enige tijd volledig tot rust wilden komen. Ga naar het Hazerswoudse Rietveld", was nog wel eens het advies, „je kunt daar rustig je hengeltje uitwerpen, genieten van het Hollandse polderschoon en voor enige tijd verzekerd zijn van rust door er een huisje te huren Dat was dan het enige in onze ge meente, tenminste, wanneer men minnaar is van diepe rustEn fin, binenkort komt er hier ter plaat se een nieuw centrum, waar men in alle gemoedrust enige tijd de gedach te kan koesteren ver van alle werelds rumoer te zijn, en dat nog wel voor enige tijd „ELSWIJK" De heer B. A. Bol van het West einde heeft namelijk het bij insiders bekende sluishuis - beter bekend als „Elswijk" - aangekocht en wil hier van een specifiek vakantieoord ma ken. Iedere echte Hazerswoudse in woner zal weten, dat met het sluis huis wordt bedoeld de woning, die is gelegen op een afstand van ongeveer anderhalve kilometer van de Rijndijk en twee kilometer van het dorp. Het ligt midden in de polder, te bereiken via de kade vanaf de Rijndijk via het erf van de boerderij Stoopenburch of vanaf de Gemeneweg via het Krom me Jaagpad. Het sluishuis was vroe ger een belangrijk scheepvaartver- keerspunrt in de verbinding tussen Rijndijk en dorp. Vele vrachtboten, volgeladen met suikerbieten of pulp, moesten dit knooppunt passeren om hun tocht door de Hazerswoudse pol ders voort te zetten. Dit verkeer be gaf zich veelal van Rijndijk naar dorp. Andersom waren er weer de bootjes, beladen met „dorpse" dag jesmensen, die him vrije dag plach ten te gaan doorbrengen in het Hol lands merengebied of in Katwijk aan Zee. Die tijd is voorbij: de veehou ders in het dorp zien zich thans be voorraad met grote vrachtwagens en dagjesmensen trekken er tegenwoor dig met „plerier-touringscars" op uit! RUST Rust heerst er dus in het oude sluishuis en de eigenaar wil dit zo houden. Het uit twee kamers, keuken en zolder bestaand huis, dat rust op de fundamenten van een vroeger ge sloopte achtkantige watermolen (aan het Kromme Jaagpad sloegen in eer der tijden verschillende molens hun wieken), zal worden ingericht als vakantieoord. „Wellicht is het een toevluchtsoord voor vissers of voor personen, die de moderne wereld van heden voor enige tijd de rug willen toekeren", aldus de eigenaar. Hij be doelt daarmee, dat vissers in deze streek rustig de weekends of hun va kantie kunnen doorbrengen: viswa ter is links en rechts immers bij de handOok anderen, die in alle stilte op het twintig are bij woning en stallen behorende terrein aan' hun trekken willen komen, levert het sluishuis een unieke gelegenheid. Al zullen zij dan elektriciteit, gas en waterleiding moeten ontberen Plannen om het sluishuis en de stallen te veranderen zijn reeds in vergevorderd stadium. Aan de uit voering zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen. Belangrijk is, dat Ha zerswoude binnenkort weer een re creatieoord, midden in het ongerepte Hollandse polderlandschap, rijk zal zijn en daaraan hebben wij, bewoners van onze zo drukbevolkte Randstad Holland, zo erg veel behoefte zeer goede stukken portretten, tot zélfs non-figuratief toe. Voorts blijken er onder de cursis ten knappe aquarellisten te schuilen, die met waterverf resultaten weten te bereiken, die er zijn mogen. „Nuttige en fraaie handwerken", zoals de klassieke naam voor deze huiselijke kunst nu eenmaal nog steeds officieel is, zijn in ruime mate vertegenwoordigd: kinderkleertjes, applicaties, wandlappen in allerlei technieken. We zagen een prachtige doek hangen met een „Levensboom", die een juweeltje was van compositie en spitse techniek. Veel boetseerwerk, ook geglazuurd, stond op de tafels. Beeldjes, „figuur- loze" plastieken, tegels, alles getui gend van fantasie en handvaardig heid. Natuurlijk zal deze opsomming niet volledig zijn. Door het vele, dat is tentoongesteld, ziet men licht iets over het hoofd. Maar daarom raden wij vele belangstellenden aan deze tentoonstelling te gaan zien. Van avond en morgen is er nog gelegen heid voor. Husqvarna Zweedse naaimachines Moderne Zweedse voi ingeving. 7 Typen vanaf/ 285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets Dividend Wernink Commissarissen en directie van Wernimk's Beton- en Aanneming Maatschappij N.V. hebben besloten aan de op 26 mei te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boek jaar 1963 een dividend uit te keren van 10 pet in contanten (vorig jaar eveneens 10 pet) dan wel ter keuze van aandeelhouders een belasting vrije uitkering van 10 pet in aande len ten laste van de agioreserve.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3