FORTUNA '54 OP STRAFSCHOPPEN WINNAAR VAN BEKER TEGEN ADO 2008" 20% 825kl SKODA Gerard Koel in beste vorm Zware strijd te verwachten in ronde van Haarlemmermeer Een der boeiendste finales Prognoses Duindigt Poulidor neemt de leiding over DE HEER KUINDERSMA WERKTE VIER JAAR AAN DWAALGAST II VRIJDAG IS MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 De Haagse ere-divisieclub ADO heeft voor de derde maal sinds 1959 de finale om de Nederlandse voetbalbeker verloren. Maar zelden zullen de Hagenaars met meer ere het hoofd hebben gebogen dan donderdagavond onder de felle schijnwerpers van het Philips Sportpark in Eindhoven. Want de nieuwe bekerhouder Fortuna '54 uit Geleen en ADO bleken in alle opzichten tegen elkaar opgewassen. Na 90 minuten laaiend, onver valst cup-voetbal en na de reglementaire 30 minuten verlenging was de score dubbelblank gebleven. Strafschoppen door elke ploeg vijf zou den de beslissing brengen. Aarts, Aardse en Keijnen schoten raak, Hou- waart en De Zoete mis. Fortuna had aan vier treffers voldoende. Mun- stens en Brull lieten Van Vianen kansloos, Petacovic miste, maar Beenen en Custers vuurden glaszuiver raak. Cijfers dis getuigen van de enorme trekkracht van de Skoda Super Combi Een Ideale wagen voor caravanners Vraag het officiële overzicht van trek- krachtgegevens bij uvf Skoda-dealer. «en veilige keuzo ook voor uw vacant Ie H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 2l, Noordwijk-B., tel. 2820 Advertentie) Selektiewedstrijden in Amsterdam Cor van der Hart weer als vanouds Fortuna '54 mocht zich voor de tweede maal in haar 10-jarig bestaan bekerkampioen van Nederland noe men. Eén man sprong na de laatste strafschop hoger dan alle andere Fortunezen. Dat was de stijlvolle en autoritaire stopperspil Cor v. d. Hart. Hij zou namelijk acht minuten voor het verstrijken van de normale speel tijd zijn ploeg reeds aan de over winning hebben geholpen. De jeug dige midvoor Breikers was in kans rijke positie voor het HaagSe doel door ViUerius van de bal gewerkt. Scheidsrechter Roomer aarzelde niet: strafschop. Van der Hart stormde naar voren; hij, de weer als vanouds spelende ex-internationaal zou de kroon op Zaterdagmiddag begint om half drie op Duindigt een programma van tien koersen: acht draverijen en twee rennen. In de slotkoers nemen trainingsgenoten Astyanax en Zeeadelaar S het tegen elkaar op. Waarschijnlijk zullen zij wel kunnen afrekenen met de in uitsteken de vorm verkerende Yostra van eige naar-rijder G. Raymakers. Onderling zal de strijd tussen Astyanax en Zee adelaar heel wat heviger zijn. Wij hou den het maar op de volle broer van Theo Messidor. Heel snel zou het wel eens kunnen gaan in de koers over de mijl, waarin Zeno, die verleden week een voortref felijke koers liep, onze favoriet is. Zam- pa van Papenhoef, Apollo H en Yveline zullen vermoedelijk de gevaarlijkste te genstanders zijn, maar een keur van outsiders staat klaar om voor daveren de verrassingen te zorgen. Wie het he lemaal eens dol wil maken kan een guldentje wagen aan Yellobird van Mi- ramus die bij zijn laatste optreden een goede indruk achterliet. Bijzonder interessant is ook de eerste afdeling van de Jan van Goyenprijs. Amiga in grote vorm krijgt hierin te maken met Zoon van Hea Scott, aan wie hij twintig meter moet geven. Bru no, Yselstein Belwin voor 't eerst op Duindigt en Barones Spencer K zijn qua snelheid gemakkelijk in staat om zich met het favoriete geweld in te laten. Onze prognoses luiden: Heemskerkprijs, eerste afdeling: Ca therine Mac, Bella Marieza, Comte du Commerce. Outsider: Browny H. Heemskerkprijs, tweede afdeling: Ce- lia D, Akimo K, Azuro Pluto. Piet-Heinprijs, met trio: Baltimore, Zeggers Hollandia, Annemarie Cato. Sanctusprijs, eerste afdeling: Marina, Peeler, Susie Darlin. Van Goyenprijs, eerste afdeling: Zoon van Hea Scot, Amigo, Bruno. Outsider: Yselstein Belwin. Van Goyenprijs tweede afdeling: Bra- vour S, Yonker Hanover, Zigeunerko ning. De Withprijs, met trio: Zeno, Zampa van Papenhoef, Apollo H. Sanctusprijs, tweede afdeling: Remus II, Kartou's Last, Funny Face. Willem Barentszprijs: C. Alkesties van E, Cyrano Silk, Brtin Beer. Van Heemskerkprijs: Astyanax, Zee adelaar S, Yostra. Ónze prognose voor de koersen op zondag, die eveneens te Duindigt wor den gehouden, zullen wij morgen pu bliceren. zijn fraaie werk gaan zetten. Maar toen bewees doelman Martin van Vianen in de laatste drie wed strijden liefst 15 maal gepasseerd dat ook hij uit het goede keepers hout is gesneden. Moedig dook hij in de baan van het keiharde maar on zuivere schot en sloeg de bal corner. Boeiend voetbal De 10.000 toeschouwers onder wie een opvallend contingent Hage naars klapten zich de handen stuk Belgische ploeg zal het Karstens en Zoet niet cadeau geven Zaterdagmorgen om 10 uur valt het startschot voor de twaalfde ronde om de Haarlemmermeer. De vierde klas sieker voor amateurwielrenners in dit wegseizoen, waarvoor alle groten aan de start komen. Ook Gerben Kar stens, de Leidse renner, die reeds in alle „klassiekers" van dit seizoen van zich heeft doen spreken. Twee overwinningen (Noord-Holland en Overijssel) en een tweede plaats (Friesland), toen hij zich :u de eind sprint liet verrassen door Jan Tum- mers. Of Karstens er in zal slagen zaterdag een nieuwe triomf aan zijn reeds lange zegereeks te voegen? De concurrentie is sterk. Bijzonder sterk zelfs. Want naast de nationale amateurtop o.a. Jan Pieterse, Bert Zoet, Henk Comelisse, Martin van Ginneken, Sjef Drummen, Coen Vis ser, Henny Schouten. Jos van Vleu ten en Rinus Paul komt er ook een sterke zesmansploeg uit Bel gië aan de start van deze 180 kilo meter lange wedstrijd, die ook dit jaar op het Cirkclparcours te Zwa nenburg wordt gehouden. Onder de zes Belgen is ook de Belgische kam pioen Ben van Vlierberghe. Behalve Karstens en Zoet .,dit keer eens eindelük geen pech komen nog mee r Swift-renners uit. Zo zullen ook Nol Kloosterman en Cock van Hulst zich onder de deel nemers bevinden, terwijl ook Henny v. Gent weer ad. start verschijnt. Van de bollenstreekrenners komen onder andere uit: Jan Aarts, Cock Stroom- bergen en Leo van der Berg. Aan de „Af wachtings wedstrijd" voor nieuwelingen, die voor de aan komst van de renners wordt gehou den neemt van Swift onder andere Ton van der Valk uit Voorschoten defll. RONDE VAN SPANJE De Fransman Raymond Poulidor heeft donderdag door een overwin ning in de 73 kilometer lange tijdrit van Leon naar Valladolid, de leiding genomen in de Ronde van Spanje. Poulidor reed de vijftiende etappe in 1 uur 35 minuten en 26 seconden. De Belg Proost werd op 15 seconden tweede. Wim van Est, de enige Ne derlander, die nog in de „Vuelta" rijdt, werd elfde. In het algemeen klassement staat de Nederlander nu zeventiende. Fortuna in de kleedkamer, na de strijd, met de begeerde trofee ver eeuwigd. en zij applaudisseerden ook qprecht luidruchtig toen de 22 moegespeelde „acteurs", na 120 minuten zeldzaam boeiend voetbal, de catacomben op zochten. Fortuna '54, trots met de door Jos Coler uitgereikte beker, ADO tenminste even fier na deze on fortuinlijke nederlaag, want ofschoon de Limburgers door de bank geno men wat meer kansen kregen, ope reerden zij technisch bekwamer en beheerster. De pupillen van Ernst Happel zetten daar een hartverwar mend enthousiasme tegenover. Defensies sterk De uitslag geeft het eigenlijk al aan: de verdedigingen overheersten. De defensie van ADO bleek juist op tijd over de inzinking heen en de schitterend spelende Aardse en Vil- lerius gaven maar weinig kansen weg. Ook de Geleners toonden zich trap vast. Van der Hart, goed gese condeerd door Brull en Quadaeckers, had de jonge Houwaart in „zijn zak" en ook de overige Haagse voorwaart- sen toonden zich sporadisch gevaar lijk. In de eerste helft wees on danks de luidruchtige en goedgevul de tribunes niets erop, dat het een van de mooiste bekerfinales van de laatste jaren zou worden. Er werd nerveus en onzuiver gevoetbald en de combinaties misten het noodzake lijke tempo. Beide ploegen waren om beurten sterker, maar 't bleek, dat doelpunten deze avond schaars zouden blijven. Na de rust werd het spel interes santer. Spannende situaties voor bei de doelen, harde schoten van Brei kers en Heijnen en een keiharde in zet van alle spelers gaven de ont moeting gaandeweg het predikaat „boeiend". Het scheen reeds op een verlenging uit te draaien toen Van der Hart de penalty mocht nemen maar, zoals gezegd, ook dat ging mis en het was eigenlijk zeer onbevre digend dat strafschoppen de beslis sing moesten brengen. Beenen kreeg overigens al in de eerste verlenging de kans om de strijd te beëindigen, maar hij schoot in vrije positie voor Van Vianen te gen de paal. Nee, Fortuna en ADO zouden de volle twee uur blijven spelen en pas de laatste van de tien strafschoppen zou de beslissing bren gen wie de KNVB-beker van 1964 mee naar huis mocht nemen. Het wordt overigens een druk Pinksterweekeinde voor de renners. Karstens en Zoet starten Tweede Pinksterdag in Hank (België), ter wijl Kloosterman naar Stampersgat trekt om aan een wedstrijd deel te nemen. Jan van Amsterdam is voort durend in België te vinden en ook de Leidse nieuwelingen zitten niet stil. Zaterdag starten zij in Spijke- nisse en Naaldwijk, zondag bij de selectiewedstrijden op de Wassenaarse wielerbaan Duinhorst en maandag in Uithoorn. Gerben Karstens heeft na zijn ze ge in de Ronde van Overijssel na tuurlijk de leiding in de strijd om het Zilveren Stuur stevig in handen gehouden. De Leidenaar staat met 59 punten op de eerste plaats, op af stand geveld door Henny Schouten (Badhoevedorp), die tot 43 punten is gekomen. Martin van Ginneken (Schijf) is met 41 punten derde, ter wijl Rinus Paul (Den Haag) en Coen Visser (Santpoort) met 38 en 35 pun ten de vierde en vijfóplaats bezet. De supportersvereniging Gerben Karstens houdt ook dit jaar weer wedstrijden om het clubkampioen schap. De eerste wedstrijd over 34 kilometer werd gewonnen door Karei Dorrepaal, die Leo van Vel- zen in de sprint klopte. Zij hadden 58 minuten en 40 seconden voor deze 34 kilometer nodig. Cor Barning eindig de met een achterstand van 3.04 als derde en René Fallaux op 3.08 als vierde. Piet van Biemen werd vijf de op 4.23 en Henk Bousie kwam in dezelfde tijd als zesde over de streep. Bert Prins werd zevende, terwijl Nico van Seggelen, Teun van Duuren en Ed van Tongeren op de gedeelde achtste plaats binnen kwamen. Van avond wordt de tweede wedstrijd ge houden. De Populaires op de wielerbaan te Wassenaar hebben de Voorschotena ren Van der Valk, Ravensbergen en Zoons niet die resultaten gebracht, waar men eigenlijk op had gehoopt. Duindam won de wedstrijd, terwijl de Swift-leden juist buiten de prij zen vielen, hoewel Ravensbergen en Van der Valk wel enige premies voor hun rekening namen. Frits Demenint van de hockeyclub Leiden is gekozen in het Nederlands jeugdelftal, dat in het Pinksterweek einde deelneemt aan een vierlanden- toernooi in Rouaan. Deelnemende landen zijn Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Nederland. Ook Klaas Zijlstra van Kieviten is gekozen in het Nederlands jeugdelftal. Het Oostenrijkse voetbalelftal, dat vorige maand met 11 gelijk speelde tegen Nederland heeft donderdag avond in het Weense Prater-stadion met 20 verloren van Uruguay, dat bij de rust al met 10 voorstond. Achtervolgingsploeg nog niet compleet De Amsterdamse automonteur Ge rard Koel is op weg een van onze sterkste all round wielrenners te worden. „Koeltjes", zoals hij door zijn wielervrienden wordt genoemd, verraste donderdagavond in 't Olym pisch Stadion bij de eerste wapen schouw na het winterseizoen de sprintkampioenen Piet van der Touw en Aad de Graaf, die in een finale van-vier kansloos waren tegen de pure snelheid van Koel. Ondanks het koele weer, dat de spieren stijf maak te, liet Koel voor de laatste 200 me ter een tijd van 12-8 sec. afdrukken, voorwaar geen slechte tijd. Dat Gerard Koel dan ook zowel bij de wereldkampioenschappen in Parijs als bij de Olympische Spelen in Tokio deel zal uitmaken van de Nederlandse ploeg, staat wel vast maar dan niet in de sprint, die in Parijs en Tokio in ritten-van-twee wordt beslist. Want Koel kan alleen winnen als hij in ritten met meei deelnemers zich kan laten aantrek ken. Coach Jan Derksen heeft de Am sterdammer ech.eri op zijn lijstje staan voor de ploegachtervolging en het tandemnummer. Derksen zou Koel het liefst op de tandem met Aad de Graaf laten starten en daar om zoekt hij voor de achtervolgings ploeg naars dg naar een vierde man Daarmee had hij donderdag nog niet veel succes. Naast de „zekeren", Jaap Oudkerk, Cor Schuuring en Bert Zoet („zo'n stel kan geen land ter wereld opbrengen", aldus de enthousiaste Derksen) liet hij Piet van der Lans, de wegrenners Henk Cornelisse en Evert Dolman en de opkomende Am sterdammer Oele rijden, maar behal ve Cornelisse bleek geen der ande ren in staat te zijn het tempo van de cracks te volgen. De gelegenheids- ploeg Zoet-Schuuring-Cornelisse-Oele won de rit over 4 km in 4 min. 47.4 sec. In de andere ploeg viel eerst Dolman af en tenslotte moesten Oud- kerk en Koel afstoppen om de stam pende Van der J(ans niet al te ver ach er zich te laten. GROTE DEELNAME Dat de baansport overigens weer kansen krijgt bleek wel uit de grote Bobby Smith voor een „koopje", naar Brighton Bobby Smith, tot voor enkele maan den nog middenvoor van het Engelse elftal, is voor een bedrag van slechts 5000 pond (ruim 50.000 gld) door Tottenham Hotspur overgedaan aan de vierde divisieclub Brighton. De 30-jarige Smith verloor zijn plaats in de topploeg van de Spurs en daarna in het Engelse elftal, na dat Tottenham Laurie Brown voor 40.000 pond (ruim 400.000 gld) van Arsenal had overgenomen. opkomst van de deelnemers. Niet minder dan 55 amateurs en nieuwe lingen bij de laatsten won de jonge Amsterdammer Jansen de sprint met een slot.ijd van 12,8 sec. reden dat de stukken er af vlogen. Ook voor het stayeren is bij de liefheb bers grote beangstelling. Negen kan didaten voor een plaats in de we reldkampioenschappen, bij wie twee Belgische nieuwkomers, reden een rit over 35 km, die door de Amster dammer Guariento in grootse Scijl in de uitstekende tijd van 28 min. 41 sec. werd gewonnen. De rangschik king was verder: 2. De Clerkx (Bel gië), 3. Romijn (Ned.), 4. Koevermans (Ned.), 5. Van Dromme (België), 6. Verdoorn (Ned.), 7. Huizinga (Ned 8. Jonker (Ned.) en 9. Faber (Ned.) Jacht om trots op te zijn Dat er in de Rijn tussen Haagse Schouw en De Vink schepen te water worden gelaten, is geen bijzonder heid, gezien de scheepsbouwnijver- heid, welk® zich hier voortdurend demonstreeiT doch dat het een schip betreft, dat zich met het \k< dicaat „eigen bouw" kan sieren, mag op deze plaats ongetwijfeld met zekere trots vermeld worden. Deze gebeurtenis voltrok zich giste ren tegen de avond met het zeiljacht „Dwaalgast II", een zeewaardig schip van het knikspant-type. de vrucht van vier jaar gestage arbeid van de heer P. W. Kuindersma, woonach tig Willem de Zwijgerlaan 43 te Oegstgeest, een enthousiaste zeiler, die dit voorheen met een vergrote BM placht te doen. Het schip is een Plymyth, een oor spronkelijk Noors ontwerp van een Hollandse bouwer, n.l. de Zaandam- se scheepsbouwer E. G. v. d. Stadt, die in de loop der jaren naam heeft gemaakt bij de Hollandse en buiten landse scheepsbouw. De heer E. G. v. d. Stadt schreef n.l. voor dit schip in op een Noorse prijsvraag, welke door hem ook werd gewonnen en naar dit ontwerp heeft de heer P. W. Kuindersma thans in zijn vrije tijd de „Dwaalgast II" gebouwd. Die II betekent dus, dat er reeds een voorganger was van die naam; dat was de vergrote BM, waarmee de heer Kuindersma als lid van de Unie van Watertoeristen zijn zwerftochten over kanalen, plassen en meren van ons land zijn zeilsporthobby is be gonnen. R.O.R.C.-KLASSE Hl De „Dwaalgast II, is van de klasse der overdekte jachten, de RO.RC.- klasse III, welke klasse openstaat voor jachten met een wedstrijdmaat van 5.797.32 meter, met een „tijds- correctiefactor" van 0.6359 tot 0.6899. Het schip heeft een lengte van 8.75 o.a. 7 meter waterlijn, breedte 2.60 meter, diepgang 1.38 meter. Het heeft een zeiloppervlak van 35 m2, terwijl het schip is gebouwd met een zelf- lozende kuip. Hoe de heer Kuindersma tot deze merkwaardige bouw is gekomen, is in het kort verteld. Natuurlijk wist hij alles van timmeren af, hij is archi tect B.N.A., gedurende verscheidene ATLETIEK K.A.V. „DE BATAVEN" De ploegenopstelling van de Ba taven, meisjes A-B ploeg voor de competitiewedstrijd tussen A.A.V. '36 Spartaan, SIOS, LDA, Sportief, Ba taven, op 16 mei op de sintelbaan „Laan van Poot", Den Haag, is als volgt: Meisjes A: 100 meter: A. Hoogen- boom, D. v. Beek, C. Hensing, A. Pommée; verspringen: A. Hoogen- boom, D. v. Beek, G. Jaspers, E. Brandt; kogelstoten: A. Pompée, C. Hensing, E. Brandt, G. Jaspers; 4x80 meter meisjes A-B: D. v. Beek, A. Hoogenboom, C. Jaspers, C. Hen sing. Res. A. Pommée. Meisjes B: 80 meter: C. Jaspers, I. Brusche, E. Bierman, W. v. Noort; hoogspringen: W. v. Voort, C. Jas pers, M. Kok, W. v. Galen; versprin gen: I. Brusche, L. v. Kerckhoff, A. Baak, V. Pieterse. Ploegleidster: T Homan. Gezamen lijk vertrek van de ploeg 13.30 uur vanaf Station Leiden. De jongens C-D ploeg voor de competitiewedstrijd tussen A.A.V. '36 Olympia, Spartaan, P.P., Trekvogels en Bataven is als volgt samengesteld: Jongens C: 60 meter: H. v. d. Steen B. v. d. Kamp, E. Stikvoort, H. Ho- man; hoogspringen: R. v. Deventer, M. Vogelenzang, H. de Boer, B. Kers hof; kogelstoten: R. v. Deventer, H. v. d. Steen, E. Stikvoort, J. v. Haas trecht; 4x?0 meter jongens C-D: H. v. d. Steen, B. v. d. Kamp, R. v. De venter, E. Stikvoort. Res. H. Homan. Jongens D: 60 meter: G. Albers, M. v. Haastrecht, H. Compier, B. Kriek; verspringen: G. Albers, M. v. Haastrecht, H. Compier, B. Kriek. Ploegleider: Th. v. Rooyen. Geza menlijk vertrek van de ploeg 13.30 u. vanaf station Leiden. Ook deze wedstrijd is op de sin telbaan „Laan van Poot" te Den Haag. Beide wedstrijden beginnen om 15.30 uur. jaren tot 1 april j.l. bedrijfsl -der bij het Bureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest, thans verbonden aan het architectenbureau Tijen, Boon en Post te Rotterdam. Vier jaar gele den, toen hij dus bij het I.B.B. werk zaam was, rijpte het plan tot het bou wen van dit zeiljacht. Daartoe werd een loods gebouwd tegen een der fabrieksgebouwen van het I.B B. en daar werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. De heer Kuin dersma, die terdege bijgestaan werd door zijn zoon, had gedacht in goed twee jaar met de bouw gereed te zijn, maar het zijn vier jaar geworden, waarin vrijwel alle vrije tijd benut werd. TEWATERLATING Gisteren was het dan zover, dat het schip te water kon worden gela ten en toen we op het terrein van de I.B.B. arriveerden, stond daar het fraaie product, waaromheen de loods reeds was verdwenen. Enige tijd la ter verscheen een 1J5 anwagen van de fa. Van Leeuwen en de werklieden begonnen met het schip in de takels te zetten. Toen alles secuur bevestigd was. ging het heel langzaam van de steunpunten omhoog en het zweefde in de lucht. Langzaam zette de ma chinist de kraanwagen in beweging en zo werd het schip naar de Rijn gereden, waar het spoedig boven het water zweefde Even nog met de voorsteven naar de wal gekeerd voor de doopplechtigheid, door mevr KI. KuindersmaBakker op de traditio nele wijze met champagne verrichten langzaam zakte het schip in zijn nieuwe element. Het „behouden vaart" van mevr. Kuindersma werd door degenen, die de tewaterlating bijwoonden in stil te herhaald. Rest nu nog de afbouw van het schip, dat ongetwijfeld een sieraad voor onze zeilvloot belooft te worden en waarnaar vele waterspor ters met bewondering zullen opzien. ALLES MOGELIJK Op onze vraag aan de heer Kuin dersma hoe hij het „karwei" gevon den had, vertelde hij ons, dat het uit stekend gegaan was. Alleen het plaatsen van het bovenschip (1800 kg) op de kiel (1200 kg.) was wel even benauwd geweest, want alles was wel zo goed mogelijk berekend, maar. verrassingen kunnen zich altijd voordoen. Deze bleven ge lukkig uit en met vernieuwd élan zal men thans aan de afbouw begin nen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12