HOOFDSCHOTEL? VLEES! Jarige Spoorwegen gaan in september feestvieren Nog hoog verlies van KLM in het eerste kwartaal HOOFDPIJNPOEDERS TULPENGALA op Haarlemse keuring Amerikaanse vrouwen moch ten toch nog ons land binnen SCHACHT NAAR ARGENTINIë Chroesjtsjow keert zich tegen verlegging Jordaan MORGEN MELKLOZE DAG Eerste sla en spinazie doorgedraaid Twee vliegtuigen ruim 5 miljard DINSDAG 12 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 UITBUNDIG PROGRAMMA BIJ 125-JARIG JUBILEUM De Nederlandse Spoorwegen gaan ln september het 125-jarig bestaan vieren. De officiële herdenking vindt plaats op 19 september. In welke plaats dat zal gebeuren is nog niet bekend, maar vast staat wel, dat het concertgebouworkest een jubileum concert zal verzorgen. Nog deze maand rolt een jubileumpocket van de persen, die aan alle personeelsle den van NS (bijna 30.000), de 30.000 gepensioneerden en de b(jna 10.000 houders van algemene maandabon nementen zal worden toegezonden. „De trein hoort erbij" is de titel van deze fotopocket, waarin 125 jaar spoorwegen in beeld, proza of poëzie wordt beschreven. FIT zal ook een steentje bijdragen aan de feestviering. Van 28 juli tot en met 22 augustus worden bijzon dere postzegels in twee waarden uit gegeven. Voorts gaat PTT een spoor wegpoststempel gebruiken. De philatelisten worden ook op andere wijze bij het spoorwegjubi- leum betrokken, want van 16 tot en met 20 september kunnen zij hun hart ophalen op een postzegelten toonstelling van de vereniging van spoorweg-philatelisten in de Neude- flat in Utrecht. Een van de hoogtepunten van het spoor weg jubileum wordt het werk bezoek dat de koningin in september aan enkele nederzettingen van de Nederlandse Spoorwegen zal bren gen. NS-manifestaties. Het personeel van de spoorwegen zal onder meer worden gefêteerd tijdens feestavonden in 25 steden van ons land. Op 31 augustus wordt de eerste feestavond in Utrecht gege ven. Er volgen er daarna nog 79. Er komen in verschillende steden etala gewedstrijden, in de stationsrestau raties krijgt men by de koffie suiker in jubileum verpakking, er komen zelfs NS-sigarenbandjes en NS-speld- jes en een uitgeverij van leermidde len gaat schoolschriften voorzien van een spoorwegjubileumomslag, dat als spoorwegspel is te gebruiken. Tentoonstelling. Uiteraard komt in het Spoorweg museum in Utrecht een bijzondere expositie, voornamelijk gewijd aan de laatste kwart eeuw van het spoor- wegbestaan. „Taptoe Delft" komt op 18 septem ber naar het Utrechtse stadion, dat dan grotendeels gevuld zal zijn met personeelsleden van NS. Voor 500 jongens en meisjes uit 17 zesde klassen van lagere scholen in ons land is het spoorwegjubileum overigens al begonnen. Zij zijn de prijswinnaars van een kortgeleden gehouden school wedstrijd in het ka der van het jubileum. De eerste groe pen van 39 scholieren van de Larense Montessorischool en 36 tweede prijs winnaars van de Brugmanschool uit Groningen zijn zondag vertrokken naar Zwitserland resp. de Belgische Ardennen. Uit Rotterdam vertrokken giste ren de 25 meisjes uit de zesde klas van de St. Theresiaschool, die beslag legden op de derde prijs in deze school wedstrijd. Zij maken een 8- daags uitstapje naar Zuid-Limburg. Bedrijfskosten overtreffen de inkomsten Ook het eerste kwartaal van 1964 is voor de KLM nog niet onverdeeld gunstig geweest. De maatschappij heeft thans 'n verlies geleden name lijk 29.4 miljoen. Toch zit er vooruit gang iri, want het verlies vorig jaar in het eerste kwartaal bedroeg nog 38.3 miljoen Met het verliessaldo tot en met het boekjaar 1963 van 114.3 miljoen bedraagt het totale verlies thans 143.7 miljoen. Dit bedrag komt bijna overeen met het gehele ge plaatste aandelenkapitaal van 145.fl miljoen. De KLM verstrekte de volgende cijfers over het eerste kwartaal (in miljoenen guldens): 1964 1963 Vervoersinkomsten 110,9 99,8 Overige inkomsten 14,0 12,8 PER ETUI VAN EN 12 Nederlands oudste inwoonster wordt 106 jaar De oudste inwoonster van ons land, mevrouw J. A. de Bree-Meyer te Hoogkerk, wordt zaterdag 16 mei 106 jaar. In de morgenuren zal de echtgenote van de commissaris der koningin der provincie Groningen, mevr. J. M. Fock-Roest van Limburg op felicitatiebezoek komen in gezel schap van de'echtgenote van de bur gemeester van Hoogkerk, mevrouw Nijman-Bozuwa. 's Middags zal me vrouw De Bree recipiëren in het ver enigingsgebouw van de Nederlands Hervormde kerk in Hoogkerk. Me vrouw De Bree is nog zeer kras. Zij zal b.v. nog meedoen aan de tocht, die de bejaarden uit Hoogkerk op 18 juni ondernemen naar Tropenfauna in Oranjewoud. WIE IS KONING DER ZIGEUNERS De Nederlandse zigeuners hebben een koningskwestie. Joseph Pathalo, die zich na de dood van Fernando Westhiner (hij werd enkele maan den geleden onder veel belangstelling in Sliedrecht begraven) tot koning heeft uitgeroepen, is als zodanig door de familie Westhiner niet erkend. Dezer dagen kiezen zij een eigen leider. Het wordt waarschijnlijk An tonio Westhiner, een zwager van de overleden Fernando. De welgestelde familie Westhiner, tezamen ongeveer 500 zielen, trekt in drie verschillende groepen door Europa. Een groep, verblijft in de buurt van Utrecht, de tweede zwerft door België en de derde houdt sinds enige dagen domicilie in het Friese dorpje Hemrik. Deze groep, die be staat uit ongeveer 50 mannen, vrou wen en kinderen, is de belangrijkste. De weduwe van de overleden ko ning Fernando, Maria Rosali, trekt met hen mee. Zij is, zegt ze, gerech tigd de nieuwe koning aan te wijzen. Joseph Pathalo, die momenteel in Limburg verblijft, beweert dat Fer nando hem kort voor zijn overlijden als opvolger heeft aangewezen. De familie Westhiner beschuldigt hem echter van bedrog. Zigeunerkoningen worden altijd uit de familie Westhi ner gekozen. De opvolgerskwestie verwekt nogal wat beroering. Binnen kort vertrekt de groep uit Hemrik naar Utrecht voor beraad met de overige familieleden. Men hoopt de opvolgerskwestie daarbij definitief te regelen. Onnavolgbaar mooi was ook Orien tal Splendour, een Greigii met geel rode bloemen op sterke stengel en prachtig getekend blad. Het was de kweker J. Rijkelijkhuizen uit Hille-* gom, die deze „beauty" naar voren bracht. Zeer interessant was ook de sport uit Apeldoorn, rood met gele rand, die door Jos Kol uit Haarlem werd gepresenteerd. We zagen deze tulp al eens eerder van andere in zenders en de prijs dié men toen vroeg durfde men alleen fluisterend te herhalen: 7000 per stuk. Of er van verkocht zijn, vermeldt de ge schiedenis niet. Als het wel het ge val is, dan mag men zich met recht afvragen of de tijd van de dwaze tulpenhandel, de „tulpomanie" bezig is terug te kerenVan de fa. J. Barnhoorn uit Sassenheim, zagen we ook beste tulpen, waarvan we willen noemen de rode Greigii Gershwin en de geel met rood getekende Optimist. Zeer apart vonden we ook enkele tulpen van de fa. Gebrs. Nieuwen- huis te Lisse. Vooral de gefranjerde zacht-rose New Look, met sterk in gesneden bloemblaadjes, de gele Tarakan, de rode Applaus en de rose Satisfaction. Sterk de aandacht trok de parkiet uit Golden Harvest, die door de fa. Chr. v. d. Salm uit Voor hout voor het voetlicht werd ge bracht. Een aardige parkiet was de rode, wit-gerande Robinson Crusoë van H. A. Oostdam te Noordwijker- hout. Merkwaardig blijft de door be straling verkregen parkiet Estella Rijnveld, rood met witte veren en strepen. Inzender: de fa. J. v. d. We reld uit Roelofarendsveen. Prachtige zaailingen - Greigii a.m. - waren er van de Lissese kweker D. W. Lefeber Co. Van de grote witte parkiet Ma donna had de fa. H. Verdegaal Zn te Sassenheim een enorm bloemstuk laten maken, dat sterk imponeerde. Vermeldenswaard zijn tenslotte de gladiolen van Konijnenburg Mark te Noordwijk, de groep Tritonia's van de Lissese bijgoedkweker P. Drost, de Dodecatheon Queen Victoria van de fa. Hogervorst uit Oegstgeest en enkele kleine groepjes narcissen. Bedrijf sinkomsten Bedrijfskosten 124,9 112,6 137,2 132,4 Nog altijd overtreffen de bedrijfs kosten de inkomsten al is er een ten dens van verbetering merkbaar. De inkomsten namen over het eerste kwartaal toe met 10,9 pet., de be drijfskosten met 3,6 pet. De hogere inkomsten hadden vooral betrekking op de lijnen op het Verre Oosten en in Europa. Niet vergeten moet worden dat in het eerste kwartaal vorig jaar de KLM een gevoelige klap moest in casseren door het wegvallen van het vervoer op Nieuw Guinea. Langzaam wordt dus kennelijk deze terugslag verwerkt. Meer loon. De stijging van de bedrijfskosten vloeit voor een deel voort uit de aan zienlijke verhoging van het loonpeil per 1 januari 1964 voor het grond personeel in Nederland. Daardoor werd het gunstige effect op de kosten van de afneming van de personeels sterkte meer dan teniet gedaan. (Advertentie) Oud-staatssekretaris in het bedrijfsleven Oud-staatssecretaris E. G. Stijkel is benoemd tot directeur sociale za ken bij Bruynzeel fabrieken N.V. in Zaandam. In het kabinet-De Quay was de heer Stijkel staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Voordien was hy werkzaam als directeur-gene raal voor industrie bij de Euratom- commissie te Brussel. De heer Stijkel zal zijn nieuwe functie aan het einde van deze maand aanvangen. Poes boven Jan door loonexplosie Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft een nieuwe „muizenvanger", de poes Peta, die de onlangs over leden kater Peter opvolgt. Zij verdient vijf shilling per week, tweemaal zoveel als de 16 jaar geworden Peter. Sinds 1929 komt een kat op de betaallijst van het ministerie voor. 12,3 Tulpen, tulpen en nog eens tul pen Zo was het gisteren op de keuring in het Haarlemse Krelage- huis. Een oogverblindende kleuren weelde en niet de eerste de beste experts liepen een tikkeltje duizelig langs de vele honderden variëteiten. Een dominerende plaats nam de groep van de fa. F. Rijnveld uit Hil- legom in. Wat een briljante zaailin gen. Stuk voor stuk met lange, sterke stelen, stuk voor stuk ook met ste vige bloemen, die tegen een stootje kunnen en last but not least: een groot deel is ook machtig mooi van kleur. Men toonde zeker vijftig ver schillende variëteiten en ze waren in hun genre allemaal best. Een klein greepje uit het vele: de dieD- rose leliebloemige Jacqueline, de prachtige gele Gold Valley, de uit stekende witte Maureen, de voor treffelijke tuintulp Chappaqua, de lichtrose Exeption, enz. Een juwe len-collectie waaraan zeer terecht een gouden medaille werd toegekend. Afschrijving en amortisatie voor- bereidingskosten 16,7 Winst verkoop en huuropbrengst ver ouderd vliegend materieel, enz, 0,7 Reserve extra af schrijving vliegend materieel 19.8 17.9 Reorganisatie- en afvloeiingskosten 28,3 37,7 1,1 0,6 Eerder zijn drie dames doorgestuurd 29,4 Verlies Verlies per gewoon aandeel van 100 20,21 38,3 26,36 Hoge bedrijfskosten Bermtoerisme verboden nabij Eindhoven Parkeren en stoppen in de bermen van de Rijkswegen Tilburg-Eindho- ven, Eindhoven-Weert en de E 3- snelweg is verboden. De politie heeft al vele tientallen processen-verbaal opgemaakt wegens bermtoerisme langs deze drukke snelwegen. Vele duizenden gezinnen streken de laatste jaren op drukke dagen in de wegbermen neer; spelende kinderen, rondvliegende ballen en oversteken de volwassenen betekenden 'n voort durende dreiging. Overwogen wordt om beveiligingen aan te brengen, zo als een neven-weg of een afrastering die het wel mogelijk maakt dat het publiek van deze veel-bezochte re creatiegebieden gebruik kan maken. De vroegere president van de Duit se Bank en oud-minister van finan ciën, dr. Hjalmar Schacht, zal half mei naar Argentinië vertrekken voor het voeren van economische bespre kingen. Schacht deelde in München mee, dat zijn bezoek, dat verscheide ne weken zal duren, geschiedt op initiatief van president Illia van Ar gentinië. In hoofdzaak zullen econo mische vraagstukken van Argentinië worden besproken. De 87-jarige fi- nancieel-deskundige is pas van een reis door de Ver. Staten terugge keerd. Nadat op last van de minister van justitie gisteren een Amerikaanse en twee Canadese vrouwen naar Kopen hagen zijn doorgestuurd zijn van ochtend om half acht ruim 40 Ame rikaanse dames uit 15 staten van de VS per KLM-lijntoestel uit New York op schiphol aangekomen. Zij moesten bij hun aankomst een inderhaast door de Koninklijke Mare chaussee opgestelde en gehectogra- feerde verklaring tekenen, die be helst, dat zij zich zullen onthouden van enige verstoring van de openba- de orde en dat zij onvoorwaardelijk, punctueel en onmiddellijk zullen ge hoorzamen aan bevelen van de Ne derlandse politie. De minister van justitie heeft gis teravond laat besloten, op deze voor waarde alsnog de buitenlandse vrou wen, leden van de voor ontwape ning ijverende „women strike for peace" organisatie, in ons land toe te laten. Morgen zal in bijna geheel ons land - dus ook in Leiden en omge ving een melkloze dag zijn. De melk handelaren van de dpie bonden zul len dan ieder hun eigen bondsverga dering houden en uit collegialiteit zullen dan practisch alle melkbedrij- ven niet langs dév deur komen. De melkman komt dinsdag voor twee da gen. Op de Venlose veilingen zijn zater dag en maandag de eerste partijen sla en spinazie naar de mestvaalt ge bracht. Door de stijgende aanvoer, ook in het buitenland, daalde de prijs van de sla met 10 tot 14 cent. Tulpenfestival in Holland -Michigan Studententehuis krijgt naam Leiden In Holland, in de Amerikaanse staat Michigan, wordt van 13 tot 16 mei voor de 35e maal het Tulpen-festival gevierd. De stadsplantsoenen en par ken staan er vol tulpen en er is een grote bloemententoonstelling onder de naam Nature's color drama". Bezoekers kunnen zien hoe de emi granten uit Nederland vroeger hun klompen maakten. Er worden ook oude klompendansen uitgevoerd. Het leven en 't werk van Rembrandt vor men het thema van de tentoonstel ling „Wie was Rembrandt". Ook de folklore uit ons land, het Neder landse binnenhuis en de geschiedenis komen ruim aan hun trek. In de Hope-academie een in stelling van de Ned. Herv. Kerk in de VS zullen de zes studentente huizen de namen krijgen van Neder landse steden, t.w. 's-Hertogenbosch, Sneek, Leiden, Breda, Dordrecht en Den Haag. Tijdens de plechtigheden in de Hope-academie zullen van de verschillende tehuizen de vlaggen wapperen van de steden waarnaar zij genoemd zijn en in elk gebouw zal het stadswapen worden aange bracht. C. M. DOSKER t In de leeftijd van 63 jaar is in zijn huis te Roermond plotseling overle den, de heer C. M. Dosker, directeur van de „Maas. en Roerbode". De heer Dosker, in 1900 te Amsterdam gebo ren, begon zijn journalistieke loop baan aan „De Leidse Courant", van waar hij in 19,25 overstapte naar de Roermondse krant. Drie jaar later werd hij adjunct directeur en vervolgens secretaris. Hij was voorzitter van de Kath. Ned. Dagbladpers en vice-voorzitter van de Ned. Degbladpers. Tijdens de oor log was hij enige j^ren gijselaar in St. Michielsgestel en gevangene in het kamp Buchenwald. Zijn verdiensten werden geëerd met het officierschap in de Orde van Oranje Nassau. Premier Chroesjtsov heeft in een toespraak tot de Egyptische nationale vergadering gezegd, dat „de Sowjet- Unie het rechtmatige standpunt van de Arabische volkeren inzake het imperialistische plan tot verlegging van de rivier de Jordaan steunt". De Sowjet-Unie steunt eveneens het rechtvaardige verlangen van deze vol keren dat Israel de resoluties van de Verenigde Naties respecteert," zo zei Chroesjtsjov. Hij noemde het Israëlische plan een schending van de rechten van de Ara bieren die het water van de Jordaan gebruiken, aldus radio-Cairo. Chroesjtsjov, die de beslissingen van de in januari gehouden Ara bische topconferentie steunde, zei de wens van de Arabische volkeren, dat Israel de VN-resoluties inzake Pales tina toepast, te steunen. „Wij staan ook achter de oproep van president Nasser tot opheffing van de buitenlandse bases op het Afrikaanse vasteland", aldus de Rus sische eers te-minister, die de aanwe zigheid van deze bases een ernstige zaak noemde en de oorzaak van ge schillen tussen staten. Bij de piramiden. Samen met de Egyptische maar schalk Abdel Hakim Amer heeft Chroesjtjow gisteren een bezoek ge bracht aan de piramiden van Gizeh. Langs de weg daarheen stond een grote menigte mensen, die de Russi sche premier uitbundig toejuichte. Een Egyptisch archeoloog legde Chroesjtsjow uit hoe de piramiden gebouwd werden. Later voegde pre sident Nasser zich bij het gezelschap. In Mexico zijn veertien perso nen, onder wie twaalf kinderen, om het leven gekomen als gevolg van de grote hitte en watergebrek. In San Luis Potosi, 600 km. ten noorden van Mexico-stad, wees de thermome ter in de schaduw 48 graden Cel sius aan. Er is ook melding gemaakt van talrijke gevallen van voedsel vergiftiging. Eerder al was een verbod om toe gang uitgevaardigd. Daarna hebben enige spoedconferenties plaats gevon den, onder meer met de Amerikaanse ambassadeur en de minister van jus titie. De Amerikaanse, wie eerder toe gang werd geweigerd was de echt- genote van de tweevoudig Nobel prijswinnaar prof. Linus Paulong uit Pasadena. De goed van de tongriem gesne den leidsters van de groep, vertelden bij hun aankomst, dat de WSP (Wo men Strike for Peace) zich op vreed zame wijze wil verzetten tegen de toenemende bewapening, speciaal ook tegen kernwapens. „Wij geloven niet dat het juist kernwapens moeten zijn, die onze veiligheid garanderen. Wij vinden dat Amerika Europa niet van wapens moet voorzien, doch in tegendeel moet pogen de wereld ge leidelijk te ontwapenen", aldus mevr. Ruth Meyers uit Roslyn bij New York. „Wij zijn voor de uiteindelijke algehele ontwapening. Wij hebben niets met communisme te maken, wij zijn gewoon huisvrouwen, die naar de kerk gaan, die aan gezellige ver enigingen meewerken, die hun kinde ren zonder wapens opvoeden. VECHTEN Als twee grote jongens aan het vechten zijn met stokken, neem dan die stokken van hen af en het gevecht houdt vanzelf op. Dat moet in de wereld ook gebeuren. Het kan niet goed zijn om onze rust en veiligheid op een kernvloot op te bouwen." De dames hadden geen enkel plan - dat zeiden zij nadrukkelijk - om te zondigen tegen de wetten van het vrije en democratische Nederland. Zij tekenden dan ook bereidwillig de verklaring. Amerikaanse journalisten hebben gisteren te Palmdale (Californië) een prototype bezichtigd van de XB-70; de jongste Amerikaanse bommenwer per en tevens het grootste en duurste vliegtuig, dat ooit in de V.S. is ge bouwd. Het toestel heeft deltavleu gels, kan een snelheid halen van 3.200 km/h driemaal de snelheid van het geluid, is bijna 56'/t meter lang en heeft een spanwijdte van 32 meter. Het heeft een actieradius van 9.660 km. De beide prototypen die thans klaar zijn hebben samen 1.3 miljard dollar gekost, dat is ruim 5 miljard gulden. Brigadier Piel en de semi-prof 77. Nu vraagt natuurlijk leder wel denkend mens zich af: „Waarom ge bruikt die dikke Diavolo de remin- stallatie niet?" Tja...., de zo elegant met blokjas en sportpet uitgedoste voetbaldes- kundige was in zijn woeste leven nooit als remmer in dienst geweest bij de spoorwegen. Daarom wist hij niet goed hoe hij moest omgaan met zo'n reminstallatie. Hij draaide wel uit alle macht aan het handvat, maar hij draaide hardnekkig de ver keerde kant op, zodat er niets ge beurde. Wiens pen of tekenstift zal dus in staat zijn de angst en afschuw te beschrijven, die op zijn weldoor voede gelaat te lezen waren, toen hij plotseling bemerkte, dat de trelnwa- gen een zijspoor opvloog, regelrecht op een machtig stootblok of. „Hèèlpü!" gilde hij, maar het was al te laat. Met een slag, die héél Cam- panella op zijn armzalige grondves ten deed trillen, aloeg de koelwagen tegen het massieve stootblok aan. Krakend versplinterden balken en planken en gierend vlogen afgerukte wielen en buffers door de lucht. Nog enkele malen buitelde de koelwagen over de kop om tenslotte tot stil stand te komen midden in het sta tionsgebouw zelf, dat daarbij grondig werd vernield. Slechts een treurige ravage van puin, balken en staalspanten bleef over. „Waarom moet zo'n oorlog nou al tijd gepaard gaan met vernielingen?" vroeg Cesare zich af, en hij keek treu rig naar de stofwolken, die lang zaam neerdaalden over de verwoes tingen. Edoch, ergens in de buurt had een zeker persoon de donderende slag ook gehoord en die persoon keek nu door zijn verrekijker naar de zelfde dichte stofwalken die in de richting van Campanella te zien wa ren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5