4? Katholieke boeren anti-AOW-verhoging Harde maatregel van politie tegen winkeldiefstal Uitgeputte Cubanen uit zee opgepikt MET 120 KM SNELHEID DOOR MIDDENBERM RIJKSWEG Z'WOliDE SHORTS 95 aEEEmSHSEl Laten we wèl wezen Vuurgevecht met Belgische gangsters DINSDAG 12 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 IN VIJF JAAR DE TOP BEREIKT Bruidegom nam het zekere voor onzekere [n Townson, een voorstad van Baltimore, is een huwelijk vol trokken nadat eerst een soort contract was opgemaakt en bij de arrondissementsrechtbank gedeponeerd. Dit contract, tussen de 35-ja rige William Metzger en de even oude Theresa Balough, behelst, dat de echtgenoot de baas zal zijn. De echtgenote verplicht zich tot het verrich ten van taken als „koken, was sen, naaien en dergelijke, die kunnen bijdragen tot een ge lukkig huiselijk leven", aldus iet contract. Woeste windstoten rukten aan de stellages, hoog uitstekend boven het rappe gewriemel van de Leidse bin nenstad. Honderden studenten en belangstellenden stonden samenge pakt op een klein platform, zeven tien meter boven de Breestraat, in afwachting van een belangrijk ogen blik. Het ogenblik, waarop het hoog ste punt van de nieuwe sociëteit „Mi nerva" bereikt zou worden door de plaatsing van een koepel. De Minervavlag wapperde strak boven de verwaaide hoofden, de af deling van Pro Patria had moeite zich staande te houden, verschillende sprekers schreeuwden hun kelen schor tegen de wind: slechts de naas te omstanders hebben iets kunnen opvangen. Er werd gesproken over dankbaarheid aan de bouwcommis sies, die het hadden klaar gespeeld dat vijf jaar na de brand, die de oude sociëteit in de as had gelegd, reeds de top van het nieuwe gebouw be reikt werd. De aannemers en archi tecten werden uitvoerig in het zon netje gezet. CONFETTI Toen ging het gebeuren. De grote kraan, die al maanden lang alle ma terialen van de Boommarkt over het gebouw van de PTT naar het terrein van de bouwactiviteiten tilt, zwaaide richting Breestraat. Onder aan de De heer C. G. A. Mertens, de voor zitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinderbond (KNBTB) heeft gisteren op de te Utrecht ge houden jaarvergadering van de bond gezegd, in overeenstemming met het SER-advies gekant te zijn tegen een verdere optrekking van de AOW. Wel wil, evenals de SER, de KNBTB prioriteit geven aan een aantal nieu we sociale voorzieningen, t.w. de ar beidsongeschiktheidsverzekering, de volksverzekering voor zware genees kundige risico's en een voorziening t.z. van het levensonderhoud van ge boren invaliden. De KNBTB is van mening, dat de bestaande nood onder de bejaarden 't beste kan worden gelenigd via de komende algemene bijstandswet. De kosten aan deze aanvulling verbon den zulen veel kleiner zijn, dan die, welke de extra verhoging van de A.O.W. zal vergen. Leidse huisvrouw opgesloten Gisteren heeft de politie van Lei den een 62-jarige Leidse huisvrouw in het bureau opgesloten, nadat zij op heterdaad was betrapt op winkeldief stal. Bij huiszoeking bleek, dat de vrouw nog meer goederen had gesto len uit winkels en warenhuizen. Als gevolg van de waarschuwing van de politie is deze vrouw direct opgesloten. Voorheen werd deze harde maatregel nog niet toegepast. Een schip van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteren op een paar mijl van de kust van Florida zes uit geputte Oubanen opgepikt, die in tien dagen van Havanna een afstand van 290 km waren komen roeien. De Cubanen waren op 1 mei met zijn zevenen in een bootje van 5V» meter lengte uit Cuba vertrokken. Een van hen kwam van honger en dorst om. Wegens gebrek aan ben zine viel de buitenboordmotor kort na het vertrek uit. De voorraad voed sel en water was al op 2 me'i ver bruikt. kabel hing een koepel, kunstig ver sierd met bloemen en slingers, waar van echter een deel tijdens de lucht reis met de wind mee de vrije ruim te verkoos. Er werd aan een touw getrokken een onvoorstelbare massa confetti en papiersnippers daalde neer over de omstanders. Maar nog was het niet afgelopen. Er werd nog gespeecht, champagneflessen werden ontkurkt, liederen van typisch studentikoze af komst moesten nog gezongen worden Pro Patria deed een duitje in het zakje met een salvo geweerschoten, waarna de koepel voorzichtig te be stemder plaatse werd neergezet. RECEPTIE Daarna daalde men langs de pro visorisch aangelegde trappen af naar de eerste verdieping, waar met en kele doeltreffende middelen een ideale receptieruimte was geschapen. Onder degenen, die de bouwcommis sie en het collegium hun gelukwen sen kwamen aanbieden, waren de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, de commissaris van politie te Leiden, de heer J. Dreeuws, de com mandant van de Leidse brandweer, de heer S. W. Hagendoorn en vele anderen. Alcoholmisbruik berecht door Kantonrechter ter, een „bloemlezing" van de werke lijke gebreken, die het vehikel ver toonde. „U kocht die zogenaamde auto voor f 75 en dat is toch wel wat al te bar „luchtte de kantonrechter zijn verontwaardiging, die nog toe nam, toen hij in het proces-verbaal ontdekte dat verdachte uiteraard on verzekerd geruime tijd met het vehi kel had „rondgetuft". „Ik heb hem voor de sloop ge kocht", probeerde verdachte de reden van zijn aankoop aan het rechtscol lege te slijten. „Dan had U er niet mee moeten rijden". „Ik moest er toch mee rijden om hem naar de slo per te brengen". „Zeker bij avond", maakte de kantonrechter een einde aan verdachtes verweer. De officier had geen goed woord over voor de wijze waarop verdach te een groot gevaar op de weg was geweest en eiste in totaal f 150 boe te subs 30 dagen, alsmede de vernie tiging van Rijkswege van het inbe- slag genomen vehikel. „Dan heb ik een flinke strop, want ik wilde de motor er uithalen, omdat die nog tamelijk goed was", reageer de verdachte. „Ik neem met U geen enkele risi co", wees de kantonrechter verdach tes verzoek om teruggave van zijn „auto" resoluut van de hand. Het vonnis werd f 100 boete subs 20 da gen alsmede de geëiste vernietiging van Rijkswege. Een 34-jarige vertegenwoordiger uit Rotterdam had in de avond van de 9de maart j.l. met zijn auto op Rijksweg 4 A onder Zoeterwoude nogal wat opschudding teweeg ge bracht. Hij was namelijk met een snelheid van circa 120 km/u geslipt en via de middenberm met een zo juist paserende truck met oplegger in botsing gekomen. De klap kwam uiteraard nogal flink aan en gezien de materiele schade mocht de verte genwoordiger van geluk spreken, dat hij heelhuids uit zijn auto te voor schijn kon komen. „Het waaide nogal en vermoedelijk heeft een rukwind mij parten ge speeld", was de enige verklaring, die hij voor zijn overtreding kon geven. De kantonrechter mr. W. de Koning, las in het proces-verbaal, dat verdach te tevoren zes glazen bier had ge dronken. „Niet de wind maar de al cohol zal U wel parten hebben ge speeld", trok hij hieruit d econclu- sie. „Die had ik al geruime tijd daar voor gedronken en daarna heb ik ge geten, dus van enige onbekwaam heid was geen sprake", verzekerde verdachte met nadruk. „Waarom wil de U zich dan niet aan een bloed proef onderwerpen", informeerde de kantonrechter nog. „Ik had teveel haast en hiervoor dus geen tijd", al dus motiveerde verdachte vrij zwak zijn weigering. De officier, mr. N. J. Oud, zag een duidelijk vreband tussen het gebruik van alcohol, de abnormaal hoge snel heid en de uit het slippen voortvloei ende botsing. Gezien de ernst van het feit, achtte hij een gevoelige correc tie zeer op z'n plaats en eiste dan ook naast 'n geldboete van f 125 subs 25 dagen de onvoorwaardelijke jntzeg- ging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. „Kunt de geldboete niet verho gen, want als ik mijn rijbewijs moet afstaan ben ik meteen mijn baan kwijt" benutte verdachte zijn laatste woord. „Dat moet U maar bedenken voor U onderweg pilsjes gaat drinken" re pliceerde de kantonrechter. Hij wilde ditmaal nog rekening houden met verdachtes argument en stelde de ontzegging van de rijbevoegdheid voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De geldboete bracht hij daar entegen op f 200 subs. 40 dagen. Met auto van 75 gulden op de weg Toen de Rijkspolitie in de avond van de 12de februari j.l. een 20-ja- rige chauffeur-monteur uit Rijpwete- ring op de Van Alkemadelaan ter plaatse aanhield omdat hy zonder licht reed, konden de Rijkspolitiedie naren meteen tien proces-verbalen gaan opmaken. De auto waarmede de chauffeur-monteur reed kon name lijk nauwelijks nog aanspraak op die naam maken en had meer weg van een „wrak-op-wielen". Een defecte stuurinrichting, nau welijks functionerende remmen, ver sleten banden, defecte richtingaan wijzers en ruitenwissers, algehele kortsluiting in het electrisch circuit - reden van verdachtes rijden zonder licht - en een doorgeroeste carrosse rie was slechts, aldus de kantonrech- Niet dienen, niet rijden Een twintigjarige jongeling uit Aesele in Noord-Zweden, die zoals dat overal wel ge beurt zichzelf te goed acht te voor het vervullen van dienstplicht, is tenslotte 'het slachtoffer van zijn eigen slim migheid geworden. Hij had zich bij twee psychologische testen zodanig van den.domme gehouden, dat de dokters advi seerden hem als „imbeciel" maar weer naar huis te laten gaan. Korte tijd daarna echter kreeg de jongeling een schrij ven van de plaatselijke over heid thuisbesteld, hem melden de dat, gezien zijn gebleken ongeschiktheid om een auto te besturen, zyn rijbewijs was in getrokken. De jongeman liet het hier niet bij zitten, maar toog nu eigener beweging naar 'n psychiater en legde bij deze een nieuwe proef af op het re sultaat waarvan de dokter zon der enig bezwaar zijn steun gaf aan een nieuwe aanvrage om een rijbewijs. Als gevolg hiervan kreeg de slimmerik van de politie te ho ren, dat hij inderdaad zijn rij bewijs terug kon krijgen, maar tevens bereikte hem een dag vaarding wegens poging zich aan de militaire dienst te ont trekken. Hij kreeg een maand gevangenisstraf en zal daarna voor de dienst worden opgeroe pen Resultaten Grofsmederij gingen achteruit Door de minder gunstige prijsont wikkeling, gepaard gaande met een niet onbelangrijke kostenverhoging, geven de resultaten over 1963 van de NV Koninklijke Nederlandsche Grof smederij, blijkens het verslag, enige achteruitgang te zien. Het saldo van de bedrijfsrekening nam af tot 1,49 miljoen (v.j. 1,63 min.). Interest vergde 245.000 178.000), afschrij vingen 730.000 805.000), extra afschrijvingen 100.000 125.000) en gratificaties 189.000 200.000), waarna een beschikbare winst over blijft van 226.000 275.000). Voor gesteld wordt, zoals bekend, het divi dend te verlagen tot zes (v.j. zeven) procent. In 1964 zal een nog grotere kosten stijging dienen te worden verwerkt. Daartegenover zullen slechts zeer be scheiden prijsverhogingen mogelijk zijn, zodat de compensatie moet wor den gezooht in verdere rationalisatie en vereenvoudiging, aldus de direc tie. Opdrachten voor installaties waren in 1963 moeilijker te verkrijgen. Ook de afdelingen, die aan de scheeps bouw leveren, ondervonden enige te rugslag. De directie krijgt de indruk, dat het laagste punt wel bereikt is. Reeds in voorgaande jaren werd aan vulling gezocht op buitenlandse mark ten. De export nam in 1963 toe tot 21 (11) procent. De ijzergieterij was het hele jaar goed bezet. Ook voor 1964 verwacht de directie een zeer goede bezetting. De werkplaatsen wa ren eveneens goed van werk voor zien. Einde 1963 was hier 25 procent meer onderhanden dan per ultimo 1962. De personeelsvoorziening blijft een moeilijke aangelegenheid. De ver zekerde waarde Vhn gebouwen en maahines bedraagt 26 min. Bom ontplofte in handen van Spanjaard In de Spaanse stad Gij on is giste ren een bom ontploft in de handen van de man die hem droeg. De man werd uit elkaar geblazen. Gijon is het middelpunt van de ar- beidsongeregeldheden in de provin cie Asturië, die nu al drie weken duren. Bij de stakingen is meer dan de helft van de Asturische mijnwer kers en arbeiders in de metaalindus trie betrokken. KONING HOESSEIN BIJ DE PAUS Paus Paulus VI heeft gistermor gen koning Hoessein van Jordanië in officiële audiëntie ontvangen. In zijn begroetingstoespraak herinnerde de H. Vader aan zijn bezoek aan Jor danië aan het begin van zijn reis door het H. Land, toen hij door ko ning Hoessein zo zei de paus op koninklijke wijze was ontvangen. Koning Hoessein heeft een bezoek gebracht aan de Ver. Staten en En geland en keerde via Rome naar zijn land terug. Greville Wynne, de Britse za kenman die met de Russen voor de de spion Gordon Londsdale enige tijd geleden werd uitgewisseld, heeft maandagmiddag het ziekenhuis in Londen mogen verlaten. Over tien dagen gaat hij voor verder herstel met vakantie naar het buitenland, „niet naar de Zwarte Zee", zei hij. Een twintigjarige Oostduitse grenswacht is zaterdag in uniform met medeneming van zijn machine pistool naar West-Berlijn gevlucht. elke woensdag Jongensmarkt voor jongens van 6tlm 14 Jaar Laat hem maar ravotten in deze short van een oersterke meerkleurige s denim-kwalitelt. Het is een echt kampmodel met 3 ruime zakken. Wéér zo'n p&c buitenkansje! i Speciaal verlaagd J.M. prijs leeftijd 6 jur met kleine stijging per maat b.v. 14 jaar 7«^ Meer dan twintigduizend bejaarden demonstreerden zondag in Utrecht voor optrekking van de AOW tot het sociale minimum. Meer dan twintigduizend ouden van dagen van allerlei confessie. Ook r.k. Een dag later zegt de heer Mertens in datzelfde Utrecht als voor zitter van de (r.k.) K.N.B.T.B., niet geporteerd te zijn voor die eis. Daar is de algemene bijstandswet goed voor. Afgezien van de vraag of de vele 65 jaar en ouder zijnde agrariërs nu wel zo verheugd zullen zijn met de suggestie van de heer Mertens, vinden wjj diens uitspraak niet gelukkig. De Algemene Bijstandswet mag dan een „recht" betekenen in tegenstelling met de „gunst" van de tot verdwijnen gedoemde Armenwet, het betekent voor vele be jaarden toch maar weer 'n gang-met-de-handpalm-naar-boven naar het gemeentebestuur. Ik dachten laten we wèl wezendat we die tijd nu toch achter de rug hadden. Uit een kapel in de Westduitse plaats Bingen zijn in de nacht van zondag op maandag drie waarde volle heiligenbeelden uit de middel eeuwen gestolen, een 88 cm hoge fi guur van Christophorus uit 1520, een bijzonder mooi gesneden houten beeld van de Heilige Elisabeth 98 cm hoog, uit 1490 en een laat-gotisch houten beeld van 87 cm hoogte, de heilige Sebastiaan voorstellende. De Russische regering heeft vo rige week de 25-jarige Britse student Peter Reddaway uit Londen, die on der een uitwisselingsprogramma in de Sowjet-Unie vertoefde, het land uitgewezen omdat hij zou hebben ge tracht een Russisch gezin over te halen te emigreren, aldus de Britse ambassade in Moskou. In Zuid-Perzië zijn vijf mensen, onder wie drie kinderen aan de hitte bezweken. Het kwik steeg in de ste den Abadan en Ahwaz tot 44 graden Celsius. JVf eeuwenaanval Een inwoonster van Old Colwyn, in Wales, is door een honderdtal meeuwen aange vallen toen zij met haar hond op het strand wandelde. Mevrouw Roberts, een groot dieren vriendin, schijnt niet erg boos op de meeuwen te zijn, ook al verloor zij bij de aanval bijna een oog. „De meeuwen trachtten hun jongen te be schermen toen mijn hond „Sul tan" hen stoorde. Het is zeer begrijpelijk", aldus mevrouw Roberts. „Sultan" heeft de ge woonte om vogels, die op het strand liggen en niet meer kunnen vliegen doordat hun vleugels met olie zijn besmeurd bij mij te brengen. Ik neem de dieren dan mee naar huis voor sen wasbeurt. Hij wilde dit nu met de kleine meeuwen doen, waardoor hun ouders werden opgeschrikt". „Gelukkig", zo voegde mevrouw Roberts er aan toe, „dat de aanval maar kort duurde". Rijkswacht kwam net op tijd Het toeval is gisteren vier Belgi sche gangsters noodlottig geworden. Zij hadden juist een geslaagde overval gepleegd op een hulppostkantoor in Estinnes-au-Val bij Charleroi, toen een jeep van de Rijkswacht (ma rechaussee) kwam aanrijden. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij een Rijkswachter en een overvaller werden gewond. Drie van de vier bandieten konden worden gearres teerd. Een van hen bleek in het be zit van de buit, n.l. 261.000 Belgische franken. De overvallers hadden de drie aan wezigen in het postkantoor onder bedreiging van mitrailleurs gekne veld. Zij werden door de Rijkswacht verrast op het ogenblik, dat zij zich in een wachtende auto uit de voeten wilden maken. Leden van de Alphense zwemclub AZC hebben gisteravond in het Al phense zwembad „De Hoorn" op de ze wijze officieel het zwemseizoen in de Rijnstreek geopend. De temperatuur van het water was nog wel weinig zomers (15^ gra den) maar dat mocht de zwemvreug- de bij de dames en heren toch niet drukken. Verlangend werd gewacht op het teken van chefbadmeester G. Kaltenecker, maar toen deze 't sein gegeven had, aarzelde er dan ook niet een en sprongen allen, zij het' soms bibberend, in het heldere wa ter van het grote basin. Trouwens op deze eerste dag, dat het bad open was, waren er reeds ruim 500 liefhebbers (sters) geweest, die een zeer verfrissende duik had den genomen. Chef-badmeester Kaltenecker ver wacht ook dit seizoen weer 'n enor me drukte, vooral als het weer eens echt zomers gaat worden. De gehele accommodatie van ,t bad is weer opgeknapt en waar nodig vernieuwd, waardoor het geheel een bijzonder fleurige aanblik geeft. J Een 23-jarige negermijnwerker in de Zuidafrikaanse stad Kimberley heeft een beloning van 50.000 gulden gekregen, nadat hij een diamant van 53 karaat (ongeveer 180 gram) had gevonden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3