RAAD ACCEPTEERT HET SCHOUWBURG-PLAN DEEL KVP-FRACTIE OVERWEEGT IN BEROEP TE GAAN BIJ DE KROON STRETCH NYLON ANKLETS 2 50 Maandag bereikt het nieuwe Minerva het hoogste punt Officieel ontslag burgemeester van Leiden Leidse schoolklas dwong trein tot stoppen VRIJDAG 8 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Discussie tot diep in de nacht De Leidse raad heeft woensdagavond met 24 tegen 11 stemmen het plan van 19 miljoen voor een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld aange nomen. Tegen half twee uur viel de hamer van de voorzitter, nadat men sinds acht uur over dit ontwerp zijn licht had laten schijnen. Een laatste poging van VVD-zijde, gesteund door de KVP-fractie om een goedkoper en meer passend ontwerp te laten maken, werd met een zelfde stemmen- aantal verworpen: 24 stemmen tegen 11 stemmen voor. Aan het slot van een diepgaande discussie, nadat het besluit was gevallen stond de heer Ham (KVP) op met de mêdedeling, dat enkele leden overwegen om tegen het besluit van de raad bij de Hroon in beroep te gaan. Deze mededeling die de raad deed verstommen en met grote verbazing werd ontvangen, was de ijzeren consequentie van zijn eerder afgelegde betoog, waarin het schouwburgplan werd afgewezen gezien de exhorbitant hoge kosten, ge zien ook de vele voorzieningen welke de stad dringend nodig heeft en die noodgedwongen vertraagd zullen worden of achterwege zullen blijven. ken, welke nog op het programma staan: de sanering, waarvan de kos ten zelfs niet konden worden be groot; de vuilverbranding; de ver nieuwing van de walmuren; de De stemming toonde aan, dat de zweminrichtingen; de verlegging van fracties in geen enkel opzicht ver- de vaarweg, het gebouw voor Ge- w dppid waren Alle leden van de Par- meentewerken; de sportvelden; de toekomst bepaalde voorziemngen tij van de Arbeid stemdenvoorhet veemarkthal; de sporthal in Zuid- achterwege zouden moeten blijven, ontwerp hetzelfde gold voor de pro- West; de rekonstructie van straten voorzieningen waarmede een groter testant christelijke fractie de PSP en weSen- Het investeringsschema deel dan 15% van de Leidse ingeze- *»n Hp rnmmnnict Van WnivAn Tpwn voor 1963 en volgende jaren beloopt tenen gebaat zou zijn, wat zouden waren alle KVP'ere inclusief'wet- tot een totaal bedraS ad f 84.534.000, wij met deze bijna 19 miljoen niet houder Menken en 'de VVD fractie waaronder het thans aan de orde anders kunnen doen; daarbij denkt Wethouder J. van Hoek, onlangs her- z,iJnde sch?u„wbïrgplan v00r het be" sPr- °P de eerste P]aats aan de wo- steld van aiekte. stemde niet mee. draS 9 000.000. mngnood, aan de sanering en aan Spr. is er met van overtuigd, dat een huurtoeslag voor womngwetwo- OOK WETHOUDER MENKEN TEGEN zou dit bedrag ruim 340.000 hoger zijn. Deze ramingen zijn naar zijn me ning gebaseerd op optimistische ver wachtingen; het college verwacht blijkbaar dat jaarlijks in de grote zaal 200 en in de kleine zaal 150 voorstellingen kunnen plaats vin den, terwijl het daarbij rekent op het feit dat de exploitatie van het café-restaurant, met een geïnvesteerd bedrag ad 2.282.100 zonder nadelig saldo mogelijk is; in dit verband wees hij op het feit, dat er plannen bestaan om op of nabij het Schut tersveld andere Horeca-bedrijven te vestigen. STADSGEHOORZAAL En welke invloed zal de exploitatie van dit schouwburgproject hebben op die van de enkele jaren geleden gerestaureerde Stadsgehoorzaal, die toch ook al ruim 250.000 per jaar kost? Bovendien, waar moet het be grote tekort ad 723.000 vandaan komen? De begroting 1964 is nauwelijks en met pijn sluitend gekregen. Hoorde bij dit voorstel dan niet een voorstel tot verhoging van inkomsten? ANDERS DOEN Afgezien van de vrees, dat in de steld van ziekte, stemde niet mee, or-^at hij voor de stemming de raads- reeds had verlaten, waarhij hij he' verschil tussen de voor dit ningen; uit het thans voor de het nmr on viin noe rwakke eel schouwburgproject geraamde bedra- schouwl x het oog op zijn nog zwakke ge- si anis, werd geëxcuseerd door de voorzitter van de raad: loco-burge 1 schouwburg c.a. nodige bedrag ad in in 1961 9 feite ruim 1 miljoen per jaar zou om miljoen, maar iets te noemen aan 5000 Leidse in 1955 3 miljoen; miljoen; in 1964 bijna 1 mees'teTs. "Menken,' dië tegen"twaalf hoofdzakelijk te wijten is aan de gezinnen een huurtoeslag ad 200 uur de voorzittershamer van de bur- st««ln« *a?de bou"kKos ,n«Jn de per ]aar,8fgeven 1?5nen worden, of gemeester had overgenomen. oorspronkelijke m 1955 en 1961 aan zou jaarlijks voor 500 womngwetwo- de raad voorgelegde ramingen wel mngen een premie ad 2000 ver- Voor men aan de stemming toe- reëel geweest? Wordt het totaalbe- strekt kunnen worden, kwam legde wethouder Menken nog drag van het investeringsschema nu een verklaring af, waarin hij stelde, ook verdubbeld tot 170 miljoen? dat hij met de persoonlijke verant- dat 20 1S» betekent dat gedu- woordelijkheid als lid van de raad rende 40 jaren een jaarlijkse last reeds uitdrukkelijk haar eindconclu- voor ogen helaas zijn stem aan dit voor ,r?nte en afschrijving van bijna sie voorbehouden, ontwerp niet kon geven. Onder de 10 miljoen. redenen, die hij opnoemde was zijn J^an onze begroting dit dragen of overtuiging, dat deze geprojecteerde Sevolg zijn, dat enkele of schouwburg de eerste jaren de opti- voorzieningen ,lel male bezetting met zal halen, terwijl "?°atan vaI^ali™ °l, d ge" kon wel moeilijk over de grote men in een poging _pm de gewenste -- zie^naar^MaestriAt, waar verliespost heen k;jken. Er j echter van de Stadsgehoorzaal, waar nu jaarlijks een flink bedrag bij moe,, verder zal ondermijnen. Beide objec- «°°f> Z]Jn uitgevallen, ten, zo vreest hij zullen jaarlijks ten minste een miljoen gaan kosten. BELANGSTELLING SLINKEND ding niet genoemd was in de ge- worden gehouden met het feit, dat geen schouwburg meer zijn. Deze ge meentelijke toelichting, dat hij in het volgens de gegevens van het Cen- dachte heeft de houding van zijn college zyn mening duidelijk had traal Bureau voor de Statistiek he- fractie bepaald. Na het principe-be- kenbaar gemaakt. Het speet hem dat laas geconstateerd moet worden, dat sluit van 1955 wil men nu geen ,neen' zijn voorbehoud niet m de stukken de belangstelling voor culturele eve- meer zeggen. Spr. wees daarbij op is opgenomen, hoewel hij veronder- menten geregeld achteruitgaat. de voortgaande geld-ontwaarding, stelde, dat dit zeker geen opzet isge- £)e afstand van Leiden naar Den welke de jaarlijkse som van aflos- weest bij de behandeling van deze Haag, Rotterdam en Amsterdam sing zal doen verminderen, materie. „De schouwburg, die zilver wordt door het moderne vervoer De heer Duyverman (WD) richt- opbrengt zal goud moeten kosten. Ik steeds minder van invloed en het re- te allereerst aandacht op de finan- hoop, dat ik het mis heb, want mijn sultaat van de strijd van de grote to- ciering, waarbij niet veel meer over- liefde voor onze stad komt bepaald neelgezelschappen tegen de indertijd blijft dan opsoupering van reserves, op de eerste plaats aldus de wet- voorgestane spreiding van schouw- Hij gelooft niet aan een exploitatie- nouaer. burgen wordt steeds meer merkbaar, mogelijkheid van zalen en restaurant Bijna vijf uur heeft de discussie „Wanneer onze positie als Cen- en ook niet dat het bij 19 miljoen over dit onderwerp geduurd. De mo- trumgemeente een schouwburg ver- gulden zal blijven. Er zijn nog zoveel o !L if I kTf eist' waarom zouden dan de omlig- andere noden, die de gehele Leidse heid aan de orde stelde, behelsde on- gende gemeenten niet in de lasten bevolking raken en niet een gedeelte. 2SL 1 °pn?erklj?S» dft dlt meedragen? Wat is het resultaat van Spr. heeft geen afweging van prio- Sïïï J Slï" uw besprekingen in deze? Is het wel riteiten in de toelichting aangetrof- v? dl ^Ulst' dat een Centrum8emeente der- fen. Bovendien mist hij overleg met stad °g vraagt, met accepta- gelijke culturele uitgaven, welke niet universiteit en randgemeenten, alleen van plaatselijk nut zijn, alleen draagt? Het zou interessant zijn te weten, welke extra baten een Cen- De eerste spreker was de heer trumgemeente heeft, en welke bij- de enorme kosten acht zijn fractie Sommeling (PvdA), die, nadat hij zondere lasten daartegenover beho- dit voorstel niet verantwoord. Het een overzicht had gegeven van deren te staan. En wat de universiteitstaat niet vast, dat er geen alterna- zijns inziens langdurige geschiedenis betreft, hoe groot is haar belangstel- tief is. Is deze schouwburg straks van de schouwburgplannen, vaststel- bng voor dit schouwburgplan?" geen „prijs voor onbezonnenheid", de, dat het ingenieursbureau Postma zoals de universiteit het geschenk een zeer aanvaardbaar plan had ont- FINANCIëN aan de burgerij van onversèhrok- worpen, hoewel het een zeer duur kenheid was? project is. We staan echter thans Het college stelt voor om een be- De heer De Bruyn (PSP) zei, dat voor de keuze: deze schouwburg of draS ad 6.300.000 te putten uit de de langdurige voorbereidingen de geen en dienen naar de toekomst te reserve voor kapitaalswerken, waar- raad thans gedwongen heeft tot de kijken. Bij de vraag of Leiden groot door het jaarlijks op de begroting keuze uit twee onmogelijkheden, genoeg is voor zo'n schouwburg, drukkende bedrag voor afschrijving, Zijn fractie is geschrokken van de nam spr. in overweging, dat Leiden rcnte en exploitatietekort voor enorme kosten, maar niet minder een streekfunctie heeft. Niet zonder schouwburg en toneelzaal alléén van de gebrekkige toelichting. Spr. zorg moet spr. bekennen heeft wordt beperkt tot 725.000; anders wil weten, wat op de eerste plaats zijn fractie de ontwikkeling van dit bel kon zijn. GEEN ALTERNATIEF komt bij de behoeften beoordeling voor een schouwburg. We moeten toch weten wie er voor wie betaald. Een markt-analyse ontbreekt, het zelfde geldt voor een opinie-onder zoek. Er schijnt wel eens een of an dere enquête gehouden te zijn, die verre van gunstig uitviel. De universitaire belangstelling voor de nieuwe schouwburg is z.i. mini maal. Spr. stelt dat zijn fractie be hoefte heeft aan een volle schouw burg, waar het volk zich thuis voelt en die betaalbaar is. Als we een schouwburg gaan bouwen om auto bezitters een ritje naar Den Haag te besparen is zijn fractie tegen. Spr. acht het jammer, dat er nu geen tijd meer is voor het onderzoek naar aanvaardbare alternatieven als: restauratie van de oude schouw burg, verbouwing van de Stadsge hoorzaal of een kleiner plan. Had men in 1961 maar oog voor deze mo gelijkheden gehad. De heer Van Weizen (CPN) was ook niet ongevoelig voor de vraag voor wie deze schouwburg bestemd is, maar kwam wel tot de conclusie, dat deze schouwburg de consequentie is van eerder genomen besluiten. De heer Elsgeest (Pro. Chr.) meent dat de ramingen nog te laag zijn. Het exploitatie tekort van 185.000 per jaar is nog te geflatteerd. De ge meente kan zich echter uitstel niet veroorloven. Bij het Rijk zal men op extra-uitkering in het gemeente fonds moeten aandringen. De heer Den Dubbelden (PvdA) vergeleek de cijfers van 1961 met die van thans. Zonder de grondkosten zijn de cijfers resp. 9 en 14 miljoen. Hij keerde zich tegen de betoogtrant van de heer Ham, waar deze een op somming gaf van andere Leidse noodzakelijkheden. Indien men in vergelijkingen de woningbouw gaat betrekken, doet men aan demagogie. HERENMODE-TIP 2 paren verkoop! Fantastisch elastisch. Extra zware kwaliteit stretch nylon. Kies uit Italiaanse fantasie dessins of „Kent" in multi colours. Alle modekleuren 1964 zijn in deze serie aan wezig I 1 95 2 paar O. geldig t/m 16 mei 1964 (Advertentie) Daarom heeft zijn fraktie zich bij de behandeling van de kredietverho ging voor het besteksplan in 1963 GEEN „NEEN" MOGELIJK De heer Woudstra (Pr. Chr.) noem de het ontwerp aantrekkelijk, maar bezetting te verkregen de positie ?"de"?aer. dep e?n £we»m" maar een alternatief: een copie van van de Stadsgehoorzaal, waar nu al bad hlet doorgaat omdat de kosten de schouwburg met één zaal jaarlijks een flink bedrag bij moet, d®._ derde Maasverbinding zo en met moderne voorzieningen, ech- ter niet geschikt voor congressen etc. Gaat men in de richting van ver huur overdag, dan moet men ook naar een tweede zaal en een restau- GOUD KOSTEN Zijn fractie is van mening, dat het ratie. Dan komt men uiteindelijk op onverantwoord is om dit schouw- dit ontwerp. „Het is zeker te groot Hoewel hij zich realiseerde, dat burgproject te verwezenlijken, wan- voor onze stad, Leiden is geen grote men dan voorlopig met de oude neer daardoor andere noodzakelijker stad en zal dit nooit worden. Hier schouwburg zal blijven zitten, meen- objecten zouden moeten wijken. ligt een streekbelang. Gaarne had de hij dit standpunt te moeten mne- Ten hoogste 15% van de Leidse spreker dan ook gezien, dat dit ge- men. Later verklaarde hij nog, op de inwoners kan tot de geregelde bouw samen met nabuurgemeenten verbazing door enige raadsleden uit- schouwburgbezoekers gerekend wor- werd gebouwd. Verwerpt men dit gesproken, dat deze_ afwijzende hou- den bovendien moet toch rekening plan dan zal er in Leiden weldra grote collectie HORLOGES PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden teL20778 (Advertentie) ONBEZONNENHEID? Gezien de vele lacunes en gezien BESLISSING AL GENOMEN Wethouder Sannes (PvdA) sloot zich bij zijn antwoord aan bij de uit spraak, dat de raad in 1955 en 1961 de beslissing al heeft genomen. De plannen zijn niet gegroeid, zij zijn volledig goedgekeurd door de Rijks commissie. De cijfers wijzen uit, dat er van 1961 op 1962 een stijging in het schouwburgbezoek valt te con stateren, deels onder invloed van de televisie. Beperkte accommodatie van de oude schouwburg heeft een ongunstige invloed op het bezoek en het aantal voorstellingen. Spr. be twijfelde of men aan een markt-ana lyse wel iets gehad zou hebben. Uit voeringen als de recente Virginia Woolf en van Toon Hermans en Wim Kan bewijzen hoeveel belangstelling er kan zijn voor belangrijke evene menten. Een aangepaste schouwburg zal het getal mogelijkheden verveel voudigen. De Leidse schouwburg kan een belangrijk cultureel centrum worden. Het actieve beleid in Til burg bewijst welke mogelijkheden er aanwezig zijn. Activiteit en kun digheid van de directeur spelen mede een belangrijke rol. Spr. vindt, dat men het schouwburgplan niet in vergelijking met andere noodzake lijkheden in de gemeente kan plaat sen. In 1961 heeft hij er al op gewe zen, dat stijging van het bedrag van 9 miljoen door hem in het vooruit zicht is gesteld. Spr. weet, dat de universiteit wel belangstelling heeft voor dit plan. Een gesprek met cu ratoren heeft hem dat geleerd. De gemiddelde toegangsprijs is gesteld op vier gulden: ongeveer tussen de 2.50 en 8,-. De mensen zullen aan zulke bedragen moeten wennen. Voor een belangrijke voetbalwed strijd worden wel hogere bedragen betaald. Sprekend over de centrum functie van Leiden wees spr. o.m. op de groei van Alphen tot 60 a 80.000 inwoners en de groei van de agglo meratie. Het nageslacht zal voor deze bouw dankbaar zijn. MEER GELD VAN HET RIJK Wethouder Harmsen (Pr. Chr.) zei in zijn antwoord, dat het voor hem ook niet gemakkelijk was gevallen over alle bezwaren heen te stappen. We realiseren ons echter, dat conse quenties van de plannen eerder al konden worden overzien, hoewel men wel wat geschrokken is van de stijging der kosten. De beperktheid van de oude schouwburg hield de ontwikkeling van het toneelleven tegen, hoewel er gezien de centrale functie van Leiden zo'n toneelleven zeer goed mogelijk is. Spr. betoogde, dat de universiteit mede een rol speelt. Volgens een nieuwe verfij ning in de uitkeringen aan de ge meente, levert de aanwezigheid van de universiteit een jaarlijks extra be drag op van 600.000. Ook de cen trum-positie van de gemeente zal te gelegener tijd een verfijning dus verhoging van de Rijksuitkering ten gevolge hebben. Dit is voor de schouwburgbouw van belang. Hij wees op de groei van de bedragen voor andere investeringen en begro tingsposten. Indertijd heeft men op gelijke wijze tegen de hoge kosten voor een nieuw station en spoorweg- werken opgekeken, hoewel niemand thans de noodzakelijkheid zal betwis ten. Hij rekende voor, dat nu de uit gave van toen zeer goed te verant woorden is. De kosten van het par keerterrein, dat overdag toch ook wel Voor niet-schouwburgbezoekers gebruikt zal worden en de grond kosten drukken ook op de bouw plannen voor deze schouwburg. Lei den heeft tot op heden nog geen of fers behoeven te brengen voor het schouwburgleven, mocht dat van nu af wel het geval zijn, dan treedt men in het voetspoor van andere gemeen ten, waar men het belang van het schouwburgleven onderkend heeft. GEEN SLECHTE INVLOED In de huidige financiële verhoudin gen kan men geen beroep meer doen op nabuurgemeenten. De oplossing ligt in de verhouding met het Rijk Dë door de heer Ham genoemde noodzaak van woningbouw is een zaak, die de verdelingspolitiek van het Rijk betreft. De gemeente kan daar niets aan veranderen. Spr. is er van overtuigd, dat de bouw van de schouwburg geen enkele invloed zal uitoefenen op de realisering van an dere urgente zaken in Leiden, zoals de sanering. De raad zal later dankbaar zijn voor dit besluit, omdat het thans in vesteren aan grote kapitaalswerken voor de toekomst slechts baten kan afwerpen. Tenslotte merkte hij op: we hebben al lang op een nieuwe schouwburg gewacht, laten we nu blij zijn met de stap, die we nu kun nen nemen. REPLIEK Nadat de burgemeester had gewe zen op het feit, dat dit besluit het laatste grote ontwerp zal betreffen in zijn functie als burgemeester van Leiden zijn ontslag gaat 1 novem ber in en nadat in tweede instan tie nog verschillende sprekers aan het woord waren geweest, waarbij de heer Ham een brief voorlas met een afwijzende stem uit de theater wereld, de heer Van Egmond (KVP) de grote tekorten in de exploitatie van na-oorlogse schouwburgen in den lande met cijfers noemde, de heer De Bruyn (PSP) wees op de noodzaak van geloof in dit plan, de heer Woudstra (Pr. Chr.) gewaagde van de vele goede argumenten, die door het college waren aangevoerd, de heer Sommeling (PvdA) wees op de nadelige consequenties van uit stel, werden VVV-motie en het schouwburgvoorstel resp. verworpen en aangenomen, zoals reeds in de aanvang gesteld is. Leidse universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leidpn zijn geslaagd voor de examens: Doc- toraalex. Geschiedenis de heer F. C. Spits (Den Haag); Prop. ex. Godsge leerdheid mej. A. A. Verhaar (Oegst- geest) cum laude. plan gevolgd. Men heeft gemeend toch „ja" te moeten zeggen tegen dit plan en de drie vierde miljoen, die het per jaar moet gaan kosten. Het slagen van de schouwburg is voor een belangrijk deel afhankelijk van de benoeming van een goede direc tie. Juiste bedrijfsvoering wordt be vorderd door een benoeming op kor te termijn van een directeur en een actieve werk-commissie. Hij wees op Maandag a.s. om 15.30 uur wordt het maandag, welke ontvangst opgeluisterd de mogelijkheid, die de nieuwe hoogste punt bereikt in de nieuwbouw zal worden door saluutschoten van Pro schouwburgzaal biedt voor congres- van de Leidse studentensociëteit Miner- Patria. sen. Een van de wenselijkheden is va. Dit zal geschieden door het met dan een vertaalinstallatie. behulp van een kraan op het dak plaat- De heer Ham (KVP) stelde vast, sen van de grote koepel boven het trap- dat het schouwburgplan reeds ver- penliuis. De koepel zal in één stuk naar schillende malen onderwerp van dis- zijn plaats worden gehesen, cussie is geweest, het laatst op sep- Er zullen aan deze gebeurtenis enige tember 1963 bij de verhoging van de festiviteiten verbonden worden. Socie- kredieten voor het bestekplan. teitsbestuur en bouwcommissie zullen op het dakterras recipiëren, waarbij zij JA OF NEEN vele van de ruim 1300 corpsleden en na de aftraak van het oude^ gebouw talloze reünisten hopen te kunnen be- De oude sociëteit viel in de nacht van 2 op 3 december 1959 grotendeels ten offer aan een felle brand. Hoewel men eerst meende de ruïnes te kunnen re construeren heeft men later het radicale besluit genomen tot algehele nieuw bouw. In de zomer van 1962 verhuisde de sociëteit naar het Gulden Vlies waar- (voor zover dit nog nodig was na een uitbundige laatste nacht) een aanvang kon nemen. Ongeveer een jaar geleden overwogen op ving de nieuwbouw aan met het slaan Dit bestekplan is thans gereed, nu groeten, moet beslist worden: zeggen wij ja, of zeggen wij neen tegen dit prach- Aanvankelijk had tige plan, dat niet zo maar een een of ander moment tijdens de bouw van de eerste paal op het terrein van de schouwburg, maar een monumentale een „eerste" steen te leggen, doch daar oude sociëteit, De bouw is dusver bij- cultuurtempel wordt. heeft men na de min of meer officiële zonder vlot verlopen, mede doordat de Kan en mag Leiden zich dit en zeker zeer uitbundige eerste paal vorstperioden telkens juist invielen Schouwburgplan veroorloven? Spr. maar van afgezien: Men beperkt zich wanneer men volop kon doorwerken denkt daarbij aan alle kapitaalswer- nu tot de receptie op hoog niveau van aan onderdelen die daarvan geen hin- der ondervonden. Zo zal men zich vrij wel zeker kunnen houden aan de op leveringsdatum van 24 december a.s. Het nieuwe gebouw is een ontwerp van de architecten Boks, Eikelenboom en Middelhoek. Het biedt, aanzienlijk meer en efficiënter gelocaliseerde en verdeelde ruimte dan het oude Miner va. Dit is een belangrijke winst, die mo gelijk werd door het besluit tot alge hele nieuwbouw. Men is thans bezig definitieve plannen te maken voor de inrichting, die op enkele essentiële pun ten zoveel mogelijk zal aansluiten bij de interieurstijl van het oude Minerva. De kosten van de nieuwe sociëteit zijn geraamd op bijna twee en een half mil joen gulden. Dank zij de verzekerings gelden, royale steun van het bedrijfs leven, verheugende bijdragen van de re ünisten en extra verdiensten van de corpsleden zelf kon dit bedrag vrijwel geheel worden bijeengebracht. Overwo gen wordt thans nog, hoe de laatste be nodigde gelden verkregen kunnen wor den. Na de ontvangst op het dakterras zal maandag het feest ter gelegenheid van deze belangrijke mijlpaal in de bouw worden voortgezet in de tijdelijke so ciëteit, waarbij men op de komst van vele reünisten rekent De burgemeester van Leiden heeft woensdagavond in de Leidse raad meegedeeld dat hij officieel zijn ont slag heeft ingediend met ingang van 1 november a.s. Het ontslag wordt in de komende staatscourant ver meld. Daarbij worden sollicitanten voor de vacature opgeroepen. TAART VOOR EERSTE BURGERES Mevr. Van Kinschot-Van Dorhout Mees, echtgenote van de eerste bur ger van Leiden, kreeg hedenmorgen weer een taart aangeboden bij gele genheid van Moederdag. Deze tradi tie wordt in stand gehouden door de Leidse banketbakkers. Een Leidse schoolklas van 46 leer lingen met vakantie is er oorzaak van geweest, dat vanmorgen de trein op de lijn Den Dolder-Soest-Baarn vertraging had. Bij het naderen van de trein liepen de leerlingen van de schoolklas, onder leiding van de Leidse onderwijzeres de baan op om steentjes en geldstukken op de rails te leggen. De onderwijzeres slaagde er niet in de leerlingen bijtijds van dit gevaarlijke spel terug te houden. De trein moest stoppen. De politie heeft de leerlingen van de klas op ernstige toon onderhouden en dat zal de juffrouw ook wel gedaan hebben. R.K.T.T.V. „DOCOS" Morgenmiddag geen trainen in verband met het uitlenen der tafels voor de steden-ontmoeting Leiden- Delft-Amersfoort. 's Avonds vanaf 7 uur weer gele genheid om te trainen. KIND ERNSTIG GEWOND Gistermiddag om 14.30 is op de Haarlemmerweg de 4-jarige Petrus Steenvoorden, wonend op 'n woon schip, door een bromfietser aange reden, toen hij zonder op het ver keer te letten op de rijbaan liep. De jongen kreeg een ernstige hoofdwond. De bromfietser, de 22-jarige militair A. van Leeuwen uit Leiden, klaagde over hevige pijn in de linker-enkel; zijn mede-passagiere mej. J. Han- naart (22) kreeg schaafwonden aan de linkerhand. INSLUIPER Gisteren is door de politie aange houden een 20-jarige tuinder uit Leiden, die via de Schouwburg de woning van de concierge, de heer Niekerk, was binnengeslopen en een portemonnaie met tachtig gulden had ontvreemd. De man werd enige uren later, na herkend te zijn, in 'n café aangehouden, waar hij de tachtig gulden al voor een hartversterking had aangesproken. BROMFIETSERS REDEN TE HARD Bij verkeerscontrole op 6 mei zijn 17 processen-verbaal opgemaakt; op 7 mei werden door de politie niet minder dan 55 bekeuringen gemaakt; het meest wegens overtreding van de maximum-snelheid door bromfiet sers. ZOETERWOUDE (H.R.) ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE BRUGGESTRAAT Woensdag is ter hoogte van de Brug- gestraat te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk, waarschijnlijk door onoplettendheid van het slachtoffer, een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De 17-jarige mej. M. E. uit Leiderdorp werd bij het uitrijden van de Bruggestraat geschept door een per sonenauto, omdat zij deze, een leswagen, geen voorrang verleende. Mej. E. werd een eind meegesleurd en liep daarbij een verbrijzeld dijbeen, enkele hoofd wonden, een zware hersenschudding en een shock op. Per GGD werd zij over gebracht naar een der Leidse zieken huizen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3