ASPIRINdaaistaatBAYER Gaat moderne literatuur te ver in beschrijvingen? Spot van HEYERMANS deed het goed viste 0fi televisie ONGEVAL BIJ HOOGOVENS Husqyarna De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN VRIJDAG 8 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Nooit Heeft een pijnstillend middel zo dc wereld veroverd als Aspirin. Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts, verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. achter!' IN DE EERSTE KAMER Tijdens de behandeling van de be groting van O., K. en W. in de Eerste Kamer hebben de A.R.-senator H. Al- gra en de socialist mr. G. J. P. Cam- melbeeck woensdagavond opnieuw de rapieren van hun tegengestelde waardering gestrekt over elementen in de moderne literatuur. Sprekend over de subsidiëring van de kunst stelde de heer Algra, dat er de laatste tijd „literatuur verschijnt, die ver foeilijk is en goddeloos van strek king". Hij richtte zijn toornige aanval dit maal speciaal op de schrijver G. K. van het Reve („door de VARA ver heven tot ster van haar televisie-pro gramma. dat mensen tegen de sche nen schopt die niet terug kunnen schoppen"), die naar zijn oordeel tedentieuze kunst produceert, „die met niets sparende brutaliteit homo- sexuele ervaringen beschrijft. „En ieder die dit soort literatuur verwerpt krijgt de meute van de voorstanders achter zich aan. Dat er vaart nu ook de Morele Herbewape ning, die ik dan nog zie als een or ganisatie van achtenswaardige idea listen". Citerend uit artikelen van en over Van het Reve kwam de heer Algra tot de comclusie, dat deze literatuur ondermijning van het maatschappe lijk gezag inhoudt. Evenals hij vorig jaar in de Eerste Kamer deed naar aanleiding van op merkingen van de heer Algra over Twee brandweerlieden bij oefening gewond Twee brandweermannen hebben gisteravond bij 'n blusoefening in de Rotterdamse Kleinpolderkazerne ver wondingen opgelopen ten gevolge van een ontploffing, die ontstond toen een zogenaamde oefenbak, geheel ge vuld met olie, in brand werd gesto ken. De twee mannen, die deel uitmaak ten van een oefenende blusgroep, liepen brandwonden op aan gelaat en armen. Een van hen brak bovendien een been toen hem een door de ont ploffing losgeslagen deksel van een pui trof. Beiden moesten naar het Dijkzigt- ziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand is naar het zich laat aan zien niet ernstig. moderne literatuur, nam mr. Cam- melbeeck later de handschoen op. Hij wees het standpunt van zijn jaarlijk se literaire opponent af, omdat dat naar zijn mening een heilloze weg wijst, „die tot de brandstapel leidt". „Het gaat niet aan", zo stelde de so cialistische senator, „deze beschou wingen over homo-sexualiteit zon der meer af te keuren en te verwer pen. Het is belangrijk, dat in deze tijd de Reformatorische en katholieke kerken in Amsterdam een zielszor- ger hebben ingezet in de kring van homo-sexuelen". DRAAIORGEL CONTACTDAG Tijdens de gisteren te Zaltbommel gehouden contactdag van de Kring van Draaiorgelvrienden heeft de voorzitter mr. R. de Waard, bekend gemaakt dat er een stichting is ge vormd, die ten doel heeft er voor te waken dat waardevolle draaiorgels voor Nederland behouden blijven. De stichting heet: het Leo Warniers fonds. Mr. de Waard sprak de verwach ting uit dat tal van Nederlandse be drijven, alsmede particulieren, er geld voor over hebben om te voor komen dat orgels naar het buiten land verkocht worden. De eerste tien jaar van de Kring van Draaiorgel vrienden hebben zich, zo als mr. Romke de Waard zei, gekenmerkt door het leggen van contacten tus sen de leden onderling. Vragen in de Kamer over huurauto's Mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra, lid van de Tweede Kamer voor de VVD. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk vragen ge steld omtrent het onderzoek, dat de Nederlandse Consumentenbond heeft ingesteld naar de kwaliteit van huur auto's bij verscheidene Haagse ver- huurinrichtingen. Zij vraagt de minister in welke mate er op huurauto's in Nederland periodiek controle wordt uitgeoefend. Indien er geen controle uitgeoefend wordt, vraagt zij of de bewindsman bereid is in het belang van huurders van auto's en van alle weggebruikers op korte termiin zodanige maatrege len te nemen, dat geen onvolwaardi ge huurauto's meer verhuurd kun nen worden. m Gisteravond omstreeks tien uur heeft zich op het terrein van de hoogovens tijdens reparatiewerkzaam heden aan de hoogoven vier een on geval voorgedaan, waarbij twintig ar beiders werden gewond. Twaalf van hen. zes Spa .njaarden en zes Neder- larders moesten met brandwonden in het Roode Kruisziekenhuis in Bever wijk worden opgenomen. Van 2 van hen is de toestand ernstig. De tien anderen konden na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. In verband met onderhoudswerk zaamheden was hoogoven vier uit bedrijf genomen. Arbeiders waren bezig met het verwijderen van cokes door deze vla de blaasmondonenin^en naar buiten te krabben. Tijdens de ze werkzaamheden stortte een aan zetting uit een bovenliggende schacht naaT beneden. Door de luchtverplaat sing schoten vlammen door de blaas- mondopeningen en verwonden de ar beiders. wardenGroningen gereden. De auto werd een eind meegesleurd en totaal vernield. De beide inzittenden, de heer J. Leegsma en P. Tjoelker, werden bij de botsing uit de auto geslingerd. Ze liepen verschillende verwondingen op waaronder beenfracturen. Het perso neel van de trein bemerkte niets van het ongeval. Pas toen de trein in Buitenpost stopte, ontdekte de conducteur, dat de treeplank van 't achterste trein stel vernield was. Er werd toen een onderzoek ingesteld, waarna de beide gewonden spoedig werden gevon den. Van de vierling die dinsdag in Liverpool is geboren zijn inmiddels tweejongetjes en het meisje over leden. Het vierdé-kind, ook een jon getje, is in een zuurstof tent opgeno men. „DE WIJZE KATER" Ouderen onder de kijkers herinneren zich stellig de prestaties van Jan Musch als titelrolspeler in Heljer- mans boosaardig sprookje „De wijze kater". In het kader van de Heijer- mans' herdenking is het stuk weer eens in de aandacht van de moderne mens geplaatst en wel door de to neelgroep Studio, onder regie van Kees van Iersel. Het gezelschap heeft donderdag nu ook voor de VARA 'n verrassende opvoering op 't scherm gebracht, waarbij de kijker aange naam werd onderhouden door spot naar twee kanten, zowel omtrent de onnatuurlijkheid van de mens als de natuurlijkheid van het dier, Henk van Ulsen als de kater is met een bijzonder geslaagde typering getre den in het voetspoor van Jan Musch en vond steun bij een aantal mede spelers, die als b.v. Wim v. d. Brink de koning, die wel dom maar toch koning was en b.v. door Ab Abspoel als de hofmaarschalk. Er was ook nog een aantal dubbelrollen die deel den in speelse regie vondsten. Uit hetgeen de laatste weken op het t.v.-scherm over Heijermans is verschenen, zal de jongere generatie wellicht bittere ernst omtrent sociale wantoestanden hebben ervaren. De prestatie van gisteren op de beeld buis heeft de spot op de mensen mis schien grappiger en goedmoediger gemaakt dan Heijermans zelf aan vankelijk heeft gedacht. Middelmatig amusement Vooruitlopend op het bezoek van de Gospel-zangeres Mahalia Jackson, a.s. zondag in de Utrechtse Irenehal, heeft de NCRV woensdag een inlei dend gesprek met deze oprechte ar tiste uitgezonden, zodat de kijker bij voorbaat georiënteerd is. Na 'n half uurtje met vier amateurs als solisten, hebben leifhebbers van ballet hun hart kunnen ophalen aan „De Chi nese nachtegaal", gebaseerd op een sprookje van de Deense kunstenaar Hans Andersen. Het betrof hier een samenwerking tussen NCRV en Duit se t.v. die niet te versmaden is. Bij de VARA heeft men kunnen kennis nemen van muziek van Amerikaan se componisten, thans gewijd aan George Gershwin. Een selectie van prachtige melodieën werden o.m. uit gevoerd door Milly Scott en Anneke Grönloh. Jan van der Most nam af scheid, nu hij zich in het zakenleven gaat terugtrekken. In een Hitchcock- achtige film heeft de bekende acteur Fred Astaire met talent de hoofdrol gespeeld in „De niet gewenste buur". De NTS had de goede gedachte on kundige kijkers te confronteren met de documentaire „In het spoor der bevrijders". Regisseur Millo Anstadt had er een behoorlijk werkstuk van gemaakt, al hadden we iets meer originaliteit mogen verwachten. KRO en Concertgebouworkest Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse televisie heeft de KRO het befaamde Concertgebouw orkest bereid gevonden, enkele con certen te verzorgen, waarvan 't eer ste vanavond wordt uitgezonden. Di rigent is Bernard Haitink en o.m. wordt gespeeld een werk van Oscar van Hemel, zojuist gecomponeerd voor de Nederlandse muziekdagen 1964. De opnamen voor die concer ten zijn niet in de t.v.-studio ge maakt, maar in het Amsterdamse concertgebouw zelf, waar bijzondere voorzieningen 'moesten worden ge- troffén. Jurriaan Andriessen regis seerde samen met Ben Mettrop het programma van vanavond. Komende uitzendingen Vanavond bij de KRO zijn er ook „Schatten op zolder" en de NTS ver volgt de serie „De bezetting, deze keer met Nederlanders in de vrije wereld. Het zaterdagavondprogram ma van de AVRO bevat de bekende onderdelen: de Dick van Dykeshow, het quiz-uur en „Kijk die Rijk". Vol ledigheidshalve melden we, dat ook het tweede net zaterdag een avond vullend programma biedt. Zondag namiddag wordt de aflevering over de bezetting herhaald en 's avonds is er de NCRV, zoals al gezegd met Mahalia Jackson en gelukkig weer eens met „Arthur en Eva", te spelen door Paul Cammermans en Kitty Janssen. Kees van Langeraad zal spreken met een man uit het verzet. (Advertentie) Aetherklahken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch In Tsjechoslowakije zouden vijf Jezuieten in een geheim proces tot vijf jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens het „onwettig toedie nen van sacramenten" en „versprei den van pauselijke encyclieken". Een van de veroordeelden is pater Fran- tisek Mikulasek, die in 1950 tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld en in 1956 werd vrijgelaten. Hij heeft volgens het blad nu drie jaar gekregen. MEERPOEL BREESTRAAT 171 (Advertentie» Beeldhouwers Cote d'Azur willen een expositie in Madurodam Een delegatie beeldhouwers van de Cóte d'Azur heeft gisteren een bezoek gebracht aan Madurodam, waarbij men aan de heer G. Jungerius, direc teur van de miniatuurstad, het ver zoek deed om in 1965 een expositie te mogen houden van klein beeld houwwerk van beeldhouwers, die aan de Cote d'Azur werken of er gebo ren zjjn. Het aantal bezoekers op deze He- melvaarstdag was ruim 12.500, waar bij, in tegenstelling tot het 1 mei weekend, het Nederlandse bezoek het buitenlandse overtrof. TREINBESTUURDER MERKTE NIETS VAN BOTSING MET AUTO Op de met automatische knipper lichten beveiligde spoorwegovergang bij Zandbulten in de spoorlijn Leeu wardenGroningen is gisteravond een personenauto met twee inzitten den tegen de op volle snelheid rij dende diesel-elektrische trein Leeu- Een vervolgverhaal van Sueke en Wiske strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.30 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 8.40 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Lichte grammofoonmu ziek. 9.40 Bijbeltaal en moedertaal, gesprek. 9.55 De school van morgen, praatje. 10.00 Buitehlands week overzicht. 10.15 Gevarieerde gram mofoonmuziek. 10.45 Geknipt voor herhaling. 12.00 Lichte muziek en zangsoliste. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: Postduivenberichten. 12.33 Sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Voor de twintigers. 14.25 Metropole orkest. 15.05 Vertikale prijsbinding: voor of tegen?, discussie. 15.45 De Metropolitan 1925-1950: Operafrag menten. In de pauze: 16.20-16.40 Boekenwijsheid. 17.30 Instrumentaal ensemble en zangsoliste. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte orkestmuziek, piano en zangsoliste. 18.35 Ramblersrevue. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Tijd voor teenagers. 20.00 Nieuws. 20.05 Disco-Festival. 21.00 Socialistisch commentaar .21.15 Onbewoond: interview en grammo foonmuziek. 22.00 Elektrisch orgel spel. 22.20 Lichte grammofoonmu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Te waar om mooi te zijn, cabaret. 23.25 Lichte grammofoon muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke pianomuziek (gr 7.45 Gewijde muziek (opn.). 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn, gevarieerd pro gramma. 12.00 Angelus. 12.04 Ka tholiek nieuws. 12.10 Liedjes over het Verre Westen. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste. 12.50 Regeringsuitzen ding: Den Haag aan de lijn. De Mi nister van Maatschappelijk Werk mevrouw J. F. Schouwenaar-Frans- sen. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktbe richten. 13.18 Musicerende dilettan ten: klein mannenkoor. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Ka rakteristiek, een programma van weinig woorden en veel muziek. 15.30 Platennieuws. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuziek, met com mentaar. 16.40 De Springplank: Jonge artiesten wagen de sprong naar het succes. 17.00 Lichte grammofoonmu ziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Licht instrumentaal octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Lichtbaken lezing. 19.00 Nieuws 19.10 Actualiteiten. 19.22 Motorpraat, praatje. 19.30 Brabants orkest en so list: klassieke muziek. 20.30 Rielek- sengevarieerd programma. 2130 Buurmans krant: informatie uit het buitenland. 21.50 Bric a brac, caba ret. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: reli gieuze discussie. 23.10 Moderne grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws TELEVISIE AVRO: 15.00 Jazz Scène USA. 15.30 Uit de voeten. 16.30 In het TV- lab. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op schoot. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Pinky en Perky. 20.35 Dick van Dyke Show 21.00 AVRO's Quiz Uur. 22.00 Kijk die Rijk, amuse mentsprogramma. 22.50 In AVRO's Televizier. NTS: 23.00-23.05 Jour naal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27): 21.05 Josef Kilian, speelfilm. 21.35 Jazz improvisaties (herhaling van 24 maart 1963). 22.00-22.50 Perry Ma son - Het boek van de dokter, TV- film. „Hoe maakt u het?" zei hij glim lachend.' „Ik hoop, dat u Barham- Bridge toen gevonden heeft." Ik strekte mij uit in mijn volle lengte en keek hem recht in zijn ogen. „Mijnheer Cumming", zei ik, „u heeft mij toen een goede dienst be wezen. Wilt u mij nog eens van dienst zijn in een zeer belangrijke en ern stige aangelegenheid?" Hij keek mij aan alsof hij zich wil de vergewissen, dat het werkelijk ernst was. Mijn gelaatsuitdrukking moet op dat punt bij hem alle twij fel hebben weggenomen. „Wat "is er te doen?" vroeg hij rustig. Ik keerde mij om en wees naar de „Seagull". „Mijn meisje is daar aan boord", zei ik hees. „Zij is door lord Sangatte bewusteloos gemaakt en aan boord gedragen. Er is maar één kans om hem te achterhalen en dat is uw motorboot, maar wij zijn met z'n drieën en „U schertst toch zeker?" riep hij. Ik schudde mijn hoofd en glim lachte bitter. „O, dat is kostelijk," riep hij, doch toen hij myn verwrongen gelaat zag, voegde hij er beleefd bij: „Pardon, zo meende ik het niet, natuurlijk niet. Maar u moet weten, dat ik ja renlang dingen heb geschreven over ontvoeringen, moorden en dergelijke en dit is het eerste werkelijke avon tuur waarin ik ooit gewikkeld was." „U wilt ons dus aan boord nemen?" riep ik. „U aan boord nemen!" echo'de hjj. „Mijn hemel, graag zelfs, ik zou voor de gehele wereld zo'n kans niet willen missen." Billy kwam naar ons toe en was juist dicht genoeg bij ons, om de laat ste opmerking van Cumming te ho ren. Hij klopte hem heel familiaar op zijn schouder. „Ik weet niet, wie je bent, mijn heertje, maar dat hoor ik wel, je bent een man en dat soort is zeld zaam tegenwoordig, geef mij de vijf!" Cumming. die onmiddellijk met Billy ingenomen was„ lachte om zijn ongegeneerde hartelijke ontboeze ming en schudde hem vriendelijk de hand. Het volgende ogenblik liepen wij alle drie op een drafje naar de trap, die naar het water voerde. Wilton kwam uit de auto en de chauffeur voegde zich bij hem; bei den liepen in allerhaast naar ons toe. „Is er plaats voor mij ook, kapi tein?" vroeg de chauffeur nieuws gierig. „En de auto dan?" vroeg ik. terwijl Cumming in een roeibootje stapte en haastig de riemen onder de zitbanken uithaalde. „De auto is goed bezorgd", lachte hij, „ik heb die oude zeerob vijf shil ling beloofd als hij er op wou pas sen." „Kom dan maar", zei ik, „hoe meer zielen, hoe meer vreugde", en zonder tijd te verliezen, klauterden wij alle vijf in de boot. En vijfentwintig riem slagen brachten ons bij de motorboot, waarin wij vlug overstapten. Cum ming hurkte onmiddellijk bij de mo tor neer en begon deze te starten. Het volgende ogenblik schoven wij vlug tussen de voor anker liggende vaartuigen door naar het midden van de riviermonding en waren weldra al een eind op weg. „Het bootje loopt gemakkelijk twin tig knopen", verklaarde Cumming met een glimlachje van voldoening. „Wij zullen bij hem zijn, voor hij de zandbanken voorbij is." Toen zweeg hij. „Praaien of langszij varen en op dek springen?" „Kunt u er zo vlak langs komen?" vroeg ik. „O ja, met gemak", antwoordde hij. „Het enige wat ik vragen wilde is, durven jelui aan boord te gaan?" „Sommigen van ons zeker wel" lachte Billy stoutmoedig. Het kleine bootje doorkliefde het midden der riviermonding en ter weerszijden van de boeg spoten twee witte waterstralen boogvormig weg Ver voor ons uit de „Seagull" voort stevenend naar zee, in de stralende namiddag-zonneschijn. Ik zat in ge bogen houding voor in de boot en staarde zwijgend over de grijsgroene massa, die tussen de twee vaartuigen lag, doch die elke minuut zichtbaar kleiner werd. Billy, die in een gereedschapskist aan het scharrelen was geweest wel ke Cumming hem had aangewezen, kroop naar voren, terwijl hij een zware stalen staaf omhoog hield. „Kijk eens, Jack", zei hij. „Hier moet jij het maar mee doen; ik heb een revolver bij mij." Ik nam een kort eindje staal van hem aan en stak het in mijn binnen zak. Ik voelde dat mijn vuisten in goede conditie waren. „Billy, als wij samen aan boord komen, laat Sangatte dan aan mü over", zei ik. Hij knikte, ,,'t Is je best toever trouwd, hoor", antwoordde hij. „Ik zal genoeg werk met de bemanning hebben, dus kun jij hem geheel voor jouw rekening nemen." Toen zweeg hij even en keek naar de achterste ven van de „Seagull", die nu niet meer dan een halve kilometer ver wijderd was. „Zou je niet denken, Jack", vervolgde hij, „dat het beter was, dat je nu in de kajuit ging. voor het geval, Sangatte op de uit kijk staat. Als hij jou zou ontdekken, zou hij natuurlijk achterdocht krij gen en zouden wij niet zo gemakke lijk aan boord kunnen springen. Zo dra wij langszij komen, kan je uit de kajuit springen, als een duivel uit een doosje." Het voorstel van Billy was zo ver standig, dat ik, alhoewel ik ongraag het dek verliet, er onmiddellijk ge hoor aan gaf. Sangatte mocht mij niet zien, en aangezien de „Seagull" veel hoger uit het water lag dan onze boot was onze enige aangewezen weg de bemanning te overrompelen. Ik ging dus naar de kajuit, waar ik de onverstoorbare Wilton vond. Hij lag languit op een zitbank en scheen de gehele onderneming, als een doodge woon dagelijks karweitje te beschou wen. Hij ging overeind zitten, toen ik naar binnen bukte, doch behalve 'n paar opmerkingen over ons aanvan kelijk succes, deden wij geen van beiden een poging om de conversa tie gaande te houden. Ik was te veel in spanning om een praatje te maken en Wilton was van nature een spaar zame prater, zelfs voor een detective. Hoe het ook zij, wij zaten daar zwij gend naar het brommen van de mo tor te luisteren en het onafgebroken ruisen van het water dat langs de boot zoog.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2