Voor het stelen van groente naar Galgeveld aan de Lage Morsweg MET ULTRA-WASWERKING, WU WETEN HET.. Laten we wèl wezen DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT EN DE OECUMENE VRIJDAG 8 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 BONT ALLERLEI IN LEIDS JAARBOEKJE 1964 Onder hoofdstuk: Leidse fotografen Het Leids Jaarboekje, dat deze week van de pers gekomen is, bevat ook dit jaar een verscheidenheid van ar tikelen, die beslist niet alleen bepaald is door „geschiedenis en oudheid kunde". Een der eerste bijdragen na- melijk, het Diaconessenhuis te Leiden door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, werd afgesloten per 15 april 1964 op welke dag de officiële opening van het nieuwe gebouw plaats vond. De schrijver vertelt niet alleen de geschiedenis van het Diaco nessenhuis, maar ook over de doel stelling ervan in het algemeen en de ontwikkeling van het werk. Het slot van de bijdrage wordt gevormd door een beschrijving van het nieuwe ge bouw aan de Houtlaan. Daarentegen duikt F. J. A. Beumer met het Leids Wonder terug tot in de 14e eeuw, in welks eerste helft hij de ontstaanstijd van de legende rond de broodsteen (vroeger in de Pieters kerk. nu in de Lakenhal) dateert, met behulp van mineralogische en astronomische gegevens. Tussen deze uitersten in tijd staan de overige bijdragen, die niet alleen geschiedenis bevatten, maar in twee gevallen zelfs vooruitgrijpen op de toekomst. Het ene In Memoriam, geschreven door de oud-wethouder J. C. van Schaik, is gewijd aan W. F. van der Burch, de archivaris van het hoog heemraadschap Rijnland. Galgen. De bijdragenreeks wordt geopend met een vlot geschreven verhaal over het Leidse galgeveld door dr. H. C. Jelgersma, die daarin tevens een boekje opendoet over de 17e-18e- eeuwse rechtspleging. De galg stond enige meters ten westen van de aftakking van de Lage Morsweg vlak aan de waterkant, op de plaats waar thans het terrein van Njord is. De plek van het Galgeveld was met overleg gekozen: zicht vanaf de Lage Morsweg en van de Mors- dijk, evenals vanaf het water. Een der vonnissen: een 61-jarige warmoezier Cornelis Vinckesteyn werd opgehangen wegens diefstal van groente van andere tuinderijen, flesjes bier uit tuinkoepels, twee fles sen wijn en een stoffer en een blik. Hij werd op het Gravensteen te recht gesteld, waarna zijn lichaam op het Galgeveld „tentoon werd ge steld". Ook zijn vrouw, die mede plichtig was, werd opgehangen. De medeplichtige dochter kreeg na ge seling 40 jaar tuchthuisstraf. E. Pelinck beschrijft een zestal ontwerptekeningen met voorstellin gen van Leidens beleg en ontzet door de Delftse schilder Leonard Bramer, die waarschijnlijk bestemd waren voor het stadhuis. Dr. J. P. Duyverman behandelt de contacten, die tussen de universiteit en het gemeentebestuur bestaan heb ben door de professoren, die sinds de Franse tijd zitting hebben gehad in de gemeenteraad. In het begin de zer eeuw telde de raad 5 professoren op een totaal van 27 leden. Koepel. Hoe de koepel van de Marekerk in de afgelopen jaren werd gerestau reerd en welke moeilijkheden zich daarbij voordeden, vertelt de archi tect P. van der Sterre. Bebeurtenissen, die oude Leide- naars nog wel door hun ouders kun nen hebben horen vertellen: de gang van zaken bij en de achtergronden van de weversstakingen van 1395 in de Leidse katoenfabriek werden be sproken door dr. H. P. M. Goddijn. Deze bijdrage is een deel van een grote studie, door meerdere perso nen uitgevoerd, onder auspiciën van Het Sociologisch Instituut der uni versiteit. De plaatselijke beginperiode van een bedrijf, dat met meer dan vijftig van zijn producten uit de laatste hon derd jaar in het jaarboekje vertegen woordigd is. tfaat beschreven in het Foto: Een opname van de bekende Leidse fotograaf Goedelyde van ca. 1890: Koos met de postkar. artikel van de gemeente-archivaris mej. mr. A. J. Versprille: Leidse fo tografen in de 19e eeuw. De bijbeho rende foto's allen berustend in het Gemeente-archief tonen Leiden in een staat, die vele Leidenaren niet meer uit eigen aanschouwing kennen. Begrip. Na een overzicht van de geschiede nis van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde brengt de directeur van dit museum, dr P. H. Pott, vooral naar voren hoe men daar probeert de ten toongestelde voorwerpen op zo'n ma nier te presenteren, dat de gemiddel de bezoeker daardoor iets leert be grijpen en doorvoelen van wat zijn medemens in den vreemde denkt en doet. H. A, Höweler beschrijft het poli tieke proces tegen Catharina van der Meulen-Taan in 1784, gevoerd op grond van een aanklacht dat zij be trokken zou zijn in een samenzwering tegen het leven van Willem V. Uit eindelijk belandde de aanklager zélf in de gevangenis, omdat zijn aan klacht vals bleek te zijn. Ir. J. C. H. Drost en prof. dr. J. Winsemius wijden aandacht aan de mogelijkheden die er voor Leiden bestaan binnen de stedengroep Den Haag-Leiden-Delft (ir. Drost), aan de moeilijkheden waarmee Leiden te kampen heeft bij de ontwikkeling en sanering van de binnenstad (prof. Winsemius) en aan de ontspannings mogelijkheden voor de inwoners van Leiden en de omliggende gemeente. Duivenvoorde. De geschiedenis van het kasteel Duivenvoorde wordt verteld door E. A. Canneman, die als architect van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg nauw betrokken is geweest bij de in 1963 voltooide restauratie van het kasteel. Verder zijn de omstreken van Lei den nog vertegenwoordigd door een beschrijving van het Delftse Schouw aan de Vliet van de hand van E. Pe linck, en door een korte biografie van de Katwijkse reder Dirk Jansz van Heijningen (1635-1738) door J. P. v. Brakel, terwijl de serie Rijnlandse Volksverhalen met een „leugenver haal" uit Leimuiden werd voortgezet. Het vaste bestanddeel over de mo numenten in Leiden en omgeving is weer van de hand van C. J. Bardet, voor een gedeelte samen met A. Bic ker Caarten. LJA-speurtochten door Leiden en omstreken Zowel op de fiets als te voet heeft de Leidse jeugd van de speurtoch ten, die dinsdag in het kader van de 5 mei-festiviteiten voor de negende maal in successie onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie en het comité „Bevrijdingsdag 1945" wer den gehouden, triomftochten ge maakt. Mede dank zij de propagan da, die steeds weer voor deze tochten op scholen en jeugdverenigingen wordt gemaakt, neemt het aantal deelnemers(sters) ieder jaar toe. Er waren ditmaal ruim 3200 (vorig jaar ruim 3100) jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar op pad om zowel in de stad als in de omgeving een aantal bezienswaardigheden op te sporen en te noteren achter de vragen, die in het boekje met de routebeschrij ving stonden. De start op het Veemarktterrein vergde veel tijd, want in verband met het drukke verkeer mochten niet meer dan 50 deelnemers (sters) tegelijk vertrekken. Tot het welslagen van de tochten en wel in het bijzonder de fiets tocht leverde de radiogroep van de Van der Werffstam (Ewout Jop- penzsgroep NPV) niet alleen een at tractieve doch tevens nuttige bij drage. peze groep had namelijk on derweg enkele vaste radioposten in gericht, terwijl in de „bezemwagen" geleverd door de brandweer een radiozender was geplaatst, die in doorlopend contact stond met de centrale post (op het Veemarktter rein) en de andere posten. Het kwam voor, dat enkele fietsspeur- ders, die onderweg pech kregen, binnen enkele minuten de bezem wagen zagen komen opdagen, waar- Sunil 'tj. v> Advertentie) vrijstelling 10% van het inkomen, naar hetwelk de ouders over het voorafgaande jaar in de inkomstenbe lasting zijn aangeslagen, doch hoogs tens 5000. Het recht is slechts over het meerdere verschuldigd en wel als volgt: over de eerste 1000 3%, over de volgende 1000 4%, over de volgende 30.000 5% en zo verder op lopend. Slaolievlek. Th. S. vraagt hoe een slaolievlek udt een mahonie hou ten bureautje te krijgen is. Antwoord. Wij adviseren u hier voor een vakman in de arm te ne men. Het ligt er nog aan of het ma honiehout gebeitst of gepolitoerd is, maar het valt in elk geval niet mee. slaolievlekken uit hout te verwijde ren, omdat olie in de regel diep in het hout doordringt en daardoor het hout geen beits meer kan opnemen. Het beste lijkt ons het hout af te nemen met water, waaraan een flinke scheut ammoniak is toegevoegd. Hier na de vlek zo goed mogelijk weg schuren en daarna bijwerken. In de regel is het nog wel mogelijk het hout te politoeren, doch dit is een tijdrovende bezigheid en in hoeverre de vlek hinderlijk zichtbaar zal blij ven zal van de aard van de olie af hangen en in hoeverre deze in het hout is getrokken en zich heeft ver deeld. Levensbeschrijvingen. A. R. vraagt om de levensbeschrijvingen van Willy Walden en van gouverneur Nelson Rockefeller. Antwoord. Willy Walden heet eigenlijk Jan Jacob Kaldewaay. Hij werd geboren op 30 maart 1905 in Amsterdam in een pand aan de 2de Jan Steenstraat. Werkte aanvanke lijk op een effectenkantoor. In zijn vrije tijd deed hij aan cabaret, o.a. bij het amateurgezelschap „The pret ty Follies". In 1927 werd hij be roepsartiest. Walden trad toen op in de revue „Hallo Parijs", waarin Louis Davids de hoofdrol vervulde. Daarna trad hij in verschillende an dere revues op, o.a. met Lou Bandy. In 1935 werd Walden medewerker van Buziau's revue. In 1937 kwam hij na de padvindersreparatieploeg aan naar de goede route geleid, het werk kon gaan. Een groepje Na afloop ontvingen alle speur- wandelende speurders (sters), dat een ders en speursters een bevrijdings- JPPM verkeerde weg was ingeslagen, werd wimpel, welke massale uitreiking évënals~MuyseIaar bh* Sleêsw'ijk's re- als gevolg van een „SOS"-sein door muzikaal werd opgeluisterd door de vuegezelschap Zij debuteerden als de bezemwagen achterhaald en weer St. Franciscus Drumband. Snip en Snap' In hetzei£de jaar fJad Walden voor de eerste keer in het huwelijk met het danseresje Rensje Bos, van wie hij later scheidde, waar na hij in het huwelijk trad met de Deense Aase Rasmussen. Sedert 1937 werkt Walden bij de Sleeswijkrevue. Nelson A. Rockefeller werd in 1908 in Bar Harbor, Haine geboren. Hij doorliep eerst de Lincoln School of Teachers, studeerde daarna economie in Dartmouth. Deze kleinzoon van de grote John Rockefeller begon zijn politieke carrière als coördinator van Interamerikaanse zaken (1940-1944). Daarna bekleedde hij leidende func ties in allerlei gouvernementsinstel lingen. In 1958 werd hij gouverneur van de staat New York. Al szodanig werd hij in 1962 gekozen. Reeds in 1960 werd zijn naam genoemd als een der kandidaten voor het presi- deritschdp van de republikeinse par- Vooral niet knijpen of wringen. Goed Raad van Arbeid en de werkgever ^'otg Ook diT "i LÏwordtzij naam nasTvnelen in ruim watpr Pn k-lotsnat ic woroiiohi hiornr. «zpL-pIüVc Pfln 9-p. aroeë- air jaar worar zijn naam genoemd m dit verband. Rockefeller WILT IJ IETS WETEN Velours gordijnen. Abonné me- CAO's die er in ons land zijn, zeker vrouw v. R. vraagt hoe kan ik gele niet na de jongste wijzigingen, ver- velours gordijnen wassen? wijzen wij u hiervoor naar zijn werk- Antwoord. U kunt deze gordij- gever, vakorganisatie of eventueel n^n zelf wassen in een handlauw de Looncontroledienst in 's-Graven- wasmiddel hage. U bent inderdaad verplicht zelf dentsc-hdp van de republikeinse par- als b.v. Echfalon, Dreft of dergelijke, een rentekaart aan te vragen bij de tii --- Vooral niet knijpen of wringen. Goed Raad van Arbeid en de werkgei naspoelen in ruim water en kletsnat is verplicht hierop wekelijks een ophangen. Gedurende het droogproces gel te plakken. Het bedrag is afhan- de gordijnen vaak opborstelen met de kelijk van de leeftijd van de werk- haren mee, met een schone kleer- nemer en staat vermeld op de rente borstel en als zo droog zijn nog eens kaart, borstelen. U behoeft ze dan niet te striken. Dezer dagen moest ik aan het Leidse postkantoor in de Breestraat enkele zaken afhandelen. Ik moest daartoe aan twee verschillende loketten zijn. Het was op een druk uur, maar niet iedereen die z'n werk heeft kan nu eenmaal op stille uren komen. Aan het eerste loket duurde het een kwartier voor ik aan de beurt was. Aan het tweede stond ik reeds twintig minuten eer ikbijna aan de beurt was. En toen gebeurde het. Er kwam een beambte bij de ambtenaar aan het loket (let op het hiërarchische verschil) met een aantal formulieren, een bundeltje bankbiljetten en een boekje met een rijtje cijfers. Dat alles moest de beambte aan de ambtenaar overdragen. Dat overdragen was gauw gedaan, maar toen ging de ambtenaar de formulieren nog op lijsten schrijven en het rijtje cijfers in het boekje natellen. Toen hij daarmee klaar was, waren de wijzers van de klok in de hal weer tien minuten verder vooruitgeschoven en liep het al aardig naar het sluitingsuur van het loket. En wij (er stonden nog een tiental ongeduldig wordende lieden achter mij) maar wachten. Ik vraag me in gemoede af of het nodig is, dat voor een interne dienst zaak de beambte moest vóórgaan bij het al zo lang wachtende pu bliek. Kunnen zulke zaken niet wachten tot het loket voor het pu bliek is gesloten, vooral als de tijd daarvoor zo dicht in zicht is. Laten we wèl wezenin de meeste gevallen is de tijd van het pu bliek minstens zó kostbaar (en in zeer veel gevallen kostbaarder) dan die van een dienstdoend ambtenaar of beambte. Als het hun tijd is, gaan die tóch naar huis. Snipperdagen. Abonné P. M. J. vraagt: Mijn vrouw werk 4 dagen per week, donderdags is ze vrij. Nu valt Koninginnedag en Hemelvaarts- Schenkingsrecht. J. v. d. M. vraagt hoeveel belasting verschul digd is bij een schenking van vader aan kinderen van f 5000, 10.000 en 15.000. Antwoord. Een vader kan zijn van, iv-uiunguuicuog cu iicmcivaaiii- AUlWUUru. CAill VclUei K.èlIJ ZIJI1 Irin/lorViiieloa dag allebei op donderdag. Krijgt zij kinderen 2000 per kalenderjaar be- p K,nae DJsias- huwde in 1930 met Mary Todhunter Clark, van wie hij tot verbazing van velen - in 1960 scheidde, waarna hij in het huwelijk trad met Marga- retta Fitler Murphy. Kinderbijslag. Q. v. K. vraagt of een jongen die eind december 1963 16 jaar is geworden over het eerste kwartaal '64 nog recht heeft nu die dagen uitbetaald of niet, aan- lastingvrij schenken. In het jaar van gezien het allebei verplichte snipper dagen zijn. Antwoord. Aangenomen dat de vader in loondienst is, heeft deze nog het huwelijk van een kind is dit be drag 10.000. Is de schenking hoger, recht op kinderbijslag over het hele Antwoord. Helaas schrijft u niet dan geldt voor een gehuwd kind als jaar 1964. wat voor werk uw vrouw verricht. Overigens begrijpen wij uw vraag niet goed. Waarom zou uw vrouw da gen uitbetaald moeten hebben, die ze normaal niet werkt? U bedoelt wel licht of uw vrouw nu nog recht heeft op 2 snipperdagen. Wij zouden zeg gen van wel, want uw vrouw kan moeilijk verplicht worden 2 snipper- Nadat de Nieuwe Leidsche Courant Mag ik u enkele vragen stellen? dagen waaróp zij recht"heeft"orTte deze dagen een verslag had gepubli- 1. Paapse mis is bedriegelijke af- nemen op dagen dat ze normaal niet over een bijeenkomst in de goderjj. Hoe moet mijn houding zijn werkt. Dit is echter een kwestie van Marekerk waar ds. J. M. v. d Berg ten aanzien van de mis in de Oud- onderling overleg met de directie en ds- Lagerwey zeer afwijzende ge- katholieke Kerk? Daar wordt ook een luiden hadden laten horen over de mis opgedragen. Alleen geen Paapse oecumene, gepubliceerde dezelfde mis. krant een brief van de heer G. Rob- 2. Durft u werkelijk voor de volle beregt, Irenestraat 3 te Warmond, 100% te stellen, dat de weg van Rome die belangwekkend genoeg is om uitloopt op de heerlijkheid van het over te nemen. Vatikaan in plaats van de heerlijk- De heer Robberegt schrijft aan ds. heid van Christus? Ik geloof, dat dit eventueel met behulp van een vakor ganisatie. J Vakantie- en rentezegels. Abon né C. L. H. vraagt of zijn zoon van 17 jaar die sedert 1963 bij een kwe ker werkzaam is, recht op vakantie en vrije dagen heeft en of er zegels g te scherp en te liefdeloos jegens de R.K. medemens door u is uitge- Met belangstelling las ik het ver- sproken, slag over de bijeenkomst in de Mare- 3. U bent huiverig van de oecu- kerk. Ik heb me verbaasd over de mene. Mag u, Bijbels gezien, huiverig dagen. Hoeveel dit er zullen zijn, scherpte, waarmede u en uw collega zijn? Zijn alle voorstanders van de hangt af van de CAO of dwingende Lagerweij meenden zich te moeten oecumene bij u mensen, die het met arbeidsovereenkomst waaronder uw uiten. Als men scherp is, zegt men de waarheid op een akkoordje gooi- zoon werkt. Aangezien wij niet in gauw teveel en dit lijkt mij in dit en? Enkele overgangen aanhalen is en vrije dagen heeft en of er zegels geplakt moeten worden. Antwoord. Uw zoon heeft uiter aard recht op vakantie- en snipper het bezit zijn van de vele honderden geval gebeurd te zijn. Brigadier Piet en de semi-prof 74. Het is in deze wereld nu eenmaal jammer genoeg zo, dat een booswicht nog wel eens slaagt, waar een recht schapen mens faalt. Daaraan is het vermoedelijk dan ook te danken, dat Angelico en Diavolo er werkelijk in slaagden de koelwagen snel op dat ongebruikte 9poor te duwen. Nu hielp het toeval hun ook een handje. Een flinke hand, mag men wel zeggen, want de bodem helde hier behoorlijk, toch geen bewijs tegen de oecumene. Dat is wat al te simpel gesteld. Men mag van een academisch gevormd iemand wel verwachten dat hij be ter weet. 4. De eenheid is voor Rome alleen maar mogelijk rond het altaar van de mis en de stoel van Petrus (Paus) heeft u gezegd. Kardinaal Alfrink zegt in zijn brief aan het moderamen der N.H. Kerk: „Slechts in een ge zamenlijk zoeken van alle Kerken, die de Christus belijden, naar de ene. heilige Kerk, zoals door Christus is bedoeld, zal de verloren eenheid her vonden kunnen worden". Hoe legt u deze uitspraak uit? Men mag verwachten, dat uw antwoord niet alleen door negatieve motieven wordt ingegeven. Aalmoezenier Groenendijk heeft in een epiloog voor de televisie gezegd, dat het niet de bedoeling van de zodat alles aanzienlijk gemakkelijker ging dan ze aanvankelijk gedacht hadden. „Qui non audeto, eo esto nulla Victoria!" lachte blokjas, en aan zijn verdorven gelaatstrekken is wel te zien, dat hij zoveel wilde zeggen als: wie niet waagt, die niet wint. „Pas op!" riep Angelico toen. „De wagen gaat vanzelf al rijden! Spring er opl" Toen sprong de dikke Diavolo voor donkere tunnel in. Mn de andere op de koelwagen, waar hy de rem- kant van die tunnel lag Italië, installatie beetgreep. Het angstzweet doodstille grensplaatsje Campanella. brak hem uit en hij dacht: „Daar Angstig bilkten de zwarte kraaloog- het wordt- Vindt u, dat zo iemand liegt? Verklaart u zich eens nader. 5. Bent u niet met mij van me ning, dat over het algemeen de Ne- moet ik aan draaien, als het te hard jes van de twee Italianen in de derlandse Katholieken niet gelukkig gaat!" Egyptische duisternis, die hen om- zijn met het optreden van het Vati- rutgde. Stel je eens voor, dat er er- kaan in de kwestie prinses Irene. Zij Intussen wipte Angelico gewoon gens een versperring op di oude rails denken beslist anders (zie o.a de naar binnen om een oogje te houden lag of dat die rails eens waren op- kwestie „Nieuwe Linie"). Er zijn na- op die kostbare Karei Kleuntjes. En gebroken. tuurlijk papisten, net zo goed als er toen denderde die koelwagen de stik- bij ons anti-papisten zijn!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 18