16 mei is t WIJ WETEN HET.. luilak.... Nieuwe uitgaven WOENSDAG 6 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 (van onze speciale verslaggever) ZAANDAM (P P) - Het luilakfeest, dat de Zaanse jeugd sinds on bekend jaartal viert in de nacht van vrijdag op zaterdag vóór Pink steren, is tegenwoordig anders dan een twintig, dertig jaar geleden. Het feest is in wat geordende banen geleid. En dat was ook nodig, want zo langzamerhand was dit oude folkloristische feest ontaard in een gebeurtenis, die een bandeloze puberjeugd de gelegenheid bood brandjes te stichten en heibel te schoppen met, 'm versterkt verband aangetreden, politiemensen. In c dertiger jaren reeds heeft mr. in 't Veld, toenmaals burge meester van Zaandam, zich met dit ontaarde verschijnsel bezig gehouden. Hij probeerde voorna melijk de Zaandamse jeugd er toe te brengen haar brandlust te coördineren. Op een opgespoten terrein, toen nog begrensd door polderland en sloten, organiseer de hij een gemeenschappelijke fik, waarvoor iedere jongen materiaal mocht aanslepen. We herinneren ons. dat het een grote, zelfs zeer grote, ongevaarlijke brand is ge weest, waar de jeugd in wijde kring omheen stond te dansen. Maar in de vóórnacht had het in middels op vele hoeken van stra ten ook al gerookt KORRIE EN BOLLEN Dè laatste jaren heeft de Zaan- damse gemeenschap - al evenzeer een geesteskind van oud-burge meester In 't Veld - het initiatief genomen om de luilakviering in betere banen te leiden. Tegen dag- worden in de vroege ochtend van zaterdag organiseert zij een kor- riewedstrijd. Een oud Zaans lui- lakgebruik wordt daarmee nieuw leven ingeblazen. Het betere deel van de Zaanse jeugd neemt er aan deel en geniet na afloop mee van dat andere oude gebruik dat in ere hersteld werdhet warme bollen eten met stroop, of. zoals heel vToeger, warme bollen met radijs. Inmiddels heeft zich voor het aan- vangsuur der korriewedstrijden het minder georganiseerde spel wel voltrokken. Met andere woor den, als vanouds is er een groot deel van de jeugd dat vuur moet zien. Waar ze de brandbare rommel als autobanden, kisten, teervaten, matrassen en dergelijke vandaan slepen, blijft altijd een raadsel. Vooral voor de niet-Zaankanters die nieuwsgierig het schouwspel wel eens willen gade-laan en er htm nachtrust aan offeren. Feest van onbekende oorsprong op zaterdag vóór pinksteren WILT V IETS WETEN Waar ze het vandaan halen begrijpt niemand, maar bij „Luilak'' zorgt de jeugd voor formidabele brandstapels. GEHEIME BERGPLAATSEN Zij weten niet, dat de rechtgeaar de Zaanse jongen al weken te vo ren aan het slepen is. Alles wat van zijn gading is en brandbaar, sleept hij naar veilige bergplaat sen. Deze bergplaatsen worden schaarser naarmate de groene Zaanse huisjes verdwijnen, die altijd wel zo ver van de grond stonden, dat er ergens een plank losgewroet kon worden om een prachtige bergruimte onder het huis open te leggen. Laten we eerlijk bekennen, hoe de jongens van nu dit berg vraag stuk oplossen, we weten het niet. Wij kunnen alleen over voorbije jeugdjaren namijmeren, over hoe wij het zelf dus deden in onze ja ren. Iedere jeugd heeft zijn eigen methoden Wat onveranderd bleef, is het or- ganiseertalent. Het organiseerver- rnogen wat betreft dit brandbaar materiaal en ook om de spullen te krijgen voor de „sleepies". Die „sleepies" vormen een ander facet in het Luilak-leven. KABAAL Pannen, deksels, blikken bussen e.d. worden aan een lange Kabel door de straten gesjord. Het geeft een hels kabaal natuurlijk maar dat is dan ook precies de bedoe ling. Hoe meer mensen er op een ongewoon uur wakker worden, hoe liever het de heverdjes is. Vandaar dat ook n'9g altijd die oude gewoonte in stand gehouden wordt om deurbellen te laten ra telen zo mogelijk zonder op houden door er een speld tussen te prikken of bereikbare mar kiezen aan woningen bij herhaling naar beneden te laten klapperen. In hoeverre deze feestgewoonten reeds in de grijze oudheid beston den, weten we niet. Vroeger deed men het met brandnetels aan de deurknoppen en in heel schelmse bui met een touw, dat twee deur knoppen van naast elkaar gelegen woningen vast aan elkaar bond. Maar we zeiden het al, vroeger verliep het Zaanse Luilakfeest an ders, we zouden haast zeggen ge ruislozer Maar laten we daar voorzichtig mee zijn. Wie weet wat de kinderen van vandaag straks zullen vertellen, wanneer er weer een nieuwe generatie zal zijn gekomen van hun kinderen, die natuurlijk deze overoude tra ditie weer zullen voortzetten. (Nadruk verboden} Avontuur in ServiS, door Eric Williams Uitg. Spec trum, Utrecht. Prisma 938. Een nieuw avontuur van Eric Wil liams is altijd de moeite van het le zen waard. Ditmaal raken twee men sen in Zuid-Slavië verwikkeld in een gevaarlijke situatie. Belevenissen met de Geheime Politie en met vreemde bewoners bestempelen het boek tot een avonturenroman van de hoogste klasse. De Vrijbuiters, door José Giovanni Uitg. Nygh en Van Ditmar, 's Gravenhage. Een vervolg op de roman „De Cel" van de Corsicaanse auteur José Gio vanni, alhoewel het verhaal ook zo te lezen is. De beschrijvingskracht van de auteur weerhoudt ons echter niet enige bedenkingen te koesteren tegen de moraal van de hoofdper soon. Overigens een spannende ro man. De aanslag op Hitier, door Paul Berben Uitg. Ne derlands Boekhuis, Tilburg. Er zijn de laatste jaren verscheidene boeken over de jongste wereldoor log verschenen. In deze rij oorlogs boeken neemt „De aanslag op Hit- Ier" een bijzondere plaats in. Op wetenschappelijke wijze heeft de schrijver alle gegevens verwerkt. Zijn belangwekkende conclusie, dat de dood van Hitier op de 20ste juli niet het eind van het nazi-regime be tekend zou hebben, is een verbazen de conclusie en geeft een betere kijk op de krachten, die in het Duitsland van toen werkten. Nog eventjes Klaas Vaak, door Marian Hesper-Sint Uitg. Cantecleer, De Bilt. Een nieuw en uitstekend vertelsel boek voor de allerkleinsten. Een grote plaats is ingeruimd voor het geliefde kettingverhaal. Er zijn ver der veel spelletjes, liedjes en vers jes. De verhalen en sprookjes achter in het boek zullen ook door zes- tot zevenjarigen graag meebeluisterd worden. Hoera voor Jan Klaassen, nieuwe poppenkaststukjes, door Susanne Ehmke Uitg. Cantecleer, De Bilt In dezelfde uitvoering als het eerder verschenen Hier is Jan Klaassen zijn in deze nieuwe bundel poppenkast- verhalen vier vrolijke stukjes opge nomen, die bijzonder geschikt zijn om op kinderfeestjes te worden ge speeld. De Ark vol dieren, door R. Herrmann en Fr. Hoff mann Uitg. Cantecleer, Do Rilt, Tekenaar en schrijver van de suc cesvolle adventkalender Op weg naar de kribbe, hebben samen weel een prachtig boek gemaakt waaruit kinderen de hele Ark van Noë kun nen knippen en vouwen. De Ark, Noë en zijn vrouw en meer dan veertig dieren vormen een leuk be zit dat de kinderen in hun fantasie r eindeloos kan bezighouden. De bijbel over het heil der volken, toegelicht door dr. A. de Groot SVD Uitgave J. J. Romen Zonen, Roer mond. In de reeks De bijbel overeen bijdrage in het trachten te geven van een antwoord op een aantal kwellen de vragen, die vooral opkomen in de gedachten van een moegestreden missionaris. Het wil laten zien. dat er steeds een bekommernis Gods in de heilsgeschiedenis aanwezig is om trent het heil der volken. De bijbel over de liefde, toegelicht door dr. D. Deden Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond. Een gedegen uiteenzetting van de openbaringsgegevens omtrent Gods goedheid voor en zijn totalitaire eisen op de mens, een openbaringsproces, dat zich in het Nieuwe Testament voltrokken heeft. 9 De bijbel over God de Va der, toegelicht door Witold Marchel Uitgave J. J. Ro men Zonen, Roermond. Een boekje, door de toelichter ge noemd: een kleine bijbeltheologische beschrijving over het vaderschap van God, zoals de bijbel dit ons leert. Vooraf een vluchtige blik op de hei dense godsdiensten om te weten te komen hoe men zich daar de vader- boodschap van God heeft voorge steld. Yin-Yang door Willy Rogge man Uitg. Nijgh Van Ditmar, Rotterdam. Een aantal verzamelde schetsen bij wijze van experiment. Een bladvul ling die varieert van proza, dat haar scherp in abstracte beelden de men selijke situaties weergeeft, tot droef geestige bespiegelingen in verre van klare taal. Zoiets is om te huilen;, daarvoor werd het dan ook geschre ven en als zodanig mag Roggemans werk hoog aangeslagen worden. De Australiër, door Joan Colebrook Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. De lezer van de Cultuurserie kan er niet over te klagen hebben, dat de uitgebrachte romans in deze reeks te weinig boeiend van karakter zijn. Ditmaal is het harde levenspatroon in het pioniersland Australië onder werp van een harde familieroman rond een man, die een uitgestrekt stuk wilde natuur moet ontginnen. Een knappe schildering van een fel leven, dat in de afzonderlijke leden van het gezin bijzoridere en aparte facetten krijgt. Een sterk geschreven roman over vreugde, liefde en teleur stellingen, voorbehouden voor vol wassenen, die 's levens problematiek in juiste mate weten te onderschei den. Gevonden voorwerp, door Dell Shannon. Uitg. L. J. Veens Uitg. Maatschappij N.V. Amsterdam. Het eerste optreden van de Califor- nische politieman Luis Mendoza in „Nachtschim" is blijkbaar zo'n suc ces geweest, dat in de Amstelserie dit tweede boek met de populaire held van Dell Shannon is verschenen. De schrijfster, die op het gebied van de misdaadromans onder verschil lende schuilnamen (o.a. Anne Blais- dell en Lesley Egan) in enige jaren al een grote faam wist te verwerven, laat de speurder in dit boek verband leggen tussen de dood van een jon geman en een voorwerp, dat gevon den wordt in een gestolen auto. De Scharlaken Letter,door Nathaniël Hawthorne. Uitg. L. J Veens Uitg. Maat schappij N.V. A.nsterdam. In de Amstel Boekenreeks is nu ook dit meesterwerk uit de romankunst opgenomen. Hawthorne is een van ^e beste Amerikaanse romanschrij vers uit het midden van de vorige eeuw en „De Scharlaken Letter", dat gesitueerd is in een kleine Puriteinse nederzetting in Nieuw Engeland om streeks de zeventiende eeuwr geldt als zijn beste werk. Rhapsodie in Londen, door Monica Dickens. Uitg. Ad. M. C. Stok Zuid-Holl. Uitg. Mij Den Haag. Monica Dickens, een nakomeling van de beroemde Charles Dickens, heeft in deze boeiende roman met haar scherpe observatievermogen en lief de voor de minder bedeelden en on- gelukkigen de mensen beschreven in de Londense buurt Cottingham Park, eens een voorname buurt van Lon den, maar nu een afgesloten wereld je van de dicht op elkaar levende cockney-bevolking. Toekani, door Helmut Sick. Uitg. Broekman en Meris N.V. Amsterdam. Vertaald door Jan van Reenen. Het fotomateriaal is afkomstig van de schrijver.' De eerste geslaagde tocht dwars door centraal Brazilië. Zeven jaar heeft de doortrek geduurd. Niemand van de expeditie wist wat hem te wach ten zou staan. Het is niettegenstaan de alle gevaren en ontberingen een prachtige en zeldzame tocht geweest. Vriendschap werd gesloten met wilde Indianenstammen, maar ook bleek er met andere weer geen contact te krij gen. Zeldzame wilde dieren, vogels en vlinders werden ontmoet en ge vonden. Alle weersgesteldheden der wildernis, dikwijls angstwekkend werden meegemaakt; de geheimzin nige geluiden der bossen werkten vaak op de zenuwenvooral in de nachten. Waren het Indianen of roof dieren? Of onschuldige kleine nacht diertjes, die zich overdag uit angst voor hun eigen leven niet konden vertonen? Het hele boek is een bij zonder mooie beschrijving geworden Hoewel de reis, zeven jaar geduurd heeft, verveelt het lezen erover geen ogenblik. Iedere bladzijde brengt nieuwe spanning en genot. De toverwereld van de Zee en de Kust door Marion B. Carr Route Zoeterwoude-Texel - Abon- né H. v. H. te Zoeterwoude adviseren wij de volgende route: Zoeterwoude, Leiden, Sassenheim, Lisse, Hiilegom, Bennebroek, Heemstede, Haarlem, Santpoort, Driehuis, Velsen, Bever wijk, Uitgeest, Limmen, Heiloo, Alk maar langs Noord-Hollands kanaal tot Den Helder. Totaal ongeveer 105 kilometer. Vertrektijden veerboot naar Texel ('t Horntje), gegeven on der voorbehoud alleen op werkda gen: 6.40, 9.30 en 13.30 uur; alleen op zondag: 9.00 uur; voorts op alle dagen: 11.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.15 uur. Route Bodegraven-Valkenburg, vice versa - Abonné R. A. v. d. S. vraagt de korste route per fiets van Bodegraven naar Valkenburg (L.), via Ede (Gld.) en vervolgens over Deurne (N. Br.), terug naar Bodegra ven. Bodegraven, Woerden, Harme ien, De Meern, Utrecht, De Bilt, Zeist, pyramide van Austerlitz, Wouden berg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede. Ongeveer 70 kilometer. Ede, Wageningen, Ochten, Appeltern, Oss, Heesch, Nistelrode, Vorsten- bosch, Veghel, Helmond, Nederweert, Weert, Kinrooi (België), Maaseik, Dieteren, Susteren, Sittard, Geleen, Spaubeek, Schimmert, Valkenburg. Ongeveer 150 kilometer. Terug volgt U dezelfde weg tot Nederweert. Daar na: Asten, Deurne. Ongeveer 105 ki lometer. Laatste traject: Deurne, Hel mond, Veghel, Den Bosch, Hedel, Zaltbommel, Waardenburg, Gelder- malsen,, Buurmalsen, Beusichem (veer), Schalkwijk, Houten, Utrecht, Geillustreerd door Sy Ballowe. Nederlandse bewerking door A. Huberte-De Niet, Uitgeverij Helmond Zuid Nederl. Uitg.-Antwerp en. Men doet verstandig zich dit boek nog voor de zomer aan te schaffen om in de zomermaanden des te meer te genieten van het zoeken naar schelpen, zeewieren en kleinere en grotere dieren aan de kust en in zee. De beschrijvingen en illustraties in het boek zijn zo duidelijk dat men aan het strand niet in onzekerheid behoeft te verkeren over hetgeen men gevonden heeft. De toverwereld van onze zon en de werelden daar omheen door Jene Lyon Geill door George Solonewitsch Ned. bewerk: Prof. dr. C. de Jager en L. H. de Bruyn- Tapperman Z": Ned. Uitg.-Antwerpen Uitg. Helmond. Wat is eigenlijk onze zon, hoe is hij in werkelijkheid? En wat zijn de maan en al die flikkerende sterren aan onze nachthemel? Dit boek geeft een zeer duidelijke en adembene mende beschrijving van al die won derwerelden, voor ons zo ver weg en toch zo vertrouwd. Heel mooi ge kleurde en verduidelijkende platen. Ook voor schoolgaande kinderen een waardevol boek, omdat met de pla ten heel gemakkelijk de sterrenbeel den aan de hemel gevonden kunnen worden. Op safari Door Armand Denis. Het verhaal van mijn leven. Geautoriseerde vertaling van Eibert H. Bunte Ad M. C. Stok. Forum Boeke rij, Den Haag. Het is tegenwoordig heel gewoon, rustig bij de T.V. te gaan zitten kij ken naar „Luipaard op schoot", door Armand en Michaela Denis, en ie dereen beschouwt hen een beetje als goede bekenden. Maar niemand onder ons kan indenken, wat een verschrikkelijk moeilijke jaren, vol teleurstellingen en tegenslag, om van kosten nog maar niet te spreken, er voorafgegaan zijn eer ze zo ver wa ren dat al deze films opgenomen kon den worden. De heer Denis vertelt het ons in zijn boek: Op Safari. Het is een boeiend verhaal; hij is dol op dieren en de gekste dieren bezat hij als huisdier, en het ging altijd nog goed ook. Ondanks alle moeilijkhe den moet het in de wildernis toch ook voor de mens een heerlijk leven zijn, de schrijver kan het niet voor zich houden, telkens en telkens weer uit hij zich. Dat de foto's prachtig zijn weten wij allen. De Meern, Harmeien, Woerden, Bo degraven. Ongeveer 120 kilometer. Adres fabriek - De heer G. R te Oud-Ade en mevr. Van K. te Ri,jp- wetering kunnen wij meedelen, dat het niet de gewoonte is in deze ru briek adressen van bedrijven, fabrie ken e.a. commerciële instellingen te vermelden. U zoudt zich beiden kun nen wenden tot uw sigarenwinke lier. Huurcompensatie Ik ben 24 jaar en bewoon een eigen woning. Had ik recht op huurcompensatie en zo ja, hoeveel en wanneer had deze moeten ingaan? vraagt L. V. Antwoordt: U vermeldt niet wat uw beroep is, waar u werkt en hoe lang u reeds in dienst bent. Evenmin weten wij of de huurcompensatie reeds in uw salaris is inbegrepen. In het algemeen kunnen wij er dus slechts dit van zeg gen: De huurcompensatie van 1 septem ber 1962 werd gegeven aan werknemers boven 23 jaar of aan jongeren als zij kostwinner zijn en bedroeg 1'/» van het loon met een minimum van ƒ2.25 per week of 9.75 per maand tot een maximum inkomen van 13.000 per jaar. Duitsland P. van D. wil in de va kantie graag in Duitsland werken. Tot wie moet hij zich wenden? Antwoord: U geeft niet op wat voor soort werk u begeert en hoe oud u bent. Het lijkt ons het beste dat u eens gaat praten op het Gewestelijk Arbeidsbur. of bij de Westduitse ambassade* Nieuwe Parklaan 2, 's-Gravenhage. Route van Hazerswoude naar Bergen op Zoom Aangevraagd door abonné P. v. d. W. uit Alphen a. d. Rijn. Hier volgt de kortste weg per auto: Hazers woude, Bleiswijk, Berkschenhoek, Rot terdam (over Maasbrug), Dordrecht, Moerdijk, Roosendaal, Bergen op Zoom. Totaal 110 km. Route Noordwijkerhout-Zeist Kort ste weg per fiets, aangevraagd door abonné Th. A. uit Noordwijkerhout. Noordwijkerhout, Sassenheim. Oude Wetering, Alphen a. d. Rijn, Bodegra ven, Woerden. Harmeien, De Meern, Utrecht, De Bilt, Zeist Totaal ongeveer 72 km., hetgeen zonder te rusten pl.m. vijf uur fietsen betekent. Route Nieuwkoop-Klimmen, via Broekhuizen. Abonné A. v. d. L. uit Nieuwkoop is heel wat van plan: per fiets naar Klimmen. Hier volgt de route: Nieuwkoop, Noorden, Woerdense Ver laat, Kamerik, Woerden, Harmeien, De Meern, Utrecht, Houten, Culemborg, Bu ren, Tiel, Wamel, Oyen, Oss, Uden, Odilliapeel, Elsendorp, Rips, Venray, Wanssem, Broekhuizervorst, Broekhui zen, pl.m. 180 km. Broekhuizen, Grub- benvorst, Venlo-Roermond, Sittard, Ge leen, Schinnen, Nuth, Wijnandsrade, Hulsberg, Klimmen, pl.m. 85 km. Route Ter Aar-Groesbeek Abonné L. H. uit Ter Aar wil met de fiets van Ter Aar naar Groesbeek en wel via de kortste route. Ter Aar, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Montfoort, Jutphaas, Houten, 't Goy(veer), Beusichem, Tiel (veer), Druten, Nijmegen, Groesbeek. Totaal ongeveer 135 km. Route Noordwijkerliout-Rosmalen A. H. uit Noordwijkerhout wil de mooi ste, kortste weg per bromfiets naar Ros malen weten. Noordwijkerhout, Sassen heim, Warmond, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Gorinchem, Woudrichem, Heusden. Den Bosch, Rosmalen. Ongeveer 130 km. Route Lisse-Opheusden- via Gorin chem. Abonné F. v. d. P. wil per autobus van Lisse naar Gorinchem, via Voorschoten en vervolgens met de trein naar Opheusden. De plaatsen die hij passeert zijn dan: Lisse, Sassenheim, Warmond, Oegstgeest, Leiden, Voor schoten, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bos koop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Gorinchem, Leerdam, Geldermalsen, Tiel, Kesteren, Ophèusden. Bij elkaar ongeveer 160 km. Route van Roelofarendsveen naar de Deltawerken. Abonné N. H. v. d. W. kunnen wij de volgende route adviseren: Roelofarendsveen. Rijksweg Amsterd.- Den Haag (richting Den Haag), Voor burg, Rijswijk, Delft, Maasland, Maas sluis, Brielle, Nieuw'enhoorn, Nieuw Helvoet, Deltawerken Haringvliet. To taal ongeveer 80 km. Brigadier Piet en de serni-prof 73. „Daar staan we nou met ons goeie gedrag," mopperde Angelico met de snor. „Fijn boven in de bergen, jon gens, met een koelwagen en een be vroren voetballer! Zie nou maar, dat je wegkomt!" „Kijk dan daar eens!" lachte Dia- volo. „Zie je dat zij-spoortje, dat in die tunnel verdwijnt?" „Aoh vent, het stikt hier van de zijspoortjes, maar wat heb je daar aan?" vond Angelico pessimistisch. „Ik wéét wat we daaraan hebben!" juichte de blokjas, die aanzienlijk vrolijker gestemd bleek te zijn. „Dat is de oude spoorlijn van Parijs naar Italië. Die kwam door het grens- plaatsje Campanella. Die lijn wordt nooit meer gebruikt, sinds de baan verlegd is van Parijs via Ottoburg naar Fiorenza!" „Verhip! Ik geloof dat ik je begin te snappen!" riep «Angelico uit. „Jij wilt natuurlijk langs deze lijn naar Italië gaan!" „Gesnapt!" lachte blokjas. „Wij gaan met de koelwagen naar Cam panella. Als we eenmaal daar zijn dan zijn we op Italiaans grondgebied en kunnen ze ons niks meer maken. Haha! Dan hebben wij Karei Kleun- tjes tot meerdere eer en glorie van de Italiaanse voetballerij! Vooruit makker! We gaan die oude wissel omgooien!" Omdat de betreffende wissel vol komen zat vastgeroest, begon Angeli co de wisseltong te bewerken met een stuk rots. Met krachtige slagen tim merde hij de wissel in de andere stand en toen dat gebeurd was, be gonnen de twee schurken uit alle macht tegen de gestolen koelwagen te duwen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 18