DRUM meer comfort HALF ZWAAR - HEEL LEKKER DRUM „Time" moet kantoor in Moskou sluiten Allerwegen in de streek werden de doden uit de oorlog herdacht Stille tochten naar graven en monumenten Bejaarde broeder door schooljongen doodgestoken Amateur wielrenner verongelukt r Makarios te velde Amerikaanse M.P. naar Zuit-Vietnam Misdaden van „bloedsbroeders" DINSDAG 5 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 'V l'iuui M.IUKIs Op last van de Russische regering: moet het kantoor in Moskou van het Amerikaanse weekblad „Time" ge- sloten worden. De correspondent van het blad, Israël Shenker, is uitgewe zen. In februari van dit jaar had het Russische ministerie van buitenland se zaken Shenker al een waarschu wing gegeven naar aanleiding van een groot artikel in „Time" over de Russische economie. Op 24 april pu bliceerde „Time" een artikel over het Leninisme, dat in Russische of ficiële kringen grote beroering ver wekte. Voor de westelijke persver tegenwoordigers in Moskou kwam de maatregel dan ook niet onverwacht. Het hoofd van de nieuwsdienst van „Time-Life", Richard M. Clurman, heeft vanuit New York Sowiet-pre- mier Chroesjtsjow een boodschap ge zonden, waarin hij de Russische lei der om een persoonlijk onderhoud vraagt om na te gaan of de Russi sche maatregelen kunnen worden ingetrokken. Traditiegetrouw hebben velen in de steden en dorpen van Ne derland zich gisteren opgemaakt voor een stille tocht naar gr-aven van oorlogsslachtoffers of monu menten ter herinnering aan de doden. Gelukkig wordt daar nim mer veel „vertoon", hetzij van militaire aard als anderszins, aan verbonden- De pieuze herdenking van hen, die vielen verdraagt dat niet. En juist door het ontbreken van dat overtollige rumoer be houdt de jaarlijkse herdenking de wijding, die er ook na bijna twintig jaren nog steeds bij past. Een stille tocht werd gehouden in HILLEGOM naar 't monument voor de gevallenen in het Wilhelmina- park. Nabestaanden van gevallenen en oud-stjijders liepen in de stoet mee, die voorafgegaan werd door tamboers met omfloerste trommen. In WASSENAAR ging de tocht naar de oorlogsbegrafplaats „Het Lange Duin" aan de Schouwweg. Le den van het politiekorps hadden hier de erewacht betrokken. Vele bloe men werden op de graven gelegd. De dodenherdenking in RIJNS BURG werd gehouden in de Her vormde kerk aan de Kerkstraat. Sprekers waren ds. C. M. v. d. Loo uit Soest en ds. W. Vroegindewey uit Katwijk aan Zee. Orgelmuziek werd begeleid door trompetgeschal. In de Gereformeerde kerk aan de Leidseweg te VOORSCHOTEN werd het woord gevoerd door ds. K. Smit en pastoor M. M. Out. Reeds vóór deze bijeenkomst was een krans ge- Johnson blijft aan hondenoren trekken President Johnson heeft gis teren, ten gelieve van fotogra fen, opnieuw een van zijn twee jachthonden bij de oren opge tild. Toen hij dit verleden week deed, veroorzaakte dat een storm van protest onder die renliefhebbers, die er vooral verontwaardigd over waren, dat de president had gezegd: „Ik til ze wel eens bij de oren op, omdat ze dan blaffen en dat is goed voor ze". Doch de hond, die gisterén door de president op deze wij ze werd opgetild, blaft niet, hetgeen de president met een glimlach deed opmerken: „Hij blaft alleen maar wanneer een fotograaf te dicht bij hem komt". De president onderbrak een wandeling, die hij, in gezel schap van verslaggevers in de tuin van het Witte Huis maak te, om met de honden te spe len. De president was toen aan de „zevende ronde" van zijn tuinwandeling bezig en de hij gende verslaggevers schatten, dat zij ongeveer vier kilometer hadden afgelegd. Na het spelletje met de hon den begon Johnson aan de vol tooiing van deze zevende ron de, waarbij hij opgewekt op merkte: „Dit wordt de laatste, want ik wil gaan zwemmen (in het zwembad van 't Witte Huis). Ik heb een beetje lichaamsoefening nodig." legd bij het monument, waarbij „St. Laurentius" en „Benvenuto" toepas selijke muziek ten gehore brachten. Ook in WARMOND werden de ge vallenen op indrukwekkende wijze herdacht met een avondoefening fn de kath. kerk en een stille tocht naar het oorlogsmonument. Er was de clamatie en toepasselijke muziek. Kransen werden gelegd door het ge meentebestuur en verschillende ver enigingen. In HAZERSWOUDE vond een her denking plaats bij het nieuwe ge denkteken met de namen van de vier gesneuvelde dorpsgenoten. Bur gemeester G. C. van Dobben de Bruyn legde een krans namens het gemeentebestuur. Bij de plechtigheid waren familieleden van gevallenen en oudstrijders aanwezig. KATWIJK herdacht de gevallenen bij het oörlogsmomnument aan de Zeeweg. Er trokken stille tochten van „Zee" en van „Rijn". De doden wacht was betrokken door vrijwil ligers van het plaatselijke Roode Kruis. Kransen werden o.a. gelegd door het gemeentebestuur en de Ver. Oudstrijders van voormalig 4 RI. Ook LISSE bleeft niet achter. Om half acht trok een lange stoet vanaf het H.B.G.-pleln naar het monument van Stouthamer aan de kop van de Oranjelaan. Na de twee-minuten stilte werden ook hier vele kransen gelegd. Reeds zondag waren de ge vallenen in de verschillende kerken herdacht. Terwijl de kerkklokken van VOOR HOUT beierden, verzamelden zich in het Kievitspark vele ingezetenen voor de stille tocht naar het monu ment. „St. Caecilia" speelde hier de koraal ..Blijf bij mij Heer. als de avond daalt." De gemengde zang vereniging zong een lied uit Vale rius' Gedenck-clanck. Vele kransen werden bii het monument gelegd. NOORDWIJK organiseerde stille tochten vanuit de beide dorpen. Voor de zwijgende hulde bij het monu- mentment hadden zich velen verza meld. Padvinders en zeeverkenners vormden het ere-escorte. Burgemees ter mr. G. F. W. van Berckel ver richtte de officiële kranleeging. Met het blazen van ..The Last Post" werd de korte plechtigheid besloten. In OEGSTGEEST leidde wethou der J. F. M. Steenmetser de plechtig heid in het Bos van Wyckersloot bij ontstentenis van burgemeester H. du Boeuff. Pastoor N. Commandeur, de Dlaatselijke predikanten en de raads leden waren hierbij tegenwoordig. Ds. I. Meyer hield een korte herden kingsrede. Vanaf het gemeentehuis van KOU DEKERK AAN DEN RIJN trokken vele dorpsgenoten in een stille tocht naar het gedenkteken op de alge mene begraafplaats, met aan 't hoofd burgemeester Q. Waverijn en de bei de wethouders. Na de kranslegging bij het monument werd in de gere formeerde kerk een herdenkings dienst gehouden. Hier spraken rec tor Keesen uit en Haag, ds. S. A. Boonstra, geref. predikant uit Rijs wijk en ds. A. Dronkers, herv. pre dikant uit Utrecht. De dienst werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten uit het Wilhel mus. STERK GESTEGEN OMZET MULDER'S BOSKOOP Voor Mulder's fabriek van rollend materiaal en landbouwmachines N.V. te Boskoop, heeft 1963 ten volle vol daan aan de verwachting. De omzet en winst gaven, blijkens het verslag, een behoorlijke stijging te zien. De omzet nam toe met 46 procent tot 8,6 min (v. J. 5,9 min). Bijna 52 procent van de totale omzet werd door export verkregen. Het saldo exploitatierekening be- De politie van Ettenheimmünster heeft maandag de moord op een 81- jarige katholieke broeder bekend ge maakt en een 15-jarige schooljongen als de vermoedelijke dader aangewe zen. De school maakte deel uit van het klooster in Ettenheimmünster van de orde van de broeders van het christelijk onderwijs waarvan het slachtoffer, broeder Alois Friedel, lid was. De schooljongen, Heinz Bamert uit Zurich, verdween maandagochtend vroeg voordat het lichaam van de broeder was ontdekt. Volgens de po litie was de broeder verscheidene malen met een mes gestoken. Wereld Missiedag der Kinderen Morgen, woensdag 6 mei, wordt voor de dertiende maal de wereld missiedag der kinderen gehouden. Deze dag is ingesteld door Paus Pius XII en wordt hier in Nederland al tijd op de woensdag voor Hemel vaartsdag gehouden. Het doel van deze dag is extra de aandacht te ves tigen op het werk van de missie om de kinderen op te voeden tot „waar dige christenen en goede staatsbur gers". In de laatste weken is aan alle kinderen een spaarzakje uitge reikt, dit jaar voor het eerst met een kleine vertelling. De opbrengst be droeg in 1952 106.196,33 en vorig jaar was dit bedrag al gestegen tot 266.479,68! Wim van Hoeyen, een 17-jarige amateur wielrenner uit Amersfoort die maandagavond tijdens een trai- ningrit tegen een auto botste en daarbij zware verwondingen aan het hoofd opliep, is dinsdagmorgen in het St. Elisabeth-zlekenhuls te Amers foort overleden. Een tragische bijzonderheid is dat de vader van de jongen, Henk van Hoeyen, zelf een bekend oud-wiel renner, uit Marokko waar hij als verzorger is opgetreden van een Ne derlandse wielerploeg, op terugreis is naar Nederland. Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft. U k£mt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gasl Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. BIJ hem staat üw eerste fles Esso Gas al klaar! Met Esso bent u beter uit! Het blote feit De politie van Caracas, de Venezolaanse hoofdstad, speurt naar vier mannen, die in het afgelopen weekeinde een over val deden op een schoonheids instituut. Na de kas en de aan wezigen te hebben beroofd, lieten zij de 20 bezoeksters en de twee vrouwelijke perso neelsleden zich ontkleden, op dat er enige'tijd zou verlopen voordat zij zouden worden achtervolgd. J loopt 715.000 423.000). De winst van Mulder Canada Ltd was 22.000 (nihil). Afschrijvingen vergden 172.000 150.000). Aan de reserve deelnemingen werd 104.000 37.000) toegevoegd. Het saldo winst, na aftrek van belastingen, komt uit op 301.000 167.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van negen (zeven) procent, waarvan vier procent in aandelen uit de agioreserve, alsmede een do tatie aan de algemene reserve van 188.000. Ondanks de loon- en prijsstijgin gen verwacht de directie door meer effectieve produktie en een inten sievere bewerking van de markt de hogere kosten te kunnen dekken. Mede op grond van de hogere resul taten in het eerste kwartaal van 1964, ligt h.i. een verdere verbetering van omzet en resultaat in de Hjn der verwachting. De Canadese dochteronderneming boekte een zeer redelijk resultaat, terwijl de ontwikkeling in de eerste maanden van 1964 gunstig wós. Ook de ontwikkeling van de Engelse ver koopmaatschappij, waarin Mulder voor 50 procent deelneemt, is bevre digend. De export van truckmixers naar Engeland is sterk gestegen, ter wijl in 1964 een verdere stijging te verwachten is. President Makarios van Cyprus heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Kyreniagebergte om de rege ringstroepen, die de toppen tegen over het kasteel St. Hilarion bezet ten, de traditionele paasboodschap („Christus is verrezen") over te brengen. De aartsbisschop werd vergezeld door minister van binnenlandse za ken Georgadjis en door generaal Pantelices, bevelhebber van het le ger. Hij inspecteerde de Grieks-Cy prische stellingen en liet zich door de plaatselijke commandant een uit eenzetting van de militaire situatie geven. Alvorens het gebied te verlaten bracht Makarios een bezoek aan de historische kapel van de profeet Elia, die de Turks-Cyprioten tot voor tien dagen als geschutsstelling gebruik ten. Hij gaf opdracht alle gewijde voorwerpen uit de kapel naar Nico sia over te brengen. Turkse luchtschending Van officiële Griekse zijde is van daag meegedeeld, dat Turkse mili taire vliegtuigen gisteren herhaalde lijk het luchtruim boven de Griekse eilanden Lesbos en Samos in de Egeische Zee hebben geschonden. Kerken ongerust over vrije opvattingen De grotere vrijheid van opvattin gen over de sexualiteit en met name over het sexueel verkeer voor het huwelijk is voor verscheidene Ker ken aanleiding geworden haar beleid in deze aan een onderzoèk te onder werpen. De Britse Raad van Kerken en de Lutherse Staatskerk in Zweden hebben een commissie daarvoor in gesteld. zo verneemt het K.N.P. De Britse commissie heeft tot op dracht een verklaring op te stellen waarin het christelijke standpunt wordt uiteengezet: onthouding van sexueel verkeer buiten het huwelijk en onontbindbaarheid van het huwe lijk zelf. De commissie heeft als advies mee gekregen bij de opstelling van de ver klaring de problematiek der heden daagse mens positief te benaderen en rekening te houden met redelijke critiek. De Lutherse Staatskerk in Zweden heeft een commissie opgedragen nn te gaan of haar standpunt over dit vraagstuk misschien niet verzacht moet worden, met name over de vraag of sexueel verkeer vóór het huwelijk zonde is. Gelijktijdig met de commissie van de Kerk gaat een commissie van de Zweedse Onderwijsraad aan het werk Deze neemt de sexuele voorlichting op de scholen onder de loupe. De leerlingen der Zweedse scholen heb ben gezamenlijk de eis ingediend, dat uit deze voorlichting elke morele be schouwing moet worden verwijderd. De Lutherse Kerk van Zweden heeft reeds in 1951 een verklaring over deze materie opgesteld, waarin het sexueel verkeer vóór het huwelijk zonde word genoemd. Volgens de statistieken heeft 80% der gehuwden voor hun huwelijk sa men geleefd en ruim 30% der hu wende meisjes is in verwachting. Volgens de bisschop van Stockholm is het nog een groot vraagteken, hoe de Kerk van Zweden de kwestie zal willen benaderen. Het gaat er niet op de eerste plaats om te zeggen wat mag of niet mag, maar om Öe jonge mensen te helpen zo goed mogelijk volgens christelijke beginselen te le ven. Hij zei geen idee te hebben, hoe dit zou moeten. In ieder geval ver wacht hij, dat de nieuwe verklaring minder scherp veroordelend zal zijn Mgr. Beran naar klooster overgebracht De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, die in oktober jl. door de Tsjechoslowaakse autoriteiten op vrije voeten werd gesteld na veer tien jaar gevangenschap, is verhuisd van zijn woonplaats Mukarov naar het Radvanon-klooster in Zuid-Ro- hemen, zo deelde officiële Tsjecho slowaakse kringen maandag mee. Een reden hiervoor is niet opgege ven. Het te Wenen verschijnende blad „Neues Oesterreich" berichtte zon dag, dat de aartsbisschop gezegd had, het dorp Mukarov bij Praag te moe ten verlaten wegens zijn populariteit. Sinds bekend werd, dat hjj daar woonde was Mukarov bijna een be devaartplaats voorde Tsjechoslo waakse katholieken geworden. Vol gens het blad waren de veiligheids maatregelen rond mgr. Beran de laatste tijd verscherpt, maar hoopte de aartsbisschop toch, in september het Vaticaanse Concilie te kunnen bijwonen. Gisteren is te Washington van kringen, die nauwe betrekkingen on derhouden met het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, ver nomen, dat zeer binnenkort een com pagnie Amerikaanse militaire politie nuar Zuid-Vietnam zal worden ge zonden voor bewaking van Ameri kaanse militaire inrichtingen en be scherming van het daarbij dienst doende personeel tegen aanslagen door communistische Vietcong-rebel- len. In december j.l. zijn twee afdelin gen Amerikaanse militaire politie uit Zuid-Vietnam teruggetrokken. Het besluit, om nu weer een compagnie politietroepen - omvattende vier of ficieren en 148 manschappen - naar Zudi-Vietnam te sturen, houdt ver band met een reeks aanslagen, die in de laatste tijd op Amerikaanse mi litaire inrichtingen zijn De politie van New York stelt een onderzoek in naar een bende van ongeveer zestig jonge negers, die in de wijk Harlem een tegen blanken gerichte actie zou voeren waarvan reeds vijf personen het slachtoffer zijn geworden. De bende zou onder de naam „bloedsbroeders" zinlo2e moorden op blanken bedrijven. De 18-jarige neger, Wallace Baker, beschuldigd van het doodsteken van een winkelierster in Harlem, meld de zich vrijwillig bij de politie. V(jf andere jongelieden werden in ver band met deze moord gearresteerd. De „broeders", die in leeftijd va riëren van 12 tot 20 jaar, zouden be horen tot de „zwarte muzelmannen" en bewonderaars zijn van Malcolm X, de militante negerleider die ge weld tegen blanken heeft aangemoe digd. De geweldplegingen z(jn door een aantel negerleiders in Harlem ver oordeeld en een woordvoerder voor de „zwarte muzelmannen" zei: „On ze groep staat niet achter dergelijke praktijken". Volgens in Dublin gepubliceer de cijfers van een volkstelling van 1961 is bijna 95 procent van de be volking van de Ierse republiek ka tholiek.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7