HOOFDSCHOTEL? VLEES fiets Herdenkingen werden bijgewoond door HJML de Koningin en Prins Bernhard Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarine 4 blijf Jong, blijf fit... Commandopost BB te Arnhem uitgebrand Onrust over de terugtrekking Jezuieten groeit De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN DINSDAG 5 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT VAN 8.00-8.02 UUR: STILTE OVER HET LAND Nadat de gedragen woorden van 2 coupletten van het Wilhelmus, gezegd door acteur Rob de Vries, over de Dam waren verklonken, hebben koning en Juliana en prins Bernhard met het leggen van een krans aan de voet van het Nationaal Monument de voor het vaderland gevallenen geëerd. Deze plechtigheid vormde gisteren het hoogtepunt van de nationale her denking die met bijeenkomsten in de Oude Lutherse Kerk, de Nieuwe- zijds Kapel en de Oude Kerk, begon. In deze bijeenkomsten spraken een protestantse en een rooms-katholieke geestelijke, alsmede een rabbijn. In de Oude Lutherse Kerk waren dat opperrabbijn A. Schuster, legerpredi- kant ds. C. M. Graafstal en pater dr. J. Gottschalk. uit Zandvoort en wethouder mej. dr. M. E. Nolte hadden gesproken maak ten vele nabestaanden en belangstel lenden, naar schatting tweeduizend, over de zeeweg de ruim een uur du rende stille tocht naar de erebe graafplaats. Om acht uur werden daar de twee minuten stilte in acht genomen, aangegeven door 'n hoorn signaal. N.S. Duizenden rond Nationaal Monument In de drie kerken hadden ongeveer drieduizend nabestaanden van hen die hun leven gaven, plaatsgenomen. Na afloop van de bijeenkomsten be gaf men zich in stilte naar de Dam, waar in afwachting van de komst van het koninklijk paar koraalmuziek ten gehore werd gebracht. De Koningin en de Prins werden begroet door minister-president mr. V. G. M. Marijnen, mr. F. H. C. van Wijck, loco-burgemeester van Am sterdam, mr. A. B. Roosjen, voorzit ter van het comité nationale herden king militaire gevallenen en dr. J. C. Hooykaas. vooratter van het co mité nationale herdenking. Na de kranslegging door het ko ninklijk paar legde ook mr. Marijnen vergezeld door minister P. de Jong van Defensie, namens de regering een krans aan de voet van het monu ment. De taptoe, geblazen door een hoornblazer van de Koninklijke Mi litaire Kapel gevolgd door een minuut stilte, besloot de plechtigheid. Na het verklinken van de tonen van het Wilhelmus defileerden duizenden langs het nationaal monument, waar van het bordes al snel onder een schat aan bloemen verborgen werd. OVERVEEN Op de erebegraafplaats aan de Zee weg in Overveen legde de heer G. ten Hoopte, opzichter van de be graafplaats, een krans namens de „Stichting 1940'45", die behalve de zorg voor verzetslachtoffers tevens de zorg voor deze begraafplaats heeft. Kolonel C. Mets en overste N. Jul- sink, resp. huidig en toekomstig commandant van het Marinehospitaal legden een krans. Tweehonderd Haarlemse schoolkinderen waren bij de plechtigheid aanwezig. Gistermid dag legden driehonderd schoolkinde ren op alle graven bloemen. Het „comité nationale herdenking Heemstede" heeft namens het ge meentebestuur bloemstukken gelegd op de graven van uit Heemstede af komstige verzetslachtoffers op de erebegraafplaats. GREBBEBERG Na een herdenkingsbijeenkomst waar de gereformeerde predikant F. H. Veenhuizen, pastoor A. Cleophas Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. (Advertentie) De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteravond weer van acht uur tot twee minuten over acht stil ge legen. Alle treinen en rangeerdel en, waar ook in het land bleven die tijd stil staan. Van alle spoorweggebou wen hingen de vlaggen vanaf zes uur tot zonsondergang halfstok. KONINGIN Evenals voorgaande jaren hebben koningin Juliana en prins Bernhard tezamen met de inwoners van Baarn op het stationsplein in Baarn de do denherdenking bijgewoond. Het koninklijk paar werd enkele minuten voor acht uur ontvangen door de burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen, en de heer A. Groot- veld, die het plaatselijk georganiseer de verzet vertegenwoordigde. Het vorstenpaar legde een krans van witte aronskelken gesierd met linten in de vaderlandse driekleur, bij het monument voor de gevallenen. WAALSDORPERVLAKTE Vele duizenden Hagenaars hebben de doden herdacht door deel te ne men aan stille tochten naar de Waals- dorpervlakte, de begraafplaats West duin, en de fusilladeplaats aan de Parallelweg. Bij het monument op de Waalsdorpervlakte werd een ere wacht betrokken door het ere-pelo- ton „Waalsdorp", samengesteld uit een groep oud-verzetstrijders. Tot het einde van de tocht, die tot na 9 uur voortduurde, luidde de Bourdon- klok. De plechtigheid werd door de televisie uitgezonden. Gasfakkels verlichtten het monument, aan de voet waarvan de Nederlandse drie- Import kneusjes gevaar voor bona fide handelaars Het Tweede Kamerlid, de heer Berkhouwer (VVD) heeft aan de mi nisters van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Justitie schrif telijke vragen gesteld over de steeds in omvang toenemende import van gebruikte auto's, voornamelijk uit Duitsland. „Deze Invoer bestaat dan in veel gevallen uit een hoeveelheid autorestanten, waarvan een „nieu we" auto wordt samengesteld, waar bij In veel gevallen het kentekenbe wijs en/of de motor- en chassisnum mers vervalst worden". Brengt deze import van auto's van minderwaardige en hoogst twijfel achtige kwaliteit niet ernstige geva ren met zich mee voor de verkeers veiligheid?, zo vraagt de heer Berk houwer. Voorts vraagt hij zich af of de bona fide importeurs van auto's door deze gang van zaken niet grote schade lijden. Tenslotte vraagt hij de bewindslieden of zij, al dan niet in gezamenlijk overleg, een onder zoek willen instellen naar deze auto- importen, alsmede naar de techni sche mogelijkheden en maatregelen van andere aard, waarmede tegen deze euvelen opgetreden zou kunnen worden. Minister Bot herdacht gevallen journalisten Mr. Th. H. Bot, minister van O. K. en W. heeft gistermiddag in het Internationaal Perscentrum „Nieuws poort" de in de strijd met de bezetter gevallen journalisten herdacht. De oorlog wordt niet slechts met de wapens, maar ook met de geest gevoerd, aldus de bewindsman. De pers is een onmisbaar deel van de democratie. Indien wij de pers weg denken uit onze samenleving, dan ontstaat door ontbreken van infor matie, kritiek en vorming van pu blieke opinie een karikatuur van de democratie. In het verzet stond de pers in de voorste gelederen. Het was uiterst gevaarlijk, vooral ook in de illegale bladen de eigen meningen openbaar te maken. Er zijn slachtoffers geval len onder hen. die door hun werk tot de goede, de beste Nederlanders behoorden. Zij brachten vrijwillig het hoogste offer in het besef juist te handelen met het beginsel van geestelijke vrijheid als uitgangspunt. „Daarom", aldus minister Bot, „breng ik hen met u hulde en te vens de dank van de regering voor het offer, dat zij brachten in dienst van een vrije, verantwoordelijke pers". Ook u kunt een flets cadeau krljgenl Lees de advertenties de damesbladen. Van de 47-jarige voormalige SS- officier Hans Walter Zeck-Nenntwich die twee weken geleden uit het huis van bewaring in Braunschweig is ontsnapt, ontbreekt tot nog toe elk spoor. Er is aan het licht gekomen, dat hij enige jaren geleden een we duwe voor bijna twee miljoen gulden heeft opgelicht. Hiermede zou zijn vlucht zijn gefinancierd. Op de foto de 25-jarige Margit Steinheuer, die Zeck-Nenntwich vergezelt. Zij heeft hem waarschijnlijk bij de vlucht ge holpen. Vermoedelijk zijn zij samen naar Zuid-Amerika gevlucht. De Jon ge vrouw heeft destijds het hele pro ces tegen de voormalige SS Ober- sturmführer gevolgd. Zij lachte re gelmatig tegen hem. Zeck-Nenntwich werd toen tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. De commandopost van de Bescher ming Bevolking te Arnhem is giste ren door brand verwoest, als gevolg van oververhitting van een olieka chel, die dag en nacht brandde. Het archief, dat de BB-administratie van vijftien gemeenten omvat, kon wor den gered. Gisteren was men met de bouw van een nieuwe commandpost be gonnen, die onder de grond komt, vlakbij de thans tot ruïne geworden oude commandopost, een vöörmalig koloniehuis. Brief Katholiek V rou wendispuut Het Katholiek Vrouwendispuut heeft gisteren een telegram gezon den aan de generaal van de Jezuieten te Rome in verband met het terug trekken van de drie Jezuieten die zit ting hadden in de redactie van De Nieuwe Linie. Het telegram had de volgende in houd: „Het Katholiek Vrouwendispuut spreekt in zijn bijeenkomst op de Pieteesberg te Oosterbeek zijn ern stige ongerustheid uit over het be sluit van het Romeins generalaat om de drie Jezuieten-redacteuren terug te roep- i. Het dispuut denkt daarbij vooral aan de ondermijnende invloed cXtt dit kerkelijk optreden zal uitoe fenen op het vertrouwen, dat de op groeiende generatie stelt in de toe komst van de kerk. De samenspraak tussen priester en leek in de Neder landse kerkprovincie wordt naar de mening van het dispuut hierdoor niet bevorderd". Een afschrift van dit telegram is aan kardinaal Alfrink ter kennisna me verzonden. (Advertentie) Brandkast van groot levensmiddelenbedrijf te Amsterdam gekraakt Bij de Amsterdamse politie is aan gifte gedaan van een brandkastkraak in een grote levensmiddelenzaak in het Amsterdamse stadsdeel Osdorp. Naar een voorlopige schatting heb ben inbrekers zaterdagnacht een be drag van 10.000 a f 20.000 aan geld en zegels buitgemaakt. De daders zijn aan de achterkant door een boven- ruit naar binnen geklommen. Bran ders en andere inbrekerswerktuigen hadden zy achtergelaten. A etherklanken De 64-jarige mevrouw P. L. Wind-v. Gent uit Haarlem is gister middag bij het oversteken van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord door een autobus aangereden en tij dens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Een vervolgverhaal van Snske en Wiske WOENSDAG 6 MEI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Soc. strijdlied, 7.23 Lichte gram.- muz. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke orkest werken (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gram.muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Viool en plano: klassieke muz. (stereofonlsche uitzending). 12.00 Ritmisch strijkorkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 In strumentaal ensemble en zangsolisten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muz. lezing. 14.50 Ruimte voor recreatie, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zie ken. 17.20 Tentoonstellingsagenda. 17.25 Lichte orkestmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Geven en nemen. Tisp voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte gram.muz. 18.20 Uitzending van de ARP. Tot u spreekt mr. W. R. v. d. Sluis Beer. van de ARP. 18.30 Radió- Volks-Universiteit, Modern ruimte-on derzoek door prof. dr. C. de Jager. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke staal kaart 19.40 OrgelspeL 20.00 Nieuws. 20.05 Tango-Rumba orkest en zangsol 20.35 Literair klankbeeld. 21.20 Lichte gram.muz. 21.35 Viool en piano: mod. muziek (opn 22.30 Nieuws. 22.40 Ac tualiteiten. 22.55 Weense muziek (gr.k 23.10 Jazzmagazine. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM U. 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7,20 Klassieke gram.muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram.muz. 8.30 Tiroler muz. (gr.). 8.45 Lichte gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klas. grammof.muziek. 11.15 Geeft acht op de jaren, klankschets over de tweede wereldoorlog, (herh. van 3 mei jL). 11.40 Lichte gram.muziek. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Triptiek: we kelijks vakantieprogramma. 12.50 Gram muziek en event, actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 Lichte gram.muz. 14.15 Marsmuz. (gr.). 14.30 Ned. studentenorkest: klass, en moderne muziek. 15.20 Geestelijke liederen (herh. van 3 mei Jl.). 15.50 Bij belvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Eurojazz. 17.45 Gram. muziek voor de tieners. 18.05 Geesteliike liederen. 18.30 Het spectrum, lezingen 18.45 Nieuwe gram.platen. 19.00 Nieuws en weerpraaatje. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Kinderkoor (gr.). 20.05 Lichte gram.muz. 20.15 Ra- diophilharmonisch orkest en solist: mod en klassieke muz. 21.20 Sociale kanter aan het landbouwbeleid, lezing. 21 3* Licht instrumentaal kwartet. 21.55 Kant tekeningen. 22.05 Vócaal ensemble: mod muziek, 22.30 Nieuws en SOS-berich- ten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Muz uit Zuid-Amerika (gr.). 23 45 Lichte gram.muziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, internat jeugdjournaal. NCRV: 17.10—17.45 Voo de kinderen 19.30 Barend de Beer. 19 ?r De Beverly Hillbillies, TV-feuill. NTF" 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.?' Politieke partijen: AR. NCRV: 20?' Memo. 20.45 Toonladders, muz. progr 21.15 Maassluis. 350 jaar Protestants stad, filmdocumentaire. 21.50 De Ch' nese nachtegaal, ballet. 22.45 Dagslui ting. NTS: 22.5523.00 Journaal. Experimentele uitzendingen op he' tweede net (kanaal 27): AVRO: 20.30- 22.05 Hoe groen was mijn dal, speelfilm 86 Het volgende ogenblik gleden wij door de straat, sloegen de hoek om en kwamen in het gewoel en de druk te van het Strand. Billy stak onmid- delijk van wal. „Ik zag je zeggen, hoe het gegaan is, Jack", sprak hij rustig. „Zoals ik gisteren had afge sproken, ging ik vanmorgen om half elf Mercia afhalen. Toen ik aanbel de en naar haar vroeg, zei de huis knecht, dat zij onmiddellijk na het ontbijt was uitgegaan. Dit vond ik niet zo erg; ik dacht, dat zij mis schien nog een boodschap in een of andere winkel moest doen en dat zij binnen een paar minuten wel terug zou zijn. Ik zei dus, dat ik over een kwartiertje wel terug zou komen. Ik draaide mij juist om op de stoep om weg te gaan, toen er een taxi langs de trottoirband aankwam en wie denk je, dat er uitsprong? Onze vriend Wilton. Ik kende hem, want ik had hem gisteren bij Gordon ont moet en ik zag onmiddellijk aan zijn gezicht, dat er iets verduiveld ern stigs aan de hand was. Het eerste, wat hij mij vroeg, was, of Mercia al terug was. Toen ik ontkennend antwoordde, keek hij zeer verslagen en binnen twee minuten vertelde hij mij de hele geschiedenis. Het schijnt, dat Mercia om half tien uit het huis was gegaan. Wilton, die opdracht van Gordon had haar onder geen beding uit het oog te ver liezen, volgde haar tot aan het huis van Sangatte op Belgrave-Square. Zij kwam daar ongeveer kwart voor tien aan en hij bleef ongeveer een half uur voor het huis schilderen. Toen zag hij plotseling de auto van San gatte voorrijden en Sangatte zelf kwam met Mercia het huis uit, waar na zij in de auto stapten. Er was geen taxistandplaats in de omtrek en voor hij er een had gevonden was de auto buiten gezicht. Hij daaht, dat San gatte wellicht de jonge dame thuis zou brengen en daarom ging Wilto» weer terug om dat te onderzoeken. Billy hield even op, terwijl de Rolls-Royce door de mensenzee van Mansion House-street kroop. Met een beklemd hart en bezield door een he vige woede wachtte ik tot hij zijn verhaal zou vervolgen. „Ik giste iets van hetgeen er was voorgevallen", begon hij, toen de auto in de richting van Aldgate draaide. „Ik wist, dat Mercia de naam van Sangatte had horen noemen in de rechtzaal als een van de voor naamste getuigen van de politie, en het was alsof het mij werd ingege ven, dat hij waarschijnlijk van deze omstandigheid gebruik had gemaakt om haar bij zich te laten komen. Niets behalve de gedachte jou van dienst te kunnen zijn, zou in staat geweest zijn haar te doen besluiten bij hem aan huis te komen daar was ik vast van overtuigd. Het was echter zaak te weten te komen, welk duivels spel hij trachtte te spelen. Ik peinsde er enige ogenblikken- over en toen kwam het mij het beste voor om maar naar zijn huis te gaan en uit te vissen, wanneer Sangatte terug verwacht werd. Wilton was het met mij eens en onmiddellijk spron- fen wij in een taxi en reden naar lelgrave Square. Zijn huisknecht opende de deur een ongunstig type zo'n bleke gluiperd. Toen ik Sangatte te spreken vroeg, zei hij, dat mijnheer de stad uit was. In het begin wilde hij niets meer zeggen hij verklaar de, dat hij niet wist, waar zijn heer heen was of wanneer hij terug zou komen; en toen ik een beetje aan drong, kreeg hij neiging tot brutali teit. Ik begreep dat de enige weg was hem om te kopen. Het was de kerel aan te zien dat hij in staat was zijn moeder te verkopen, daarom zei ik hem op de man af, dat het mij wel tien pond waard zou zijn als ik lord Sangatte voor de aVond kon spreken. Toen begon de schobbejak te man- chanderen. Ik veronderstel, dat hij vermoedde, dat ik Mercia zocht en dat hij overtuigd was dat ik Sangatte toch niet meer zou kunnen achterha len. Hoe dit ook zij, hij ging niet la ger dan vijf en twintig pond en na tuurlijk stemde ik er in toe. Toen vernam ik de waarheid tenminste, dat denk ik. Sangatte was voor drie of vier dagen uitgegaan met zijn jacht en mijn enige kans, om hem nog te treffen was, naar Burnham- on-Crouoh te gaan, waar zijn boot „Billy!" onderbrak ik hem, „zou je denken, dat Mercia met die bruut aan boord is?" Billy legde zijn hand op mijn arm. „Zij zijn ons slechts twee uur voor, Jack", sprak hij kalm; „bovendien eist het enige tijd om een boot van enig belang reisvaardig te maken." „Maar wat zou dat alles beteke nen", riep ik. „Welk duivels plan zou hij hebben om Mercia naar Burn- ham te voeren? Zy weet „Ik ben overtuigd", viel Billy mij in de rede, „dat zy er geen vermqe- den van had dat de 'auto daarheen reed. Misschien lokte hy haar naar zijn huis onder voorwendsel berich ten over jou te kunnen geven en bood hy haar daarna aan, haar naar de rechtszaal te rijden. Het is maar ver onderstelling natuurlijk, maar het past geheel in het kader van Sangatte en het klopt met de feiten. Eenmaal in de auto, kon zy er niet uiit, voor zij in Burnham zouden zijn en wat kon een meisje dan nog tegen twe of drie man. Reken er maar op, dt Sangatte op zijn scheepsbemannin vertrouwen kan." ,Als je gelijk hebt, Billy", zei ik zacht, „is het voor Sangatte te ho pen, dat ik hem niet achterhaal." Er ontstond een korte stilte, ter wijl de a ufo door de onzindelijke ach terbuurt van Stratford snorde. D( vaart, waarmede onze chauffeu goed vond te rijden, scheen niet dt bijval van de bevolking weg te dra gen, hetgeen bleek uit de verontwaar digde blikken en de stortvloed vai verwensingen van de venters en leeg lopers, die wij achter ons lieten. „Ga door, Billy", zei ik, terwyl il voor mij uitstaarde, „praat tegen me zeg maar wat je wilt, maar praat ii Godsnaam, anders word ik krank zinnig. Vertel mij, hoe je aan d:e aul< gekomen bent." (Wordt vervo';

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2