Geen enkele concurrentie voor Fransje van Deursen MOET TEKORT VAN GEMEENTE BETAALD WORDEN DOOR ACHTTIEN INWONERS? Rusland komt met 542 man naar Tokio Werd jonge boerin uit Weerslo vermoord? ZATERDAG 2 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Open Leidse kampioenscJuippen Spannend duel tussen Sieval en De Vries Geen moment heeft het er gister avond naar uitgezien, dat Fransje v. Deursen haar Leidse titel niet zou prolongeren. De Brunhilde-turnster, tevens lid van de Nederlandse keur- ploeg, is zonder enige concurrentie op de eindzege afgegaan. Als zij con currentie had moeten hebben, dan zou dat van de kant van Ria Prins van Victorie, de kampioene van de Katholieke Nederlandse Gymnastiek Bond, hebben moeten komen, maar Ria Prins heeft zoals bekend enige maanden geleden haar enkel gebro- Fransje van Deursen in actie op de balk tijdens de Open Leidse kam pioenschappen, die gisteren werden gehouden in de zaal aan de Pieters- kerkgTacht. Van Heek noteerde nog behoorlijke tijd in Dordrecht In Dordrecht namen op Koningin nedag enige Holland atleten deel aan een sprintdriekamp, over 100 - 200 - 400 m. De omstandigheden waren slecht, bij aankomst stond de baan volkomen blank, een onwelkome ver rassing voor de circa 75 deelnemers. De organisatoren zijn er nog enigs zins in geslaagd de baan weer „be- loopbaar" te maken. Jan v. Heek no teerde voor de 200 m een keurige 23,6 sec., op de 100 m was het 11.6 sec. Wegens de slechte omstandighe den liet hij, evenals vele andere deel nemers op de 400 m verstek gaan. Wim Thissen maakte de serie wel vol resp. 11,8, 24,7 en 53,7 sec. Kees Linschoten kwam tot 12,4 en 25,4 en Kees Smit liet 11,6 en 24,2 sec. voor zich afdrukken. Vanwege Dodenherdenking zal a.s maandag 4 mei de training op de Leidse Sintelbaan geen doorgang vinden. Zege van Gerda geen moment in gevaar Gerda Kraan, de Europese kampi oene op de 800 m, heeft haar eerste wedstrijd van dit seizoen, vrijdag in het Duitse Bochum, met opvallend gemak gewonnen. Op een zware baan met bijzonder veel wind noteerde de Bataven-atlete een tijd van 2 min. en 13.1 sec. Gerda werd tijdens de race geen moment bedreigd. De En gelse Pamela Piercy werd op bijna zes sec. tweede. ROEIEN ken en hervatte, zoals wij vernamen, pas eergisteravond de training. Wat de toeschouwers wel gezien hebben is een Fransje van Deursen, die ondanks het gemis aan tegen stand op waardige wijze haar titel voor een jaar veilig stelde; voorts een zeer spannend duel om de titel bij de heren tussen De Vries (DOS) en Sieval (Excelsior), dat met slechts een halve punt verschil door De Vries gewonnen werd en tenslotte was er pittige wedren tussen een groot aantal meisjes om de ereplaat sen na Fransje van Deursen. Met slechts 0.45 punt verschil sleepte DOS-turnster de tweede plaats voor Kitty Nieboer van Brunhilde. Mooie prestatie Een prestatie, die zeker vermel ding verdiend was de paardsprong van Tini Röling van Groen Wit. Met 9.05 reikte zij aardig in de richting van Fransje van Deursen, die voor haar paardsprong een 9.2 verdiende. Jammer, dat de overige onderdelen van Tini Röling nog wat zwakjes zijn (een 7.5 bij de vrije oefening en een 7.65 bij de brug ongelijk), want nu kon zij niet verder komen dan 'n zevende plaats. Overigens smaak te het Groen Wit-meisje het genoe gen, dat zij als enige turnster na de kampioene een negen veroverde op een onderdeel. Voor het dameskampioenschap hadden in totaal 22 turnsters inge schreven. De uitslag was als volgt: 1. Fransje van Deursen. Brunhilde, 37.15; 2. A. Plattel. DOS. 33.85 3. Kitty Nieboer Brunhilde, 33.40; 4. Nettie van Wijk, Nw. Brunhilde, 33.00; 5. Magda Breedveld, Brunhilde, 32.7; 6. Marion van Varick, Concordia, 32.60; 7. Tini Röling, Groen Wit, 32.85; 8. Lydia Halverhout. Brunhilde, 31.70; 9. T. Regeer, DOS. 31.65; 10. Mieke Laken, Victorie, 31.25: 11. Yvonne de Wolf, Concordia, 30.90; 12. Jenneke Ver ver, Groen Wit, 30.75; 13. J. Kajnp- hues. DOS. 29.95; 14 en 15. Bertie Scheffers, Victorie, en Nel Koppers, Brunhilde, beiden 29.35; 16. en 17. Ria Bergman en Tineke de Haas, beiden Victorie. 29.00; 19. Greet Vree- brug, Groen Wit, 28.85; 20. Willy Wallaart, Victorie, 28.55; 21. Diny Oosterom, Concordia, 27.95; en 22. Elly Taverne, Concordia, 26.25. Achter de verenigingsnaam de to taaluitslag op de vier onderdelen, de vrije oefening, brug ongelijk, balk en paardsprong. De gedetailleerde uitslagen van de kampioene waren: vrije oef. 9.35: brug ong. 9.55; balk 9.05 en paard 9.2. Top smal. Bij de heren ging de strijd zoals gezegd alleen tussen De Vries en Sieval. De overige deelnemers, in to taal namen er zes heren deel, ston den ver onder het niveau van de twee kemphanen. Het verschil tus sen de nummers twee en drie Sie val en Verhoeven, was precies 13 punten, waarmee wel duidelijk be wezen is. dat ook de Leidse top bij de heren maar zeer smal is. De uitslagen heren: 1. H. de Vries, DOS, 51.35; 2. H. Sieval, Excelsior, 50.85; 3. D. Verhoeven, DOS, 37.85; 4. A. van Deursen, Excelsior, 37.15; 5. L. Taverne, Excelsior, 36.90; 6. T. Wildenburg, Excelsior, 36.05. De gedetailleerde waarderingen voor de zes onderdelen van De Vries waren: vrije oef. 9.00! paard volt: 6.5; ringen 8.25; rekstok 9.3; brug 8.8 en sprong 9.5. De prijzen, bekers voor de kam-1 pioenen en medailles voor de ere plaatsen, werd na afloop uitgereikt door de nieuwe voorzitter van de Leidse Sportstichting, drs. J. van der Revden. En het gehele festijn, inclu sief de vlaggenparade, stond hoe kan het haast anders onder de be kwame en vlotte leiding van mejuf frouw Steffelaar. Verlotingen door top-biljarters lokken berispingen uit De drie topbiljarters Henk Schol- te, Tini Wijnen en Kees de Ruyter hebben van het bestuur van de KN BB een schriftelijke berisping gekre gen, omdat zij tijdens door hen ge geven demonstraties verlotingen heb ben gehouden of hebben doen hou den. Een schriftelijke berisping is de lichtste straf die de biljartbond kent. In de brief aan de drie biljarters staat echter voorts, dat zij bij her haling onherroepelijk een „belang rijk zwaardere straf' zullen krijgen. VAN en OVER DE KLVBS VOETBAL Teylingen Zondag zal het eerste elftal zeker alles geven om de uitwed strijd tegen SJZ in winst om te zetten. Niet dat het Zoeterwoude geen kam pioenschap gunt, maar om zelf eerste klasser te blijven! Aanvang 2.30 uur. Teyl. 2 gaat naar LDWS 2 te 2.30 uur. Verder programma: Teyl. 3-Roodenb. 5, Lugdunum 9-Teylingen 5, beiden 12 u. Teyl. B-SJC D te 1 uur, Teyl. b2-SJC b2 12 uur. Altior Programma voor zondag: Altior 2-LFC 3, aanvang 2.30 uur; LFC 5-Altior 3, aanvang 2 uur; Altior 4- Meerburg 3, aanvang 12 uur; St. Ber- nardus A-Altior A, 12 uur; Altior B- Wet. Boys B, 12 uur en Alphia B-Al- tior C eveneens om 12 uur. LFC In de uitwedstrijd tegen Roo- denburg komt LFC als volgt uit: doel: De Hoed; achter: Kanbier en H. Sira; midden: v. d. Heijden, L. de Jong en v. d. Zeeuw; voor: J. Krijgsman, A. Heijmans, D. Sira, P. de Jong en H. Heijmans. RÜpwetering. Programma voor zon dag: MMO 1-Rijpwetering 1, aanvang 2.30 uur. vertrek 2 uur; Leidse Boys 2 ontvangt om 2.30 uur Rijpwetering 3, vertrek 1.45 uur terwijl de "reserves thuis MMO 2 ontvangen om 2.30 uur. Zondag is gelegenheid contributie te voldoen in café Bakker van 10.30 tot 11.45 uur. Van niet meespelen moet in de maand mei tijdig melding worden gemaakt bjj C. Baak, Oud-Adeselaan 20. HANDBAL NIO Zondag 2 thuiswedstrijden nL 11.30 de junioren tegen Flamingo's en om 12.30 de senioren tegen DEO. Opstellingen zoals vorige week. TAFELTENNIS De drie teams die de afgelopen weken lan de promotiewedstrijden hebben deelgenomen, hebben aan de verwach tingen voldaan, hoewel voorlopig alleen Docos 9 de limiet heeft gehaald. Dit team, bestaande uit W. Verhoef, P. v. d-. Staak en H. Goldenberg, verrijkte Do- cos met een nieuwe 3e klasse-team. Of Docos 10 nog zover zal komen wordt beslist in een barrage tegen Unitas 3, tegen welk team deze week een gelijk spel werd behaald. Jan en John van Deventer en J. Uiterdijk zullen het ver moedelijk heel zwaar krijgen. Docos 3 (N. van Cassel, C. Kreffer en J. Brouwer) heeft de sprong naar de le klasse niet kunnen maken. Daarin zou het ongetwijfeld wel geslaagd zijn, als de competitie-vorm aanwezig zou zijn geweest. Zowel van Cassel als Kref fer bleken duidelijk aan kracht te heb ben ingeboet; jammer na een voortref felijk seizoen. De speler van het le team, Jacques van Veen, werd vorige week titelhouder bij de landmacht. SPORT IN HET KORT Wielrennen De Nederlandse ama teur Coen Visser heeft vrijdag de zestiende etappe van de ronde van Marokko gewonnen. Visser zegevier de in de eindsprint van de 171 km lange rit van Marakech naar Essa- ouira over het gesloten peloton. De Marokkaan El Gourch behield de lei ding in het algemene klassement. GEMEENTERAAD VAN LE1MUIDEN Roeifestijn van gouden Die Leythe De roeitocht, waarmee het gouden „Die Leythe" morgen haar jubileum viering vervolgt, belooft een groots roeifestijn te worden. Niet alleen om de buitengewoon grote deelname (ongeveer 65) waardoor er zelfs een botentekort is ontstaan, maar ook door de wijze waarop dit onderdeel van de jubileumviering is georgani seerd. 's Morgens steekt men van wal om niet eerder dan 's avonds rond 10 uur weer voet op het Die Leythe plankier te zetten. Er tussenin ligt een zeer uitgebreid programma. Handicapwed- strijden voor „De Does" in Hoog- made, een puzzel tocht op hetzelfde water, een maaltijd en 's avonds een lampionnentocht door de Leidse grachten (Haven, Oude Singel, Gal gewater). Persoonlijk kampioen schap L.S.B. Kort start goed met zege op Joop Piket Na een schier eindeloze reeks van voorwedstrijden, over een groot aan tal maanden uitgespreid, was het gis teren dan eindelijk zover, dat een begin kon worden gemaakt met de finalevierkamp van het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond. Kón, want door de af wezigheid van Westra (ziekte) moest de partij van de titelhouder tegen mr. De Groot worden uitgesteld tot dins dag a.s. Alleen de partij Kort-J. J. Piket werd derhalve gespeeld. De LSG-kampioen buitte een ernstige openingsfout van Piket goed uit en won in korte tijd, hiermede revanche nemend voor de nederlaag, die hij in de hoofdgroep van het Nooteboom- toernooi tegen Joop Piket moest slik ken. EERSTE KLASSE In de finale eerste klasse stevent de slimme LSG-veteraan regelrecht op de eerste prijs af. Gisteravond versloeg hij de eerste tientaller van Philidor A. J. W. Kohlbeck en be hoeft nu nog slechts een half punt uit zijn twee laatste partijen te sco ren om ongedeeld op de eerste plaats te komen. TWEEDE KLASSE Om een plaats in de finale van de tweede klasse spelen de heren Ver- kuyl (SPW) en Van der Willeke (Sassenheim) een verwoede twee kamp, waarin ze elkaar niets toege ven. Na twee partijen is de stand 1-1. Er wordt nu door gespeeld tot de eerste winstpartij. De winnaar van deze partij moet tegen De Haas (Phi lidor) een match spelen, waarvan de winnaar zich kampioen van de LSB, tweede klasse, mag noemen. Volgens het organisatiecomité van de Olympische Zomerspelen 1964 zal waarschijnlijk niet een van de inge schreven landen aan al de twintig verschillende takken van sport, die op het programma staan, deelnemen. De Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten, die op hockey na aan alle ande re onderdelen deelnemen hebben de grootste afvaardiging. Groot Brittannië, Hongarfje en Australië hebben voor 17 a 18 onder delen ingeschreven, op de voet ge volgd door Roemenië, dat op 15 a 16 onderdelen de strijd zal aanbinden. Naar de laatste gegevens zullen 7500 atleten en officials uit 80 landen acte de presence geven. Het Russische contingent bestaat uit 542 man, bijna 100 meer dan de Amerikaanse afvaardiging. De klein ste afvaardiging wordt verwacht uit Monaco dat een atleet, een gewicht- heffer, en een official zal zenden. Atletiek bleek de meest favoriete sport aangezien tot nu toe maar liefst zesenzestig landen voor dit onder deel inschreven. Boksen kwam op de tweede plaats met 49 inschrijvers, gevolgd door zwemmen (37) en ge wichtheffen (36). Voor de nieuwe Olympische sport judo worden ten minste inschrijvingen uit 18 landen verwacht. VOETBAL Arnhem wacht op fusie Vitesse-ESCA In Arnhem heeft een werkgroep, bestaande uit leden van Vitesse en ESCA, de beide grote Arnhemse clubs, met een overkoepelende, neu trale commissie van overleg een vorm van samenwerking voorbereid tussen de beide verenigingen. Vitesse heeft een tekort aan liquide middelen en ESCA kampt met een onvoldoende accommodatie. De financiële basis van de nieuwe combinatie is gelegd door de AKU in de hoop dat het Arnhemse zaken leven zal volgen. Zolang ESCA, waarvan de helft der leden bij deze industrie werkzaam is, bestaat, wordt het gesubsidieerd door de AKU. Dankzij de financiële toezeggingen van de AKU is het Vitesse-reeds mo gelijk zowel een trainer als spelers van naam aan te trekken. Op 15 mei zal dit plan door de ledenvergaderingen moeten worden goedgekeurd. BADMINTON Oxford-cup inzet van Smash-VEGLO Zondag zal om 6 uur 's avonds in de zaal aan dé Franchimontlaan tussen Veglo en Smash uitgemaakt worden, welke van beide clubs voor het ko mende jaar de Oxfardcup onder zijn hoede mag nemen. Op het ogenblik heeft Veglo, dat vorig jaar de finale eveneens tegen Smash met 72 won, de beker in zijn bezit. We geven Ve glo ook nu weer een goede kans, hoe wel een overwinning met het kleinst mogelijke verschil (54), dit jaar jaar wel waarschijnlijk is. Veel hangt ervan af, wat de eerste mixeddubbel van Smash mej. A. Anker-E. Spadon zal presteren. Racketeers en Stad huis, die vorige week het onderspit dolven, spelen zondag om 10 uur 's ochtends in de zaal Plesmanlaan om de derde en vierde plaats. OVERLEG GESCHORST Onze gemeente staat er niet zo best voor wat de gemeentebegroting en -rekeningen over de laatste jaren betreft en bovendien zal de uitke ring uit het gemeentefonds geduren de de eerstvolgende vijf jaren nog belangrijk worden verlaagd. Er moe ten daarom wegen worden gezocht om deze tekorten aan te zuiveren, aldus burgemeester B. Kammenga, die gisteravond de raad presideerde, die in voltallige zitting bijeen was en een grote publieke belangstelling genoot, want de tribune was tot de laatste plaats bezet. Burgemeester en wethouders hebben echter tot grote ontevredenheid van de bewoners aan de Nokweg juist het oog laten vallen op de gebouwde en ongebouwde ei gendommen, waarvan zij de eige naars/bewoners zijn. Inderdaad was de Nokweg, toen zij daar hun bouw grond kochten een smal onbegaan baar modderpad. De hëer W. Muys, sprekende namens de A.R.-fractie, vroeg zich af of hier nog sprake is van recht en billijkheid. Een klein of groot tekort op de gemeentereke ning mag hier geen maatstaf zijn. De Nokweg is niet alleen een weg voor zijn bewoners en zelfs niet een ver bindingsweg maar de grootste en be langrijkste verbindingsschakel tussen het oude en het nieuwe dorp. De bewoners van de Nokweg vor men een kleine groep (18 eigenaar/ bewoners) die fel geprotesteerd heb ben en waarvan de kranten zelfs melding hebben gemaakt. Als deze bewoners niet hadden gebouwd, zo vervolgde de heer Muys, dan toch zou deze weg aangelegd zijn, omdat anders het Tuindorp een schiereiland geworden zou zijn. Aanvankelijk was het helemaal niet aantrekkelijk daar te bouwen, maar zij zijn deze onge makken niet uit de weg gegaan. De voorzitter weet de huidige slechte financiële positie aan de overheid en vond de invoering van een baatbe lasting een daad, die niet door de raad geslikt kan worden. De voorzitter schorste de openbare zitting voor enkele ogenblikken om zich nader te beraden met de wet houders over een mogelijke verla ging van het baatbelastingtarief, doch moest daarna melding maken dat de daartoe noodzakelijke berekeningen te ingewikkeld waren om direct tot een resultaat te komen. De voorzit ter nam daarom dit voorstel terug en zal op een volgende zitting de raad trachten te overtuigen van de noodzaak. Bij de aanvang van deze zitting werd in de eerste plaats de toespraak van H.M. de koningin met grote aan dacht beluisterd via de radio. De voorzitter deelde mede, dat de aan koop van een perceel weiland van de heer L. C. van Poelgeest door Gedeputeerde Staten met maximaal 2 maanden verdaagd is. Wel werd de aanleg van een parkeerterrein bij de R.K. school door G.S. goedge keurd. Snackbar De heer W. Piketh had weer in een schrijven verzocht om vergun ning tot exploitatie van een snack bar in de Dorpsstraat naast sigaren magazijn Hardeman. Deze zaak zal in eerste instantie worden afgewerkt door b. en w. Gaat de heer Piketh niet accoord met dat antwoord, dan zal de raad de beslissing moeten ne men. Besloten werd om over te gaan tot verkoop van enige percelen bouw grond gelegen aan de Acacialaan westzijde met een totaal oppervlakte van 27 meter bij 6V/s meter voor f 25 per vierkante meter. Uitbreiding Het gemeentehuis heeft een te be perkte capaciteit. B. en w. zouden achter het thans bestaande gebouw een houten aanbouw willen plaat sen, maar de raad wenste reeds op een vorige zitting een ander plan. Bijvoorbeeld ombouw van het woon huis, dat bewoond wordt door de postcommandant der Rijkspolitie. B. en w. hadden zich daarover georiën teerd en waren tot de conclusie ge komen dat hierdoor een kapitalisa- tiewaarde van f 13.000 verloren gaat en daarnaast aan verbouwingskosten een bedrag van f 30.500 gemoeid zal zijn. De heer W. Muys wil geen ver bouwingskosten maken, maar het huis in gebruik nemen in de thans bestaande toestand, hoewel er dan met tegenzin een woning wordt ont trokken. De heer L. Treur vond een houten gebouw maar matig. Hij zou liever een stenen gebouw wensen dat beter in het geheel past. De heer P. W. de Graaf geeft ook de voor keur aan steen en vond een gebouw in hout opgetrokken een teken van armoede, waarop de voorzitter rea geerde met de woorden: „Maar wij behelpen ons er mee". De heer De Graaf repliceerde: „Maar mooi is het niet". De heer P. van Graas zag mo gelijkheden om de publieke tribune te vergroten. De heer C. A. W. Buickx wethouder, zou een stenen gebouw ook toejuichen, ofschoon hij opzag tegen de hoge bouwkosten en de lange tijd, die daarmee gemoeid zal zijn. De voorzitter sloot zich hierbij aan en zag bovendien weer moei lijkheden met de aantrekking van 'n geldlening. Uit de stemming bleek dat drie raadsleden voor een houten gebouw en vier leden voor een ste nen gebouw waren. De heer L. Treur die de laatste stem uitbracht zei: „Ik zou niet tegengestemd hebben als ik geweten had wat een stenen gebouw moet kosten". Wat een stenen ge bouw zal kosten wordt nu onder zocht. Riolen De riolering in het Tuindorp 1 laat veel te wensen over. Veel rioolwater komt nu nog terecht in een vijvertje, dat bij warm weer een zeer onaan gename geur verspreidt. Vooral uit een oogpunt van volksgezondheid zag de raad de noodzaak in om dit riool water af te voeren naar de dieprio- lering in de Acacialaan, ofschoon hiermede f 5000 gemoeid is. Enkele gedeelten in de gemeente zijn door de vrijwillige brandweer zeer moeilijk te bereiken. Wel in het bijzonder zijn dit de Muizenstaart en Vriezekoop zuid. Om de brandweer toch effectief te kunnen laten wer ken werd voorgesteld een rubber boot aan te schaffen, die f 2100 zal kosten, af te schrijven in 15 jaar. De heer L. Treur dacht (zei dit ook), dat het soms veel verstandiger is te laten branden dan te blussen. De woonarken in de Muizenstaart zijn al verbrand, voordat de brandweer er is. Zijns inziens is er aan zo'n ark toch niet meer te blussen. Brand- blussing heeft in veel gevallen geen enkele waarde. Het is soms beter te laten branden dan te blussen. Bij blussing van bijvoorbeeld een hooi berg heeft dit geen enkele waarde, alleen geeft dit veel extra werk voor de getroffen veehouder. Brandblus- sing is veelal alleen van belang voor de omwonenden. De R.K. school aan de Vriezenweg heeft een kapconstructie,, die niet aan de eisen voldoet. Verbetering is zeer noodzakelijk. Ongeacht de oorzaak was de raad bereid hiervoor een voorlopig krediet van f 5000 beschik baar te stellen. Ijsbaan Het is een trieste geschiedenis in ons waterrijke land, dat we na drie weken vorst pas gebruik kunnen maken van het ijs op het buiten water om de schaatssport te beoefe nen. Veel schaatsgenot gaat hierdoor verloren. Daarom vond de voorzitter het een bijzonder verheugend feit, dat er een mogelijkheid bestaat om thans over te gaan tot de aanleg van een landijsbaan gelegen tussen het toekomstige zwembad en de tuinde rij van de heer C. Onderwater. De raad ging er mee accoord om een terrein beschikbaar te stellen, (thans nog in pacht door de heer J. W. de Jong, met wie overleg gepleegd zal worden) en was zelfs bereid om het terrein in een staat zoals het een landijsbaan betaamt. op te leveren, ondanks de daaraan verbonden kos ten van f 8000. De ijsclub „Nut en Vermaak" zal dan zorgen voor een gebouwtje dat f 8500 zal kosten, welk bedrag zijzelf zal moeten fourneren uit de opbrengst van contributiegel- den, enz. De ijsclub zal geen kosten van huur behoeven te voldoen. De R.K. kleuterschool (enkele ja ren geleden pas gebouwd) blijkt veel te klein te zijn. Een derde lokaal is zeer noodzakelijk. B. 'en w. hebben een oplossing gevonden in de thans bestaande R.K. school. Het lokaal dat op het ogenblik gebruikt wordt voor handenarbeid zal verplaatst moeten worden naar de bovenverdieping, waardoor ruimte vrij komt voor een derde lokaal. De heer L. Treur had bezwaren over de vuilnisstortplaats, waarvoor diepe kuilen worden ge graven juist op het zwakste punt in de dijk. De voorzitter deelde mee, dat de vuilnis na enige tijd zal wor den afgevoerd naar Nieuwveen, maar thans loopt de hinderwetaanvraag nog. De heer C. v. d. Akker infor meerde naar de vorderingen van het zwembad. De voorzitter zei, dat dit in behandeling is. Ook merkte de heer C. v. d. Akker op, dat het vuil- nisland tegen de Ringvaart afgegra ven worden. Dit betreft echter alleen de bovenlaag. Toeval de oorzaak van storingen te Baarn en Diepenheim De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gisteren de resultaten bekendgemaakt van het on derzoek, dat is ingesteld naar de sto ringen in de t.v.-uitzending van het hu welijk van prinses Irene zowel in Baarn, waar paleis Soestdijk onder valt, als in Diepenheim, waar het koninklijk gezin naar de uitzending keek. Hij zei zulks in antwoord op vragen van drs. Schmel- zer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer dat er geen sprake is van sabotage of opzet en dat de moei lijkheden louter en alleen te wijten zijn aan een samenloop van omstandigheden. De storing in Baarn is veroorzaakt door graafwerkzaamheden voor het aanbren gen van aardgasleidingen en die in Die penheim door vocht, dat in de mantel van de kabel was doorgedrongen bij graafwerkzaamheden van enige tijd ge leden. Dit leidde toevallig juist op 29 april tot de storing, waardoor het koninklijk gezin een deel van de uit zending miste. Naar aanleiding van het feit, dat dr. Zeldenrust bij de sectie van de 27- jarige boerin S. bij Weerslo (bij Alme lo) geconcludeerd heeft, dat de vrouw een gewelddadige dood gestorven moet zijn, heeft de officier van justitie te Al melo, mr. Van Veen, een onderzoek in gesteld. Haar echtgenoot is na een kort verhoor op vrije voeten gesteld. De boer verklaarde tijdens zijn ver hoor, dat zijn vrouw 's ochtends vroeg was opgestaan en daarna weer naar bed gegaan. Zij deed dit op aanraden van een arts, aangezien zij een baby (haar vijfde) verwachtte. Om half tien had de boer zijn vrouw levenloos op bed aangetroffen en de huisarts gealarmeerd, die er niet in was geslaagd de doods oorzaak vast te stellen en derhalve dr. Zeldenrusts hulp inriep. De boerin was zondagavond voor de laatste maal bij een dokter geweest en deze had haar toestand normaal bevon den. Het onderzoek naar wat zich des ochtends in het huis van boer S. heef afgespeeld is in volle gang. Aan zelf moord word niet gedacht. Verlamde ontving priesterivijding In tegenwoordigheid van een hon derdtal verlamden, die op brancards in het dwarsschip van de kathedraal van Metz waren geplaatst, is vrij dagochtend de 33-jarige Franse dia ken Valentin Schwaller, sedert tien jaren aan beide benen verlamd, door de bisschop van Metz, mgr. P. J. Schmitt, tot priester gewijd. Dit ge schiedde met speciale toestemming van de Paus, zoals enige tijd geleden ook het geval was met een blinde uit de streek van Parijs. Valentin Schwaller had een motor ongeluk gehad toen hij op bedevaart naar het Maria-heiligdom van Fatima in Portugal wilde gaan. Dank zij een langdurige behandeling en grote wilskracht van de patiënt zelf her kreeg deze geleidelijk aan tenminste het gebruik van armen en handen. De nieuw-gewijde mocht, in zijn in valide-wagen gezeten, de mis opdra gen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10