Zweedse toevalstreffer beslissend KRUIVER ONDERVOND WEINIG OF GEEN STEUN IN DE AANVAL INTER ZEGEVIERDE NU OVER BORUSSIA: 2-0 VRIJDAG 1 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT ELEK SCHWARTZ TOCH TEVREDEN „Het was een leuke wedstrijd, maar wij hebben geen geluk gehad. Wij zijn zeventig pro cent van de wedstrijd in de aanval geweest zonder echter een doelpunt te kunnen ma ken", aldus bondscoach Elek Schwartz, die „gejast" en „ge hoed" in de kleedkamer ge leund tegen de masseertafel zijn commentaar op de wed strijd gaf. „De jongens hebben hun best gedaan en vooral in de eerste helft goed gespeeld. Jammer was, dat Muller en Van Wissen beneden hun nor male vorm speelden en daar door kon de voorhoede zich niet voldoende ontplooien. Het is echter geen schande van dit goede, ervaren Zweedse team met technisch bekwame spelers te verliezen. U hebt het toch gezien: de Zweden waren soms met negen man in de ver dediging. Wij hebben tien keer meer geschoten. Hebben wij dan slecht gespeeld Aanvoerder Fons van Wissen roemde het sterke positiespel van de Zweden op het midden veld waarop het zeer moeilijk was een antwoord te vinden. Ze waren zeer gevaarlijk. Jam mer van dat geluksdoelpunt.... De 37-jarige scheidsrechter Schulenberg uit Hamburg, die indertijd in hetzelfde stadion de Europa-cup wedstrijd Feijenoord-Reims heeft geflo ten, vond het vooral in de eer ste helft een aantrekkelijke strijd. Kruiver (rechts) in duel met de Zweedse verdediging. Links Nuninga. Slechts 35.000 toeschouwers, niet veel meer dan bij een behoorlijke competitiewedstrijd van Feijenoord, zijn er getuige van geweest hoe het Nederlands elftal de goede verwachtingen, die men ph de laatste interland tegen Oostenrijk mocht koesteren, weer tèniet heeft gedaan. Met twee kwartier behoorlijk georganiseerd aanvals- spel heeft Nederland woensdagavond in de Feijenoord-kuip de vroeg en ongelukkig opge lopen achterstand tegen Zweden niet ongedaan Blunder van Haak De start van Eleks formatie, die dit keer geheel in het wit was gesto ken, was bijzonder hoopvol. Neder land was bereid om aan te vallen en de resultaten bleven niet uit. Tot tweemaal toe schoot het kalende hoofd van Piet Kruiver omhoog, maar doelman Arvidson stond op zijn post. Zweden maakte zich los en pro beerde het ook eens met een aanval. Guus Haak scheen aan deze aanval behoorlijk een eind gemaakt te heb ben, maar tot ieders verwondering stootte de bal van zijn been naar linksbuiten Persson. Persson schoof de bal door naar zijn middenvoor Simonssón en via een Nederlands been verdween zijn effectvol schot over de ver uitgelopen doelman Pie- ters Graafland. Het was niet leuk, deze Zweedse toevalstreffer, maar afgaande op wat men reeds gezien had, mocht men denken, dat Nederland deze slag wel te boven zou komen. Terwijl de re gen in dichte stromen neerviel waag de Kruiver een hard schot, begeleid door een felle donderslag, een schot op doel, dat rakelings langs ging. Zweden kwam weer even terug en slechts met veel moeite kon P.G. een hoge bal tegen de lat tikken. Geen organisatie Met de organisatie van de Neder landse aanval was het daarna eigen lijk gedaan. Nederland trok zwaar in de verdediging voor de goed en snel combinerende Zweden en Piet Kruiver moest het daarna zonder veel steun doen als Nederland zich wist los te worstelen. spel betrokken. Een prachtige kans kreeg Nederland toen Verdonk (de rappe PSV'er was Nederlands beste aanvaller) een hoge voorzet over de doelman gaf, maar geen Nederlan der stak een been uit om de gelijk maker te scoren. De Zweden zagen het gevaar en trokken zich terug in de verdediging tot de Duitse scheids rechter Schulenberg floot voor een adempauze. Schot gesmoord Ook het eerste kwartier na de her vatting viel Nederland goed aan vanuit het „achterland". Kruiver werd nogmaals in staat gesteld om te doelpunten, toen Bergholtz, na de Zweedse verdediging uit positie ge speeld te hebben, de bal voor de voe ten van zijn geheel vrijstaande club- FINALE TEGEN REAL MADRID Internazionale Milaan heeft zich woensdagavond op eigen terrein door een 20 zege op Borussia Dortmund geplaatst voor de finale van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust was de stand nog 00. De eerste ontmoeting tussen beide clubs voor de halve finales van het toernooi was gelijk geëindigd: 22. Tegenvallers Oorzaak van de bloedarme voor hoede van Nederland was wellicht het falen van Muller en Van Wissen. Muller, die tegen Oostenrijk zo ver rassend voor de dag gekomen was, draaide moeilijk en een steun kon hij eigenlijk nauwelijks genoemd worden. Van Wissen maakte een heel wat minder felle indruk, dan wij van hem gewend zijn, terwijl ook zijn passes en schoten zelden of nooit zuiver waren. En met een eenmans- aanval was uiteraard niet veel te be reiken bij doelman Arvidson en de kordaat ingrijpende backs. Vlak voor de rust zag Nederland, dat er een andere strijdmethode gevonden moest worden. Prachtige kans De beide kanthalfs en zelfs ook Schrijvers gingen meer zorg beste den aan hun opbouwende taak en bovendien werd nu Verdonk in het T ilkoivski voorkwam erger Onder stormachtige aanmoedigin gen begon Inter direct aan het ver wachte offensief. Onophoudelijk golf den de Italiaanse aanvalsacties veel al geleid over de snelle vleugelspe lers Jair en Corso op het doel van Tilkowski af. Herhaaldelijk moest de Duitse doelman redding brengen bij schoten van Milani, Mazzola en Suarez. De Duitse ploeg, die dikwijls met negen spelers verdedigde, bleef echter overeind. In de vijftiende minuut waren de Italianen wel heel dicht bij een doel punt toen Corso een vrije trap mocht nemen. De Italiaanse linksbuiten schoot de bal hard in doch Tilkows ki redde fraai. Nauwelijks een mi nuut later had Corso opnieuw bijna succes maar toen ging zijn schot net over de lat. UNFAIRE TRAP Borussia kwam het eerste kwartier dus zonder kleerscheuren door. In de twintigste minuut nam de tot dan toe vrij fair gespeelde wedstrijd ech ter een wending. Bij een onderbre king voor een vrije schop trapte Su arez de Duitser Kurrat opzettelijk tegen het lichaam. De Zuidslavische scheidsrechter Bianci Tesanic ging echter aan de overtreding voorbij. Pas in de 25e minuut kwamen de Duitsers, die bij het betreden van 't San Sirostadion met een schril fluit concert waren ontvangen, voor het Italiaanse doel. Aan de andere kant kreeg Inter echter voortdurend kansen, waarbij genoot deponeerde. Kruiver schoot, maar zijn zachte schuiver kon ge makkelijk door Arvidson gesmoord worden. De Zweden werkten zich los en hun vloeiende combinaties zetten de Nederlandse defensie voor grote problemen. Voor de Neder landse verdediging zag het er soms donker uit op het door stortbuien natte en gladde veld. Daarbij kwam nog, dat het ontbreken van Hans Kraay het zelfvertrouwen van de de fensie zeker niet heeft versterkt. Chiel Haenen, de 29-jarige debutant uit Maastricht, heeft de geblesseerde Feijenoorder niet kunnen doen ver geten. Verdedigend deed de ijverige Limburger vaak goede dingen. Zijn plaatsen was echter weinig gelukkig en bood de Zweedse voorhoede te veel kansen om de onderbroken aan val opnieuw voort te zetten. Dat Zweden niet meer kon doelpunten was voornamelijk te wijten aan het feit, dat men niet over een schutter De Zweedse midvoor Simonsson (rechts) scoort het enige doelpunt. V.l.n.r.: Muller, Schrijvers, Van Wis sen en Haenen. van formaat beschikte. Wat Neder land hier tegenover stelde was een serie lange trappen in de richting van de eenzame Piet Kruiver, die verder geen schijn van kans meer kreeg van de Zweedse verdediging. Zege verdiend Afgezien dan van het laatste wan hoopsoffensief, waarmee Oranje ten minste nog de eer wilde redden, re gelden de Zweden de koers, zoals dat in wielerjargon heet. Er viel niet aan te tornen! De Zweedse formatie zegevierde verdiend, omdat het als ploeg, die zeker niet briljant was, toch altijd nog een beter verband had gedemonstreerd dan Nederland. kunnen maken. Een teleurstellende interland is het zeker geweest, temeer als men de goede kafi- sen rekent, die Oranje zeker gehad heeft. Teleur stellend bovendien, omdat Nederland zich het grootste gedeelte van de wedstrijd liet verleiden tot opportuniteitsvoetbal (de vele lange harde trappen naar Kruiver). Niet alleen was deze strijdwijze tot mislukking gedoemd tegen de Zweden, maar ook werd de wedstrijd er als kijk spel niet aantrekkelijker op. ZEILEN Respectabel aantal inschrijvingen voor de Voor-Kaag Elk jaar in het weekeinde van de maand mei treedt „De Kaag", weer op de Kagerplassen naar buiten- met de voor-Kaag en elk jaar opnieuw komen de leden in groten getale op om deze opening van het seizoen, mee te maken. Ook dit jaar zijn er weer rond 230 inschrijvingen, verdeeld als volgt: Valkenklasse 27, verdeeld in A- en B-groep, Regenboogklasse 8, Finnjollen 12, Olympiajollen 8, Vrjj- heidsklasse 25, verdeeld in A- en B- klasse, 26 Sterns, 20 Pampusj achten, niet minder dan 29 Solo's, waarmee deze klasse de kroon spant onder het aantal insohr ij vingen, 11 16 m2 Streepklasse, 14 Schakels, 15 FJ's, 7 Vauriens, 20 12-Voetsjolien, 14 Jeugd- klassers. Alles bijeen een respecta bel aantal, waarbij zonder twijfel interessante strijd te zien kan wor den gegeven, want tal van matado- ren zijn weer van de partij. Nieuwe finish. Voor het eerst zal dit weekeinde een proef worden genomen met de nieuwe finishlijn, geprojecteerd op de hoek van de Laak en het Zweiland ten zuiden van de Lakerpolder. Men zal hier een lijn afgebakend vinden tussen een staak met witte vlag en rood blok en een staak met rode vlag, ten zuiden van de Lakerpolder, waar bij een opname-vaartuig. Deze lijn mag tijdens de wedstrijden niet door kruist worden en dient alleen als lijn van aankomst. Op de baankaartjes is deze wijziging vanzelfsprekend nog niet aangebracht, omdat het slechts een proef geldt. Blinde darm zat Geesink dwars Anton Geesink, nog geen twee dagen thuis uit Oost-Berlijn, waar hij twee Europese titels veroverde, is woensdagavond om half acht met een acute blindedarm ontsteking opge nomen in het Diaconessenhuis te Utrecht. Geesink werd onmiddellijk geopereerd en om negen uur was hij al weer bij bewustzijn. De Utrechtse judoka, die za terdag en zondag al maagpijn had naar hij dacht van het slechte eten en daar vooral in zijn wedstrijd tegen de Rus Chikwiladze last van had on dervonden, maakt het inmid dels weer uitstekend. ATLETIEK VERKERK (AAV) 4e IN DORDRECHT De Rotterdamse atleet Dick de Bruyn (Minerva) is op Koninginne dag te Dordrecht winnaar geworden van de 10 kilometer baanwedstrijd die Sparta organiseerde. De Bruyn legde de 25 ronden af in 30 min. 36,8 sec. De tweede plaats was voor Henk Snepvangers (MOC, Bergen op Zoom) in 30.50,2, de derde voor Jacq. v. Eekelen (Thor, Roosendaal) in 31.32,4 en de vierde voor Ver kerk (AAV, Alpheh a.d. Rijn) in 33.08,8. Sprint-driekampen voor dames en heren leverden voorts overwinnin gen op voor de Rotterdamse atlete Kuettschreuten en Heemskerk van PH uit Vught. SPORT IN HET KORT Voetbal Noord-Ierland heeft woensdagavond in het Windsor Park te Belfast met 3-0 gewonnen van Uruguay. Met de rust leidden de Ieren reeds met 1-0. Voetbal In de eerste wedstrijd voor het Olympisch kwalificatie toernooi heeft Hongarije woensdag avond in Palma de Mallorca met 2-1 gewonnen van Spanje. Bij de rust hadden de Spanjaarden een 1-0 voor sprong. Voetbal MTK Boedapest heeft zich woensdag op eigen terrein ge plaatst voor de finale van 't toernooi om de Europese beker voor beker winnaars. De Hongaren versloegen in de tweede wedstrijd voor de halve finales Celtic Glaskow met 4-0. De tweede finalist wordt de winnaar van de beslissingswedstrijd Sporting Lissabon-Olympique Lyon, die vol gende week woensdag in Tarragona wordt gespeeld. Voetbal Het Zwitserse elftal heeft woensdagavond in Zürich met 3-2 verloren van Portugal. Bij de rust leidden de Portugezen met 2-1. Voetbal Het Westduitse voet balelftal heeft woensdagavond in Ludwigshafen voor ruim 60.000 toe schouwers met 4-3 van Tsjecho- Slowakije verloren. Bij rust leidden de Tsjechen met 3-1. Duitse doel punten werden gemaakt door Uwe Seeler. Tilkowski enkele fraaie reddingen verrichtte o.a. bij schoten van Maz zola. Met de 0-0 ruststand konden de Duitsers tevreden zijn. Wat de Italianen in de duidelijke meerderheid voor de rust niet lukte, het maken van het psychologisch zo belangrijke openingsdoelpunt, ge beurde na drie minuten in de tweede helft. Mazzola strafte een fout van rechtsback Sturm onmiddellijk af en met een hard schot scoorde de Ita liaanse rechtsbinnen: 1-0. ONBENUTTE KANS Daarvoor had Borussia echter een fraai? kans op een doelpunt onbenut gelaten. Konietszka had drie Itali anen gepasseerd, speelde de bal naar de vrijstaande Wosab, die de bal ech ter in het zijnet schoot. Hoewel de Italianen zich na het doelpunt van Mazzola meer en meer in de verdediging terugtrokken ble ven zij met Jair, Milani en Mazzola vóór, toch nog gevaarlijk. En in de 75e minuut was het opnieuw raak toen Jair met een hard schot uit een onmogelijke hoek de Duitse weer stand brak. Finale in Wenen Internazionale vindt nu in de fi nale op 27 mei in Wenen naar alle waarschijnlijkheid Real Madrid te genover zich. Rugby Het Amsterdamse AAC heeft donderdag het rugby-kampi- oenschap van Nederland veroverd door in Voorburg het team van de Haagse rugbyclub met 11-5 te ver slaan. Herbert Zuma op zijn bestemming GEEN BUITENGEWONE training van UVS je kunt nooit weten: om kampioen te worden doe je soms vreemde dingen maar het eerste elftal van UVS is hier in actie bij de verhuizing van Herbert Zuma. Deze ongewone actiefoto van UVS maakten we gistermorgen aan de Brahmslaan 91 in Leiden, waar Herbert voortaan gaat wonen. Tot nu toe woonde Her- bert met zijn gezin, dat vorig jaar uit Zuid-Afrika overkwam op kos ten van UVS, in het Zendingshuis te Oegstgeest. In de afgelopen maanden spaarde Herbert hard om zijn inrichting bij elkaar te krijgen en om de prijs verhogingen te ontlopen kocht hij al- vast wat, wat hij mocht opslaan bij de Grofsmederij, het bedrijf, waar hij sinds zijn komst naar Leiden werkzaam is.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 25