LEIDSE GROET AAN JARIGE VORSTIN DESSO W. J.ZIRKZEE AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD VRIJDAG 1 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 20 Een veelbelovend begin was de STRALENDE ZON op Koninginnedag gistermorgen. Vlaggen alom en eer ste enthousiasteligen om 7 uur al op de been, die de reveille door vier drumbands: Victorie, Jahn, Paulus- band en de Franeiscusband, door de straten van Leiden opgewekt begroetten. Voor de langslapers was óók de aubade niet bestemd, maar ZIJ konden een eerste nog wat slaperig oogje wagen aan de kinderspelen op de Zoeterwoudse weg, waar door enige honderd tallen schoolkinderen weer werd uitgeblonken in (post)zaklopen, blokje rapen, ringsteken enz. Zij gingen allen met een traktatie naar huis. Veel be langstelling bestond er ook voor de fimvoorstellingen in de bioscooptheaters, waaraan circa 2100 kinderen deelnamen. AUBADE Onder een stralende zon, die een zaam aan een strakgetrokken blauwe lucht stond, klonken om half negen de fiere klanken van het Nederlands volkslied uit de kelen van enkele duizenden schoolkinderen en be langstellenden. die zich op het Stad huisplein hadden verzameld. De au bade. die door de Leidse burgemees ter, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, staan de op het bordes van het stadhuis, werd aanhoord, stond onder leiding van de heer A. van Kapel, die zijn koor tot een machtigt eenheid wist te smeden. Burgemeester Van Kin schot, die na het „Wilhelmus" een korte rede uitsprak, gewaagde van de nu gelukkig voorbije moeilijkhe den in ons Koninklijk gezin en riep de schooljeugd op het oranjehuis hoog in ere te houden. Nadat het het aan vele variaties mogelijkheden biedende „Ik hou van Holland", het blijde „Geluckig va derland" en het ingetogen „Dank en bede" uit volle borst door de ruim 2000 schoolkinderen was gezongen, werd door de voorzitter van het Co mité 30 april, de heer B. Schuur man, het verdere programma voor de schooljeugd bekend gemaakt. Voor afgegaan door het Leidse Politie Mu ziekgezelschap, dat ook de begelei ding voor de door de schooljeugd gezongen liederen had verzorgd, en „Jong K. en G." werden de kinderen „afgemarcheerd". GYMNASTIEK- Demonstratie van brandweer op het Kort Galgewater Onder grote belangstelling ston den ditmaal vier grote brandweerwa gens opgesteld langs het Kort Gal gewater. Het betrof nu een vreed zaam optreden van de anders nogal met gemengde gevoelens bekeken gehelmde redders. Onder vrolijke marsmuziek werden de slangen uit gerold en de magirus-ladders uitge draaid. Klokslag elf uur klonken eni ge korte fluitsignalen, de brandweer mannen stelden zich in een rijtje op en wachtten de commando's af. Weer enkele korte fluitstoten en model werd de grote ladder beklom men. Vier man toonden dat ze on danks de grote hoogte absoluut geen last van hoogtevrees hadden en wer den daarom door het publiek met 'n gul applaus beloond. Even later han teerden drie van hen de spuiten met een gemak op die grote hoogte als waren zij geen brandweer maar vol bloed trapeze-werkers. Na deze kor te demonstratie werd de ladder weer ingetrokken en richtte aller belang stelling zich op twee spuitgasten die met grote vaardigheid oranje, rood wit en blauw op het water projec teerden. Tot slot ontplooide boven op de weer uitgeschoven ladder een van de brandweerlieden de nationa le driekleur terwijl het Wilhelmus weerklonk. van de fraude en Jan Klaassen kon tenslotte de eerlijk verdiende belo ning in ontvangst nemen. Een ge slaagd programma-onderdeel voor de heel jonge jeugd. Circussfeer op de Kaasmarkt Op de zonnige, maar wat winderi ge Kaasmarkt stond het jeugdcircus IL Giglio uit Haaren (N. Br.) op gesteld. Grote drommen kinderen ke ken, vaak met de duim in de mond naar wat hun leeftijdgenootjes pres teerden met de pony's en de bok. Op de ladbak van een vrachtauto zat ook al een jeugdorkest dat door lopend vlotte nummertjes speelde en de artiesten begeleidde. Al ontbrak de tent, de ware circussfeer hing er tastbaar. Alle nummers slaagden wel niet even goed, maar het enthousias me van de medewerkers vergoedde veel. En je kunt er toch ook niet veel aan doen als de bok niet van zijn plaats te krijgen is! In een snel tempo werden de nummers gebracht, al kregen we wel de indruk dat het voor de allerkleinste toeschouwers iets te lang duurde. Er waren wer kelijk adembenemende nummers bij zoals het nummer op de draad en een hard applaus beloonde dan ook telkens de zwoegende werkers in de piste. MOQUETTE TAPIJT effen en ingeweven dessins in 5 kleuren 100 breed 37.50 p.m. 380 breed 145.p.m. VERZET BOUCLé (zeer sterk) 125 breed 28.90 p.m. 380 breed 96.50 p.m. TRAPLOPERS sterke kwaliteit 57 breed 26.50 p.m. 70 breed 32.50 p.m TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING VAN T HOFFSTRAAT 7-7a TELEF. 24610 LEIDEN MIDZA GEM. AANKONDIGING MUZIEK De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 mei a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur verbo den is, in het openbaar of op voor het publiek toegankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in. voor het publiek toegankelijke ver- gunnings- en verlofslokaliteiten ge legenheid tot dansen te geven. (Advertentie). W. HOGENDOORN PLEITTE voor goede verzorging van het aquarium krappe plantengroei voor de vis stand is en hij liet daarbij ook uit komen, dat men ervoor voor moet zorgen, dat de juiste plant op de juiste plaats komt te staan. Dit kan, aldus spreker, worden bereikt door steeds de groei en de welstand van de planten te observeren, zodat waar nodig verplanting of verwijdering kan plaats vinden. Tot slot ging spreker nog min of meer uitvoerig in op de juiste ver lichting van het aquarium en de grote rol, die een goede bodemgrond bij het in stand houden van aquarium speelt. Hierna verraste hij de aanwezigen nog op een serie fraaie dia's van ver schillende aquaria met zeer mooie vissen en planten. Voor zijn leerzame bijdrage tot het houden van een goed verzorgd aquarium, mocht de heer Hogen- doorn aan het eind van de avond naast een dankwoord van de voor zitter een langdurig applaus in ont vangst nemen. DEMONSTRATIE Jan Klaassen en het hik-drankje De jonge drumband van „Victorie" heeft op Koninginnedag weer acte de présence gegeven tijdens de gym- nastiekdemonstratie door de Leidse Veel kleintjes kwamen gisteroch- verenigingen Brunhüde, vEE. 'end al in feestelijke ste^ing in de Groen Wit, DOS, Jahn en de Leidse De^lP kchter el- dames- en herenkeurploegen, van 10 P? tf D h lol li mil- on het Stidhuisnlein kaar vlIf voorstellingen gaf. De heer W werden goed SS« de- TmS^S! r^rtenSt™en^nVtónS?h?S^" hlfis ^k «n vtet fekenaar die in de soorten turnen en ritmische gym- neninr nastiek. Bijzonder spectaculair was "J'."SjSSL? SXfm van het de dames- en herenkeurploegen de kinderen doen schateren van aan het werk te zien op de trampo- ae Prei- line. Hartelijk applaus was er ook voor een hartveroverende demon- Het verhaal van Jan Klaassen ging ditmaal over een koning, die de hik stratie door de kleuters van „Victo- had. Katrijn brouwde een afdoend die". De demonstratie, die een dui- drankje, met een grote beloning in delijk beeld gaf van het kunnen van het vooruitzicht, maar de huisbaas de Leidse turn- en gymnastiek we- kaapte het middeltje en gaf het de reld, werd bijgewoond door enkele koning. De kinderen in de zaal ech- duizenden Leidenaars, onder wie ook ter brachten al vlug luidruchtig en het college van B. en W. enthousiast de koning op de hoogte Gymnasten van de bovenste plank demonstreerden gistermorgen te Leiden op het Stadhuisplein. De weer zeer grote belangstelling, die de leden van de vereniging van aquariumhouders „De Leidse Aqua riumvrienden" in de recreatiezaal van de HCW en NEM voor de maan delijkse bijeenkomst toonden, ging ditmaal uit naar de lezing van de heer W. Hoogendoorn, die hierin on der het motto ,,'s avonds bij de bak" zijn ervaringen over het houden van aquaria vertelde. Nadat de voorzit ter, de heer M. van Dijk, de bijeen komst met een hartelijk welkomst woord had geopend, werden in snel tempo enkele huishoudelijke punten afgewerkt. De heer Hogendoorn vertelde aller eerst hoe hij zelf tot de liefhebbers van aquaria was gaan behoren en releveerde vervolgens de inte ressante en leerzame ervaringen, die hij had opgedaan, sinds hijzelf des tijds zijn eerste bakje van 60x40 cm. inrichtte. Op een zeer onderhouden de en duidelijk wijze besprak hij de moeilijkheden, die de aquaria kan ondervinden bij de onderscheidene ziekten van vissen en planten en welke preventieve maatregelen hier tegen kunnen worden genomen. Uit gaande van het feit, dat aquarianen over het algemeen de mening zijn toegedaan, dat er veel vissen en weinig planten in een aquarium thuishoren, legde spreker er de na druk op, dat planten zeer noodza kelijk zijn voor het in stand houden van een goed aquarium. PLANTENGROEI Met vele fraaie kleurendia's toon de spreker aan van welk een groot belang een gezonde en niet te Ledenvergadering D.E.V. De Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Ver bonden" heeft gisteravond het sei zoen 1963-1964 in de zaal van café „Aniba" afgesloten met een goed be zochte ledenbijeenkomst, welke in het teken stond van de prijsuitreiking voor de jaarlijkse narcissenkweek- wedstrijd. De voorzitter, de heer J. H. Smit, opende de bijeenkomst met een har telijk woord van welkom in het bij zonder gericht tot de heer A. Wetse- laar, ambtenaar van de Hortus, die na de pauze onder het motto „Exoti ca", een causerie hield over een aan tal exotische planten. Na de notulen en enkele medede lingen beantwoordde de voorzitter op deskundige wijze een aantal bin nengekomen vragen over het kwe ken van bepaalde bloemen en plan tensoorten. Vervolgens ging de belangstelling uit naar de uitslag van de narcissen- wedstrijd welke vorige maand werd gehouden met als inzet een door het bestuur beschikbaar gestelde nieu we wisselplaquette. De voorzatter maakte de uitslag bekend en reikte met een toepasselijk woord de nieuwe wisseltrofee uit aan de heer F. H. Roman, die ditmaal als winnaar uit de wedstrijd naar voren was gekomen. De uitslag luidde: 1. F. H. Roman, 27 punten; 2. M. de Hartog 25Vj; 3. K. G. Korenhof 23; 4. A. Hofman 21Vt; 5. J. H. Smit 21; 6. H. F. Neder- berger 20; 7. H. F. Roman 17; 8. H. de Pree l<5l/«; 9. J. H. Goossens 13. De overige prijzen bestonden uit ge bruiksvoorwerpen. Het gesproken woord visueel toe lichtend met levend plantenmateriaal uit de Hortus en tal van fraaie zelf vervaardigde kleurendia's, vertelde de heer Wetselaar zijn gehoor vele interessante en leerzame bijzonder heden over de exotische planten, die in de Bijbel onder de aandacht wor den gebracht en die destijds als le verancier van hout, krulden, olie, wijn (uit de bessen), vruchten en zalven in het dagelijks leven reeds een grote rol speelden. Hierna ver gastte hij de aanwezigen nog op kleu- tendia's van o.m. de tuinen der DEV- leden die vorig jaar meededen aan de onderlinge tuinwedstrijden en van een aantal fraaie plekjes natuur schoon in de onderscheidene provin cies en de omgeving van Leiden. Bij het Koninginnefeest te Leiden trad ook het Haarens kindercircus op. Hierbij een foto van het voortreffelijk optreden der koord-danseressen op de Kaasmarkt. TELEGRAM VOOR KONINGIN De Vereniging „Koninginnedag" - Leiden heeft gisteren aan Hare Maje steit de Koningin het volgende tele gram verzonden: Met het Huis van Oranje Nassau in hechte trouw verbonden bieden bes .uur en leden van de vereniging Koninginnedag-Leiden Uwe Majesteit en Haar gezin, op Uw verjaardag, eerbiedig hun gelukwensen aan. W. de Gast, voorzitter; J. C. J. Lambermont, secrs. Kath. Bibliotheek Hogewoerd 57 AANWINSTENLIJST Ontwikkelingslectuur Assa: De vrouw in het oude Ro me; Auboyer: Zo leefden de Indiërs; Bachrach, Swart en v. Thienen: Rondom Shakespeare; v. Bavel: Baas wie ben je?; Bea: De eenheid van de christenen; v. d. Berg: Leven in meervoud; Boer: Het tweede smal- filmboek; v. d. Boogaard: Goedkoper varen; Borrebach: Alles over dia's; idem: Fotograferen in de vier jaar getijden; idem: Fouten maken en herstellen bij fotograferen; Bos: Me disch gezinsboekje; Bouman: Op en om Oranje's troon; Brown: Bedrijfs psychologie; Congar: Evangelie en beschaving; Danielou: Ergernis der waarheid; v. Doornik: Het katholie ke geloof in hedendaagse gestalte; Dijk: De schoonheid onzer binnen schepen; v. Egeraat: Dagtrips in Ne derland 2 dln.; idem: De dolomieten; idem: Het Zwarte Woud; idem: Rijn land; idem: Wegwijs in Nederland; Erlanger: De Bartholomeusnacht; Gamow: De zwaartekracht die het heelal beheerst; Gelijkstroom en magnetisme; Greene: Kinderen leren praten; Guardini: Het beeld van Christus in de geschriften van Pau lus en Johannes; ter Haar: De ge schiedenis van Napoleon; v. Haaren: Jonge mensen geloven Haentjes Dekker; Zwitserland; v. Hall-Ntf- hoff: Tien politici; Hirschel: Dokter mag ik...?; Kamphuis: Nieuwe we gen in het werk met probleemgezin nen; Klaassen: Kleuren; Kruizinga: Ornamenten van huis en hof; Kuyk en v. Veen: Kennedy; Kwant: So ciale filisofie; Lazzarini: Paus Pau lus VI; Leven en werken in Neder land 1813-1963; Levron: Madame de Pompadour; Luurs: Zo leer je Spaans Marée: Knutsel tips voor de tuin: Mens en computer; Menz: Hoogte punten der schilderkunst in de Ga- lery van Dresden; Nynanten: Noord- Oost Zwitserland; idem: De Zwitser se Jura; Oomes en Wolbert: Prak tijkleer voor brood- en banketbak ker; Parada: Het oude Perzië; Pep- pink: Vlot door uw rij-examen; Rat- zinger: De christelijke broederlijk heid; Robinson: Eerlijk voor God; Schouten: Duitse literatuur als le vensspiegel; Schumann: Tunesië; Schrijver: Zilver; Simons: Louis Couperus; Spoerl: Geen angst voor pech onderweg; Steinbeck: Op reis met Charley; Treece: De kruistoch ten; in 't Veld-Langeveld: Gezins sociologie en gezinsbeleid; Villon: Verzamelde gedichten; Wisselstroom en akoestiek; Young en Scherphuis: Bekoorlijk en behoorlijk. Nederlandse romans Bomans: Op de keper beschouwd; v. d. Geest: Gezegend is het leven; Heil: Dwarsliggers; v. Heurn en v. Heurn-Broes v. Dort: en de maan werd als bloed; Schneiders: Een ka ter in blik; Timmermans: Sabine Mardagas; de Vries: Ziet, een mens. Vertaalde romans Barnes: De holle kroon; Barrett: Ontsnapping uit Zahrain: Benedetti: Maria Isabel; Berger: Kruis achter prikkeldraad; Bingham: Met de dood als gevolg; Blixen: Schaduwen op het gras; Carleton: Als de avond winde bloeit; le Carré: Voetsporen in de sneeuw; Davies: Een lied voor Monica; Diamond en Adair: Opera tie afdeling 10; Fussenegger: De weg van een dokter; Gilford: Het laatste woord; Giovanni: De cel; Glaskin: De man die een ander werd; Holt: De bruid van Pendorric; Kishon: Ark van Noach toeristenklasse; Lindbergh: Trouwdag; Montaurier: Dwars door het vuur; Nathan: Een ster in de wind; Remarque: Die nacht in Lissabon; Vernberg: De be kentenis; West: In de schoenen van de visser. Duitse romans Biernath: Der Tod des Zauberes; Gerlach: Die verratene Armee; Ma- gener: Die Chance war Null; Marwitz Die Wandlung; Schnack: Gesammel- te Werke; Seidel: Die Ftirstin reitet. Engelse romans Allingham: Sweet danger; Carr: Deatch-watch; Daly: The book of the lion; Davey: Aouch of stage fright; Frankau: Sing for your supper; Fow- Advertentie) les: The collector; Fuller: With my little eye; Gallico: Love, let me not hunger; Gloag: Our mothers house; James: The spoils of poynton; Link- later: White-Maa's saga; du Maurier: The glass-blowers: idem: Jamaica Inn; O'Brien: Presentation parlour; Robinson: Landscape with dead dons; Shute: An old captivity; Slesar: The grey flannel shroud; Spark: The ba chelors; idem: The comforters; idem: The girls of slender means. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 4 mei 1964 te veertien urn- De vergadering zal, zo nodig, wor den voortgezet op woensdag 6 mei 1964, te 20.00 uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan dr. J. van de Poel als secretaris van het College van Cura toren van het Gymnasium. Benoeming van een secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium. Benoeming van docenten aan het Rembrandtlyceum en de Louise de Coligny-H.B.S. Drs Elsy v d Hoek- Boerdam, M H Mariën. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer W A. Goutier uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Pestalozzischool (openbare school voor g.l.o. aan de Kernstraat). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor de aanschaffing van gym- nastiekmateriaal voor het gymna stieklokaal van zijn scholen voor ge woon en voortgezet gewoon lager on derwijs aan het Noordeinde 40. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging om medewerking voor het verbeteren van de akoestiek en de verlichting van 't gymnastiek lokaal van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Stadhouders laan, het maken van twee kleedka mers en het verbeteren van de toe- stellenberging van hpt lokaal. Voorstel inzake het stichten van 'n openbare kleuterschool aan de Lo- rentzkade. Voorstel inzake het aankopen van de panden Krauwelsteeg 1, Zuidsin gel 29 en Oranjegracht 134. Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst van ruiling, waar bij de gemeente aan de Rijksuniver siteit in eigendom afstaat het ge bouwencomplex van de voormalige Gemeentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes, gelegen aan de Garen- markt, en de Rijksuniversiteit aan de gemeente een gedeelte van het Van der Werfpark. Voorstel tot het intrekken van het besluit van de Raad dd. 5 maart 1962, no. 61, inzake het toekennen van voorschotten aan de Vereniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen ten behoeve van de verbetering van een 40-tal wonin gen, welke deel uitmaken van het plan van de oude woningen dezer vereniging. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen in het Stadhuis ten behoeve van de afdeling Bevol king der gemeentesecretarie. (61/» duizend). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbetering van de lichtkoker in de Gemeentelijke Werkplaats tot spreekkamer o.a. 6.006. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de bouw van een wijkbadhuis aan de Lindestraat, 118.600.méér). Voorstel inzake het vaststellen van de verordening, houdende regeling van de gevallen, waarin, na beëindi ging van het dienstverband met de gemeente Leiden, aanspraken op ver goeding van ziektekosten worden toe gekend. Voorstel inzake het bestemmen van molen „De Valk" tot molenmuseum. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening tot wijziging van die, houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van vei lingen van fruit, alsmede tot 't vast stellen van enige verkeersmaatrege len, een en ander in verband met de verplaatsing van de warenmarkten Voorstel inzake de bouw van een nieuwe schouwburg.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 20