Paniekje onder de luisteraars Mislukte aanslag op echtgenote UJKJE VAN BABY IN RIOOL Vrouw in brand Onderscheidingen Weer een lugubere vondst op het IJ Rij-examen langer en duurder C.H.N0LET' LEIDEN-GOUDA: rustige en vriendelijke wedstrijd Betrokken bij moord op vier vrouwen Europees kampioenschap Anker Kader 71/2 in Spa VRIJDAG 1 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Koningin troost huilend jongetje Tijdens de spontane autorit die de koningin gistermorgen na het bloe- mendefilé heeft gemaakt langs de duizendkoppige, achter afsluithek ken juichende mensenmenigte, heeft zij nog een huilend jongetje getroost. Toen de door Prins Bernhard be stuurde hofauto bij de marechaussee kazerne aan de rijksweg ging keren om de terugtocht naar het paleis te maken, werd de vorstin getroffen door het betraande gezichtje van een vijf-jarig jongetje dat de koningin persé bloemen wilde aanbieden. Dat mocht niet van de rijkspolitie mensen die voor de bewaking zorg den maar op verzoek van de Konin gin stopte Prins Bernhard even, waarna Koningin Juliana riep: „Kom maar hier, jongetje" en zij accepteer de glimlachend het bosje bloemen dat 't jongetje voor haar had mee gebracht. Er kwam zelfs een glim lach op het gezicht van het jonge tje toen de vorstin het tenslotte nog door de haren streelde. Welke minister is er dood Tientallen bezorgde mensen hebben gistermiddag de inlichtingendienst van de P.T.T. en het hoofdkantoor van het A.N.P. in Den Haag opge beld om te vragen welke minister er was overleden. Het nieuws zou via een extra uitzending van de radio- nieuwsdienst bekend zijn gemaakt. Helaas had men in alle gevallen niet verstaan om welke minister het ging. Een blik in een radiogids en een telefoontje naar Hilversum bracht een snelle oplossing voor het raad sel: in het nationaal programma was er een klankbeeld over Nederland tussen de jaren 1860 en 1880 „De drempel over de nieuwe tijd" uit gezonden. In dit programma onderbrak om roeper Piet Ekel een muziekaankon- diigng voor een „extra-nieuwsuitzen ding" waarin hij het overlijden van.... Minister Thorbecke op 5 juni 1872 be kend maakte. Na een korte necrolo gie van de overledene gegeven te hebben besloot hij met en dit was een extra-uitzending. Wij wjjzi- Sen nu het programma en gaan ver- er met ernstige muziek." In Hilversum heeft men om de slechte luisteraars hartelijk gelachen. De Apeldoornse politie heeft de 46-jarige metselaar S. P. uit ApeK doorn aangehouden wegens een po ging zijn vrouw met een motorfiets letsel te berokkenen. Het gebeurde op de Soerenseweg, vtfaar P. zijn vrouw stond op te wachten toen zij op de fiets van de Bandalaan kwam. P. gaf bij haar nadering plotseling vol gas en de vrouw moest om het vege lijf te redden de stoep op vluch ten. Door de fiets weg te werpen en tussen een auto en de gevel van een garage te gaan staan, kon zij aan de wraakzucht van haar echtgenoot, met wie zij reeds geruime tijd in onmin leefde, en die met de motor eveneens de stoep opreed, ontsnappen. Toen P. bemerkte dat hij in zijn opzet niet was geslaagd, merkte hij spijtig op „Ditmaal bij je de dans ontsprongen, maar ik krijg je nog wel". Gisteren werd in de riolering bij de in aanbouw zijnde rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Kanaalweg te Heiloo een reeds in staat van ont binding verkerend lijkje gevonden van een baby, van naar schatting veertien dagen. Het is de politie nog niet bekend of het kind nog leefde toen het in de riolering terecht kwam. Een onderzoek wordt inge steld. Vermoedelijk door een brandende sigaret zijn gistermiddag in het toi let van een koffiehuis aan de Gel derse kade te Amsterdam, de kleren in brand geraakt van de 39-jarige Carletta Moes. Zij moest met brand wonden over het gehele lichaam naar het Binnengasthuis worden vervoerd waar zij ter verpleging is opgeno men. De 45-jarige eigenaar van het koffiehuis de heer J. Bischop hoorde de de vrouw plotseling gillen. Toen hij haar met brandende kleren op het toilet aantrof, bedacht hij zich geen moment en rukte haar de kle ren van het lijf om ernstiger gevol gen te voorkomen. De rijkspolitie te water in Amster dam heeft gisteravond wederom een lugubere vondst gedaan. Op de glooiing van de Schellingwouderdijk vond zjj het onderste gedeelte van een in vergaande staat van ontbin ding verkerend menselijk lichaam. Vermoedelijk is dit de stoffelijke rest van hetzelfde lichaam waarvan de politie op 17 maart in diezelfde omgeving het bovengedeelte aan trof. Of misdrijf in het spel is wordt nog onderzocht. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het rijexamen wordt met ingang van 15 mei duurder. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het volgen de tarief: volledig examen 13.50, herexamen praktisch gedeelte ƒ11. en herexamen theoretisch gedeelte ƒ6.—. Het praktische gedeelte van het rij examen zal met 15 minuten worden verlengd. De examentijd voor het vol ledige rij-examen zal hierdoor wor den gebracht op 1 uur en die voor het praktisch gedeelte op 45 minuten. De tijd voor het theoretisch gedeelte van het examen blijft 15 minuten. Paters blijven nog drie maanden aan „De Nieuwe Linie De drie paters Jezuieten, Arts, Van Hees en Pisa, die de vorige week van hun Romeinse superieuren het bevel kregen zich terug te trekken uit de redactie van het weekblad De Nieu we Linie, mogen nog drie maanden blijven werken. Dit uitstel is o.m. be doeld om voor het weekblad de over gang wat te vergemakkelijken. Door de maatregel pas na drie maanden van kraaht te laten worden, hoopt men de gemoederen wat tot rust te kunnen brengen. Franciscanes doctor na studie van Keuls dialect De Haarlemse zuster Gonzagua (zuster H. A. A. Damave) van de congregatie der Franciscanessen heeft vanmiddag aan de rijksuniver siteit in Utrecht als eerste van deze orde de doctorstitel verworven. Zij promoveerde tot doctor in de lette ren op een proefschrift getiteld: „Die Sprache der Pilgerfahrt des trau- menden Monchs". De Pilgerfa Ut is een geschrift in Keuls dialect, dat dateert uit de eer ste helft van de vijftiende eeuw. Het werd in 1925 door dr. A. Meyboom uit Utrecht uitgegeven. De disserta tie van zuster Gonzagua bevat in hoofdzaak een rijmonderzoek van de Pilgerfahrt. De grote kenner van de Rijnlandse dialecten, prof Theodor Frings, heeft tientallen jaren ge zocht naar iemand, die bereid was dit werk op zich te nemen. Hij acht het onderzoek namelijk nodig om te kunnen komen tot een grammatica van het Keulse dialect van de vijf tiende eeuw. Door een technische fout zijn er enkele storende fouten ontstaan bij de lijst van onderscheidingen, die wij dinsdag publiceerden. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is verleend de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, aan: mej. J. C. Kenbeek, oud-hoofdleidster bij het bijzonder kleuteronderwijs te Oegstgeest, wo nende te Leiden; W. Kruiswijk, se cretaris van de Rijnkring van de Vereniging Volksonderwijs, wonende te Boskoop; mej. M. E. Locher, oud onderwijzeres bij het bijzonder lager onderwijs te Katwijk, wonende te Leiden; J. Nibbelink, bedrijfschef bij het academisch ziekenhuis te Leiden, wonende te Sassenheim; C. Plug, voorzitter van de christelijke zang en oratoriumvereniging „Soli Deo Gratia" te Noordwijk; J. T. Wesse- ling, wonende te Hazerswoude; A. Metz, voorzitter van de Turnkring Leiden en omstreken van het KNGV te Leiden. Bij K.B. is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: mej. W. A. J. van Royen, wonende te Leiden, secretaresse van het Nederlands In stituut voor Praeventieve Genees kunde. is verleend de eremedaille verbon den in de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan: N. P. Meijs, wonende te Zoeterwoude, hoofduitvoerder van de afdeling waterbouw bij de N.V. Aan nemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen te Amsterdam; C. J. Wage naar, meesterknecht bij het Schil dersbedrijf Winnubst te Wassenaar. President Charles de Gaulle heeft donderdagmiddag het Cochin ziekenhuis in Parijs verlaten, waar hij een operatie heeft ondergaan. Op de foto beantwoordt de staatsman de toejuichingen van de mensen, die bij het ziekenhuis stonden; mevr. De Gaulle lacht verheugd mee. ZOEKT U EEN mooi en goed KOSTUUM voor redelijke prijs? Komt U dan eens kijken bij: BOTERMARKT 8-9 Ook hebben wij een grote sortering FALCON REGEN JASSEN Echt TIROLER LODENJASSEN. En weet wat U doet: koopt bij Nolet uw HOED. (Advertentie) De heer P. Oostrom uit Lei derdorp, aan wien de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend. KRO-verslag van Car listen-demonstratie De KRO-verslaggevers Dick de Vree en Frans de Zwaan vertrokken donderdag 30 april uit Rome, waar zij de plechtigheden rond het huwe lijk van prinses Irene hebben bij gewoond, naar Spanje. Zij hopen daar zondag een verslag te kunnen geven van de Carlisten- bij eenkomst in Montejurra, dat nog dezelfde avond in het radioprogram ma van de KRO zal worden uitge zonden. De heren De Vree en De Zwaan zullen nog enige tijd in Spanje blij ven om er opnamen te maken voor één of enkele klankbeelden, die ge wijd zijn aan het katholicisme in dat land en vooral aan de verschillende stromingeir en de nieuwe ontwikke lingen in het katholieke denken. Uit Bogota, de hoofdstad van Co lumbia, is gemeld, dat de beruchte bandiet Jacinto Cruz Usma, bijge naamd „zwart bloed", die meer dan 200 mensen vermoord zou hebben, door de politie is doodgeschoten nac'cl hij door zijn broer was verraden. Lichtkrant geeft één-minuten-preek Het bisdom Essen heeft een nieuwe weg voor de verkondi ging van Gods woord uitge dacht: een gekleurde lichtkrant zal op het dak van het gebouw van het katholiek verbond in Essen, dat naast de domkerk in aanbouw is, „één-minuten- preken" en kerkelijk nieuws leveren. De persdienst van het bis dom deelde gisteren mee, dat erover gedacht wordt ook po litiek nieuws te geven. Het is de eerste lichtkrant in dienst van de Kerk in Duitsland. De 54-jarige concierge Kenneth Archibald is donderdagavond, na een verhoor van langer dan 24 uur, offi cieel beschuldigd van moord op een van de vier vrouwen, die in de laat ste paar maanden in Londen zijn ge wurgd. Hij wordt beschuldigd van moord op Irene Lockwood, die op 8 april jl. aan de oever van de Theems dood werd aangetroffen. Zij was de derde vrouw, die gewurgd werd aangetrof fen. Het vierde slachtoffer werd ver leden week gevonden. Alhoewel de politie de mogelijk heid heeft geopperd, dat alle vier vrouwen het slachtoffer zijn gewor den van dezelfde moordenaar, is het nog niet bekend of zij aanneemt, dat Archibald ook bij de andere moor den was betrokken. Alle vier vrou wen werden in of nabij de Theems gevonden. Het vasteland van Noord-Ame- rika gaat in het noorden jaarlijks 20 millimeter omhoog maar zakt in het zuiden 15 millimeter per jaar, aldus een Russische geleerde die een sy steem heeft uitgevonden, om dit aan de hand van opmetingen in ver scheidene werelddelen, vast te stel len. LEIDSE FORMATIE WON MET 2-1 Wat Herbert Zuma tot nu toe in de competitie van UVS niet heeft ge kund gelukte hem gisteren in de Kikkerpolder waar voor een 1500 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd werd gespeeld tussen de KNVB-elftallen van Leiden en Gou da. In de 26ste minuut kreeg de als gebruikelijk weer hardwerkende rechtsbinnen van UVS het leer voor zijn voeten en zijn strakke sfchot ver dween achter de Goudse doelman Everling. Dit doelpunt, waannee Leiden naast Gouda kwam, nadat Brem vijf minuten tevoren de ploeg van de Sleutelstad op een 01 achterstand had gezet, betekende bovendien een mentale injectie voor de rood-witte formatie. De Leidenaars, die lange tijd- eerr voorzichtig spelletje hadden gespeeld de belangrijke competi tiewedstrijden, die de Leidse tweede klassers LFC en UVS nog voor de boeg hebben zullen hiervan hoogst waarschijnlijk wel de oorzaak van zijn kwamen iets beter los en de Goudse verdediging kreeg het in de resterende tijd niet gemakkelijk. Gp de valreep werd het zelfs nog 21 door een kogel van Leget (Lug- dunum), nadat hij een voorzet op maat had gekregen van Zuma. Toch nog een Leidse overwinning. Tot de gelijkmaker zullen weinigen dit re sultaat hebben durven voorspellen. Vooral in de eerste helft kwamen de Gouwenaars soms tot goede aanval len. Aan het goede keepwerk van Mat Keereweer en een redding van Leo de Jong (op de doellijn) was het te danken, dat er geen doelpunten vielen. De Leidse voorhoede kon in deze periode vrijwel geen enkele keer gevaarlijk worden. De opstellingen der elftallen wa ren: Gouda: doel: Everling (GSV); ach ter: De Vries (Gouda) en Meewesen (Donk); midden: Brants (ONA), v. d. Berg (ONA) en De Jonge (GSV); Winstgevend gokje Een bezoeker van de Roosevelt - renbaan in New-York heeft vandaag het aardige sommetje van 132.232 dollar (ca 460.000) gewonnen door viermaal een winnend paard te spelen. In de negende course had hij ook de „outsider" getipt, die won door dat de drie paarden die de lei ding hadden met elkaar in bot sing kwamen. Voor zover bekend is in de Verenigde Staten nimmer een dergelijk bedrag op de paarde- rennen aan één persoon uitbe taald. Het Europees kampioenschap an- Imponerend was ook de zege van ker kader 71/2 is donderdag in Spa de Belgische titelhouder Raymond begonnen, waaraan van Nederlandse Ceulemans, al was deze dan niet spec- zijde wordt deelgenomen door Tini taculair. Om een toernooi te begin- Wijnen en Piet v. d. Pol. Piet v. d. nen met een overwinning in acht Pol zorgde al direct voor een sensa- beurten geschraagd door series van tie, want hij had gezien dat Wijnen o.a. 33, 35, 84, en 66 is een zeer goede de grote kampioensvorm niet had, 'n prestatie, serie van 128 ten spijt. En de leeuw, wiens grijze manen immer zo glad De stand na de eerste dag luidt: Danny Kaye heeft op een persconferentie in hotel „Gooiland" te Hilversum uitgebreid verteld hoe hij zijn voet heeft verbrand, toen bij het bereiden van spaghetti het water overkookte. Er was grote belangstelling voor het met humor gekruide spaghetti-verhaaL langs de schedel liggen, zette deze overeind. Hij wilde zich eens doen Ceulemans gelden voor het forum van Europa's Lutgehetman biljart-elite. Van de Pols sprong naar Galvez de driehonderd lukte en weer moest Van de Pol Wijnen in een openingspartij van 'n Wijnen internationaal toernooi als verliezer v. d. Branden terugtreden, want in de nastoot faal- Galmiche de hij. Burgener pnt. 101 17.64 15.38 15.00 19.11 15.33 8.13 8.02 voor: Botterop (Gouda), Brem (GSV). van Hofwegen (Gouda), v. Rijn (ONA) en Jaspers (Donk). Leiden: doel. Keereweer (Rooden- burg); achter: Blankemeijer (UVS) en H. Siera (LFC); midden: Van Rooijen (Roodenburg), De Jong (LFC) en Leget (Lugdunum); voor: A. Heijmans (LFC), Zuma (UVS), Teske (UVS), Koren (UVS) en D. Siera (LFC). In de pauze werd tot groot enthou siasme van de toeschouwers door een groep heren van de gymnastiekver eniging „Excelsior" een demonstratie langemat-springen gegeven. VOLLEYBAL KANGOEROES 2 VERSLAAT VVS MET 3—0 Door een verrassende, maar zeker verdiende overwinning op stadgenoot WS, heeft Kangoeroes 2 zijn fraaie •iositie in de kopgroep van de pro motie/degradatie competitie behou den. Voor WS overigens een wel heel slecht begin van de degradatie wedstrijden en hoewel het na één wedstrijd moeilijk is een oordeel te vellen, zijn wij toch van mening dat WS het in deze competitie hard te verduren zal krijgen, aangezien meerdere spelers van het eerste team niet of slechts gedeeltelijk aan deze na-competitie kunnen (of wil len?) deelnemen. VVS bracht woensdagavond het volgende basisteam binnen de lijnen: Kleingeld, Favier, Baronner, Ouds hoorn, v. d. Berg en De Tombe en al vrij spoedig na het begin bleek, deze combinatie in het geheel niet op elkaar te zijn ingespeeld. Het jeugdige Kangoeroes-team, bestaan de uit: De Reede, Veldstra, v. d. Sande, Koole, Zirkzee en Karamoy nam direct het heft stevig in handen en via 42 en 103, bij welke stand Oudshoorn van VVS werd gewisseld door Van Gellecum, schreef Kan goeroes 2 de le set met 157 op zijn naam. Opmerkelijk was vooral het erbarmelijk slechte stoppen van de service door WS, waardoor van een aanval van enige betekenis nauwe lijks sprake was. In de 2e set kwam VVS aanvanke lijk beter voor de dag. Kangoeroes nam het allemaal wat te gemakke lijk op en moest al spoedig tegen een 3—7 achterstand aankijken. Een time-out van coach Selier schudde Kangoeroes 2 echter wakker en in één ruk liepen Karamoy c.s. naar een 11-7 voorsprong. VVS kwam nog eenmaal terug, 11-11, maar het laatste woord was weer aan de Kan goeroes: 15-12. De 3e set tenslotte gaf een min of meer gelijk opgaande strijd te zien. hoewel VVO ook nu weer niet erg kon imponeren. Te vaak werd b.v. de service gemist, terwijl ook de aan val ver beneden peil bleef. Maar ook Kangoeroes draaide niet meer zo soepel, maar juist in de eindfase van de strijd wisten Karamoy c.s. de kansen beter te benutten en door een 18-16 setwinst beslag te leggen op de verdiende 30 zege. VARSITY OP 24 MEI In de Oude Vier, het hoofdnum mer van de Varsity, zullen op 24 mei zeven ploegen starten, namelijk Njord, Laga, Triton, Nereus, Aegir, Argo en Skadi. De Koninklijke Nederlandse Stu denten Roeibond heeft overigens dit jaar met de traditie, dat de Varsity op de eerste zondag in mei wordt geroeid, gebroken opdat dit studen ten roeifestijn beter aansluit op het internationale roeiprogramma in ver band met de Olympische Spelen in Tokio. Tennis Zuid-Slavië heeft zich gekwalificeerd voor de tweede ronde van de Europese zone van het DC- toernooi door in de wedstrijd tegen Luxemburg een 3-0 voorsprong te nemen. Tennis In de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup (Eu ropese zone) heeft Zweden met 3-0 woensdag in Athene Griekenland uitgeschakeld.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10