S)e CcicbeSotiAo/nt PRINSES IRENE ONTMOETTE HAAR VADER IN BRUSSEL Koffie duurder Hielpen geheime diensten Zech-Nenntwich ontsnappen? DINSDAG 28 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.212 Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VANDAAG „GENERALE" Telef 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. f 10.55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 BRUID KNIELT OP KUSSEN MET AARDE UIT NEDERLAND Irene heeft dit na een briefwisseling met hun onderwijzeres, Julia Martin in Horcajuelo de la Sierra, en haar secretariaat goed gevonden. De kin deren, die in Spanje in behoeftige omstandigheden leven, mogen ook de receptie bijwonen die in de middag wordt gegeven. Dit heeft de zuster van de bruidegom, prinses Marie- Therèse, in Rome verklaard. Prinses Irene heeft afgelopen zondag ten huize van een bevriende familie in Brussel haar vader ontmoet. Ook de verloofde van prin ses Irene, prins Hugues Charles, was bij het gesprek aanwezig. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vanmorgen desgevraagd beves tigd. Waar tijdens de ontmoeting over gesproken is, kon niet wor den meegedeeld. Op de terugweg naar Parijs kreeg het verloofde paar, zoals wij gisteren berichtten, een ongelukje met de auto. De prinses liep een schaafwond op aan een been eri kreeg een wondje aan een vinger. Irene had voor haar huwelijk haar ouders nog even willen zien. Koningin Juliana kon moeilijk haar dochter in het buitenland ontmoeten. Alleen prins Bernhard reed nu per auto naar VOOT bvilidsJCipOTl Koningin schonk oude kant PIERRE MONTEUX MOET RUST HOUDEN De 88-jarige Pierre Monteux moet op doktersadvies geruime tijd rust houden. De grote Shakespeare-her- denking in Utrecht door het London Symphony orkest met Berlioz' Ro meo en Julia, zal worden overgeno men door de jeugdige David Zinman, die ook in juni in Utrecht een con cert in de Beethovencyclus van het Utrechts Stedelijk Orkest zal dirige ren. Ramon Masso, secretaris van prins Charles Hugues van Bourbon-Parma, heeft gisteren In Madrid het pro gramma van vandaag bekend ge maakt. Vanmorgen zijn de verloofden per vliegtuig naar Rome vertrokken in gezelschap van de familie van Bour bon-Parma. Het toestel werd om 13 uur in Rome verwacht. Om 17.30 is er een repetitie van de huwelijksplechtigheid in de basiliek Maria- de Meerdere, die dan voor het publiek gesloten zal zijn. Vanavond is er een „familiediner" van 80 couverts in het Grand Hotel te Rome. Woensdag om 10 uur laten de ver loofden zich officieel fotograferen. Om 11 uur betreden zij de basiliek. Set huwelijk wordt ingezegend in de orghese-kapel. Alleen naaste fami lie en enkele intieme vrienden zullen het paar daar vergezellen,-gezien de beperkte plaatsruimte. Prinses Irene zal bij de inzegening-geknield liggen op een kussen met aarde uit Neder land. Prins Charles Hugues zal ge bruik maken van een kussen met grond uit Spanje. De inzegening ge- IRENE EN HET OECUMENISCH PERSPECTIEF 1^ ardinaal Alfrink heeft in zijn brief aan het modera- men van de Hervormde Kerk te kennen gegeven, dat het hem spijt, dat door omstandig heden prinses Irene door een doopsel onder voorwaarde in de Katholieke Kerk is opgeno men. Als de kardinaal op de hoogte was geweest van de nodige gegevens omtrent de doop van de prinses in 1940 te Londen, zou deze voorwaarde lijke doop zeker niet nodig zijn geweest. Het is een eerlijke er kenning van de kardinaal, een ruiterlijk toegeven, dat des te meer indruk maakt, omdat het afkomstig is van de hoogste kerkelijke gezagsdrager in de Nederlandse kerkprovincie^ De hele toon van de brief was trouwens oprecht en gericht 6p èen benadering in christe lijke liefde van de medechris tenen in andere Kerken. Ook het antwoord van het modera- men ademt deze geest. Overi gens moet het ons van het hart dat het moderamen moeilijk anders had kunnen doen dan het aanbod van kardinaal Al frink een verder overleg tussen de Kerken onderling aanvaarden. Het moderamen zegt verder daarbij, dat een waarachtig oecumenisch per spectief nog ternauwernood zichtbaar is. Maar wij menen te mogen zeggen, dat de po gingen, het oecumenisch per spectief te verdiepen, de laat ste jaren door de Katholieke Kerk veelvuldig zijn beproefd. Met onophoudelijke argwaan komen we niet verder. Koningin Juliana heeft prinses Irene voor haar bruidsjapon oude kant geschonken, dat behoort tot het erfgoed van de Nederlandse konin klijke familie, aldus is vandaag in Parijs bekend gemaakt. De ontwerper van het bruidstoilet, Pierre Balmain, zal de huwelijksvol trekking bijwonen om zelf de laatste hand te kunnen leggen aan het toilet. Volgens een woordvoerder van het modehuis, is de lijn van de japon heel eenvoudig; de taille zit op de juiste plaats en de hals is slechts wei nig uitgesneden. Een witte tule sluier, gemaakt van 'n 200 jaar oude tiara van de familie Bourbon Parma, zal het gezicht van de prinses bedekken. Het bruidstoilet wordt in een enor me zwart-met-wit kartonnen doos van het huis Balmain verpakt en wordt door de ohef-passer van het mode huis met het chartervliegtuig waar mee de familie naar Rome reist, mee genomen. De ontwerper en de chef-passer zullen de leiding hebben bij het.kle den van de bruid, voordat de prinses het Grand-Hotel verlaat op de weg naar de kerk. Met ingang van dinsdag 28 april zullen in het algemeen de koffieprij zen van acht tot veertien centen per pakje van 250 gram, al naar gelang de soort, worden verhoogd. Met deze prijsverhoging wordt de stijging van de wereldmarktprijs slechts ten dele in de consumptieprijs doorberekend. Deze prijzen zijn in het eerste kwartaal van dit jaar sterk gestegen. Naar wij uit vakkringen verne men, maakt deze voortgezette stij ging der prijzen op de wereldmarkt het noodzakelijk de koffieprijzen voor de consument te verhogen. sdhiedt door kardinaal Paolo Giobbe. Om 14.30 uur is er een ontvangst in het Grand Hotel voor alle geno digden. Na een intiem diner vertrek ken de jonggehuwden op de huwe lijksreis, die volgens secretaris Masso „zeer lang" zal zijn. Naar in Rome van officiële zijde wordt meegedeeld, zal het paar het Heilige Land bezoe ken. Receptie in Parijs. De receptie gisteravond in Parijs is door 300 leden van de Parijse so ciety bijgewoond. Zij is gehouden in apartementen van prins Edouard de Lobkowicz, zwager van prins Char les. Tien politiemannen hielden bui ten de wacht. Er waren ook drie Ne derlandse vriendinnen van prinses Irene: Quirina Laman Trip, die ge tuige bij het huwelijk zal zijn, Petra Broussard en Marijke Arendsen Hein. Naar uit Rome wordt vernomen zullen lelies en lelietjes van dalen als versiering dienen van de Borg- hese-kapel. Tot de huwelijksgeschenken be hoort een stukje grond aan de Spaan se Costa Brava, aangeboden door een groep kunstenaars. De prinses zal door prins Xavier, de vader van de bruidegom, naar het altaar worden geleid. Achter hen ko men de prinsen Eduard en Robert de Lobkowicz en de eredame Diana de Merode. De hertog van Braganza zal bij het huwelijk de derde getuige van de bruid zijn, zo is maandagavond in Rome bekend gemaakt. Twee Westduitse kranten schreven „Er schijnt geen twijfel over te De derde^ getuige van de bruide- gisteren, dat mogelijk enkele ge- bestaan, dat geheime diensten een gom is José Maria Vallienta, profes- heime diensten de voormalige SS'er rol hebben gespeeld bij de bevrijding sor aan de universiteit van Saragossa. Zech-Nentwich woensdag j.l. uit de van Zech-Nenntwich", zo schreef de gevangenis van Brunswijk hebben „Frankfurter Allgemeine". „Uit Bonn Spaanse kinderen te gast. helpen ontsnappen. De 47-jarige oor- wordt gemeld, dat Zech-Nenntwich logsmisdadiger vloog, naar bekend, jarenlang voor verscheidene inlich- Twee Spaanse kinderen, 14 en 15 na zijn ontsnapping met een vriendin tingendiensten heeft gewerkt, waar jaar oud, zullen de huwelijkspledh- naar Zwitserland waar men zijn onder een Westduits bureau", aldus mogen bijwonen. Prinses spoor bijster- raakte. Het vermoeden het blad. is uitgesproken, dat hij via Italië Volgens de onafhankelijke „Stutt- naar Zuid-Amerika is gevlucht. Hij garter Zeitung" achten „tal van wel was 20 april tot vier jaar gevange- ingelichte personen in de hoofdstad nisstraf veroordeeld wegens mede plichtigheid aan moorden in de Pool se stad Pinsk in 1941. Evacuatie in Laos De ambassades van de V.S., Enge land en Frankrijk hebben maandag hun staatsburgers in Laos verzocht alle maatregelen te treffen voor een eventuele evacuatie in de komende dagen. De rechtse militaire junta die vo rige week de macht greep, heeft nog steeds het heft in handen, hoewel zij drie dagen tevoren al had verklaard de neutralistische premier prins Soe- vanna ï'hoema in zijn macht te heb ben hersteld. Prinses Irene en prins Charles hebben in Parijs een ontvangst gehouden. Op de foto maakt een van de dames een reverence voor prinses Irene. Rechtstreekse tv-uitzending van huwelijk Op woensdag 29 april zullen AVRO en KRO van 10.50 tot 12.30 in een rechtstreekse uitzending een televisiere portage verzorgen van de huwelijksplechtigheid van H.K.H. prinses Irene met prins Hugues Charles in de basiliek van Maria de Meer dere in Rome. Het commen taar bij deze uitzending zal worden verzorgd door drs. M. van Buuren van de I$.RO en de heer Jean Smits van de AVRO. Navo-partners moeten meer opbrengen de geheime diensten verantwoorde lijk voor zijn ontsnapping". Het tijdschrift Der Spiegel reken de maandag de contra-spionagedienst .van het Westduitse ministerie van defensie en de federale inlichtingen dienst tot de organisaties die de ont snapping mogelijk kunnen hebben gemaakt „orn belangrijke maar on bekende redenen". OOK SIMCA CONTRA „DM" De bondgenoten van de Verenigde Staten in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie (NAVO) kunnen en dienen een grotere bijdrage te leve ren aan de gezamenlijke defensie inspanning. Dit heeft William Tyler, onder-minister van buitenlandse za ken voor Europese aangelegenheden maandag gezegd in een toespraak die hij hield voor de economische club ^anae r ranse auto. van TWrnit heeft meegedeeld, dat zij een gerech- u.r c+0+Q„ telijke actie tegen het Westduitse Hij zet, dat de Verenigde Staten consumentenblad „DM" is begonnen, voortdurend een veel groter percen- omdat dit had gemeld, dat de Simca- tage van het nationale inkomen aan 1000 )het geld niet waard is„ Simca de verdediging hebben uitgegeven heeft gevraagd „DM" te verbieden dan de andere NAVO-partners. deze ujtSpraak te herhalen. Het consumentenblad is al in een Prinses Irene en prins Charles Hugues hebben in Parijs een receptie ge- reeks processen gewikkeld met de houden. Foto: terwijl prins Charles toekijkt, onderhoudt prinses Irene zich Volkswagenfabriek, nadat het on- met haar aanstaande schoonvader, prins Xavier de Bourbon-Parma. gunstig had geschreven over de Volkswagen 1.500. EIS TEGEN JODENMOORDENAAR Voor de rechtbank in Bochum is maandag levenslange gevangenis straf geëist tegen de 63-jarige Her mann Blache, tijdens de oorlog lei der van het ghetto in Tarnow (Po len). Blache wordt ervan beschuldigd als SS'er 41 Joden te hebben ver moord en medeplichtig te zijn aan de moord op 4000 Joden'. Het proces is begin april begonnen. Talrijke ge tuigen, onder wie 30 mannen en vrouwen uit Israel, hebben de gru weldaden beschreven die onder Blache in 1943 in Tarnow werden be dreven. Blache heeft steeds zijn on schuld volgehouden en de schuld van de moorden op de Gestapo geschoven. De uitspraak wordt donderdag ver wacht. De Israëlische autoriteiten heb ben asiel geweigerd aan een Zuidsla- vische militair, behorend tot de VN- macht in Palestina, die begin april naar Israël was uitgeweken omdat hij, naar zijn zeggen, door zijn com pagniescommandant ten onrechte van diefstal was beschuldigd.. Hij zal gelegenheid' krijgen naar elk land van zijn keuze te gaan dat hem wil toelaten. Jack Ruby naar krankzinnigengesticht Rechter Joe Brown, de president van de rechtbank waarvoor Jack Ruby heeft terecht gestaan, heeft maandag het verzoek van de verde digers van Ruby ingewilligd, daj hun cliënt, die ter dood is veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Os wald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, opnieuw voor een juryrechtbank zal verschijnen om uit te maken of hij naar een krankzinnigen gesticht gezonden moet worden. Rechter Brown heeft meegedeeld, dat hij zo spoedig mogelijk met de samenstelling van een jury zal begin nen. De procureur-generaal van Dallas, Bill Alexander, heeft te kennen ge geven, dat de verdediging van Ruby zal moeten aantonen, dat Ruby krankzinnig is. Als de jury Ruby krankzinnig zou verklaren zou hij naar een psychiatrische inrichting gezonden worden. Als daarna de psy chiaters van oordeel zouden zijn, dat Ruby weer normaal is, zou dit oor deel eveneens door een jury beves tigd moeten worden. Duitse vermoordde haar misvormde kind Een Duitse moeder, de 32-jarige Anna Eisenmann uit Otterfing in Beieren, is maandag in München wegens het doden van haar vier maanden oude misvormde kind tot negen maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. De rech ter had verzachtende omstandighe den laten gelden. De vrouw heeft een 9-jarige mis vormde zoon. Zij kon de aanblik van de zieke Wilfried niet verdragen, liet hem van 90 cm. hoogte op de grond vallen sloeg het jongetje daarna tot het dood was. De verdediger had vrijspraak ge vraagd omdat bij de lijkschouwing was vastgesteld, dat de dood mede zou kunnen zijn veroorzaakt door een niet ontdekte longontsteking. Enig wapen van V.N. op Cyprus overtuigingskracht Strijd woedt voort Een woordvoerder van de Verenig de Naties op Cyprus heeft vandaag meegedeeld, dat de strijd om de Ky- renia-pas nog steeds woedt. Het door Turkse Cyprioten bezette fort Sint Hilarion was het middelpunt van de strijd. Grieks-Cyprische strijdkrachten, onder bevel van minister van bin nenlandse zaken Georghadjis, zijn samengetrokken om te pogen de Turkse Cyprioten uit het kasteel te verdrijven. Ook in andere delen van Cyprus werd de gehele nacht gescho ten. Een V.N.-woordvoerder heeft ver klaard, dat de V.N. niet het recht hebben in te grijpen in gevechten. „Wij mogen alleen maar onze over tuigingskracht gebruiken", zei hij. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Prinses Claude, dochter van de graaf en de gravin van Parijs, zal op 8 juni in het huwelijk treden met prins Amedee van Savoje, hertog van Aosta. Aanvankelijk was de datum van 20 juni genoemd, doch de brui degom moet in militaire dienst. Prins Arwedee is de zoon van wijlen hertog Aymon van Aosta en van prinses Irene van Griekenland. Het huwelijk zal worden ingeze gend in het kerkje van Sao Pedro de Cintra, bij Lissabon,' waar het land goed van de graaf van Parijs ligt. Don Juan Carlos, de hertog van As- turie, zal' getuige zijn van de bruide gom, terwijl de graaf van Clermont als getuige van prinses Claude, zijn zuster, zal optreden. V eranderlijk Het systeem bestaande uit een IJsland-depressie en het Azoren- hogedrukgebied heeft zich in ooste lijke richting verplaatst. Randstoringen, die zich van de oceaan langs Ierland naar de Britse eilanden begeven, breidden hun in vloed naar het Europese vasteland uit. Een zwakke frontale storing trok dinsdagochtend over Nederland. Een volgende actieve storing die om 10 uur bij de Ierse zee lag volgt éen oost noordoostelijke koers en zal in de nacht van dinsdag op woensdag waarschijnlijk ten noorden van de Waddeneilanden voorbij trekken wat met regen en tijdelijk veel wind ge paard gaat. Daarna volgt een rug van hogeluchtdruk met opklaringen. Bij de Azoren bevindt zich een nieu we storing die in de west-circulatie wordt opgenomen mogelijk zal deze morgenavond het weer in ons land opnieuw doen verslechteren. ZON- en MAANSTANDEN 29 April: zon op 05.15, onder 20.01; maan op 23.00, onder 06.45. Hoogwaterstanden 29 April: v.m. 4.56; n.m. 17.04. KORRELTJE Hoe hard het lot met kwelling u mag slaan, Wees stil, gij maakt het erger laat

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1