TOCH directe reportage tinwelijk In MAREL LANCIA wassenaar KASTEN Iemco n.v. Belgische en Luxemburgse hoven hakken knoop door: Niet naar Rome Grafologische studie pleit voor Anna Anderson VRIJDAG 24 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.209 Het Luxemburgse hof zal niet deelnemen aan de feestelijkheden bij het huwelijk van prinses Irene met prins Charles Hugues van Bourbon-Parma. Donderdag werd in Luxemburg bekend dat het groothertogelijk gezin, dat verwant is aan de ouders van het bruidspaar, „de ouders van de bruid niet wil afvallen". De vader van de bruidegom, prins Xavier van Bourbon-Parma, is een broer van prins Felix van Luxemburg, de echtgenoot van groothertogin Charlotte. De groothertogin is een verre nicht van koningin Julia na. Kringen uit de omgeving van de Belgische koninklijke familie in Brussel zeiden donderdag dat koning Boudewijn en koningin Fabiola de huwelijksplechtigheid niet zullen bijwonen, daar prinses Irene en prins Charles de wens hadden geuit, dat de huwelijks plechtigheid een particulier karakter zal hebben. PRINS ElV PRINSES IN PARIJS IN ONDERTROUW In aansluiting aan de mededeling van de NTS-persdienst dat de NTS in het avondprogramma van woens dag 29 april filmbeelden met betrek king tot het huwelijk van Hare Ko ninklijke Hoogheid prinses Irene en de prins van Bourbon zal uitzenden, delen de AVRO en de KRO mede dat zij, indien zulks technisch mogelijk zal zijn, een rechtstreekse televisie reportage van de plechtigheid zullen verzorgen. De AVRO en de KRO heb ben met het oog hierop langs de ge bruikelijke kanalen contact opgeno men met de Italiaanse televisie en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, op grond van het te- visiebesluit om extra zendtijd ge vraagd. Profumo als sociaal werker De Engelsman John Profumo, die als gevolg van het Christine Keeler- schandaal ontslag als minister moest nemen, heeft een nieuwe betrekking hij is sociaal werker geworden. Profumo, die schatrijk is, is reeds een maand in zijn nieuwe functie werk zaam. Hij ontvangt geen salaris. De autoriteiten in Parijs hebben gisteren prins Charles Hugues van Bourbon-Parma dispensatie verleend van een wettelijk voorschrift, waarin staat, dat bij het voorgenomen hu welijk tussen een Fransman en een buitenlandse in het buitenland aan tekening minstens tien dagen tevoren moet geschieden. Prinses Irene en prins Charles Hu gues zijn woensdag pas aangetekend in fietzestiende arrondissement, waar de prins tijdens zijn verblijf in Parijs woont, dus minder dan tien dagen voor hun huwelijk, dat op 29 april zal worden gesloten. De prins zou bij het indienen van zijn verzoek om dispensatie hebben laten weten, dat de prinses en hij zo laat in ondertrouw waren ge gaan om publiciteit te vermijden. Het IA', idispaar zal waarschijnlijk na de huwelijksinzegening woensdag de pauselijke zegen ontvangen. In een bekendmaking, die donderdag door de familie De Bourbon Parma is uitgegeven wordt gezegd, dat „het paar naar alle waarschijnlijkheid naar het Vaticaan zal gaan waar Zij ne Heiligheid Paus Paulus VI hun tijdens een particuliere audiëntie zijn zegen zal geven". Volgens de bekendmaking zullen prinses Irene en prins Charles Hu gues dinsdagmiddag uit Parijs naar Rome vertrekken. Dinsdagavond zul len zij voor genodigde familieleden een diner geven. De huwelijksplech tigheid, die om elf uur (Ned. tijd) in de basiliek van Santa Maria Mag- giore zal plaats hebben, zal op de uitdrukkelijke wens van de prins en de prinses „een strikt particuliere en familie-aangelegenheid" zijn. Omstreeks 100 gasten, onder wie leden van de familie De Bourbon Parma en persoonlijke vrienden van het paar, zullen de huwelijksplech tigheid bijwonen. Tot de voornaam ste gasten behoren ex-keizerin Zita van Oostenrijk-Hongarije, de herto gin van Medina-Sidonia, aartshertog en aartshertogin Robert van Oos tenrijk, de hertogin van Osuna en de prins en prinses van Lichtenstein. Een woordvoerder zei, dat het de „liefste wens" van de prins en pi fa ses was, dat koningin Juliana de plechtigheid bij zou wonen. „Maar de prinses zou het begrijpen als de koningin, om redenen die verband houden met de kroon, niet zou ko men," zo voegde hij er aan toe. NU WEER 1500. Verwacht wordt, dat ongeveer 1500 carlisten naar Rome zullen gaan om de huwelijksplechtigheid bij te wonen, zo heeft een carlistische woordvoerder gisteren in Madrid ge zegd. Hij voegde er aan toe, dat meer dan 5.000 carlisten en met hen sym- nathiserenden naar Rome hadden wil len gaan, maar dat het moeilijk was NIET OVERHAASTEN /"Vud-minister Cals blijft zich ijverig weren op de door hem als „jong" parlementariër met prijzenswaardige moed ingeslagen weg door hier en ginder te pleiten voor grondige ver nieuwingen in ons staatkundig bestel en de vorming van politieke partijen. Zondag j.l. heeft hij voor de KVP- jongeren te Sneek andermaal zulk 'n pleidooi gehouden en daarbij de ver dere integratie van de christelijk-de- mocratische partijen aan de orde ge steld. Er behoort na al hetgeen in de laat ste tijd ten nadele van de op mars zijnde toenadering tussen protestantse en katholieke politici rondom de zgn. „kwestie-prinses Irene" is gebeurd, zonder twijfel enige moed toe, de draad weer op te nemen, waar ze - zo niet afgebroken, dan toch wel - voor enige tijd terzijde werd gelegd en verder in woord en geschrift voor eenwording in het politieke vlak te ijveren. |UIr. Cals heeft terecht als uitgangs- punt genomen, dat via de bereik te resultaten op het terrein van de buitenlandse politiek verder behoort te worden gewerkt, maar helaas ver zet zich toch wel de realiteit van de dag tegen een verwachting op spoe dige resultaten. Recente verklarin gen uit speciaal christelijk-histo- rische hoek hebben duidelijk ge maakt, dat men daar primair nog niet eens toe is aan een samenwerking met de anti-revolutionaire broeders, laat staan dus, dat beiden gezamen lijk al snel tot een modus zouden kunnen komen, waarbij ook de kvp zou kunnen worden ingeschakeld. Dat voor het doen horen van één en dezelfde stem namens de drie groeperingen bij gelegtyheden dat van Nederlandse gevoelens in het buiten land en in de internationale organi saties reeds bevredigende resultaten zijn bereikt, moet men in alle nuch terheid toeschrijven aan de bijzonde re omstandigheden, welke daarbij gelden: een geheel andere positie van de protestantse partijen ginds, die op zich zelf staande tot weinig of niets in staat zouden zijn. In het binnen landse vlak liggen de verhoudingen op het oeenblik echter nog volkomen anders. Dat neemt niet weg, dat wij de voortdurende pleidooien - ook die van de heer Cals - zéér waardevol achten, aangezien immers ook hier moet gelden, dat alleen de aanhou der winnen kan. n i t; men mag niet uit het oog ver liezen, dat die ouderen ook uit alle drie groepen moeten behoren, wil men als resultaat van de opmars ook gezamenlijk ergens terecht komen! In de concrete werkelijkheid van vandaag is die mars-bereidheid er bepaald niet in hoge mate bij de bei de partners van de kvp. Gesprekken op hoog niveau verlopen in alle min zaamheid en met veel .begrip' voor elkanders standpunten, mar de klach ten zijn legio, dat het allemaal nog zo weinig werkelijke vruchten oplevert. Het eerste „Irene-debat" in de beide Kamers heeft dat zonneklaar beves tigd en de. schaduwen daarvan zullen de horizont nog wel enige tijd blij ven verduisteren. Dat neemt allemaal niet weg, dat we met de aandrang van de heer Cals toch wel ingenomen zijn, omdat het hoorngeschal tenslotte niet mag ver stommen. Als dat wel zou gebeuren, zou veel meer dan tijd alléén verloren zijn. Het is verheugend, dat er telkens weer politici zijn, die het hoofd niet mismoedigd in de schoot leggen en hun hoop gevestigd houden op de' ko mende generatie, die de zwarigheden van vele ouderen niet of veel minder als hinderpalen zien. Hulde dus voor de inspanningen van de oud-bewinds man, als ze maar niet tot overhaas ting in de verwachtingen aanleiding geven. klassewagens bel voor proefrit Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN REM-EILAND OP SLEEPTOUW? Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kos tenverhoging. Levenslange ser vice. HOGEWOERD 99 LEIDEN TELEFOON 22536 om het vervoer voor zovelen te re gelen. Vaticaan als inlichtingenbureau. Een woordvoerder van het Vati caan verklaarde donderdag dat het Vaticaan voortdurend wordt opge beld door mensen die een uitnodiging willen voor het huwelijk. „We heb ben nog nooit iets dergelijks meege maakt," zei de woordvoerder. „Al lerlei mensen bellen ons op. Een dame zei dat ze gehoord had dat wij uitnodigingen verstrekten." De zegsman voegde er aan toe dat alle details voor de huwelijksplech tigheid worden geregeld door de fa milie De Bourbon Parma en dat het Vaticaan er niets mee te maken had. Als bisschop van Rome heeft paus Paulus toegestaan dat het huwelijk zal plaats vinden in zijn bisdom, maar noch de paus noch het Vaticaan hebben ook maar het geringste te ken van belangstelling gegeven voor het huwelijk. Het is wel duidelijk dat het Vaticaan en de geestelijkheid van de Santa Maria Maggiore er niet veel prijs op stellen om over dit huwelijk te praten. In de basiliek verwees men ieder een die om inlichtingen vroeg over de plechtigheid naar de persafdeling van het Vaticaan. Deze afdeling ver- weesdan weer naar de vertegenwoor diger van De Bourbon Parma's. Nog een bruiloft in de familie. De familie Bourbon Parma heeft gisteren nog een huwelijk aange kondigd. Op II juli trouwt in Cannes prins Guy (24), neef van de ver loofde van prinses Irene, Bruid is Brigitte Peu-du-Valion, de 21-jarige dochter van een hoge Fran se politieofficier. De prins en zijn uitverkorene ken nen elkaar al sinds hun prille jeugd. Zij zijn beiden opgegroeid in Can nes. Zij hebben dezelfde liefhebberij en: Skiën, zwemmen en tennis. Prins Guy studeert voor ingenieur. Officieel koninklijk gezin niet naar huwelijk in Rome Als antwoord op geruchten uit het buitenland hebben hofkringen van daag nog eens uitdrukkelijk ver klaard, dat noch H.M. de Koningin noch enig ander lid van het Konink lijk Huis bij de huwelijksinzegening van prinses Irene en prins Charles in Rome aanwezig zal zijn. Welingelichte kringen leggen er de nadruk op, dat het besluit van Ko ningin Juliana, zoals dat jl. zondag is bekend gemaakt, een persoonlijk be sluit is geweest en dat het kabinet op generlei wijze druk heeft uitge oefend, zoals in bepaalde kringen in het buitenland is gesuggereerd. Mevrouw Nhoe neemt het op voor zwager De schoonzuster van wijlen presi dent Ngo Dinh Diem, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft in Parijs verklaard, dat de tegenwoordige machthebbers in Zuid-Vietnam haar zwager Ngo Dinh Can de vrijheid hadden beloofd, op voorwaarde dat hij het optreden van zijn broers Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Nhoe openlijk zou afkeu ren en het nieuwe bewind zou steu nen. Nho Dinh Can werd woensdag op beschuldiging van moord, afpersing, onwettige arrestaties en illegale fi nanciële transacties door een „revo lutionair tribunaal" in Saigin ter dood veroordeeld. Hij heeft inmiddels be roep aangetekend. In Saigon acht men het waarschijnlijk, dat het dood vonnis in levenslange gevangenisstraf zal worden gewijzigd. Voor volautomatische wasmachines (Advertentie) (Advertentie) Hoofden van czarengezin in Kremlin „Anna Anderson is grootvorstin An^tasia. Dat is geen bewering, ik kan het bewijzen". Met deze boude uitspraak steunde gisteren de 76-ja- rige grafologe Minna Becker de aan spraken van Anna Anderson, die voor de rechtbank van Hamburg strijdt Donderdagochtend zijn koning Frederik van Denemarken, koning Ingrid en prinses Benedikte op audiëntie geweest bij Z.H. Paus Paulus VI in Vaticaanstad. De Deense koninklijke gasten brengen een staatsiebezoek aan Italië. De foto toont de Paus en koning Frederik tijdens de begroeting. jUïr. Cals bezit de nodige nuchter- heid uiteraard ook wel, maar hij heeft zich kenneliik door zijn inner lijk vuur laten beïnvloeden om in zijn Sneker rede de zaken wat al te gemakkelijk voor te stellen. Hij heeft terecht een klemmend beroep op de jongeren gedaan om in de voorste gelederen op te marcheren, al komen de ouderen dan ook achteraan, of misschien zelfs voorlopig helemaal Prins Philip is hier gefotografeerd bij het verlaten van het huisje, waar William Shakespeare vierhonderd jaar geleden werd geboren. De prins bracht een bezoek aan Stratford on Avon ter gelegenheid van de herdenkingen rond de grote Britee fliofafy. voor de erkenning, dat zij de dochter is van het tsarengezin, dat bij de Rus sische revolutie werd vermoord. De schriftkundige had het handschrift van Anastasia met dat van Anna An derson vergeleken en was tot de slot som gekomen, dat beide handschrif ten op 137 punten overeenstemden. Zo vond zij in de letter a tien va riaties die in beide handschriften voorkwamen. Ik ben in mijn vijftig jarige praktijk nog nooit handschrif ten tegengekomen die zoveel met el kaar gemeen hadden, luidde het stel lige oordeel van Minna Becker. Gisteren kwamen onverwacht ne gen cahiers op tafel die aan de kin deren van de Russische keizerlijke familie hebben toebehoord. Twee van deze schoolschriften waren van Anas tasia. De tegenwoordige bezitter wilde anoniem blijven. Zij zullen voor na der grafologisch onderzoek worden gebruikt. Voor een tweede verrassing zorgde hertogin Barbara van Mecklenburg, die de aanspraken van Anna Ander son bestrijdt. Zij liet haar gevolmach tigde verklaren, dat een getuige was gevonden die meent te weten, dat de afgeslagen hoofden van de leden van het vermoorde tsarengezin ge conserveerd zijn en zich thans in het Kremlin bevinden. De behandeling is geschorst tot 8 mei. Mijnwerkersstaking in Spanje breidde zich uit Het aantal stakende mijnwerkers in Spanje is gisteren toegenomen tot vijftienduizend man. De mijnen in Asturie hebben het meest van de ac tie te lijden. In Puertollano, in de provincie Ciudad Real, werden vier mijnwerkers gearresteerd. Volgens goedingelichte kringen hebben de acties ten doel het terrein te verken nen voor een eventuele algemene Making op 1 mei. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Afnemende regenkans Een lagedrukgebied, waarvan het centrum over het nooden van ons land naar Duitsland is getrokken heeft in ons land tot vanochtend 7 uur 10 tot 20 mm regen gebracht. Inmid dels trekt de storing verder naar het oosten weg. Tegelijkertijd komt een in betekenis toenemende rug van ho ge luchtdruk via de Britse eilanden naderbij. In verband daarmee nemen de regenkansen in ons land af. De wind blijft evenwel in de noordhoek, zodat de aanvoer van tamelijk koude lucht van de Noordzee aanhoudt. ZON- en MAANSTANDEN 25 April: zon op 05.23, onder 19.54; maan op 18.28, onder 05.27. H oogwaterstanden 26 April: v.m. 2.34; n.m. 14.53. KORRELTJE Voor ijver is niets onmogelijk.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1