DONDERDAG 23 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De minister van financiën, prof. mr. H. J. Witteveen, heeft woensdagochtend in de hoofdstad het nieuwe ge- houw van de spaarbank voor de stad Amsterdam officieel geopend. Bij de foto: of de bewindsman hier met een groot gebaar doelt op de eventuele belastingverlaging kan niet met zekerheid worden aangenomen. Links mr. J. J. C. R. van der Bilt, voorzitter raad van toezicht spaarbank voor de stad Amsterdam, rechts mr. G. F. Brantsma, directeur. INKOMSTEN RIJK VEEL HOGER DAN RAMING In een herziene Rijksbegroting 1964 raamt minister Witteveen de uitga ven thans op f 13.564 min (f 487 min hoger), de inkomsten op f 11.449 min (f 1061 min hoger). Het tekort van f 1054 min is f 574 min lager dan de oorspronkelijke raming (f 1628 min). Vooral de inkomsten loonbelasting veroorzaken de inkomstenstijging. Twee jaar voor roofoverval Kubaard De dader van de roofoverval te Kubaard, de 20-jarige opperman A- K. uit Rauwerd, tegen wie de offi cier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden 14 dagen geleden een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden eiste, is door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De president noemde vooral de overval op de bejaarde veehouder ernstig. Deze overval vond plaats op 16 februari 1963. Onder bedreiging met een klapperpistool en een ijze ren staaf werd de 71-jarige Gauke Halbertsma gedwongen tot afgifte van zes bankbiljetten van f 100. Naast dit feit waren de verdachte ook nog enkele inbraken ten laste gelegd. De mededader van enkele van deze inbraken, de 19-jarige tim merman W. J. W. uit Irnsum werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Tegen hem was een jaar geëist. MILITAIR VERONGELUKT De 20-jarige soldaat G. J. J. Blokhorst, woonachtig in Diepenheim en ingedeeld bij 429 Compagnie van Heutsz (mobiel) in Steenwijkerwold, is gistermorgen in een militaire truck verongelukt. De jongen zat in de laadbak van de drietonner. De truck raakte vanmorgen bij een inhaalmanoeuvre ter hoogte van Zeegse (Drenthe) in een slip, waardoor de laadbak van de wagen een boom raakte. De militair werd op slag ge dood. Twee doden bij verkeersongeval Twee personen zijn gisteravond in het ziekenhuis te Oudewater over leden na een autobotsing op de krui sing van de provinciale weg De Meern - Oudewater met de provin ciale weg Woerden - Benschop. Het zijn de rijwielhandelaar G. Eskes (46) uit Harmeien, vader van negen kinderen, en zijn neef J. Eskes (26) uit Montfoort. Het ongeluk ontstond doordat een automobilist geen voor rang verleende aan de auto van de heer G. Eskes. Achttien koeien zijn gister avond omgekomen bij een boerderij- brand in de Noordbrabantse plaats Mierlo. In de 250 jaar oude boerderij van de heer D. Kooien brak om streeks half zeven brand uit. Tegen acht uur was het vuur geblust. De boerderij ging grotendeels verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Professor Wilhelm Stepp, die in 1909 vitamine A ontdekte, is begin deze week op 81 -jarige leeftijd in Miinchen overleden. Vijf Amerikaanse rubberonder nemingen in West-Java zijn onder toezicht geplaatst van de Indonesi sche minister van landbouw dr. Sad- jarwo. EERSTE HAARSMA- WONING OFFICIEEL GEOPEND De hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting in Friesland, ir. R. N Hemmes, heeft gisteren in Bols- ward de eerste zgn. Haarsmawoning officieel geopend. Dit is een Bogaers- woning, ontworpen door architect S. Haarsma te Bolsward. Van dit type zijn momenteel in tal van gemeen ten in Friesland complexen wonin gen in aanbouw. De woning die te Bolsward gereed kwam bestaat uit twee bouwlagen, waarin een woonkamer van 16,5 m2, een keuken van 10 m2, een bijkeu ken, drie slaapkamers en een badcel. Het exterieur bevat veel hout. Ir. Hemmes noemde het een ver blijdende omstandigheid dat regio nale bouwcapaciteit die bij grotere bouwprojecten niet aan bod komt voor de bouw van deze woningen kan worden ingezet. Deze eerste woning zal vrijdag worden betrokken door het echtpaar A. van der Hauw-Sprik, d^t op die dag ijl het huwelijk treedt. ij Hengelo start bouw van 1287 woningen De directeur-generaal van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens, heeft gistermiddag in Hengelo officieel een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe stads wijk, ontworpen door de Rotterdam se archiecteri prof. ir. J. H. van der Broek en prof. ir. J. B. Bakema. Deze wijk zal in totaal 1287 woningen om vatten, waarvan de helft laagbouw. Het bouwplan, dat wordt uitgevoerd in opdracht van drie Hengelose bouwverenigingen, en de „Stichting Hengelo werk- en woonstad", uit gaande van industriële bedrijven zal in enkele jaren volgens arbeidsbe sparende methoden worden gereali seerd. Daarvoor is een bouwteam ge vormd. Ir. Buskens zei dat de laatste ja ren bij het streven naar woningver betering vaak de nadruk gelegd is op bijkomstigheden. Gezocht moet echter worden naar verbetering van essentiële zaken, zoals geluidshinder, meer privacy, centrale verwarming, grotere vertrekken, geen vierde woonlaag, als niet een lift kan wor den aangebracht. Verscheidene woonflats worden met elkaar verbonden door „boven grondse straten". De melkboer kan b.v. met een lift naar de bewoners van de bovenverdieping van 'n flat gebouw gaan (de galerijen worden zeer breed) en kan via een „boven grondse straat" ook bovenwoningen in andere flats bereiken. De eensge zinswoningen liggen veelal aan klei ne pleintjes en voetpaden. Er is naar gestreefd in de wijk na genoeg geen doorgaand verkeer toe te laten. Er is van uit gegaan, dat er voor ieder gezin parkeerruimte voor één auto is. Alle woningen in dit plan, dat een uitgave van ruim dertig miljoen gul den vergt, zijn centraal verwarmd. KVP-Arnhem oefent kritiek op fractie in Tweede Kamer f"N Britse troonopvolger heeft Beatle-neigingen Had het koninklijk hof van Engeland al reden tot bezorgd heid over het feit, dat de troon opvolger prins Charles al en kele maanden een „Beatle-ach- tige haardos droeg", het moet wel opgeschrikt zijn van de mededeling van Jennings Mu sical Industries in Dartford (Kent) dat ze op Windsor Cast le een elektrisch orgel, een elektrische gitaar en een ver sterker hebben afgeleverd. De firma is in dit soort la waaierige instrumenten gespe cialiseerd, en heeft ze onder meer geleverd aan Cliff Ri chards „The Shadows". Jennings weet niet wie de in strumenten heeft besteld, maar het zal zeker niet koningin Elizabeth zijn geweest. NIEUW SOORT BUNGALOW STAAT IN TWEE WEKEN De hoofdingenieur-directeur van 't Bureau voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Noord-Brabant, ir. A. J. Gerritse, heeft woensdag in de Noord-Brabantse gemeente Fij naart en Heijningen namens minis ter Bogaers een nieuw type bunga low geopend. De bungalow is binnen twee weken gebouwd en draagt de naam „Fijnaart Li H.M.". Het ont werp van deze zgn. f 14.000.- woning werd gemaakt door de heer J. Sna- terse, directeur van de dienst ge meentewerken te Fijnaart. De binnenmuren en het dak ko men uit een fabriek en zijn gemaakt uit een kunstvezel. De buitenmuren worden ter plaatse opgetrokken. Door toepassing van Scheindings wand- elementen van diverse samenstellin gen en afwerking is de opbouw van de bungalow sterk vereenvoudigd. Daardoor kunnen veel ongeschoolde arbeiders bij de bouw worden inge schakeld. Gaat ruimtecentrum in Delft door Een wetenschappelijke commissie zal een bodemonderzoek instellen in Delft, aan de hand waarvan de „Es- ro", de Europese organisatie voor ruimteonderzoek, waarschijnlijk mid- den-juni; zal beslissen of de bodem voldoende sterk is voor de bouw van het grootste en belangrijkste labora toriumcomplex van de „Esro", het „European Space Technology Centre" (Estec). x Hij voegde hieraan toe dat de mo gelijkheid niet uitgesloten is, dat de bodem te slap is voor de uiterst nauwkeurige metingen, die men in de laboratoria in Delft wil gaan ver richten. De Nederlandse regering heeft een terrein van 60 ha ter beschikking van het „Estec" gesteld. Het terrein grenst aan de nieuwbouw van de Technische Hogeschool in de Wip- polder. De bouwkosten van het ruim tecentrum zijn geraamd op tussen de 20 en 30 miljoen gld en de bouw- duur wordt geschat op drie tot vier jaar. - Bij een aanrijding is gisteren omstreeks het middaguur op het kruispunt Hoefkade-Kaapseplein in Den Haag de 71-jarige voetganger Th. J. Barbir om het leven gekomen. De bejaarde man stak plotseling tus sen geparkeerde auto's over, toen hij werd aangereden door een 27-jarige Haagse agent van politie, die op een bromfiets reed. Het slachtoffer over leed ter plaatse. De agent moest met een schedelbasisfractuur worden op genomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Deze foto van het „nietswaardige overschot" van de barakken op het voormalige M.O.C., in gebruik bij de I.K.I., die tot de grond toe zijn af gebrand. Mej. W. M. A. de Bruyn uit Den Haag is gisteren beëdigd als de eerste vrouwelijke deurwaarder in Nederland. Hier is zij gefotografeerd in haar kantoor in de residentie. Varkensvlees te goedkoop rundvlees te duur Het varkensvlees is te goedkoop en het rundvlees te duur. Dat is de conclusie van het bestuur van het Produktschap voor vee en vlees. De Nederlandse slagers hebben bij het produktschap geklaagd dat hun om zetten in rundvlees scherp zijn terug gelopen, als gevolg van te hoge rund vleesprijzen. Het binnenlandse aan bod is te gering, zo zeggen ze en de export van 2000 runderen per week te groot. Het produktschap heeft woensdag daarom besloten de invoer van rundvlees te vergroten. Het produktschap geeft voorlopig geen gehoor aan het verzoek van het ministerie van Economische Zaken om ook andere beperkingen op te hef fen. Het produktschap wil voorkomen dat ook slagers vlees kunnen invoe ren. Dat zou volgens het bestuur een al te sterke prijsdaling van rundvlees tot gevolg hebben. Sommige bestuurs leden toonden zich zelfs voorstander van hoge rundvleesprijzen, om daar door de gewenste stijging van 't ver bruik van varkensvlees te bereiken. Het produktschap schorte een beslis sing over het (prijsverlagende ver zoek van het ministerie van Economi sche Zaken op tot de volgende ver gadering. Om de varkensmarkt wat te verlichten werd de gewichtsgrens voor baconvarkens verhoogd van 66 naar 68 kilo. Oud-minister Staf erelid van Kon. Mij. voor Tuinbouw van de West-Duitse zusterorganisatie, de pas 75 jaar geworden, ir. J. M. Riemens (onder meer oud-directeur van de Haagse tuinbouwveiling en oud-directeur van het proefstation voor de groente en fruitteelt onder glas in Naaldwijk) en ir. C. Staf, oud- minister van landbouw en defensie en thans president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij. Zij kregen het erelidmaat schap aangeboden voor hun belang rijke diensten op tuinbouwgebied en voor de plantkunde. Graaf Bernadotte heeft een land goed op het eiland Mainau in het Bo demmeer, dat door zijn inspanning is omgetoverd in een bloemenei'land. In die loop deer jaren is het door al lerlei bijeenkomsten een internatio naal tuinbouwcentrum geworden. Ir. Riemens kreeg het erelidmaatschap niet alleen in verband met zijn lange staat van dienst in de maatschappij, waarvan hij onder meer hoofdbe stuurslid was, maar ook voor het ve le werk en de belangrijke functies die hij in allerlei organisatie op tuin bouwgebied, het tuinbouwonderwijs en dergelijke heeft vervuld. De Maat schappij benoemde ir. Staf tot erelid wegens zijn stuwend werk op de achtergrond bij de uitwerking van een groot aantal plannen, die vooral de groenvoorziening en de recreatie in de natuurbeogen, waaraan volgens de koninklijke maatschappij, vooral in deze tijd van techniek en industria lisatie, zo dringend behoefte bestaat. KAMPIOENSCHAP BLOEMSCHIKKEN De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die thans 17.706 leden in 100 afdelingen en 168 leden-gemeentebesturen telt, mag zich volgens voorzitter jonkheer mr. L. M. E. von Fisenne in een gestadige bloei verheugen. In enkele jaren is het aantal leden verdubbeld. De Koninklijke Nederlandse Maat- Aangekondigd werd, dat het natio- schappij voor Tuinbouw en Plantkun- nale kampioenschap bloemenschikken de, die vandaag in Utrecht haar 112de voor amateurs op 19 september in de algemene vergadering heeft gehou- Utrechtse veilinggebouwen wordt ge- den, heeft drie ereleden benoemd, houden. Daaraan vooraf gaan de pro- Het zijn graaf Bernadotte, president vinciale kampioenschappen. Neen, dit is geen ruimtehond, maar doodgewoon een hond in Helsinki, die bij een ongeluk een achterpoot heeft gebroken. Om te voorkomen, dat het dier het verband met de tanden zoü loshalen, heeft zijn baas voor een rond stijf boordje en een muilkorf gezorgd. De afdeling Arnhem van de Ka tholieke Volkspartij is teleurgesteld over de houding van de KVP-fractie in de Tweede Kamer in de kwestie Irene. Aan de fractievoorzitter, drs. Schmelzer, zal zij laten weten, dat men het betreuï; dat onvoldoende stelling is genomen tegen wat men noemt éla antipapistische hetze in pers- en publiciteitsorganen. De houding van de kamerfractie van de KVP wordt te slap geacht. Een der sprekers was van oordeel, dat duidelijk gemaakt moet worden, dat men niet langer van antipapisme gediend is. Een ander vroeg zich af, wat nu eigenlijk het gevaar was van een carlistische demonstratie in Ne derland. W...

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9