St. Jorisdag in Van der Werfpark OUD-KOSTER BOOGERSf AS PI RI Ndaar staatBAYER achter<5 Grootse toneelmanifestatie deze zomer op het Rapenburg EXPOCé LUISTERDE NAAR VERHAAL OVER REIS MET JKAREL DOORMAN" Burgerlijke Stand Promotie universiteit 'i-J DERDAG 23 APRIL W "^5*! C?*T*AJ<!T De films in de week van 23-29 april zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: Fellini's 8 yz, 18 j. (Prol.) Dagelijks, ook zondag, 2.00 en 8.00 uur. Lido: Incognito, 14 j. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De man met de 5 pas poorten, 14 j. (Prol.) Dag.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: II bell' Antonio, str. volw. (Prol.) Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce, str. volw. Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 u. Rex: Om het goud van Nevada, 14 j. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur.. Zondag 2.30, 4.4„. 7.15 en 9.15 uur. Ma. t/m wo.: Mr. Sardoni- cus, 14 j. Nooit heeft een pijnstillend middel zo de wereld veroverd als Aspirin. Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts, verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. Het is weer St. Jorisdag, vandaag. Dit betekent feest voor padvinders, verkenners en welpen. Vanochtend om kwart over zeven stonden enige honderden van hen in carré opge steld achter het standbeeld van Lei— dens beroemdste burgemeester, in het naar hem genoemde park. Op een andere plaats dus dan gewoonlijk, daar De Burcht, die andere jaren het historische decor vormt voor de traditionele plechtigheid, wordt ge restaureerd. Voor de katholieke ver kenners en welpen is er dit jaar trou wens nog een verandering De H. Mis die gewoonlijk voorafgaat aan de plechtigheden op De Burcht, is voor dit jaar verplaatst naar de avond uren: 7 uur in de St. Lodewijkskerk. Onder doodse stilte werd de Ver- kennerswet voorgelezen, even later was het de beurt aan de welpen voor hun hordenroep. Het gebruikelijke tromgeroffel en trompetgeschal bleef tijdens het hijsen van de vlaggen achterwege, daar dit van overheids wege was verboden. De leiding was dit jaar in handen van het NPV. SHAKESPEARE-HERDENKING Cilly Wang en Fred Kaps in Leiden Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Lions-club Leiden Noordwijk was er gisteren een avond in de Leidse Schouwburg georgani seerd ten bate van het Prinses Bea trix Fonds. Allereerst trad Cilly Wang op met parodistische dansen. Zij werd aan de piano begeleid door Wim de Vries, die ook de nummers inleidde. Het meest geslaagd waren wel de uitbeel dingen van het Vogeltje en de Schil der in zijn Atelier. Fred Kaps toonde als goochelaar behalve over vingervlugheid ook nog over het nodige spraakwater te be schikken. De Leidse schuchterheid bleek deze avond ook weer duidelijk toen Fred Kaps vier heren uitnodig de om hem te assisteren. Hij zag zich bijna genoodzaakt dit nummer af te breken, tot zich ter elfder ure eni gen aanboden voor het goede doel. Aan het einde van de avond kon de voorzitter van het Prinses Beatrix Fonds verblijd worden met eén gift van meer dan 1100. Rijdend ANWB-kantoor in Leiden Tot 9 uur vanavond staat op de Beestenmarkt te Leiden het rijdend ANWB-kantoor. Vele faciliteiten kun nen daar worden verkregen. De wa gen staat er ook op 23 april, 18 mei, 22 mei, 4 juni, 18 juni, 2 juli, 16 juli, 30 juli, 13 augustus. Steeds 126 en 79 uur nam. EIND DIT JAAR BEGINT BOUW BRUG OVER DE ZIJL Op de agenda van de gemeente raadsvergadering van Leiderdorp, die maandagavond gehouden wordt, staat ook een voorstel betreffende de brug over de Zijl. Dit voorstel zal echter afgevoerd worden, omdat op dit punt nog besprekingen gaande zijn tussen Leiden, de Provincie en Leiderdorp. Het zal echter niet lang meer duren voor de brug over de Zijl weer op de agenda geplaatst zal worden, want naar men ons van de zijde van de provincie mededeelde, hoopt men in de herfst van dit jaar de openbare aanbesteding te houden. De tekeningen voor de nieuwe brug, die vanuit Leiden-noord aan sluiting zal geven op de provinciale weg zijn nog niet bestekklaar, maar men hoopt over enige maanden zo ver te zijn, dat G.S. een besluit kun nen gaan nemen. De planning van de provincie is er op gericht, dat nog voor de winter een begin met de bouw van deze belangrijke verbin ding gemaakt zal kunnen worden. Dit jaar zal de Stichting Leids Co mité Vierhonderd Jaar Shakespeare in samenwerking met het LUTA op een bijzondere wijze de grootste toneeldichter aller tijden op gepas te wijze herdenken. Men heeft het stuk „De getemde Feeks" genomen, omdat dit het eer ste in het Nederland vertaalde stuk van Shakespeare was. En om het ge heel zo veel mogelijk tot zijn recht te doen komen zal er gespeeld wor den op de historische grond van het Rapenburg. Het toeval wil namelijk, da* de afmetingen met die van Shakespeare's eigen Globe-Theatre op de Zuidelijke Theemsoever klop pen. Zoals wij reeds eerder berichtten zal het Binnenplein worden omge bouwd, waarbij de Hortuspoort dienst zal doen als „inner stage" en een plankier met „aprom"-afdak als authentieke „fore-stage". Een tribune zal daar tegenover hoog oprijzen, ge flankeerd door smalle balkons aan beide kanten. De intimiteit van zijn eigen „stage conditions" zal zodoen de gewaarborgd zijn, evenals de nauwe band met de elementen. Ook de Elizabethaanse schouwburgen waren immers a.h.w. reusachtige open tonnen, met de goedkoopste plaatsen, de parterre, onder de blote hemel. SPELEVAREN OP RAPENBURG Teneinde de sfeer van de Zuide lijke Theemsoever, waar de theaters Leiden in het Holland-Festival Shakespeare-serie op Akademieplein en concert Marekerk Gistermiddag maakte het bestuur van de Stichting Kunst manifestaties Leiden het pro gramma voor het Holland-Fes tival bekend. Op dinsdag 23 juni vindt voor de tiende maal de uitvoe ring van Johan Sebastian Bachs „Hohe Messe" plaats. Dit concert zal worden uitge voerd door het Toonkunstkoor Leiden met medewerking van leden van het Concertgebouw orkest en de solisten: Nelly van der Spek, sopraan, Aafje Heynis, alt, George Maran, te nor, David Hollestelje, bas, en Albert de Klerk, orgel. Diri gent is Iskar Aribo. Op vrijdag 26 en zaterdag 27 juni vindt een bijzondere uitvoering plaats van de zes kwartetten van Bela Bartok, door het Hongaarse Végh-kwar- tet in de Marekerk. Het Végh-kwartet, dat in 1940 in Budapest werd opge richt en thans in Zwitserland woont, veroverde in 1946 in Genève de eerste prijs voor kamermuziek. Tweemaal werd het uitgenodigd voor de Salz- burger-Festspiele. De zes kwar tetten van Bartok, gespeeld door het Végh-kwartet, vorm den het hoogtepunt van het Venetië-Festival voor heden daagse muziek! In het kader van de Shakes- peare-herdenkingen 1964 wordt een serie openluchtvoórstellin- gen van „De getemde Feeks" op het binnenplein van 't Aca demiegebouw op 12 achtereen volgende data, nl. van maan dag 15 juni tot en met zater dag 27 juni (op zondag 21 juni is er geen voorstelling) uitge voerd. ten tijde van Shakespeare stonden, nog harmonieuzer te doen herleven, zal gedurende de pauze, waarin men zich op de Rapenburg-oever kan vertreden, een „schuyt met Leytsche speelluyden" zeventiende eeuwse wij zen ten gehore brengen. Dit gehele feestelijke gebeuren zal plaats hebben op twaalf achtereen volgende data, n.l. van maandag 15 juni tot en met zaterdag 27 juni a.s. (op zondag 21 juni is er geen voor stelling). De regie der opvoering zal in de vertrouwde handen van mevr. An- nemarie Prins liggen, de weten schappelijke verantwoording heeft prof. dr. A. G. H. Bachrach. De spe lers zijn gekozen uit de leden van de Leidse studententoneelverenigin gen die verenigde zijn in het LUTA. De hoofdrollen worden vervuld door Saskia Noordhoek Hegt en Rob Frenstein. Het décor- en costuumont- werp is van Anne Hathaway. SHAKESPEARE, HOE EN WAAR in de Lakenhal Vandaag wordt in het Stedelijk Museum de Lakenhal in het kader van de Shakespeare-jaar een ten toonstelling geopend over Shakes peare, Hoe en Waar. Het is een evenement in de serie „Rondom Shakespeare" van de na tionale herdenking. In de tentoon gestelde verzameling zijn enkele authentieke stukken, documenten uit Engeland en muziekinstrumenten uit de tijd van de Bard te zien. Ver meldenswaard is dat de enige pictu rale afbeeldingen van Shakespeare van Nederlandse hand zijn. Ook is er de gedenkpenning van prof. Essers te zien, evenals enige interessante voor studies er van. Het tentoongestelde komt uit vele musea en bibliotheken, en geeft een goede indruk van En geland in Shakespeare's tijd. LEVEN IN TOEWIJDING 65 Jaar oud is vannacht onver wacht gestorven de heer J. H. M. Boogers, oud-koster van de St. Pe- truskerk. Toen vorig jaar juni de heer Boogers met pensioen ging, stond hem en zijn echtgenote het plan voor ogen een bezoek te brengen aan Athe ne, aan de aldaar wonende getrouw de dochter. Volgende week zou deze reis aanvangen, mede mogelijk ge maakt door het geschenk van paro chianen bij zijn jubileum. Het heeft niet zo mogen zijn. Koster Boogers maakte zich volgens Gods plan klaar voor een Eeuwige Reis. Het leven van deze oud-koster, dat nog eens uitvoerig besproken en be schreven is bij zijn 40-jarig jubileum in november 1960, werd gekenmerkt door eenvoudige dienstbaarheid. De koster diende zijn Heer in de Kerk met toewijding en eerbied, en diende in deze arbeid ook zijn naasten. Jan Boogers was nog een knaap, toen hij door pastoor Hafkenscheidt werd uitgenodigd koster te worden, een functie, die hem in die tijd verre van aantrekkelijk leek, naar zijn eigen getuigenis. Een proeftijd van enige weken mondde uit in een leven vul lende zinvolle arbeid. Koster Boogers heeft de brand in de oude St. Pe- truskerk aan de Langebrug meege maakt. Hij was de man die enige hoogstbelangrijke zaken als eerste iri veiligheid kon brengen. Hij speelde een bescheiden, maar niet weg te cijferen rol in de oorlogsjaren bij het waarschuwen van onderduikers onder het kerkgebouw en droeg hij in de organisatie voor het lenigen van de grootste nood in die zware jaren. Na de oorlog belastte de heer Boo gers zich op verzoek van de geeste lijkheid met de begrafeniszorg in de parochie, welke taak hij met de hem kenmerkende rust, verrichtte. Dit naar menselijke maatstaven gemeten vroege overlijden moet de naaste fa milieleden zeer smartelijk getroffen hebben. Mogen zij kracht naar kruis ontvangen. VANDAAG 102 GEWORDEN De heer L. van der Reek vierde vandaag in het Geref. rusthuis aan de Groenhovenstraat te Leiden zijn 102e verjaardag. Hij is nog redelijk gezond en de oudste veteraan van het Vierde Regiment Infanterie. In 1880 kwam hij in dienst bij het 2de bataljon, waar hij 30 jaar heeft ge diend. Op 48-jarige leeftijd ging hij als korporaal-wasbaas met pensioen, dat is nu dus 54 jaar geleden. Zijn in 1941 op 82-jarige leeftijd overleden vrouw was marketenster bij 4 R.I. Doordat hij, rijdend op de brom fiets op de Hogewoerd, geen voor rang verleende aan een uit de Kraai- erstraat komende VW-bestelauto, kwam een 17-jarige leerling-straat maker gistermorgen om half zeven in botsing. De jongeman kwam te vallen, brak zijn neusbeen en liep ontvellingen op aan beide handen. Door de EHD is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De 26-jarige heer J. v. Weizen uit de Magdalena Moonstraat strui kelde gistermiddag op de Haarlem merweg en kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechter-enkel brak. Door de EHD werd hij voor behandeling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. „Wie verre reizen doet kan veel verhalen". Uitgaande van dit gezegde behoeft het geen betoog, dat wie aan boord van een vliegkampschip een wereldreis van ruim 7 maanden maakt, achteraf inderdaad veel kan verhalen. De verteller van het reis verhaal, dat visueel werd toegelicht met een schat van kleurendia's, was gisteravond in de bovenzaal van café restaurant „Old Dutch" de heer D. W. F. van der Schilden, luitenant ter zee 2de klas, die de wereldtrip van het z.g. Smaldeel 5 in 1960 aan boord van het vliegkampschip „Karei Door man" meemaakte. Hij vond een zeer aandachtig ge hoor bij de vele afdelingsleden van de Ned. Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, die wederom kunnen terugzien op een geslaagde avond. Aan dit interessante en tevens leerzame reisverhaal ging een kort huishoudelijk gedeelte vooraf. Na een hartelijk welkomstwoord in het bijzonder gericht tot luite nant Van der Schilden, sprak de af delingvoorzitter, de heer F. Voor zaat, een „in memoriam" uit in ver band met het overlijden van de afde lingsleden, mevr. J. F. C. Busman- Nordsiek en de heer K. Veen. Nadat enige ogenblikken stilte in acht was genomen, kwam bij de behandeling van enkele huishoudelijke' punten onder meer nog het komende zomer- programma ter sprake. Hieruit bleek, dat de leden weer enige interessante excursies te wachten staan. Zo kon de voorzitter na reeds mededelen, dat de afdeling begin juni a.s. een excursie naar het vliegveld „Valken burg" zal maken, voor welke dag trip zich staande de vergadering al 'n vrij groot aantal deelnemers (sters) opgaven. BOEIEND In zijn hierna volgend reisverhaal ontpopte de heer Van der Schilden zich als een vlot en gezellig vertel ler, die over genoemde wereldtrip 'n groot aantal wetenswaardigheden en interessante bijzonderheden wist te vertellen. Hij nam zijn gehoor in ge dachten mee op deze spectaculaire reis, waarbij onder meer Las Palmas, Laurentius, West-Australië en Nieuw Guinea werden aangedaan. Vooral het bezoek aan Nieuw Gui nea, dat ruim twee maanden duurde mede in verband met het bekende feit, dat het bezoek aan Japan moest worden afgelast, vormde voor de ca 1250 bemanningsleden van de „Ka- rel Doorman" een van de hoogte punten van de trip. Naast vele dia's van de prachtige flora en fauna van dit ex-Nederlands gebiedsdeel, pro jecteerde spreker eveneens een se rie dia's, waarmede de aanwezigen een duidelijk beeld kregen van de vriendschappelijke bezoeken, die de Papoea's en de bemanningsleden el kaar wederzijds brachten. Zeer tref fend was hierbij o.m. het massale Papoea-bezoek aan de „Karei Door man", op welks enorm vliegdek als het ware een feestelijk treffen plaats vond tussen vertegenwoordigers van het stenen- en ultra moderne tijd perk. Via zijn „kijkje achter de scher men" toonde spreker o.m. nog aan, dat op een schip als de „Karei Door man" de gemeenschapszin uitstekend is en dat gezien de normale vrij zware daktaak der bemanning de on derhavige trip niet geheel een „va kantiereis" was. Een oliekacheltje zonder af voer, geplaatst onder de gordijnen, was er de oorzaak van, dat er gister avond omstreeks half negen een bin nenbrandje uitbrak in een perceel aan de Groenesteeg. Met eigen mid delen slaagde men erin de brand te blussen, zodat de gealarmeerde brandweer niet in actie behoefde te komen. Twee studenten werden heden morgen om vijf uur betrapt, toen zij een verkeersbord op het Rapenburg trachtten te verwijderen. De beide heren, 23 en 22 jaar oud, zijn inge sloten in het politiebureau. Geboren: Koert Arie z.v. A. Veld maat en J. S. C. v. d. Burgh; Eelkje Wilhelmina d.v. J. S. de Vreede en A. de Mooij; Johanna Elisabeth d.v. H. Westerneng en J. Kromwijk; Mar- tinus Adrianus Anselmus z.v. A. A. Spruijt en P. A. v. Boheemen; Lidia Annette d.v. L. C. Bouwmeester en A. v. d. Bunt; Monique Charlotte Ma ria d.v. J. F. Vermeer en K. M. v. Kempen; Carolina Ida d.v. K. J. W. Smit en G. M. v. Rijn; David Anto- nius Cornelis Maria z.v. A. J. Uytte- waal en M. T. Akerboom; Laura d.v. G. Boere en L. v. Slooten. Overleden: M. Turk 74 j., e.v. L. Krijger; J. v. d. Berg 71 j., e.v. G. de Bruin; A. J. C. Riel 82 j., m. Gehuwd: W. W. Shane en C. v. d. Molen. Gisteren promoveerde tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld „Kindercardiologie in Neder land1", de heer K. F. Kerrebijn, gebo ren te Deventer, wonende te Den Haag. Promotor was prof. dr. C. M. H. Veeneklaas. Korte samenvatting van het proef schrift: Onderzoek naar de frequentie en de sterfte van kinderen met aange boren misvormingen van de bloeds omlooporganen in Nederland. Per jaar worden er ongeveer 2000 kinderen met een dergelijke afwijking in Ne derland levend geboren. Van deze sterven er 500 in het eerste levens jaar. Er worden enkele gedachten geuit omtrent de organisatie van de kindercardiologie, teneinde tot een optimale wijze van onderzoek en be handeling te geraken van kinderen met een afwijking van de bloedsom looporganen. Hierdoor kan de sterfte waarschijnlijk worden verminderd en de validiteit worden vergroot. SUBSIDIE VAN ANJERFONDS VOOR LUTA Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft ten behoeve van het Leids Universi tair Toneel Accoord ter gelegenheid van het Diesstuk 1964 „Peer Gynt" van H. Ibsen, een bedrag van f 1500.- toegezegd ter financiering van decor- blokken. Het ligt in de bedoeling deze blok ken te gebruiken voor de vele to neelmanifestaties, die het LUTA hoopt te organiseren, zoals de Dies stukken, eenacters, practische toneel lessen enz. Deze blokken zijn 'n bly- Leidse Agenda DONDERDAG 23 APRIL Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden Vervolgcursus, 8 uur, ge bouw GG en GD, Roodenburgerstraat VRIJDAG 24 APRIL Leidse Smalfilm Liga Club avond met bezoek van Rotterdamse smalfilmers. Zij vertonen hun werk. Café-rest. v. d. Heyden, Breestraat 8 uur. ZATERDAG 25 APRIL Litteris Sacrum Voorstelling van Noel Cowards „La Marquise". Schouwburg, aanvang 20 uur.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3