S)e CcicbeSoii/fca/iit VORSTENHUIZEN IN VERLEGENHEID: GAAN OF NIET GAAN NAAR ROME Ex-keizerin Zita zou ..in elk geval" komen BETOGING BIJ OPENING LIEP OP NIETS UIT MALEISIë BESCHULDIGT INDONESIë IN WITBOEK CALEX Turkse Cyprioten verwerpen „amnestie" van Makarios .ZAAK v. J. M." ZEER MOEILIJK VOOR JUSTITIE Premier en vice- premier moesten vermoord worden Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 23 APRIL 1964 54e JAARGANG „Jeah, jeah, jeah" op Windsor Castle Zie pag. 9 Tclef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 In vorstelijke Europese kringen heerst in toenemende mate de vraag, of men moet ingaan op de uitnodiging, het huwelijk tussen prinses Irene en prins Charles Hugues de Bourbon-Parma bij te wonen, of niet. In feite gaat het hier om familiebetrekkingen, om dat de Europese vorstenhuizen op uiteenlopende manier met elkaar verwant zijn. Groothertogin Charlotte van Luxemburg (een tante van prinses Irene) en haar zoon prins Jan, zullen naar alle waar schijnlijkheid niet naar Rome gaan. Ook aan het Belgische hof weet men nog niet goed, wat men met de uitnodiging moet doen. De solidariteit met het Huis van Oranje staat tenslotte op het spel De familie de Bourbon-Parma heeft bekend gemaakt, dat in elk geval ex-keizerin Zita van Oostenrijk, tante van prins Charles Hugues uit de Ver. Staten zal overkomen om in Rome de huwelijkssluiting bi.l te wonen. De Nederlandse regering had tot gisteravond nog geen uitnodiging ontvangen. Den Haag rekent hierop ook niet meer. Een van de naaste familieleden van prins Charles Hugues zei sterk de mdruk te hebben, dat van de familie weinig of niemand op de bruiloft zal verschijnen. „Het leed, dat prins Xavier en zijn zoon de Nederlandse koninklijke familie heeft aangedaan, maakt het voor ons, die in de beste verstandhouding met haar leven erg moei lijk om op dit huwelijk te verschijnen", aldus dit familielid van het Huis de Bourbon-Parma. gen de huwelijksvoltrekking door kardinaal Giobbe. Door aldus te han delen, zo zeggen de briefschrijvers, stelt de Heilige Stoel een politieke daad. want zij bevoordeeld zo één stroming in de carlistische beweging boven de andere. De familie van Bourbon-Parma moet nogal zijn geschrokken van de berichten, dat vijfduizend carlisten de reis naar Rome zouden maken. (Later werd bekend, dat er 850 ko men). Hoewel prins Xavier deze toe loop onder andere omstandigheden in hoge mate welkom zou zijn geweest, schijnt hij er nu wat verlegen onder te zijn, vooral na de in Nederland ge trokken conclusie dat getracht zou worden van het huwelijk een politie ke betoging te maken. De zaak van de Wassenaarse autohandelaar Van der M., tegen wie verdenking van belasting ontduiking is gerezen, gaat de President Johnson is hier gefotografeerd tijdens zijn rede bij de opening van de wereldtentoonstelling in New York. De kastjes aan de palen voor de president zijn „souffleurs-hokjes" welke door t.v. bediend worden. Cappella Borghese te klein voor huwelijksplechtigheid justitiële autoriteiten veel hoofd- van getuigen; het wordt op deze ma- brekens kosten. Het is een zeer nier voor de Justitie een zware op- moeilijke zaak, zo deelden zo- gave uit te maken, wie de waarheid wel de heer Sissingh, hoofd van spreekt. de fiscale inlichtingen- en op- In het belang van het onderzoek is sporingsdienst (F.I.O.D.) te Am- de inverzekeringstelling van v. d. M. sterdam, die het onderzoek leidt, inmiddels voor twee dagen verlengd, als de Haagse officier van Jus- Op het ogenblik gaat het er voor de titie, mr. E. v. d. Schans, ons F.I.O.D. om, voldoende gegevens te mede. verkrijgen, opdat de rechter-commis- saris tot verlenging van de bewa- Het staat voor de F.I.O.D. vast, dat ring kan besluiten. Morgen zal de JUk„lv JSÜ>. jlirauailu er is geknoeid bij het filiaal van de officier van Justitie dit aan de rech- WOensdag per helikopter op het ter- nadeeld wordt wegens zijn huids neer v. d. M. in Arnhem. De directeur ter-commissaris verzoeken. Deze kan rein van de wereldtentoonstelling kleur, zijn overtuiging, zijn gods- van dit filiaal, de heer P., die door de bewaring voor zes dagen verlen- aankwam, arresteerde de politie een dienst of zijn afstamming". Terwijl worden gehouden. Het bruidspaar en Paris Jour werd gisteren gemeld, de heer v. d. M. ontslagen was, werpt gen. Daarna moet volgens de proce- aantal betogers, die de toegang ver- de president sprak schreeuwden ne- de familieleden die wel zullen komen da* ..een groep vooraanstaande Span- de schuld op zijn vroegere werkge- dure verlenging van het arrest wor- SpCrden naar het paviljoen van de gerdemonstranten luidkeels hun leu- logeren in het Grand Hotel in Rome, jaarden" (ze noemen zich carlistische ver> niaar deze houdt vol, dat de den gevraagd aan de strafkamer van stad Ned York en de orde verstoor- zen. In twee uur tijd passeerden waar een hele verdieping voor de militanten en sympathisanten) een knoeierijen buiten zijn medeweten de rechtbank, die dit telkens voor flent Onder de gearresteerden was 44.000 bezoekers de ingangen, familie de Bourbon-Parma is gere- brief aan de Paus heeft gestuurd. ziJn geschied. De zaak wordt er niet een termijn van dertig dagen kan james Farmer, de nationale leider Daarin wordt heftig geprotesteerd te- eenvoudiger op door het ontbreken doen. van het Congres voor Rassengelijk- heid. In de Newyorkse ondergrondse die de plechtigheid zullen bywonen", zal het huwelijk gesloten worden in het middenschip van de kerk. Speci aal voor deze plechtigheid zal een voorlopig draagbaar altaar in het middenschip worden geplaatst. In de kerk van Maria Maggiore, evenals in -de andere grote basilieken van Rome, De secretaris van prins Xavier be- is het hoofdaltaar gereserveerd voor weerde overigens, dat „tussen de 30 de Paus. en 40 familieleden en misschien 500 vrienden" de volgende week het hu- PROTEST VAN welijk zullen bijwonen. De huwe- SPANJAARDEN lijksreceptie zal in een hotel te Rome Wereldtentoonstelling New York Kort voordat president Johnson behoeft te zijn. waarin niemand be- serveerd. Volgens een woordvoerder van de familie Bourbon-Parma zou prins Hugo aan zijn vertegenwoordigers in Spanje opdracht gegeven hebben, dat bij het huwelijk geen groepen carlis ten aanwezig mogen zijn. Van officiële zijde in Madrid is gisteren meegedeeld dat het „hoogst onwaarschijnlijk" wordt geacht, dat officiële vertegenwoordigers van ge neraal Franco of de Spaanse regering het huwelijk zullen bijwonen. Waarschijnlijk zal een vertegen woordiger van de Spaanse ambassa de in Rome of de ambassadeur bij het Vatikaan de plechtigheid bijwonen - maar z(j zullen eerder de ambassades vertegenwoordigen dan de Spaanse caudillo of zijn regering. KOELERE HOUDING "."'"""S" BU'S V" van de BrJ, - Jjijt-i-e club ïn Sin- ke tijd) zwaaiden de hekken open. de tweede wereldoorlog taire aanvalsdaden en ondergrondse ™£0°ee zjduSa Wer echter tót Het sein werd gegeven door de di- De Maleisische regering heeft In- de hoogte moet zijn van de boosaar- donesië in een witboek, dat zij gis- dige Indonesische kuiperijen jegens teren te Koeala Loempoer heeft ge- Maleisië en de Indonesische bedrei- In Spaanse officiële kringen publiceerd, ervan beschuldigd sinds ging van ons land, zoals die in mili- schijnt men in toenemende mate koel het einde van de tweede wereldoorlog t~:-~ tegenover de carlistische prins en zijn hebben samengezworen om Ma- j aanstaande vrouw te staan. Sommige zegslieden hebben in Madrid gezegd dat het hen niet zou verbazen als Ire ne en Hugo gesuggereerd wordt weg te blijven van de jaarlijkse car listische viering 3 mei- op de Monte- jurra in de provincie Navarra. Paus Paulus VI zal prinses Irene en prins Charles Hugues van Bour bon-Parma na hun huwelijk in audi ëntie ontvangen, aldus is gisteren in Vaticaanse kringen meegedeeld. Volgens deze kringen heeft dé Paus opdracht gegeven de plechtigheid in de basiliek van Maria de Meerdere „in grootse stijl en ordelijk" te doen verlopen. De huwelijksplechtigheid zal niet plaatsvinden in de Borghesische ka pel van de basiliek, zoals aanvan kelijk was vastgesteld. „Omdat de kapel te klein is voor de vele mensen, politieke bedrijvigheid tot uiting werden 30 negers en blanken gear- komt". resteerd, die de treinen tot stoppen hadden gedwongen. Van de voorspel- In het witboek, dat de titel draagt de geweldige verkeerschaos, die de „De Indonesische voornemens ten ne gerdemonstranten zouden veroor- aanzien van Maleisië", wordt ver- zaken, was niets te bespeuren, klaard, dat de eerste minister van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rahman Woensdag bleek, dat de negerlei en vice-premier Toen Abdoel Razak ders, die de afgelopen dagen hadden leisië bij een „Groot-Indonesië" in te vermeld stonden op lijsten met na- gedreigd, enorme betogingen te zul- lijven. men van vooraanstaande Maleisiërs, jen organiseren, die de opening van In het witboek wordt verklaard, die vermoord moesten worden. Deze de wereldtentoonstelling volledig zou- dat de Indonesische autoriteiten lijsten waren in het bezit van door den mislukken, voor hun beurt had- steeds saboteurs naar Maleisië heb- Indonesië gesteunde ondergronds den gesproken. De aankondiging dat ben gezonden en dat zij daar aanhou- werkende organisaties. 2000 auto's op de toegangswegen naar dend ondergrondse acties hebben het expositieterrein met lege benzi- doen uitvoeren. Er wordt ook in ge- Een agent van een dergelijke or- netanks zouden worden achtergela- zegd, dat het volk van Maleisië „op ten- is §een waarhëid geworden. De T"OQr,c «oor. nn politie sleepte enkele wrakken weg, maar daar bleef het bij. Om kwart voor negen (plaatselij- een bomaanslag te plegen op de pre mier van Singapore, Lee Koean Jew. Twee andere agenten moesten een bomaanslag plegen in het gebouw Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 (Advertentie) MISPUNT Waarom KRO's actualiteiten rubriek Brandpunt gister avond de Nijmeegse meneer Giebelink op de beeldbuis liet verschijnen om hem iets te la ten vertellen over het cadeau, dat namens het Nederlandse volk prinses Irene zal worden aangeboden, is ons niet duide lijk. De heer Giebelink tracht te de bedoelingen van hem en het organiserend comité uiteen te zetten, maar interviewer Aad van den Heuvel brak het hele betoog herhaaldelijk af met schampere en ironische op merkingen. Als Brandpunt de opzet had, de huwelijkscadeau plannen in het belachelijke te trekken, dan is men daar in geslaagd. Maar de gevolgde methode was grof, oneerlijk en uitermate plomp. Men moet geen handelswijze gaan volgen die men bij een ander als onbe schoft veroordeelt. Op deze wij ze maakt anticarlisme zichzelf tot iets minderwaardigs. Laat Brandpunt geen mispunt wor den. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) De Britse zakenman Greville Wynne (45), die vorig jaar mei door de Russen tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld is aan een grenspost in Berlijn uitgewisseld tegen de Russische spion Gordon Lonsdale. Foto: mevr. Wynne en haar vrijgelaten echtgenoot verlaten het platform van het Londense vliegveld door een haag van politiemannen en journalisten. toeöverle gaapT o'm'dTt" zich "te veël" recteur van het observatorium in mensen in de omgeving van het club- Neufchatel, die, tor op een knop te gebouw ophielden, toen zij de aan- drukken, de tyd doorgaf van de slag wilden plegen. De bom werd atoomklok van Neufchatel, de nauw- daarop onder een lege auto geplaatst, keurigste klok ter wereld. Op het- die door de ontploffing werd ver- jelfde ogenblik begonnen alle klok- nield ken op het tentoonstellingsterrein te T tl—'j lopen. In een gestaag neerdruilende *n wltboek wordt verklaard, motregen begon toen de openings- dat de bomaanslagen, die in de laat- dJ waaraan tientallen muziek- ste tijd in Singapore zijn gepleegd, en meewerkten. werden georganiseerd door een ze kere luitenant Bambang Partono, die Tegen het middaguur arriveerde plaatsvervangend marine-attaché van de Amerikaanse president. In 'n lan- Indonesië in Singapore is geweest, ge rede zei hij o.m., dat de vrede niet Partono is nu bevelhebber van een alleen bereikbaar is, maar ook nader- Indonesische basis voor het voorbe- bij komt. „Als ik het bij het rechte reiden van terroristische aanslagen einde heb, zullen de. mensen op de op het onder de rook van Singapore volgende wereldtentoonstelling een gelegen eiland Batam. Amerika zien, dat evenzeer verschilt Uit nummer bestaat Uit ZO pagina S In de laatste tijd zijn in Singapore van dat van nu, als wij verschillen elf bomaanslagen gepleegd, die aan van de Amerikanen van 1939". Zij vier mensen het leven hebben ge- zouden volgens de president een j, kost. Amerika zien, waarin niemand arm LfCZSltClC temperatuur Een lagedrukgebied, dat enkele da gen nabij Engeland heeft gelegen, be weegt nu langzaam in de richting van het vasteland. Tegelijkertijd wordt het lagedrukgebied echter aan zienlijk minder diep. Achter de sto ring stijgt de luchtdruk boven de Britse eilanden regelmatig. Hierdoor komt een langgerekt hogedrukgebied tot stand, dat zich uitstrekt van Spanje naar Groenland en wordt de doortocht naar West-Europa van nieuwe oceaanstoringen belemmerd. Het in het begin genoemde lage drukgebied zal morgen nog niet ge heel zijn uitgewerkt, zodat de kans op enkele buien in ons land aanwezig blijft. In de temperatuur komt weinig verandering. ZON- en MAANSTANDEN 24 April: zon op 05.25, onder 19.53; maan op 17.18, onder 05.10. Hoogwaterstanden 24 April: v.m. 1.52; n.m. 14.14. KORRELTJE Beter zich tienmaal te laten be- President Makarios van Cyprus heeft gisteren algemene amnestie aangeboden voor alle Turkse Cyprio ten en verklaard, dat de Griekse Cyprioten al hun stellingen en ver sterkingen zullen opruimen als de Turken hetzelfde doen. In een woens dagavond uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat het amnestie-aan bod beoogt, „de mogelijke vrees weg te nemen van de Turkse Cyprioten, dat velen van hen, schuldig aan di- 're Etentje buitenshuis Bezoek dan ons nieuwe restau rant op de le etage. Ook voor receptie en partijen Zondags geopend van 12-24 uur PETER LEENEN Gangetje 14 Telefoon 24905 verse daden, berecht zullen worden na het herstel van orde en wet". Leiders van de Turks-Cypriotische gemeenschap op Cyprus hebben gis teravond de voorstellen van presi dent Makarios afgewezen. De Cypri sche minister van defensie .Osman Orek, verklaarde op een persconfe rentie, dat de voorstellen „louter pro paganda" waren. „Het doel van de verklaring van president Makarios is duidelijk: hij weet, dat wij niet met de voorstellen kunnen instemmen en straks gaat hij ons er van beschuldi gen, dat wij niet meewerken om de vrede op het eiland te herstellen", aldus minister Orek. Vuurgevecht. In de nabijheid van Famagusta op zuidwest-Cyprus is gisteren een vuur gevecht geleverd tussen Turkse en Griekse Cyprioten. Bijna twee uur lang woedde het gevecht voordat troepen van de Ver. Naties een be stand tot stand brachten. Ongeveer 165 kinderen van een nabijgelegen driegen dan eenmaal het geloof in (Advertentie), school moesten worden weggebracht, de mensheid te verliezen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1