Nieuwe uitgaven SPOORWEGEN OP POSTZEGELS PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN DONDERDAG 23 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 64. Trots alls een pauw vanwege het belangrijke werk, dat hem te wach ten stond, leidde inspecteur von Don- nerwetter zijn gasten naar de ge reedstaande dienstauto der Ottoburg- se politie. Nouhet was me de auto wel. Het was een oude Benzl en de wagen 'was al zó oud, dat de Benzl-f abri eken zich nauwelijks meer wisten te herinneren, dat ze vroeger inderdaad zulke wagens gemaakt hadden. Maar hoe oud hij ook was, hij liep nog best. Opperwachtmeester Zwiebelmann schakelde bedreven de ronkende motor in en daar stoof het vehikeltje al weg. Oude Sepp en oude Max keken de wagen na. „Die buitenlandse goozers hadde niet veul belangstelling voor onze folkloristische kestuums," gromde Max. „Ze gaan naar 't staasjon.zei Sepp bedachtzaam. „En ze late d'r lui vliegende schijf onbewaakt achtervoegde Max er geslepen aan toe. „We zoue d'r best mee kenne weg- vliege, als we woue .De zure opmerkingen van oude Sepp en oude Max waren echter niet in staat de loop van deze geschiede nis te beïnvloeden. Zo kwam het, dat brigadier Piet even later al ken nis maakte met Pepi Zugentapperl, de kundige stationchef van Ottoburg. Pepi was zéér verbaasd over het on verwachte bezoek van zoveel illus tere lieden tegelijk en hij dacht eerst, dat er iets met het spoorboekje niet klopte. Maar brigadier Piet helderde de situatie gauw op. „We moeten de trein van Parijs naar Fiorenza doorzoeken, chef," zei hij. „Zoudt u die trein hier een tijdje kunnen vasthouden?" „Als inspecteur von Donnerwetter dat goed vindt, dan kan dat wel," antwoordde Pepi nadenkend. Fouten maken en herstellen door Hans Borrebach Uitgave L. J. van Veen. Hans Borrebach heeft hier voor de amateur een pijnlijk onderwerp aan gesneden: wat te doen met de mis lukkingen, die uit de camera komen. Met behulp van dit boekje blijkt er dikwijls nog veel aan te doen. Soms groeit uit het lelijke eendje een zwaan van een foto. Alles over dia's door Hans Borrebach Uitgave L. J. van Veen. Dit is een nieuwe in de veelom vattende serie van fotoboeken. Dia's zijn in de mode, maar het maken van deze kleurige projectieplaatjes is een kunst op zich. Nieuw Dagboek van Spiegelken door Maria Rosseels Uitgave Lannoo, Tielt. Maria Rosseels, dochter van de be kende Vlaamse romanschrijver, heeft een eigen stijl. Haar boeken ademen een warme liefde voor het leven en zij heeft een klare taal. Met „Spie gelken" het heldere meisjeskarakter heeft zij veel succes gehad. Zij geeft in Nieuw Dagboek een vervolg, dat blijk geeft van een hartverwarmend optimisme. Het heldere geluid kan in deze tijd van mineur in de litera tuur niet gemist worden. Psycho-analyse van de liefde door Ignace Lepp Lannoo-Tielt. Een arts en psycholoog, die pries ter werd is in dit boek aan 't woord. Hij duidt openhartig verschillende vormen van ontsporing in het liefde leven aan, geeft duidelijk voorbeel den, maar laat daarbij niet na een ruim en hoopgevend perspectief te geven over de kansen van de liefde in de samenleving. Het is een ernstig boek voor geestelijk volwassenen. Door Miljoenen begeerd door K. Hunninghaus e.a. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. De auto is het meest-begeerde wel vaartsartikel van deze tijd. De be langstelling voor dit voertuig zelf is dan ook verre van gering bij het pu bliek. De samenstellers van dit boek hebben dit begrepen en de geschie denis van de auto bijgewerkt en met de wankel- en turbine-motor aan de orde gesteld. Een stevig werk met veel illustraties. Zo is Mexico door Joseph W. F. Stoppelman Uitgave Broekman en De Meris, Amsterdam. Mexico is een boeiend land van veel tegenstellingen. Grote moderne steden steken schril af bij de diepe armoede in de sloppen en op het platteland. Ook de bevolking is merkwaardig vervuld van tegen strijdigheden in karakter, geloof en afkomst. In dit rijk-geillustreerde boek wordt de sfeer zeer goed ge troffen. Vrij spreken in het openbaar door J. W. Kerssemakers Uitgave de Lantern. Een duidelijk boek voor allen die zich diep in de tongriem wensen te snijden. Australische prachtvinkén Uitgave L. J. van Veen, Amsterdam. De zeer populaire zebravink be hoort tot het geslacht van de Austra lische prachtvinkén, waarover in dit boek geschreven wordt. De zebra- vink heeft echter vele ooms en tan tes die in pracht en praal hem over treffen. Er staan prachtige illustra ties in dit goed-gedocumenteerde boek voor de liefhebbers. Alzo sprak de Gaulle, door Ernst Mignon, met een voor woord van Henri Knap. Uit gave Kosmos, Amsterdam. Een bundel uitspraken van De Gaulle of in elk geval aan hem toegeschre ven. Het is wel eens de Franse staats man in négligé en ook alles is voor niet-Fransen niet even geestig of be grijpelijk. Jacq. Faizant maakte er plaatjes bij. Arnhem 17-26 september 1944, door Christ. Hibbert. Uitg. A. W. Sijthoff. Leiden. Bijna 20 jaar na de strijd om Arnhem komt het authentieke verslag door de Engelse schrijver Hibbert. Het be schrijft het verloop van de verloren strijd van uur tot uur. Hibbert prijst en bekritiseerd. Hij rekent af met hardnekkige legenden, die rond „deze noodlottigste vergissing van de oor log" konden ontstaan. Onder die le genden behoort dan ook het z.g. Ne derlandse verraad. De bewerking van het Engelse origineel is van P. R. A. van Iddekinge, hist. drs. Het is ver lucht met vele interessante foto's. Kasteel Doré, door Q. en Daphne du Maurier. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Een romantisch verhaal uit Cornwall, spelend rond het midden van de vo rige eeuw. Geheel overigens in de stijl van Daphne du Maurier, de schrijfster van het beroemde boek „Rebecca". Wat men ook van haar zeggen moge, vertellen kan ze. Prachtige paarden, door Ur sula Guttmann. Uitg. Ad. M. C. Stok, 's-Gravenhage. Een uitstekend plaatwerk met tekst van de Duitse paardenkenster en -liefhebster Ursula Guttmann. Voor kenners en liefhebbers van het edel ste der viervoeters een bezit om van te watertanden. Zoals van Stok ge wend, is ook dit boek zeer royaal en prachtig uitgegeven. Humor in de hengelsport, door A. v. Onck en C. J. v. Beurden. Uitg. Ad. M. C. Stok, 's-Gravenhage. Een aardige verzameling grappen in woord en beeld, die op hengelaars en hun sport of liefhebberij betrekking hebben. Hengelaarslatijn van het zui verste water, dat de lezer een genoeg lijk uurtje kan bezorgen. Mijn bootje is van dun riet, door Betty v. d. Plaats. Uitg. Ad. M. C. Stok, 's-Graven hage. Een originele Nederlandse roman. Betty v. d. Plaats maakte reeds eer der naam als schrijfster van boe ken voor de oudere jeugd. „Mijn boot je is van dun riet" is haar eerste al gemene roman, en behandeld de ge volgen van en de problemen rond de verwisseling van twee babies in een ziekenhuis. Zo nu en dan wat zie lig en zo nu en dan wat zoetig, doch overigens goede lektuur. Tranen voor de overwinnaar, door Ivo Hirschler. Uitgave „De Lanteern", Utrecht. Een aangrijpende roman die zich af speelt in het grensgebied tussen Oos tenrijk en Joego-Slavië, kort na de tweede wereldoorlog. Een vroeger partisaan en medewerker van Tito, doch door dienst dictatoriaal optreden gedesillusioneerd, gaat in wrok een vrijbuitersbestaan leiden als contra spion. Het is een prachtig boek, ech ter rauw en realistisch, zodat het niet in handen hoort van onrijpe le zers. Kind ontvoerd, door Sophie Hartmann. Uitg. „De Lan teern", Utrecht. Het aangrijpende verhaal rond de ontvoering van een kind, en de daar door ontstane conflicten tussen een man en een vrouw. Het verhaal is spannend geschreven en voert niet alleen naar de terugkomst van het ontvoerde kind, doch ook tot een be tere verhouding tussen de ouders. De geschiedenis van het olifan tje Babar, door Jean de Brun- hof, Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. Weer een boek- een heel groot boek nog wel - over de avonturen van het olifantje Babar. Het is weer een leuk verhaaltje met erg leuke en voor de kleintjes boeiende kleurige tekenin gen. Nu is het tijd, door John Rock Uitgever Ambo Boe ken, Utrecht. In dit boek is een arts aan 't woord over de geboorteregeling en het ge bruik van de anti-conceptionele pil John Rock is een overtuigd katho- lek en tracht het gebruik van de veelbesproken pil in overeenstem ming te brengen met de katholieke leer over geboorteregeling. Ongetwij feld heeft hij met deze studie een belangrijke bijdrage geleverd aan de discussie over dit onderwerp. John Rock, die deel uitmaakte van het team, dat de stoffen, die aan de pil haar (on) werkzaamheid verlenen, uitvond, heeft een uitvoerige studie gemaakt van het vraagstuk der ge boorteregeling in sociologisch en maat- schapplijk opzicht. De Cel, door José Giovanni Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar. Een ex-veroordeelde schrijft 'n histo risch verhaal. Hij heeft de muren van de gevangenis vele jaren aan de binnenzijde gezien en laat de lezer getuige zijn van een spectaculaire uitbraak uit de gevangenis. Het is niet alleen boeiend beschreven, maar ook een aanklacht tegen het gevan geniswezen, zoals het in sommige landen nog bestaat. Waar de Molimo roept, door Colin M. Turnbull Uitgave Forum Boekerij Ad. M. C. Stok, Den Haag. De schrijver heeft drie maanden ver keerd onder een stam pygmeeën in midden-Afrika. Hij heeft het leven welhaast als stamgenoot meegemaakt en weet dus treffende bijzonderhe-. den te geven over de zeden en ge bruiken. De pygmeeën vertonen zich als primitief maar gelukkig volk, dat alle voordelen ervan kent nog in de kinderschoenen van de beschaving te staan. Leonardo da Vinci's Psycho logie der twaalf typen, door H. S. E. Burgers Uitgever L. J. Veen, Amsterdam. De schrijver ontleent aan de levens beschouwing van Da Vinei een philo- sophie, die sterk magische en sterk astrologische aspecten heeft. De ge tallen drie, vier en twaalf spelen daarbij een belangrijke rol. De grote strijd, door Walter O'Meara Uitgever Ad M. C. Stok, Zuidhollandse Uit gevers-maatschappij De schrijver voert de lezer binnen in de wereld van de pelzenhandelaars in Noord-Canada, omstreeks 1800. De mannen leiden een ruw en merk waardig leven in een gebied dat deels beheerst wordt door de samenleving met Indianenstammen. De mens en de psychiatrie, door William Glasser. Spectrum Utrecht (Pocket boek) De auteur is een erkend deskundige op het gebied der psychiatrie en hij behandelt zijn onderwerp op wel haast academisch niveau. Een boek voor geestelijk volwassenen. Oma ging naar Rusland, door Antonia Ridge Uitgeverij Sijthoff, Leiden. Een familieroman die zich over vier generaties uitstrekt. De schrijfster vangt haar historie aan met „oma" die als onderwijzeres naar Rusland gaat om zich met de opvoeding van de jongste dochter van de Tsaar te bemoeien. Een boeiend geschreven boek. Het ambt in de kerk, door Mag. dr. P. Anciaux Uit gever Lannoo Tielt, Den Haag. Een klein boekske, waarin het ambt in de kerk belicht wort onder meer vanuit de oud- en nieuw-testamen- tische betekenis. Maria Rosseels, door Gaston Durnez - Uitgave Lannoo Tielt, Den Haag. Een geslaagd geschreven portret van de bekende Vlaamse schrijfster, die zowel strijdbaar als vroom is, voort durend met haar geschriften midden in de actualiteit staat en niet schroomt heilige Roomse huisjes on dersteboven te werpen als dit haar zo te pas komt. Boerenleenbank „Aarlanderveen" heeft goed 1963 achter de rug De Boerenleenbank Aarlanderveen kan terugzien op een in alle opzich ten bevredigend resultaat over het jaar 1963. Dit komt tot uiting zowel in de toename der toevertrouwde middelen, als in de stijging van de uitleningen in de vorm van voor schotten en kredieten in lopende re kening. De rentabiliteit gaf in 1963 opnieuw een verbetering te zien on danks de stijging der bedrijfskosten, aldus de voorzitter, de heer C. J. van Egmond in zijn openingswoord. Ver volgens vermeldde hij, dat het stre ven, de kassier in 1963 met een volle dige dagtaak bij de bank aan te stel len, inmiddels bereikt is geworden. Als hoogtepunt noemde hij echter het genomen besluit om in Nieuw koop een bijkantoor te openen. De plannen tot stichten van een modern bankgebouw aldaar verkeren reeds in een vergevorderd stadium, zodat wellicht in de volgende maand de opening hiervan kan worden ver wacht. Voorts memoreerde voorzit ter het overlijden van een lid van de Raad van Toezicht, met name de meer J. H. Luijben, en sprak zijn erkentelijkheid uit, over al hetgeen hij in de afgelopen jaren in het be lang van de bank heeft gedaan. Hierna werd een uitvoerige toe lichting gegeven op de jaarstukken, waarna de balans en de verlies en winstrekening met algemene stem men werden goedgekeurd. De toevertrouwde middelen bedra gen 951.000; Voorschotten en kre dieten: 620.444; Reserve: 30.900; Totaal omzet: 17.041.000. Het aantal spaarders was met 75 toegenomen. Het gemiddelde spaarte goed per inlegger beliep op 31 de cember 1963: 1.150. Vervolgens ging men over tot de verkiezing, waarbij de gestelde kandidaten met bijna al gemene stemmen werden gekozen. Van de rondvraag werd door enke le leden gebruik gemaakt. NEDERLANDSE MILITAIREN LEGGEN CAMPING AAN Nederlandse militairen, gelegerd in Seedorf (Nedersaksen), zijn van plan in Bremervoerde een kampeer terrein aan te leggen voor familie leden uit Nederland. De plaatselijke autoriteiten in Bremervoerde heb ben gisteren toestemming verleend. De mannen van de 41e Pantser brigade U in Seedorf willen het ter rein voor Pinksteren klaar hebben. Ook Duitse en buitenlandse toeristen mogen er van gebruik maken. Vertrokken personen in de week van 9—17 april. C. J. G. van den Bergde Groot, Plantage 2, Wasse naar, Hogerbeetsbraat 28. M. T. G. de RuiterHeinsbergen, Roodborst- straat 38, Voorhout, Berg v. Hee-m- stedeweg 11. H. R. P. Rijks, Hoge- woerd 30, Den Haag, Mesdagstr. 13. C. J. Bardelmeijer, Hogewoerd 150a, Alphen a. d. Rijn, Reigerstr. 2. H. J. van Dijk, Rapenburg 12, Den Haag, Riouwstr. 194. W. C. Roelants, Apo- fchekersdijk 29a, Arnhem, v. Heem stralaan 76. A. A. van der Eb, Boi- sotkade 9, Den Haag, Ridderlaan 12. I. E. W. Bijlandv. d. Kamp, Hoogl. Kerkgrt 46a, Hillegom, Ernst Casi- mirln 9. B. Wielstra en fam., Mar- nixstr. 99, Wassenaar, Ter Weerlaan 118.D. Diederix en fam., Boerhaave- laan 24, Zuid-Afrika. J. Pestman en fam., Antillenstr. 186, Groningen, Madoerastr. 6a. J. A. van Kooperen Lockyer en fam., W. de Zwijger laan 42, Groot-Brittannië. J. W. A. van Belkum, Ghurchilllaan 14, Voor burg, Pr. Marianneln 231. K. Heyer- dahl, Burggravenlaan 11, Groot-Brit tannië. C. H. LadanJansen, Lijs- sterstr. 26, Leiderdorp, Hoofdstr. 57. J. Vijn, Jan van Goyenkade 19, Enk huizen, Handvastwater 45. E. M. C. BoddaertKrijnen, Gerecht 10, Am sterdam, A. Waldorpstr. 68II. C. M. L. H. P. Heijne, Hogewoerd 84, Box tel, v. Leeuwenstr. 10. M. van Buij- tene, Plantsoen 45. Pijnacker, Ko ningshof 19. T. Blangé, Schelpenkade 53a, Den Haag, Pr. Willemstr. 31. C. M. Meijer, Stadhouderslaan 24, Den Haag, Vondelstr. 157. P. Bruggen- kamp en fam., Fr. van Mierisstr. 29a, Katwijk, Hoorneslaan 683. F. A. van der Reijden en fam., J. P. Coenhof 29, Zwitserland. L. Bijker, Antillen- straat 34, Diever, Groningerweg 4. P. C. P. J. Haanen, Rijnsburgerweg 37, Weert, Maaspoort 24. J. G. de Jong, Rijnsburgerweg 2, Den Haag, M. Stokelaan 33. A. M. T. van der Leeuw, Hoge Morsweg 134, Groot- Brittannië. M. RiefHenke, Haag- weg 262, Dokkum, Hoogstraat C4. W. J. Uijlenbroek, Witte Singel 95, Nieu we Niedorp, Dorpsstr. 130. J. H. M. Beutener, Breestraat 137, Oegstgeest, Nassaulaan 18. T. J. E. van der Heij den, Noordeinde 2a, Katwijk, Wasse- naarseweg 75. M. van Traa, Rapen burg 53, A'dam, Taksteeg 11IH. L. Tisseur en fam., Zijlsingel' 72, Voor- W. A. van Rijn en fam., Ten Katestr. 5, Rijswijk ZH, Vedelstr. 5. J. Jas- perse, Hogewoerd 152, Katwijk, Drie- plassenweg 17. G. J. van der Poel, Hoge Rijndijk 211, R'dam, Mathenes- serdijk 191e. W. M. vn Loon, Lorentz- kade 15b, Lisse, Gladiolenstr. 23. E. A. Hagen, Lijsterstr. 1, Hilversum, Hyacinthenlaan 67. J. S. Meijer, Wit te Rozenstraat 21, Sassenheim, Kerk- laan 78. R. G. van Welzenis, Boisot- kade 5, R'dam, Statenweg 73c. E. SpoorSchmhlt, HogewoetfQ 88a, Oegstgeest, Spaargarenstr. 28. J. J. W. M. Sjarbaini, Kaiserstr. 34, "Den Haag, Columbusstr. 278. B. J. H. B. Jonkman, Noordeinde 2a, Spijkenis- se, P. A. de Genestetstr. 3b. D. I. M. van Sprang, Lange Mare 71a, Til burg, v. Limb. Stirumstr. 15. J. M. van den Heuvell, Zoeterw. singel 26, schoten, Jan van Goyenplantsoen 64. A'dam, Bloemgrt 66II. J. K. Buijn, Dilenburgerstr. 6a, Katwijk, Drie- plassenweg 17. J. J. Spoor, Joh. de Wittstr. 16, Oegstgeest, Spaargaren- straat 28. Gevestigde personen in de week van 917 april. P. A. Coumou en fam., arts, Plantsoen 5. A. Hoogwout en fam., econoom, Warmonderweg 17 E. M. Hauber, Pieterskerkgrt la. T. W. J. van Agt, Noordeinde 51a. P. Issa, Oude Vest 35. R. M. L. Zschu- sohen, onderwijzeres, Jan v. Goyen kade 19. P. v. Kogelenberg, P. Paal- tjenspad 3. M. G. A. NoutMeijer, Hoge Rijndijk 42. W. A. Boerma, Vinkenstr. 6. W. BloemendaalCli- teur, Jeruzalemhof 12. M. J. Kals- beek, Stadhouderslaan 24. J. E. Mul ler, Haarlemmerstr. 216a. M. M. J. Hendriksen, ziekenverzorgster, Rijnsburgerweg 10. K. Roos, Haven 40. H. J. Schoonewelle, hulp in de huish., Plantsoen 5. J. M. U. H. van der Blom, verpleegster, Oude Rijn 51 H. K. Duker, kok, Utr. Jaagpad 114. T. J. M. Laagland—Zandbergen, Co- relllstr. 82. J. G. Kerkhof, Rapen burg 24. G. W. van de Wiel, verte genwoordiger, Janvossensteeg 5. M. P. Priester, militair, Noordeinde 2a. R. Kuiken, Haarlemmerweg 63a. K. A. H. Hesselink, Groenhovenstr. 16. Y. den Hertog, 1.1. verpleegster, Lage Rijndijk 17c. M. H. van der Velden, Rijnsburgerweg 60. T. Lodder, ge zinsverzorgster, Haarlemmerstr. 270. A. Mechelsevan Klaveren, Boer- haavelaan 2. A. Visser, Papengracht 28. R. E. Werner, verpleegster, Rijns burgerweg 10. G. I. L. Fossen, 1.1. verpleegster, Houtlaan 55. V. Meyer en fam., Bernhardstraat 16. J. C. A. MannieNijssen en fam., v. 's Gra- vesandestr. 77. L. M. GuerainWind- mijer en fam., Duinhof 9. P. J. Pol derman en fam., Sohelpenkade 24. P. Koenen en fam., militair, Marnix- straat 99. P. Otten, bouwk. tekenaar Stieltjesstraat 43. J. W. Hoegen, kan toorbediende, Haarlemmerstr. 216a. H. F. Geerlings, militair, H. Gorter straat 4. P. J. J. Wirh, militair, Ka naal weg 81. C. M. de Jongde Bles, Diemelstr. 8. P. Visservan den Heu vel, verpleegster, Witte Singel 68. A. C. M. van Ruiten, Marislaan 45. A. M. van Leeuwen, verpleegster, en B. G. M. de Nooy, 1.1. verpleegster, beien Hooigracht 15. A. H. M. Pie- laatBanda, Corellistr. 80. F. M. Fa- ber, secretaresse, Zoeterw. singel 106 J. Willemse, kelner, Lijsterstraat 28. N. van Ginkel, Verdamstr. 54. C. A. M. A. I. Houpperichs, ass. huish. Rijnsburgerweg 10. A. B. C. Mulder, Langebrug 28a. G. J. C. M. van Lies hout, Breestraat 121a. J. van Keke ren, militair, Noordeinde 2a. W. van Klaarbergen, militair, Vondellaan 40 P. J. van Leeuwen, cheffin verkoop ster, Breestraat 137. W. de Jong en fam., militair, Marnixstraat 151. P. C. M. Hartman—Vertiijde, Floresstr. 32. T. F. M. Waayers, Breestr. 121a. N. C. Stikkelman, Klikspaanweg 17. C. A. Oliemans, betonijzervlechter, Joubertstr. 26a. H. A. S. Wijbenga, Burggravenlaan 197. H. C. B. Ha- vers, tuinbouwkundige, Leeuwerik- straat 29. POSTE RESTANTE Ik herinner me nog, dat jaren geleden in verschil lende tijdschriften in bin nen- en buitenland arti kelen verschenen met on geveer de volgende titel „Het vervoer te land, ter zee en door de lucht op de postzegels van verschillen de landen". Intussen is dit ge bied zo enorm groot geworden, dat veelal slechts één van de genoemde onderwerpen door een bepaald verzamelaar wordt verzameld, waaraan hij dan nog meestal zijn handen vol heeft. Vooral het vervoer door de lucht heeft vele aanhangers en wel in de eerste plaats onder de luchtpostverzamelaars, maar ook onder een bepaalde groep beeld verzamelaars. Daarnaast telt ook „het vervoer ter zee" of „sche pen op postzegels" en zeker in Nederland vele aanhangers. Wist u bijv., dat onze streekge noot, de heer W. Amons te Zaan dijk, een zeer grote verzameling „Schepen op postzegels" onder houdt? Het vervoer te land en daar van speciaal „de spoorwegen op postzegels" telt niet alleen in ons land, maar ook in andere landen een in verhouding veel geringer aantal discipelen en dat ondanks het feit, dat spoorweg motieven op postzegels al vrij oud zijn, al moet worden toege geven, dat pas in de jaren na 1930 door verschillende 100- jarige spoorweg jubilea 't aan tal zo groot werd, dat er van een verzameling sprake kon zijn. Engeland en de Ver. Staten vergaten in 1925 resp. 1929 hun 100-jarige spoorweg jubilea, maar België en Duitsland waren in 1935 met een serie ter herden king van de 100-jarige spoorwe gen present, in 1937 gevolgd door Oostenrijk en in 1939 door Ne derland, om er maar enkele te noemen. De USA herstelde de „onvergeeflijke" fout in 1944 en gaf toen maar een postzegel uit ter herinnering aan het feit, dat 75 jaar geleden (in 1869 dus) de eerste „Pacific-spoorlijn" gereed kwam en in 1952 een zegel voor het 125-jarig bestaan van de spoorwegmaatschappij Baltimo re-Ohio. Na de tweede wereldoorlog zijn er weer verscheidene spoor wegjubilea door verschillende landen door middel van postze gels herdacht (waarvoor postze gels niet al goed zijn!), o.a. door Denemarken en Zwitserland (in 1947), India (1953), Egypte ('56), Luxemburg (1959), Pakistan (1961), Finland (1962). Duitsland en Oostenrijk herdachten intus sen reeds weer hun 125-jarige spoorwegen 1960, resp. 1962), ter wijl ons land dit jaar de 125-ja rige Nederlandse Spoorwegen per postzegel zal herdenken: 1839-1964. Wie thans met dit gebied' nog zou willen beginnen, zou ik di rect de volgende raad willen ge ven: maak het gebied niet groter dan noodzakelijk is. Houdt u zich werkelijk aan postzegels, waar het spoorwegmotief hoofd zaak is. De zucht van vele ver zamelaars (zo o.a. ook van de heer H. Weber in zijn artikel „Eisenbahnmotive auf Postwert- zeichen" in Der Sammler Dienst te Coburg/Bayern jaarg. 1962, blz. 1000 e.v.) om er van alles met de haren bij te slepen, is veelal dwaas. Wie kerken op postzegels verzamelt en daarbij op een zegel met ëen stadsge zicht toevallig nog ergens het puntje van de toren van een be paalde kerk ontdekt, is op de verkeerde weg. Er is gelukkig nog geen cata logus op dit gebied, u bent dus nog heer en meester in het be grenzen van uw verzameling. Wat zo'n verzameling van de oudste modellen stoomlocomo tieven tot de allermodernste die- selelektrische en elektrische mo dellen toe 'n pracht stuk aan schouwingsmiddel voor school, huis en vereniging is, behoef ik u waarschijnlijk niet te vertel len. Succes bij uw speurtocht door het gebied der „spoorwegen op postzegels"! Een interessant boek voor lief- bers van dit gebied is: Het IJze ren Paard door Marie-Anne As- selberghs. Uitgave van „De Be zige Bij", Amsterdam 1959. K. E. KöNIG

Leidse Courant | 1964 | | pagina 18