Zwaardere straffen voor rijden onder invloed? VERGADERING R.K. WERKNEMERS IN DE INDlISTRIëLE BEDRIJVEN Pracht handen Verkenningsvluchten van V.S. boven Cuba worden voortgezet De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN WOENSDAG 22 APRIL 1964 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 2 WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR MINISTERS OVERWEGEN Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit. Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed Spéértegoed I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de 6paarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Advertentie) Gisterochtend is in het Kurhaus te Scheveningen de driejaarlijkse alge mene vergadering van de Neder landse Katholieke Bond van Werk nemers in Industriële Bedrijven „St. Willibrordus" geopend, De bond, die deel uitmaakt van het Nederlands Katholiek Vakverbond, telt ongeveer 44.500 leden. Na de opening en verwelkoming van de rond 500 aanwezigen, waar onder vertegenwoordigers van an dere vakbonden, ook uit Zwitserland en Duitsland, stelde de bondsvoor zitter, de heer H. M. de Groodt, een ondergeschikt agendapunt aan de orde in afwachting van de komst van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Bot terdam. Na aankomst en begroeting van de bisschop hield de heei Dè Groodt zijn congresrede. Allereerst besprak hij de loonontwikkeling. Hij zei ver heugd te zijn dat na het tot stand komen van het loonakkoord de Stich ting van de Arbeid met open oog voor de werkelijkheid de nieuwe loon- voorstellen beoordeelt. Steeds meer wint de mening veld dat het niet juist is dat ongeorganiseerden ten volle delen in de resultaten van het overleg, dat door de bond met de werkgevers wordt gevoerd. Er wordt naar oplossingen van dit probleem gezocht, aldus de bondsvoorzitter. Hij verheugde zich erover dat eer daags een rapport zal verschijnen van een gezamenlijke commissie der drie vakcentrales inzake vermogens- aanwasdeling door de werknemers. Hij noemde het onbegrijpelijk dat de onrechtvaardige situatie in de ver mogensverdeling nog steeds voort duurt. Tenslotte zei spreker dat de erkenning van de waarde van de mens verlangt dat zijn arbeid zinvol is. In plaats van een steeds verder gaande specialisatie, waardoor de ar beid tot de meest eenvoudige rou tine wordt teruggebracht, moet wor den gestreefd naar taakverruiming, in het bijzonder voor de laagste func ties. en nimmer ruw of schraal Hamea-Gelei (Advertentie) REDE VAN MGR. JANSEN Mgr. Jansen, die hierna aan het woord kwam, veroordeelde de onge organiseerde werknemers, die z.i. slechts parasiteren. Organisatie noem de hij noodzakelijk. Het gaat er om mens te zijn en ook te blijven. Voor de christelijke katholieke mens is de zondagsrust van groot belang. „Al le krachten moeten worden inge spannen om deze wekelijkse rust periode zoveel en zo lang mogelijk te handhaven," aldus de bisschop. Voor allen zag hij de taak door rechtvaardigheid en liefde christen te zijn, ook in het bedrijf. Het goede voorbeeld heeft een grote uitwer- ging op het geestelijke klimaat. Hij wenste het congres veel succes toe als bouwsteen bij de opbouw van een christelijke wereld. ALPHEN AAN DEN RIJN Cuariento wint clubontmoeting Avanti/Van Arkel De elubontmoeting, die Avanti in sa menwerking met sporthuis Raaphorst tegen Jan van Arkel uit Gorinchem or ganiseerde, is een overwinning gewor den voor R. Guariento van de organi serende vereniging. Om 11 uur gingen 14 amateurs, 16 nieuwelingen en 18 adspiranten van start; al na tien km. waren het B. Wols- wijk en C. Jansen, die de lont in het kruitvat wierpen door samen aan de haal te gaan. Zij kregen 100 meter, maar werden spoedig door de groep achter haald. Na 20 km. viel de beslissende ilag. Weer was het Jansen die demar reerde: Guariento en Versignie spron gen mee en ondanks verwoede pogingen van Blakenburg en Van Bleek bleven de drie vluchter» ongrijpbaar. Na 50 km werd Jansen door een lekke band te ruggeworpen en demarreerde Guariento met succes. Hij bouwde een mooie voor sprong op en finishte onbedriegd. Bij de nieuwelingen waren het de gas ten. die de lakens uitdeelden, alleen v. Amsterdam en v. Lith wisten hier wat tegenin te brengen. Uitslagen: amateurs: 1 R. Guariento, 2 Versignie, 3 v. Beek. Nieuwelingen: 1 A. de Raade, 2 F. Hobo, 3 H. van Amsterdam. Adspiranten: 1 P. van Lith, 2 H. Zuid- wijk, 3 J. Wolvers. De ministers van justitie en van verkeer en waterstaat voelen wel iets voor de invoering van hogere maxi mumstraffen voor verkeersongeval len, veroorzaakt door alcoholgebruik. Zij menen echter, dat dit niet bij incidentele wetswijziging moet ge beuren, maar dat het voorkeur ver dient spoed te maken met het wets ontwerp nieuwe gedragsregels voor weggebruikers. Dit blijkt uit het antwoord dat de ministers Scholten en Van Aartsen hebben gegeven op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid mej. mr. A. P. Schilthuis (PvdA) over alcoholgebruik en verkeersongeval len. Statistische gegevens over het aan tal verkeersongevallen, door alcohol gebruik veroorzaakt, zijn in hun to taliteit niet beschikbaar, zo schrij ven deze bewindslieden. Wel is be kend hoeveel onherroepelijke ver oordelingen jaarlijks worden uitge sproken wegens het veroorzaken van de dood of van zwaar lichamelijk letsel door schuld van bestuurders die onder de invloed van het ge bruik van alcoholhoudende drank verkeerden. GERINGE STIJGING De volgende, aan opgaven van het centraal bureau voor de statistiek ontleende, cijfers (de laatste beken de zijn die over 1962) kunnen ter vergelijking dienen. Bij het beoor delen van de percentages van stijging dient uiteraard rekening te worden gehouden met de sterk toegenomen verkeersdichtheid Aantal veroordelingen volgens ar tikel 36, derde lid, van de wegen verkeerswet: 1956 57; 1962 88; stijging 1956-1962 in pet: 54. Aantal geregistreerde verkeerson gevallen: a. in totaal: 1956 128.814; 1962 204.984; stijging 1956-1962 in pet: 59. b. Waarbij personen om het leven zijn gekomen: 1956 1.534; 1962 1.956: stijging 1956-1962 in pet: 28. c. Waarbij personen ernstig zyn gewond: 1956 19.198; 1962 28.085; stijging 1956-1962 in pet: 46. Al blijkt uit dit overzicht, dat de cijfers van de hierboven bedoelde veroordelingen minder dan 0,3 pet uitmaken van die der verkeersonge vallen waarbij personen zijn gedood of ernstig gewond, de bewindslieden zien hierin zeker geen reden tot ba gatellisering. Dat deze vorm van ver- keerscriminaliteit voorkomt, achten zij op zich zelf reeds verontrustend. ZWAARSTE STRAF In artikel 36, derde lid, van de wegenverkeerswet is de zwaarste straf bedreigd welke ons recht voor schuldmisdrijven kent. Het daarin gestelde maximum van drie jaar ge vangenisstraf is vier maal zo hoog als dat voor het veroorzaken van dood door schuld In het algemeen- Voor opzettelijk begane ernstige misdrijven kent ons recht uiteraard hogere maxima, doch zelfs daarvoor legt de Nederlandse rechter, in over eenstemming met de hier te lande bestaande inzichten en opvattingen omtrent strafrechtelijke bejegening, slechts relatief zelden een vrijheids straf van drie jaar of meer op. INTREKKEN VAN RIJBEWIJS Uit het vorenstaande mag intussen niet worden afgeleid, aldus de heren Scholten en Van Aartsen, dat zij bij voorbaat geheel afwijzend zouden staan tegenover een verhoging van het geldende maximum. Zij zien inte gendeel, in het bijzonder ook voor wat betreft de bijkomende straf van ontzegging der rijbevoegdheid welke overigens, in bepaalde geval len van recidive bij verkeersdelicten, voor de duur van tien jaar kan wor den opgelegd wel redenen voor het in overweging nemen van een verzwaring van de bestaande wette lijke strafpositie. Zulk een verzwa ring is in het door prof. mr. A. D. Belinfante opgestelde ontwerp van een nieuwe wegenverkeerswet trou wens ook voorzien. VEILIGHEID Zy zijn echter van oordeel, dat de behoefte aan vernieuwing van het verkeersrecht zich op dit punt niet duidelijk zoveel sterker dan op an dere punten doet gevoelen, dat hier voor een incidentele wetswijziging voldoende gemotiveerd zou zijn. Zij geven er dan ook de voorkeur aan, voor wat het nemen van wettelijke maatregelen betreft, de aandacht te concentreren op de ontworpen nieu we gedragsregels voor weggebrui kers en het bedoelde wetsontwerp, met de verdere behandeling waar van hunnerzijds zo veel mogelijk spoed zal worden betracht. Hierbij merken zij nog op, dat ook andere dan wettelijke maatregelen ter bevordering van de veiligheid van het wegverkeer hun voortduren de aandacht hebben. Met name op het gebied van de voorlichting heb ben voorts particuliere organisaties, zoals het Verbond voor Veilig Ver keer, een belangrijke taak, naast die van de overheid, te vervullen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat de Verenigde Staten hun verken ningsvluchten boven Cuba zullen voortzetten. In verband met berichten over door Fidel Castro geuite klachten over Amerikaanse schendingen van het Cubaanse luchtruim zei de woord voerder: „Wij beschouwen de vluch ten noodzakelijk om herhaling van het in 1962 tegen ons gepleegde be drog te voorkomen". Hij zei verder dat de verkennings vluchten een vervanging vormen voor de inspectie-ter-plaatse, waar mee de Russen in oktober 1962 ak koord gingen, doch waarvoor Fidel Castro zijn toestemming weigerde. Het aantal raketbases op Cuba is de afgelopen 15 maanden zeker niet uitgebreid, zo is gebleken uit de bo ven Cuba uitgevoerde verkennings vluchten. Over de berichten dat Rusland van plan is meer troepen van Cuba te rug te trekken werd medegedeeld, dat de uittocht voortgaat en dat de militairen die achterblijven veelal 'n taak by de opleiding hebben,. Bij een bruiloftsmaal in Rome hebben gisteren veertig mensen voedselvergiftiging opgelopen. Van vijf is de toestand ernstig. VONNISSEN IN ZAAK AANSLAG OP ROTTERDAMSE POLITIEAGENT De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de gebroeders Arend en David van D. resp. een 23-jarige los werkman en een 35-jarige construc tieschilder, beiden uit Rotterdam, veroordeeld tot elk 10 jaar gevange nisstraf. Zij stonden 14 dagen geleden terecht wegens poging tot moord op de 27-jarige Rotterdamse politie agent Beint Nijenhuis. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpen rallye 1964. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Muziek voor de kinderen (gr.). Moderne orkestwerken (gr. 10.30). 11.00 Voor de zieken. 11.45 Van alle markten thuis: plaatjes die verschij nen, blijven en verdwijnen. 12.15 Le ven op het land, gesprek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week, lezingen. 13.00 Nieuws. 13.15 Oude kamermuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Lichte or kestmuziek (gr.). 14.30 Joodse melo dieën (gr.) 14.40 Geef acht op de ja ren, klankschets over de tweede we reldoorlog (IV). 15.00 Gelders orkest en solisten: moderne en klassieke muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Muziek uit het Engeland van Shakespeare (I.) 17.00 De Bankkoe- riers, hoorspel (5). 17.30 Schoolzang. 17.45 Licht instrumentaal trio. 18.00 Lichte grammofoonmuziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht ensemble: muziek uit de twintiger jaren. 18.50 Sociaal perspektief, lezing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Koorzang: geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant 19.50 Grammofoonmuziek. 20.00 Met open vizier: radio dokumentatie bij het 15-jarig bestaan van de NATO. 20.35 Samen uit Samen thuis, ge varieerd programma. 22.00 Kerkor gelconcert: oude en moderne muziek. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Platennieuws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. verkoudheid? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! (Advertentie) Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht en lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnas tiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Cu rieuze bezettingen: klassieke kamer muziek (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huis houdelijke zaken, praatje. 11.15 Ge varieerd muziekprogramma (gr.). 12.00 Licht ensemble met zangsolist. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsle ven, lezing. 12.43 Licht instrumentaal sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Vrouwenkoor en pianobegelei ding. 14.30 lm Weissen Röss'l, operet te (verkorte uitvoering). 15.30 Orgel concert: oude muziek. 16.00 Van vier tot vyf, een radioprogramma in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie: Landbouwpolitiek 1964. Hierover spreekt de heer T. Tolman, lid van de Tweede Kamer. 18.30 Licht orkest met zangsoliste. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kameror kest en klarinettekwartet: klassieke en moderne muziek. 20.40 Zo nodig moord, hoorspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria: nieuwe grammofoon platen. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Voor de bouw. 15.45 Pauze. 16.0016JL5 Voor de kinde ren. 19.30 Gevraagd: warmte, docu mentaire over verwarming in Neder land. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Estrada, theater-reportage. 20.50 Televizier. 21.00 Jeugdproces, toneel spel, 22.25 Whisky-four, reportage over het stuntteam van de Konink lijke Luchtmacht. NTS: 22.5022.55 Journaal. 70) „Die is het", zei ik. „Lammersfield heeft hem bij mij gestuurd en hij zal het zaakje voor mij opknappen. Dat is waar ook, ik zou het bijna verge ten, hij heeft gevraagd, of je on middellijk naar zijn kantoor wilt gaan; hij moet je spreken. Ik heb be loofd, dat je zou komen." „Waar kan ik hem vinden?" vroeg Billy. „Ik weet het niet", zei ik, „maar de inspecteur zal je wei op de hoogte brengen". Toen liet ik mijn stem da len. „Vertel hem vooral niet, dat Lam mersfield geld van Prado geleend heeft. Ik heb dat verzwegen; voor de rest kan je hem de waarheid zeggen." Billy knikte en sprong op van het bed, waarin hij reeds een aardig kuil tje had gevormd. „In orde", zei hy. „Als ik het onder weg niet vergeten ben, zal ik doen wat je gezegd hebt." „En Billy", vervolgde ik t>ezorgd, „let goed op Mercia. Ik vrees niet zozeer Guarez en zijn bende. Gor don zit hun op de hielen; maar ik denk aan die schurk van een Sangatte. Nu weet hij, dat ik aan handen en voe- en gebonden ben, zou het mij niet ver wonderen, dat hij de een of andere smerige streek zal trachten uit te ha len, als hij de kans schoon ziet.'' „Ik zie in 't geheel niet in, wat hij kan doen", zei Billy. „Mercia is bij de Tregattocks en mij dunkt, dat zij daar volkomen veilig is." „Dat hoop ik", antwoordde ik, „maar ik zou Sangatte niet verder vertrouwen dan ik hem zag." Billy legde zijn hand geruststellend op mijn schouder. „Dat zou ik ook niet, ouwe jongen", sprak hij, „maar maak je niet be zorgd. Ik bel haar op, zodra ik bij Gordon klaar bert, om mij te over tuigen, dat alles in orde is. Morgen ochtend ga ik direkt naar haar toe en neem haar mee naar het gerechtshof, evenals ik vandaag heb gedaan." Ik stond op en greep zijn hand. „Dank, William, duizendmaal dank", zei ik. ,Jy bent, wat in de bijbel ge noemd wordt, een hulp in de nood." Hij lachte en liep naar de deur, die hij een forse knokslag gaf, ten einde de agent zijn verlangen ken baar te maken, dat hy het vertrek wilde ontruimen. „Als ik nog lang met jou omga, word ik nog een schriftgeleerde" lachte hij, terwijl hij over de drem pel stapte. Die avond ontving ik geen bezoek meer; er gebeurde niets bijzonders, tol, de volgende morgen, een half uur voor ik moest verschijnen, mijnheer George Gordon by my binnengela ten werd. Hij droeg een klein zwart leren tasje, maar met uitzondering van dit, geleek hij meer dan ooit op een leeglopende fat, zoals er dage lijks honderden in Bondstreet hun tijd lopen te verknoeien. „Dat is zeer vriendelijk van u, om mijn gekwelde geest eens te komen verlichten", zei ik. „Toevallig sat ik er juist over te denken, of u voor de zitting nog bij mij zoudt komen." Hij legde zijn tas op tafel en keek my met zijn vermoeide ogen aan. „Mijnheer Burton", begon hij. „Nietr tegenstaande ik rijksadvocaat ben, heb ik het toch erg druk, doch ik zet alles wat ik onderhanden heb op zij, tot uw zaak is afgehandeld." Ik lachte vriendelijk. „Daar bof ik bij", verklaarde ik. „Alleen begrijp ik niet, welk doel u daarmee heeft" Hy deed zyn tasje open en haalde er verschillende vellen beschreven papier uit. „Ik hoop daarmee te bereiken, dat ik het voorrecht zal genieten, u beter te leren kennen. Uw talenten, mijn heer Burton, zijn van dien aard, dat een politicus er nuttig gebruik van zou maken." Ik haalde mijn schouders op. „Wel nu", zei ik, „nu Prado dood is, zal ik in die richting een betrekking zoe ken." Hij trok zijn stoel bij de tafel en spreidde de papieren uit. „U heeft er zeker geen speciaal be zwaar tegen, dat ik vandaag niet in verzet kom tegen verlenging der pre ventieve hechtenis", vroeg hij, terwijl hij mij scherp aankeek. „Het hangt er van af, wat u een speciaal bezwaar noemt", zei ik. „In dien u het gedaan kunt krijgen, dat de rechter my op borgstelling in vrij heid stelt, of hoe heet dat, dan zal ik geen bezwaar maken. Nu Guarez en zijn bende nog vrij rondlopen, zou ik graag hier vandaan willen, al was het alleen maar, om Mercia te be schermen." „Miss Solano staat reeds onder be scherming", zei hij kortaf. „Er is een particuliere detective aangesteld, om het huis van de familie Tregatttock dag en nacht te bewaken; wat Guarez en de anderen betreft, tegen hen is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Het is nu slechts een kwestie, om hen te vinden." „Het schijnt mij toe", verklaarde ik vol bewondering, „dat ik niet be ter kan doen, dan de gehele zaak aan u over te laten." Hy knikte. „Ik zie er geen heil in, vanmorgen tegen de politie in verzet te komen. Hun bewijsmateriaal is te groot voor de rechter om de zaak af te wij zen. Sangatte en een van zijn bedien den zijn bereid onder ede te ver klaren, dat u te middernacht het huis heeft verlaten en wij hebben slechts de verklaring van miss So lano en mijnheer Logan om hun be waring te weerleggen." „Hoe laat is Prado vermoord?" vroeg ik. „Tussen half één en één ongeveer Hij schijnt vroeger in de avond iemand op bezoek gehad te hebben en toen kwam even na middernacht een ander of misschien dezelfde terug." „Maar hoe kwam de politie in 's he melsnaam er achter, dat hij Northcote was?" viel ik hem in de rede. „Hij scheen enige papieren in zijn zakken te hebben; van welke aard ze waren, weet ik niet, maar blijkbaar voldoende om hun een wenk in de goede richting te geven. Zij telegra feerden naar Maurice Furnival en hij verklaarde bij 't confronteren met het lijk onmiddellijk, dat het zijn neef was. Hij vertelde aan de politie, dat hij, van af het eerste ogenblik dat u te Ashton kwam, gevoelde, dat u een indringer was." „Dat zijn verzinsels van een aarts leugenaar als Maurice", zei ik on verschillig. „Hoe kwamen zij achter myn naam?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2