Katwijkse vissers kregen zware straffen opgelegd MINISTER BOT BEZOEKT MORGEN DE UNIVERSITEIT VAN NIJMEGEN MIDDELEN DER BOERENLEENBANKEN IN 1963 ZEER STERK UITGEBREID ™tTv.™ B^'v^fbeï^n ^ke universitaire Plechti«heden^_n C.A.O. bouw wordt juist toegepast Oriëntatieprijs rund vlees vastgesteld DINSDAG 21 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT voor de navigatie geheel aan matroos H. over te laten, die onvoldoende heeft opgelet. KEN WEEK De Raad voor de Scheepvaart heeft schipper C. v. d. P. uit Scheveninigen voor drie maan/den de bevoegdheid De Raad voor de Scheepvaart heeft Tenslotte heeft de raad schipper ontnomen als schipper te varen op de 49-jarige heer A. O. uit Katwijk P. P. uit Katwijk aan Zee gestraft zeevissersvaartuigen. Schipper L. K. a. d. Rijn de maximumstraf opgelegd door hem voor vier maanden de be- uit Katwijk aan Zee weid gestraft door hem voor de tijd van twee ja- voegdheid te ontnemen als schipper met één week. Zij hebben, volgens ren de bevoegdheid te ontnemen als te varen op zeevissersvaartuigen. het oordeel van de raad, beiden schuld stuurman te varen op zeevissersvaar- Hij was op 11 juli 1963 met de mo- aan de aanvaring van het vissers- tuigen. torkotter „Maryanne" WR 7, op de vaartuig „Maria" KW 202 en de „Jac- Op 14 november 1962 was hij met de Noordzee in aanvaring gekomen met zon 1" SCH. 91 op 27 maart 1963 motorlogger „Voorwaarts" KW 140, het Deense vissersvaartuig „Karin op de Noordzee. Schipper v. d. P. treft op ongeveer zes kilometer bezuiden Lodberg". Volgens de raad heeft hij verreweg de zwaarste schuld. Hij Egmond aan Zee gestrand. De heer scbuld aan deze aanvaring. Hij heeft heeft willens en wetens de verant- O. - ten tijde van deze réis mede- een ernstiSe fout gemaakt door van woordelijkheid voor de navigatie van eigenaar van het schip kwam op de de bru& we& te Saan en ongeveer zijn schip overgelaten aan een to- monsterrol voor als matroos, doch een uur de verantwoordelijkheid taal onervaren knaap van 15 jaar. trad op als schipper, hoewel hij daar toe geen papieren had. Hij was slechts in het bezit van een verlopen diploma als stuurman aan boord van stoom- vissersvaartuigen. Volgens het oordeel van de raad heeft hij door een schromelijk tekort aan bekwaamheid en verantwoor delijkheidsbesef gefaald. Hij heeft de Decca-navigator totaal verkeerd ge bruikt. De raad meent dat de be trokkene zo ernstig is te laken, dat dit in straffen nauwelijks is uit te druk ken. aanbod dat door de katholieke uni versiteit met graagte is aanvaard. Kennis nemen van de bouwactiviteiten Op de terreinen van de medische De minister van O, K en W, mr. faculteit (45 ha), waar thans de Th. Bot, brengt woensdag een be- grootste bouwcapaciteit heerst, wordt zoek aan Nijmegen om kennis te ne- nu gewerkt aan de vestiging van po- men van de ontwikkeling van de liklinieken, laboratoria, operatieza- De Raad voor de Scheepvaart heeft Katholieke Universiteit. De minis- 1™, collegezalen^ alsmede een reeks de 41-iarise schipper W R uit Kat- ter wordt om half elf ontvangen door van verpleeginrichtingen. De bouw wijk aan Zee gestraft door hem voor de president-curator, prof. dr. R. R. van een kinderriekenhuis en van de de tijd van zes maanden de bevoegd- Post, die hem zal rondleiden over de tandheelkundige mst.tuten vordert heid te ontnemen als schipper te va- terreinen van het landgoed „Heijen- het snelst, ren op zeevissersvaartuigen. Hü was dael", waar het gonst van de bouw- op 26 september 1962 met de motor- activiteiten; aan de bouw- en inrich- dï sector van de a-faculteiten trawler Aibertha Hendrika" KW 81, tingskosten namelijk spendeert de komt nu eerst de centrale biblio- vastgelopen op Kentish Knock Bank. Katholieke Universiteit jaarlijks een theek aan bod, waarvoor de rijks- De raad is van oordeel dat over bedrag van 25 miljoen gulden. In het ,.d!?er. da®en /ter- de navigatie van schipper R. weinig totaal heeft de universiteit op „Heij- 'eend. De bibliotheek zal uiteindelijk eoeds is te zecgen endael" tot nu toe voor 125 miljoen een capaciteit van 2 miljoen boeken Hü heeft gevaren zonder behoor- gulden geïnvesteerd. Aangenomen hebben. Het volgend jaar wordt hier lijk bestek bü te houden en hij heeft wordt, dat deze ontwikkeling nog ook begonnen met de vestiging van de beschikbare navigatiemiddelen on- 15 tot 20 jaar op dezelfde wijze voort- het)psycMngssch "jstrtuut, datsmds gebruikt gelaten Hij is tor ruste ge- «aat, waardoor op een uiteindelijke 1947 m een noodbehuizing is onder gaan zonder voldoende orders achter investering van minstens nog 375 gebracht. te laten en heeft koerswijzigingen miljoen gulden moet worden gere- Ondertussen moet met spoed nog toegepast zonder dat hij wist waar kend. En dat, terwijl alleen al voor een reeks van gebouwen voor de Volgens bekendmakingen uit Parijs zullen prins Charles Hugues de Bourbon Parma en prinses Irene op woens dag 29 april, in Rome trouwen in de Basiliek van Maria de Meerdere. Deze fotocombinatie toont links het hoofd altaar van de Basiliek en rechts het altaar in de Borghe se-kapel. Aan dit altaar zal bet huwelijk worden vol trok ken. zijn schip zioh bevond. 1964 de exploitatiekosten op 40 mil joen gulden zijn begroot. Nederlandse Handelsmissie naar Rood-China faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen verrijzen op het daar voor bestemde gedeelte van „Heij- In grote lijnen Is bepaald, dat de endael". medische faculteit en de faculteit dier Wiskunde en natuurwetenschap- Het rijk neemt 95 pet. van de bouw en exploitatiekosten voor zijn reke- pen, voorrang hebben boven de a-fa- JX* mini* culteiten. Het stichten van een repre- Jf6' S i!.S' sentatieve aula komt waarschünlük ter woensdag laten zien dat het hier- - on voor beschikbaar gestelde bedrag pas over 15 of M jaar aan de orde, wQrdt resterende 5 dat dankzij een geste van de Neder- landse Hervormde Gemeente in Nij- g01 ,)™j" hii^n moven die heeft aaneehoden de Bro- kaPltele som. komt jaarlijks bijeen Gistermiddag b een uitgebreide Ne- te Stevenskerk na de voltooiing vi^lifte bijdragen van katho- derlandse handelsmissie van Schiphol van de restauratie volgend jaar, ter keke Nederlanders, naar communistisch China vertrokken, te rteUen voor belang- Over het algemeen wordt de CAO voor de bouwnijverheid op een juis te manier toegepast. Er zijn echter enkele uitzonderingen, zo hebben de aLaux organisaties van werkgevers en werk- dieer af van enkele bedrijven gingen stichting van het tentoon- nemers jn de bouwnijverheid in een er zelfs twee mee en verscheidene deel- stellmgsgebouw by het Gemeentemu- gezamenlijk communiqué meege- nemers die allen voor eigen rekening ;leu? in u deeld. Hierin wordt gesteld, dat beide nemers, aie auen voor eigen rexening derdjang bestaan van het museum Dartiien verantwoordelijk ziin voor meegaan, namen hun vrouw mee „f^eel in gebruik werd genomen, g«de na" vaï de ^AO „Wij blijven drie weken weg aldus blijkt een bedrag van f 1.932.500 dus de heer Van den Berg op Schiphol. „Na bijna twee miljoen gulden, gemoeid De werkgevers moeten een loyaal Peking zullen we nog Sjanghai bezoe- te zijn. Mede om het gebouw geheel gebruik maken van de beloningsmo- ken en Kanton, waar dan juist de grote aan zijn bestemming te doen beant- gelijkheden, in het bijzonder wat be- jaarlijkse beurs aan de gang zal zijn. woorden moeten diverse voorzienin- treft de toepassing van de prestatie- Daar zullen we ons een goed beeld kun- gen worden getroffen, waarvoor de beloning en de mogelijkheid om de nen vormen van de produkten, die Chi- gemeenteraad een aanvullend krediet basisionen met vijf procent extra te na kan uitvoeren. Via Hongkong, Tokio van f 182.500 beschikbaar heeft ge- verhogen als dit nodig is om de zwar- en de Noordpool komen we dan tegen steld. Bij raadsbesluit van 23 janu- te lonen te witten. De werknemers het midden van mei weer terug op ari 1961 wérd een krediet van mogen daarentegen geen hogere eisen Schiphol". f 1.750.000 toegestaan. stellen dan in de CAO is overeenge- komen. Ze moeten een normale werkprestatie leveren, waartoe zij overigens ook moreel verplicht zijn. Nadruk. Beide partijen stellen in het com muniqué nadrukkelijk, dat zij het pu bliceren vanuit hun gezamenlijke verantwoordelijkheid. Zij willen hier temeer nadruk op leggen, omdat aan de verbetering van de positie van de bouwvakarbeiders prioriteit is gege ven. Dit mag niet los worden gezien van de poging om de bouwnijverheid als producent van de voor het gehe le volk zo belangrijke bouwwerken zo goed mogelijk te laten werken. Centrale Kamer van Handelsbevorde ring;, die deze reis naar de Chinese volksrepubliek heeft georganiseerd. Doel is de bevordering van de handel tussen Nederland en Rood-China in de ruimste zin des woords. Het bedrijfsleven toonde voor dit Initiatief veel belangstelling. Een 30-tal bedrijven vaardigde een vertegenwoor- Den Haag heeft expositiegebouw van 2 miljoen SPAARTEGOED 14 PROCENT HOGER De middelen der Boerenleenban ken, aangesloten bij de Cooperative Centrale Boerenleenbank, hebben zich in 1963, blijkens het verslag, sterker uitgebreid dan ooit tevoren. Ook de kredietverlening ontwikkelde zich op een hoog niveau. De spaarte goeden bij de 599 aangesloten banken namen toe met 292 miljoen (vorig jaar 216 miljoen)Deze stijging met ruim 14 procent was wederom hoger dan bij de andere groepen van tra ditionele spaarinstellingen. Na bij schrijving van rente ad 67 min be liepen de toevertrouwde spaargelden per ultimo 1963 2431 min 2072 min). De creditsaldo's in lopende re kening gaven een toeneming te zien van 54 min. Met inbegrip van de bijgeschreven rente bedroegen deze einde 1963 274 min 220 min). Als incidentele factor, die mede aan de onverwacht grote stijging der toevertrouwde middelen debet kan zijn, noemt de directie de ontvangst van vrijkomende gelden uit de op brengst bij verkoop van grond en boerderijen. Deze verkopen kwamen in 1963 los, nadat de wet op de ver vreemding van landbouwgronden daaraan lange tijd in de weg had ge staan. Voor zover het gaat om min of meer toevallige invloeden, mag, aldus de directie, in 1964 en volgen de jaren geen herhaling van deze ontwikkeling worden verwacht. De uitstaande credieten bij de Boeren leenbanken namen toe met 204 min 172 min) tot 1318 min. Aan nieu we voorschotten werd voor 355 min 279 min) verstrekt. Hiervan was rond de helft bestemd voor de agra rische sector en 27 procent voor de financiering van de aankoop of bouw van woningen. De vermogenspositie van de aangesloten Boerenleenban ken kon wederom worden versterkt. EERSTE KWARTAAL '64 MINDER GOED SPAARKLIMAAT In het eerste kwartaal van 1964 zijn de spaartegoeden bij de plaatse lijke Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boeren leenbanken, minder gestegen dan in de overeenkomstige periode van 1963. Anderzijds stegen de uitstaande voor schotten aanmerkelijk sterker. Deze kentering in de ontwikkeling van de banken schrijft de directie van de Centrale Bank, naar de algemeen di recteur, mr. Ph. C. M. van Campen, gisteren tijdens een persconferentie zei, toe aan de thans nogal oneven- wichte toestand aan het prijzenfront. Prijsstijgingen dragen niet bepaald bij tot het scheppen van een gunstig spaarklimaat, aldus mr. Van Campen. Het spaaroverschot beliep in het eerste kwartaal f 68 min, 24 min minder dan in het eerste kwartaal van 1963. De uitstaande voorschotten stegen met naar raming 70 min, dit is 22 min meer dan de stijging in het eerste kwartaal van 1963. Hierin weerspiegelt zich de uitermate sterke vraag naar financieringsmiddelen, die zich voordoet in alle sectoren waarin de Boerenleenbanken zich bewegen. Er zijn, volgens de directie nog geen tekenen, die op een zekere ontspan ning in de kredietaanvragen wijzen. TWAALF MOLENS VOOR EEN GULDEN De twaalf poldermolens van de Schermer (polder bij Alkmaar) wor den voor het symbolische bedrag van 1,overgedragen aan de stichting i.o. „de Schermermolens". Hiertoe hebben hoofdingelanden van het wa terschap De Schermer gisteren beslo ten. De molens moesten nodig geres taureerd worden. Dat zou een bedrag van 219.300 vergen. IV. Z. H. deze week op de televisie De NZH verschijnt deze week twee keer met haar chauffeurs en bussen op het Nederlandse televisienet. Op vrijdagavond 24 april om 19.35 uur zullen de NZH-chauffeurs worden ge ïnterviewd in de uitzending „Toekomst muziek", een beroepen-oriëntatie voor de rijpere jeugd. De opnamen werden gemaakt door de Amsterdamse cineast P. Buwalda, die zelf als werkstudent bij de NZH buschauffeur is geweest. Op zaterdagmiddag 25 april werkt de NZH mee aan het vakantieprogramma „Binnen en buiten de grenzen", dat om 15.50 uur begint. In een van de NZH-bussen zal het zangtrio „The shepherds" een Engels liedje over trolleybussen zingen. De opnamen werden onder regie van Pe ter Halm gemaakt in de omgeving van Haarlem en in IJmuiden. f Jongen zweefde 1000 meter boven de grond De twaalfjarige Danny No- well uit Mill Valley in Califor- nië beleefde dit weekeinde een angstig avontuur, dat gelukkig goed voor hem afliep. Samen met andere kinderen hield hij de touwen vast die een ballon van William Berry aan de grond moest houden. Toen de anderen op het teken van de ballonvaarder de touwen los lieten bleef Danny aan het zijne hangen doordat hij het om zijn pols had geslagen. Ondanks zijn hulpgeroep steeg de jongen al hoger en hoger tot de ballonvaarder pas op dui zend meter de kreten waar nam. „Ik was zo ondersteboven dat ik bijna overboord sloeg", vertelde Berry later. Hij riep de jongen toe, dat hij nog even vol moest houden. De ballon daalde langzaam en Danny kwam veilig op de aar de terug. „Mijn armen begon nen bij het opstijgen pijn te doen, maar nu is alles in or de", verklaarde hij, nog onder de indruk van het gebeurde. Nederlandse emigratie Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika zijn in 1963 de voornaamste landen geweest, waarheen de Neder landse emigranten gaan. Van de 2851 Nederlanders, die vorig jaar ons land verlieten, gingen er 1635 naar Austra lië, 550 naar Nieuw-Zeeland en 456 naar Zuid-Afrika, zo blijkt uit het jaarverslag dat de leem (de intergou vernementele organisatie voor Euro pese migratie) aan de Raad van Eu ropa heeft toegezonden. De overige Nederlandse emigranten vestigden zich vorig jaar in Brazilië (123), Israël (33), Argentinië (12), Chili (9), Columbia (2), en Venezuela (1), terwijl een dertigtal naar niet gespecificeerde overzeese landen trok. Sedert 1952 zijn ruim 109.000 Ne derlanders naar overzeese landen ge- emigreerd, een vrij hoog percentage van de totale bevolking in vergelij king met andere belangrijke Europe se emigratielanden als Italië (271.000), Duitsland (138.000. inclusief vluchte lingen), Oostenrijk (24.000), Grie kenland (81.000) en Spanje (78.000). Minister Biesheuvel heeft de oriën tatieprijs voor rundvlees vastgesteld op ƒ199 per 100 kg. levend gewicht. Dat is het gemiddelde van de toege stane minimum- en maximumprijzen van de E.E.G. Het landbouwschap had een oriëntatieprijs gevraagd van 204. Voor de slachtkalveren is de oriën tatieprijs op 285 per 100 kg levend gewicht vastgesteld. Door de binnenlandse marktprij zen voor rundvlees ongeveer 15 pet. boven de oriëntatieprijs liggen, heb ben de nieuwe prijzen geen invloed op de thans geldende prijzen voor rundvlees. De minister heeft verder een inter ventieprijs voor slachtvee vastge steld op 185 per 100 kg levend ge wicht. Deze prijs is afgeleid van de oriëntatieprijs en komt overeen met het door de E.E.G. gestelde mini mum. Maandagmorgen hebben prinses Irene en haar verloofde de Mis bijge woond in de kapel van St. Vincent de Paul in Parijs. Foto: hot verloofde paar gebruikt samen een gebedenboek. Maandagmiddag is op de Ring baan West in Tilburg de 78-jarige M. J. Konings uit Tilburg aangereden door een trekker met oplegger. Hij stak per fiets deze verkeersweg over. De man werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het Sint Ekza- bethsiekenhuis overleed. Koning Frederik van Denemarken en koningin Ingrid luisteren naar de welkomstwoorden van burgemeester Amerigo Petrucci van Rome, kort na de aankomst van het Deense koninklijke paar voor een driedaags officieel besoek aan de eeuwige stad. Derde van rechts op de foto staat mevrouw Laura Segni, echtgenote van de Italiaan se president.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7