Leiden wacht op goedkeuring Schouwburg MAANDAG 4 MEI IN DE LEIDSE RAAD PROJECT VAN RUIM 18,5 MILJOEN KASTE De oude Schouwburg van 1705 is nimmer eigendom van de stad geweest AMSTERDAM EN VELSEN WILLEN BUITENHAVEN IN IJMUIDEN Landbouwschap over verbetering rentabiliteit 12 JAAR LANDBOUWONDERWIJS IN ZOETERWOUDE DINSDAG 21 APRIL 1964 Dfi LEIDSE COURANT De voorzijde van de nieuwe schouw burg-op-papier. Deze 88 meter lange gevel ligt aan de zijde van het Sta tionsplein. Bovenaanzicht van de Schouwburg. Rechts de grote zaal met balcon. Links de kleine zaal en het café-res- Gisteren werd de eindles van de 4- jarige landbouwcursus met uitreiking van de dioloma's gehouden in de la gere laniJhDuwschool aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude. Na de H. Mis in de parochiekerk, waaronder pastoor Kouwenhoven zijn jongens nog een laatste les trachtte mede te geven, trokken de leerlingen met hun ouders naar de school, waar het welkomstwoord ge sproken werd door de voorzitter van de Raad van Toezicht, burgemeester J. A. Detmers. Hierbij waren aanwezig de leden van de commissie van toezicht, de in specteur van het landbouwonderwijs, ir. Doornbosch en ir. Buck, directeur van de middelbare landbouwschool te Voorhout. Ter illustratie van het onderwijs werden enkele leerlingen voor het front geroepen om aan allen eens wat van het geleerde mede te delen. J. W. M. de Jong uit Stomp wijk gaf een uiteenzetting over het inkui len van gras, L. A. M. Heymans uit Oegstgeest vertelde over de Texelse schapen, C. A. M. Juffermans uit Stompwijk sprak over de opfok van kalveren en A. P. W. M. Turk uit Zoeterwoude doceerde de varkens- mesterij. Na deze leerzame betogen werden de einddiploma's met een toepasselijk woord door de heer Onderwater uit Lisse, bestuurslid van de onderwijs instelling voor de bisdommen Haar lem en Rotterdam uitgereikt aan: J. L. A. de Groot te Zoetermeer. L. A. M. Heymans te Oegstgeest, J. W. M. de Jong, C. A. M. Juffermans en M. A. H. W. Kester allen te Stompwijk en A. W. P. Turk te Zoeterwoude. De heer Onderwater feliciteerde de jon gens en ook de ouders met het be haalde succes. Ir. Doornbosch, de inspecteur van het landbouwonderwijs, wenste de jongens en hun ouders geluk met het behaalde resultaat, hij dankte de heer Van Vliet voor de nimmer aflatende zorg daaraan besteed. Het 12Vs-jarig bestaan van de school moet voor al len een stimulans zijn om propaganda te maken in deze tijd van reorganisa tie. De voorzitter dankte ir. Doorn bosch, hij hoopte dat de aansporing door de jongens en door de ouders ter harte zal worden genomen en op te gaan naar het zilveren en gouden jubileum. Namens de ouders sprak de heer Heymans woorden van dank tot de heer Van Vliet en de overige leraren. De heer Van Vliet, directeur van de school gaf enige algemene toelich ting. Hij was, gezien het kleine aan tal leerlingen, en het niet zo hoog staan van deze klasse toch wel te vreden, een en ander was ontstaan door de wijziging van het leerpro- gram. Hij feliciteerde de jongens en de ouders. Hij dankte de commissie van toezicht en allen die tot een goede samenwerking hadden mede gewerkt. De leerling Turk dankte de heer Van Vliet en de andere leerkrachten voor de prettige wijze welke zij op de school hadden ondervonden, on der aanbieding van sigaren en boe- kenbonnen en bloemen voor mevr. Van Vliet. Raadsleden te Leiden hebben thans de bestekklare tekeningen en een foto van een maquette ontvangen van de nieuwe schouwburg, die aan het Schuttersveld te Leiden zal worden gebouwd. De Schouwburg zal 18,5 miljoen gulden moeten kosten. De lengte van het gebouw bedraagt 88 meter, de breedte 67 meter. Als de raad op maandag 4 mei dit kostbare plan goedkeurt, Gedeputeerde Sta ten daarna niet lang op zich laten wachten en tenslotte ook het Rijk vliegensvlug met een goedkeuring afkomt kan het gebouw, volgens de toelichting van het college van b. en w. te Leiden, in 3968 gereed zijn. Hierbij geven wij een foto van de maquette, die de architecten Postma uit Gorssel hebben laten maken. De voorgevel die men op de foto ziet, loopt evenwijdig aan het Schuttersveld. Over de gehele lengte is de Schouwburg 12 meter hoog, er boven torent de bovenbouw voor het toneel die dertig meter hoog is, en de twee zalen, die boven het niveau uitsteken. De inhoud bedraagt 100.000 m3. De Schouwburg heeft een eerste en tweede verdieping. HOGE WOERD 99 LEIDEN TELEFOON 22536 De begane grond is onderverdeeld in entree's, vestibules met cassa's en gar deroberuimten voor grote en kleine zaal. Op de begane grond is ook aan wezig een café-restaurant met 'n groot keukencomplex, voor de gelijktijdige bediening van circa 500 diners. Het café- restaurant is evenwijdig aan de spoor weg gelegen. De grote schouwburgzaal heeft een toneelopening van 13 meter en bestaat uit een oplopende zaal met een balcon. De zaal heeft bijna 600 plaatsen, het bal con 280. Overal is goed zicht op het toneel en op elke plaats moet het ge sprokene op het toneel te horen zijn. De grote en de kleine zaal op de eer ste verdieping grenzen adn wandelruim tes, met twee daarbij behorende foyers. De kleine zaal heeft geen hoog toneel. Zij is echter ook bruikbaar voor ama teurtoneel, bioscoop, declamatie, recital, kamermuziek, dans, sportevenementen, vergaderingen, shows, etc. De zaal kan naar behoefte verkleind worden. De vloer van het toneel kan in verschillen de standen worden geplaatst. SOBER De afwerking van de ruimten zal gezien de hoge bouwprijzen sober worden. De vloeren van entree's, vesti bules en garderoberuimten zijn natuur steen. Het publiek wandelt over gespij kerde tapijten in de wandelruimten rond de zalen, de foyers krijgen houten strokenvloeren. Achter het toneel staan toneel-ver lichtingsinstallaties met elecronische be diening, geluidsinstallaties, krachtin stallaties, etc. Het gebouw, zo stellen b. en w. zich voor, zal ook voor congressen gebruikt kunnen worden. REEDS BRANDGEVAAR IN 1929 C<J". Mm Symposion over de Zuidhollandse dialecten Tijdens het zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden symposion van de dialectencommissie der Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen, gewijd aan „het Zuid-Hol lands", gaf mevr. dr. Jo Daan een overzicht van eigenaardigheden van Zuidhollandse dialecten, zowel van die op het „vasteland" als op de eilanden. De meest opvallende daar van zijn intonatie en articulatie van enkele klinkers en medeklinkers. Bij haar indeling van deze dialec ten ging ze in de eerste plaats uit van de gehoorsindruk, die door in tonatie en articulatie wordt bepaald. Verder gebruikte ze daarbij de geo grafische verspreiding van bekende verschijnselen als het achtervoegen van „t" in vormen als „ik loopt" en het voorkomen van „ie" inplaats van „je" achter 't werkwoord, zoals „heb- bie" voor „heb je". De voordracht werd toegelicht met bandopnamen van een twintigtal dialecten. Daarna gaf prof. dr. K. Heeroma een historisch overzicht van de wor ding van het Zuidhollands en van de verhouding tot het Noordhollands, het Utrechts en het Zeeuws. Op de beide voordrachten volgde een ge animeerde discussie. Prijsbeschikkingen Leiden heeft sinds 1705 de beschik king over een schouwburg, gelegen aan de Oude Vest, ofschoon deze nimmer het eigendom van de stad is geweest Van het oorspronkelijke gebouw, dat door de bekende toneelspeler en direc teur Jacobus van Rijndorp is gesticht, is niet veel meer overgebleven. Door de particuliere eigenaren en door de Leidsche Schouwburgvereeniging, die sinds 1865 als zodanig is opgetreden, zijn voortdurend veranderingen aan het ge bouwen in de inrichting aangebracht. Hoewel men met dankbaarheid mag constateren, dat het particulier initia tief de ingezetenen van onze gemeente en haar omgeving gedurende ruim twee en een halve eeuw in staat heeft ge steld regelmatig schouwburgvoorstel lingen te bezoeken, heeft het Leidse theater zich niet kunnen aanpassen aan de eisen van de moderne tijd, met name doordat de beschikbare ruimte daartoe geen gelegenheid bood. Reeds in 1929 achtte de toenmalige bur gemeester de toestand van de schouw burg zo brandgevaarlijk, dat hij met sluiting dreigde, indien niet onmiddel lijk de nodige maatregelen werden ge troffen tot vermindering van dat gevaar. Wel werd toen met financiële steun van de gemeente de verwarming verbeterd, maar de toestand bleef toch beneden hetgeen verantwoord moest worden ge acht. De na 1929 ingetreden crisisjaren en de daarop gevolgde bezettingstijd veroorzaakten echter geheel andere zor gen en het vraagstuk van de schouw burg bleef derhalve rusten. Brandgevaar Na de oorlog is het toemalige collége van b. en w. zich weer met het vraag stuk gaan bezigheouden. Het was van mening dat de bestaande schouwburg niet meer kon voorzien in de behoefte pan schouwburgruimte in onze stad. Het gebouw is sterk verouderd, de toneel- outillage is geheel onvoldoende voor de eisen die daaraan thans worden gesteld en 't theater is zoals gesteld uiterst brandgevaarlijk. In 1953 werd na overleg met het be stuur van de Leidsche Schouwburgver eeniging en de commandant van de brandweer besloten de meest noodza kelijke voorzieningen ter voorkoming van brandgevaar te doen uitvoeren. De raad besloot in zijn vergadering van 22 juni 1953 een groot deel van deze kosten voor rekening der gemeente te nemen. Door deze voorzieningen zou het gebouw voorshands nog weer kun nen worden gebruikt 1953: Commissie Op 16 november 1953 besloot de raad tot de instelling van een commissie van deskundigen, die zou onderzoeken, wel ke mogelijkheden er waren om tot de bouw van een nieuwe schouwburg te komen. De commissie werd op 20 janu ari 1954 door de burgemeester geïnstal leerd. Onder dagtekening van 20 jan. 1954 bracht de commissie een omvang rijk en gedegen rapport uit. Op basis van dit rapport besloot de raad op 16 juni 1955: a. in beginsel over te gaan tot de bouw van een nieuwe schouwburg; b. daartoe een plaats op het Schutters veld aan tewijzen, en c. een krediet te verlenen voor 't ont werpen van een schetsplan overeen komstig het rapport van 20 januari 1954, door het Ingenieurs- en Architectenbur. Postma JE. G. en G. D. Postma te Gors sel. Schets Bij brief van 14 september 1961 dien- dende architecten het schetsplan in. Dit plan was ontwikkeld in nauw overleg met de Rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en concert zalen. Naar de mening van deze com missie was het plan zeer knap opgezet, met een uitstekende groepering der ge bruiksruimten. In zijn vergadering van 18 december 1961 besloot de raad het ontvangen schetsplan goed te keuren Burgemeester en wethouders werden gemachtigd om architecten op te dragen het plan volledig uit te werken en be- stekgereed te maken. De raad stelde daartoe in zijn vergadering van 18 dec. 1961 en 30 september 1963 de nodige gelden beschikbaar, tot een totaal van ƒ678.100. Thans hebben de architecten het uit gewerkte schetsplan ingediend, dat de raad in zijn vergadering van 4 mei a.s. ter behandeling zal worden voorgelegd. Het plan is op een enkel detail na gereed voor aanbesteding. De rekening van de Schouwburg De kosten van de nieuwe schouwburg zijn als volgt: totaal 18.748.500 inrichting en bouw 14.114,500 honoraria en onk1.467.360 gemeentewerken 142.900 riool 25.000 bestrating 450.000 onvoorzien 57.190 grondkosten 1.306.000 rentekost tijd. bouw 1.185.500 v-J Toediening H. Vormsel aan volwassenen Alle volwassenen te Voorschoten en Wassenaar, die tot de Katholieke Kerk zijn overgegaan, maar nog niet het Heilig Vormsel hebben ontvangen, kunnen morgenavond om acht uur een voorbereiding in de St. Lodewijks- kerk te Leiden bijwonen. De toedie ning van het H. Vormsel zal zondag a.s. geschieden door mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam. Indien men niet deelneemt aan de voorbereiding, kan men a.s. zondag het H. Vormsel niet ontvangen. De gemeente Amsterdam zal in overleg met de gemeente Velsen trachten te komen tot de aanleg van een grote haven buiten de sluizen van IJmuiden. Binnen afzienbare tijd zullen beide gemeenteraden een voorstel om tot aanleg over te gaan, in behandeling krijgen. Het wordt een haven met twee grote bekkens, gescheiden door een dam, waarop grote loodsen hun plaats zullen vinden. De eerste bouw fase omvat de bouw van één bekken, hetgeen alleen al een bedrag van 23 miljoen gulden zal eisen. Het gehele project is geraamd op 55 miljoen. De haven zal worden aangelegd aansluitend en evenwijdig aan de kust, vlak achter de zuiderpier van IJmuiden. De haven zal in de eerste plaats geschikt worden gemaakt voor ferry- boten, die diensten zullen onderhou den op Engeland en Noorwegen, gro te tankschepen en passagiersschepen voor toeristen. De melkveehouderij Het landbouwschap heeft in brieven aan de ministerraad en aan de leden van de Staten-Generaal voorstellen gedaan ter verbetering van de renta- ingetrokken 1. Een verhoging van de toeslag op de industriemelk voor de over gangsperiode van november 1963 tot april 1964. Deze toeslag is achteraf in verband met de verhoging van de lonen op 8.5 cent vastgesteld. Daarin is echter niet de totale stijging van de produktiekosten door de loonsver hoging opgenomen. Het landbouw schap meent daarom dat deze toeslag nog met 0.35 cent moet worden ver hoogd. 2. Vaststelling van de verreken- prijs voor consumptiemelk op 35 ct. 3. Een mogelijke verhoging van de kosten voor interventie en restitutie bij uitvoer naar derde landen moet voor rekening van de schatkist ko men. Hierbij gaat het over de even tuele hogere kosten van het zuivel- fonds die kunnen ontstaan bij het in werking treden van het handelsver keer in zuivelprodukten in de Euro pese Economische Gemeenschap. 4. Vaststelling van een oriëntatie prijs voor rundvlees van 3.57 gulden en een interventieprijs van 3.32 gul den per kilo geslacht gewicht. Met een oriëntatieprijs in de E.E.G. wordt een soort streefprijs bedoeld waar van weer de interventieprijs (een bo dem in de markt) wordt afgeleid. Op deze wijze zou de overheid vol gens het landbouwschap een actief vleesbeleid voeren. GEEFT NEDERLAND (TE) VEEL POSTZEGELS UIT? Enige leden van de Eerste Kamer is het opgevalen, dat Nederland al thans in vergelijking met de omlig gende landen, veel vaker tot uitgifte van nieuwe postzegels overgaat dan andere landen. Zij vragen daarom - in het voorlopig verslag over de be groting van de PTT - hoeveel series in de laatste jaren door de PTT wer den uitgegeven. Blijkens een publikatie in de Staats courant van 20 april 1964 heeft de minister van Economische Zaken in samenwerking met zijn medebetrok ken ambtgenoten, de prijzenbeschik- kingen tandtechnische werkstukken, dakpannen en onderhoud kantoor machines ingetrokken. Tot deze in trekking is de minister bereid ge bleken, nadat de betrokken organi saties de minister hebben verzekerd, dat zij alles in het werk zullen stel len om te bereiken, dat de met het departement getroffen afspraak ten aanzien van de prijzen in deze sec toren zal worden nageleefd. Na een nader onderzoek inzake de financiële positie is de minister er mee akkoord gegaan dat de zg. twee- d_ 5 pets-loonsverhoging, die uiter lijk per 1 april j.l. is doorgevoerd, in de twee eerstgenoemde sectoren in de prijzen kan worden doorberekend. Dit resulteert in de sector van de tandtechnische werkstukken in een prijsverhoging van 4 pet. ten opzich te van het huidige niveau en voor de dakpannen van gemiddeld 2'/z pet. Voor de sector van de kantoor- machinehandel kan de minister er zich mee verenigen dat, tegenover het vrijwel stabiel houden van de prijzen en marges voor kantoorma chines, de tarieven voor het onder houd van kantoormachines, uitgaan de van het niveau van 1 oktober 1963, met meer dan het voor de gehele sector toegestane percentage van 4 worden verhoogd. Overeengekomen werd dat deze extra tariefstij ging niet meer dan 6 pet van het huidige niveau zal bedragen. Hoofddorp krijgt binnen afzien bare tijd een motel, dat gebouwd zal worden aan de Kruisweg. De kosten zijn geraamd op twee miljoen gul den. Op het dakterras zullen veld kijkers worden opgesteld, waarmee men de luchthaven Schiphol kan zien.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10