ZESENDERTIG DODEN BU 2 VLIEGTUIGRAMPEN BRANDARIS President Makarios wil versterkingen doen slechten r CARAVELLEIN PERZISCHE GOLF ...voor mij zware Brandaris! Vreemd ongeluk in Tilburg BEJAARDE VROUW OMGEKOMEN Chinese troeoen bij Boethan en Sikkim „ALS DE TURKEN HETZELFDE DOEN" MAANDAG 20 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PALiNA ':Jt Een Caravelle van de Middle East Airlines met 49 mensen aan boord is vrijdagavond laat op 18 kilometer van het vliegveld van Dahran in de Perzische Golf gestort. Waarschijn lijk heeft niemand het ongeluk over leefd. Vliegtuigen van de Britse RAF, Saoediarabische toestellen en twee DC 3's van de Aramco hebben aan het opsporingswerk deelgenomen. Het wrak ligt in zo ondiep water dat boten met slechts weinig diepgang het kunnen bereiken. Behalve 23 Amerikanen bevonden zich aan boord elf Saoediarabiërs, vier Libanezen, een Syriër, een Pa- Bovenste foto: een machine van het type Caravelle van de M.E.A.; oüder: het wrak van de machine in de Per zische Golf. lesten, een Jordaniër en een inwo ner van Bahrein. De bemanning be stond uit een Fransman, een Zwit ser en vijf Libanezen. Het vliegtuig schijnt de normale landingsprocedure te hebben gevolgd, waarbij het over een aantal lagunes en riffen vloog. Reddingsploegen hebben tot dus ver 38 lichamen gevonden. In de buurt van Wilmington in de Amerikaanse staat Ohio zijn zater dagavond twee C-119 transportvlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht tegen elkaar gevlogen en neer gestort. Bij dit ongeluk verloren 17 van de 19 inzittenden het leven. Ir. W. J. Burgersdijk - oud-directeur NZH - overleden Op 90-jarige leeftijd is te Heem stede overleden ir. W. J. Burgers- dijk, die 30 jaar directeur is geweest an de Noord Zuid Hollandse Ver voersmaatschappij te Haarlem en daarna 23 jaar commissaris. De heer Burgersdijk is op 23 februari 1874 in Deventer geboren en in 1896 te Delft geslaagd voor het diploma civiel in genieur. Achtereenvolgens was hij werkzaam bij gemeentewerken in Den Bosch, bij de Rotterdamse tram- maatschappij, bij de Zuidhollandse Electriciteitsmaatschappij, bij ge meentewerken te Utrecht en in 1909 werd ir. Burgersdijk benoemd tot in genieur bij de N.Z.H. te Leiden. Twee jaar later werd hij directeur van het bedrijf dat zich onder zijn leiding door samenvoeging van ver voermaatschappijen uit Noord- en Zuid-Holland heeft uitgebreid. Ook is de heer Burgersdijk commissaris geweest van de Uitgeversmaatschap pij Elsevier en Bonaventura en van de Nederlandse Buurtspoor Maat schappij te Zeist. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De cre matie is inmiddels in stilte geschied. Twee grote hotels in Amsterdam Tijdens bijeenkomsten met belang rijke figuren uit de toeristische sec tor heeft de Amsterdamse delegatie in New York het jongste plan voor een groot hotel in Amsterdam van t Bouwes-concern bekend gemaakt. Het gemeentebestuur van Amster dam wil gaarne haar medewerking verlenen voor de bouw van een eer ste klas hotel op de plaats van het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen. De directeur van dit concern, de heer N. Bouwes, die deel uitmaakt van de delegatie, ver klaarde dat de realisering van het plan ongeveer 15 miljoen gulden zal vergen. Als het Huis van Bewaring eenmaal is afgebroken, zal de bouw van het hotel met bijna 400 bedden anderhalf jaar in beslag nemen. Burgemeester mr. G. van Hall en de directeur van de V.V.V. Amster dam, de heer J. Strijkers, hebben de afgelopen dagen druk geconfereerd over de bouw van een tweede hotel op de plaats van het gebouw van de Vrije Gemeente aan Weteringschans, naast het nieuwe Bouweshotel. Een internationaal (Amerikaans) hotel- concern is zeer geïnteresseerd in het plan. Dit luxe hotel moet ongeveer even groot worden en de bouw zal onge veer evenveel kosten als van' het Bouweshotel. De inzamelingen ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruis heb ben in 1963 een totaalbedrag apge- leverd van f 1.846.634,-, hetgeen f 133.031 meer is dan in 1962. Blijkens het campagne-verslag van het Nederlandsche Roode Kruis is ook de postzegelactie 1963 niet te gengevallen. In Nederland werden aan Rode Kruis-postzegels verkocht voor een bedrag van f 1.233.289, t.w. f 459.122 door verkoop aan de loket ten van de PTT en f774.167 door eigen acties van 226 afdelingen van het Nederlandsche Roode Kruis. In Zandvoort is het zondagmiddag zeer onrustig geweest toen grote groepen nozems uit Haarlem en Am sterdam met de politie slaags raak ten. Nadat enkele belhamels, die ge wapend waren met fietskettingen, boksbeugels en zelfs met stukken be ton, waren ingesloten, verzamelden zich ruim 200 jongens en meisjes voor het politiebureau aan de Hogeweg. Daar zij zich niet wilden versprei den, trok de politie, die in allerijl met de reservepolitie versterkt was, met gummiknuppels en sabels erop los. Op vele punten in het centrum van Zandvoort werd daarop slag ge leverd. In totaal werden 14 belha mels ingesloten. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. PAUS HERDENKT MICHELANGELO Ter herdenking van het overlijden van Michelangelo vierhonderd jaar geleden, heeft Paus Paulus zondag in de Sixtijnse kapel van het Vaticaan eei. H. Mis opgedragen. Twaalf kardi nalen, een 81-jarige vrouw, Elina Buonarroti Castellucci, die een af stammelinge van de grote schilder en beeldhouwer zou zijn, en leden van het Corps Diplomatique woonden de plechtigheid bij. Michelangelo (achternaam Buonar roti) heeft de beroemde fresco's op het plafond van de Sixtijnse kapel geschilderd. ITALIAANSE ARTSEN WILLEN STAKEN 83.000 artsen, werkzaam in zieken huizen en bij sociale diensten in Italië hebben besloten op 27 april a.s. in staking te gaan ter ondersteuning van hun eisen tot betere arbeidsom standigheden. Het besluit tot de staking is geno men in overeenstemming met de art senorganisatie, die overweegt een al gemene staking uit te roepen voor alle artsen. Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. VARE 1 SHAG 1 E UttHlB BAK SüAS lÓES^w^j f 1.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS (Advertentie) Vrijdagnacht is in het Sint Eliza- bethziekenhuis te Tilburg overleden de 67-jarige J. A. van Breugel uit die plaats, die enkele uren tevoren op de Ringbaan west door een auto was overreden. Volgens verklaringen van de bestuurder van deze auto zou hij in het nachtelijk duister plotseling voor zijn wagen iets op de rijbaan hebben zien liggen. Ondanks krach tig remmen reed de auto daarover heen. Het bleek later de heer Van B. te zijn. Hoe deze, terugkerend van een laat familiebezoek midden op de rijbaan is terechtgekomen is nog niet opge lost. Elf doden bij botsingen in Belgisch-Limburg In Belgisch Limburg zijn zondag avond bij 2 verkeersongelukken 11 personen om het leven gekomen en 5 gewond. Op de weg Bilsen-Genk, onder de gemeente Zutendaal, is op een kruispunt een oude personenauto in botsing gekomen met een tegen ligger. De auto geraakte links van de weg, reed tegen een boom, kwam weer op de rijweg en reed 150 meter verder rechts tegen een boom. Van de 8 inzittenden werden 4 personen uit de wagen geslingerd, zij waren op slag dood. Van de vier overige in zittenden werden er drie dood in de wagen aangetroffen. De achtste is op weg naar het zie kenhuis overleden. De slachtoffers, 5 mannen en 3 vrouwen, zijn Turken, vrij jong en woonachtig in Genk.. In Mielen, nabij St. Truiden, zijn zondagavond 2 personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een van de wagen zaten 3 mannen, Bel gen tussen de 20 en 32 jaar, die bij de botsing op slag dood waren. In de andere wagen zaten een man, vrouw en 3 kinderen uit Leven, die ernstig gewond werden. AUTO REED DOOR NA AANRIJDING In de nacht van zaterdag op zondag om half een is op de Hoornse Jaag- weg in Oudendijk een verkeersonge luk geschied, waarbij een van de slachtoffers gewond op de rijbaan bleef liggen. De groepscommandant der rijkspoli tie te Beemster verzoekt bekend te worden gemaakt met de identiteit van de bestuurder van een personen auto, grijs van kleur, vermoedelijk een oud model „Ford Anglia", die uit de richting Hoorn naderde en over het op de weg liggende slachtoffer reed, waardoor dat op slag dood was. De personenauto reed, zonder te stoppen, door in de richting Edam. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant, telefonisch te bereiken onder net nummer 02998 abonne 444 of met de plaatselijke politie. Personenauto stort van Scheveningse strandmuur Twee bejaarde vrouwen zijn za terdagmiddag zwaar gewond, toen de personenauto, waarin zij een ritje over de Scheveningse boulevard maakten, van de strandmuur stort te. Een van hen, de 83-jarige me vrouw J. Plokker uit Den Haag, is zaterdagavond in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan haar verwondingen bezweken. Van de andere inzittende, een 86-jarige vrouw, is de toestand nog ernstig. De bestuurster van de personen auto, de 47-jarige H. W. A., uit Den Haag, was de macht over het stuur kwijt geraakt, bij het passeren van een geparkeerd staande auto, die plotseling wegreed. Haar auto botste tegen een derde wagen en reed ver volgens van de strandmuur; de wa gen kwam ondersteboven op het strand terecht. De bestuurster werd licht gewond. Stakend KLM-personeel (in New York) demonstreert Het georganiseerd personeel van de KLM op Kennedy-Airport in New York, dat zaterdag het werk heeft neergelegd, omdat de KLM het col lectieve contract niet wilde verlen gen, gaat vandaag voor de Nederland se legatie in New York demonstre ren. De vakbond,van transportarbei ders, die de staking heeft geprocla meerd, was inmiddels druk doende om de werknemers van de andere luchtvaartmaatschappijen te bewe gen uit sympathie met de 175 sta kers geen werkzaamheden te ver richten voor de KLM. Het luchtver keer vond op zondag nog normaal doorgang, zij het met enige vertra ging. Drs. H. A. Korthals, oud-minis ter van Verkeer en Waterstaat en thans lid van de Raad van State, is door het algemeen bestuur van de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand tot voorzitter ge kozen. Hij volgt mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst op, die om ge zondheidsredenen voortijdig is moe ten aftreden. De heer L. H. Brenninkmeyer te Heemstede is door de Paus be noemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Deze on derscheiding werd hem verleend we gens zijn bijzondere verdiensten op sociaal-charitatief terrein. Medische situatie in België snel normaal Nog geen 48 uur na het beëindigen van de artsenstaking zijn zondag avond al meer dan 2500 van de ruim 3000 gemobiliseerde reserve-officie ren van gezondheid in België naar huis teruggekeerd. Verwacht werd, dat in de loop van vandaag al deze artsen het uniform weer zullen heb ben uitgetrokken en hun praktijk zullen hebben hervat Reeds zondag hadden vele burger- zieken de militaire hospitalen verla ten en verwacht wordt dat, voordat woensdag nieuwe besprekingen tus sen de regering en de artsen over de ziekte- en invaliditeitswet zullen worden hervat, de toestand op me disch gebied in België weer normaal zal zijn. Ook het aantal patiënten in de grote ziekenhuizen loopt snel te rug, doordat de artsen hun patiënten weer thuis bezoeken. In enkele grote inrichtingen in Brussel, waar de be volking tijdens de staking de grootste afmetingen had aangenomen, komen weer bedden vrij. Het te Nieuw Delhi in dë Engelse taal verschijnende dagblad Times of India maakte zondag melding van Chinese troepenconcentraties op grote schaal langs de grenzen van de Hi- malajastaten Bhoetan en Sikkim. De Chinezen zouden volgens sommige in het naburige Assam ontvangen be richten zelfs op enkele plaatsen al op het grondgebied van Bhoetan zijn doorgedrongen. De Indiase minister van defensie heeft verleden week een onverwacht bezoek gebracht aan Siligoeri, waar het hoofdkwartier 'is gevestigd van het Indiase legerkorps, dat verant woordelijk is voor de verdediging van Sikkim en Bhoetan. Een woordvoer der van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken liet, eveneens verleden week, doorschemeren, dat de Chinezen mogelijk de hand heb ben gehad in de moord op de premier van Bhoetan, Dorji, eerder deze maand. Amerikaanse kernoorlogsbodems naar Middellandse Zee De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat zij aan het eind van deze maand twee oorlogsbodems die met kernenergie worden voort gestuwd, naar de Middellandse Zee zal zenden. Het zijn de kruiser „Long Beach" van 14.200 ton, die met ge- leidbare kernraketten is uitgerust, en het fregat ,3ainbridge" van 7.600 ton. Deze twee schepen zullen zich voe gen bij het 85.000 ton metende vlieg- dekschip met kemaandrijving „En terprise", dat reeds in de Middelland se Zee is. Deze drie schepen zijn de enige Amerikaanse bovenwatersche pen met een kernreactor. V.S.-regering bestudeert afschaffing dienstplicht President Johnson heeft meege deeld, dat zijn regering de mogelijk heid bestudeert van afschaffing van de militaire dienstplicht binnen de komende tien jaar. Hij sprak de hoop uit, dat tegen die tijd de spanning in de wereld zal zijn verminderd, dat ontwapening werkelijkheid geworden zal zijn en dat een deel van de gelden, die nu voor de defensie wofden gebruikt, ter verhoging van het levenspeil kan worden aangewend. Grieks-Cyprische dagbladen mel den, dat president Makarios heeft aangeboden alle versterkingen in de voorsteden van Nicosia en in het ge bied van Dikoma, in het gebergte van Kyrenia, te doen slechten, in dien de Turkse Cyprioten hetzelfde doen. De onafhankelijke „Eleutheria" meent, dat een Turkse afwijzing van Makarios' voorstel „een krachtig op treden der Cyprische regering, om orde en rust te herstellen, waaron der het doen heropenen van de weg verbinding tussen Nicosia en Kyre nia", zou rechtvaardigen. De Cyprische regering en V.N.-ver- tegenwoordigers zijn gisteravond overeengekomen, dat de Cyprische geschutsstellingen en versterkingen in de omgeving van het Nicosiaanse .Xedra Palace"-hotel zullen worden ontmanteld. De leiding der V.N.-vredesmacht heeft verklaard, dat de V.N.-militai- ren, zo nodig met gebruik van ge weld, aanvallen door gewapenden in dit gebied zullen verhinderen, evenals eventuele pogingen tot het opnieuw opwerpen van versterkin gen. Op het vliegveld van Nicosia zijn gisteren tweehonderd Ierse militai ren aangekomen, die het V.N.-leger zullen versterken. Denen sturen 1000 man. De Deense regering heeft besloten duizend militairen ter beschikking van de internationale vredesstrjjd- macht van de Verenigde Naties op Cyprus te stellen. Het contingent zal binnen twee weken vertrekken. Medeleven met president De Gaulle President De Gaulle ondervindt na zijn operatie, die hij vrijdag in het Cochin-hospitaal onderging, zeer veel belangstelling. Bij honderdtallen stro men wensen tot spoedig herstel bin nen. Hieronder bevonden zich onder andere boodschappen van paus Pau lus, van staatshoofden en regerings leiders. Professor Aboulker, die de presi dent vrijdag opereerde, is zondag avond een half uur bij president De Gaulle op bezoek geweest. Hij deed bij zijn vertrek geen enkele medede ling. De toestand van de president zou nog steeds zeer bevredigend zijn. Nina over Russisch- Amerikaanse vriendschap Zoals vele stroompjes een rivier vormen, zo wordt de Russisch-Ame- rikaanse vriendschap door vele klei ne daden steeds hechter. Dit is ver klaard door mevr. Nina Chroesjts- jow op een receptie voor de Ame rikaanse delegatie naar de tweede Russisch-Amerikaanse vrouwencon ferentie in Moskou. Zij wenste de Amerikaanse vrouwen een prettig verblijf in de Sowjet-Unie toe en Ria Rietveld-van Velsen, oud tunrkampioene van Nederland, heeft vrijdag fPra^ de hoop uit, dat zij nog ster- het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. De naam van het *er overtuigd zouden raken van de meiske, dat, wie weet.noj eens in de voetsporen van haar moeder za. £n''""ehapp^.ükt ÖhelS jegens de Amerikanen. m§ ...O»i."i*ii* nii rti'.v treden, is Gerda Elvira.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4