S)e CöidóeSoivtcmt Rustig en ingetogen u/elkom voor het Koninklijk Paar Niet meer dan 4 a 5000 de luchthaven mensen op BELGISCHE ARTSEN LEGGEN HET HOOFD IN DE SCHOOT 5WK2 ttsra 5SHS STAKING - na 17 dagen - GEëINDIGD ZATERDAG 18 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.205 Directeur J. r. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 Kort na half acht vanochtend zijn koningin Julia na en prins Bernhard met het DC-8 lijntoestel PH-DCA „Albert Plesman" van de KLM op Schiphol teruggekeerd van hun 10-daags staats bezoek aan Mexico. Prinses Beatrix, die met het zelfde toestel uit Mexico was meegevlogen, stapte gisteravond laat in Montreal uit om nog een kort bezoek aan een vriendin in Ottawa te brengen. De kroonprinses wordt morgen in Nederland terug verwacht. Hoewel bij de aankomst van het Koninklijk Paar veel meer publiek aanwezig was dan normaal het geval is, hadden de autoriteiten op een veel grotere belangstelling gerekend. Het vroege ochtenduur op deze vrije zaterdag is er naar men gelooft de hoofdoorzaak van, dat er slechts circa 5000 bezoekers op het dak van de ICA-hal, de aangrenzende promenade en het dak terras van de Europahol stonden. Er ging even een gejuich op toen de deur van de DC-8 open ging en de koningin in grijze mantel en blauwe japon in de opening verscheen, maar het stierf vrijwel meteen weg, waarna het publiek doodstil het weerzien met de jongste twee prinsessen gade sloeg. Losjes, hand in hand waren deze twee tussen de ijzeren hekken, waarachter de journalis ten zich moesten ophouden, naar het voorrijdende vliegtuig gewandeld. Onder aan de trap werden zij door hun vader en moeder innig omhelsd, daarna de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg, de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, de eerste secretaris van de Mexicaanse ambassade mr. M. A. Amador en de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, naar voren traden en het Koninklijk Paar op vaderlandse bodem verwelkomden. Een overzicht tijdens de aankomst van H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard op Schiphol. V.l.n.r.: eerste minister V. G. M. Marijnen, H.M. de Koningin, die wuift naar de menigte, Z.K.H. prins Bernhard, H.H.K.K.H.H. de prinsessen Christina en Margriet en mr. F. J. Kranenburg, commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland. aangesloten, werd aangepast aan de omstandigheden. Op de rijksweg nr. 1 naar Bussum bijvoorbeeld reden de wagens vaak ruim 110 kilometer per uur maar zodra er weer een en thousiast groepje langs de weg in zicht kwam ging het tempo omlaag. VLAGGEN In het Gooi was de belangstelling groter, vooral in de agglomeratie Naarden-Bussum, waar soms honder den bijeen groepten. In de voortui nen van verscheidene villa's wap perde de nationale driekleur. Bij de legerplaats Crailo op de weg naar Hilversum stond een schoolklas- je uitbundig met oranje slingers te zwaaien toen de hofauto zeer lang zaam voorbijreed. Wat verder zorg de een groepje verpleegsters voor een fleurige noot in het landschap. Gedurende de rit vloog het vlieg tuigje van de rijkspolitie in een wij de cirkel voor de stoet uit om, waar nodig, via de radio de zeer talrijke manschappen en particuliere wagens op de grond te instrueren over de verkeerssituatie, die echter nergens moeilijkheden heeft opgeleverd. WEER THUIS Omstreeks 8.20 uur toen Hare Ma jesteit de koningin op luttele kilo meters afstand van Paleis Soestdijk was, bevonden zich achter de afsluit hekken voor het paleis, volgens de politie, ongeveer 1500 belangstellen den. Een aantal mensen stond gereed met rood-wit-blauwe vlaggetjes om het koninklijk paar te verwelkomen en ook waren ep honderden belang stellenden, die oranje doeken bij zich hadden om daarmee naar het konink lijk paar te Hunnen zwaaien. De ongeveer 80 politiemensen, die rondom het paleis op de been wa- en, konden hun werk vlot verrich ten. Er was zelfs een groep van 30 man reservepolitie uit Soest, die ach ter de hand werd gehouden. De groep was naar een café in Soest gestuurd om daar nadere instructies af te wachten. Het reserve-detachement had men tactisch naar de achtergrond gediri geerd. Dit ook in verband met de te levisie-opnamen, die voor Soestdijk De verwachtingen over de opkomst van het publiek op Schiphol zijn over schat. De enkele duizenden mensen vielen op de luchthaven nauwelijks op. Foto: de banken, die langs de route op de luchthaven waren neergezet, bleven leeg. OVERLEG OP PLATFORM Ruim 5 minuten bleef het gezel- - schap op het platform tussen de hek- ken, waarmee een afzettmg was ge- immers met haar ouders mee in de POlme hofauto. p n zxjn' dan bur2ers Er was ook maar weinig belang- Bij de aankomst van het koninklijk stelling langs de route, die de ko- paar werd nauwelijks gejuicht, ninklijke stoet volgens plan van Slechts enkele tientallen mensen sta- Schiphol naar Soestdijk heeft ge- ken met nieuwsgierige gezichten de volgd. Slechts hier en daar, speciaal rood-wit-blauwe vlaggetjes, die zij bij de kruispunten met locale wegen, kort tevoren bij een handelaar in inn tfortotfnntnnnr^iffhPt. stonden wel groepjes belangstellen- feestartikelen voor het paleis hadden JtoehTdfr »Zo"g 7iiIt:den' die de door een klein escorte gekocht, de lucht in. De belangstel- aantal e^ter cwertroffen door po- harte" lenden bleven met starende ogen de litie, die 200 man telde (samenge- J toejuichten. groep njdende auto s nakijken, steld uit diverse korpsen). 07*7177 TUliD/l De Wassenaarse oranjevereniging Prinses Margriet was in haar eigen Ml tdil EjLj L EjS\lriJ „Koningin Wilhelmina" heeft van daag het volgende telegram voor Kpn WJU,rniI5t. genuren van Leiden naar de luchtha- Het tempo van de stoet auto's, H.M. de koningin naar Soestdijk ge vormd staan praten Enige ogen- v.en Streden, vergezeld door 'n vrien- waarby zich tal van vertegenwoordi- zonden: „Welkom thuis. Met gevoe- blikken pleegden koningin en prins dxn" 06 laatste bracht na afloop al- gers van de publiciteitsmedia hadden lens van grote toegenegenheid", met ernstige gezichten overleg met 5 minister-president Marijnen. Tenslot te legde prins Bernhard zijn arm om de schouder van de koningin en stel de voor naar de auto té wandelen, die vlak voor de Icahal stond. Opnieuw klonk een kort gejuich uit het publiek op. De koningin hield haar pas in en wuifde vrien delijk naar boven. „Oranje boven, leve de koningin" zongen daarop kleine groepjes onder het publiek, De staking van de Belgische artsen, die 17 dagen maar het inspireerde niet voldoende heeft geduurd, is geëindigd. Het bericht over het voor algemene massazang en stierf ein(je van de staking werd medegedeeld in een al spoedig weg. extra-uitzending van Radio-Brussel, die in ver- Jr iïiei? ^a0Slïinfpn hnf band met de nieuwe bemiddelingspoging van de auto^en zette de kleine stoet, voor- rectoren van de vier Belgische universiteiten, na afgegaan door motorpolitie zich in middernacht in de lucht was gebleven. Het ver- beweging. Zoals te verwachten was lossende woord viel na een zware dag van onder- werd afgezien van de voorgenomen handelingen in Brussel. Nadat donderdag het ka- rit over het hele platform. Dit was binet tot laat in de nacht onder presidium van overbodig, aangezien het publiek sa- premier Th. Lefèvre had vergaderd, werd vrij- mengegroept stond in de buurt van dagochtend aan de rectoren van de vier Belgische de Icahal en de promenade aan1 de universiteiten een memorandum overhandigd, op eS°«V hetVadak tan het vrachtge- basi,s waarvan de onderhandelingen met de artsen bouw geheel verlaten is gebleven. zouden kunnen worden voortgezet. De vier ree- Naar schatting waren er 4000 tot toren hebben ongeveer acht uur lang met de be- 5000 belangstellenden. Teneinde de stuurders van de artsenfederatie overleg ge- begroeting zo min mogelijk door la- pleegd. Enkele malen voegde de kabinetschef van waai te storen hield de verkeerstoren de premier zich bij het gezelschap om de rectoren andere vliegtuigen, die wilden lan den, in de lucht. De piloten werd radiografisch verzocht te blijven cir kelen tot koningin en prins zouden zijn vertrokken. Op het Stationsplein moest de wa gen door een smalle haag van men sen rijden, die de hoge gasten harte lijk uitwuifden. De bij de uitgang geplaatste banken voor de verwachte invaliden bleven echter leeg. „ONMIDDELLIJK AAN HET WERK" onderdelen van het memorandum te verduidelij ken. Gisteravond om tien uur, juist nadat het Bel gische kernkabinet opnieuw overleg had gepleegd kwamen de rectoren naar het kabinet van de premier om nog op enige punten opheldering te vragen. Om kwart over twaalf werd de vergade ring met de artsen beëindigd, waarna de verlos sende mededeling aan de deur van de universi taire stichting aan de Egmontstraat in Brussel door mgr. Debuisson, rector van de universiteit van Luik, werd gedaan. De rectoren begaven zich nadien, omstuwd door verslaggevers, fotografen en cameralieden, naar het kabinet van de minis ter-president in de Wetstraat om de heugelijke mededeling officieel aan de regering over te bren gen. Om half twee bevestigde de minister van justitie, P. Vermeylen, officieel, dat de Belgische artsen hun staking onmiddellijk ingaand hebben beëindigd. ring over de wet-Leburton de vol gende week om acht uur zullen wor den hervat. Het akkoord, op basis waarvan de geneesheren hebben besloten hun doende morele garanties" waarbor gen. - De woordvoerder van de artsen weigerde in te gaan op vragen, op welke punten de regering en op wel ke de geneesheren concessies hebben gedaan om het akkoord mogelijk te maken. Uiteraard zijn nieuwe moei lijkheden in de onderhandelingen „altijd mogelijk". „Na hetgeen is gebeurd zal echter iedereen inzien, dat naar een gezon de oplossing moet worden gestreefd". OPLUCHTING Het slot van de artsenstaking is, ofschoon nog niet alle moeilijkheden overwonnen zijn, met grote opluch ting ontvangen. De strijd van de laatste achttien dagen is fel meedogeloos geweest. Donderdag was echter een kentering duidelijk merkbaar. De perspolemie ken werden, vooral in katholieke en liberale bladen, minder heftig, pun tig en scherp en terwijl de sirenes van vele militaire ambulances in de stad Brussel nog gierden, werden ook de uitingen van de stakingleiding minder heftig, tot voorzichtig toe. Ook de verklaringen en eisen van de regering kregen 'n mildere klank. Vrijdagochtend werd duidelijk, dat de vier „wijze mannen" van de uni versiteiten zich aan het ontknopen van dit zowel medisch als politiek uiterst verwarde netwerk hadden gezet. Dat is binnen 24 uur gelukt. „De Belgen kunnen weer rustig pijn in de buik krijgen", merkte een ver heugde voorbijganger in de Wet straat op. De minister van justitie, P. Vermeylen, verklaarde, dat mo bilisatie en vordering van artsen snel ongedaan zullen worden ge maakt. Dit betekent, dat de huisartsen spreekuren en visites spoedig zullen hervatten en dat ook het werk in de ziekenhuizen, waar grote achter stand heerst, zo spoedig mogelijk weer normaal zal zijn. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veranderlijk reikte resultaat. Hij zei te hopen, dat het over de fundamentele vraag- De voorzitter van de artsenfede- stukken bereikte akkoord „aan geen ook de hekken op het trottoir van ratie dr Thone deelde na afloop kant verbittering zal laten", de rijweg langs de ringvaart waren van besprekingen in de Wetstraat Belgische minister-president on overbodig. Daar stond niemand meer. - - -jj-* Minister-president Th. Lefèvre Hi nun klaarde vannacht om kwart voor staking te beëindigen, betreft alleen SSS-"'SSSife. titn ?vfr hT_et_b!" de wederzijdse garanties en de te vol- TT.. --- ï-- gen werkwijze voor deze-verdere on derhandelingen. VEEL PERS VEEL POLITIE VOLDOENDE MORELE GARANTIES mede, dat aan de ongeveer 10.000 art- derstreepte, dat op korte termijn naar sen een opdracht is uitgegaan de een definitieve oplossing van de ge- staking „onmiddellijk te beëindigen, schillen zal worden gestreefd „zon- In de order wordt voorts gezegd, der dat een fatale datum is vastge- dat de „wachtdiensten", die door on- steld". ge veer 2.000 artsen tijdens de staking Officieel werd ook in de Wetstraat op, dat het akkoord kon worden be- werden ingesteld moeten worden ge- aangekondigd, dat de „eigenlijke" reikt door de bemiddeling van ree- Groot echter was de belangstel- handhaafd totdat alle artsen hun besprekingen over de meningsver- toren van de universiteiten van Bras- De woordvoerder van de artsen federatie legde er alleen de nadruk ling van de pers. Er waren minstens praktijk hebben hervat. schillen tussen de artsen en de rege- sel, Leuven, Luik en Gent, die „vol- SABOTAGE Twee gemobiliseerde artsen en 'n technicus zijn gisteren aangehouden en voor de officier van justitie ge leid. Zij worden ervan verdacht uit röntgenapparatuur van de kliniek „Edith Cavell" te Ukkel smeltver- zekeringen te hebben gehaald, waar door deze apparatuur onbruikbaar werd. Als gevolg daarvan zou een pa tiënt, die moest worden behandeld, gestorven zijn. De twee artsen en de technicus hebben bekend. DE NATIONALITEIT VAN PRINS HUGO CARLOS In antwoord op vragen heeft de Spaanse minister van voorlichting, Ma nuel Fraga Iribarne vrijdag medege deeld, dat bij de behandeling van de aanvrage van prins Hugo Carlos de Bourbon-Parma, de verloofde van prin ses Irene, tot verkrijging van de Spaan se nationaliteit, „de normale administra tieve procedure" zal worden gevolgd. De invloed van een vrijwel statio naire depressie bij Ierland reikt tot West-Duitsland. Daar bevindt zich de grenslijn tussen de zeer warme continentale lucht en koudere oce- aanlucht. Langs deze grenslijn trok in de nacht van vrijdag op zaterdag een kleine, maar wel actieve storing van het Rhöne-dal juist over Nederland naar de Noordzee. Met flinke wind stoten en enige regen werd daarbij de warme lucht verdreven. Toch zijn de temperaturen in de koudere oceaanlucht nog enkele graden bo ven normaal. Er blijven voortdurend randsto- ringen om de depressie heen bewe gen en het komende etmaal zal er weer kans bestaan op enkele uren regen of buien, maar daarnaast zijn enkele opklaringen te verwachten. In het temperatuurverloop komt weinig verandering, zodat maximum waarden van ongeveer 16 graden worden bereikt en minimaal tussen 6 en 10 graden. ZON- en MAANSTANDEN 19 April: zon op 05.35, onder 19.44; maan op 11.09, onder 03.01. Eerste kwartier 05.09. 20 April: zon op 05.33, onder 19.46; maan op 12.24, onder 03.40. H oogwaterstanden 19 April: v.m. 8.11; n.m. 20.47. 20 April: v.m. 9.32; n.m. 22.25. KORRELTJE Beter eenmaal wagen dan altijd vrezen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1