S)e Cöid6e0oii4cmt mm Cl „Hartverwarmend" maar waardig welkom voor vorstin tip» MAREL klassewagens bel voor proefrit wassenaar KW 55 BRANDEND NAAR BOLNES GESLEEPT Oostduitsers willen gedenkteken bij Berlijnse muur weg hebben lemco n.v. VRIJDAG 17 APRIL 1964 54e JAARGANG Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN One-man-lintjesregen in Moskou Telef 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55, Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 MORGEN OP SCHIPHOL Koningin Juliana en prins Bern- hard worden zoals bekend zaterdag ochtend van hun staatsiebezoek aan Mexico in ons land terugverwacht. Omstreeks half acht zal het vorsten paar op Schiphol aankomen, waarna het zich per auto langs de normale route, via Diemen en langs Rijksweg I - tenzij verkeersomstandigheden tot wijziging nopen - naar Soestdijk zal begeven. De heer B. Norden, de initiatief nemer tot wat hij noemt een jegens koningin en prins te uiten „hartver warmend welkom", heeft er nog maals op aangedrongen daarbij een waardige houding aan te nemen en een volkomen discipline in acht te nemen ten aanzien van alle door de politie getroffen en tussentijds te ne men ordemaatregelen. Richtlijnen Met volledige instemming van de politieautoriteiten verzoekt hij, ten einde een zo vlot mogelijk verkeer te waarborgen, allen die per auto aan dit welkom deelnemen: op de rech terzijde van hun voorruit als herken ningsteken voor de politie een „O" aan te brengen. Automobilisten die via Amsterdam Schiphol willen be reiken wordt aangeraden zo moge lijk op of nabij het Stadionplein hun auto te parkeren en vandaar naar de luchthaven van de autobus gebruik te maken. Voorts wordt allen ver zocht circa 07.00 uur op Schiphol c.q. 08.00 uur in de omgeving van pa leis Soestdijk te zyn. Op Schiphol zijn ongeveer 200 zit plaatsen beschikbaar voor invaliden en ouden van dagen die hun verlan gen hebben geuit deel te nemen aan dit „welkom thuis, wij zijn blij dat u weer in ons midden bent". Overleg Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver Op Schiphol is gisteren door de betrokken autoriteiten overleg ge pleegd over de te nemen maatrege len bij de terugkomst uit Mexico van koningin Juliana en prins Bernhard. Besloten is het publiek niet op het platform toe te laten. Wel is er op de enkele honderden meters lange pro menade op het dak van het langwer pige stationsgebouw ruimte voor ca. 7500 belangstellenden, die van daaraf de aankomst van de DC-8 met de ko ningin en de prins zullen kunnen ga deslaan. Het toestel zal voor de ICA-vertrek hal tot stilstand komen en daarna zullen, als de koningin daarmee in stemt en de weeromstandigheden het toelaten, onée vorstin en prins Bern hard op het platform in een auto met open dak stappen en daarin langs het publiek op het stationsgebouw rijden. Vervolgens zullen zij nadat de kap van de auto is gesloten, via de gewo ne ingang Schiphol verlaten. Vele reisbureaus hebben de lucht haven laten weten, dat zij zaterdag ochtend in alle vroegte naar Schip- De autobussen met belangstellen den zullen dus nog vroeger op de luchthaven aanwezig moeten zijn. Vermoedelijk zullen de eerste bussen reeds kort na 6 uur arriveren. Koninklijke familie klaar voor thuisreis Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben gisteren, de laatste dag van hun verblijf in Mexico, de gelegenheid waargeno men om nog zoveel mogelijk mooie plekjes in Acapulco te bezichtigen. Zij boden 's avonds de directeur van dt nationale raad voor toerisme, oud president Miguel Aleman, een diner aan, waarbij ook de echtgenote van het Mexicaanse staatshoofd, mevr. Lopez Mateos en haar dochter Ave- cita aanwezig waren. Vanochtend 9 uur plaatselijke tijd, dat is om 17 uur in Nederland, ver laat het gezelschap Acapulco op weg naar de Mexicaanse hoofdstad, waar het een uur later zal aankomen. Het vertrek uit Mexico is op half ,elf in de ochtend plaatselijke tijd gesteld. President Adolfo Lopez Mateos en alle functionarissen, die bij de aan komst van de Nederlandse bezoekers aanwezig waren, zullen ook thans op het vliegveld zijn. Held van de Sowjet-Unie Regen van onderscheidingen voor zeventigjarige Chroesjtsjow EVEN AFWACHTEN! r\E algemene maatregel van bestuur waarin de regering heeft be paald, dat met ingang van 15 juni a.s. alle vormen van collectieve ver ticale prijsbinding in beginsel verbo den zullen zijn, is in zijn opzet nogal vergaand en drastisch, maar afge wacht zal dienen te worden welke concrete gevolgen dit verbod voor het handelsverkeer en uiteraard voor de uiteindelijke prijsvorming zal heb ben. Dat laatste is voor de regering, die deze maatregel na herhaalde aan kondigingen heeft uitgevaardigd na tuurlijk het belangrijkst, alsmede voor de consument, voor wie minis ter Andriessen in het gehele complex van zijn prijsbeleid-arsenaal deze manoeuvre heeft uitgevoerd. r^E consequenties laten zich op dit moment nog moeilijk raden, laat staan exact vaststellen. Niet bekend is, hoeveel afspraken van collectieve prijsbinding er precies zijn, aange zien het daarop betrekking hebbend kartelregister geheim is. Men kan derhalve ook niet nagaan, om welke artikelen het bij deze maatregel gaat, maar een aantal levensmiddelen, boeken en farmaceutische prQduk- ten zijn er naar alle waarschijnlijk heid wel bij betrokken. Het bedrijfsleven heeft zich om begrijpelijke redenen fel tegen de plannen van de regering verzet, maar de argumenten, welke prof. Andries sen en de mede-ondertekenaars van de maatregel daarbij hebben ge voegd, mag men niet van gewicht gespeend achten. In het bijzonder blijkt het de regering te doen te zijn om een vergroting van de concur rentiemogelijkheden, die door de werking van de prijsafspraken, waar niemand onderuit kan, natuurlijk uiterst beperkt zijn. Iedereen heeft op het spoor van excessief lijkende prijzen wel eens aan den lijve onder vonden, dat de prijsbindingen ver starrend in het economisch verkeer werkten. HET is enigszins opvallend, dat de regering zich totnutoe heeft be perkt tot de collectieve vorm van prijsafspraken, dat wil zeggen, dat zij de individuele nog met rust heeft gelaten. De collectieve afspraken lig gen verankerd tussen fabrikanten van gelijke en gelijksoortige goede ren onderling, zodat niemand var hen aan de volgende schakels in «e handel lagere prijzen kan (laten) berekenen dan onderling werd over eengekomen. De individuele vorm ontstaat tussen fabrikant en bedoelde andere schakels, zonder dat daaraan de mede-fabrikanten te pas komen. De maatregel van 15 juni a.s. maakt dus de beide vormen nadrukkelijk van elkaar los: nadat de collectieve vorm zal zijn verdwenen, kan deze of gene fabrikant zijn marges naar beneden wijzigen met alle gevolgen ram dien. de regering eerlang ook nog tot een verbod van de tweede vorm zal overgaan, staat in de ge geven omstandigheden nog te bezien, al geloven we er voorshands niet zo sterk in. Zulk een tweede verbod zou aanzienlijk dieper ingrijpen in de onderlinge verhouding tussen met name de kleinhandel en een zeer on- wenste vorm van concurrentie kun nen teweegbrengen, waartegen me nig bedrijf ^genoot niet opgewassen zou blijken te zijn. Staatssecretaris 'Bakker zei mede daarom onlangs in de Tweede Kamer, dat door de op handen zijnde maatregel de individu ele vormen van verticale prijsbinding „vclstrekt onverlet" zou worden ge laten. Blijkbaar ziet de regering het belang van deze binding voor een goed economisch verkeer terdege in, zodat de vrees die speciaal bij de middenstand leeft, althans voorlopig ongegrond zal blijken te zijn. Op het recente 'congres te Scheveningen heeft de NRKM van zijn gevoelens overigens overduidelijk laten blijken en het is te verwachten, dat zijp voor zitter, de heer Hurkmans op de stu diedagen van deze week andermaal een reactie op de besluiten van de re gering zal geven. Het komt ons voor, dat de regering het effect van haar nu getroffen maatregel vanaf 15 juni wil afwach ten, alvorens eventueel méér te doen. Dat zou ons een voortreffelijke hou ding lijken. Ook voor de voorstanders van drastische maatregelen als die van deze week, moet de stelregel gel den: niet teveel ineens! Bladen zwijgen over gelukwens van Mao Tse-Toeng President Bresjnev van de Sowjet- Unie heeft premier Chroestjsjow vandaag bij gelegenheid van diens 70ste verjaardag de orde van Lenin aangeboden, alsmede de „gouden ster" in verband met zijn benoeming tot „Held van de Sowjet-Unie". De plechtigheid werd bijgewoond door regerings- en partijfunctionarissen, alsmede delegaties van de Sowjet- republieken en vond plaats in 09 Jekaterinazaal van het Kremlin. In de Prawda verklaarden ruim tweeduizendd partij veteranen, dat partij en volk een eenheid vormen en dat de principes van Lenin zijn hersteld. In een door hen onderte kend artikel, dat een volledige pagi na van het blad besloeg, spraken zij hun „verontwaardiging over de argumenten van de Chinese dema gogen" uit. De oude bolsjewisten, die langer dan vijftig jaar lid van de partij zijn, brachten in herinne ring „de grote rol, die Chroestjsjow in de opstelling van het nieuwe par tijprogramma heeft vervuld". Felicitatieboodschappen De Russische bladen drukten van daag de volledige tekst af van ge lukwensen die Chroestjsjow uit het buitenland ontving, doch zij maakten geen melding van het lange telegram dat hij van de Chinese communisti sche leider Mao Tse-toeng kreeg en waarin deze hem „nog vele jaren in goede gezondheid" toewenste en zei, dat hun twist over de comunis- tische leer „slechts tijdelijk" was. In de Russische pers waren ook geen gelukwensen te vinden uit Cuba, Albanië, Zuid-Slavië en Noordkorea. Wel trof men er felicitatieboodschap pen aan van president De Gaulle, president Johnson, premier Nehroe, bondskanselier Erhard, president Soekarno en president Zahir van Af ghanistan. Chroesjtjow heeft voorts de titel „held van de Bulgaarse volksrepu bliek" gekregen, alsmede de „gouden ster" en de orde van „Georg Dimi- trov". Ook Roemenië bedacht de Rus sische leider met een onderscheiding. Hij kreeg de ster van de Roemeense republiek. Een neger heeft in New York op straat een negerin en een blanke man, die samen wandelden, neerge stoken omdat, zo zei hij na zijn ar restatie, hij tegenstander is van inte gratie tussen blanken en negers. De slachtoffers zijn zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Tijdens haar bezoek aan Oaxaca moest H.M. de Koningin haar Mexicaanse veren hoed stevig vasthouden voor de wind. Een Katwijkse vissersboot heeft gisteren een tijd lang in ernstige moeilijkheden verkeerd. Het is de KW 55, „Johanna Lydia", aan boord van welk schip gisteren na een hevige explosie een felle brand is uitgebroken in de machinekamer. Het schip bevond zich toen op de Noordzee, ongeveer drie mijl ten noordwesten van zijn thuishaven. Om ongeveer vijf uur gistermiddag werden de eerste noodseinen van het schip opgevangen. Vanuit Scheveningen is hierop uitgevaren de reddingsboot „Brandaris", welker hulp ech ter overbodig bleek, daar niemand bij de explosie of de brand ge wond is geraakt. De sleepboot „Gelderland" van bureau Wijsmul ler te IJmuiden hééft enige uren na het uitbreken van de brand vastgemaakt aan het schip, dat thans naar Bolnes zal worden ge sleept. De „Johanna .Lydia", eigendom van de Rederij Haasnoot te Katwijk, was eerder op de dag uit IJmuiden vertrokken naar een scheepswerf te Bolnes. (Advertentie) Oostberlijnse grenswachten hebben de Westduitse autoriteiten gisteren verzocht het gedenkteken voor een vluchteling bij de Berlijnse muur te verwijderen. Westberlijnse functio narissen noemden het „onwaarschijn lijk dat enige aandacht zal worden besteed" aan het verzoek „een stuk papier", dat bij de controlepost „Checkpoint Charlie" aan Westber lijnse politie-agenten werd overhan digd. Het gedenkteken, dat bestaat uit een houten kruis omgeven door koor den staat voor de helft op Oostber- lijns grondgebied. Het werd opgericht ter nagedachtenis aan Peter Fechter, die in augustus 1962 op die plaats stierf, nadat hij door Oostduitse grenswachten was neergeschoten. De Oostduitsers zijn sedert drie dagen bij Checkpoint Charlie bezig met het bouwen van een nieuwe muur op de juiste grenslijn. SCHELDPARTIJ Honderden Westberlijners, die „moordenaars" en „schooiers" riepen, hebben gisteren toegekeken hoe Oostduitse grenswachters deze nieu we hogere muur bouwden. Het nieuwe muurstuk werd opge richt op slechts een halve meter af stand van het kruis. Tevoren was een oud stuk muur, dat verder op Oostberlijns gebied stond, afgebro ken. De opening werd bewaakt met een waterkanon en twee honden. De grenswachten, meest zeer jonge mannen, reageerden niet op de scheldwoorden uit het westen. ZUID-VIETNAM Donderdag zouden bij gevechten tussen Zuidvietnamese regerings strijdkrachten en drie bataljons Viet- cong-rebellen op ongeveer 200 kilo meter ten zuidwesten van Saigon meer dan 200 doden zijn gevallen. Voor volautomatische wasmachines A.E.G. IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Kouder ,n Etentje buitenshuis Bezoek dan ons restaurant Ook voor receptie en partijen Zondags geopend van 12-24 uur PETER LEENEN Gangetje 14 Telefoon 24905 In de duinen bij het Bloemendaalse strand heeft donderdagmiddag een korte, doch hevige brand gewoed. Waar schijnlijk was de nabij gelegen vuilnis stortplaats de oorzaak van de felle brand, die 16 ha. duingrond verwoestte. Ten zuidwesten van Ierland be vindt zich een vrijwel stationaire depressie waaromheen verschillende randstoringen naar de Golf van Bis- caye koersen. De invloed van de de pressie reikt tot over Frankrijk waar een koufront langzaam naar 't oos ten opdringt. Langs dit koufront ko men onsamenhangende regen- en buiengebieden voor. Achter het front stroomt met zuidelijke tot zuidwes telijke wind koudere oceaanlucht bin nen. De verdrijving van de zeer warme continentale lucht gaat met enige regen of enkele buien gepaard. Hoewel de temperaturen ongeveer 7 graden zullen dalen, blijven ze toch nog iets boven de normale waarden voor de tijd van het jaar. ZON- en MAANSTANDEN 18 April: zon op 05.37, onder 19.42; maan op 10.00, onder 02.09. H oogwaters tanden 18 April: v.m. 7.04; n.m. 19.42. KORRELTJE Van alle kapitaal geeft kennis de (Advertentie), meeste interest.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1