NIEUWE DIAKONESSENHUIS GEOPEND DONDERDAG 16 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT Deze merkwaardige foto werd gemaakt door een van de kijkvensters in de Zwitserse mesoscaaf „Auguste Pic- card", de eerste duikboot voor tochtjes met passagiers. Het vaartuig sal gebruikt worden in 't meer van Geneva. De oudste bewoners van Amerika, de indianen, die bij de aankomst van de Amsterdamse delegatie in New York so onverwacht verstek lieten gaan, hebben tijdens een bijeenkomst van de ANYV hun fout hersteld. Bij verrassing stoof hier een groep indianen binnen. Het was een dansgroep van in New York wonende Indianen- afstammelingen, van wie hun voorvaderen 350 jaar geleden het eiland „Manhattem" aan de Nederlanders overdeden. Op de foto sluiten de Indianen „vrede" met burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam en de heer J. A. Rissee uw, directeur van de ANVV. Gistermiddag is het nieuwe Diaco nessen ziekenhuis met ruim 400 bed den aan de Leidse Hout officieel ge opend. Op een der foto's ziet men van rechts naar links de geneesheer-di recteur van het ziekenhuis, dokter Coumou, staatssecretaris Bartels en de voorzitter van het bestuur, prof. dr Bakhuyzen v. d. Brink. Zie ook pag. 2. Thuiskomst Koningin Maak begroeting niet al te hartelijk De regering heeft geen enkel be swaar tegen een sobere betuiging van trouw en aanhankelijkheid jegens koningin Juliana. Dit heeft dr. G. J. Lammers de directeur van de rijks voorlichtingsdienst meegedeeld naar aanleiding van het bezoek dat een der initiatiefnemers voor een harte lijke begroeting van koningin en prins bij hun terugkeer zaterdag -uit Mexico, de heer B. Norden uit Am sterdam, bij hem heeft gebracht. Alleen alles wat een hartelijke be groeting of ontvangst een emotioneel karakter kan geven moet worden vermeden. De koningin heeft moei lijke en tijdens haar bezoek aan Mexico ook vermoeiende dagen ach ter de rug. De heer Norden verwacht op grond van de vele adhaesiebetuigingen die hem bereikten zeer veel mensen op Schiphol en nog meer bij Soestdijk. Hij hoopt echter dat iedereen zich zal houden aan de ordemaatregelen van de politie en dat men geen vlagge tjes, spandoeken, bloemen of wat ook zal meevoeren. Er zal niets worden aangeboden en er zullen evenmin muziekkorpsen medewerken. Politie versterkt Bij de terugkeer van het koninklijk paar uit Mexico zullen zaterdag even veel politiemensen op de been zijn als bij een staatsiebezoek, 'n drukke bollenzondag of als bij top-wedstrij- den op het autocircuit van Zand- voort. Rijks- en gemeentepolitie zul len onder het gemeenschappelijke commando staan van kolonel H. A. van Steenis, commandant van de rijkspolitie in het ressort Amsterdam. Het is de eerste maal dat bij een terugkeer van het koninklijk paar uit het buitenland zo uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Een inwoner van de Duitse plaats Mühldorf heeft tijdens het weekeinde de eer' van zijn dochter met een vuurwapen verdedigd. Toen twee jongelieden de kamer van het meisje wilde binnenklimmen vuur de de vader met zijn 6,35 m.m. re volver op de onverlaten. Een van hen stortte getroffen voor de voeten van de schutter. Het slachtoffer ver keerde dinsdagochtend nog steeds in levensgevaar. Doorwerken met vorst gaf extra-produktie Dank zij de nieuwe vorstverletbe- strijdingsmaatregelen konden in de afgelopen winter ongeveer 17.000 man op dagen met onwerkbaar weer doorwerken. De hierdoor verkregen netto-produktie zal ruim f 50 mil joen hebben bedragen. Dit zegt minister Bogaers in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Deze produktie van f 50 mil joen is gelijk aan ongeveer 3000 wo ningen. Tweederde deel zal inder daad aan de woningsector zijn toe gevallen, derhalve ca. 2000 wooneen heden. De rest kwam ten goede aan de produktie van andere gebouwen. Verbod samenwerking welzijnszorg en radio Veronica De samenwerking die bestond tus sen de Dienst Welzijnszorg Leger en radio „Veronica" heeft tot gisteren elf uur geduurd. Op dat tijdstip na melijk heeft de Chef van de generale staf, tevens bevelhebber landstrijd krachten, luitenant-generaal F. van der Veen, die samenwerking verbro ken. De Legervoorlichtingsdienst heeft ons dit bevestigd. Het initiatief tot het samenwerken, zo zei ons de LVD, is uitgegaan van enkele personeelsleden van de Dienst Welzijnszorg Leger in Den Haag. Voor het uitvoeren van dat initiatief hadden zij geen toestemming. De Chef van de generale staf was er niet van op de hoogte. Zodra deze er van hoorde heeft hij de samenwerking verboden. De Dienst Welzijnszorg Leger heeft en kele programma's gemaakt. Die pro gramma's dienden om ter beschik king te komen van de Welzijnszorg- officieren bij de onderdelen. De pro gramma's bevatten enkele „spots" waarmee dienstplichtigen bijvoor beeld werden opgewekt om via de Dienst Welzijnszorg te studeren. De bedoeling was dat de welzijnszorg officieren de op de band opgenomen programma's zouden afdraaien bij voorbeeld in bioscopen van leger plaatsen. Voor het opnemen van de programma's is gebruik gemaakt van de studio van radio „Veronica". Verder vernemen wij van de Le gervoorlichtingsdienst dat het ver bod van de chef van de generale staf tevens impliceert dat de tot nu toe vervaardigde bandjes met pro gramma's voorlopig niet door de Dienst Welzijnszorg gebruikt mogen wórden. Melkprijstoeslag van 28 boeren wordt in beslag genomen Het landbouwschap zal beslag la ten leggen op de melkprijstoeslag van 28 veehouders. Dit heeft het produkt- schap voor zuivel in Den Haag in 'n openbare vergadering meegedeeld. De uitkering van de melkprijstoe slag aan de veehouders wordt door het produktschap geregeld. Het land bouwschap heeft hiertoe besloten om dat deze 28 veehoud ook na her haalde aanmaning het heffingsbedrag niet hebben betaald. En geen wonder: niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u: IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. Brug tussen gemeentebestuur en burgerij commissies met zeggenschap Verandering van de gemeentewet was gistermiddag onder meer onder werp van gesprek in de Tweede Ka mer. Gemeenteraden zullen straks wellicht commissies in kunnen stel len, die niet alleen een adviserende taak, maar eventueel ook bestuurs- dersbevoegdheid krijgen. Deze com missies kunnen voor de behartiging van speciale belangen in het leven worden geroepen, maar ook om de belangen van een deel van de ge meente, wijkraden bijv. of dorpsra den, te behandelen. De gemeenten krijgen hierbij de vrije hand. De leden van de commissies hoe ven n.l. niet alleen geen raadslid te zijn, ze hoeven zelfs geen ingezetene te zijn. Dit alles moet ertoe leiden de kloof tussen bestuurders en be stuurden zo gering mogelijk te ma ken onder het motto: binnen gemeen telijke decentralisatie. Het onderwerp kwam ter sprake toen men het voorstel behandelde om de gemeenschapsdraad van Zui len op te heffen. Daaraan bestaat straks n.l. geen behoefte meer. Als proef is de aparte regeling in Zui len geen succes geweest. Het debat over dit onderwerp wordt in de Tweede Kamer nog voortgezet. DE HUURVERHOGING EN DE COMPENSATIE De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren 'n con cept-advies uitgebracht over de com pensatie voor de huurverhoging. De Stichting zal het advies de volgende week samenstellen. De moeilijkhe den in de debatten zullen waarschijn lijk niet worden veroorzaakt door 't percentage van 1,3 dat reeds door 'n (Advertentie) werkgroep uit de looncommissie is aanbevolen. Het strijdpunt gaat over de vraag of dit percentage als bijslag moet worden gegeven, dan wel in de lo nen moet worden ingebouwd. De werknemers zijn tegen zo'n bijslag. De werkgevers stellen hiertegen over, dat zij, althans nu, er niets voor voelen om deze 1,3 procent in de lonen te stoppen. Zij vinden het beter om bij de loononderhandelingen voor 1965 te bekijken wat er met deze huurcompensatie verder moet gebeuren. Als we haar over 1964 als bijslag geven, zijn we voor dit jaar uit de moeilijkheden, zo redeneren zij; te zijner tijd kunnen we dan verder zien. Het staat wel vast dat als de werk nemers in de Stichting zouden vast houden aan een inbouwen in de lo nen, het percentage van 1,3 wankel komt te staan. Het wordt dan vol gens de werkgevers te hoog, omdat het dan invloed krijgt op andere uit kering', die afhankelijk zijn van de hoogte van het inkomen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9